English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Mérésadatgyűjtés  =>  Single Board Computer - 1Wirelapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2012-02-12
15:20:02
Előzmény: zsezse #25117#25130
És akkor nem kellene LAN-t vinned a padlásról a mérési helyre, elég lenne az 1-wire-t.

T.
2012-02-12
12:57:05
Előzmény: qwerty #25116#25120
qwerty,

Én csak arról a 3db notebook-okról tudok véleményt mondani, amiket használtan kaptam (ingyen) és állítottam üzembe, és 3-1 éve működnek.
Szerintem 30 ezerért pöpec 2 éves gépet kaphatsz, aminek az aksija ment éppen gallyra.
Amint írtam, wifi-n csatlakoznál vele a jelenlegi router-hez, ohne új kábel, vagy switch.

2012-02-12
12:37:09
Előzmény: qwerty #25109#25117
qwerty

van egy elado RouterStation Pro alaplapom:))) nem hasznalt.
Takyka is es en is ezen futtatjuk a vezerlest. 10W alatti a fogyasztasa, ha veszel hozza wifi kartyat, akkor tudja helyettesiteni a mostani routered.

megy rola webszevrer, tud USBt, SD kartyat, 128M ram van hozza, szoval a te celodnak tokeletesen megfelel!
nekem igy nez ki a padlason:

2012-02-12
12:34:06
Előzmény: robert #25115#25116
De a switch aktív valami, azaz plusz egy adapter, plusz fogyasztás, még ha csak pár wattocska is. (Ennyire skót lennék?) :-)

A használt notebook: mennyiért vegyek, milyet vegyek, mennyire használtat kapok, stb. A winyó kérdést nem oldja meg, mert ebben is az pörög, plusz a fene tudja, hogy hány üzemórát ment már (milyen körülmények között: cigifüst, por, meleg). Vettem anyunak egy használt laptopot másfél éve. Nagyon pöpec volt, de kb. 4 hónap után megmakkant. A javíttatása kb. ugyanannyi lenne, mint amennyiért vettem (30k körül)... Egy ilyen szervernek mennie kéne éjjel-nappal, éveken keresztül...
Nem a kihívásokat keresem, dehogy! De lehet, hogy kiderül, hogy a drága a jó.

Nehéz ügy. :-(
2012-02-12
12:20:10
Előzmény: qwerty #25109#25115
qwerty,

Egy UTP a másik épületbe ok. De nem kell splitter, csak egy 2000 forintos switch, ami egy csatlakozából rögtön csinál négyet, vagy ötöt, vagy... de az is csak akkor, ha több Eth eszközt akarsz csatlakoztatni.

Ha lecseréled a labor PC-t egy használt, olcsó notebook-ra, akkor azon mindent alacsony fogyasztás mellett megoldhatsz, és még kábelezni sem kell, mert Wifin csatlakozhat a jelenlegi router-hez.

Én így oldanám meg egy kiszuperált notebook-al olcsón és egyszerűen. Persze lehet drágábban és bonyolultabban is, ha keresed a kihívásokat :)

2012-02-12
10:40:16
Előzmény: robert #25103#25109
A padlásunkon van egy wifi router. Ez megy éjjel-nappal. Ez ellátja internettel a házat, plusz a szomszédos épületben, ami félig kazánház, félig meg barkács-labor futó gépet. Ez wifi-n megy.

Gondoltam, hogy kihúzok egy ethernet kábelt a routertől a "labor"-ig, mert a direkt kábel kapcsolat megbízhatóbb, mint a wifi. (router firmware frissítés pl.)
Esetleg beüzemelnék egy webszervert, valami mysql-t, php-t tudó gépet adatokat logolni, meg szép grafikonokat meg görbéket rajzolni... Ehhez jó lenne az az ARM-os kis gép, de kicsit derága... Van itt a laborban egy régi Celeronos gép, Coppermine celeronnal, kimértem, fogyaszt kb. 20 Wattot, monitor nélkül, viszont fut rajta linux-mysql-php-apache... Egy időben ment egy ilyen gép (ez a gép) kb. egy évig, akkor időjárás adatokat logolt, de aztán a winyója meghalt... Mindegy.

Arra gondoltam, hogy ha úgyis kihúzok ide egy ethernet kábelt, akkor arra tehetnék egy "splittert", és akkor két független ethernet vonalam lenne ugyanazon a vezetéken. Egyik menne a labor-gépbe, másik meg leágazna a kazánházban, és erre menne a mikrokontrolleres kütyü a serial/eth átalakítón keresztül. (Olyasmi ez a splitter, mint a POE adapter, csak nem áram megy az egyik négyvezetékes csoporton, hanem ethernet kapcsolat. A padlás-routert POE-n táplálom, mivel nincs konnektor a padláson.) A zsinór másik végén egy ugyanolyan splitter és innen két ethernet csatlakozó a router két szabad local portjába, statikus IP cím, mifene...

Azért kérdeztem, hogy milyen is ez a serial/eth átalakító, mert valahogy egységesebbnek tűnik, ha csak eth kábelezés van és eth csomagok röpködnek, mintha bekavarok soros porti bizgetéssel is.

Arra is várok okosítást, hogy a fent említett jó öreg celeronos gépet mivel lenne célszerű kiváltani. A fő gondom az vele, hogy winyó kell hozzá, ami mozgó alkatrész, és legelőször valszeg ez fog meghalni (amint már volt is rá példa) Valami olyasmin agyalok, hogy a szükséges programok (webszerver, adatbázis, php, stb.) RAM-ból futnának (ramdisk?) és csak nagyon ritkán menne a logolás mondjuk SD-kártyára. Bootolni az SD-kártyáról bootolna (esetleg pendriveról, de az USB-vel nem vagyok kibékülve, SD szerintem megbízhatóbb, bár ki tudja).

Szóval szokásos (tömör :-)) stílusomban ennyi. :-)

2012-02-12
09:58:38
Előzmény: qwerty #25100#25103
qwerty,

Ahhoz a real time adatokat láss, be kell kapcsolnod azt a gépet, amin meg akarod nézni, annak a gépnek pedig összeköttetésben kell állnia a szenzorokkal, vagy a 1W buszon, vagy egy 1w/Eth átalakítón keresztül (akkor a Eth kábelt kell kihúzni.) Szerintem ugyanott vagy.
Másrészről, ha a szenzorok közelében úgyis megy egy pc, akkor arra meg bárhonnan csatlakozhatsz egy terminállal.

2012-02-12
09:40:42
Előzmény: robert #25097#25100
Nem nagy a távolság, ha nem a lakásba viszem, csak a kazánház másik oldalára, falon át (még fúrni se kell, van egy beépített lyuk), itt is van áram, fűtött helység, számítógép...
De ezt a gépet nem akarom állandóan járatni, ha viszont szeretnék real time adatokat látni egyszer-egyszer, ahhoz az ethernetes dolog jó lenne. Mivel a router állandóan megy, mindegy neki, hogy plusz egy portja ki van-e használva, vagy nincs.
2012-02-12
09:06:01
Előzmény: qwerty #25082#25097
qwerty,

Milyen távolságot kell leküzdened? Talán elég lenne egy vezeték is, ami összeköti az üvegházat a lakással.

2012-02-11
22:51:08
Előzmény: takyka #24984#25082
Hello mindenkinek, eddig ebbe a topikba még nem írtam - no de majd ezután! :-)

Kérdésem lenne, mégpedig az, hogy ismeritek-e azokat "serial to ethernet" konvertereket, amiket nem túl drágán lehet venni itt-ott? Hogy kell elképzelnem egy ilyen kütyüt, mit csinál? Milyen formátumba csomagolja a soros adatokat? UDP csomagokat csinál belőlük, vagy mit?

Azért kérdezősködök, mert agyalok egy mikrokontrolleres 1W vezérlőn, ami 5-6 hőmérsékletet mérne és jó lenne valahogy ethernetre is kitenni az adatokat, hogy akár a számítógépről is leolvasható legyen benn a szobában, ne kelljen ehhez kibattyogni a laptoppal és rádugni a sorosportra, ha látni akarom, hogy mi van (ill. mi volt) a kazánházban.

Nem akarok egy célszámítógépet állandóan járatni (bár az az ARM-es nagyon jól néz ki, bár kicsit drága), viszont egy routerem állandóan megy és arra gondoltam, hogy arra már inkább rákötném ezt a serial-ethernet izét, aztán valami takyka-féle PHP-s kiértékelést összeraknék magamnak... Egyelőre csak tapogatózom, merre induljak.

2012-02-10
16:29:05
Előzmény: takyka #24880#24984
No, megjavítottam az 1W interfészemet. Mint kiderült, a védelemre szolgáló DS9503 ment tönkre és nem a soros-1w interfész IC. Így rehabilitálnom kell. A halálával valószínűleg nagyobb károktól mentett meg.

T.

2012-02-08
23:53:31
Védelem volt az 1w buszon, ezt az IC-t a Maxim erre a célra fejlesztette:
www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=ds9503%20pdf&source=web&cd=1&ved=0CCMQFjAA&url=http%3A%2F%2Fpdfserv.maxim-ic.com%2Fen%2Fds%2FDS9503.pdf&ei=gOkyT-jqD6nj4QTWkMyFBQ&usg=AFQjCNHUrNq90AgeUtO8u323awOTzBuvlw&cad=rja

Ami a fejvakarást okozza számomra, hogy a zener IC nem ment tönkre.

Még érlelődik bennem, hogy milyen úton indulok el. Ami biztos, hogy galvanikusan elválasztott rendszert akarok építeni. Legalábbis olyan szinten, hogy az egyes feladatokat ellátó részegységek külön villamos rendszert képezzenek. A távoli szenzoroknak 4-20mA csatlakozást tervezek egy alközponti gyűjtőig, ahol az egy csoportba tartozó érzékelőket egy mikrovezérlő fogna össze. A mikrovezérlő és a számítógép közötti kommunikációra az egyik jelölt az RS485, ezt meg lehet csinálni optócsatolóval elválasztottra, a másik az ethernet, ez alapból trafóval leválasztott. A jelenlegi kábelezésem mindegyiket lehetővé teszi. Az RS485 régóta használt, az ethernet az utóbbi időben intenzíven terjed az iparban.

Ami biztos, hogy az új drágább, és bonyolultabb lesz a rendszer, mint az 1W eszközökkel.Az eddigi rendszer előnye, hogy egy eszközre kell csak kódot fejlesztenem, megdőlni látszik. :-(

T.
2012-02-08
21:45:23
Húú, ez nagyon tanulságos történet!
Szóval védelem kell, és lehetőleg önmagától biztonsági tartalékra kapcsoló rendszert kellene építeni. Watchdog és pl. határértéken túl hw tartalékra váltás + hibajelzés? Persze lehet okos és biztonságos rendszert építeni, de az már biztosan nem lesz egy egyszerű rendszer. :)
Az az érdekes negatív ág kapcsolás miért jutott eszedbe?
jeepattiVálasz erre
2012-02-08
20:05:02
Előzmény: Jesu #24814#24855
Jesu, takyka

Én is így építettem az eddigi rendszert is, hogy ha a gond lesz a majdani
program alapú vezérléssel, akkor a régebbi analóg rendszer veszi át az alap funkciókat hogy a minimális igények bármikor üzemelhessenek (fűtés pl csökkentett értéken)

+Pl mivel van faelgázosító kazán is a rendszerben annál mind az üzemi mind a biztonsági hőfok értékeket is a jól bevált hőkapcsolókra bízom.
(mondjuk a max hőfok tiltás az talán eleve alapértelmezés ilyen eszközzel biztosítva)

takyka
1Wire esetén nem lehetne az adat vonalakat valahogy védeni?
Pl

-kis áramú biztit sorba kötve?
-esetleg zéner diódát vagy huu nem is tudom a nevét mint a túlfesz levezetőkben talán varisztor? párhuzamos beépítéssel?

Gondolom ilyen szempontból egy RS485 rendszer sokkal védettebb nem?
Én még azon gondolkozom nagyon az szimpatikusabb, meg hát az az iparban sem egy évet üzemelt már..

2012-02-08
12:01:58
Előzmény: takyka #24813#24814
Részvét!

Kíváncsi vagyok, mit találsz ki! Én is inkább a külön egységek központi figyelésével, esetleges központi beavatkozással gondolom elképzelni a biztosabb talajt. PL. minden menjen szépen saját határok között, fix szabályokkal (helyi önálló termosztát?), és a központ csak ezeket a határokat tologassa, ha kell.
2012-02-08
11:46:49
Hétfő este sikeresesen összeomlott az 1-wire hálózatom. :-(
Természetesen fűtés nélkül maradtunk.
Mint kideült, két eszköz és a soros-1w átalakító mekkent meg.
Az ok, túlfesz és/vagy túláram a buszon, amit egy kapkodva elkövetett bekötés okozott többszörös áttételen keresztül.

Érdekességképpen leírom a sztorit. Tisztára mint Csernobilban. :-)
Bekötöttem egy 1W relé modult, ami az egy vezetékre és a 12V tápra is csatlakozik.
Egy rövidzár miatt 8A áram kezdett folyni, amit nem vettem észre...
Mivel nem volt éjszakai áram, így az akkuról ment a rendszer, az akku feszültége elkezdett esni. Amikor lement 12V-ig a fesz (kb. 1 óra alatt), az akkuvédő áramkör lekapcsolta a fogyasztókat. (Ez a negatív ág bontásával történik) Amikor észleltem hogy nincs tápja a számítógépnek, hamar megtaláltam, hogy az akkuvédő áramkör kapcsolta le a rendszert. Az akkut megmérve volt benne töltés rendesen. Mivel a töltés csak éjszakai áramról lehetséges, ezért gondoltam (én hülye) áthidalom a védelmet, had működjön a rendszer. Ekkor állt elő az az üzemállapot, hogy a tervezett negatív hozzávezetést megkerülve a számítógép az egyvezetékes busz földjén és a soros-1w IC föld lábán keresztül kapott villanyt. Ezt az 1W IC nem komálta és elment az örök vadászmezőkre legelni a két, akku figyelő IC társaságában.
Amit még nem sikerült kiderítenem, hogy a 8A áram merre ment... Ez, ugye közel 100W teljesítmény, aminek nyomát nem látom. Ennek az áramnak egy szakaszon sima UTP kábelen kellett folynia, aminek elvileg nem szabadna ez bírni...

Végül az áthidalást eltávolítva, egy autós akkutöltővel rátöltve indítottam vissza a rendszert. (A védelem akkor kapcsolja vissza a fogyasztókat, ha az akku fesz eléri a 13V-ot)

A sürgős kárelhárítás és helyreállítás után át kell gondolnom, hogy hogyan tudom a rendszert jobban hibatűrővé, atombiztosabbá tenni. Valószínűleg a letfentartási rendszerhez kapcsolódó dolgokat (fűtés, szellőzés, melegvíz készítés)le fogom szedni az 1wire buszról és más módon fogom megoldani.

T.

2012-02-04
23:39:38
Előzmény: jeepatti #24553#24592
Szia,

Ezek a dolgok meglepően kevés erőforrást igényelnek. Ahhoz, hogy lefusson párszáz sor php kód, meg egy két grafikont elkészítsen, nem kell több. Viszont, evés közben szokott megjönni az étvágy, úgyhogy csak megfontoltan.
Az ubiquiti honlapján láttam, hogy az RS és az RS pró gyártása megszűnt, úgyhogy lehet, hogy hamarosan alternatív eszköz után kell nézned...

Én az openwrt disztribúcióra építettem, ez volt kézenfekvő az RS-hez. Minden alkalmazás ami nekem kellett elérhető csomagban. Mivel rengeteg hardveren fut, ezért az elkészült rendszer mindenestől átültethető esetlegesen más eszközre is.

A szívás azonban biztos, mert nem szokványos a (hozzá építendő)hardver és az alkalmazási kör sem. Kísérletezésekre, próbálkozásokra, alternatív megoldásokra szükség lesz. Persze okos ember más kárán tanul. :-)

Vegyél fel skypeon (ha van) és akkor tudunk szóban értekezni. A nevem ugyanaz mint itt.

T.
2012-02-04
21:00:09
Előzmény: gyebi #24574#24584
Biztonsági videóra ott van Linux alatt a Motion. Ez mozgásérzékelés alapján rögzíti a képet, jó cucc, kevés erőforrást igényel.

v4l driveren át a régi TV kareszekből ki lehet hozni 2-3 bemenetet is. Időosztással kapcsolgatja a bemeneti képeket. (svga, rca video-in, stb.) Gyakorlatilag 2-3 ilyen filléres (dobálják ki!)kártyával 3-6 kamerás rendszer összehozható, olcsó CCD kamerákkal. Nekem az a bajom a dologgal, hogy az a gép, amiben van ~3db PCI már nem a kis fogyasztású kategória. Bár gondolom egy gyári DVR is zabál.

Ha komolyabb cucc kell, akkor itt van az is:
www.zoneminder.com/

Még annyit, hogy nem kell feltétlenül erőmű. motion+mjpeg csomag és már mennek is fel a képek akár ftp-re is (csak hogy ne ugyanott legyen!) Utána naponta ezt letömöríteni/bepakolni avi-ba(éjjel, amikor csak a fekete tehenek masíroznak a sötétben ;)) mencoder-el max 10-20 perc a leggyengébb cuccal is.
Én most is így csinálom, igaz win alatt usb webcam+dorgem+mencoder-el.
2012-02-04
15:26:41
Előzmény: jeepatti #24552#24574
Szia,

Ez egy Linux - Centos, gyakorlatilag minden package-ben megvan, ami nekünk kell, apache, owfs, php, rrdtool, stb...;

A programok BASH-ben, illetve php-ben vannak kódolva.

A 1wire-hez a HobbyBoards-os modulokat használom, soros USB átalakító, 80G SATA disk. plug&play. A PC tápja meg remekül táplálja még a modulokat 12V-al..., szóval 1 dobozba belefér majdnem minden.

A kamerát ki fogom próbálni - nekem most van erre egy PC server - analóg kamerákkal (6 db), az biztos, hogy tárolásban TB-os méretekben, sebességben 2-3Ghz kell a feldolgozáshoz, igaz ez GV video capture-card-al megy.

Alternatíva: az asztali DVR, de a WEB-es feature-ei meg szánalmasak...

Az IP kamerák esetén picit más a helyzet, kevesebb erőforrás kell a processing-hez... kipróbálom, feldobok egy ZM-et, aztán meglátjuk... majd beszámolok róla.

Krisz

jeepattiVálasz erre
2012-02-03
22:53:27
Előzmény: takyka #24152#24553
takyka

Hát ha mindezt elviszi a router alap akkor ez elegendő,
én sem akarok ennél többet.

Kérdés már csak az hogy mennyire okoz gondot ha pl
routert kell cserélni? (ne kelljen de ha mégis) Pl az a típus már nem kapható?

Akkor a már kész progi elvben nem igényel nagy átalakítást egy újabb hasonló eszközre telepítéshez?

Ha azt mondod ez neked bevált, akkor én erre alapoznék.
Ha lehet egy már működő dolgot szeretnék másolni, mint sokat szívni egy járatlan úton.

jeepattiVálasz erre
2012-02-03
22:41:04
Előzmény: gyebi #24169#24552
Ahogy látom te kb azt a rendszert valósítottad meg amire én is kb gondolok.

Milyen szoftver alatt futtatod a programokat?

A PC hez (ha jól értem atom procis pc a központod?) milyen 1WIRE csatolót használsz?
Ezek szerint a tiéd jól bevált ezért kérdem.

Még gondolkodom takyka javaslatán a routeres alapon is
de nem döntöttem merre induljak.

A kamerát megemlítettem és ni, szerintem az nem az elsődleges cél,
ha bírja az eszköz bírja ha nem akkor nem érdemes rátenni szerintem azért mindent nem biztos célszerű egy eszközre terhelni..
2012-02-01
15:44:56
Előzmény: gerie #24388#24395
Akkor pl.: WEA.
Mi ezeket monitorozzuk --> http://wea.biosolar.hu/drones/6/
2012-02-01
15:07:53
Előzmény: takyka #24372#24388
Járatos vagyok mindkettőben, csak időm nincs, épül a ház... :) Szóval valami kész megoldást keresek, érdeklődé szintjén.
2012-02-01
11:59:45
Előzmény: gerie #24370#24372
Látogass át ide:

http://biosolar.hu/forum/383
Olvass vissza jócskán, találni fogsz számodra érdekes dolgokat. Akár, még a redőny vezérlést is össze tudod kapcsolni vele.
Mennyire vagy elektronikában, programozásban járatos?

T.
2012-02-01
11:33:57
Előzmény: Bous83 #24346#24370
Hát köszönöm mindenkinek, a legolcsóbb amit találtam az SMR-H (~3600Ft) de még így is sok :)

Másik kérdésem, hogy tudtok-e ajánlani valami adatgyűjtő eszközt. Fűtés vezérlést szeretném "logolni", hogy naponta hányszor kapcsol be, esetleg egy külső hőmérővel megtoldani...
Biosolar Forum  =>  Mérésadatgyűjtés  =>  Single Board Computer - 1Wirelapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva