English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Napkollektor - Légkollektorok  =>  Vákumcsöves légkollektor (uhelikopter)lapozz: 1, 2   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2012-03-26
14:26:47
Előzmény: mikrohelikopter #7407#27688
Szia!

Most mennyiért tudnál szerezni 30 db csövet?
üdv: Zoli
2010-09-20
18:23:06
mikrohelikopter(40 eddigi hozzászólás)2010-09-12
22:17:22

jelen pillanatban 4 USD-ért kapom a 180ast (58mm)kint 30-as szettben fa dobozolással a FOB portig szállítva.

Eladni is szoktál?

Tibi.
mikrohelikopterVálasz erre
2010-09-18
07:34:54

2010-09-16
20:32:07
mikrohelikopter

Írj egy elérhetőségedet, mérőeszközben, mérésben lehet,hogy tudok segíteni.
2010-09-16
18:42:48
Üdv

Urak, nyugi....:)

végyé
2010-09-16
17:17:42
Kedves Sándor!
Ha visszaolvasol rájössz, hogy végig tiszteletben tartottam azt a mit mondtatok, és elismertem az ismereteiteket.
Elismertem a 3,7 fokot is.
Kivéve egyet, amikor 15 - 20 fokról beszéltél gépmelegedésnek 24 w-nál.
Egyébiránt nem hiszem, hogy eddig is presztizs kérdést csináltam abból, hogy elismerjem a tudásod.
Részben tanulni jöttem ide, de most egy kicsit elbizonytalanodtam affelől, hogy itt is kell maradnom.
Tehát ha nem érdekel bennetek ennek a dolognak a kimenetele, már itt sem vagyok.
Minden megszólalásod utolsó két bekezdése arról szól, hogy bár nem tudod, másnál mekkora a légáram, nem tudod nálam mekkora , de tuti kicsi, bár még nem próbálta senki de nem fog működni az egész. Rendben tudomásul vettem, csak tudod, egy nagytudású ember, mint ami te vagy, nem mindig a kioktató szerepébe kéne jelen lenned. Tudom elmondtad, a te tudásod érték, amit ismeretlennek nem adsz át, ok, megértettem. Félek, hogy ez a fórum most arról szól, hogy mi ketten nem értünk egyet, ezt pedig nem szeretném, főleg úgy, hogy én vagyok a vendég itt.
további szép napot!
Tilla
2010-09-15
22:54:30
mikrohelikopter!

Lassan egyre több "feltételezésünkről" belátod, hogy milyen jelentőséggel bír.

Egyáltalán nem ördöngösség Robert mérését megismételned, csak türelemmel végig kell gondolni, hogy mire is hivatkoztunk, és azt hogyan lehet biztosítani.
A 23 és 27 fok közötti 4 fokos "ön-rá-fűtés" nem mérhetetlen, sőt.

Mi ezt (kényszerből) sokkal egyszerűbben mértük meg. Az ok, nagyon sokba került a porszívójaink javíttatása. Meg kellett találni, hogy alkalmasak e egyáltalán a mi üzemi körülményeink (40-60 fok) közötti használatra.
Egy jól szigetelt szárítószekrény ajtaját kinyitottuk, betettük a porszívó agregátorát. Az egész cucc felvette a helyiség hőmérsékletét. Amikor a szárító már stabilnak mérte, rácsuktuk az ajtót. Beindítottuk az aggregátort. A hőmérséklet gyorsan emelkedett, a fűtést csak a motor adta a belső keringtetéssel! A szárító egy kicsi térfogatú asztali szekrényke. Meghatároztunk egy leolvasási időpont sort, de közben egy mérési adatgyűjtő két csatornája is mérte a folyamatot. Az egyik érzékelő a motor testre volt erősítve, a másik a szárítószekrény hőmérőjére.
Egy percig kb szinkronban melegedtek, majd a motor hirtelen lehagyta a szárító légterének a hőmérsékletét. A motor tekercselésének a szigetelése a gyári adatok szerint üzemi 160 fokra, de max. 200 fokra volt készítve. A csapágyak 3c-sek, 15.000-es fordulaton 200 fokig melegedhettek fel.
Mi előzőleg 10 perc felső határ üzemidőt határoztunk meg a mérésre. A motor 4 perc múlva leégett, gyakorlatilag felrobbant a tekercs szigetelő anyaga.
A motor hőmérsékletét nem tudtuk megmérni, mert kilépett a 600 fokra beállított felső méréshatárból.

Ezt a hosszú szöveget azért kalapáltam be, hogy lásd a különbséget (ez villám kezdő méréseinél látható). Elméletileg a 26W-os motor, állandó külső hőmérséklet mellett termel egy bizonyos hőmennyiséget, ami hozzáadódik a befúvott környezeti hőmérséklethez. De ha ez a külső hőmérséklet akár csak néhány fokkal megemelkedik, akkor az ilyen motor hőtermelése alaposan megnő. Ez a motor specialitása.

Ha a villámtól kapott görbéket tanulmányozod, akkor az első amit meglátsz, meg kellene magyarázza mindazt, amit tőlem nem akarsz elfogadni.
Ez a környezeti hőmérséklet!
Ha megnézed, ez az alapja a villám görbéi alakulásának is. Különösen a 13.-i görbét ajánlom a figyelmedbe. Nem tudom, mit olvasol ki belőle?
Én a környezeti hőmérséklethez igazodást, a ventilátor indulási csúcsokat. Amikor megnőtt a sugárzás, akkor sem a 16 fokos csúcs emelkedés számít, hanem a görbe "területének az átlaga". A hőmérsékelt emelkedés átlaga legfeljebb 10 fok. De sajnos átlagolt hőmérséklet csúcsokkal nem lehet fűteni.
A görbe területe által befogott, a két görbe közti terület hőmennyiség tartalma rendkívül kevés. Villám tömegárama ismeretlen, de jóval több, mint a tiéd. Ha akarna ő is tudna 120 fokot produkálni, csak akkor nem tudna fűteni.

Szórt fényben így működnek a légkollektorok, ezt tudomásul kell venni. Nem termelnek gazdaságosan. Pont úgy, mint a vizes kollektorok sem.

De az nem lehet vita kérdése, hogy a mért akármennyiből le kell vonnod a befúvott levegő hőmérsékletét, a vent. motor hőtermelését, a majdani csővezetékeid, összkötő-iránytörő idomjaid hőveszteségét.
Az eredmény lesz majd az, amit fűtésre felhasználhatsz.
Én tartok tőle, hogy a 120 fokból nem marad még 50 sem. Ez pedig, ezzel a tönegárammal semmire sem elég.
2010-09-15
16:51:16
villam64,
Sajna sehogy :(
2010-09-15
16:49:54
Köszönöm Villám!
Ez érdekes lesz... arra voltam kíváncsi, milyen hőfokokat produkált a rendszered.
11 óra környékén mértem én is kb fél órát napos, napos felhős időbe végig 110-120 fokos levegőt adott ki, attól függően hogy felhő volt-e vagy nap. Vissza nem hült a mérés során, tehát ha jött a felhő lement 110c felé, ha a nap visszajött visszakúszott 120 c felé, és ez a hőfok állandósodott. az értékeket digitális műszerrel mértem, csak már a pontos értékekre nem emlékszem. Ezért jó a te grafikus rögzítőd!
Félre ne érts, vélhetőleg neked sokkal több 57 fokos levegőd lett, tudom.
de megosztom ezt azért veletek.
igazatok lesz, hogy a befúvás mennyiségén fog múlni minden!
Szép napot!
Tilla

villam64Válasz erre
2010-09-15
15:57:06
A ventilátort tegnapelőtt cseréltem 100-as 24 W-osra. A kimeneti érzékelő, most a padláson van a csőrendszerbe, a toldásnál bedugva. A szívó érzékelő is a padláson van, a ventilátor szája előtti porszűrő előtt van.

Róbert
Miképpen tudnám a kis képeket egymás mellé tenni?
2010-09-15
12:38:09
Addig is, ki lakik elfogadható távolságban Szegedhez?
Végyé-t tudom.
Tilla
2010-09-15
12:36:23
Rendben, de elöszőr össze kell építenem.
Villám 64!
Fel tudnád tenni a mai, vagy a tegnapi napok általad mért hozamgörbéit!
Jó lenne látni, a tied mit produkál ilyen időkben.
Tilla
2010-09-15
11:26:41
mikrohelikopter,

Én azért erőltetem ennek a mérésnek a pontosítását, mert ezen múlik a tényleges hozam megismerése. Ha ennél a lépésnél 1-2 fokot tévedünk, az a kollektor-teljesítmény számításakor 100% hibát is jelenthet.

Úgy látom vagytok ott páran Csongrádban, fogjatok össze és a legpontosabb műszerrel próbáljátok kimérni a kollektorodat.

2010-09-15
10:57:34
Köszönöm Róbert, elismerem, hogy az én mérőműszeremnek és a technikám nem elég potos a 3,7 c pontos méréséhez!
De Sándor, ez nem 15-20 fok plusz, amit te saccoltál. akkor abban a delta T össz-ben (28-30 c) csak van valami!
megjegyzem az a delta T össz amit a lentiekben boncolgatunk pont az időben volt mérve, amikor a csövek a legjobb hatásfokkal termeltek, 30-40 fok környékén.
80-90 fokos csőfoknál már nem tudok mondjuk 5 x60c= 300 delta T összt mérni. reggel 80 fok körüli csőhőfokkal befulyáskor 120 fok jött ki, ott tényleg elvisz sokat a veszteség.
Legyen szép a napotok!
Tilla
2010-09-15
09:31:13
Leírom én is, a tapasztaltaimat.

Én a hőlégfúvómon nem tudom kikapcsolni a fűtést, ezért kölcsönkértem egy hajszárítót (sajnos nekem praktikus okból nincsen).
A hajszárítót a képen látható módon kipreparáltam és kb 20 percig mértem (árnyékban, nem a padlón).

1. hagytam, hogy a tárgyak átvegyék a környezet hőmérsékletét
2. bekapcsoltam a ventilátor addig mértem a hőmérsékletet amíg be nem állt egy nagyjából állandó állapot (kb 5 percig ), valamint a ventilátor teljesítményét
3. kikapcsoltam a ventilátor és tovább mértem kb 15 percig (amíg be nem állt egy nagyjából állandó állapot)

A mérés eredménye itt látható:

A mért adatok alapján a hőmérséklet-változás 3.8C, a ventilátor teljesítménye 29W, számított légsebesség 5m/s (ezt igazolja a szélsebességmérő is).

A fenti légsebességet terheletlen állapotban értem el, terhelés mellett jóval kevesebb lehet, ezért a mérést a végleges elrendezésben meg kellene ismételni.

2010-09-15
09:05:23
Uraim!
Én azt írtam le, amit mértem, nem hiszem,nem gondolom, ezt mértem.
A befúvó nem közvetlenül lett csatlakoztatva előtte egy 20 cm-es cső volt.
Természetesen értem, hogy én hibáztam valahol, és ne gondolja senki, hogy csodáról beszélek. De lassan ti feltételeztek, én pedig tapasztalok. Pld a légáramról. Én meg leszek elégedve ha a mostani tapasztalt légáram 3-szorosa ki fog jönni a párhuzamosított 3 körön, nekem jó.
Egyébiránt amit leírtam erről a mérésről valós. Én nem kezdem el bizonygatni itt és most az igazamat, mert nem erről kell hogy szóljon ez, vitatkozni pedig nem fogok. Ahhoz ahogy bizonygatjátok, kevés a műszerezettségem és a tudásom! :-) Megyek tovább az utamon.
Hogyan tovább!
Sajna vagy szerencsére rengeteg megrendelésem van abból amiből élek, mert azért hozzáteszem a tanítás nem kényszer, inkább hobbi, tehát remélem a hétvégére összeáll a kollektor mindhárom 5-ös ága. Tegnap elkészült a 2. 5-ös sor, készülőben a 3.
Valahogy a 3 ágat közösítenem, párhuzamosítanom kell, szándékom szerint egy 10 cm átmérőjő csőben, aztán mehet a fém összekötő csövekre a szigetelés, meg a borítás.
Ez se lesz kis meló.
Addigra be kell szereznem a megfelelő ventillátort, szerintem valami radiál ventibe kell gondolkodnom. Bocs Végyé, de rendeltem egy profi hőkülönbségen alapuló két szenzorkörös szabályzót, ma érkezik (ti ajánlottátok). Addig nem tudom összerakni a két kör utolsó két vákumcsövét, mert ahhoz már kell az érzékelő szenzor is.
No, akkor indulhat a "fikázás" :-)
Tilla

2010-09-14
22:15:26
mikrohelikopter!

Vizes, drainback rendszerben üzemelő kollektoraim vannak. Ezért tudok gyorsan stagnációs állapotot előidézni.
A gyárilag megadott 200-250 fokos stagnációs hőmérsékletről a rendszer, a közbeiktatott hőcserélő terhelésének függvényében 10 perc alatt is képes visszaállni az üzemi hőmérsékletre. A kollektorok már 5 perc alatt vissza hűlnek.
Az üzemi hőmérséklete, ahol télen használom, 50 fok. Nyáron 40 fokon járatom, hogy a lehető legjobb hatásfok környékén működhessen.
Belátható, elfogadható hosszúságúra kell leszorítani a megtérülési időt, különben az egész csak egy költséges játék.

Azt azért tényleg nem értem, hogy ha a motor hőtermelésével tisztában vagy, akkor miért fogadod el kapásból az első mérést sikernek? Miért nem gondolod végig, hogy esetleg nem történhetett e valahol valami baki?
Ha villám légkollektor görbéire vetsz egy pillantást, ő már rengeteg variációt kipróbált, akkor láthatod, hogy a 110 fok nálad csak azért lehet ilyen magas, mert nincs kellő tömegáram. Tehát a kollektor hozama a nullához közelít a veszteségek levonása után.
Volt már itt is, hogy az elsőre csodás mérési eredményeken hitetlenkedtünk. Majd kiderült, hogy hibás volt a mérőszonda. Sok olyan, látszólagos apróság, mint amit Robert felsorolt, meghamisítja a mérést.
Ezeket is megtalálod itt a fórumon. Például, hogy egy gyári, hitelesített hőmennyiségmérő mérési eredményét, milyen beépítési feltételek mellett lehet csak elfogadni.
Egy símán a csőbe bedugott bármilyen érzékelőd az mér valamit. Jó. Mondjuk, hogy figyelmen kívül hagyom a kérdéseimet.
Akkor ezzel az eredménnyel hogyan gondolsz továbblépni?

2010-09-14
20:52:39
mikrohelikopter,

Azt hiszem, hogy a külső hőmérséklet-mérő szenzorra rásütött a nap. Mérésnél árnyékolni kellene, pl egy 10cm-es csődarabba helyezve.

Még valami: pontosabban lehet mérni, ha a hőlégfúvót nem közvetlen a kollektorra csatlakoztatod, hanem egy fél méteres csővel és a 2. szenzort a hőlégfúvótól a lehető legtávolabb helyezed el.
2010-09-14
20:29:45
ja, és ezt az üzemi hőfokot kb mennyi idő alatt veszi fel?
Tilla
2010-09-14
20:29:10
Sándor!
Kézi hőlégfúvóról beszélünk, elnézést én írtam félre! a 24w az üresjárati teljesítménye.
ha hiszed, ha nem ez így volt de ezek szerint nem hiszed! :-)
Érdekem nincs abban, hogy ne mondjak igazat, ezt tapasztaltam.
Tudom, hol hűt az ilyen rendszerű motor, akkor sem volt értékelhető melegedés.
de szerintem az lehet a megoldás, hogy áthívom Végyét és megnézi ő is. Én Tiszaszigeti vagyok, Ő tőlem 5 km-re lakik.
A mérést nem fél percig tettem.
Félreértettél, nem volt szándékom feltételezni, hogy rossz kapcsolatod lett volna a tanáraiddal. Én arra céloztam, hogy említetted azt, hogy egy tanárember már bepróbálkozott nálatok, őrá gondoltam.
Értem én már lassan, hogy attól mert magas hőfokot generál, ez akkor fog működni, ha hosszútávon teszi ezt, és van mögötte légmennyiség.
de ez csak akkor fog kiderülni, ha összeáll az egész.
inkább építőleg kérdezek.
amikor elindítod a kollektorod, akkor az indulási hőfok, és utána az állandósult hőfok között mekkora a hőkülönbség ugyanakkora besugárzás mellett?
tehát megállítottad 20 percre a kollektorod, akkor van 200fokod. Újra indul a ventillátor, akkor mekkora az a hőfok, amit állandóra ki tudsz nyerni belőle?
Tilla

2010-09-14
20:26:26
mikrohelikopter,

Azért kérdeztem, amire Sándor is utalt. A kézi hőlégfúvó a motort átszellőzteti, legalábbis azoknál a típusoknál, amiket én ismerek. A műanyag házon keresztül kicsi a veszteség, de azt a keveset is töredékére lehet csökkenteni, ha mondjuk egy törölközőt a mérés idejére köré tekersz.

Ha jól mérsz, akkor a 2. ponton az 1.-hez képest kb 5 fokkal kellene melegebbnek lenni a levegőnek. Vagyis a ventilátor a maga 30Wattjával önmagában ennyit emel a hőmérsékleten.

2010-09-14
19:54:30
mikrohelikopter!

Én hőlégfúvóra tudok gondolni abból amit leírtál és nem hőlégbefúlyóra. Az milyen készülék? Amivel télen az építkezések téliesített helyiségeit fűtik? A 26W az micsoda? A ventilátor motor pillanatnyi teljesítmény felvétele?

A kézi hőlégfúvók általában hasonló hűtési elvű motorral vannak szerelve mint a porszívók, hajszárítók. A hőlégfúvóknál a beszívott levegőt vezetik át az állórész és a forgórész közötti légrésen. Enélkül a hűtés nélkül pár perc alatt leégne az alulméretezett, helyesebben a megfelelő mennyiségű hűtőlevegőre méretezett motor. Az üzemidőt még így is szinte minden gyártó korlátozza.
Ezért kizárt dolog, ha egyről beszélünk, hogy a motor ne adná át a melegét a továbbított levegőnek. Ezért kell ezt is számításba venni a hőmérleg összeállításánál.
Az, hogy külső 20 foknál a ventilátor után 19 fok jöjjön ki, már önmagában figyelmeztető kell legyen valamilyen mérési, (félve írom le) "mérés felfogási" hibára.

Hogy mekkora tömegáram mellett mértél 110 fokot, ez lenne a döntő abból a szempontból, hogy mennyit is ér egy ilyen alapokra épített naphő hasznosítási elképzelés.
Ha én a mai napsütésben 20 percre leállítottam volna a kollektoraimat, a mérés helyén, (az utolsó 3 csőnél) a stagnáció meghaladta volna a 200 fokot. De ez csak egy szám. Semmit sem tudok vele kezdeni.

A tanárkérdést nem én feszegettem. Én már koromnál fogva is csak a szépre emlékezem velük kapcsolatban. Olyan szakemberekre, szaktanárokra, akik résztvettek az első komoly, Albertirsa - Vinyica távvezeték tervezésében. A Paksi létesítmény tervezésében, kivitelezésében, Kiskörében, Nagymarosnál, a mátrai lignit erőműnél, a Dunaújvárosinál, hogy egyes pesti erőművek fűtőerőművekké alakításáról ne is beszéljek!
Hogy be tudd saccolni ezt az időszakot, én terveztem a Ferihegy 2, (ma, ha jól tudom A terminál) építkezéséhez használt betongyár mérlegrendszerének vezérlését. Évtizedig lehetett látni, mert a vasúti sinek és a vecsési út között volt felállítva a betongyár, szemben a régi reptér bejáratával.

Én alapból erősen tanuló párti vagyok. Sok munkám fekszik a helyi szakközépből kikerült gyerekek tudásának élethez való igazításában.
De ezzel nem "karfiolosítom" tovább a témát.

Az ország legdélibb szegletében nem feltétlen szerencsés a helyzet(ünk). Több összevetést találhatsz a fórumon a Budakeszi adatokkal. Napsütésben sem sokkal állunk jobban. Ezt leellenőrizheted a meteorológiai statisztikákból is.

2010-09-14
19:22:54
1. pont 20 fok
2.pont 19-20 fok
3.pont 110 fok.
ugyanaz volt a hőlégbefúvó szívó oldali hőmérséklete (1), mint a kilépő (2). A 2. pont utáni első fém bevezetőcső hideg lett 1 perc működés után. Mondom ezt azért, mert a befúvatás előtt mindegyik fém be és kivezető cső már meleg volt.
Ez a mostani mérés volt!
Tilla
2010-09-14
18:19:42
mikrohelikopter,

Valami nem stimmel a méréssel, vagy félreértettem, amit írtál.
Tehát arra lennék kíváncsi, hogy állandósult állapotban mekkora hőmérsékleteket mértél az 1 (külső), 2 (hőlégfúvó kilépő = kollektor bemenő),3 (kollektor kilépő) pontokon?

2010-09-14
17:44:04
No akkor kezdjük új, és nyugodtabb alapokról a dolgokat!
Hazajöttem , és rögtön nekiugrottunk a hőlégbefulyó kérdésének, megmérni, hogy igazad van-e.
Nos azt kell hogy mondjam, hogy nincs.
10 percig mértük a befuvó terhelt, és terheletlen kifulyt levegő hőfokát, az bizony a kinti környező hőmérséklet volt, tehát megegyezett a beszívott és a kifulyt levegő hőmérséklete a légbefuvóba.
20 fok volt a kinti hőmérséklet 19-20 fokos levegő jött ki a befúlyóból.
Tehát A delta T összegem valós, és nem a hőlégbefúlyó generálta.
Ezt igazolta azt is, hogy a már kész 5-ös ágon mértük megint a hőmérsékleteket, és a hőlégbefúlyóval közvetlenül találkozó első cső 10 perc után a kinti hőmérsékletre hült, 20 fokra. A sorolt 5 cső végén pedig 110 fokos levegő jött ki folyamatosan a mérés során.
A benyúló cső hosszában lehet hogy részben igazad lesz, kb 10 cm-rel hamarabb felyeződik be a cső, mint az alja, és kb 10 cm re nyúlik túl a kilépő ág a zárástól.
reménykedem, mert az ország legdélebbi szegletében élek... :-)
Abban is teljesen igazatok van, hogy a befúvás lesz a nyitja a dolognak, de dolgozunk az ügyön.
No ez volt a lényeges, most beszéljünk a lényegtelenről.
Kezdem érezni hol hibáztam, ellőttem egy poént, ami rossz helyen csattant ( Wk system kollektor rendszer, kihangsúlyozom pojjénból!!!).:-)
Ez a tanár kérdés, pedig lassan olyen lesz, mint a cigánybűnözés-"azért mert valaki cigánynak született, még nem biztos hogy bűnöző! mert ezek szerint a tanári megítélésben van egy adag múltból hozott kellemetlen élményed is!
Én ezzel ezt a kis adok kapokot, fitymálást lezárnám, nem építő ez szerintem.
Végyé,mégegyszer köszönöm a hőérzékelő relét!
További szép napot!
Tilla

Biosolar Forum  =>  Napkollektor - Légkollektorok  =>  Vákumcsöves légkollektor (uhelikopter)lapozz: 1, 2   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva