English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - MPPTlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2012-12-15
16:11:34
Előzmény: robert #36793#36794
Vettem, ehhez kb elég a 30A.

200V kő, vagy akkor már inkább az olcsóbb, 100V-os, és párhuzamosítasz modulokat?

Az árammérés pontosságának van jelentősége? (pl. monitorozás)

Az impulzusos, vagy a másik topkion (amin Takykával vitázunk) említett, időnként emelt feszen tartásos szulfátmentesítő? (a töltő kikapcsol, a bemeneti elkók ezáltal üresjárati feszre töltődnek, majd egy kis Rdson-ú FET ráb*ssza a kimenetre. (IVT azért csinálja csak kikapcsolt DC-nél, mert lehet megszalad felfelé a fesz, és lehetnek olyan fogyasztók, melyek ezt "nem szeretik", ellenben az emelt feszt minden bírja, attól semminek nem lesz baja, hogy kicsit 15-16V-ot kap)) [jah, és akármelyik is kerül bele, tuti kapcsolható lesz]

(nekem is ez volt a véleményem, se LCD, se SD, se semmi, minél olcsóbb legyen, valamint minél egyszerűbb, hogy "hamar" :D :D :D kész lehessen. Max 3db led, meg egy DIP kapcsolósor) Ha valaki nagyon szeretne monitorozni, tegyen rá egy soros-komos cuccost, és olvasgassa ki)
2012-12-15
16:08:39
Előzmény: Bous83 #36792#36793
Bous83,

Most te mondtad ki, hogy melyik oldal a meghatározó :)

Engem 5 óra áthidalás, 500W teljesítmény érdekel, mert ennyi már használhatónak tűnik.
Pénzben nem lehet kifejezni az igényt, ha a minimális teljesítmény nem jön össze, akkor nem költök egy fillért sem. Ha több a szabad pénzem, akkor sem költenék többet, mert óriási ráfizetés a sziget üzem, nem vennék nagyobbat, mint biztonsági tartalékként feltétlen szükséges.

Semmilyen sallang (SD, LCD). Kapcsoló, töltöttség-jelző LED, csipogó, szulfátmentesítés, egy kimenet, mély-kisülés elleni védelem. Ezeknek egy része már az inverter dolga is lehet, mert nem 12Volton venném ki a delejt.

2012-12-15
16:01:55
Előzmény: robert #36790#36792
Szerintem felhasználási oldalon mindig a rendelkezésre álló pénz dönt, és amekkora, amennyi csak lehet. Villanyból sosem elég, főként télen. A szín nem kérdés, szürke lesz. :) Persze valahol értem a megközelítésed, általában (főként ilyen PV árak mellett) a rendelkezésre álló akkukapacitás a mérvadó, no meg ott tartunk, hogy egy jó sziget rendszer messze legnagyobb költsége az akkupakk. Abból meg már adódik a max töltőáram, meg a napi ideális töltőenergia. Ilyen alapon még a 30A-es töltő is felesleges, mert 30A-hez már illik 320Ah akku (amit le se merek írni, mennyibe kerül ciklusállóból). Az meg már 12V-on is vagy 3kWh-t tárol, nyáron, 5-ös szorzóval arra 600W PV adódik, ami 12V-on MO-n 40A fölé is menne. Szóval az akku határoz meg mindent. (de pl. egy ekkora rendszerben már tök jó a 45A töltőáram, meg 200V max, mert akkor mehet rá mondjuk 3db sorosan kötött 195Wp mono modul, vezetheted messzire, kicsi a veszteség. de mondjuk a szulfát, meg LCD, meg SD, meg ilyen kérdések nem függenek össze mindezzel, azokra önmagában is lehet válaszolni...)

Kérlek írd meg a véleményed, szerinted mik az optimális paraméterek, opciók.
2012-12-15
15:44:04
Előzmény: Bous83 #36789#36790
Bous83,

Úgy gondoltam egyszerűbb tisztázni azt az igény, hogy felhasználás oldalon mennyi kWh/nap meg mennyi Watt, ahelyett, hogy inverter oldalon mekkora feszültség, vagy áram, esetleg milyen színű legyen a doboz :)

2012-12-15
15:29:51
Előzmény: robert #36785#36789
Róbert, ez amolyan "Köszönjük Emese"... :D :D Idáig oké, de vajon ezt hogy lehet meghatározni? Vagy statisztikát készíteni a meglévő rendszerekről? Éppen ezért kérdeztem rá, hogy kinek mi lenne az igénye, hogy így nagyobb tömeg elvárásából, kívánságából körvonalazódjon, hogy mit érdemes...

Ha valaha lesz sziget rendszered, neked milyen kellene? ;)
2012-12-15
14:46:29
Előzmény: Bous83 #36784#36785
Bous83,

Úgy gondolom, hogy az MPPT paramétereit ahhoz a tároló-mérethez kellene igazítani, amely egy általánosan elfogadott teljesítményigényt elégít ki.

Vagyis az elsődleges szempont az, hogy milyen eszközöket szeretne egy "átlagos túlélő" üzemeltetni. Ebből kellene visszavezetni mindent, egészen a modulokig.
A kabáthoz kellene a gombot, nem fordítva ... :)

2012-12-15
14:33:30
Kicsit más, ha már itt tartunk.

Szeretettel :) várom azon felvetéseket, hogy milyen paraméterekkel rendelkezzen az általam készített MPPT töltő.

-Minél nagyobb a max bemeneti feszt, annál többe kerül. A logikus küszöbök: 100V 200V. Utóbbi kb + 5eFt.

-A kimeneti áram meg 15A-enként nőhet, tehát vagy 30A-es, vagy 45A-es. (itt tudásra jobban megéri a 45A, mert alig kell több cucc, tehát +50% áramért, +15% költség) (azért is lenne jó a 45A, mert akkor 3db, egymáshoz képest 120°-al eltolt konverter dübörögne, így vagy nem kell elkó, vagy ha igen is, annak terhelése gyakorlatilag nem lenne --> örök a cucc. Viszont így akinek csak 10-20A kell, annak is a 45A-st kellene megvenni. Nem egyszerű kérdések...)

-Az autómata 12V-24V-48V váltás az mindenképp benne lesz. (Sőt, valszeg fog tudni lítium akkufeszhatérokat is (pl.: 4,2Vx3=12,6V), előbb utóbb úgy is indokolt lehet)

-Ha az elektronika a napelemről kap tápot +1eFt. Ezért szokták mindig az akkuról járatni. Szerintetek indokolt csak PV-ről járatni? (két előnye van, éjszaka nem fogyaszt, valamint akku nélkül is műkszik. Így a PV aktuális teljesítményig egy stabilizált táp van, amit lehet használni)

-nyílt soros kommunikáció mindenképp lesz rajta, amihez lesz RS232-RS484 interfész is. Ez azért kell, mert az UPS-el így fog tudni kommunikálni.

-LCD legyen? kb +3eFt-vel növeli az bekerköltséget.

-SD kártyahely legyen? kb 2eFt-vel növeli a bekerértéket

-Impulzusos szulfátmentesítő (mint IVT-ben) legyen? +1eFt Vagy elég az, hogy beállíthatóan időnként feljebb engedi a töltést.

-nagy áramú kapcsolt DC kimenet legyen? +2eFt (szerintem ez hülyeség, max egy-két 500mA-es kimenet, melyre lehet relét rakni, pl az egyik 10,8V, a másik meg 11,2V kímélőbb üzemhez, vagy különböző fogyasztóknak)

-akkuhőmérő, és annek megfelelő végfesz az alap.

-szerintetek indokolt a pontos árammérés? Tehát az, hogy mondjuk 5% pontosság helyett 1%-ot tudjon +2eFt. (MPPT-t nem befolyásolja, tökmind1 mit mér, a maxot keresi meg)

-Erre nyugodtan lehet majd több napelemet rakni, megvédi magát, tartósan is mehet majd áramkorláttal. Szóval lehet majd rá kicsit több PV-t rakni.

-lesz rajta egy DIP kapcsolósor, be lehet majd állítani néhány alapfunkciót, 232/485, "14,4 vagy 14,8", szulfátmentesítési gyakoriság, áramkorlát 50%-ra (ha kis akku van), stb.

-5% terhelés felett tuti minden üzemállapotban és feszkombinációban 96-97% feletti hatásfokú lesz.

Ami fontos, hogy nem szeretnék több verziót gyártani. Szóval valószínű nem lesznek választható opciók. Úgy hirtelen más nem jut eszembe, szóval várom a véleményeket, javaslatokat... :)

2012-12-15
14:18:38
Hú újra elolvastam tanulságos volt ismét ..
Viszont füstöl az agyam sok infótól :)
Bous83
Valoszinü hogy arol van szó amit irtál,1 amper alat csinálta,viszont ritkán láttam még ami jó jel.

Villam64

Tudom hogy jobb a nagyobb feszültség neki de három panel van.
Mivel jobb dolgom nem volt még kinai vezérlöm volt álandoan méregetem mindent a multiméterrel,8-10 amperal töltötte az aksit és napelem feszültsége néha igy 23 volt-ot mértem.
Hiába az adatlapja amit ráragaszt a gyártó meg +-3% is.
Igy is jol dolgozik pedig folyamatosan esik az eső._Azt egy nyavadt 100Ah aksit fellöki.
Egyenlőre nem kockáztatnám meg hogy sorba kötöm a hármat és 69 volton járatom, egyszerűen nem éri meg a kockázatot.
Jövöre tervek szerint veszek egy negyedik panelt és akkor kettő-kettő sorba kötve majd 24V párhuzamosítva lefelé a töltőbe .
Viszont ez most még mindig terv, mert laikus ként mondom szerintem igy is tulvan méretezve a 100Ah aksihoz képest.

2012-12-15
14:04:30
Előzmény: villam64 #36779#36780
Villám, "az általad tartott alacsony feszültségű üzemállapot gazdaságtalan ennek az mpp töltőnek" Ezt mire alapozod?

A 3db modul sorosan már túl sok!!! Attól előbb utóbb tuti elszáll a töltő! A 36 cellás modul (Ump=18V Uü=21V) -10°-on, terheletlenül (pl télen, ha tele az akku) akár 25V is leget, abból meg 3db sorosan már 75V! A töltőre meg valóban az van írva, hogy 70V, de ha szétszeded, láthatod, hogy 63V-os kondik vannak benn, ami bár lehet bír +7V-ot, ideig óráig. A páratlan elemszám miatt nincs más lehetőség, mint párhuzamosan kötni. Villám, honnan szedted, hogy akkor jó, ha minél nagyobb a bemeneti fesz? A töltőnek akkor a legjobb a hatásfoka, ha a legkisebb feszátalakítás van, azaz 12V akkuhoz a 18V modul, 24V akkuhoz meg a 36V modul! Ha ennél nagyobb feszt kap, drasztikusan csökken a hatásfok! több százalékról beszélünk, tehát ha a párhuzamosítás végett a vezetéken mondjuk 1%-kal nagyobb a veszteség, még akkor is jobban megéri, mert a töltőn ennél többel nő, ha dupla a fesz. (pl.: 12V akku, 36V modul)

Az SD kártyás részről semmit sem tudok, sosem próbáltam...

P.S. Ha végre valahára megcsinálom a saját MPPT-s töltőt, azon nem fog számítani. Azaz azon is csökkenni fog a hatásfok, mondjuk 98%-ról 97%-ra, nem holmiféle 85%... ;)

villam64Válasz erre
2012-12-15
13:22:05
Előzmény: hzsolt #36774#36779
Igen az sd card in socket. Egy kis időt, 2-3 másodpercet hagyjál neki, hogy lezárja a fájlt. Nem tér ki, ez tanulság. Ha 12 V-os a panelod, akkor sorosan kell kötni, mert akkor érvényesül az mpp. A napelemek üresjárati össz feszültsége a 70 V-ot ne haladja meg, de közelítse meg. Tapasztalatom szerint a Bous által említett üzemállapot, és az általad tartott alacsony feszültségű üzemállapot gazdaságtalan ennek az mpp töltőnek. 20 V felett legyen minimum a bemenő feszültsége. A 3 db neked lehet olyan 60 V sorban. Bár pontosabb gyári adatok kellenének. Az is a lényege az mpp-nek, hogy kisebb áramerősséggel jösz le az akkukig.
2012-12-15
13:11:32
Előzmény: hzsolt #36774#36778
Szia Zsolt,

A zöld LED egy sima ellenálláson keresztül, közvetlenül a napelemről kap feszt. Mivel 70V-ot is kaphat adatlap szerint, a LED ellenállása 70V-ra van méretezve. Ha ennél kisebb a fesz, halványabban világít. Tehát ha a modul ad feszültséget, a lednek világítania kell. Ez alól egyetlen kivétel van, amikor túl kis áramot adnának a modulok. Ekkor ugyanis a töltő átvált step-up, azaz feszültségemelő üzemmódra, amit nemes egyszerűséggel úgy csinál, hogy fixen, 5V-on tartja a napelemfeszt. Ha ez az áram meghaladja azt az értéket, ami mellett már tud üzemelni a step-down (lefeleé konvertere), akkor átvált arra. Nálad ez 18V körüli feszültséget jelent. A töltőd 30A-es, és szerintem 10 bites AD van benne, azaz elvileg 30mA-es lépcsőkben érzékeli az áramot. A szabályzás miatt mindenképp billeg legalább két áramérték között. Ezt nem mértem le rajta, de szerintem olyan 0,1A alatt egyszerűen 5V-on tartja a napelemeket, felette pedig normál, MPPT üzemben működik. Amikor ezen kis tartományon van, lehet billeg a két üzemmód között, s ha 5V-on megfogja a napelemeket, már nincs elég fesz, hogy a sima soros LED-ellenálláson keresztül jelentős LED fényerő maradjon. Amennyiben 1A felett csinálta ezt, jó kérdés mi lehet az oka, akkor passz...
2012-12-15
11:40:55
Előzmény: villam64 #36767#36774
Szia
Három darab 100watos panel (12 Volt )párhuzamosan van kötve.
Elolvastam én rolla mindent szerintem,de pl az általad említett sdcard üzemmód az most nekem új.
A távvezérlő kijelzőn (SDCARD IN SOCKET ) ez volna az emlitet üzemmód amikor ki lehet venni a memória kártyát ?
Ha nem ,hogyan lehet elővarázsolni ?
Érdekes elolvastam leírását de erre pl nem tér ki.
A forúmot végigolvastam a jó múltkor,de akkor ujra nekiugrok.
2012-12-15
10:26:18
MPPT

Egy adott besugárzás mellet a modul feszültség-áram karakterisztikája a kék görbe.
A terheléstől függően a görbe pontjain haladsz. A munkapontban (Umax, Imax) a teljesítmény maximális, vagyis a zöldre sraffozott görbe alatti terület maximális. Akár melyik irányban eltérsz a munkaponttól, csak kisebb teljesítményt tudsz kivenni a modulból. Ezért az inverterek ezt a munkapontot megkeresve terhelik a paneleket.

MPPT vezérlő leírás (IVT):
"Az MPPT (Maximum Power Point Tracking) töltési algoritmus segítségével a napelem modul által megtermelt teljesítményt a töltésvezérlő maximálisan az akkumulátor töltésére tudja fordítani minimális veszteséggel. A napelem modul legoptimálisabb munkapontját több tényező is befolyásolja, mint például a panel hőmérséklete, a besugárzás mértéke, a panel típusa stb. Ezt az optimális munkapontot keresi meg folyamatosan a szabályozóba beépített mikroprocesszor, és oly módon alakítja az akkumulátor töltését, hogy a napelem maximális teljesítménye mellett az akkumulátorokat a lehető legnagyobb árammal tölti. Az MPPT típusú töltésvezérlők a hőmérséklet-kompenzált töltésüknek köszönhetően a gázképződést a normális szinten tudják tartani az akkumulátorban a töltés ideje alatt."

Teljes:

Szintén az IVT-ről:

PV - MPPT RECOMMENDED
villam64Válasz erre
2012-12-15
10:12:54
Előzmény: hzsolt #36762#36767
Olvasd el az mmpt leírását, meg ezt a fórumot az elejétől. Kétféle kép tud működni, attól függően, hogy bekapcsolod a dc-t, vagy nem. Hogy kötötted rá a panelokat? Főként feszültség szempontjából. A led kialvása alacsony napelem feszültség következménye lehet. A távvezérlőből akkor szabad kivenni a kártyát kis késleltetéssel, ha sdcard üzemmódba kapcsoltad, különben sérülhet az adat fájl. Amikor nincs alvó üzemmódban ~10 másodpercenként rögzít. Alvó üzemmódban 10 perc. Bekapcsolt dc-nél nincs alvó üzemmód.
2012-12-15
07:56:21
Sziasztok
Megérkezett az uj IVT MPPT 30 as töltésvezérlőm.
Mit mondjak, a kinai után ennek mérete is megdöbbentő volt.Az első reakció ránézésre hogy megvan csinálva ugy mint a merci örök élet meg egy nap ha minden jól működik rajta.
A remote távvezérlő panel is elfogadta kingston 2 gigás kártyát menti rá az adatokat, szóval eddig jó.
Azt nem tudom ez távvezérlő szerintem az alvó üzemmódból való felébresztésre jó, de mást nem tudom mit lehet vele vezérelni (szerintem igazából semmit).
Hirtelen egy dolog tünt fel amit nem tudok mire vélni.A solar panel bekötésnél van a zöld led,az néha egy pillanatra kialszik.Már jó késő délután volt 3 után mikor ez feltűnt lehet hogy normális dolog nála?
Találtam neten egy jó kis programot az adatok grafikus megjelenítéséhez,ingyen letölthető.Hátha valaki mást is érdekel.
itt a linkje: www.legoelektronik.se/index.php/nyheter/ivt-solarlogger-mppt/
villam64Válasz erre
2012-01-25
11:00:21
Előzmény: dr.pacman #23937#23939
Más üzemmódban van a kettő. A DC ki-be kapcsolásával tudsz váltani. De azt, hogy 5-6 másodperc múlva bekapcsol, ezt az üzemmódot nem ismerem. Elképzelhető a csatlakozó forrasztás engedett el. Cseréltesd ki.
dr.pacmanVálasz erre
2012-01-25
10:26:10
Sziasztok!

Lenne megint egy kerdesem amiben szeretnem a segitsegeteket kerni. Vettem egy 30A MPPT toltot a 20A helyett mert szeretnek meg venni paneleket. A 20A mar reg kikapcsolt [elment alvo modba / csak azzal tudom osszehasonlitani a mukodest] a 30 as meg mindig toltest mutat es a kijelzon is vannak adatok. Tegnap lementem es megneztem, hogy akkor hogy is van ez. Kb 5-6 masodpercenkent felebred es 25 masodpercig gondolkozik majd kikapcsol este mikor a napelem felol 0.2 V volt merheto a [led nem vilagitott a napelem csatlakozo felett]. Valami nem okes mert az irta ki napkozben hogy teli vannak az akkumulatorok, de este mar kikapcsolt az inverter holott szamitasaim alapjan legalabb 30-40h kene tudnia ezzel a kapacitassal.
Akkuk: 4db 160aH parhuzmba es sorba kotve hogy 24V 320aH legyen. Ismereteim szerint az elmeleti kapacitas felet azert illene tudni ami itt 160aH*24=3840W. En kb egy 80w hasznalok 7/24 be az van rakotve. Ha 3840/80 az 48 ra jon ki nekem.

Koszonom!
Udv,
pacman
2011-10-18
15:42:51
Előzmény: lovag1 #18777#18779
Bizony-bizony. Szóljál, szerzek neked targiakkut...
2011-10-18
15:41:43
Előzmény: lovag1 #18776#18778
Ezzel nem értek egyet. Jelenleg egy 3-5kWp rendszer (ha maga építi az ember) olyan 10-12 év alatt megtérül. Abban persze nincs akkumulátor... :-)
2011-10-18
15:41:14
Előzmény: Bous83 #18775#18777
még a koverter részt csak össze hoznám de már a töltésvezérlési része meg a PIC ezirányú programjának megírása... na az nekem már túl nagy falat sok szakirodalmat kell átnyálazni hozzá amit másnapra már el is felejtek :) hálózatra visszatápolás? szuper, színuszjel és frekvencia és egyéb tűrések ráadásul nem 5-10 wattokon, nem véletlen fél milliós tétel egy egy ilyen kütyü, de nekem elég ha van 1-2e wattom valami ólomban :) néztem targonca akkut kellene szereznem nem méregdrága szolár akkut
2011-10-18
15:36:06
Előzmény: lovag1 #18773#18776
az egész csak hobbi :) az életben nem térül meg semmi alternatív energiás beruházás, csak a gyártóknak + a kereskedőkek,
eleve drága aztán a sok veszteség, forgatómodul állványok, akku élettartam...
kellene egy kordában tartható saját fekete lyuk egy 3 fázisú csatlakozóval...
2011-10-18
15:33:24
Előzmény: lovag1 #18773#18775
Egy konverter még oké, de hálózatra táplálni... ;-) Az a fincsi...
No meg megfelelni az összes szabványnak...

2011-10-18
15:28:21
Előzmény: Bous83 #18770#18773
Én is gondolkoztam hogy építek egy DC-DC invertert PIC-es vezérléssel de aztán nézegettem az árakat és úgy döntöttem nem éri meg 30-60e ft os töltésvezérlő miatt fél évig bújni a régi elektronika könyveim meg új chip-ek, FET-ek tulajdonságait guglizni meg tervezgetni van ezer más dolgom is. Bár néha rámjön az elektronika után honvágy
2011-10-18
15:12:26
Előzmény: lovag1 #18769#18770
Igen, így van.

Sőt, már kérték, azaz hiányolták a tájékoztatást ez ügyben. Le kéne írnom a fejlesztés jelen állapotát...

Érdekességképp a szorzóról: http://biosolar.hu/forum/show/18772#18772

2011-10-18
15:01:50
Előzmény: Bous83 #18768#18769
ok, köszönöm.

Érdekel majd a szerkezet amit építesz, ha kész lesz gondolom itt valahol úgyis megtudjuk
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - MPPTlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva