English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - MPPTlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2011-04-04
14:53:35
Előzmény: villam64 #13430#13439
Villiam64!

Én is tudok gyári invertert. A célom szándékosan a 100V alatti tartomány volt. Nem azért ekkora, mert mást nem tudnék. Azonban nagy feszre kiváló paraméterű, gyári, kiváló hatásfokú invertereket tudok. Ezért nem látom értelmét a tervezésének, készítésének. Ha 6x6 cellákat használsz, nem mehetsz 8 amper alá, ugyanis az a névleges áramuk. A gyári invertereknél is ekkora a bemeneti áram, sőt, akár még nagyobb is. A feszültséggel a nagy teljesítmény miatt mennek feljebb.
Kérlek ezt részletezd:
"Az eddig épített napelemed mit mutatott a Wp-hez viszonyítva?"
villam64Válasz erre
2011-04-04
10:03:51
Előzmény: Bous83 #13425#13430
312 db cella lenne sorba kötve. Szét lehet bontani más egységekre, de az ampert alacsony szinten tartanám. Az 500 W meg a steca grid 500-hoz méreteztem, az ő bemeneti tartományába. Ezért kellene a te hálózati invertered bemeneti adatai, hogy ahhoz tudjak napelemet tervezni.
Látom most már az invertered adatait. Az a gondom vele, hogy nagy az áram, vastag keresztmetszet kell. A gyári invertereknél inkább a bemeneti feszültséget emelik meg. 8 A végigvitele 144 cellán elég hosszú vezetékezés, vastagság kell már neki. Az eddig épített napelemed mit mutatott a Wp-hez viszonyítva?
2011-04-04
09:22:47
Előzmény: villam64 #13377#13425
Villam64!

A bemeneti fesz tartomány mindkét inverternél 15V és 100V között lesz. A 600W-osnál max Ibe 30A, az 1200W-osnál max Ibe 45A. 144db soros cella esetén lesz a legoptimálisabb. (ekkor Ump 72V).

Tehát a max teljesítményhez minimum:

Ube=600W/30A=20V
Ube=1200W/45A=26,6V

Javasolt!:

144db soros cella --> Umpp=72V -->

Ube=600W/72V=8,33A (pont a 6x6 (kb 8A) cellák)
Ube=1200W/72=16,66A (pont a 6x6 (kb 8A) cellákból két párhuzamos kör, vagy
pont az 5x5 (kb 5,5A) cellákból három párhuzamos kör)

Érdekességképp említem, hogy épp van egy vevőm, aki belefutott abba a problémába, hogy most nem szeretne csak 600W-nyi modult, de annak nem elég a fesze a végleges rendszerbe szánt 3kW-os inverternek. Épp neki gondoltam, hogy összedobok egy magas hatásfokú DC-DC konvertert, mely semmi mást sem csinál, mint fixen 2,3,4,vagy 5-szörözi a bemeneti feszültséget. Ezzel áthidalható az általad is ismertetett probléma. Az áramkör előnye, hogy nem kell uC, így nem kell programozni, ezért kicsi a fejlesztési költség, így nem kell ráterhelni sem --> occsó...

villam64Válasz erre
2011-04-02
18:23:50
Előzmény: Bous83 #13205#13377
Bous83
Ami engem zavart az MPPT-ben (nem a tiedében), az a bemeneti feszültség tartomány, ami között hajlandó volt működni. A hálózati inverternél is ezt látom szűk keresztmetszetnek. Van valakinek napeleme, és nem vehet hozzá akármilyen mppt bemenetű szabályzót. Az egyik cég rendszerében is 1550 W napelemhez 1200 W inverter. A mostani rendszerem is 340 W napelem 300 W inverter. A fogyasztásmérő maximum értéknek nem is mutat többet 300 W-nál. Tehát a bemeneti feszültség tartomány miatt kellett így összehozni. Nagy ritkán elesek 40 W haszontól. Tehát engem érdekel a hálózati inverternél a bemeneti feszültség tartományod, a teljesítmény mellett.
2011-03-27
21:49:42
Előzmény: Bous83 #13233#13234
Köszönöm! :)
Ezt az áramszenzort nem ismertem, ez határozottan ejha! :)
A többit még emésztem...
2011-03-27
19:32:00
Előzmény: ha2ecm #13228#13233
ha2ecm!
Nem. Trükössebben... :-) Az induktivitással párhuzamosan kötött hangolt soros RC, C tagjának két felét mérem feszosztóval, uC diff bemenetén. Egyszerű... :-) Na jó, bevallom, ezt a módszert nekem is alaposan végig kellett gondolnom...

A 230-on valószínűleg:
ACS756: Fully Integrated, Hall Effect-Based Linear Current Sensor IC with 3 kVRMS Voltage Isolation and a Low-Resistance Current Conductor

A feszültségeket csak szimplán feszosztóval + LPF.

2011-03-27
09:46:33
Bous83!
Csak a kíváncsiság kedvéért: így fogsz áramot/feszt mérni:
www.ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/01211B.pdf
(rajz a 12. oldalon)
De az még jobban érdekel, hogy a 230V-os oldalon hogyan, mivel mérsz?
Köszönöm!
Laci
2011-03-26
16:26:57
Előzmény: Bous83 #13216#13222
Bous83,

Ok, úgy értettem TCP/IP kommunikációt akarsz minden dobozba.

A tesztelésbe szívesen beszállok, akár csak a meglévő panelekkel, de leginkább bővítéssel együtt.

2011-03-26
16:12:23
Üdvözlet Bous83 és a kör!
Az mindenesetre biztos, hogy alig várjuk hogy elkészüljenek! :)
2011-03-26
15:50:10
Előzmény: Bous83 #13218#13220
Bous83,

Ha szerkeszted a hozzászólást, akkor mindig két új képet adhatsz hozzá, így 1 hozzászóláson belül lesz az összes.

Az érdemi részt még emésztem :)
2011-03-26
15:41:24
Előzmény: robert #13209#13216
Kedves Robert,

Készítettem pár szimulációt, mert elmondani igen nehéz. A képeket csatoltam. Ha bárkinek nem világos, mit lát, kérdezzen. A 45A-eshez több eredményt is csatoltam. Jól látható az utolsón, hogy mennyit ingadozik (azaz mennyire nem igadozik) az áram. Nem véletlen a 3 fázisú energiaelosztó hálózat. Ez a legkisebb fázisszám, amivel megoldható a lüktetésmentes energiaátvitel.

A kommunikáció nem drága. Minden procin van aszinkron soros, azaz RS232. Ez egy csati lesz a nyákon, melyen ott van a föld, a táp, valamint plussz egy I/O láb. Ennek költsége eddig egy rövid tüskesor. Tehát ha valaki csak két eszközt szeretne összekötni, semmi más nem kell, csak egy 3 eres vezeték a két nyákos csati közé.

Azonban a komplexebb rendszerben indokolt több eszköz ugyan azon kommunikációs vonalra kötése. Ez esetben a nyákon lévő csatira egy másik ici-pici nyák megy, melyen csak egy RS485 meghajtó van. (ahhoz kell a plusz I/O láb). A kis nyák tetején egy csati, melyről szintén 3 vezeték jön le. Szóval minden készülék ezen a pici átalakítón keresztül kommunikál, mely egy 3 eres vezeték, felfűzve rá az összes elektronika. A kis-nyák költsége max 2eFt, eladási áron.

Szerintem ezek nem nagy költségek, épp azért lett így.

Az LCD-nek biztosan lesz LAN nélküli változata, sőt, azzal kezdem majd. A garfikus kijeltő és az alfanumerikus között max 2eFt van, ezért gondolkodom rajta.

Az LCD modul LAN-os változatának LAN-os részére az alapkészülékre fordított idő és költség minimum 10-20 szorosa. Na ez az, amiben csak reménykedem, hogy elkészül idén.

Határidők:

Az UPS kapcsrajza, nyákja, ezek tesztelése, alapszoftver, sziget üzemű inverter függvény, és alapkommunikáció(Tök jó, amikor a proci által mért jeleket asztali PC-n kirajzolom. Ez kell a fejlesztéshez, szabályzó körök beállításához, ect.)kész van. Hátra van a hálózatra táplálás, tápegység üzem, kommunikáció magasabb szintű kezelése, dobozolás. Szerintem ez belefér két hónapba.

Egyszerűbb MPPT: megvan a kapcs rajz, most készítem a nyáktervet, a proci szoftvere 50%-ban kész. Ezért gondolom, hogy max egy hónap.

Bonyibb MPPT: megvan a kapcs rajz, nyákterv lényegesebb részei fejemben. Progi 50% megvan. (pl alapprogi, eltolt PWM vezérlés, kommunikáció kezelése, ect.) Ami kell, az maga az MPPT algoritmus, de az u.a. mint az egyszerűben, tehát mire ideérek, az is meglesz. Magasabb szintű kommunikáció kell majd.

tároló-LCD: ha numerikus az LCD, az LCD meghajtás megvan. Kapcs rajz, nyákterv kb nincs. (táp, 1 vezérlő, mem kártya csati, pár apróbb alkatrész.) A dobozolással ennél bajban vagyok, fogalmam sincs hogy legyen. Tehát ennél alapvetően a legnagyobb feladat a szoftver, kommunikál, és összehozza az eszközök meghajtását. Ebben biztos lesz memkártyáról szoftverfrissítési lehetőség.

Na igen, egy fontos dolog, melyet lehet nem emeltem ki eléggé. Van egy kedves barátom, (volt évfolyamtársam) aki főállásban nekem dolgozik. Ő alapvetően a szoftvereket írja, persze minimum nap 2 órát együtt dolgozunk. Az elektronika annyira hatalmas terület, hogy egyszerűen nem lehet mindenhez érteni. Én úgy gondolom, hogy egy pici szeletében kimagasló a tudásom, de abban is biztos vagyok, hogy az összes lehetséges elektronikai tudás kevesebb, mint 1%-ával rendelkezem. A tápegységekben vagyok a legjobb. Gyakorlatilag ismerem az összes létező megoldást, előnyeivel, hátrányaival, ect. A C-ben programozás nem az én világom. Értem, belefolyok, sokszor segítek barátomnak, sokszor egyedül is beleirkálok miközben elektronikát mérem, tesztelem. Egy egyszerűbb C progit, (pl egyszerűbb MPPT) szenvedve, de meg tudok írni, azonban itt megáll a tudományom. Valamint sok megírt szoftver, és tesztelt kapcsolás áll rendelkezésemre, melyek szintén nagy mértékben gyorsítják a folyamatot.

Állítólag én nagyon későn kezdtem el beszélni, olyan 3 éves korom körül. persze előtte nyomtam pár szavacskát, (pl "nem", "édő", "japosejem" :-)). Valamint anyuék szerint 2 éves koromtól szétszedtem mindent, amit csak tudtam, és a kedvenc játékom a laposelem és az égő volt. Sose kértem kisautót, mindig égőt, drótot, meg elemet akartam. Szóval így kezdődött. (pl.: mire az általánost kijártam, elolvastam az összes rádióteknikát 68-tól 92-ig, és áramkörök tömkelegét gyártottam. Nem tudtam, hogy hogy műkszik a tranyó, de tudtam, hogy az E a mínusz, és ha egy ellenállást teszek sorba a B-vel, akkor egy vezérelhető ellenállást kapok az E-C között, mely ellenállás arányos a soros B-ellenállásra adott fesszel. Működött az elv... :-))

Árakat addig nem mondok, amíg nincs kész az első, egyszerre gyártott, 10db-os adag. Már párszol pórul jártam sok kis költségnövelő tényező miatt.

Hupsz, nem lehet többet csatolni, mindjárt...
Köszi, már meg is van...

2011-03-26
08:19:16
Előzmény: Bous83 #13205#13209
Szia Bous83,

Kösz a részletes leírást. Első olvasatra jó helyen jársz :)

A tervezett nullszaldós visszatápláló kütyű (is) többünket érdekelhet, lásd http://biosolar.hu/forum/422 .

A fázistolós 45A-es MPPT kimeneti áram jel-alakja hogy néz ki?

Ha az egyes eszközök funkciói jól elkülönültek és kiegészítik egymást akkor köztük lévő kommunikáció sokféle adaptációra ad lehetőséget. A minden eszközbe beépített okos kommunikációs egység viszont meg is drágíthatja az árat, és végül is a kis sorozat miatt nem lesz olcsóbb, mint más gyári készülék. Ezért én inkább a műszakilag indokolt mértéknél maradnék, a webes huncutságokhoz meg csinálhatnál még egy dobozt, ha már az alapvető funkciók stabilan működnek.
Mert ugye ez utóbbi cél a legfontosabb, mármint a stabil működés.
Ugyanez vonatkozik a LCD panelra is: minél egyszerűbb és olcsóbb, semmi csicsa, egy vagy néhány sor szöveg kijelzése bőven elég. Ha valaki többet akar, akkor kösse rá gépét.

Jó lenne kalkulált árakat is látni, amit fölülről behatárol a jelenleg kapható választék.

Az az érzésem, hogy a határidőkkel kapcsolatban nagyon optimista vagy.

Még valami:
Kérdés: "...28 éves vagyok, 26 éve foglalkozom elektronikával..." Ezt hogy csináltad?
2011-03-26
03:40:27
Sziasztok!

Új vagyok a fórumon; de " az életem a Zöldvillany ". Remélem jó helyen járok... :-)
28 éves vagyok, 26 éve foglalkozom elektronikával, 15 éve foglalkozom a megújuló energiákkal, és remélem még vagy 50-ig fogok. :-) Diplomatervem egy 3kW-os, 98,5% hatásfokú, hálózatra tápláló napelemes inverter tervezése volt.

Ha nem bánjátok, leírom nektek, mikkel is foglalkozom mostanság:

Szóval épp napelemeket, MPPT töltőket, és SZINUSZOS invertereket készítek. :-)

MPPT 1/2:

Alapvetően 4 típusra gondoltam. Ebból 3-nak ugyanaz a nyákja, ezek 15A,30A,45A töltőáramúak. A 45A-es változatban 3 step-down konverterrel, 120°-ban eltolt vezérléssel, így gyakorlatilag még kondik nélkül is sima a kimeneti áram! A 30A-s verzióban 2 step-down, 180°-ban eltolt vezérléssel. A 15A verzióban 1 db step down. A készülékben 100V-os FET-eket és kondikat teszek, azaz bírja majd a 144db sorba kötött cellát. A szinkron egyenirányításnak, túlméterezett induktivitásoknak (15A-erenként kétszer annyi, mint a Pan* MPPT30-asában!), és néhány egyéb trükknek köszönhetően az eddigiekben tárgyalt MPPT töltőknél jóval magasabb hatásfokkal, és normális, jól működő szabályzókörrel bír majd. A kimenet lehet 12V,24V,36V,48V. Step-up konvertert nem teszek bele, ugyanis méréseim alapján jól méretezett rendszernél értelmetlen. (pl.:készítettem lamináló gépet, itthon gyártok napelem modulokat, ezért sokat tesztelek különböző cellákat, modulokat http://biosolar.hu/forum/show/13207#13207) Ezen készülékek rendelkeznek majd soros kommunikációval, melynek több funkciója is lesz. Többek között lehet majd mérésadatgyűjtő-LCD modult, valamint invertert csatlakoztatni. Minden eszköznek saját MAC-e lesz, össze lehet majd dobni bonyi, együtt működő rendszert is.

UPS: (beillesztve az első UPS12V250VA képe, tesztelés-szoftverfejlesztés közben)

Készítek 12V 250VA és 24V 500VA SZINUSZOS kimenetű UPS-t, ami akkutöltő PFC-vel(hálózatot szinuszos árammal terheli), sziget üzemű inverter, és HÁLÓZATRA TÁPLÁLÓ üzemmódot is tud majd. A hálaztra tápláló üzemmód célja, hogy ha az UPS akkujára MPPT-töltővel napelemeket kötök, és tele az akku, akkor nem a töltés ál le, hanem kinyomja a hálózatba. (Hogy mennyit nyomjon a hálóra, és hasonlókat fog megbeszélni a kommunikáción.) Lesz olyan funkciója, hogy ha tele az akku, akkor bekapcsol az inverter a rákötött szivattyúval, s max 30perc vagy 10% merülés után kikapcsolja. Az UPS-t kimondottan fűtésrendszerekhez, és szivattyúkhoz terveztem, tehát bírja az induktív, és kapacitív terhelést is!!! Leválasztott. A tesztpéldánnyal egy orosz remegős-búvárt is járattam fél órán keresztül, tökéletesen bírta. Mérések alapján ekkor 320W-ot adott le, minimális hűtőbordával (csak a nyák alatt egy darab alulemez, amit a satunál találtam), ventilátor nélkül. Hatásfoka mérések alapján is kimagasló. Nem tudom, hogy valaha próbált-e valamelyikőtök (COSFI=0,3) remegős búvárt tenni egy inverterre. Nagyon csúnya dolgok történnek. Nekem kifejezetten célom volt, hogy lehessen halas tó utántöltésére használni a rendszeremet, s sikerült, ezt már tudja, működik... :-) A kommunikáció miatt lehet három fázisú rendszert, illetve fázisonként nagyobb teljesítményt több párhuzamosan kötött UPS-el. Még csak a 12V250VA verziót teszteltem, jelenleg is ezen fejlesztjük (egy barátommal) a szoftvert. Nyákban, és programban a 24V500VA verzió szinte semmiben sem különbözik. Nagyon várom, hogy elkészüljön a nagyobb tesó is, mert feltett szándékom, hogy egy hagyományos hűtő el tudjon indulni egy darabról. Ez is egy durva feladat, remélem sikerül összehoznom. A rendszer annyira gyors kommunikációval rendelkezik, hogy akku nélkül is lehet majd használni, mint hálózatra tápláló inverter. A töltő üzemmódnak szerintem legjobban Édesapám örül majd, aki lassan 10 éve nyúz, hogy csináljak neki egy nagy áramú, hőmérsékletet is figyelembe vevő, mind a 3 töltésfázist tudó digitálisan vezérelt akkutöltőt. Már csak egy kis programozás, és hamarosan megkapja... :-)
Azért hívom UPS-nek, mert egy fűtésszerelő inspirálta a készítés gondolatát, miközben arról panaszkodott, hogy több ügyfelénél is villanyszünet miatt elpukkant a fakazán, s hiába keres, nem talál megfelelő UPS-t.
Érdekességképp említem, hogy 64 MHz-es, 32 bites proci lesz benne...

MPPT 2/2:

A 4. MPPT töltő 15A-es kimeneti áramot tud majd, max 50V bemeneti fesz, (tehát max 72 soros cella) és 12V vagy 24V kimenet. Nem lesz kommunikáció, se kapcsolt kimenet, se semmi, kivéve egy darab kék LED-et, mely töltéskor villog, feltöltött akkunál (elnyeletési fázis kezdetétől) világít. Az elektronika tápellátását kizárólag a bemenetről oldom meg. Hatásfoka ennek is kiváló lesz! A bemenet, és a kimenet dobozból kilógó, 4 mm2-es 20cm-es vezetékek lesznek. Mindezekből következően ezen példány célja, és legnagyobb előnye, hogy nagyon olcsó lesz!

Mindegyik:

A fentiekben leírt összes készülék rendelkezik majd külső hőmérővel, hogy a lehető leghosszabb legyen az akku élettartam. Na igen, élettartam: 1 év tejes garancia. További 9 év tejes garancia, kivéve helyszíni kiszállás.

A későbbiekben:

Tervezem egy 230-as teljesítménymérő megalkotását, mely célja a hálózatra táplálás optimalizálása, vezérlése. Ennek köszönhetően biztosítható majd, hogy óracsere nélküli rendszernél ne legyen kidobott energia. A működése: Hálózatra táplálás, a fogyasztás mértékéig. Azaz ha a ház nem fogyaszt, az intelligens rendszer nem táplál hálózatra, hanem akkut tölt. Amint nagyobb a ház fogyasztása, mint a napelem teljesítmény, akkuból is hálózatra táplál, hogy az akkuban legyen hely a napenergiának a legközelebbi fogyasztásmentes, napos időre. Ez az eszköz is olcsó lesz, ugyanis kijelző és kezelőfelület mentesre szánom. Kommunikáció bőven elégséges. Majd az LCD modulon be lehet konfigolni a rendszert. Azon is gondolkoztam, hogy kéne LAN-os csatolófelületű LCD modul is, így beköthető a rendszer a helyi LAN-ba, és konfigolható web-en helyben és távoltól, leszedhetőek az adatok, stb. Persze ezek kicsit még arrébb vannak, de remélem ezek is elkészülnek még idén.

Összefoglaló:

A fentebb leírt elektronikák készítési sorrendje:

- 12V250VA & 24V500VA UPS (már csak a szoftver egy része hiányzik, szerintem max 2 hónap múlva kész)
- 4. egyszerűbb MPPT (nyákterv elkészült, jövő héten összerakom, majd indul a szoftverírás, szerintem max 1 hónap múlva kész)
- 15A & 30A & 45A MPPT (felyemben megvan a kapcsrajz, hamarosan nyákterv, majd indulhat a szoftverírás, szerintem max 2 hónap múlva kész)
- LCD modul (azt tudom, hogy mit tudjon, szóval már minden megvan a kezdéshez. Ki kéne találni milyen LCD modult tegyek bele ((pl.: alfanumerikust, vagy grafikust? mekkorát?) melyik proci viszi el egy bármekkora komplex rendszer szabályzását, LAN-on TCP/IP kezelését, weboldalt, stb. Valószínű ez egy izmos proci lesz... :-), szerintem max 4 hónap múlva kész a LAN-mentes verzió)
- Teljesítménymérő (már sokat gondolkodtam rajta. Tudom, mivel mérek pontos áramot, feszt. Kigondoltam az elektronika kis-tápját, a kommunikáció galvanikus leválasztását. Ezen kívül semmi, majd valamikor nekiállok számolgatni, rajzolgatni. Szerintem max 6 hónap múlva kész)
- Minden, amit majd jön... :-)

Kérlek jelezd véleményed, minden javaslatot, ötletet, kívánságot, szívesen fogadok. Remélem: így hajnalok hajnalán sikerült normálisan fogalmaznom, no meg nem lett túl hosszú, ha igen, bocsi...
Na és persze ha bármi kérdésetek van, (nem ezekkel kapcsolatban is!) szívesen segítek mindenkinek...

2011-03-23
06:49:20
Üdv
Viszont az ára kétszerese a nagyjából hasonló IVT nek, ez meg nagyon nem szimpatikus, legalább is nekem :)

végyé

payagyerekVálasz erre
2011-02-26
19:21:35
Előzmény: villam64 #12276#12278
Igen. Csak 50V felett melexik, bár akkor sem nagyon, mert csak 20W disszipálhat rajta. Ha nagyobb a lejövő kakaó, akkor 50V-on megfogja, de evvel be is indítja az MPPT-t, miáltal az leterheli a DC-t és lentebb esik a delej.
Ekkor -normális üzem közben- olyan mintha rajta sem lenne. Csak a napfelkelte-napnyugta és a borúságos égbolt, igen lecsökkent fényénél, nem engedi leszakadni a napelemről az MPPT-t.

(Bocs, hogy fele itt, fele ott, de én sem tudom, melyik topikba illik.)
villam64Válasz erre
2011-02-26
17:55:51
Előzmény: payagyerek #12273#12276
Most már látom. Tehát a sönt csak 50 V felett van rajta. Az alatt nem.
payagyerekVálasz erre
2011-02-26
17:32:55
Előzmény: villam64 #12270#12273
Az előző hsz. még a söntstabilizátorral volt. Anélkül, nem is menne 20W alatt. Pláne 9W-nál.

Az a röhej az én inverterem MPPT-jében, hogy kis napfényű-kis áramú 60V-nál, csak 0,8W-ra megpöcögtet, majd leáll. A 60V-ot lerántja 1 pillanatra 20V körülre és "eldobja", mert -szerinte- az lehetetlen, hogy 40V-ot essen.
Ha leszabályzom a söntstabbal 50V körülre, akkor azt is lerántja ha ráterhel, de mégis battyog tovább, mert tud vele mit kezdeni. (A 30V eséssel, már igen.)
Ekkor megrántja 20V-ra, de a fantáziája engedi tovább működni és elkezdi kotorászni a lehetséges munkapontokat, miáltal állandósul úgy 32-34V-on.

A primitív söntstab.:

payagyerekVálasz erre
2011-02-26
17:19:57
Előzmény: payagyerek #12261#12271
Meglestem, hogy ilyen kis teljesítményű üzemben (9,2W), nem tördeli-e szanaszét a szinuszt.
Nos nem. Semmi nem látszik a jelalakon. Vagyis boldogan mehet 20W alatt is.

A mérés úgy történt, hogy az invertert, 20 ohm-os ellenállaton keresztül löktem a 230-ra. Ekkor a hálózat, nem jelent terhelést az inverter jelalakjára.

villam64Válasz erre
2011-02-26
17:13:22
Előzmény: payagyerek #12261#12270
- Várom a teszted.
- Egy nagy teljesítményű tranzisztort kellene úgy beállítani, hogy 15 V-tól nyisson, attól lefelé zárjon.
- Amennyiben sorba kötjük a napelemeket, akkor egy felső feszültség határolás kell.
- Logikailag mi történik, ha sorba kötött napelemekre, sorba kötött töltőket teszek? Tudom-e az akkumulátor kimenetüket párhuzamosítani? Abból a szempontból gond lehet, hogyha jól tudom, a bemenet mínusza, és a kimenet mínusza közös. Vagyis rövidre zárja az akkumulátort.
payagyerekVálasz erre
2011-02-26
14:47:28
Előzmény: villam64 #12244#12261
Én a söntstabilizátorral segítem elő a csökkent fényerejű üzemet. Máskülönben nem menne 20W alatt.
Ámde!:
Van itthon a kupacban valahol, vagy 10-20db 4700mikro 63V-os elkó. Ezeket kéne előkerítenem és parallel, vagy 10db-ot rácuppantani.
Merthogy egyre inkább hajlok arra, hogy segítene a helyzeten.
Ugyanis:
Nálam amorfok vannak.
Ha előkerül valamilyen derengő napféle, akkor megjelenik a terheletlen 60V. Ekkor ráharap az MPPT, de a kis áramtartalom miatt, abban a pillanatban leesik 20V alá.
Szerintem -evvel az izgága üzemmel- nem tud mit kezdeni az MPPT szoft. Csak vakargatja a tarkóját, hogy "Most mi van? Miért esik ekkora feszültséget?".
Majd leáll. Nem foglalkoztatja sokáig a probléma.
Később újból megpróbálja.

Ezért gondolom, hogy kondérokkal kéne simítani, pufferelni a napelem DC-t, hogy ne eshessen hirtelen és nagyot a feszület.
A jó nagy kövér pufferkondérok miatt, csak kis tartományban mocoroghatna a feszület, mintegy integrálva.
Ez a kis feszültségingadozás -az ő fantáziátlan agya szerint- már megfelelne a normális napelemüzemnek.
villam64Válasz erre
2011-02-26
09:43:21
Megint végeztem egy eredménytelen tesztet, hogy megpróbáljam megérteni a gyártók logikáját. Az MPPT-mre sorba kötöttem a két napelemet. A feszültség hamarabb engedte elindulni a töltőt szürkületben nagyobb töltőárammal. 0,8 A-nál leragadt. 70 V fölé ment az össz napelem feszültség. 80 V-nál is még csak 0,8 A-t mutatott. Párhuzamosan már 1,6 A-t. Rákerestem az S... gyártóra. Mert az övé emlékeim szerint 100 V bemenetit enged, de csak 20 A kimenet mellett, bár lehet, hogy van 30 A-ese is már. Úgy látom van 360 W-os, de annyiért, mint az 500 W-os hálózati inverter. Ahelyett találtam viszont tűrhető áron hálózati invertert, 500 W-osat. Rendelek is.
Vajon mi történik, ha párhuzamosan használnám a töltővel? Ha nem megy, akkor a hálózatra még tehetek töltőt az akkumulátorokra.

villam64Válasz erre
2011-01-22
08:31:33
Az MPPT működése árnyékosabb időben. Megpróbálja maximális áramot levenni. A napelem feszültsége 20 V-ról 5 V-ra csökken. Leáll. Újra próbálkozik. Vajon, hogy dolgozna 2 párhuzamos napelem panellel (35 V)? Mit szólna 2 soros napelem panelhez, 70 V, ami a bemeneti maximum feszültsége? A másik fajta szóba jöhető töltő a PCM, áram modulált. Nem lenne jobb egy áram modulált bemenetű MPPT? Mondjuk olyan módon, hogy csak 5-10 V feszültségesést enged meg a napelem panelen.
2011-01-04
15:11:29
Előzmény: villam64 #8989#10249
Visszatérve az MPPT Remote-ban használható memóriával kapcsolatban, amint láttátok sokfajtát kipróbáltam. Most 2Gb-s Kingston-t használok és beválik. Más típusúval ne is próbálkozzatok, előbb, vagy utóbb lefagy az MPPT szoftja.
Utólag elmondták a Panelectron-sok, hogy Kingston 128Mb-al tesztelik őket.

villam64Válasz erre
2010-12-30
19:14:53
Előzmény: 109ha300 #10072#10075
40-44 V-nak néz ki a munkaponti feszültség. Ezeket párhuzamosan kötheted. Amikor a napelem alig termel, akkor a nagyobb feszültség a jobb, mert a munkapont összeadódik, és nem a max 3 A lép érvénybe. A 66 V határeset, de a napelemek nagyon ritkán működnek 100 %-on. Megnéztem a másikat. Ha 12 V-os rendszert akarsz, akkor inkább abból 3 db sorosan. Mondjuk egy merev panel 330 euró 180 W.
villam64Válasz erre
2010-12-30
16:11:48
Előzmény: 109ha300 #10069#10071
Akkor 3 db sorba 66 V. Ez az ideális számításom szerint. Maximumon menne a töltő. Neked is Boldog Új Évet.
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - MPPTlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva