English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - MPPTlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
109ha300Válasz erre
2010-12-13
23:24:33
Sziasztok!

Bocsi.. új vagyok a témában... így lehet /biztos/ hülyeségeket kérdezek.

Hajóra szeretnék napelemeket feltenni, és ehez szeretnék építeni töltő elektronikát.

Tudnátok abban segíteni, hogy mik a lényeges tudnivalók egy ilyen töltőnél?

Esetleg ha valakinek lenne egy használható, esetleg mikrokontrolleres töltje, és segítene, azt megköszönném.

A hajóra egyenlőre 1db, majd a későbbiekben további 1-2 db Sunware 3066 os panelt szeretnék feltenni. / www.sunware.de/index.php?id=50&no_cache=1&L=1 /

És ezzel.. ezekkel töltögetni 2 db 170Ah-s akkut. Természetesen menetközben van töltésem a motor generátoráról, csak az esetleges több napos állás közben szeretném késleltetni az akkuk lemerülését.

Köszönöm!

Csabi

2010-11-23
08:00:48
Engem érdekelt, köszi. Úgy néz ki akkor csak a nagy kondik mennyisége és a tekercs mérete a különbség..?
2010-11-22
09:17:47
Üdv

Ha valakit érdekel.....
Megnéztem a 10A es tupus FET jeit, ugyan azok a tipusok vannak beépitve mint Villám 30A tipusába.

végyé

villam64Válasz erre
2010-11-21
19:16:46
fnagy
Én Kingston SD 2 GB. SD-t kell tudnia fogadni 2 GB-ig, FAT 32-vel particionálva. De lehet, hogy FAT 16. Nekem gyári partíció. A 3-as, és 4-sel működnie kellene. A partíciót, és formatálást kell újból megpróbálni.
2010-11-21
16:40:02
Lentebb leírtam az MPPT30 kijelzőjének memória problémáját. Visszakaptam, vagyis megjavították: nem volt mit tegyenek vele és kicserélték teljesen a belsejét. Viszont "megnyugtattak", hogy letesztelték és egyik memóriámmal sem működik.
Ezek a típusaim:
1. Canon MMC 16Mb,
2. Canon SDC 32Mb,
3. SanDisk SD 512Mb,
4. SanDisk microSD 1Gb + SanDisk adapter.
Kérem írjátok meg milyen márkájú és típusú memóriát használtok az MPPT10, 20 illetve 30-as távvezérlő paneljébe.
Nem drágák a memóriák, de értelmetlen lenne egy csomó márkájút összevásárolni és tesztelgetni őket.

f
villam64Válasz erre
2010-11-12
16:22:03
V_Gy
A sorkapocs forrasztása nem volt jó, vagy erős. Azt hittem, hogy a nagy áram miatt jól meg kell húzni a csavart. Ezt a beforrasztás nem bírta, és egyiknél a menet sem. Az volt a baja, hogy rajta volt az akku, de nem töltött. Mielőtt elvittem a szervizbe, sikerült úgy visszakötni, hogy működjön. Tehát a kontakt hiba értelem szerű.
FNagy
A 24 V-os rendszernél, már valóban nem szükségszerű az MPPT töltő. Egy egyszerű töltés vezérlő is ua a hozamot produkálná. És valószínűleg buknál is a feszültség miatt. Ott esetleg 2 db napelem panel sorba kötése működne, ami 70 V.
2010-11-12
12:08:15
Üdv,

v_gy

Amint láthattad példámból nekem nyáron 9A-el töltött, nem 3A-el. Eddig csak akkor vágta le a töltési áramot, mikor feltelt. Akkor lép funkcióba a szulfátmentesítő is. Pluszba még tettem egy akku regenerálót is (BA-12), nem tudom mennyit fog hatni, majd idővel meglátom.
A lényeg, hogy a savtartalom csak csökkent. Sajnos ezt későre vettem észre, mert bíztam az MPPT jelzésében, ha telét mutatott akkor minden OK.
Miután rátettem a 230W-os Sanyot ... hát ez már egy kissé mozgásba hozta a akku oldatát. Most minden OK, vagyis jobb úton vagyok, igaz még mindig nem érte el a savtartalom a 100%-ot, de kicsinként növekszik, ami már 1,225 kg/l volt október közepén (most újra kell mérjem).
Én a mérések alapján tudom mondani, hogy a 9A meg sem kottyant az 500Ah-nak. Állandó fogyasztóként csak a világítás van rákapcsolva az inverterre.

Én azért döntöttem a 30A-es mellett mert a rendszerem eleve bővíthetőre terveztem.

Szeretnék áttérni 24V-ra az akkukkal, viszont félek, hogy a töltés nagy része csak 3A lesz. U_maxMPPTnapelem ~ 34V, U_akku ~ 26-28V lesz ... egy kis napfény ingadozásnál lecsökken a napelem 34V-ja ... és máris csak 3A-el tölt. Mit szólsz ehhez? Érdemes mégis belevágjak? Ez nagyon fontos, mert így még bővíthetem a napelemeket pluszba MPPT csere nélkül (vagy +ba venni párhuzamosan kötve).

Feri
2010-11-12
09:45:05
Üdv

Villam, akkor ezek szerint a 30 A ben IRF2907Z van
ami ha jól rémlik azonos a 10 A es el.
No és a sorkapoccsal mi volt a gond?
Olyan bikának tünnek...........

Fnagy
A hardverátalakitással a szoftver lesz becsapva, mert a beépitett ellenálással a 20 A fogja 10 nek érzékelni.
Az ut járható, lepóbáltam, igaz nekem egyenlőre elég a 12-13 A is.

Az hogy nem nagy ár van a 10 és 30 A között igaz, de amikor vettem nem tudtam, és talán mások sem,(vagy csak nem jó helyen érdeklődtam) hogy pontosan mit is takar a 10 A.
A töltőáram, a napelemáram?
Mert ez nem nem mindegy.
És ugy vagyok vele azért a + 2-3 A ért amivel többet ki akarok szedni belőle nem érdemes egy másik nagyobb készüléket vennem.
Majd ha bövül a napelemkészletem.

Az hogy a gyártó veled, velünk mit közöl az szinte mindegy, a valóságot nem mondják meg.
Föleg nem adnak ki korrekt müködési infót az rontaná a piaci esélyeiket.
Én a kijelzőhöz nem találok táppontot pedig az nem nagy kunszt lenne megcsinálni :(

Az hogy nálad kis napelemfeszültésgel nem érte el a töltési végfeszültséget sok dolog okozhatja.
Ide már többször lirtam de még mindig nem köztudott ha a napelem feszültség nem elég nagy nem tud tölteni csak max 3 A rel és ez vonatkozik mindhátom tipusra.

Ha melege volt a napelemeidnek leesett a feszültség és nem tudta a töltö a rendes áramot kiadni, függetlenűl attól hoyg anapelemed nagyobb terhelést is elbirt volna.
De ez függ a környezeti hőfoktól is.
Nálam nyáron 13.8 V a maximális töltési végfesz, mig ebben a hidegben felmegy 14.5 V ra is.
Köszönhetően a bekötött höérzékelőnek.

végyé

villam64Válasz erre
2010-11-11
19:42:03
fnagy

Normál SD kártyát írnak hozzá. Nekem van 8 megabájtos fájlom. Engem csak az zavar, hogy a végén, már 10 másodperc helyett, 14 másodpercenként rögzít. A kártya kivételre javasolták lejjebb helyesen, hogy csak a kijelző kártya állásában szabad kivenni, és visszatenni. Azóta nincs vele gondom. Azon kívül, hogy mivel nem volt inverterem, mert azt mondták túlfeszültséget kapott, lekapcsoltam a DC opciót. Ezért rányomta az impulzusokat az akkukra, és az egyiknek a cellája zárlatos lett. Tehát én nem használom többet a szulfát mentesítő üzemmódot.

V_GY

Az MPPT 20-on sorkapcsot cseréltek.
2010-11-11
18:08:17
Sziasztok,

Új vagyok a fórumon és örvendek ennek a lehetőségnek, ahol a problémákat meg lehet oldani kölcsönösen egymásnak segítve.
Kis tapasztalatomat szeretném megosztani veletek, hátha segít.
Napelemes rendszerem májustól működik: 2 x Korax 80 (párhuzamosan) + MPPT 30 kijelzővel + 2 x Intact Traktion-Power 250Ah (párhuzamosan) + 1500W-os nem szinuszos inverter. 1 hónapja bővítettem még 1 db. Sanyo 230W-os napelemmel, ennek a paraméterei találtak a legjobban a Koraxokhoz (a 2 Koraxot sorba kötöttem, és a kettőt együtt pedig párhuzamosan a Sanyoval).
Én is értek egy kicsit az elektronikához mégsem vagyok híve a gyári termékek módosításának. Le vannak tesztelve, utólagos módosítással elromolhatnak, aztán lehet vinni javítani. Éppen ezért is döntöttem a 30A-es mellett. Árban elég kicsik a különbségek ezek a típusok között. Persze a 30A-as sem drága ha Outback, Xantrex, vagy Morningstar-hoz hasonlítjuk.
Általánosan mondva meg vagyok elégedve a rendszer működésével. Kisebb nagyobb gondok az MPPT-vel voltak, vannak.
1 hónapnyi működés után kikapcsolt az MPPT és az akkuk közötti automata biztosíték és a piros LED égett mintha fordított polaritást szimulált volna. Visszavittem javítani. Azt mondták, hogy (ha jól emlékszem) a T1-es pozícióban a FET kiment. Indokoltam nekik, hogy a töltés csak max. 9A volt (lent látni), mire ők, hogy gyenge típusú FET volt akkor a sorozatban.
DATE TIME U1 I1 Us Is
----------------------------------------
2010.06.02 12:04:10 13.1 09.0 15.0 08.7
Én sem tudom milyen típusú FET-ek vannak ott.
A módosításotokra kitérve nem hiszem, hogy elég lesz a FET csere és stb. amit még leírtatok. Én sokat érdeklődtem a gyártótól, pld. azt is, hogy mi történik ha több napelemet teszek? Az MPPT leég? A válasz az volt, hogy annyira vágja le a bemeneti áramot (nem feszültséget), hogy a kimeneten max. 30A legyen, ezzel semmi sem károsodik. Ha ez a levágás a szoftware vezérlésével történik, akkor az egész hardware-s átalakítás nem elég. A hűtéssel kapcsolatban normális körülmények között nem szükséges a mesterséges hűtés, még 30A-re sem.
A napelem bővítése után már jobb lett a töltés, pld.:
DATE TIME U1 I1 Us Is
----------------------------------------
2010.10.08 10:46:08 14.5 19.3 35.1 08.4
Vagyis az akku feszültsége elérte a 14V feletti értéket, a két kis napelemmel alig érte el a 13V-ot. Ezzel az történt, a folyamatos működés során, hogy az akku minden nap feltelt 100%-ra, viszont a savtartalom lesett 75%-ra. Azóta fokozatosan emelkedik a savszint.
Tehát nagy kapacitású akkuknak nagy töltés kell. Viszont most az történik, hogy 2-3 óra alatt feltelnek az akku, a többi energia elvesztődik. Még gondolkozom egy másik inverteren hálozatra...

A másik problémám a kijelzővel történik és az SD kapcsolattal. Már elejétől fogva nem működött jól. A legtöbb memóriát fel sem ismeri, vagy lefagy a program. Minden be és kivevést csak este végeztem, mikor stand-by-ba volt, kiküszöbölve az írást, a 10 mp-es ciklust. Aztán találtam egyet, végül is csak microSD-vel működik, de ez is, csak max. 2Mb fájlig, vagyis 2 hetente kell menteni az adatokat. Erre a problémára is mondtam megoldást a gyártónak, persze nem teszik meg, mert sorozatgyártás. Most állandóan fagyassza le az MPPT-t, nem működik jól, ha elmegy stand-by-ba már nem ébred fel többet, stb. Persze ha a memóriát kiveszem minden rendben működik. Már sok tapasztalatom van ezzel kapcsolatban, tehát rendellenesnek találtam a működését, most javítani van és várom a fejleményeket.

Kérlek benneteket más is ossza meg mindenféle tapasztalatát rosszat, jót, hisz mindannyian tanulhatunk belőle.

További kellemes napot mindenkinek.
Üdv,
Feri

2010-11-11
07:27:06
Üdv

A FET ek nek mi a tipusa?

végyé

villam64Válasz erre
2010-11-11
05:15:18
MPPT30 (többi feldolgozásra vár)
FET: F2907Z , I(dióda jel)R 025P , VR 2T

2010-11-10
20:04:31
Üdv
Persze hogy érdekel.
Nincs véletlen "occó" kinai kijelző?
Hátha ugyan az a program van bennük

végyé

2010-11-10
17:36:38
Érdekel valakit belülről egy kína MPPT-s vezérlő?
Mert akkor szétszedem és lefotózom.
2010-11-05
16:56:55
Köszönöm, Végyé.
Az invertert én is közvetlenül az akkura kötöm abban is van mélykisütés elleni védelem, így felesleges is lenne a töltőre kötni (na meg a 140A-t sem bírná a töltő). Viszont több 12V-os fogyasztót akarok használni. Akkor a relés megoldás rendben van, így nem lesz szulfátlanítás. Ha arra lesz szükség akkor addig lekapcsolom a másik két töltőt az akkukról.
Az akkuk meg a töltők közé nem voltam biztos hogy jó ötlet a biztosíték,
mivel több leírásban az szerepelt hogy ha a napelemet akku nélkül kötjük a töltőre tönkremehet. Végül is csak akkor kapcsol majd le a biztosíték ha a töltővel már amúgy is gond van...

2010-11-05
15:38:22
Üdv
Ökölszabályként biztositót minden olyan helyre kell/érdemes ahol csökken a vezeték keresztmetszete.
A napelem áramkörében nem igen érdemes mert az áramgenerátoros, de az akkuhoz feltétlen.
Én nem használom a töltö kimenetét, egyből az akkura megy az inverter.
A töltö kimenete csak tk. azért van, hogy ha az aktiv ahogy mondtad nem szulfátalanit, és hogy megelőzze a mélykisütést.
Mivel már a gagyibb inverterekben is benne van a mélykisütés elleni védelem, a töltö azon funkciója csak akkor érdekes ha más valamivel is csatlakozol az akkura ami nem kapcsolna le magától.
A szulfátalanitás feszültségtüskék eddig nálam nem okoztak galibát, folyamtosan rajta van az inverter és nem tett benne kárt.
Szerinem a 2 töltöt ne járasd párhuzamosan, nem tudni pl. mit csinál a szulfátalanitó üzemód tüskéi a másik töltő kimnetével.
Mondjuk tehetnél a kimenetükbe egy-egy megfelelő zárófeszültségű és áramú kicsi nyitófeszültségű soros diódát ami megátolja az egymásrahatást.
Persze ez majd becsapja a töltödet mert feszültség esik rajta ezért az akkufeszültséget nem jól fogja érzékelni.

végyé

2010-11-05
13:01:46
Sziasztok,
-a napelemes rendszerven hova célszerű biztosítékokat tenni?
-Valahol olvastam hogy a töltők fogyasztó kimenete gyenge pont, érdemes inkább azzal csak relét kapcsolni, ami végzi a 12V ki-be kapcsolását.
Viszont akkor az mppt úgy érzékeli hogy folyamatos fogyasztás van, és nem kapcsol be a szulfátlanító mód.
-1db MPPT30(+2x180Wp napelem), 2db 10A PWM(+2db 2x50Wp napelem) töltő dolgozna párhuzamosan. Kell valami speciális dolog, vagy mehet így simán?

Üdv,
Tamás
villam64Válasz erre
2010-10-28
15:12:25
Rendben
2010-10-28
14:16:15
Na akkor lehet, hogy megvárom azt a 30A-est. Tudnál fotót készítani majd róla?
Nekem már a tekercsről is elég lenne 1-2 kép..

Köszi.
villam64Válasz erre
2010-10-27
11:02:26
Van 30 A-es, de csak 2 hét múlva érek hozzá. Akkor megyek a javított 20 A-esért is.
2010-10-27
09:51:34
Üdv
Szerintem a 0.022 ohm nagy lesz, nem sokat fog növelni az áramon.
A melegedéstől ne félj, leégni meg nem fog a tekercs.
Az enyémben 1 vasmag van 1 szál huzalal tekerve.
Amit mutatatál azon 2-2 ennek analógiájára a 30A es ben 3 vasmag 3 szál huzallal, vagy esetleg nem :)
Jó lenne belekukkantani ,nemtom villámnak ? A os van.

Napelmmel kapcsolatban sok minden összejöhet.
Elhiszem a 4W körülit teszteléskor, de amikor mondjuk 60C a napelem hőfoka kétlem hogy anyit leadna.
A gyári 60W os is csak olyan 40W körül telyesit nagy melegben.

A feszültség kicsi volt az MPPT számára, ha növelte a napelem terhelését leesett a feszültég és már nem tudta megfelelő árammal tölteni.
Benne is van a leirásában hogy ha a feszültség kisebb( vagy közel azonos) mint az akkufesz akkor csak max 3A rel tud tölteni, hiába birna a napelem többet.
Megemeletm kb 8 voltal, igy már szépen tud az MPPT gazdálkodni a munkapontekereséssel.

végyé

2010-10-26
20:53:57
Sajnos nincs semmi infóm a komunikációról, annyira nem is értek hozzá.. :)

A tiédben mekkora a tekercs és a vasmag?

Megpróbálok beszerezni ellenállásokat, de nem hiszem hogy a ,008 Ohm lesz az ami nekem kell egy ,022-es már lehet hogy bőven elég lenne. De majd veszek 1-2 dbot aztán próbálgatom. Meglátjuk mikor kezd majd el melegedni a tekercs vagy a vasmag.

Most volt időm és egy kicsit olvasgattam a fórumot és láttam, hogy a feszültséggel volt probléma a panel építésénél. Őszinténszólva nem tudom mi lehet a gond. Volt aki vitt el ezekből a cellákból és egy napelemekkel foglalkozó cégnél dolgozik és le is tudta tesztelni. 4,07W-ot tudott a cella. 1 valami van ami szóbajöhet az pedig a forrasztás. Ezeken a cellákon elég nagy az ellenállása a saját vezetőrétegnek amire forrasztunk, lehet is mérni 1-2-3 ohm ellenállást az egyik és a másik vége közt és ha nincs rendesen az elejétől a végéig felforrasztva a fül akkor ott %-os arányban elég nagy lehet a feszültségesés. Nem tudom, hogy ezt annó elmondtam-e. Viszont ha esetleg valamikor megpróbálkoznál még 1 építésével tudok segíteni tanácsokkal és ha cellák kellenének akkor még egy kis + kedvezménnyel is.

Ja és köszönöm a segítséget...
2010-10-26
12:41:30
Sziasztok,

A retnél kapsz 3 illetve 5 miliohmos smd ellenállást a kettőt sorbakötve kijön a 0,008ohm

cikkszám 920296 és 920297 156,8Ft+Fa/db

T.
2010-10-26
11:17:17
Üdv
Az ellenálások értéke 8 miliohm, ilyet kell még 1-et betenned.
Ez speciális mérőellenálás, nagy tételben biztos könnyen beszerezhető, de 1-2 darab......
A tekercsre ne össze vissza tekercselj, hanem pont a másik melé ugyan anyi menetet.
Az induktivitása azzal nem változik meg.
1 baj van, hogy a vasmagot a nagyobb áram telitheti, persze kérdés most menyire van a határra tekercselve.
Proba szerencse, figyelni kell és ha nagyon forró hűteni, nálam a 10A es tipusnál ugy érzem a vasmag jobban melegszik mint a tekercs.

A házi penel elég gagyira sikerült, vagy csak nekem voltak tulzott elvárásaim.
Most igy kiegészitgetve van ott a telyesitménye amire a legelsőnél számitottam.

Persze a hőfok a vissszverés és egyebek sokat ront a hatásfokon.

Te sem tudsz valami infót hogy a kijelzőpanel milyen módon kommunikál a töltövel?

végyé

2010-10-25
20:47:04
Átküldtem e-mailben a képeket hátha azon látszik. Amúgy ugyan az mindkét mérő ellenállás. A C55-ös kondim barna és nem kék és látszik rajta hogy forrasztották. Sajnos nem igazán tudom megmérni az ellenállását az R8nak, mert nem nagyon akar olyan kis tartományban mérni a műszer.

Viszont megint összraktam, de lehet, hogy holnap szétszedem és elviszem egy alkatrész boltba hátha láttak már ilyet.

A C8 ugyan az mint a másik 2 nagy. 1000u 63V.

A tekercsnek nem cseszhetem el az induktivitásást azzal, hogy össze vissza tekergetek rá? Mi van ha mondjuk 30A küldök át rajta? Jobban melegszik és nő a veszteség? Az az 1-2 +watt már tök mind1. Lehet, hogy csak kell bele egy venti és kész is? Csak azért használtak nagyobb etkercset, hogy ne kelljen hűteni...?

Na mind1. Lehet, hogy holnap letesztelem majd 1-2 akksival egyáltalán hány apperral tölt max.

Hogy működik a házi napelem?

Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - MPPTlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva