English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - MPPTlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2018-01-04
22:59:09
Előzmény: naprakesz #51411#51413
Szervusz,
1. Jó eséllyel azt jelenti, hogy ha mondjuk az inverter 3kW-os, és 15A tud egy bemenet, akkor a 3kW-hoz ugye minimum 200V kell, s hiába megy 80-tól, 80-ról nem tudja a névleges teljesítményt. Az viszont neked nem is kell, hisz nincs annyi napelemed.

2. rég számoltam, de kb olyan 200-300% túlinverterezésig javítasz a hatásfokon, valamint olyan 500%-ig max pár százalékot buksz. --> pl. 1kWp PV és 4kW inverter: pipa

p.s. Az inverter step-up (első) fokozatának hatásfoka kis mértékben romlik a nagyobb feszemelés végett. Egy fázisnál 400 körüli fesz a cél (belső köztes DC fesz), ha 300-ról emeli pl. 98%, 150-ről meg pl. 96% a step up rész hatásfoka. és? :) szerintem ezzel tudsz élni... ;)

Bous
2018-01-04
06:42:55
Előzmény: naprakesz #51411#51412
Szia!

80V-tól már elkezd termelni, de csak 200V felett tudja optimálisan kivenni a teljesítményt a napelemekből.
A 150V-nyi napelem gondolom 5 tábla. Ha nem tervezel többet, akkor másik inverter kell, vagy külső mppt. Akár a felét is elbukhatod a maximálisan kivehető energiának.
naprakeszVálasz erre
2018-01-03
20:19:12
Üdv!

Arról szeretnék kérdezni, hogy ha egy inverternél az

- induló feszültség 80 Volt
- az MPPT tartomány 200-800 Volt

akkor mire elég az a 80 Volt? Ha én csak kb 150 "Voltnyi" napelemet tudok erre a munkapontra tenni, akkor annak nagyon rossz lesz a hatásfoka?

Köszönöm!
2017-01-15
22:49:42
Előzmény: 109ha300 #50374#50544
Nem tudom hogy állsz a projekttel, de hátha van hasonlóság:
www.solar-elektro.cz/data/dokumenty/1733_modbus_protocol.pdf
( www.instructables.com/id/Use-Arduino-to-Communicate-with-Tracer-MT5-Charge-/ )

Vagy az IVT-t lecseréled "kék cuccra", annak van NMEA illesztője
www.victronenergy.com/live/ve.can:nmea-2000:start

109ha300Válasz erre
2016-10-07
21:44:15
Előzmény: robert #50372#50374
A JVC broadcast kamerák protokolját simán megkaptuk, hasonló érvelés után. :D
A sony nem adta.. azt megfejtettük. :D ennek is ez lesz a sorsa. :D csak legyen egy kis idő foglalkozni vele. Jelenleg a dízelmotorjaim átépítése sokkal fontosabb, és égetőbb feladat sajnos.
A töltésvezérlő szoftvere a lőtéri kutyát sem érdekli. /legalábbis én nem azt kértem tölük. / azt a rettenetesen gagyi kivitelű kijelzöt szeretném elfelejteni a hajóban. Ráadásul, ha meg lenne oldva az adat átjárás az NMEA2000 felé a töltésvezérlötöl, valószinűleg a piac egy új szegmense nyílna meg a töltésvezérlőik elött. Saját maguknak viszont nem biztos, hogy érdemes belevágniuk az NMEA2000 be, mivel olyan iszonyat drága a domunentácio hozzá, meg az akreditácio, hogy valaki nmea2000-s cuccokat gyárthasson, hogy lehet az nem érné meg. / sokezer dollárrol van szó /

2016-10-07
13:45:41
Előzmény: Égboltos #50371#50372
Égboltos,

Vannak termékek, amelyeknek az open platform jelent fejlődési lehetőséget. Például az Arduino, ESP8266, egyes router-ek... stb... Viszont nem hiszem, hogy egy egyszerű töltésvezérlő cél-HW gyártása ilyen módon nyereséges maradna. Ebben az esetben az információk visszatartása jobb stratégia lehet.
Erre a gondolatra juthatott a Tradeflex. Csak nézd meg, hogy a Remote manual milyen botrányosan hiányos, és nyilván nem azért, mert nem tudnák leírni a funkciókat és lehetőségeket. Azt sem gondolom, hogy zsarolással, fenyegetéssel (ha nem áruljátok el, akkor majd megfejtem és nyilvánossá teszem!) rá lehetne bírni őket a protokoll közlésére. Ennél valószínűleg okosabbak. Próbálkozni persze lehet, néha bejön az ilyen revolverezés :)

ÉgboltosVálasz erre
2016-10-07
13:39:52
Előzmény: robert #50370#50371
Pont egyszerre írtunk amikor szerkesztettem ezért ide is beírom. Több új típusuk van, ami a még a saját honlapjukon sem jelenik meg. Az IVT-nél viszont igen. www.ivt-hirschau.de/index.php?cPath=9_131 Sajnos a fesz és Amp maradt a régi, de van 60A-es is. Meg új inverter is....

2016-10-07
13:36:17
Előzmény: Égboltos #50369#50370
Égboltos,

Én megértem a Tradeflex aggályait. Ha nyilvánossá tennének bizonyos információkat, akkor többen megcsinálnák a maguk vezérlőjét nyílt platformra, és többé a kutya nem venne a Tradeflex-től egy dobozt sem.

Ha belemennének a nyílt platformba, akkor az életük rámenne kérdések megválaszolására, de ettől még nem nőne a forgalom.

Szerintem belátták, ha nem tesznek semmit, akkor még el tudnak passzolni pár száz (vagy ezer) dobozt anélkül, hogy tovább fejlesztenének.

ÉgboltosVálasz erre
2016-10-07
13:09:53
Előzmény: 109ha300 #50368#50369
Csak a biztonság kedvéért, mert sokan (sokáig mi is) azt hiszik, hogy a Panelectron a gyártó, vagy legalábbis jobbkeze. A gyártó a Tradeflex kft., bár ők is titokban tartják a tervezőt. Pedig jobban járnának ha lenne kommunikáció a használókkal, mert lenne mit fejleszteni rajta.
Amúgy több új típusuk van, ami a még a saját honlapjukon sem jelenik meg.
109ha300Válasz erre
2016-10-07
09:50:20
Előzmény: egaborka #50330#50368
Ha jutsz valamire a kommunikációval, az engem is érdekelne.. én is elakadtam vele, igaz, mostanában nagyon el vagyok havazva. Azért nem hiszem, hogy egyirányú lenne a kommunikácio, mivel a távvezérlőn van egy gomb, amivel elviekben a fogyasztoi kimenetet lehetne ki-be kapcsolgatni. igaz, nekem az semmit nem csinál..hiába nyomkodom. Azzal is próbálkoztam, hogy a kijelzőben lévő proci adat lábairol levenni a ttl szintű jeleket, de ott sem sikerült használható adatokat kinyerni belöle. Persz könnyen lehet, hogy nem is az nmea hoz hasonlo soros szekvenciákat küld, hanem valami bináris xart... kicsit hosszabb nyomozás lesz ebböl.
Megkerestem ezügyben a hazai gyártót, azt irták vissza, hogy a cég nem adja ki a kommunikácios protokolt. Írtam nekik, pedig jobban járnának, mert ha nekünk kell megfejteni, azonnal megy ki a netre. :D

egaborkaVálasz erre
2016-09-29
15:41:20
Előzmény: robert #50337#50340
Nem tudom hogy egyedi-e az enyém ezen a téren hogy így melegszik vagy ez az összesre IVT töltésvezérlőre igaz, ha jól emlékszem van ott egy relé ami gondolom kapcsolja a kimenetet, lehet hogy csak az melegszik a nagy áramerősség miatt de abban biztos igazad van hogy jelentősen csökken a hatásfok.
Köszi, a kérdésre már válaszoltam is.
Miért nem kapok értesítést róla hogy írtak, új hozzászólást?
2016-09-29
07:58:12
Előzmény: egaborka #50335#50337
egaborka,

Nagyon hasznos volt a teszt! Ez vagy egy konstrukciós hiba, vagy csak a te töltőd halódik. Csinálni kellene valamit a fogyasztó kapcsolójával, mert ez a ronda melegedés minimum 20%-al csökkenti a hatásfokot!

Itt egy neked intézett kérdés FLIR ügyben: http://biosolar.hu/forum/show/50334#50334
egaborkaVálasz erre
2016-09-29
06:42:52
Előzmény: robert #50333#50335
Megnéztem most este, úgy néz ki hogy csak a fogyasztót kapcsoló elektronika melegszik. A két kép között 20perc telt el.

2016-09-28
13:24:53
Előzmény: egaborka #50332#50333
egaborka,

A fogyasztót kapcsoló elektronika melegszik? Ki lehet próbálni sötétben, vagy napelem nélkül.
egaborkaVálasz erre
2016-09-28
12:50:14
Előzmény: robert #50331#50332
Szerintem megvan a melegedés oka, megnéztem egy napokban készült képet azon is ez a helyzet, viszont ahogy azon látom be volt kapcsolva a kimenet a vezérlőn így kb 60-70W os fogyasztó ment róla, szerintem emiatt melegedhetett ennyire. Ha lesz időm a és az időjárás is engedi megnézem terheletlen állapotban vezérlőt.

Ennél a képnél: 13,8 8,2 31,7 4 Itt viszont már 2 db panel megy róla pont a napokban kötöttem rá a 2. panelt. Itt már csak 89% a hatásfok, ami lehet annak a következménye hogy sorba lett kötve a 2 panel, és nagyobb a feszültség különbség.

2016-09-28
12:18:24
Előzmény: egaborka #50330#50331
egaborka,

7W veszteség csak ennyire ennyire melegítené fel a készüléket? Valami nem stimmel... lehet, hogy ezek a számok sem pontosak?
egaborkaVálasz erre
2016-09-28
12:12:46
Előzmény: robert #50329#50330
Valószínűleg igazad van és egyirányú a kommunikáció megpróbálom majd valamiféleképp értelmezni nekem azért lenne rá szükségem mert egy arduinoval webes felületen szeretném látni az adatokat, akár ott sd re írni és kiszámolni a napi termelést stb. Most így elég sok a macera ha 1 hónapot ki akarok elemezni egy órát kell foglalkozni vele hogy napi bontásban lássam az adatokat.

Jelen pillanatban megy az Arduinos webes felület ahol tudom vezérelni magát a töltésvezérlőt automatikusan (bekapcsolja a kimentet amin egy inverterrel átkapcsolom a fogyasztókat a "napelemre" ha elér bizonyos feszültséget az akku) de nem elég pontosak az adatok. korábbi hozzáoszlásnál láttam hogy valaki használ az sd kártyára mentett adatok kiolvasására egy programot de a link amit megadott már nem él és nem találom a programot, valakinek megvan még esetleg? Nagy segítség lenne.

Visszanéztem a fénykép készültekor az adatokat(U1 I1 Us Is): 14,2 4,6 16,8 4,2 szóval még a 100W- ot sem érte el, ha jól számolom ~93% a hatásfok.

2016-09-28
07:16:52
Előzmény: egaborka #50328#50329
egaborka,

Ha jól tudom, csak táv-kijelzés funkciója van a MPPT REMOTE doboznak, a töltésvezérlőn semmit sem tudsz állítani vele. Ennek megfelelően azt feltételezem, hogy a kommunikáció egyirányú, a REMOTE adatokat fogad és -ha csatlakoztatva van- az SD kártyára írja.
A töltésvezérlő időnként kiad magából egy soros szekvenciát (vagy magától, vagy kérésre), ami nem túl sok adatot tartalmaz, mert két feszültség és áram értékről van szó, az időbélyeget már a REMOTE egység adja hozzá.

Gondolom, hogy egy ilyen egyszerű hardware-be a gyártó másolás ellen védett procit tesz bele, különben tömegesen koppintanák.

Az írod, hogy 100W teljesítmény mellett már 40 fok a doboz hőmérséklete.
Nyugodt állapotban, amikor felhők nem zavarnak, akkor leolvasnád az U, I értékeket? Kíváncsi lennék a hatásfokra.

egaborkaVálasz erre
2016-09-27
22:19:02
Előzmény: robert #50313#50328
Szia/Sziasztok!

Engem is érdekelne a távvezérlő kommunikációja, próbálkoztam vele már én is de egyenlőre nem sokra jutottam. Egyébként úgy láttam hogy egy Atmel 32u mikrokontroller van a távvezérlőn aminek még a programozáshoz szükséges lábak is fel vannak forrasztva de nem sikerült kiolvasni/programozni.Valaki próbálkozott már ezzel?
Nem tudom hogy egyedi eset-e de az én vezérlőm csak percenként menti az adatokat az sd-re ha jól láttam másnak 10mp-ként ment illetve a leírásban is ez írják, frissebb fw. kell rá?

Túlmelegedéssel kapcsolatban készítettem képet nekem egy 20A-es vezérlőm van 12v-os rendszernél viszonylag kis teljesítményen (kb 100W) így néz ki a falra szerelve.

Egyéb: Van valakinek véleménye, tapasztalata a Maxeon C60-as cellákról?

2016-09-22
09:13:00
Előzmény: 109ha300 #50312#50313
HAJÓ SZIGETÜZEM - 109ha300

>>>>-- 109ha300 mondta:
SZiasztok Urak!

Évekkel ezelött, már zaklattam a társaságot, néhány kérdéssel, hajora telepitett napelemekkel kapcsolatban. Addig eljutottam, hogy fent van a tetön 2 db 100W os hajlékony napelem. Egy IVT MPPS 30 as töltésvezérlővel, töltök 3 különálló akkupakkot. ( 100Ah motorindító akku , 400Ah használati akkupakk, és 160Ah a 12V os mikrosütő, és horgonycsörlő akkuja ) AZ lenne a tervem, hogy összekötném a töltésvezérlőt, a hajó navigációs hálózatával ( Can /NMEA2000 ), igy a kijelző helyett, a navin lennének leolvashatóak az adatok, és a többi navigációs, és meteo adatokkal együtt tudnám loggolni az egészet.
A nagy kérdés az,hogy van e valakinek bárminemű infója, a töltésvezérlő, és a távvezérlő/kijelző modul közötti kommunikácioról? Minden info jól jönne, merre induljkak... ha nem muszáj, nem venném meg a kijelzöt, csak azért, hogy feltérképezzem, hogyan beszélget a töltővel.
Köszönöm a segítségeteket.
--<<<<

>>>>-- kovyhun mondta:
Szia,
valamikor nézegettem, de elfogyott a türelmem, annyira nem fontos.
Most lesz beépítve a töltő, de szerintem a kijelző marad a dobozában, nem használom.
A jelszinteket mérve RS485/modbus lehet, usb-rs485 adapterrel próbáltam, pár értelmetlen karaktert láttam, nem boncolgattam tovább.

Amúgy elment a kedvem tőle, több helyen panaszkodnak rá hogy túlmelegszik, tönkremegy. Kellene még egy töltő de inkább keresek valami mást.

Ilyent azért nem akarok csinálni...

-<<<<

>>>>-- Bous83 mondta:
Én is visszaigazolom, régen túlmelegedett, és meghaltak pik-pak. Azonban fejlesztettek rajta, kb 1 éve úgy árulják, hogy az induktivitáson is van hőmérő. Nyilván nem véletlen... :)

A lényeg, hogy mindentől függetlenül én azt csinálom, hogy 30A-st veszek, szétkapom, és lekapom a 3db árammérő ellenállás egyikét (középsőt), így 20A-ren korlátoz. Ezzel a módszerrel adtam el lassan 15-20db-ot kb 3 év alatt, soha egy sem jött vissza... :) ...remélem megtartják jó szokásukat... :D

p.s. Ha szétszeded, és találsz egy papírszerű alátétet, javaslom alaposan gondold végig az miért és hova való... ;) :D:D:D

p.s.2. 109ha300, soha nem vettem kijelzőt, szóval passz..
--<<<<

>>>>-- kovyhun mondta:
Nekem még a régi van. Köszönöm az ötletet, lehet módosítom én is.
Panel közepe felé a toroid alatt 3db nagyobb teljesítményű ellenállásokról van szó(talán 8mOhm)?
De mindenképp kellene egy másik töltő is ~700w napelemhez, mit javasolnál?
Ilyen kis teljesítménynél érdemes használni a jóval drágább mppt töltőt?

Építés is megfordult a fejemben (találni neten kész projekteket), de ezer más fontosabb dolgom van, mint kísérletezgetni és sürgős is lenne :(.

ps: papírszerű dolgot nem találtam benne, csak átlátszó csillámszigetelést a fetek alatt. Mire gondolsz? Elvileg első tulajdonosa vagyok...
--<<<<

>>>>-- Bous83 mondta:
"Panel közepe felé a toroid alatt 3db nagyobb teljesítményű ellenállásokról van szó(talán 8mOhm)" --> aha

"Ilyen kis teljesítménynél érdemes használni a jóval drágább mppt töltőt?" --> what? most is MPPT-ről beszélünk. Egyébként ha kevés, egy másik db ugyan ilyen. (én 600W-ig egy db 30A->20A-st használok)

"ps: papírszerű dolgot nem találtam benne, csak átlátszó csillámszigetelést a fetek alatt. Mire gondolsz? Elvileg első tulajdonosa vagyok..." ez egy szigetelő gyűrű alátét, ha már szedted le a nyákot, kellett találkozzál vele...
--<<<<

>>>>-- kovyhun mondta:
a fekete műanyaggyűrűk is meg vannak:).

Kell vegyek még egy töltőt, ahhoz kértem a javaslatodat, hogy mi legyen az. Mert még egy ugyanilyen problémásat nem akarok. Ehhez volt a kérdésem hogy érdemes-e a jóval drágább mppt-s töltő?

U.i.:
Közben megtaláltam a válaszod hogy érdemes-e:)

#36071 "Mindenképpen valós MPPT-s töltőt (pl. ahogy Róbert írta: IVT-t) vegyél!
Az aksiba nyomott energia körülbelül a duplája! legalább is nálam, 24V akku, 36V-os PV rendszernél ennyivel nőtt a naponta "begyűjtött" energia!"

Nekem is pont ilyen felálláshoz kell. 10% pluszért nem venném, de ha dupláját hozza már érdemes.
--<<<<

>>>>-- Bous83 mondta:
Nem, nem az, igen, a fekete gyűrűk is pontosan ennyire fontosak... :)

Értettem a kérdést, és csak ugyan azzal tudok válaszolni, 600W-ig 1db 30A->20A-st használok, de ha kevesled az egy 20A-est, jómagam ugyanebből tennék be még egyet. (van ahol 6db-ot tettem ebből, talán még itt is fent vannak a fotók... :))

"Az aksiba nyomott energia körülbelül a duplája! legalább is nálam, 24V akku, 36V-os PV rendszernél ennyivel nőtt a naponta "begyűjtött" energia!" --> ezt minden bizonnyal azért tapasztalta, mert előtte egy hulladék agyatlan módon készített kínai szemét töltőt (ami valamiért normál üzemben is kapcsolgatja be-ki a napelemet, hisz PWM-elni kell...?...) használt (vagy hibásat). Ha kihagyjuk a nyáron csak 32V-ot adó modul dolgot is, nekem a 36/24 még 100% átalakítási hatásfokkal is "csak" 150%, nem dupla! Az IVT átlagos 90% hatásfokával (30A->20A verzió) számolok, még leficcen kicsi, és marad 135%, ez még kevésbé dupla. (És akkor ha nézzük a valóságot, mondjuk nyáron (modul 32v), és belevesszük azt is, hogy az akku töltéskor 25-28V között van, már kb nem is több, nem hogy dupla!!!)

Tehát az MPPT töltőnek akkuhoz illesztett PV feszültség esetén (24V akku & 36V PV) csak akkor van értelme, ha kifejezetten fontos-kritikus a téli hozam. Ugyanis ekkor a modul max munkaponton 40V körül is ad, s ekkor már a 26V-ra még 90% veszteséggel is bőven több marad mint 100% áram. Persze az nem kérdés, hőmérséklet függő elnyeletési feszt (azaz min 3 fázisos töltést) mindenképp tudnia kell minden töltőnek. Ami ezt nem tudja, azt ki kell dobni azonnal! Miért? mert az accu-killer fantázianév sokkal közelebb állna a valósághoz, mint a PV-s akkutöltő név. :D

p.s. 20A->30A átalakítás további előnye, hogy a gyakorlatban könnyebb vele tartani "a töltőárammal soha ne lépjük túl az Ah 10-15%-át" dolgot. Hiányoznak a csúcsok? És? Erről Villám tudna írni... A gyakorlatban nem annyira sok az... ( 700Wp / 1000W/m2 * 800W/m2 * 90 % / 26 V = 19,4 A !!!)

p.s.2. A fentebbi kis matek 72 cellás modulfeszhez volt. Ha 60 cellásaid vannak kb el se kezd számolgatni...
--<<<<

>>>>-- kovyhun mondta:
A szigetelők fontosságával tisztában vagyok (műszerészként dolgoztam 1x évet).

Az idézet tőled származik (vagy csak irónia volt az egyesszám harmadik személy? :)) http://biosolar.hu/forum/show/36071#36071

Olyan wellsee vagy mi márka nekem is van, engem is beugrattak :(. Majd dobozát felhasználom valamire.
Nem a 20A kevés, hanem kell egy a 12V-os rendszerre és kell egy a 24V-osra.

A téli termelés fontos, mert "offgrid" ház, na meg a panelek tájolása sem túl szerencsés. A 12V-os rendszer kapja meg ezt az mppt30-at a 18V-os panelekkel, a 36V-osokhoz (72 cella) kell még egy töltő.
--<<<<

>>>>-- Bous83 mondta:
Azta-paszta. :D A válasz stimmelt, annak ellenére hogy az idézet tőlem volt. :D:D Úgy látszik megindult a hülyülésem. :) Mostantól nem vállalok felelősséget írásaimért. :D

Ahogy most is írtam, a gagyi PVM-hez képest simán lehet. Tapasztalatból írtam. :D

Szigetelő gyűrű: Már egy IVT-t nyírtam ki a kis papírszerű szigetelőgyűrű kihagyása miatt, szóval hidd el én is tudom hogy fontos. :) Ebből egyetlen darab van az egész készülékben, közép tájt. ;)

Szóval IVT -1db ellenátorral...
--<<<<

>>>>-- kovyhun mondta:
Köszönöm a javaslatot és a figyelmeztetést is.
Azt hittem vannak más (megfizethető) alternatívák mppt töltőre.
Még sok át olvasnivalóm van itt a fórumon...
--<<<<

>>>>-- 109ha300 mondta:
A csati kiosztásáról esetleg van valmi infód?
--<<<<

>>>>-- kovyhun mondta:
Szia Csabi!

Mivel már nem emlékszem, most gyorsan ránéztem, de tekintsd kiindulási alapnak, inkább mérj te is.
A csatlakozóval szemben állva:
GND | GND | DATA+| DATA- | 9V | 9V

A két GND és két 9V a kijelzőben összekötve. Én sima 4 pólusú telefonos csatlakozót dugtam bele (mivel az volt itthon), így a két szélső láb nem érintkezik, de mivel duplán vannak, megy így is.
Az egyik adatvonal a kijelző panelén jelölve van + jellel, ezért gondolom hogy az a DATA+, de leírások szerint nem okoz bajt ha felcseréled a kettőt, csak nem működik.

Nekem a terv volt hogy feltolom az adatokat mysensors/emoncms/thingspeak féle oldalra rs485-uart -> arduino -> ESP8266 segítségével.
De inkább csak érdekesség lenne (nekem) mint hasznos és az arduinot is csak most kezdem próbálgatni, sok időmet venne el fontosabb dolgoktól.
--<<<<

>>>>-- 109ha300 mondta:
rámérek. Ha jutok vele valamire, megírom.
A hajos projekt...5év.. minden szabadidőt,minden pénzt visz. Szerencsére úgy néz ki, kb 2 hónap, és vizre kerül. :)
--<<<<

>>>>-- 109ha300 mondta:
Köszönöm Tamás a csomagot!

Teszteltem a rendszert, és lenne egy kérdésem, hátha valaki találkozott vele.
2 db 100w os, hajlékony napelem panel vana hajóra ragasztva, egy IVT MPPT 30 as töltésvezérlővel. MIndenki írta, hogy ez esetben, sorba lenne célszerű kötni a paneleket, igy működig jobban a töltésvezérlő. Szóval, ez nekem nem jött be.. a napelemek üresjáratban tudnak 22V ot, terhelve, 18 körüli. Sorbakötve a 2 panelt, 35V ot mutat a töltésvezérlő, viszont a töltőáramom az akkupakk felé, nem nagyon megy 4A fölé sem, míg párhuzamosan kötve a két panelt, simán 8-9A t is tölt a töltésvezérlő. Mondjuk ezt tudomásul vettem, ezzel, nem tudom lehet e valamit kezdeni.
Tamástól kapott kijelzővel, loggoltam pár napot, így a következőket vettem észre:

/ ezen a grafikonon látszik majd egy napos ciklus /

18:34 kor, és utána kb 10 percenként, mik lehetnek azok 21-25V os "tüskék" a napelem feszültség görbén? Aznap nem villámlott. :D nagyjából rendszeresen, 10 percenként ismétlődnek a feszültségcsúcsok, és egy egy csúcs több mint 10mp ig tartott..
Valakinek van esetleg ötlete mi lehet ez a jelenség?
A töltésvezérlő Solar csatlakozóján van a napelem, az AKKU csatin az akku.. tehát nem fordítva van kötve, és a szulfátmentesitő "dolgozik". :D
Az összes fogyasztóm az AKKU ra van kötve.. / nagyjából 600Ah akku van rápakolva / a fogyasztóim között 12V os mikrosütő, / 70A /, Horgonycsörlő / 12V 1KW /, 12/220V szinuszos inverter 2KW van, így a töltésvezérlőn, az eredetileg fogyasztóknak szánt kimenetet nem használom, de be van kapcsolva, hogy véletlenül se álljon neki szulfátmentesíteni.

Valakinek 5 let?
--<<<<

>>>>-- kovyhun mondta:
Szívesen ;)
Ezek szerint találtál belevaló kártyát.

Elég durva a különbség a soros-párhuzamos között, ez nem jó hír nekem, mikor paneljeim munkapontja 36V.

Tüskék: nem lehet hogy kezdett lemenni a nap és a töltő elengedte a napelemet, aztán megint ráterhelt, akkor lesett a fesz, ezért megint elengedte...?
Főleg hogy napkeltekor is ezt csinálta.

Budapest
2016 szeptember 16 péntek
Napkelte: 06:27
Napnyugta: 18:49
--<<<<

>>>>-- robert mondta:
109ha300,

A napelemed max teljesítményen 20 Volt feszültség mellett 5 A áramot ad. Az áram akkor sem lesz több, ha sorba kötöd a két panelt.
Párhuzamosan kötve a modulok árama összeadódik, 10 A a maximum.
Mivel 12 Voltos aksit töltesz érdemes a párhuzamos kötést választanod.

A tüskéket abban az időszakban mérted, amikor az akku árama nulla, lehet, hogy a töltő már többször lekapcsolta magát, viszont még nem volt teljesen sötét, ezért jelent meg az üresjárati feszültség.
--<<<<

>>>>-- 109ha300 mondta:
Na de nem pont erre való az MPPT -s töltő? vagy jól tévedek?
hogy a sorba kötött cellákkal, a jóval nagyobb cellafeszböl csinálja a töltéshez a kisebb feszt, és nagyobb áramot.

A tüskékben teljesen igazad lehet. Megnyugodtam, hogy ez nem hiba. :)
--<<<<

>>>>-- 109ha300 mondta:
Igen. Találtam 2 gigás kártyát a haveri körben. Most van több is. :)
A kommunikációval még xopás van.. egyenlőre még nem sikerült vele továbblépni, hogy mi lehet konkrétan. Adatok jönnek, de igy első körben semmi értelmezhető.

A tüskéket ez teljesen jól magyarázza. Valszeg emiatt csinálja. Addig jelentkezik csak, amikor a cellákról lejövő feszültség 5V körüli volt, tehát volt még minimális fény. Amikor már 0 közeli a cellafesz, akkor eltüntek a tüskéim is. :)

Jó ez a Log igy. Szépen lehet látni, ahoyg a 12V os hűtőszekrény ki-be kapcsolgat. Egész nap hagytam szólni a hajóban a zenét, ment a hűtő, meg több helyen felkapcsoltam a lámpát, meg egy két kacatot, hogy nagyjából annyi fogyasztó menjen, mintha rajta nyaralnánk. :)
Úgy tűnik, amit éjjel leharcol az akksikból a technika, azt nagyjából délre vissza is töltögeti a napelem. Délutánra meg már látszik, hogy vissza is szabályoz a töltő. Tetszik!!
--<<<<

>>>>-- villam64 mondta:
Valamit nagyon elrontottál. Egyesével is megvizsgálnám a paneleket. Nálam a gyári kijelző ilyeneket nem produkált. Az MPP normális esetben szolár 35V, 5A esetén akkumulátor töltése 13,5V, 12,9A. Valamelyik panellel, vagy kötésével gondok vannak. A paneljeid 2*5,5A=11A csúcsárama kell hogy legyen. Ha az egyiken 5,5A van, a másikon 2A, akkor párhuzamosan 7,5A, sorosan 2A. Párhuzamosan 7,5A*18V=135W, sorosan 2A*35V=70W. Ez következik be, ha árnyékolod az egyik panelt, vagy egy részét. Ebben az esetben a párhuzamos kötés a jobb, ha valamelyik panelre sűrűn árnyék vetül.
Mondjuk az MPP-t nem 18V-os panelekhez találták ki, hanem a nagyobb 31V-35V panelekhez. A 18V panelhez elég a PWM töltő, annál nem növekszik az áram.
Tehát nyugodtan maradhatsz a párhuzamos kötésnél. Mondjuk nem is értem miért jutott eszedbe sorosan kötni a paneleket. Általában igyekezz a töltő bemeneti feszültségéhez, és áramához illeszteni. A nagyobb feszültségű rendszerek illesztésénél kell sorba kötni, de egy panel részbeni árnyékolása az egész mező termelését lerontja.
--<<<<

>>>>-- 109ha300 mondta:
Ez egy hajó.. úgy süt rá a nap, ahogy akar. :) Nem egy háztetőre, fixen telepítet rendszer. Se a panelek elhelyezésén, sem a dőlésszögén nem lehet változtatni. Emiatt bármikor elöferdülhet, hogy egy része esetleg árnyékos. Főleg most, amíg az udvaron áll. :( Vízen szerencsére sokkal kevesebb a fa, és a házak is ritkábbak. :) Talán ott még jobban, többet fog tudni tölteni. :)
--<<<<

>>>>-- robert mondta:
109ha300,

"Na de nem pont erre való az MPPT -s töltő? vagy jól tévedek?"

Igen, arra való... mégis úgy gondolom, hogy közelítsünk a fogyasztó feszültségéhez amennyire lehet, ráadásul jó eséllyel árnyék vetődik a modulokra, ami szintén a soros kapcsolás ellen szól .
A soros kapcsolásnak csak abban látom az előnyét, hogy kevesebb a veszteség a kábeleken.

Jó lenne látni ehhez az IVT töltőhöz tartozó hatásfok diagramokat különböző bemeneti és a kimeneti feszültségre... na meg a terhelést változtatva.

Úgy sejtem, hogy az MPPT töltőt akkor lehet kihasználni, ha a töltéssel egyidejűleg fogyasztókat is ellát.
--<<<<

>>>>-- 109ha300 mondta:
Beszéltem a fejlesztő mérnökkel, aki a töltőt kreálta. Ők is a soros kapcsolást preferálják,( lehet hogy hibás a töltőm) . Azt állitja, ugyanakkora töltőáramnak kell lennie sorosan, meg párhuzamosan kötött napelemek mellett is. ha nem igy van, valami beteg. Az MPPT elönyét azzal magyarázza, hogy amikor a párhuzamosan kötött napelemeknél, felhős időben, a cella feszültség, már kisebb, mint az akkufesz, akkor ugye már nem tölt.. viszont ha sorban vannak kötve a cellák, akkor a töltéshez szükséges feszültségkülönbség megvan az akku és a töltő között.
--<<<<

>>>>-- robert mondta:
109ha300,

Lehet, hogy hibás a töltőd, de akkor is:

- "... a cella feszültség, már kisebb, mint az akkufesz.. " A napelemeid paraméterei alapján mikor lehet a modul feszültsége alacsonyabb a 12 Voltos akku feszültségénél ???

- Szóval az IVT töltő előnye, hogy sötétben nagyobb a hatásfoka, mint ... a minek is? Ha nincs sugárzási teljesítmény, akkor nem mindegy a hatásfok?

- Miért preferálják a közelítőleg másfélszeres bemeneti feszültség helyett a két és félszeres üzemi feszültséget? Nem értem, de jó lenne, ha megmagyarázná valaki!

Nem tőled várom el, hogy választ adj a fenti kérdésekre. Talán a tervező meg tudja adni a hatásfok diagramokat különböző bemeneti és a kimeneti feszültségre (fesz-különbségekre).

Valószínűleg Bousnak is van véleménye, kíváncsi vagyok rá!
--<<<<

>>>>-- 109ha300 mondta:
Szal..
12v os akksit nem 12V al töltünk, hanem 16-17V hogy áram is tudjon bele "menni"
Az MPPT s töltőben van egy kapcsitáp, ami a jóval nagyobb, jelen esetben 35V os feszből állitja elő a töltéshez szükséges feszültésget, valami 90 akárhány % os hatásfokkal. Maradjunk az egész számoknál.. ha 2x akkora feszültségröl csinálja, akkor azt lefelezve, ha ahatásfokot elhanyagoljuk, akkor ugye dupla áram lesz... vizsont, amikor sötétedik, felhösödik, akkor a napelemek darabjáról, már nem 18V fog lejönni, hanem csak 12... amivel ugye párhuzamosan kötött napelemek esetén nem fog semmit tölteni.. viszont ha sorba van kötve, az ugye 24V, majd ezt alkitjuk a kapcsitáppal 16-17V ra, akkor egy pici áramot még mindig ki lehet csikarni belöle. Tehát ahol a párhuzamosan kötött napelemmel ,már nincsen töltés,/ mert nincsen feszültség különbség / a sorbakötöttel még van valamennyi..

Teljes napsütésben semmi különbség a kettö bekötés között. Csak a felhősebb, és a napfelkelte, napnyugta időszakokban jelentkezik a különbség, a sorabkötött napelemek javára. / tehát nem sötétben.. ott egyik sem tölt!/

Sosem tudtam magyarázni.. de kb ez a lényege a dolognak.. :)
--<<<<

>>>>-- robert mondta:
109ha300,

A működés elvének magyarázata szerintem jó, csak az értékek nem stimmelnek.

Én 14-15 Volt töltő-feszültségre számítok (valószínűleg a legkisebb hasznos sugárzás mellett ennél többet is lead a modul), 16-17 V töltő-feszültség nekem soknak tűnik.

Másrészről az IVT MPPT töltő az akku feszültség alatti betáppal (amikor alig van besugárzás) is működik csökkentett teljesítménnyel. De lehet, hogy rosszul tudom.
--<<<<

>>>>-- 109ha300 mondta:

ezen a linken található grafikon, a töltő által loggolt adatok láthatóak. Ha az egeret a mért értékek fölé viszed, akkor szépen kiolvashatóak a pontos adatok belöle. Itt, napsütésben, simán 18V ok is kijönnek terhelés alatt a napelemböl Us. Persze a töltő nem ennyivel tölt.. Én csak abbol indultam ki, hogy anno, amikor 220 as tirisztoros töltőt építettem, ott simán 16-17V os bemenövel dolgoztunk a 6-10A es töltőelektronikánál. De ezen nem fogunk összeveszni..:) ki lehetne számolni, aku belső elennállás, stb..stb.. de nincsen ebben ennyi. :)

2 db 100w os párhuzamosan kötött napelem, IVT MPPT 30 töltésvezérlő, nagyjából 600Ah akku a felállás.A napelemek teljesen vízszíntesen állnak, 16 óra után, már árnyékol a szomszéd háza, meg pár hatalmas fenyőfa.
--<<<<

>>>>-- villam64 mondta:
Az MPP töltő lényege, hogy a napelem teljesítményét illessze a töltés teljesítményéhez. A PWM töltő maximum a napelem áramával képes tölteni. Ha napelem feszültsége 35V, árama 5A, akkor a teljesítménye 175W. Ez 12V PWM töltő esetén, mely 14,4V-ig tölt, 14,4V*5A=72W teljesítménnyel képes tölteni. Az MPP töltő a kondenzátorok segítségével 175W/14,4V=12A -rel tölt.
De már írtam, hogy a soros kötés esetén csőhatás érvényesül, és a leggyengébb napelem határozza meg a bemeneti áramot. A feszültség nem számít. Ha az egyik napelem tábla akár 10-20%-át éri árnyékolás, akkor az áram hatodára csökkenhet. Tehát a 100 W-os paneljeid közül az egyik 100%-on termel, a másik 50%-on, akkor mind a kettő 50%-on dolgozik. Párhuzamos kötésnél közelítőleg megmarad 100%+50%=75%. Ezért mondtam, hogy azon körülmények között külön-külön kell rákötni, és mérni. Nem azonos - áramú cellákat - nem érdemes sorosan kötni.
--<<<<

>>>>-- robert mondta:
109ha300,

Köszi, meg tudtam nyitni a grafikont.

Az jól látszik, hogy az IVT délben a 2db 100 Wattos vízszintes modulból maximálisan kinyerhető ~120 Watt-al tölt, a napelem feszültség végig 15 V fölött van.

A töltő feszültség sajna nem jelenik meg a grafikonon.

Továbbra sem világos, hogy miért javasoltak neked soros kapcsolást.

"...sorba kötve sosem jött ki 4..4.5A nál több töltőáram nekem..."
Teljesen vízszintes és árnyékmentes volt mindkét modul?
--<<<<

>>>>-- 109ha300 mondta:
ha a grafikonra ránézel, simán kijön a 8,2A töltőátram is a párhuzamosan kötött két napelemböl.. tehát az kb a két napelem maximuma közelében van.. tehát néhány % nál több eltérést nem tudok elképzelni a 2 között. viszont sorba kötve sosem jött ki 4..4.5A nál több töltőáram nekem.

ezért gondolom, hogy valami nem stimmel.

Na de majd a töltő fejlesztőmérnöke megmondja a tutit. :)
--<<<<

>>>>-- 109ha300 mondta:
"Teljesen vízszintes és árnyékmentes volt mindkét modul?"

igen.

Csak reggel, olyan 8-8:30ig, és du 14-15 ora utántól van árnyékom..az a du 14-15 órai árnyék ráadásul csak egy egy antennapálca árnyéka a radarívről. 17 óra után érnek oda a szomszéd ház, és a fenyőfák árnyékai.

A foto, nagyjából du 4 óra
--<<<<

>>>>-- villam64 mondta:
Ez nem így működik, hogy ránézek. A javítás első lépcsője, hogy egyesével megmérem a paneleket azonos körülmények között terhelés alatt. Ha az áram mindkettőnél ugyan annyi, csak akkor próbálom meg sorosan kötni. Ha az egyik árama 5A a másiké 3A, akkor nem köthetem sorosan, mert csak 3A lesz az eredő. Párhuzamos kötésnél 5A+3A=8A, 8A*18V=144W lesz a teljesítmény, a töltőáram 144W/14,4V=10A. Soros kötésnél 3A*35V=105W lesz a teljesítmény, a töltőáram 105W/14,4V=7,2A. Minél nagyobb a két tábla közötti különbség, annál nagyobb a soros és párhuzamos kötés közötti különbség.
A 8,5A*13,8V=117W nem csúcsteljesítmény 2*100W=200W napelem mezőnél. Valamint 117W/18V=6,5A a két tábla összárama.
Még egy adat. Az akkuk feltöltött állapotában csökkentett teljesítményen dolgozik a töltő, hogy 13,8V-ot tartson, ekkor a töltőáramot nagyrészt a fogyasztók határozzák meg. Éppen mi volt bekapcsolva.
--<<<<

>>>>-- 109ha300 mondta:
Az eleje rendben van.. hétvégén megméregetem egyesével a paneleket.

"Még egy adat. Az akkuk feltöltött állapotában csökkentett teljesítményen dolgozik a töltő, hogy 13,8V-ot tartson, ekkor a töltőáramot nagyrészt a fogyasztók határozzák meg. Éppen mi volt bekapcsolva."
ennek viszont semmi köze ahhoz,szerintem hogy sorosan kötve ennyi, párhuzamosan meg duplája amivel tölti az akkukat. 30mp alatt átkötöm sorosrol párhuzamosra.. annyi idő alatt ott semmi nem változik. Se nem kapcsolok be egyéb fogyasztót, se az a 600Ah akku nem töltődik fel hirtelen..
--<<<<

>>>>-- villam64 mondta:
Ha csak ennyi volt a két mérés között, akkor valószínűleg nem zavart bele semmi.
Csak az árnyék. Ha a táblából 1 db cellát letakarsz, az egész táblát lerontod, mert sorban vannak a cellák. Amennyiben még egy táblát sorba kötsz, akkor két tábla teljesítménye csökken le az egy helyett.
A 8,5A*13,8V=117W nem csúcsteljesítmény 2*100W=200W napelem mezőnél. Valamint 117W/18V=6,5A a két tábla összárama, milyen elosztásban?.
Az a grafikon rész érdekel, ahol látható az átkötés.
Ettől még lehet hibás a töltő.
--<<<<

>>>>-- 109ha300 mondta:
Csinálok majd logot az "átkötésröl".. vagy.. picit turok, lehet megvan....bár asszem akkor vettem ki a kártyát is. csak most még meloban
Az árnyék az napközben, a felhöket kivéve, annyi, amit ott a foton látsz. És az is csak du 2 től.

Dátum.........idő.......U1.....I1.....Us.....Is

2016.09.16 10:51:07 12.6 02.0 35.2 00.7
2016.09.16 10:51:18 12.6 02.0 35.2 00.7
2016.09.16 10:51:28 12.6 02.1 35.9 00.7
2016.09.16 10:51:39 12.6 02.1 36.3 00.7
2016.09.16 10:51:49 12.6 02.1 36.3 00.7
2016.09.16 10:52:00 12.6 02.1 35.8 00.8
2024.09.16 10:52:10 12.6 02.1 35.8 00.7
2072.09.16 10:52:21 12.6 02.2 36.5 00.8
2016.09.16 10:52:31 12.6 02.2 36.5 00.7
2016.09.16 10:52:42 12.6 02.2 36.9 00.8
2016.09.16 10:52:52 12.6 02.2 36.9 00.8
2016.09.16 10:53:03 12.6 02.2 36.2 00.8
2016.09.16 10:53:13 12.6 02.2 36.2 00.8
2016.09.16 10:53:24 12.6 02.2 36.2 00.8
2016.09.16 10:53:34 12.6 02.2 36.2 00.8
2016.09.16 10:53:44 12.6 02.3 37.1 00.8
2016.09.16 10:53:55 12.6 02.3 37.1 00.7
2016.09.16 10:54:05 12.5 02.3 37.4 00.6
2016.09.16 10:54:16 12.6 02.3 36.6 00.8
2016.09.16 10:54:26 12.6 02.3 36.6 00.8
2016.09.16 10:54:37 12.6 02.3 37.3 00.8
2016.09.16 10:54:47 12.6 02.3 37.3 00.8
2016.09.16 10:54:58 12.6 02.3 37.4 00.8
2016.09.16 10:55:08 12.6 02.3 37.4 00.8
2016.09.16 10:55:19 12.6 02.3 37.8 00.7
2016.09.16 10:55:29 12.6 02.4 37.8 00.8
2016.09.16 10:55:40 12.6 02.4 37.1 00.8
2016.09.16 10:55:50 12.6 02.4 37.1 00.8
2016.09.16 10:56:01 12.6 02.5 37.5 00.7
2016.09.16 10:56:11 12.6 02.5 37.5 00.7
2016.09.16 10:56:22 12.6 02.5 37.2 00.8
2016.09.16 10:56:32 12.6 02.6 37.2 00.8
2016.09.16 10:56:43 12.5 00.0 36.5 00.0
2016.09.16 10:56:53 12.5 00.0 09.2 00.0
2016.09.16 10:57:04 12.5 00.0 09.2 00.0
2016.09.16 10:57:14 12.6 00.0 00.7 00.0
2016.09.16 10:57:25 12.6 00.0 00.7 00.0
2016.09.16 10:57:35 12.5 00.0 00.5 00.0
2016.09.16 10:57:46 12.5 00.0 00.5 00.0
2016.09.16 10:57:56 12.5 00.0 00.5 00.0
2016.09.16 10:58:07 12.5 00.0 00.5 00.0
2016.09.16 10:58:17 12.6 01.4 15.9 01.1
2016.09.16 10:58:28 12.6 03.0 15.9 02.3
2016.09.16 10:58:38 12.6 03.0 18.0 00.1
2016.09.16 10:58:49 12.6 00.0 18.0 00.0
2016.09.16 10:58:59 12.6 00.0 05.4 00.0
2016.09.16 10:59:10 12.6 01.7 05.4 01.2
2016.09.16 10:59:20 12.7 03.3 30.8 02.8
2016.09.16 10:59:31 12.8 03.4 18.2 03.0
2016.09.16 10:59:41 12.7 03.4 18.2 02.3
2016.09.16 10:59:52 12.9 03.4 18.5 03.0
2016.09.16 11:00:02 12.7 03.6 18.5 02.5
2016.09.16 11:00:12 12.7 03.7 18.4 02.5
2016.09.16 11:00:23 12.7 03.8 18.4 02.8
2016.09.16 11:00:33 12.8 03.8 18.9 03.5
2016.09.16 11:00:44 12.8 04.0 18.9 03.3
2016.09.16 11:00:54 12.7 04.0 17.8 02.8
2016.09.16 11:01:05 12.8 04.2 17.8 03.3
2016.09.16 11:01:15 12.9 04.2 18.7 03.6
2016.09.16 11:01:26 12.9 04.4 18.7 03.7
2016.09.16 11:01:36 12.8 04.5 17.8 03.8
2016.09.16 11:01:47 12.9 04.9 17.8 03.7
2016.09.16 11:01:57 12.9 05.1 18.0 03.8
2016.09.16 11:02:08 12.9 05.2 18.9 03.9
2016.09.16 11:02:18 13.0 05.3 18.9 04.1
2016.09.16 11:02:29 13.0 05.4 18.7 04.1
2016.09.16 11:02:39 13.0 05.4 18.7 04.1
2016.09.16 11:02:50 13.0 05.4 18.8 04.2
2016.09.16 11:03:00 13.0 05.5 18.8 04.2
2016.09.16 11:03:11 13.0 05.5 18.3 04.0
2016.09.16 11:03:21 13.0 05.5 18.3 04.0
2016.09.16 11:03:32 13.1 05.6 18.9 04.2
2016.09.16 11:03:42 13.1 05.6 18.9 04.0
2016.09.16 11:03:53 13.1 05.7 18.8 04.4
2016.09.16 11:04:03 13.1 05.7 18.8 04.4
2016.09.16 11:04:14 13.1 05.8 18.3 04.0
2016.09.16 11:04:24 13.1 05.8 18.3 04.4
2016.09.16 11:04:35 13.1 05.9 18.9 04.6
2016.09.16 11:04:45 13.1 06.0 18.5 04.1
2016.09.16 11:04:56 13.1 06.2 18.5 04.9
2016.09.16 11:05:06 13.1 06.3 18.3 05.1
2016.09.16 11:05:17 13.1 06.4 18.3 05.0
2016.09.16 11:05:27 13.1 06.6 17.8 05.5
2016.09.16 11:05:38 13.1 06.7 17.8 05.5
2016.09.16 11:05:48 13.1 06.8 17.3 05.6
2016.09.16 11:05:59 13.1 06.9 17.3 05.9
2016.09.16 11:06:09 13.1 07.0 17.0 05.5
2016.09.16 11:06:20 13.2 07.1 17.0 06.0
2016.09.16 11:06:30 13.2 07.2 17.3 05.7
2016.09.16 11:06:40 13.2 07.2 17.3 05.9
2016.09.16 11:06:51 13.2 07.3 17.8 06.2
2016.09.16 11:07:01 13.2 07.4 17.8 06.0
2016.09.16 11:07:12 13.2 07.4 17.4 05.9
2016.09.16 11:07:22 13.2 07.4 17.0 06.3
2016.09.16 11:07:33 13.2 07.4 17.0 06.3
2016.09.16 11:07:43 13.2 07.4 17.2 06.0
--<<<<

>>>>-- villam64 mondta:
Azért érdemes az átkötésekkel kezdeni, mert az helyben van. Eldönthető, hogy napelem vagy töltő hiba. A töltő javítása akkor is pénzbe kerül, ha jó.
--<<<<

>>>>-- 109ha300 mondta:
Az, hogy a hardtop, amire rá vanank ragasztva a napelemeim, egy picit íves, okozhatja az általad felvázolt eltérést a 2 napelem között? elég nagy az ív.. 180cm széles a radarív, a közepe, 3cm el van magasabban m,int a két széle.. tehát az egyik napelem, kb ennyi"hajlik" a nap felé, a másik napelem ennyit "hajlik" el a naptol.. szal egy picit az egyikre nagyobb, a másikra ennyivel kisebb szögben süt a nap.
--<<<<

>>>>-- villam64 mondta:
10:54 a soros kötésnél 0,8A.
11 órakor párhuzamos kötésnél 2,5A
11:06 párhuzamos kötés 6A
11:59 -től egy folyamatos növekedés látható, ami javuló fény viszonyokat jelent. Árnyék kimenetelét, vagy beesési szög növekedését mutatja. De ez meg van a mai napodon is. 11:20 -tól lehet a tesztet elvégezni.
De a sorosításból nem várható plusz teljesítmény ez alapján, inkább mínusz.
Lehet-e léptetni a napokat?
--<<<<

>>>>-- villam64 mondta:
A pontosítások után, most már semmiképp ne kösd sorosan. Nem hiba lesz, hanem fény viszonyok különböznek a két táblán. Ennek így kell működnie. Az enyémen egy ideje kikapcsoltam a DC kimenetet. Nem látszik problémásnak a feszültség löketek elég nagy akku kapacitás esetén, nem lépi át a 14,5V-ot. De ekkor lekapcsol a töltő éjszakára (110mA), és az adatok gyűjtését is kikapcsolja, memória takarékosság. Hogy hasznos-e az akkumulátornak az áram impulzusok, arról nem vagyok meggyőzve.
--<<<<

>>>>-- 109ha300 mondta:
Ha a grafikonra gondolsz, ott csak egy napnyi adatot vittem fel.így sem volt kis meló, mire a weboldal megküzdött vele.

Szóval azt mondod, hogy az a pár fok beesési szög különbség, már ekkora eltérést okoz a peneleknél_? Sajnos ez nagyjából bármikor fennállhat a késöbbiekben is majd, ha vizen lesz a hajó. Bár, talán ez a legroszabb eset.. mert most délben pont oldalról kapja a hajó a napot, tehát a legnagyobb a beesési szög eltérés a két panelen. Ha szemből kapná a napot, akkor azonos szögben esne a napsütés mindkettőre.

Akkor marad minden igy, ahogy most van, párhuzamosan kötve.
--<<<<

>>>>-- 109ha300 mondta:
Nekem eleve ipari zselés munka-akkujaim vannak, amik nem szulfátosodnak, és nagyon nem szeretik a szulfátmentesítő impulzusait sem. 100mA ekkel nem nagyon foglalkozom.. ha jár a hajó motorja, akkor van áramom bőven. 2db 115A es generátorom van. Tulajdonképpen max 2-3 napos horgonyzás idejére kell a napelemekkel a a zene, meg laptop, meg a hűtő üzemét biztosítani.
--<<<<

>>>>-- villam64 mondta:
Maga a rendszered tökéletes. A fényviszonyokat el kell fogadnunk. Az én rendszeremen most az őszi napfordulótól kezdődik az árnyékolás a tavaszi napfordulóig. Szerintem minimum 100 kWh.
--<<<<

>>>>-- 109ha300 mondta:
Sajnos sosem lesz tökéletes.. ugye sosem azonos szögben fog a napsütés a panelekre esni.. de ez van. Mindenesetre nekem nagyon tetszik. A lehetőségekhez képest a lehető legjobbat szerettem volna kihozni belőle. A 12V os hűtőt is magam építettem. Vizhűtéses külső hőcserélővel, a lehető legjobb hatásfok elérésének reményében. Egyenlőre nagyon meggyőzően működik az egész. 12v-os a mikrosütőm, 12V os, triple tuneres, médialejátszós a TV-m is, egyedül a kapszulás KV fözöhöz kellett az inverter. Abból egy 2KW os, szinuszos van a hajóban. Áprilisban, amikor vízre kerül, és ténylegesen élesben lehet kipróbálni, remélem akkor sem fogok csalódni benne. :)
Még a Solar töltő, és a kijelzője közötti kommunikációt akarom megfejteni, hogy a töltő által mért értékeket, a naivra is ki tudjam tenni.
--<<<<

>>>>-- robert mondta:
109ha300,

Nem írtad, hogy az akkut a napelemen kívül más forrásból is töltöd-e.
Ugyanis a napelemeid a legjobb esetben egy lemerített 250 Ah-s akkut képesek egy nap feltölteni, napi ciklusokkal számolva a 600 Ah-t nem lehet kihasználni.

Tehát a napelemed adatai:

100W 3-01-001585 High efficiency semi flexible solar panel
Maximum power(Pmax) 100Wp
Voltage at Pmax(Vmp) 17.6V
Current at Pmax(Imp) 5.68A
Open-circuit voltage(Voc) 20.8V
Short -circuit current(Isc) 6.14A
Temperature coefficient of Voc -0.45%/°C
Temperature coefficient of Isc -0.45%/°C
Temperature coefficient of power -0.45%/°C
NOCT 45+/-2°C
Cells type/Array 125x125(4x8)
Module dimension(mm) 1240 X 560 X 3
Net Weight/Gross Weight(kg) 2.2/2.5
Bypass Diodes 2pcs

--<<<<

>>>>-- 109ha300 mondta:
Ha járnak a motorok, akkor 2 db 115A es generátor is tölti az akkukat, és ha kikötőben vagyok, akkor a parti áramról egy 3 akkubankos 60A es spéci hajós töltő tölti az egészet. A napelem, csak a horgonyzáskor kell hogy a lehetőségekhez mérten, visszapótolja az elhasznált energiát. A hűtöm 120 literes, 3A körül fogyaszt 12V ból. 40 fokos külső hőmérsékletnél napközben kb 50% os "kitöltési tényezővel" üzemel. 10 percet megy, 10 percet áll...remélem, ha vizen lesz, és a vizes hőcserélőt végre tényleg víz fogja hűteni, akkor talán még jobb hatásfokkal fog működni. MInden világításom ledes, szabályozható fényerővel. A TV 2 A -t eszik, ha megy. Van bent egy rádio, ipod csatlakozással, végfokkal.. nagyjából ezek a "nagyobb" fogyasztóim. A 12V os mikrosűtövel, és az 1KW os horgonycsörlővel annyira nem számolok, hiszen azokat csak pár percig használom. A mikró percenként 1Ah -t vesz ki az akkukbol. A horgonycsörlő meg csak akkor üzemeltethető, ha jár a motor is. Nagyjából, max 2-3-4 napot lenne jó kihúznom motor indítás nélkül.

jelenleg, így napi 70..max 80Ah jön a napelemekről. Max 100Ah a napi fogyasztásom. Na de majd tavasszal, vizen kiderül, mit is tud. :D
--<<<<

>>>>-- robert mondta:
109ha300,
Szeptember végén ez ok, nyár közepén max 120 várható.
--<<<<

2013-08-08
23:56:08
Előzmény: gaspa #41693#41694
jogos, maradjon a motorkörben. Szóval RC snubber + transiens suppressor biztos jó lesz.
2013-08-08
22:35:31
Előzmény: Bous83 #41692#41693
A varisztort én is gondoltam,de sok átütés után elfogy és a triak helyett bekapcsolja a motort(bár feltehetően megvédi).A suppressor diódát kipróbálom,azok elég nagy energiákat levezetnek,rövid ideig,de feltehetően valami korlátozás kell nekik.Semmi akadálya nem lenne a logikai részbe tenni a végállás kapcsolókat,különben is van benne kézi működtetés és tiltás is.Az áttétel túl nagy(kb.20 perc alatt 180 fok),ha valami meghibásodik elszakítja a vezetékeket és mindent ledarál,ezért tettem a motor körbe.
2013-08-08
21:28:02
Előzmény: gaspa #41671#41692
Az RC snubber jó, csak lehet kevés. Tegyél Transiens suppressor (mivel AC, bidirection-ost, pl 400 vagy 440V-ost, ugyanis AC csúcs max az 231 x 1,1 x 1,4148=360V is lehet) diódát, vagy varisztort.

P.S. Az nagyon megbonyolítaná, ha a végálláskapcsoló a meghajtás oldalán lenne, azaz kisfeszen?
2013-08-08
09:37:48
Előzmény: Bous83 #41020#41671
Valami hasonló gonddal küszködöm,a napelem forgatómnál,kis 30W-os motort vezérel két szilárdtest relé.A vezérlés cmos,ide is betehettem volna a végállás kapcsolókat,de mégis a motorkörbe tettem biztonság kedvéért,a nagy áttétel miatt.Sajnos pont ellenkező célt értem el,a szilárdtest relé null átmenetben kapcsol,ezzel nincs gond,de a végállás korántsem,és a triac egyik felét átüti(600V-os)a kikapcsolási tüske.Rátettem egy RC -t a sz.relékre,de egy hét múlva kiolvadt az egyik és a másik triak ment tönkre.Te mit javasolsz ez ellen?

payagyerekVálasz erre
2013-06-17
14:05:56
Bár mostanság nem követtem a fórumot, de van más lehetőség is az utóbbi időben felmerült témára. Mégpedig a panelek kötődobozainak átkötése.
Le kell pattintani a kötődoboz fedelét és át kell csoportosítani a 2db, egyenként 60 cellás panelek cellasorait 3db 40 cellásra. Így ugye 20V MPPT lesz.
Persze ehhez új kábelkivezetéseket kell csinálni a kötődobozokon.

Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - MPPTlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva