English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - MPPTlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2010-08-22
20:22:11
Üdv
MPPT van kismillió gyártmányú.
Mi az IVT álltal gyártottról beszéltünk de nekem nincs vele semmi bajom.
10 A os van, ma is tapogattam 15-16 V 8A nál csak langymeleg volt.

Lehet nagyobb bemenőfszültségnél nagyobb áramnál fokozottabb a melegedése is.
Ami a youtube on van és ventilátorral hütik nem mérvadó.
Valami 35 A irt, ha olyankor csak 1 volt esik rajta mint veszteség az már 35 W
A weller pákám 40W os amivel forrasztok, hasonlitsd össze :)

végyé

2010-08-22
20:00:28
Sziasztok!

Nem túl sok jót írtok az mptt-ről.Kezdek bizonytalan lenni a megvásárlásában.
2010-08-21
12:23:37
villam64

Az az érdekes hogy folyamatosan halnak ki ezek az MPPT-k

Lehet más típusra kéne váltani? :(

villam64Válasz erre
2010-08-21
11:25:54
Maga az MPPT itt a szobában csak enyhén langyos. Holnap lehet, hogy több napsütés lesz, ma felhős, fátyolos eddig. A padláson volt 50 °C. 0.2-0.3 V esik a 10 A táján a MPPT és akku között 5 m plusz 25 A-es analóg műszer. Most viszont tapasztaltam, amitől féltem. A szulfát mentesítő funkcióban egyszer csak letiltott az MPPT. Érdekes volt az is, hogy nem kattanás volt ebben az üzemmódban, hanem rezgés. Relé hiba lehet. Rákérdezek náluk. Ez lehetett a hiba. Csak most utána helyreállt. Ezért most bekapcsoltam a DC fogyasztót bár nem üzemeltetek róla semmit.
2010-08-21
10:48:33
villam64

Egy jó tanács!
csinálj egy autómata ventillátor szabályzást az MPPT-d nek!
Én is most vadászok pici ventillátorokat ami belefér a doboz belselyébe!
Autómata vezérlést meg pár alkatrészből éőíthetsz!
1-2ezer forintos tétel és nem kell izgulnod hogy túlmelegszik!
2010-08-11
17:38:06
Sőt az MPPT már 5 volt-tól tölt, igaz max 3A de az is valami...
Nekem mindenki csak ajánlotta az MPPT-s töltőt. (nem csak kereskedők)

villam64Válasz erre
2010-08-11
16:24:32
kovyhun
Igen, de levettem, majd amikor hűvösebb volt újból rákötöttem, még sem folyt áram. A vezetéket azért vettem, hogy ezt is lehozzam a padlásról. Garanciális. A gondom csak az, hogy a 20 A-hez ~280 W-os napelem való. A 170 W-os mellé nem tudok másikat ebben a tartományban venni (110 W). Ezért szívem szerint kicseréltetném 30 A-esre. 170 W + 230 W napelemmel.
2010-08-11
16:11:00

Pedig adatlap szerint van benne túlmelegedés elleni védelem...
Sőt akkubank hőmérsékletét is méri (Hőmérséklet-kompenzált töltés).

villam64Válasz erre
2010-08-11
16:00:41
kovyhun

Az akkut és a napelemet is látja, csak nem tölt. Valamelyik IC kimehetett benne.

f-27
A 35 V az üresjárati, a 3 A az rövidzárási? Mert az nem a teljesítmény, nem valós üzemi körülmény. Rövidzárásnál a feszültség 0 V, üresjáratban az áram 0 A. A műszeren nem látom a teljesítmény mérést. A mAH nem jó pontos teljesítményre.
2010-08-11
15:34:16

Mi történt a töltésvezérlőddel?
villam64Válasz erre
2010-08-11
14:42:00
Ha már a számolásnál tartunk. Elromlott a MPPT 20-as töltésvezérlőm. Az eladó ekkortól szabadságra ment 3 hétre. A szervizelés plusz időintervalluma 2 hét. Tehát az MPPT és az eladó egyeztetett időpontban mentek szabadságra. Eddig, ha ránéztem, a töltésre, azért általában a 170 W-os napelem leadott 120 W-ot. Most egyenesbe kellett rákötnöm az akkukra. A 35 V-os feszültség leesik 11.5 V-ra, és marad az 5 A napelem áram. Tehát maximum 60 W-ot tudok kivenni a 170 W-os napelemből. Tanulság: duplázz meg mindent.

Szép az MX 8120 műszer, tetszik, csak még senki nem értékelte. Most vettem 35 A-hez vezetéket, sodrott 3.5 mm átmérővel. A műszer vezetékének milyen az átmérője a folyamatos 70 a-hez?
2010-07-14
21:02:13
Kis leírás az mppt-ről:

Kerestem részletes leírást róla, de még nem találtam.
Minkét adatvonalra rátettem egy uart illesztő rx-ét, de nem vettem semmit.
Persze lehet tovább kellett volna hagynom, lehet pont nem történt lekérdezés.
Szkópom meg nincs itthon :(
A pickit2 logikai analizátorát még nem tettem rá, nem tudom mennyivel lennék előbbre vele.
Nincs a közelben valakinek, akiére rá tudnál mérni?
Sajnos nagyon messze vagy tőlem (én Szombathely mellett lakom).
Azért kutatok tovább a neten utána.

villam64Válasz erre
2010-06-27
18:23:20
VGy
Az MPPT működését én sem ismerem. Nálam a 170 W-os napelemnél mértem 13 A töltő áramot. Mai nap nem néztem. Azt előzőleg is tapasztaltam, hogy a 35 V feszültség a töltő alkalmazása esetén 30 V-ra csökkent 12 V-os akkumulátor töltésénél. Pontos tesztekről nem tudok, hogy ez mennyire jó nekünk. Rendeltem újabb analóg műszereket, hogy több paramétert lássak egy időben. Nálad tesztelni kellene, hogy névleges munkaponti feszültség és áramot meg tudod-e valósítani. Számított terheléssel, mondjuk 12 V-os izzókkal, vagy megfelelő ellenállással.
Most néztem, hogy már mértél, de csak 60 W-ot. Tehát marad az egyesével a cellák mérése. Használj izzót 120 W-ot kialakítva és mérd meg a feszültséget és áramot. Pontos-e az árammérőd? A kábeleken eső feszültség?
2010-06-27
10:02:47
Üdv
Azt hittem értem valamicskét ezt sz MPPT rendszert de ugy látszik nem.
Vagy csak a napelemem nem érti? :)

Megvettem az IVT 10A es töltöjét.
Semmi javulás, sőt mondhatom kevesebb árammal tölti az akku mint ha csak direktben rákötném.
Adott napsütésben mondjuk 6 A az ugy 6x13=78W lenne.
A töltöre kapcsolva változatlan napfénynél ez már csak 5A ami ugye 13W al kevesebb.
Lehet hogy már leszabályoz mert kezd töltödni az akku?
Viszont ha rákapcsolok egy terhelést az kb 1.5 A
Ekkor visszaesik a töltöáram is holott az akku feszültségszintje szerint az előbb még 5A rel töltött.
Akkor csak nem a töltöttség miatta szabályoz vissza.
Nem bir többet a napelem?
De birna ha lejebb szedné a feszültséget, de nem igen megy le 15V alá a napelem feszültsége.

végyé

2010-06-14
13:26:41
Üdv

Végeztem egy mérést a munkapont megtalálására.

Nagy potmétert kötöttem a napelem kimenetére, és elkezdtem tekergetni.
A legnagyobb telyesitményt 10 V 6 A nál találtam, ami ugye 60W a 120W os panelen, amit elég kevésnek találok.

Kellene a mppt töltésvezérlés, de.....
www.panelectron.hu/MPPT_napelemes_toltesvezerlok.html

Ezen a honlapon azt irja hogy pl am MMPT10 es szebályzó ha a napelemfeszültség kisebb mint az akku akkor csak 3A re tud tölteni.

Namost, ha nekem egy ilyen van akkor 10V nál találja meg a max munkapontot, de mivel az kissebb mint az akkufesz csak 3A rel tölt?
Akkor tulajdon képpen ugyan ott vagyok mint nélküle, mert igy is kb anyival tölt
amikor csak rákötöm direkbe a napelemet.

Lehet rosszul következtetek?

Dillemmám hogy mit csináljak vegyek egy töltöt majdnem 30 ezerért, vagy egy ujabb napelemkészletet hasonlóért.

Vélemények?

1.MPPT solar charge controller schematic

A maximum power point tracker (or MPPT) is a high efficiency DC to DC converter which functions as an optimal electrical load for a photovoltaic (PV) cell, most commonly for a solar panel or array, and converts the power to a voltage or current level which is more suitable to whatever load the system is designed to drive.
2.MPPT Regulator - Main features
In any applications which PV module is energy source, MPPT is used to correct for detecting the variations in the current-voltage characteristics of solar cell and shown by I-V curve.
MPPT solar charge controller is necessary for any solar power systems need to extract maximum power from PV module; it forces PV module to operate at voltage close to maximum power point to draw maximum available power.
MPPT allows users to use PV module with a higher voltage output than operating voltage of battery system.
For example, if PV module has to be placed far away from charge controller and battery, its wire size must be very large to reduce voltage drop. With a MPPT solar charge controller, users can wire PV module for 24 or 48 V (depending on charge controller and PV modules) and bring power into 12 or 24 V battery system. This means it reduces the wire size needed while retaining full output of PV module.
MPPT solar charge controller reduces complexity of system while output of system is high efficiency. Additionally, it can be applied to use with more energy sources. Since PV output power is used to control DC-DC converter directly.
MPPT solar charge controller can be applied to other renewable energy sources such as small water turbines, wind-power turbines, etc.
3.Compare to the traditional solar chareg controller
The most traditional charge controller simply monitors the battery voltage and opens the circuit, stopping the charging, when the battery voltage rises to a certain level. Older charge controllers used a mechanical relay to open or close the circuit, stopping or starting power going to the batteries.Traditional Solar Inverters perform MPPT for an entire array as a whole. In such systems the same current, dictated by the inverter, flows though all panels in the string. But because different panels have different IV curves, i.e. different MPPs (due to manufacturing tolerance, partial shading, etc.) this architecture means some panels will be performing below their MPPT, resulting in the loss of energy.
4.Compared with normal solar charge controller by Schematic Diagram
MPPT solar charge controller Schematic Diagram: Picture 2 shows typical 12V battery solar charge system V-A curve.
Normal Solar Charge Controller: Solar Panel works at point A state, the solar panel working voltage is a little higher than battery voltage.
Charge Voltage: UA=13.2V
Charge Current:: IA=9.8A
Charge Power: PA=13.2*9.8=129.36w
Area in drawing: ①+③
MPPT Solar Charge Controller: Solar Panel works at point B state, the solar panel working voltage much higher than battery voltage.
Charge Voltage: UB=18.4V,
Charge Current:: IB=9.3A
Charge Power: PB=18.4*9.3=171.12w
Area in drawing: ①+②
DRAWING

MPPT Schematic Diagram
Comparison: The power B is more than power A.
△P/ PA =(PB— PA)/ PA=32..3%
As a result of different manufacture of solar panels, different solar illumination intensity, different temperature, different efficiency of solar charge controller and so on. The effective power increase rate is 30%.
5.The benefits of MPPT solar charge controller
The benefits of MPPT solar charge controllers are greatest during cold weather, on cloudy or hazy days or when the battery is deeply discharged. Solar MPPT can also be used to drive motors directly from solar panels. The benefits seen are huge, especially if the motor load is continuously changing. This is due to the fact that the AC impedance across the motor is related to the motor's speed. The MPPT will switch the power to match the varying resistance.
6.The price of MPPT solar charge controller
MPPT charge controllers are more expensive that PWM charge controllers, but the advantages are worth the cost. If you can afford it, you should definitely use an MPPT charge controller.
7.Goland Century MPPT Solar Charge Controllers(12V、24V、48V):

Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - MPPTlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva