English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - MPPTlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2010-11-05
16:38:22
Üdv
Ökölszabályként biztositót minden olyan helyre kell/érdemes ahol csökken a vezeték keresztmetszete.
A napelem áramkörében nem igen érdemes mert az áramgenerátoros, de az akkuhoz feltétlen.
Én nem használom a töltö kimenetét, egyből az akkura megy az inverter.
A töltö kimenete csak tk. azért van, hogy ha az aktiv ahogy mondtad nem szulfátalanit, és hogy megelőzze a mélykisütést.
Mivel már a gagyibb inverterekben is benne van a mélykisütés elleni védelem, a töltö azon funkciója csak akkor érdekes ha más valamivel is csatlakozol az akkura ami nem kapcsolna le magától.
A szulfátalanitás feszültségtüskék eddig nálam nem okoztak galibát, folyamtosan rajta van az inverter és nem tett benne kárt.
Szerinem a 2 töltöt ne járasd párhuzamosan, nem tudni pl. mit csinál a szulfátalanitó üzemód tüskéi a másik töltő kimnetével.
Mondjuk tehetnél a kimenetükbe egy-egy megfelelő zárófeszültségű és áramú kicsi nyitófeszültségű soros diódát ami megátolja az egymásrahatást.
Persze ez majd becsapja a töltödet mert feszültség esik rajta ezért az akkufeszültséget nem jól fogja érzékelni.

végyé

2010-11-05
14:01:46
Sziasztok,
-a napelemes rendszerven hova célszerű biztosítékokat tenni?
-Valahol olvastam hogy a töltők fogyasztó kimenete gyenge pont, érdemes inkább azzal csak relét kapcsolni, ami végzi a 12V ki-be kapcsolását.
Viszont akkor az mppt úgy érzékeli hogy folyamatos fogyasztás van, és nem kapcsol be a szulfátlanító mód.
-1db MPPT30(+2x180Wp napelem), 2db 10A PWM(+2db 2x50Wp napelem) töltő dolgozna párhuzamosan. Kell valami speciális dolog, vagy mehet így simán?

Üdv,
Tamás
villam64Válasz erre
2010-10-28
16:12:25
Rendben
2010-10-28
15:16:15
Na akkor lehet, hogy megvárom azt a 30A-est. Tudnál fotót készítani majd róla?
Nekem már a tekercsről is elég lenne 1-2 kép..

Köszi.
villam64Válasz erre
2010-10-27
12:02:26
Van 30 A-es, de csak 2 hét múlva érek hozzá. Akkor megyek a javított 20 A-esért is.
2010-10-27
10:51:34
Üdv
Szerintem a 0.022 ohm nagy lesz, nem sokat fog növelni az áramon.
A melegedéstől ne félj, leégni meg nem fog a tekercs.
Az enyémben 1 vasmag van 1 szál huzalal tekerve.
Amit mutatatál azon 2-2 ennek analógiájára a 30A es ben 3 vasmag 3 szál huzallal, vagy esetleg nem :)
Jó lenne belekukkantani ,nemtom villámnak ? A os van.

Napelmmel kapcsolatban sok minden összejöhet.
Elhiszem a 4W körülit teszteléskor, de amikor mondjuk 60C a napelem hőfoka kétlem hogy anyit leadna.
A gyári 60W os is csak olyan 40W körül telyesit nagy melegben.

A feszültség kicsi volt az MPPT számára, ha növelte a napelem terhelését leesett a feszültég és már nem tudta megfelelő árammal tölteni.
Benne is van a leirásában hogy ha a feszültség kisebb( vagy közel azonos) mint az akkufesz akkor csak max 3A rel tud tölteni, hiába birna a napelem többet.
Megemeletm kb 8 voltal, igy már szépen tud az MPPT gazdálkodni a munkapontekereséssel.

végyé

2010-10-26
21:53:57
Sajnos nincs semmi infóm a komunikációról, annyira nem is értek hozzá.. :)

A tiédben mekkora a tekercs és a vasmag?

Megpróbálok beszerezni ellenállásokat, de nem hiszem hogy a ,008 Ohm lesz az ami nekem kell egy ,022-es már lehet hogy bőven elég lenne. De majd veszek 1-2 dbot aztán próbálgatom. Meglátjuk mikor kezd majd el melegedni a tekercs vagy a vasmag.

Most volt időm és egy kicsit olvasgattam a fórumot és láttam, hogy a feszültséggel volt probléma a panel építésénél. Őszinténszólva nem tudom mi lehet a gond. Volt aki vitt el ezekből a cellákból és egy napelemekkel foglalkozó cégnél dolgozik és le is tudta tesztelni. 4,07W-ot tudott a cella. 1 valami van ami szóbajöhet az pedig a forrasztás. Ezeken a cellákon elég nagy az ellenállása a saját vezetőrétegnek amire forrasztunk, lehet is mérni 1-2-3 ohm ellenállást az egyik és a másik vége közt és ha nincs rendesen az elejétől a végéig felforrasztva a fül akkor ott %-os arányban elég nagy lehet a feszültségesés. Nem tudom, hogy ezt annó elmondtam-e. Viszont ha esetleg valamikor megpróbálkoznál még 1 építésével tudok segíteni tanácsokkal és ha cellák kellenének akkor még egy kis + kedvezménnyel is.

Ja és köszönöm a segítséget...
2010-10-26
13:41:30
Sziasztok,

A retnél kapsz 3 illetve 5 miliohmos smd ellenállást a kettőt sorbakötve kijön a 0,008ohm

cikkszám 920296 és 920297 156,8Ft+Fa/db

T.
2010-10-26
12:17:17
Üdv
Az ellenálások értéke 8 miliohm, ilyet kell még 1-et betenned.
Ez speciális mérőellenálás, nagy tételben biztos könnyen beszerezhető, de 1-2 darab......
A tekercsre ne össze vissza tekercselj, hanem pont a másik melé ugyan anyi menetet.
Az induktivitása azzal nem változik meg.
1 baj van, hogy a vasmagot a nagyobb áram telitheti, persze kérdés most menyire van a határra tekercselve.
Proba szerencse, figyelni kell és ha nagyon forró hűteni, nálam a 10A es tipusnál ugy érzem a vasmag jobban melegszik mint a tekercs.

A házi penel elég gagyira sikerült, vagy csak nekem voltak tulzott elvárásaim.
Most igy kiegészitgetve van ott a telyesitménye amire a legelsőnél számitottam.

Persze a hőfok a vissszverés és egyebek sokat ront a hatásfokon.

Te sem tudsz valami infót hogy a kijelzőpanel milyen módon kommunikál a töltövel?

végyé

2010-10-25
21:47:04
Átküldtem e-mailben a képeket hátha azon látszik. Amúgy ugyan az mindkét mérő ellenállás. A C55-ös kondim barna és nem kék és látszik rajta hogy forrasztották. Sajnos nem igazán tudom megmérni az ellenállását az R8nak, mert nem nagyon akar olyan kis tartományban mérni a műszer.

Viszont megint összraktam, de lehet, hogy holnap szétszedem és elviszem egy alkatrész boltba hátha láttak már ilyet.

A C8 ugyan az mint a másik 2 nagy. 1000u 63V.

A tekercsnek nem cseszhetem el az induktivitásást azzal, hogy össze vissza tekergetek rá? Mi van ha mondjuk 30A küldök át rajta? Jobban melegszik és nő a veszteség? Az az 1-2 +watt már tök mind1. Lehet, hogy csak kell bele egy venti és kész is? Csak azért használtak nagyobb etkercset, hogy ne kelljen hűteni...?

Na mind1. Lehet, hogy holnap letesztelem majd 1-2 akksival egyáltalán hány apperral tölt max.

Hogy működik a házi napelem?

2010-10-25
19:02:18
Üdv

Nem biztos hogy javitották, lehet csak ilyen rondán forrasztották be a diszkrét alkatrészeket.

Egyformák a mérőellenálások?
Az R8 nak az értéke nem 6 miliohm?
Nem látom jól a képen.
Ha egyformák akkor a harmadik is olyan legyen, kérdés hol kapsz olyat.
Ez a tekercs a 20 A es, probálj még mellétekerni 1 szálat, de jó lenn ha a vasmagot is megnövelnéd ha 30 A ral akarod terhelni.
Szerintem nem különleges vasmag, beszerezhető, mellé kell tenni és mehet rá a 3 szál .

A bal felső kondinak mi az adatai?

végyé

2010-10-25
18:25:13
Megtaláltam a mérő ellenállásokat, nekem 2 egyforma van beforrasztva a 3. forr fül üres. Itt van 1-2 kép. Nem tudom mennyit bírhat el a tekercs... Egy valami biztos, valaki már javítgatta ezt a töltőt.

2010-10-24
18:35:33
Üdv

A mérőellenálás(ok) a panel hátoldalán van, ha visszaolvasol megtalálod, beirtam a poziciószámukat is.

A feszültség növelénél nem a kimenő, hanem a napelemből bejövőre gondoltam a soros dióda cseréje miatt.

végyé

2010-10-24
17:42:30
Köszönöm a gyors választ.

Holnap lesz időm és szétszedem csinálok róla pár képet aztán meglátjuk. Megnézem milyen kondi van benne, de a mérőellenállásokat már multkor sem találtam. Hol kellene lennie a panelen?

Egyébként pedig a feszültséggel az a bajom, hogy van vagy 20 db autóakksim vegyesen ezen felül 3db 210ah teherautó akku és 2db 6V-os 240ah-s munka akksi sorbakötve ezeket meg nem igazán lehetne 24V-on használni.. :)
2010-10-24
16:41:18
Üdv

A mérőellenálás(sok) mellé kell beforrasztani a többit amig van hely.
Ha jól sejtem a 30A ben 3 dab van, ment összesen enyi hely van kiképezve a panelon
.
Szerintem a FET eket nem nagyon kell tunningolni mert a 30A hoz is bőven vannak méretezve, bár nem árthat.

Feltétlen kell viszont a tekercset, ugy sejtem jóval vastagabb vezetékkel van tekercselve benne.

Van a panelen egy soros dióda amin a napelemek árama folyik át.
Nem nézegettem a tipusát, mert ugy gondoltam ha nálam ebirta a 10A- akkro el birja a 12A is, de ha jóval nagyobb áramot akarsz belevezetni akkor azt is cserélni kell.
Mondjuk ez helyett inkább ajánlanám a feszültség növelését majdnem 60V ig
Akkor a napelemáram nem nővekszik, és csak a kimenő rész kell buherálni.

Van még 2 elko ami hiáynzik a 10A os ból.
A 20 A os ban már csak 1 hiányzik.
Jó lenne megtudi ezel értékét is, én ugyan beforrasztottam 2 470uF elkót de csak ugy saccoltam az értékét.

végyé

2010-10-23
14:54:14
Üdv Mindenkinek,

Nemrég találtam rá erre a fórumra és most látom, hogy itt többen is beszélgetnek akik tőlem vettek már 1-2 dolgot a vaterán.Leginkább napelem cellákat.

Van egy 20A-es MPPT-s vezérlő amit tuningolni szeretnék, de mint látom Ti már nagyon otthon vagytok a témában és egy kis segítséget kérnék. Láttam, hogy valahol szinte ugyan annyiért árulják Az IVT MPPT30-ast mint a 20ast. És kíváncsi lennék, hogy mi a 2 közt a különbség. Mert ha csak FET és a mérő ellenállások akkor kicsit megtuningolnám. Van most 1-2 amorf panelem és 1-2 nagyobb mono panelem amiket le kellene tesztelni és már 1db 230W-os panelhez is szinte kicsi a 20A és tudni szeretném mire képes mielőtt feltenném a vaterára.

Ha bármiben tudok segíteni cellákkal, töltésvezérlőkkel, inverterekkel, akkukal és kész panelekkel kapcsolatban kérdezzetek nyugodtan. Már nem egy panelt készítettem és töltésvezérlőkből is próbáltam már ki vagy 10 fajtát, teszteltem szinusos, módosított szinuszos és hálózatra tápláló invertereket is. Működik kisebb hálóztra tápláló rendszerem és sziget üzemű is szóval információ van bőven és szívesen meg is osztom bárkivel.. :)
villam64Válasz erre
2010-10-03
10:21:53
Szia V_Gy
A szobában. 3 méterre az akkumulátoroktól. Még nincs kedvem elvágni a vezetéket, hogy rátegyem az érzékelőt az akkumulátorra.
2010-10-03
07:46:47
Üdv

Neked hova van elhelyezve a hőérzékelőd?

végyé

villam64Válasz erre
2010-10-02
21:30:18
V_Gy
A 14.5 V-tal én is találkoztam, de nem aggódom miatta. Mondjuk meglepődtem, mert 14 V-ot ír a leírás.
2010-09-30
17:09:41
Üdv

Figyelgeti valaki a töltési végfeszültégét a töltőnek?

Nyáron a melegben olyan 13.9-14.1 V körül értékre töltötte fel az akkut onnan szabályzott vissza.
Tegnap meglepődve láttam hogy ez már majdnenm elérte a 14.5 V ot.
Megijedtem, hogy talán halódik a töltő.
Aztán fogtam a hőérzékelőt és odetettem a töltő fölé ahol érezheti a benne levő tekercs melegét.
Mindjárt visszaált a 14 V közelébe.
Másnál is van ilyen jelenség?
Ezek szerint enyire befolyásolja a környezeti hőfok a végfeszültséget?

végyé
2010-09-14
18:38:16
Üdv

Na megvan a 13A töltöáram.
Igaz egy 12V os akkut sorba kellett kötni a napelemel mert nem sütött rendesen.
Egy kb 30cm-es 1.5 m2 es vezeték a pótellenálás, az a hossz adta ki a megfeleő ellenálásértéket.
Lehetne rövödíten, akkor nagyobb áramot engedna át de nem akarom gyötörni.
Már a 10A nál is igen csak melegszik a vasmag, olyanyira hogy süt.
Viszont rájöttem érdemes a bedobozolt cuccot hüteni.
Nem a félvezetők hanem a benne levő kondik miatt.
Az egyik igen csak melegszik, gondolom az sem megfelelő a kapcsolási frekire, a másik meg pont a tekercs fölött van megy rá a meleg rendesen.
Ilyen környezetben szerintem hamar ki fognak száradni és elvesztik a kapacitásukat.

Kb. most már elértem a napelemek maximumát, legközelebb azt kell fejleszteni :)

végyé

2010-09-12
09:52:08
Üdv

No akkor legyen csak az MPPT.
Lassan elértem a 10A es töltö határát.
Ha kisütött a nap, hideg celláknál nagyobb telyesitményt adott (volna)a napelem, de lekorlátozott a töltö, itt volt az idő a sufnitunningra :)

Szétszedtem hogy megkeressem a mérőellenálást.
3 db speciális smd ellenálással oldották meg az áramérést.
Nálam csak 1 van beforrasztva, de ott a forrszem a többinek is.
R8 R89 és R9 felirattal.
A 10 A os ban az értéke 8 miliohm, ezzel párhuzamositják a nagyobb tőltőáramuban a második vagy harmadikat.
Mivel ilyen kis ellenálásom nincs, egyszerüen kivezettem 2 extrahajlékony vezetékkel a üres forrszemet.
Ennek a végére kötök valami vékonyabb csupasz vezetéket és a hosszával kisérletezve akarok beállitani 12-14 A töltöáramot.
Betettem a C8 C14 jelű nálam hiányzó elkokat.
Enyit bőven elbirnak a beépitett alkatrészek pluszban.
Persze ehhez az kellene, hogy a nap kisüssön végre :(
Figyelgettem a tekercs melegedését, 1-2 A töltöáramnál egyértelmű volt hogy nem a tekercs hanem a vasmag melegszik nálam.
Ez a kapcsolási frekvenciából adódó átmágnesezési melegedés, persz eaztán nagy áramoknál belép a tekercs ohmos vesztesége is.

Villám hibás MPPTre visszatérve.
Nem tudom megvitották-e már az övét.
Ebben a sorkapcsok minden csatlakozója 2 lábbal van beforrasztva, ugy hogy nem tartom valószinünek, hogy a láb beforrasztása szakadt volna meg.
Kiváncsacsi vagyok mi volt nála a hiba ha egyáltalán kiderül.

végyé

2010-08-31
13:33:00
Üdv
f-27

"A 10A vezérlőbe pont 12A fet van ami egyszerűen nem képes többet áttengedni magán!"

Ez azért nem pont igy van, a FET nem igy működik.
Ha ki van nyitva csak a belő ellenálása (az a pár század Ohm) határozza meg hogy menyi áram haladjat át rajta.
Az hogy hány amperes csak azt hatázozza meg menyi a terhelhetősége annélkül hogy a füst kijöjjön belőle.

Sokan nem tudják és nem is tanitják , hogy ellentétbben az iskolai tanitással lényegében a benne levő füst müködteti ezeket.
Több éves tapasztalat bebizonyitotta, ha a füst elszökik belőlül tovább nem működnek :)

"De volt hogy 48V pár amperen oyat ütött rajtam csak kamilláztam :)"

Szerintem nem a 48V volt ott a ludas, hanem az áram megszakadásakor fellépő önindukciós fesz. rugott rajtad :)

végyé

villam64Válasz erre
2010-08-31
06:50:54
f-27, v_gy
v_gy-nek igaza lesz, hogy FET csere kevés. De az egészet megoldja egy másik MPPT-s töltő saját napelemmel, párhuzamosan a másik MPPT-vel. A steca 2010 100 V bemenőt enged, de csak 20 A töltő áramot. És maradok a szigetüzem- és hálózat visszatáplálásos kombinációnál. Sokkal egyszerűbb, és kevesebb gond lesz az akkukkal. Mert így f-27-nek figyelgetnie kell az akkuk állapotát. Az automata kapcsolgatásokhoz be kell iktatni érzékelőket. A hálózat visszatáplálásos inverterek is MPPT-sek, viszont több napelemet kell sorba kötni, max 400 V-ig. f-27-nek már nem gond.
2010-08-30
18:30:32
v_gy

Nem tudom nekem mikor üressek voltak az akkuim,amég fel nem kúszott 27V ig,8-10A töltötte!
mikor 27v fölé ment akkor kezte el 3A val tölteni.

Igen én dobtam be a fet bővítésel!
De úgy fest a dolog hogy a 20A-s ból lehet 30A-st csinálni!
A 30A ből pedig 40A illetve kicsit tanulmányozva 45A a max amit ki lehetne csikarni belőle!
Ugyanis ebből létezik 45A változat is!
Én ha oda jutok,akkor 48V rendszerre szeretnék váltani!
mivel 50-55V így is a rendszer feszűltségem,MPPT-vel nem lesz gondom.
Egyépként érdemes azonnal felhasználni a nyert energiát!
Én amit csak bírok elhasználok:)

Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - MPPTlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva