English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Mérésadatgyűjtés  =>  Single Board Computer - 1Wirelapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2011-06-20
10:24:29
Sziasztok!

Eddig csak indexes házautomatizálás topicon voltam (elég döglött), de most majd ahogy időm engedi ránézek erre is. Szépen haladtatok, én csak toporgok, főleg időhiány miatt. Halomban állnak az alkatrészek, össze kéne rakni.

Ami van:
- Linksys SLUG
- USB 1wire (maxim)
- hőmérők, DA-k, etc.

Most akarom áttenni Fritzbox alá (ott is megy az OWFS), de a SLUG is megmarad szerintem.
Utánaolvasok itt a tapasztalatoknak az RS-el. Nekem ez eddig ismeretlen volt
Látom volt IO panel rendelés, de nem találom a részleteket.
Mi ez?
macko003Válasz erre
2011-06-18
19:28:39
Előzmény: steing #15212#15215
hát nem tudom, az is lehet, de nem tudom. ha lenne a zsebembe egy maximos, akkor kiderülne.
megpróbálod Te is azt a leírást, amit belinketem?

szerk.:
megnéztem az owfs.org-ot.
www.owfs.org/index.php?page=usb-usb9097
Ha jól emlékszem, nekem a win mint serial átalakító ismeri fel, ami a leírás alapján az U-s ra illik rá, amit jeleznek is, hogy lassabb.

szerk2.:
www.owfs.org/index.php?page=performance
Utolsó táblázat elég érdekes, 111 eszköz, 10X kilistázva egymás után sorosportos DS9097U ~10mp, DS9490R USB-n keresztül ~2mp.

ezekből azt szűröm le, hogy nem a kinai reprodukció a gagyi, hanem a soros port miatt lassabb, mint az eredeti.
2011-06-18
18:28:48
Előzmény: macko003 #15160#15212
macko003,

nekem is igen lassan olvass ki a parazita táppal a 12 ds1820asokat. én arra gondolok, hogy nem lehet-e hogy a kinai adapterünk miatt. HA jól emlékszem ugye neked is a jackdugós kinai van. Lehet hogy a maximos azért nem véletlen kerül 3szor annyiba :-D
macko003Válasz erre
2011-06-17
06:36:23
Előzmény: takyka #15158#15160
hát ebben szinte biztos vagyok:(
de nem tudom mi lehet az oka, többször, többféleképpen elvégeztem a feladatot, mégis megegyező, reprodukálható adatot kaptam.
2011-06-16
22:38:56
Előzmény: macko003 #15129#15158
Valami még nem 100-as nálad. Hasonló gyorsulást tapasztaltam annó a módosított digitempel, mint amit az általad linkelt fórumon emlegetnek. És ment parazita táppal!

T.
macko003Válasz erre
2011-06-15
22:48:28
Előzmény: takyka #15116#15129
játszottam vele majd egy órát mire reprodukálható méréseket hozott.
a scripttel a véletlenszerű szenzor érték olvasást ha "echo 1 > simultaneous/temperature"-al kezdtem kb 1 mp-t nyertem (csak) 8,5-9 helyett 7,5-8 mp alatt futott le. Szintén majdnem 1 mp javulást tapasztaltam, mikor tápot adtam 2 szenzorra. De ezeket nem igazán sikerült megbizhatóan reprodukálni.

Az alábbi leírást követve a következőre jutottam:
www.osdir.com/ml/file-systems.owfs.devel/2006-12/msg00133.html

reprodukálhatóan 10 mp alatt olvasta ki az összes temperature file-t, míg simultaneous-t használva 9 mp. (6 szenzor)
mikor tápot kapott a 6-ból 2, akkor mindkét érték 1-1 mp-t lejebb ment.
a táp elvételekkor ismét visszaált a 10 és a 9mp-s futásidő.

Az a furcsa, hogy nekem nem produkált ilyen látványos ugrást, mint a leírásban szerepel, habár ennek lehet az oka a parazita táp. Ezért megismételtem csak két szenzorral a kisérletet. (a 6 db-ban van: DS28EA00,DS18S20,DS18B20, az utolsó 2 db csak DS18B20)
Ekkor a következőket mértem:
sima, parazita: 4,5
simult, parazita: 3,9
sima, táp: 2,65
simult, táp: 2,55
ezesetben többet nyertem a táp bekötésével, mint a párhuzamos konverzióval.

4szenzorral megismételtem:
sima, parazita: 7
simult, parazita: 6,3
sima, táp: 5,5
simult, táp: 5
sajnos nagyobban nem tudtam kipróbálni, de így is érzékelhető eredményeket hozott.

2011-06-15
19:31:32
Előzmény: macko003 #15109#15116
No,

Nem hagyott nyugodni a dolog. Az owfs is tudja a párhuzamos konverziót. Ha 1-et írsz a simultaneous/temperature fileba, akkor indítja az összes hőmérőn a mérést, ha végzett, törli a cachet. Ha ezután kiolvasod a hőmérsékleteket, akkor már csak a kommunikációra kell várnod.

T.
macko003Válasz erre
2011-06-15
17:00:04
Előzmény: takyka #15103#15109
takyka

Ebben teljesen egyetértek Veled, de fejlesztés során a véletlenek elkerülhetetlenek, és jelenleg csak a tesztelés/fejlesztés fázisában járok.

Este még kipróbálom ezt a külön tápot, és a cached értékek olvasását.
Illetve próbálok majd nézni valami a párhuzamos feldolgozásra is, mert jelenleg 1 file olvassa az értékeket, míg az egyik nem fejezi be, nem kezdi el a másik, így gyakorlatilag nem nyerek a külön táppal, hogy addig nem fogja a rendszert.

Az UTP/FTP tényleg jó, de sajnos az ára is. De ezen nem lehet/érdemes spórolni.
OFF
Nemrég szembesültem vele, hogy a falakba 20-25 évvel ezelőtt behúzott 1mm-es réz vezetékek kevésnek tűnnek... Mikor szétszedtem a konnektort láttam, hogy több helyem picit megolvadd a műanyag, köszönhető a 2kW-os vízmelegítőnek. És a koax és az utp hiánya miatt ha már szétszedi az ember a falat, akkor inkább kicserélem, és a mai kor elvárásai alapján újraépít(tet)em.
2011-06-15
14:22:53
Előzmény: macko003 #15088#15103
macko003,

Úgy érzem, néhány problémád kétséged a rendszer nem megfelelő használatából fakad.

A busz megbízhatósági kérdések (rövidzár, szakadás, beázás stb.) valóban fontos dolgok, de a jó minőségű szerelés alapkövetelmény minden ilyen rendszernél. A hevenyészetten elvezetett, szedett-vedett kommunikációs vezeték soha, semmilyen rendszerben nem lesz megbízható. Ha (kifogástalan kivitelezés ellenére bekövetkező) sérülés esetleges következményeként beálló teljes rendszerleállást akarod elkerülni, akkor érdemes a buszt címezhető kapcsolókkal, vagy külön 1w vezérlőkkel szegmensekre bontani.
pl.:
www.maxim-ic.com/datasheet/index.mvp/id/2909

A hőmérséklet érzékelők lassú olvasása nem a kommunikáció lassúsága miatt van, hanem a konverzió tart sokáig (kb. 1mp). Erre három megoldás kínálkozik. Ha nem kell a nagy felbontás, akkor a DS18B20 tudja, hogy kisebb bitmélységű átalakításkor gyorsabb a konverzió. 9 bitnél kb. 150ms.
A másik megoldás, hogy egyszerre indítod a konverziót az összes hőmérőnél és 1-2mp múlva egyenként kiolvasod belőlük. A kiolvasás mindössze 15-20ms -ot vesz igénybe szenzoronként. Anno meghekkeltem a digitempet, hogy így működjön, nem tudom, az owfs tudja-e.
A harmadik megoldás, hogy külön tápot viszel a szenzoroknak, így a konverzió idejére nem kell, hogy fogják a buszt. Mehet egyéb kommunikáció rajta.

Akkor jársz el a legkörültekintőbben, ha behúzol mindenhova árnyékolt cat5e kábelt, azon mindenféle jelenlegi és jövőbeni busz rendszer elműködik.

T.

macko003Válasz erre
2011-06-14
22:25:23
Előzmény: szakilaci #15073#15088
szakilaci:

az a gond, h a felvázolt helyzetedben már félek, a 1wire kevés.
én az _elméleti_ (saját fejben elképzelt rendszer, majd egyszer talán lesz valami, ami majd hasonlít rá) 27 hőmérőig jutottam, de a 10 helységbe (+padlás+pince) csak 1-1-et tettem/képzeltem... és az előremenő, visszatérő köröket sem vettem szét körökre.
Nekem kb 9 mp-be telík 5 szenzor 10 adatát kiolvasni, (össze-vissza sorrendbe, és uncached), ez azt jelenti, hogy kiolvasás, és az adatfeldolgozás akár ki is csúszhat az 1 percből, pedig sokmindenre percenként reagálni kell. és akkor a kimenetek írását nem vettem figyelembe, kb 16-ot "számoltam" magamnak. és akkor még pár DS2401-e is leraknék a vezetékek végére, panelekre, amit szintén időnként ellenőrizni kellene, hogy "megvannak-e még" hibakeresés végett.
Amit tapasztalak, és remélem egy éles rendszerben nem így lesz az a megbízhatóság, egy zárlat, vagy egy félrekötött láb kiakasztja az egész rendszert, ha nem talál egy szenzort, van mikor 5-10mp-re is elhasal, így nem biztos, hogy rábíznék egy éles rendszert, (de ahogy látom ebben megcáfolnak a tapasztaltabbak) főképp ha eladod, és pl megáll, akkor a kollektorban/vegyes tüzelésű kazánban esetleg a komplett rendszerben károkat tehet, nem beszélve a kellemetlenségről, hogy kihűl a lakás vagy túlfűti, mert úgy akadt ki a kimenet. sok gondot okoz, hogy ha a kinti hőmérőm vizet kap, akkor beáll 85°C-ra (nincs leszigetelve rendesen még), de esetleg egy száraz helyen történik egy apró szivárgás, akkor az is nagy gondokat okozhat, ha kiesik az a szenzorod.
egy ismerősöm (távoli) víz-gáz-fűtés szerelő, mesélte, hogy egy elég tehetős fazonnak beszereltek valami házvezérlést (rég volt), és a fia állandóan szórakozik a rendszerrel, állítgatja, tesztelgetni, és sokszor olyan anomáliákat sikerül beprogramozni, hogy ki kell szállni, és helyretenni a rendszert, mert nem működik. én nem szeretnék ilyet, de nem mondhatod azt az ügyfélnek, hogy megvetted, rendben, de ne nyúlj hozzá, ne nézz bele/szerkeszd a kódokat... vagy pl csak egy betűt figyelmetlenségből elüt. én ma kerestem egy mentő scriptben hibát, mert filenév.2 helyett .2 volt csak a filenév, a scriptet nem futtathattam, mert 3-4 óra mire lefut... jó játék volt, 10 percem ráment, és ez csak egy oldalnyi bash kód volt.

takyka:
nem tudom, még messze van a jövő, és a tervek megvalósítása :(, de azért ís gondoltam így, mert most is majd a ház fele üresen áll, és ameddig esetleg nem lesznek gyerekek, addig fűteni nem szeretném (tudom, el lehet zárni a csapot...), de pl robert "tanulmányában" és egyéb helyeken is javasolják a radiátorokra a külön-külön termosztátokat. én mennyezetfűtésben álmodozom, ezért úgy gondolom ezt a feladatot talán így lehet könnyebben kivitelezni. illetve édesanyám velem él, és ő fordított életet él, éjszaka dolgozik (Ő így szereti), így ha nap közben is állítom a hőmérsékleteket (pl este hűvösebb szoba, vagy éjjel nem kell konyhát fűteni), akkor szintén ezt a megoldást gondolom jónak.

de ezek csak tervek, még sokat hozhat a jövő, azért kezdtem el vele már most foglalkozni, hogyha oda jutok, akkor már legyen valami képem, hogy mi micsoda, mit miért, és ha ház monitorozásban, vezérlésben gondolkodom, akkor a vezérlésnek már készen kell lennie a házfelújításra, különben késő lesz. ha már szét kell verni az egész házat (pl elektromos vezetékek cseréje, fűzéscsere, légtechnika...) akkor ezt is be kell építeni
2011-06-14
19:01:26
Előzmény: robert #15075#15081
"Én hasznlok linksys routert is. Ha nem vársz tőle többet, mint amennyit adni tud, akkor sokáig boldog lehetsz vele (akárcsak a párválasztás)."

Ez így van. Sőt sokkal többet is tudhat. (Volt nekem még ráakasztva sd kártya is.) De minden hiába, ha nem férnek rá a programok amik szükségesek egy jó rendszerhez.

Egyszerűen ár/érték arányban messze elmarad a routerstationtól vagy a mini2440/6410-től. Mivel a routerstation mindenre képes amire a linksys, ezért nem tartom feleslegesen bekapcsolva, ezért került be a fiókba.

macko003, szakilaci,

Személy szerint feleslegesnek látom szobánként szabályozni egy lakás hőmérsékletét, ráadásul azt két ponton mérni. Mondjuk egy panzióban, ahol automatikusan felfűtődik a szoba a szobafoglalások alapján, mire az ügyfél megérkezik, ott jó lehet.

Nálam két kör van, egy a padlófűtésnek (fsz.), egy a falfűtésnek(em.). Ez két hőmérési pont, egy kazánt és két motoros szelepet igényel.

T.
2011-06-14
18:39:40
Előzmény: szakilaci #15074#15080
szakilaci,

Házautomatizálási feladathoz továbbra is az 1vezetékes buszt ajánlom, használom. Annyit kell észben tartani, hogy a rendszer érzékeny a földhurokra. Cimbim emiatt szív, ugyanis az akkumulátorok töltő-kisütő áramának, feszültségének mérő részénél megkerülhetelen volt a dolog az alkalmazott kapcsolással.Igy a rendszerben zavart keltő 800W-os step up konverter, illetve a kb. 3kW-os hálózati inverter keltett zavarok megfektetik a buszt. A DS2450 ilyen szempontból nagyon érzékeny.

Ha megnézed a kétcsatornás I/O modulomat, ott láthatod az R2 10k ellenállatot.
Az X-1 pont az 1 vezetékes busz testvezetéke, az X-3 a 12V-os relé tápfesz testvezetéke. A kettőt külön kell vezetni. Ha azt minden panelen összekötöttem volna, kialakulna a földhurok.

Hőmérsékletmérésre én továbbra is a DS18x20-as családot használnám, a 4 ad bemenetből kettőt kellene csak használni a napkollektor ki-bemeneti PT100-hoz. (oda kevés a ds18x20 hőmérséklettartománya).

T.

2011-06-14
14:57:38
Előzmény: szakilaci #15074#15075
szakilaci,

Igaz, nem nekem címezted kérdést, de kikívánkozik belőlem:

Én hasznlok linksys routert is. Ha nem vársz tőle többet, mint amennyit adni tud, akkor sokáig boldog lehetsz vele (akárcsak a párválasztás).

A 1W eszközeimmel meg vagyok elégedve, mert azokra az energetikai célú feladatokra, amire használom őket, megfelelő pontossággal bírnak, és az évek során csak 1 meghibásodásom volt.

A tervezett rendszereddel kapcsolatban eszembe jutott, hogy én is szeretnék minden lehetőségre előre felkészülni, ami sokszor a megvalósítás akadályává válik. Ezért a fiam egy cetlit tűzött tűzött az íróasztalom fölé, amin két szó olvasható: KISS, YAGNI.
Elnézést, ha te már ismered a jelentésüket, manapság már beleverik az informatikosok fejébe, de én nagyon régen végeztem, és akkor még ilyen gyakorlatias dolgokat nem tanítottak :)
KISS - Keep it simple stupid (Ne bonyolítsd el feleslegesen!)
YAGNI - You ain't gonna need it (Nem lesz rá szükség, vagyis addig ne építs be új funkcionalitást, amíg nincs rá nyomós érv!)

Nálam az öt külön szabályozható körből már csak kettő maradt.

szakilaciVálasz erre
2011-06-14
14:29:35
Előzmény: takyka #15058#15074
@takyka>

Köszönöm szépen a válaszod, PONT ezek a dolgok, amiktől tartok... nagyon elgondolkodtattál !

A kütyü nagyon tetszik nekem is ! De 4 hőfok mérő pont az nagyon kevés. (Gondolom csatornánként csak 1-1 db szondát lehet ráakasztani)

Ki tudnád kérlek bővebben fejteni, miért megbízhatatlanok az 1-Wire-ek?
Eddig azt hittem, ez az egész topic azon alapszik, hogy mennyire jó az árához képest...
szakilaciVálasz erre
2011-06-14
14:19:39
Előzmény: macko003 #15050#15073
@macko003>

"minden szobában külön állítsam a hőmérsékletet"
Ez természetes ! Hiszen ezért csináljuk az egészet. És ezért lenne szükség a 1-Wire termosztátokra, hiszen összesen rengeteg hőfok-pont mérésével lehet ideálisan elosztani a hőmérsékletet. Pl.:
- szobák szemmagasság
- szobák padlópont
- visszatérő padlófűtés (körönként)
- 2 ponton mért külső hőm.
- HMV be-ki-tartály-solár stb.
- kazán kör hőfokok

Ez egyetlen emeletnél is, (8 szobára számolva) összesen = 3x8 + 2 + 4 + 2 = 32 mérési pont. És akkor még radiátor körökkel, légkondival, hősugárzóval, infrapanellel stb. nem is számoltam. (Nálam Pl. 9 kör van és légtechnika, most tervezek légkondikat és télre pár infrapanelt)

Meg kell említenem még a páratartalom kérdését, mivel SZVSZ nem elegendő a hőmérsékletet mérni, hiszen 23 fokban is tudsz izzadni, ha gőz van és volt, hogy a száraz téli napokon én 25 foknál fáztam !

Összefoglalva:
==============
Az előparaméterezett kész "esetek" betöltése alatt azt értem, hogy előre kell gondolni mindenféle szituációkra...
Pl.: Ha [nyári_üzem] és [auto_hőfok_üzem] és [külső_hőfok_déli_oldal] > 29 és [nappali_hőfok] > 22 és [napsütés_erősség] > 9000 Akkor függvény([nappali_redőny], félig_le) és függvény([légkondi], bekapcs)

ÉS ezen az auto_függvényen belül a felhasználó állíthatja a hőfokokat, idő függvényében.

Én pl. szeretnék éjszakánként "friss levegő" szellőztetést óránként a légtechnikával, de ehhez figyelni kell a külső/belső hőmérsékletet, mert ha kint -20 fok van és a fűtő kalorifer a csőben csak 0-ra tudja felmelegíteni 100% motorfordulatnál, akkor "vegyen vissza", és inkább ne 10 percet szellőztessen óránként, csak 5-öt, és azt is csak 50% ventilálással, továbbá ilyenkor kapcsolja be 5-5 percre az infrapanelt is a hálóban. (A hideg levegő kompenzálására.)

Nyáron pedig ugyanez a rendszer éjszakánként hűtse a lakást hüsi levegő befúvással, kivéve, ha a meleg odakint > mint idebent.

Van akinél ez van, van akinél szolár, stb. akkor azt is vezérelni kell. A lényeg, hogy fel kell előbb építeni egy logikus rendszert, hogy az egyes technikák ne egymás ellen dolgozzanak.

OFF>
egy volt főnököm egyszer beépíttetett egy padlásteret, csináltak fűtést. Később nyáron beszereltetett egy klímát, mert nyáron meg lehetett dögleni.
Ez amolyan vendégszoba volt.
1 hét után valaki felnézett oda és azt látta, hogy megy a fűtés mint az állat, mert a légkondi félig a fűtés-termosztátra fújta a hideget.
2011-06-13
20:37:15
Előzmény: szakilaci #15030#15058
Szakilaci,

A linksys routert nem ajánlom erre a feladatra. Nekem is volt (még megvan a szekrény alján), de nagyon korlátozottak az erőforrásai. Sokkal inkább a routerstation. Amennyiben nincs szükség a vezetékes router funkcióra, vagy kijelző szükséges, akkor ajánlom az új szerelmemet:
http://biosolar.hu/forum/show/13934#13934
vagy a kistestvérét:
lt időszakban közelebbről is megismerkedtem vele, mert egy ismerősömnek két ilyen rendszert is be kellett üzemelnem. Az egyik egy gyárban lesz gyártási darabszám monitorozó, Helyi és távoli(webes) kijelző berendezés, a másik napelemes rendszer vezérlő. A routerstationt cseréli le az illető, mert az 1wire rendszer megbízhatóságával nagyon nincs megelégedve. Ez a cucc alapból tartalmaz 4 csatornás 10 bites ad-t, valamint 30+ gpio-t.

A beágyazott rendszerek sokkal inkább hardware függőek mint a PC-s világban megszoktuk. Eddig már négy féle mikrogépen futtattam linuxot házautomatizálás céljából, de mindegyik esetében rengeteg időt vitt el a rendszer faragása, hogy nagyjából azt tudja ami nekem kell. Az egyes driverek hiányosan vannak megírva, nem ugyanazon az alrendszeren keresztül érhetőek el, stb. Ezért nem egyszerű egy hardware váltás.

Ha kereskedelmi terméket akarsz belőle csinálni, kell egy Épületgépész mérnök tanácsadó, villamosmérnök-linux rendszerprogramozó és egy magasszintű (web) programozó. Beülteted őket egy szobába egy évre és elkészül a termék.
(Ez cirka 15M Ft munkabér ráfordítást jelent. Egy házvezérlő rendszer megtervezése, kivitelezése, felprogramozása cirka 100-200 munkaóra.) Ha megcélzol 100db eladott rendszert, akkor kb. munkadíj szinten 500 000Ft-ot kell elkérned egy rendszerért + hardware. Szerintem ezt senki nem fogja megfizetni.
És akkor lehet, hogy optimistán számoltam.

Macko003,
A külső hőmérséklet mérését én két (északi és déli) oldalon mértem, mindig az alacsonyabbat használtam mint aktuális hőmérséklet.

A külső zavarokra elég érzéketlen az 1wire. Amire vigyázni kell, az a földhurkok kialakulása ha nem csak érzékelőket akarsz használni, hanem a vezérelt berendezések is közös egyentápról vannak meghajtva.

folyt...

T.
macko003Válasz erre
2011-06-13
16:25:09
Előzmény: szakilaci #15044#15050
azért én annyira nem bíznék a sablonban...
pl. én azt szeretném majd, hogy minden szobában külön állítsam a hőmérsékletet, és központilag mindent külön vezéreljem. ez sztem nem egy olyan extrém elvárás, miközben sokal több meló vele, mint egy ha a hőérzékelő 20°C alatt van, akkor kazán be...
Persze minden leprogramozható, de nem tudom, hogy milyen igények lennének. a HONet-es lenked elnézve nem győzött meg, hogy a hivatkozott webáruházban nem találtam meg a termékeiket, illetve a szoftvert 2006 óta nem frissítették, ezek szerint nincs nagyon igény rá.
szakilaciVálasz erre
2011-06-13
14:14:41
... külön tetszik az Androidos vezérlés: :)
www.store.homeseer.com/store/HomeSeer-HSTouch-Android-Plug-in-P980C212.aspx
szakilaciVálasz erre
2011-06-13
14:03:39
Van Jópár ilyen progi már a neten, ezeket simán lehetne alapul venni.
-----------
Ingyenes látványos 1-Wire és sok mással kompatibilis házvezérlő program (linux):
www.domotiga.nl/wiki/Domotiga/1-Wire
www.domotiga.nl/wiki/Domotiga/Screenshots

Egy másik 3D-s hasonló -- ez is KLASSZ! (windows):
www.code.google.com/p/domos/

MicroLan and 1-Wire and Delphi Programming:
www.sheepdogguides.com/dst1main.htm

Az 1-wire eszközök adatait fájl-rendszerbe (txt) író linuxos/OpenWrt-s progi:
www.owfs.org/

Régi, ingyenes egyszerű mérésadat-gyűjtő linux progi FORRÁSKODDAL:
www.digitemp.com/software.shtml

HoNet magyar:
www.hardwareonline.hu/Download/Default.aspx
--------------
Valami ilyesmi lenne a végeredmény:
Fizetős, elterjedt, népszerű KÉSZ program (+ akár hardverrel együtt):
www.store.homeseer.com/store/HomeSeer-Control-System-Comparison-W13C5.aspx
220$-tól
szakilaciVálasz erre
2011-06-13
14:03:30
Tisztában vagyok a ma gyártott hulladék minőségű alkatrészek élettartamával.
Normál PC alaplapok kondiai valóban pár év és púposodnak.

Ezért lenne jó egy ilyen router, vagy RouterStation vagy valami ipari board, amin relatíve egységesen egy linux futna, mert szerintem ennél stabilabbat aligha lehet manapság olcsón összehozni. Ha meghibásodik, csere > backup file visszatölt és pár évig minden OK megint.

A házhoz történő egyedi beállítások esetében nem látok nagy problémát,
csak az első párnál, utána "sablon betöltése" és némi átirogatás kérdése az egész. (Nappali helyett kisKonyha...)

Persze ez baromira nagy munka, megírni egy olyan ciklust, ami figyelembe vesz minden lehetséges esetet és a paraméterezésnek megfelelően reagál. De NEM lehetetlen. Egyszerű if/Then -ekről van csak szó, mindössze jól végig kell gondolni, hogy mennyi paraméterezést engedjünk a felhasználónak, és mi az amit tiltson (hogy ne robbanthassa fel a kazánt, vagy felpúposítsa a padlófűtést).
2011-06-13
12:09:01
Előzmény: macko003 #15039#15040
macko003,
Természetesen nem ajánlott a hálózati kábelekkel együtt vezetni.
A zavarok a crc-nek köszönhetően kézben tarthatóak.
Én folyamatosan nem használok 15 1w chipnél többet egyszerre, de ez mindenkinél más, a meghajtó, a terhelések és a kábelhossztól függ.
macko003Válasz erre
2011-06-13
11:50:59
Előzmény: robert #15038#15039
igen, én is ilyesmire gondoltam, akkor marad a villanykapcsoló :) és a kintit még majd valahogy kialakítom.

kinek milyen tapasztalatai vannak? mennyire szedi össze a 1wire a zajokat? 220 mellett vezethető (pl másik csatornában)? ki hány érzékelővel használja?
2011-06-13
10:57:10
Előzmény: macko003 #15036#15038
macko003,

"...Ti merre helyezitek el az érzékelőket? gondolok itt arra, hogy pl a szobában milyen magasan, falon, vagy levegőben lógva... házon kívül? (az enyém (vezeték és egyéb korlátok miatt) a keleti oldalon, szép napsütéses helyen, így ha rásüt a nap akkor pontatlan, de majd egyszer ez is megoldásra kerül) ..."

A házban szem magasságban belső falon, olyan helyen, ahol nem éri napsugárzás, kinn a ház északi oldalán a faltól kb 20 cm-re, olyan helyen, ahol mindig árnyékolja a tető.
macko003Válasz erre
2011-06-13
10:42:32
Előzmény: szakilaci #15030#15036
sztem ezzel csak az a gond, hogy ha megírsz/irnak/irunk egy komplex rendszert, akkor annak beüzemeléséhez is sok idő kell, mert minden rendszer más, ami nem kevés pénz, és itthon nem nagyon szeretnek fizetni az emberek...
a másik, hogy 15-20 év alatt nagyon sokat változik a világ, nem csak az adott ház/rendszer, a hw is tönkremehet, és ezekben az a gond, hogy annyi alkatrész van bennük, hogy ki tudja mi lesz 1-2 év múlva, nem hogy 20, ezen felül az IPv4 is megy ki a divatból, de sok eszköz még nem támogatja a 6-otés így igazán nehéz lenne valamit összedobni. dolgoztam szervizben, pont a gari lejárta után (3év), típushibával hoztak vissza egy pc sorozatot, az alaplapon a kondik púposak lettek...
egy ilyen meghibásodás következményei már egyszer megvitatásra kerültek, ezért nem részletezem, de szakember/a rendszer kivitelezője nélkül nem tudod megoldani.
akinek meg van affinitása, az inkább időt fordít a rendszerbe (pl mi).

de félreértés ne essék, én is szívesen pénzé tenném az eddig tapasztalatom, tudásom.
eddig sikerült átalakítanom a jpgrah-ot (mert az rrdtool nem tetszett), hogy mysql lekérdezésből rajzoljon adatot (remészetesen rugalmas, így egy php, és szinte bármit le lehet nyomni a torkán, csak egy sql lekérdezést vár paraméterként). a mért adatokat mysql tárolja, van zsezséjéhez hasonló (tényleg az i-house.hu mostanában miért nem működik?), grafikus megjelenítő rendszerem, amit teljesen rugalmasra írtam meg, azaz kb fél perc alatt bele lehet vinni újabb megjelenítendő adatot.

a web-es vezérlésre még nincs rendszerem, de már gondolkodom rajta. csak a gond, hogy nálam még csak a monitorozás megy, őszre gondoltam, hogy a jelenlegi rendszert a szárnyaim alá veszem...

Pár példát mellékelek (ne az adatok pontosságát nézzétek... illetve a gép nem megy 0-24-ben, ezért vannak a nagy ugrások)

és ha már itt járok...
Ti merre helyezitek el az érzékelőket? gondolok itt arra, hogy pl a szobában milyen magasan, falon, vagy levegőben lógva... házon kívül? (az enyém (vezeték és egyéb korlátok miatt) a keleti oldalon, szép napsütéses helyen, így ha rásüt a nap akkor pontatlan, de majd egyszer ez is megoldásra kerül)

szakilaciVálasz erre
2011-06-13
02:41:23
Arra gondoltam, hogy kellene ebből valami "készterméket" csinálni, ami stabilan megy 15-20 évet, nem fogyaszt sok áramot és levezérelne MINDENT!
Pl.: vagy egy RouterStation

- fűtés
- hűtés
- töltésvezérlés
- solár
- HMV
- légtechnika
- árnyékolás
- locsolás
- távoli felügyelet, irányítás, naplózás

A világítás vezérléshez, mozgásérzékeléshez az 1-wire kommunikációja túl lassú lenne.

Weben keresztül lehetne felügyelni/irányítani... akár egy tableten vagy android telcsin.

De egyedül nem tudnám kivitelezni teljesen ezt a projektet.
Biosolar Forum  =>  Mérésadatgyűjtés  =>  Single Board Computer - 1Wirelapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva