English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Mérésadatgyűjtés  =>  Single Board Computer - 1Wirelapozz: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2017-06-04
13:58:15
evek ota szenvedtem azzal a problemaval, hogy a 1wire halozatom tul hosszu ezmiatt szetesik.
iden feladtam a probalkozasokat es kettevagtam a buszt. a kulso reszt egy masik routerre kotottem, a ket halozatot pedig ethernettel kotottem ossze.
most ugy tunik, mindket alhalozat hibatlanul megy.

kb 1 ora meloval atalakitottam a kis szoftveremet master/slave modra, igy a kozponti egyseg vegzi a logikat, a slave-ek pedig az adatgyujtest es a vegrehajtast.

egyelore mukodik:)

amire rajottem viszont, hogy felesleges nagyon draga routert venni, eleg egy mezei openwrt kepes router USB porttal, kb 8e Ft ertekben.
2015-10-31
20:44:57
szuksegem lenne egy olyan modszerre, amivel 1 tizedes pontossagig tudnam merni a 1wire busz feszultségét (táp és/vagy busz)

beépítve nem találtam ilyen funkciót, létezik-e hozza valami 1wire feszültségmérő szenzor, amit ajánlanátok?
rendeltem egy ds2438-at hozza, ez ugy nezem jo lesz.
2015-06-07
11:31:34
Előzmény: pinyo #48761#48762
koszi
alapvetoen adok magamnak egy eros 2-es alát 1-wire halozatokbol.

szerintem vegig hibas volt a gondolatmenetem. nem feltetlenul a halozat hossza volt a baj, hanem az ezzel jaro feszultsegeses.
raadasul a 1w bus 5V-jarol uzemeltettem az SSR kartyakat is, ami szepen leszivta a feszultseget, ezmiatt omlott ossze rendszeresen.

probaltam mar rakotni kulso tapot, de valamiert nem segitett, valoszinuleg valamit elszurtam akkor.
most probakepp vegigmertem, melyik szenzortol hal meg a busz, es itt jottem ra, hogy az SSR kartyak a baj forrasai.
bekotottem ma egy kulso seged tapot a +5V-ra, es lass csodat, teljesen stabil a busz. a legmesszebbi szenzor sem esik le.

"aki valaminek nem mestere, az a hóhéra" szoktak mondani.
2015-06-07
00:19:50
Előzmény: zsezse #48749#48761
A hosszú szakasz végénél, köss be egy schottky diódát fordított polaritással. Pl 1N5817. Az adat és a test közé. Kb 20 forint, nekem sok ilyen hibát megoldott.

2015-06-05
15:13:51
Előzmény: zsezse #48030#48749
bejott a meleg es valamiert meghulyult megint a busz.
az mar biztos, hogy a hosszu szakasz utolso resze, a medencehez meno a ludas. ha ezt lecsatolom stabilizalodik a helyzet.
rendeltem egy 1-wire repeatert, kivancsi vagyok, mennyit segit a helyzeten.

viszont.
elkezdtem egy uj projektet, az ontozorendszert bekotni az automatikaba:)

az openweather.org alapjan probalom majd kiszamolni, mennyi ideig ontozzon a rendszer, illetve ha aznap ment a csopogteto rendszer a falfutes miatt, ezt az idot is beleszamolja. erdekes feladatnak tunik:)
ha van eredmeny, jelzem.

2014-12-17
20:06:10
atneztem tuzetesen a 1wire halozatomat es azt hiszem talaltam egy hibat.
van ugye egy hosszu szakaszom, amit kivezettem a muhelybe, azon keresztul a medencehez. Amikor ezt csinaltam kb 2 eve, jo otletnek talaltam, hogy teszek egy +5V-os extra tapot ide a vezetek felehez, mert keveseltem a feszultseget.
gondoltam, teszek ide is egy felhuzo ellenallast az adat es a tap busz koze. na ugy tunik, ez volt a hiba.
szisztematikusan vegigmenve es egyesevel kihuzva a vezetekeket megjavult a busz, amikor lecsatoltam rola ezt a plusz tapot.
egyelore kop kop jol mukodik most mar a hosszu szakasszal egyutt is.

2014-11-23
08:10:44
Előzmény: digium #47847#47848
Igen, azt láttam hogy másik kütyü. Csak a demo miatt linkeltem...

közben találtam egy ilyen előadás anyagot:
www.wiki.csie.ncku.edu.tw/embedded/STM32F429-Seminar.pdf
épp ezt nézegetem...
sok érdekes dologról van benne szó...

2014-11-23
08:03:30
Előzmény: medig #47844#47847
Medig,
Ebben a demóban nem az a fejlesztő készlet van, csak a proci azonos! Más a panel, a kijelző és a touchscreen is kapacitív. Ráadásul ez a kezelői felület elég sok pénzbe is kerül...

Ugyanarra használnám, mint egy arduinot, amennyiben szükséges hozzá valamilyen humán interfész.

Itt találsz infót részletesen a prociról:
www.st.com/web/en/catalog/mmc/SC1169/SS1577
2014-11-22
19:21:26
Előzmény: digium #47842#47844
Digium,
Te mire használnád ez a kütyüt?

Nagyon csábító.

Egy demo video:
www.youtube.com/watch?v=QcKX_Pc6ldU

kíváncsi lennék az SDK-jára, hogy mennyire kezes bárány, hogy a demoban látott komponensek mennyire elérhetők...

Bár még mindig nem tudom, hogy ennyi IO-val mi a frászt tudnék kezdeni.
Részletesebb leírást találtatok már? Mi van az IO-k mögött? ADC, PWM, CNTR stb...

üdv.,
medig
2014-11-22
00:53:24
Előzmény: takyka #47799#47842
Én ezt a holmit néztem mostanában:
www.hu.farnell.com/stmicroelectronics/stm32f429i-disco/stm32f4-discovery-eval-board/dp/2355377
Ugyan nincs rajta arduino shield csatlakozó, de van rajta 2Mb flash, 256Kb sram, 8Mb dram, 2.4" 320x240 tft + ellenállásos touchscreen, 3d gyroscope, 180Mhz és 164 db 5V toleráns gpio. Mindössze 6 ezres, és a kezelőfelület már rajta is van...
2014-11-21
22:02:11
Előzmény: takyka #47840#47841
Takyka,

Jól összefoglaltad a hátulütőket. Asszem erről sokat lehet ne írni milyen is lenne az ideális szoftverfejlesztés... és milyen címszavak vezetnek a katyvaszig... de inkább hagyjuk :)

'Eddig én is így gondolkodtam, de bejött a képbe egy olcsó, 32bites vezérlő...'

Ha kipróbáltad a 32bites vezérlőt, akkor írhatnál majd a tapasztalatokról pár keresetlen körmondatot...

medig
2014-11-21
10:49:14
Előzmény: medig #47833#47840
"ha megfelelő interface-en keresztül kommunikálnak, és ha jó definiáltak a feladatok, akkor nem lesz katyvasz"
Ez így van! Legfontosabb a rendszer és programtetrvezés. Sajna amatőröknél és olyan helyen ahol többen, egymástól függetlenül módosítják a kódot ez szokott összeborulni idővel. Nem azért, mert nem ért hozzá, hanem mert sokszor merülnek fel olyan új igények az üzemeltetés során, amik a tervezés pillanatában nem ismertek. Egy-két hónappal, évvel a rendszer készrejelentése után ha felmerül valami új, már kevesen állnak neki átgondolni, áttervezni a rendszert és jönnek a foltozások, kényszermegoldások...

"Pl. külön AVR(atmega328p-vel) modul kezeli a grafikus LCD-t. Nem veszi el a mastertől a sem a sRAM-ot, sem a flash-t, sem pedig a processzor időt"
Eddig én is így gondolkodtam, de bejött a képbe egy olcsó, 32bites vezérlő...

Jók a linkelt cuccok! Én nagy híve vagyok a beágyazott Linux rendszereknek.
A programfejlesztés sokkal-sokkal kényelmesebb rajtuk.
Már vagy öt éve megy a routerstationom. Eredetileg az ő feladata volt a ház automatikáinak a vezérlése is.

T.
2014-11-21
10:13:05
Előzmény: zsezse #47837#47839
Közelről nem. Tudomásom szerint csak wiznetes ethernettel megy, ENC28J-vel nem. Régről van otthon jópár ENC-m, így abból főzök ami van.

Aztadurva! Ránéztem az előbb az ebayen az árakra, döbbenetes az áresés a wizznetes ethernet shieldeknél! Egy-két éve még olyan áron voltak, hogy fel sem merült bennem a használata az ENC28J60 helyett. Mostmeg 1700Ft a legolcsóbb.

Köszi! :-)

T.

2014-11-20
22:26:15
takyka
webduinot nezted mar?
en azzal valositottam meg a HTTP kezelest a megan

nekem kb 35k-nal tart a kod, epp nem fer fel_AZ_unora
2014-11-20
10:07:06
Előzmény: takyka #47826#47833
"Sajna, a jelenlegi munkám 95%-ban nem ez. A pénz nagy úr, "elkurvultam". De nem adom fel a reményt, hogy egyszer még..."

Én a szoftverfejlesztős, programozós, karbantartós vonalat mívelem. Munka az munka. Alapvetően tetszik, de nem mindig leányálom. De panaszra nincs okom...

"Én azért kerülöm ha lehet, mert elég sokszor találkoztam elosztott rendszerekkel ahhoz, hogy tudjam, a legtöbb esetben a fejlesztés vége az szokott lenni, hogy a funkciók összekeverednek a két (több) alrendszer között és az eredmény egy átláthatatlan, nehezen hibakereshető, túlkomplikált katyvasz."

Ez általánosságban igaz minden hardware, ill. szoftver rendszerre... Ha nem figyel oda az ember, akkor hamar elkatyvaszosodik... Ismerem a fajtáját az ilyen szoftvernek... Egy "jó" rendszerben 5 perces módosítás-bővítés, a katyvaszban órákig is eltart mire beletákolom, vért izzadva. Rá kell jönni, hogy a szoftverfejlesztés nem csak programozásból áll, hanem tervezésből, és a struktúra folyamatos karbantartásából... Hogy hogyan lehet jó sw-t írni, még én is tanulgatom...

Egyébként a CubieB2+AVR párosítást amit említettem, inkább tekintem egy "szorosan csatolt" rendszernek, mint "elosztottnak". De legyen ez bármi is ha megfelelő interface-en keresztül kommunikálnak, és ha jó definiáltak a feladatok, akkor nem lesz katyvasz. Lekopogom egyenlőre még nem az...

Én a magam "vezérlő rendszerét" úgy képzeltem el, ami dinamikusan, modulárisan bővíthető. Több AVR modul kapcsolódik össze master-slave alapon. A slave modulok csinálják a feladatukat, felesleges feladatokkal nem terhelve a master vezérlőt. Pl. külön AVR(atmega328p-vel) modul kezeli a grafikus LCD-t. Nem veszi el a mastertől a sem a sRAM-ot, sem a flash-t, sem pedig a processzor időt, egyszóval az erőforrásait. Ez több előnnyel is jár. Rugalmasan cserélgethetőek a modulok, de az is igaz, hogy a master vezérlő is ugyan ilyen rugalmasan kicserélhető. Nem kompletten kuka a rendszer...
Olyan mintha többprocesszoros rendszered lenne, és több szálon programoznál...
Pl. megmondod az LCD-modulnak, hogy mit hova írjon, szinte rögtön visszatér és csinálja tovább a master a dolgát, az LCD meg párhuzamosan teszi a sajátját.
Ugyanakkor az is hozzátartozik az igazsághoz, hogy hardver szempontból kicsit bonyolultabb, de hosszútávon szerintem jól bővíthető. Kevésbé aggódom, hogy elfogynak az erőforrások, és rugalmasabban bővíthető. Viszonyítva egy arduinós rendszerhez...

Bocs, kicsit elkalandoztam...

CubieBoard2 kapcsán még ami említésre méltó, csínos jószág:
www.wvshare.com/product/DVK522.htm

www.aliexpress.com/item/Cubieboard-Cubieboard2-A10-A20-Expansion-Development-Board-DVK522-with-various-components-interfaces-also-designed-for-Arduino/2035478635.html

Nem merültem bele, de lehet hogy jó arduino + cubie integrációra...
+pont az RTC-nek...
2014-11-19
21:09:53
Előzmény: medig #47815#47826
Sajna, a jelenlegi munkám 95%-ban nem ez. A pénz nagy úr, "elkurvultam". De nem adom fel a reményt, hogy egyszer még...

"CubieBoard2 csinálja a webet ill. az adatbázist, az arduino pedig a "realtime" vezérlési funkciókat."

Teljesen jó tud lenni egy ilyen rendszer is. Én azért kerülöm ha lehet, mert elég sokszor találkoztam elosztott rendszerekkel ahhoz, hogy tudjam, a legtöbb esetben a fejlesztés vége az szokott lenni, hogy a funkciók összekeverednek a két (több) alrendszer között és az eredmény egy átláthatatlan, nehezen hibakereshető, túlkomplikált katyvasz. Félre ne érts, nem azt mondom, hogy a te rendszered ilyen, meg lehet így nagyon jól is csinálni!

A flash-re általában 10-100ezer írási ciklust szoktak specifikálni. Annó volt egy pic16f84-em, amit éveken keresztül arra használtam, hogy kódrészleteket próbáltam benne. Több ezer irás lehetett benne, de hibázni nem hibázott.

Az arduino szépen elrejti az avr regisztereit az átlag felhasználó elől. pl. az ADC kezelése egy függvényhívás ami mellesleg blokkol. De nem tudsz vele pl. a háttérben AD konverziót csinálni, vagy sleepbe rakni a procit zajcsökkentés céljából stb. Ehhez, hagyományos módon, a regisztereket kell piszkálni.

Nagyobb adatmennyiségre példa a hőszivattyús topicban lévő képernyőkép a webfelületről, ahol legalább 20 reltime adat jelenítődik meg. Azt dinamikusan állítja össze az AVR. Az az oldal három TCP csomagba fér bele, úgyhogy még arra is figyelni kellett, hogy hol, hogyan darabolom fel.
Egy 32bites rendszeren, ahol normáslis tcp/ip stacket lehet használni, ilyen gond nincs.
De az általad említett grafikus lcd használata is olyan terület, ami hamar eléri a 8bites rendszerek határait.

T.

2014-11-19
17:00:33
Előzmény: takyka #47810#47815
"Alapvetően, beágyazott rendszerek tervezése, programozása a szakterületem. Ez az (egyik)hobbim is. Így aztán rendszeresen ki szoktam próbálni újonan felbukkanó rendszereket is."

Asszem szerencsés dolog, ha hobbiként is tekintessz a munkádra.
Párezer forintos rendszer télleg megér egy próbát... Pláne, ha a munka része tud lenni.

"..a web felület kódolása akkor is csak nyögvenyelősen megy, pedig csak egy sima dinamikus oldalról van szó, felhasználói interakció nélkül."

Én lustaságból, úgy döntöttem hogy magamnál nem akarok mindent megoldani egyetlen arduinoval és ezért szétválasztottam a webes és vezérlési funkciókat. CubieBoard2 csinálja a webet ill. az adatbázist, az arduino pedig a "realtime" vezérlési funkciókat. Csinálja csak mindenki azt amihez igazán ért. Lehet hogy luxusnak tünik, de fejlesztési szempontból nagyon rugalmas, hosszú távon szerintem kifizetődőbb...

Nekem a legnagyobb parám, hogy annyiszor fogom felülírni a flash-t hogy elfogy majd az újraírhatósága, és cserélhetem a chipet rajta, vagy cakk-pakk az egész arduinot.

"Rengeteg potenciál van benne.( sokkal többet tud, mint amit az arduino környezet a beépített függvényein keresztül látni enged.) De hamar elvérzik a fejlesztés hatékonyságán, ha nagyobb adatmennyiségeket kell dinamikusan kezelni."

Igazándibul én arduinoból mint fejlesztő környezetből szinte semmit sem tudok, talán egyszer használtam, de talán igaz sem volt. WinAVR libeket használok, USB-s ISP programozóval, többnyire saját C kódokkal, illetve amit netről készen be lehet szerezni C libeket... Nekem ez jobban tetszik, bár több szívás van vele.

Mit értessz az alatt hogy "nagyobb adatmennyiségeket kell dinamikusan kezelni"?
Én nekem grafikus LCD ugrik be. Lehet rosszra gondolok. Mondj egy példát!

Stabilitás alatt arra gondoltam, hogy esetleg a külső zavaró tényezők, zajok, EMI stb jobban bezavarnak...

medig

2014-11-19
14:59:53
Előzmény: medig #47804#47810
Ez hosszú történet.
Nem csak a szemem kívánja.
Alapvetően, beágyazott rendszerek tervezése, programozása a szakterületem. Ez az (egyik)hobbim is. Így aztán rendszeresen ki szoktam próbálni újonan felbukkanó rendszereket is.
Ami a nucleusban (illetve az ST32F0-4 sorozatú processzorokban)csábító az ár-érték arány illetve, a 8bites mikrovezérlőkhöz hasonlítani akarás.
Ez alatt azt értem, hogy a 8bites mikrovezérlők nagyon robosztus interfésszel rendelkeznek a külvilág felé. (5V-os jelszint , 10-20mA push-pull kimenetek, rövidzárvédelem stb.)
Ez nagyon nem jellemző a 32bites vezérlőkre. (többnyire 1,8-3,3V kiement 1-2mA meghajtási képesség, sokszor cak openkollektoros kimenet, rövidzárvédelem hiánya.) Bár az ST mikrovezérlője is 3,3V-os, de legalább a legtöbb lába 5V toleráns.
A beépített perifériák szinte mindenben többet nyújtanak, mint amit az atmegáknál megszoktunk. 12bites A/D, USB host-slave port,11db timer, 3i2c, 5spi, komplementer pwm stb.
Másik fontos dolog, hogy atmegán, trükközni kell, ha nagyobb stringeket akarsz kezelni, nincs rendesen implementált sprinf(); sscanf(); Ha meg beincludeolod külső függvényként, akkor hamar kevés lesz a 32kB programmemória.
A hőszivattyúm vezérlője arduino megán fut, hálózatkezeléssel, userinterfésszel a kód felette van már a 60kB-nak. Ez ugyan nem sok az elérhető 256k-hoz képest, de a web felület kódolása akkor is csak nyögvenyelősen megy, pedig csak egy sima dinamikus oldalról van szó, felhasználói interakció nélkül.

Ezzel nem azt mondom, hogy az atmega kevés! Rengeteg potenciál van benne.( sokkal többet tud, mint amit az arduino környezet a beépített függvényein keresztül látni enged.) De hamar elvérzik a fejlesztés hatékonyságán, ha nagyobb adatmennyiségeket kell dinamikusan kezelni.

Az STM32Fxxx procik stabilitása miatt én nem aggódom, az STMicroelectronics nem engedheti meg magának, hogy megbízhatatlan procit gyártson. Az ARM-et meg, akitől az ST a procimagot licenceli, gondolom nem kell bemutatni.

A hővisszanyerős szellőzőm jelenleg kézi üzemmódban működik. A vezérlés elkészítése időhiány miatt még várat magára. Össze kellene hangolnom a páratartalom és/vagy co2 alapú vezérlést, kandallóval, központi porszívóval, hűtéssel történő együttműködését.

T.
2014-11-19
12:19:41
Előzmény: takyka #47799#47804
Takyka!

Igen csinos portéka! ;) De szerintem csak a szemed kívánja...

Mi inkább a csábító? A sebessége, vagy a sok-sok flash? Én is kacsintgatok az ilyen 32bites kütyükre, de elborzaszt, hogy mennyi energiát kéne beleölni, mire belerázódok és ugyanazt megtudom vele, mint arduinoval... kicsit aggódom amiatt, hogy esetleg kevésbé bulletproof, stabil mint arduino társa...

Nálad az Arduino kódban mi eszi leginkább a flasht?

Az ára is nagyon csábító :)

üdv.,
medig

ui: "szellőző vezérlés még a holdban van" Ezt hogyan kell értenem? Gondolom csak nekem kínai... :)
2014-11-19
09:50:44
Előzmény: zsezse #47790#47799
Nem minden, de a fűtés-hűtés-HMV, kazán-hőszivattyú-kútklíma vezérlése igen.
Ez sem problémamentes, mert gyakorlatilag elfogyott a programmemória (32k), holott, menürendszer, szellőző vezérlés még a holdban van...
Most gondolkozom, hogy merre tovább. Logikus lépés lenne az arduino mega (már csak azért is, mert van itthon), de meginogtam, mert új szerelmem van. (már megint):-)

www.st.com/web/catalog/tools/FM116/SC959/SS1532/LN1847/PF260320?s_searchtype=partnumber

32bites arm proci 100MHz, sok-sok flash és sram, lebegőpontos proci, arduino shield kompatibilis, ~40db, 5V toleráns I/O port.
Arduino kényelmi szintű, de jóval komolyabb online fejlesztőkörnyezet, in circuit debuggal! (mbed.org)

2700Ft/db!
www.hu.farnell.com/stmicroelectronics/nucleo-f411re/dev-board-stm32f411re-cortex-m4/dp/2433469?ost=NUCLEO-F411RE

Ahhh.

T.
2014-11-18
17:02:57
Előzmény: zsezse #47767#47796
Szia,
nekem az árnyékolás rontott a helyzeten. Növekedett a kapacitás és ez miatt a felfutó él nagyon elnyúlott. Igaz csak 3,3-ról volt hajtva.
2014-11-18
11:29:01
Előzmény: takyka #47774#47790
neked mar az egesz arduinon van?
2014-11-17
14:25:14
Előzmény: zsezse #47770#47774
Én is vívódtam ezen, de már elmúlt.
:-)

T.
2014-11-17
11:14:32
Előzmény: takyka #47768#47770
ha mar arduinot raknek bele, akkor nincs ertelme a php-nek, mert akkor atirom az egeszet arduinora

de a php-t konnyebben tudom modositani, mint az arduinon a kodot:) konnyebb a hibakereses is.
igazabol ezt az egy szenzort kiveve jol mukodik. egyre erosebb a gyanum, hogy ha aram folyik mellette akkor hulyul meg.
2014-11-17
10:32:53
Előzmény: zsezse #47767#47768
Zsezse,

Stabilabb működést tudtam elérni 1Wire-n arduinóval, mint DS2480B-vel. Hibázik ez is, ha nem ideális a hálózat (mint nálad), de jobban kézbentartható a dolog, mint owfs alól. Ha eltűnik a szenzor (nem tűnik el), vagy crc hiba van, dobsz egy bus resetet és újra olvasol. Esetedben én azt csinálnám, hogy az első elágazásra felcuppantanék egy arduinót 1,5k felhúzó ellenállásokkal, két (vagy több)külön 1w busszal és sorosan küldeném fel az adatokat a központba. Induláskor az arduinó csinálna egy searchöt, majd a talált eszközöket folyamatosan olvasná egymás után és küldené ki az adatokat sorosan. A soros vonalra vagy akasztasz RS485 meghajtót, vagy csinálsz áram interfészt vételi oldalon egy butított optócsatolóval.(hogy kelljen neki 10mA a megszólaláshoz)

T.
Biosolar Forum  =>  Mérésadatgyűjtés  =>  Single Board Computer - 1Wirelapozz: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva