English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - MPPTlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
109ha300Válasz erre
2010-12-30
15:04:49
Előzmény: 109ha300 #10066#10069
A munkaponti fesz a 20-22V a 12V os rendszerhez árult napelemeknek.. /legalábbis ebből a hajóra alkalmas típusból/
Az üresjáratija ha jól emléxem 27V...
Ezért kérdeztem, hogy praktikusab lenne-e a 24V hoz ajánlottat megvennem?
Annak ha jól tudom 40-44V körüli a munkaponti feszültsége.
Az árán nem változtat.. ez is az is 70W os.
109ha300Válasz erre
2010-12-30
15:01:34
Előzmény: villam64 #10065#10068
Persze.
Azt értem, ha a napelem nem tud annyit, akkor a töltő sosem fog. :)
Annyi napelem sajna sosem fér fel a tetőre, hogy ekkora akkupakkot folyamatosan teljes kapacitására tudjak tölteni vele, ha használom a hajót..
Tulképpen csak arra kellene, ha egy öbölben eldöglik az ember 3-4 napot, annyit kibírjanak az akksik anélkül, hogy a motort indítani kelljen. Majd ezután, ha áthajózunk másik öbölbe, ezalatt a motorok feltöltik az akkukat teljesen. Csak a lemerülésüket szeretném késleltetni a napelemekkel. Sajna a hajós napelemekből a 70W os, olyan 800€ körüli pénzbe kerül. Sem a felszerelésükre alkalmas hely, sem az áruk nem engedi meg, hogy a teljes villamos fogyasztást erre alapozzam.

Köszönöm még 1x!

BUÉK!

Csabi
villam64Válasz erre
2010-12-30
14:55:53
Előzmény: 109ha300 #10064#10067
Csabi
Mennyi a napelem munkaponti feszültsége? Ennek a töltőnek 70 V a bemeneti napelem feszültsége. 3*20 V jó. Ehhez közelítsen az össz munkaponti feszültség. 1 hűtő 0.6-1 kWh/nap. És nem mindig süt a nap.
Munkaponti vagy üresjárati, mert az üresjárati nem számít?
Ha kettőt sorba kötsz, összeadódik a feszültség.
109ha300Válasz erre
2010-12-30
14:52:34
Előzmény: villam64 #10062#10066
Ezek a napelemek, ha jól emléxem 20-22V osak, amit a 12V os akksikhoz ajánlanak.
Lehet akkor a 24V oshoz való napelemeket kellene megvásárolnom? az azok 40V körüli feszültségével?
Az praktikusab lenne?
villam64Válasz erre
2010-12-30
14:50:51
Előzmény: 109ha300 #10063#10065
Nem. A 20 A-es tízszerese 200. A 30 A tízszerese 300. A 30-as kényelmesen feltölti a 340 AH-t. De a fogyasztásra, és plusz a felhősebb időre is számítani kell. A napelem a meghatározó a rendszerben. A számítást meg a várható napi fogyasztással kell kezdeni.
109ha300Válasz erre
2010-12-30
14:48:13
Előzmény: villam64 #10062#10064
Villám!

Nagyon köszönöm!

Így már értem.. asszem.. :)

Szal akkor veszek egy 30A-es MPPT töltőt... és örülök..
Kezdetnek kap 1 db 70W os napelemet... talán nyár közepére még 1 et ugyanebből..
És ha jól megy, öszre lesz neki még 1 db... szal 3 db 70W os napelem lesz a vége..
Sajnos ezekből a valamennyire a kabintető ívére hajogathatós, lépésálló napelemekből nem nagyon találtam nagyobbat... és ami a nagyobb baj, olcsóbbat sem. :(

KÖszönöm a segítséget!

Csabi
109ha300Válasz erre
2010-12-30
14:40:29
Előzmény: v_gy #9722#10063
ha jól tudom... akkor ugye a normál akkutöltésnél az akkukapacitás 10%ával töltünk..
akkor ez a töltő max 30Ah-s akksihoz való?
nekem 340Ah-t kellene, ha nem is naponta feltöltenem, de valamennyire szintentartani..
villam64Válasz erre
2010-12-30
14:40:04
Előzmény: 109ha300 #10061#10062
Nyugodjál meg. A max 20 A a teljesítmény arányában igaz. 20 A * 14 V = 280 W. A max 3 A akkor, ha a napelem feszültsége kisebb az akkuénál. Ezért a max bemeneti feszültségre kell a napelemet-eket beállítani, mert akkor tudja a 20 A-t. 1 db 15 V-os munkaponti napelemet nem érdemes MPPT töltőre. Abból 3-4 db-ot sorba kell kötni.
109ha300Válasz erre
2010-12-30
14:27:11
Előzmény: v_gy #9722#10061
Nézegettem ezeket a MPPT 20, meg MPPT-30 as töltőket... van itt is pár kérdésem.. itt azt írja a doksi, a 20 amperesnél, hogy :

Max. dc bemeneti töltőáram: 20 A
Max dc. kimeneti áram akkuk felé:3 A

ez csak 3A-el tud tölteni???
ahogy elnéztem a 30 as doksiját, ott is azt írja...csak ott a bemeneti 30A.. így ezt akkor erősen a hajmra kenhetem... ha ez tényleg így van.
8A-t eszik a hűtő, amit járatni szeretnék arról az akksipakkról, amire a napelemet tenném. kb 50-50% ban megy, és áll a hűtő kompresszora...

A napelemek száma, mérete, stb nem igazán tud vitatéma lenni.. ez egy motoros hajó.. ami nem kimondottan úgy készült, hogy megfefelően nagy felület álljon rendelkezésre napelemek számára.. örülök, ha az elfér, amennyivel én számoltam.

De ez a töltőáram, ez igencsak nevetségesnek tűnik.

Van eről valakinek saját tapasztalata?

Köszönöm!

Csabi
2010-12-14
07:16:25
Üdv

Az MPP töltés lényege, hogy megkeresi az adott pillanatban a napelem optimális munkapontját és ott müködteti.
Vannak ilyen rajzok a neten, és a hozzávaló mikrokontroller programja de szerintem 30-40 ezer ft ért ténynyleg nem éri meg kinlódni, házilag csinálni.
A gyakorlati tapasztalaton alapján olyan napelemeket és úgy érdemes venni, osszeállitani, hogy a napelemfeszültség még tehelve is legyen megalább 8-10 V al magasabb mint az akku feszültsége.

Az hogy neked csak állás idő alatt kell a solar egy rosz felfogás.
Ha süt a nap mindig azzal kellene tölteni hiszen ugy tudod maximálisan kihasználni a solar rendszert.
Minek töltse a motorgenerátor ha süt a nap.
Nehogy azt hidd az a töltöáram csak úgy van amikor megy a motor, az is üzemanyagot fogyaszt.
Hsszútávon annak az áran térülne meg a napelemrendszer költsége.

végyé

109ha300Válasz erre
2010-12-13
23:24:33
Sziasztok!

Bocsi.. új vagyok a témában... így lehet /biztos/ hülyeségeket kérdezek.

Hajóra szeretnék napelemeket feltenni, és ehez szeretnék építeni töltő elektronikát.

Tudnátok abban segíteni, hogy mik a lényeges tudnivalók egy ilyen töltőnél?

Esetleg ha valakinek lenne egy használható, esetleg mikrokontrolleres töltje, és segítene, azt megköszönném.

A hajóra egyenlőre 1db, majd a későbbiekben további 1-2 db Sunware 3066 os panelt szeretnék feltenni. / www.sunware.de/index.php?id=50&no_cache=1&L=1 /

És ezzel.. ezekkel töltögetni 2 db 170Ah-s akkut. Természetesen menetközben van töltésem a motor generátoráról, csak az esetleges több napos állás közben szeretném késleltetni az akkuk lemerülését.

Köszönöm!

Csabi

2010-11-23
08:00:48
Engem érdekelt, köszi. Úgy néz ki akkor csak a nagy kondik mennyisége és a tekercs mérete a különbség..?
2010-11-22
09:17:47
Üdv

Ha valakit érdekel.....
Megnéztem a 10A es tupus FET jeit, ugyan azok a tipusok vannak beépitve mint Villám 30A tipusába.

végyé

villam64Válasz erre
2010-11-21
19:16:46
fnagy
Én Kingston SD 2 GB. SD-t kell tudnia fogadni 2 GB-ig, FAT 32-vel particionálva. De lehet, hogy FAT 16. Nekem gyári partíció. A 3-as, és 4-sel működnie kellene. A partíciót, és formatálást kell újból megpróbálni.
2010-11-21
16:40:02
Lentebb leírtam az MPPT30 kijelzőjének memória problémáját. Visszakaptam, vagyis megjavították: nem volt mit tegyenek vele és kicserélték teljesen a belsejét. Viszont "megnyugtattak", hogy letesztelték és egyik memóriámmal sem működik.
Ezek a típusaim:
1. Canon MMC 16Mb,
2. Canon SDC 32Mb,
3. SanDisk SD 512Mb,
4. SanDisk microSD 1Gb + SanDisk adapter.
Kérem írjátok meg milyen márkájú és típusú memóriát használtok az MPPT10, 20 illetve 30-as távvezérlő paneljébe.
Nem drágák a memóriák, de értelmetlen lenne egy csomó márkájút összevásárolni és tesztelgetni őket.

f
villam64Válasz erre
2010-11-12
16:22:03
V_Gy
A sorkapocs forrasztása nem volt jó, vagy erős. Azt hittem, hogy a nagy áram miatt jól meg kell húzni a csavart. Ezt a beforrasztás nem bírta, és egyiknél a menet sem. Az volt a baja, hogy rajta volt az akku, de nem töltött. Mielőtt elvittem a szervizbe, sikerült úgy visszakötni, hogy működjön. Tehát a kontakt hiba értelem szerű.
FNagy
A 24 V-os rendszernél, már valóban nem szükségszerű az MPPT töltő. Egy egyszerű töltés vezérlő is ua a hozamot produkálná. És valószínűleg buknál is a feszültség miatt. Ott esetleg 2 db napelem panel sorba kötése működne, ami 70 V.
2010-11-12
12:08:15
Üdv,

v_gy

Amint láthattad példámból nekem nyáron 9A-el töltött, nem 3A-el. Eddig csak akkor vágta le a töltési áramot, mikor feltelt. Akkor lép funkcióba a szulfátmentesítő is. Pluszba még tettem egy akku regenerálót is (BA-12), nem tudom mennyit fog hatni, majd idővel meglátom.
A lényeg, hogy a savtartalom csak csökkent. Sajnos ezt későre vettem észre, mert bíztam az MPPT jelzésében, ha telét mutatott akkor minden OK.
Miután rátettem a 230W-os Sanyot ... hát ez már egy kissé mozgásba hozta a akku oldatát. Most minden OK, vagyis jobb úton vagyok, igaz még mindig nem érte el a savtartalom a 100%-ot, de kicsinként növekszik, ami már 1,225 kg/l volt október közepén (most újra kell mérjem).
Én a mérések alapján tudom mondani, hogy a 9A meg sem kottyant az 500Ah-nak. Állandó fogyasztóként csak a világítás van rákapcsolva az inverterre.

Én azért döntöttem a 30A-es mellett mert a rendszerem eleve bővíthetőre terveztem.

Szeretnék áttérni 24V-ra az akkukkal, viszont félek, hogy a töltés nagy része csak 3A lesz. U_maxMPPTnapelem ~ 34V, U_akku ~ 26-28V lesz ... egy kis napfény ingadozásnál lecsökken a napelem 34V-ja ... és máris csak 3A-el tölt. Mit szólsz ehhez? Érdemes mégis belevágjak? Ez nagyon fontos, mert így még bővíthetem a napelemeket pluszba MPPT csere nélkül (vagy +ba venni párhuzamosan kötve).

Feri
2010-11-12
09:45:05
Üdv

Villam, akkor ezek szerint a 30 A ben IRF2907Z van
ami ha jól rémlik azonos a 10 A es el.
No és a sorkapoccsal mi volt a gond?
Olyan bikának tünnek...........

Fnagy
A hardverátalakitással a szoftver lesz becsapva, mert a beépitett ellenálással a 20 A fogja 10 nek érzékelni.
Az ut járható, lepóbáltam, igaz nekem egyenlőre elég a 12-13 A is.

Az hogy nem nagy ár van a 10 és 30 A között igaz, de amikor vettem nem tudtam, és talán mások sem,(vagy csak nem jó helyen érdeklődtam) hogy pontosan mit is takar a 10 A.
A töltőáram, a napelemáram?
Mert ez nem nem mindegy.
És ugy vagyok vele azért a + 2-3 A ért amivel többet ki akarok szedni belőle nem érdemes egy másik nagyobb készüléket vennem.
Majd ha bövül a napelemkészletem.

Az hogy a gyártó veled, velünk mit közöl az szinte mindegy, a valóságot nem mondják meg.
Föleg nem adnak ki korrekt müködési infót az rontaná a piaci esélyeiket.
Én a kijelzőhöz nem találok táppontot pedig az nem nagy kunszt lenne megcsinálni :(

Az hogy nálad kis napelemfeszültésgel nem érte el a töltési végfeszültséget sok dolog okozhatja.
Ide már többször lirtam de még mindig nem köztudott ha a napelem feszültség nem elég nagy nem tud tölteni csak max 3 A rel és ez vonatkozik mindhátom tipusra.

Ha melege volt a napelemeidnek leesett a feszültség és nem tudta a töltö a rendes áramot kiadni, függetlenűl attól hoyg anapelemed nagyobb terhelést is elbirt volna.
De ez függ a környezeti hőfoktól is.
Nálam nyáron 13.8 V a maximális töltési végfesz, mig ebben a hidegben felmegy 14.5 V ra is.
Köszönhetően a bekötött höérzékelőnek.

végyé

villam64Válasz erre
2010-11-11
19:42:03
fnagy

Normál SD kártyát írnak hozzá. Nekem van 8 megabájtos fájlom. Engem csak az zavar, hogy a végén, már 10 másodperc helyett, 14 másodpercenként rögzít. A kártya kivételre javasolták lejjebb helyesen, hogy csak a kijelző kártya állásában szabad kivenni, és visszatenni. Azóta nincs vele gondom. Azon kívül, hogy mivel nem volt inverterem, mert azt mondták túlfeszültséget kapott, lekapcsoltam a DC opciót. Ezért rányomta az impulzusokat az akkukra, és az egyiknek a cellája zárlatos lett. Tehát én nem használom többet a szulfát mentesítő üzemmódot.

V_GY

Az MPPT 20-on sorkapcsot cseréltek.
2010-11-11
18:08:17
Sziasztok,

Új vagyok a fórumon és örvendek ennek a lehetőségnek, ahol a problémákat meg lehet oldani kölcsönösen egymásnak segítve.
Kis tapasztalatomat szeretném megosztani veletek, hátha segít.
Napelemes rendszerem májustól működik: 2 x Korax 80 (párhuzamosan) + MPPT 30 kijelzővel + 2 x Intact Traktion-Power 250Ah (párhuzamosan) + 1500W-os nem szinuszos inverter. 1 hónapja bővítettem még 1 db. Sanyo 230W-os napelemmel, ennek a paraméterei találtak a legjobban a Koraxokhoz (a 2 Koraxot sorba kötöttem, és a kettőt együtt pedig párhuzamosan a Sanyoval).
Én is értek egy kicsit az elektronikához mégsem vagyok híve a gyári termékek módosításának. Le vannak tesztelve, utólagos módosítással elromolhatnak, aztán lehet vinni javítani. Éppen ezért is döntöttem a 30A-es mellett. Árban elég kicsik a különbségek ezek a típusok között. Persze a 30A-as sem drága ha Outback, Xantrex, vagy Morningstar-hoz hasonlítjuk.
Általánosan mondva meg vagyok elégedve a rendszer működésével. Kisebb nagyobb gondok az MPPT-vel voltak, vannak.
1 hónapnyi működés után kikapcsolt az MPPT és az akkuk közötti automata biztosíték és a piros LED égett mintha fordított polaritást szimulált volna. Visszavittem javítani. Azt mondták, hogy (ha jól emlékszem) a T1-es pozícióban a FET kiment. Indokoltam nekik, hogy a töltés csak max. 9A volt (lent látni), mire ők, hogy gyenge típusú FET volt akkor a sorozatban.
DATE TIME U1 I1 Us Is
----------------------------------------
2010.06.02 12:04:10 13.1 09.0 15.0 08.7
Én sem tudom milyen típusú FET-ek vannak ott.
A módosításotokra kitérve nem hiszem, hogy elég lesz a FET csere és stb. amit még leírtatok. Én sokat érdeklődtem a gyártótól, pld. azt is, hogy mi történik ha több napelemet teszek? Az MPPT leég? A válasz az volt, hogy annyira vágja le a bemeneti áramot (nem feszültséget), hogy a kimeneten max. 30A legyen, ezzel semmi sem károsodik. Ha ez a levágás a szoftware vezérlésével történik, akkor az egész hardware-s átalakítás nem elég. A hűtéssel kapcsolatban normális körülmények között nem szükséges a mesterséges hűtés, még 30A-re sem.
A napelem bővítése után már jobb lett a töltés, pld.:
DATE TIME U1 I1 Us Is
----------------------------------------
2010.10.08 10:46:08 14.5 19.3 35.1 08.4
Vagyis az akku feszültsége elérte a 14V feletti értéket, a két kis napelemmel alig érte el a 13V-ot. Ezzel az történt, a folyamatos működés során, hogy az akku minden nap feltelt 100%-ra, viszont a savtartalom lesett 75%-ra. Azóta fokozatosan emelkedik a savszint.
Tehát nagy kapacitású akkuknak nagy töltés kell. Viszont most az történik, hogy 2-3 óra alatt feltelnek az akku, a többi energia elvesztődik. Még gondolkozom egy másik inverteren hálozatra...

A másik problémám a kijelzővel történik és az SD kapcsolattal. Már elejétől fogva nem működött jól. A legtöbb memóriát fel sem ismeri, vagy lefagy a program. Minden be és kivevést csak este végeztem, mikor stand-by-ba volt, kiküszöbölve az írást, a 10 mp-es ciklust. Aztán találtam egyet, végül is csak microSD-vel működik, de ez is, csak max. 2Mb fájlig, vagyis 2 hetente kell menteni az adatokat. Erre a problémára is mondtam megoldást a gyártónak, persze nem teszik meg, mert sorozatgyártás. Most állandóan fagyassza le az MPPT-t, nem működik jól, ha elmegy stand-by-ba már nem ébred fel többet, stb. Persze ha a memóriát kiveszem minden rendben működik. Már sok tapasztalatom van ezzel kapcsolatban, tehát rendellenesnek találtam a működését, most javítani van és várom a fejleményeket.

Kérlek benneteket más is ossza meg mindenféle tapasztalatát rosszat, jót, hisz mindannyian tanulhatunk belőle.

További kellemes napot mindenkinek.
Üdv,
Feri

2010-11-11
07:27:06
Üdv

A FET ek nek mi a tipusa?

végyé

villam64Válasz erre
2010-11-11
05:15:18
MPPT30 (többi feldolgozásra vár)
FET: F2907Z , I(dióda jel)R 025P , VR 2T

2010-11-10
20:04:31
Üdv
Persze hogy érdekel.
Nincs véletlen "occó" kinai kijelző?
Hátha ugyan az a program van bennük

végyé

2010-11-10
17:36:38
Érdekel valakit belülről egy kína MPPT-s vezérlő?
Mert akkor szétszedem és lefotózom.
2010-11-05
16:56:55
Köszönöm, Végyé.
Az invertert én is közvetlenül az akkura kötöm abban is van mélykisütés elleni védelem, így felesleges is lenne a töltőre kötni (na meg a 140A-t sem bírná a töltő). Viszont több 12V-os fogyasztót akarok használni. Akkor a relés megoldás rendben van, így nem lesz szulfátlanítás. Ha arra lesz szükség akkor addig lekapcsolom a másik két töltőt az akkukról.
Az akkuk meg a töltők közé nem voltam biztos hogy jó ötlet a biztosíték,
mivel több leírásban az szerepelt hogy ha a napelemet akku nélkül kötjük a töltőre tönkremehet. Végül is csak akkor kapcsol majd le a biztosíték ha a töltővel már amúgy is gond van...

Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - MPPTlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva