English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - MPPTlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
villam64Válasz erre
2012-12-20
21:53:54
Előzmény: hzsolt #37027#37028
Próbáld ki a hármat. Nagy feszültség bemenetnél, 1-2 amperre csökkenti a töltő áramot. Meglátod, hogy bírja-e a 3-at a feszültség szempontjából. Természetesen nem feltöltött akkunál. Utána. Lehet, elég neked ehhez az akkuhoz 2 napelem. Ebben a sorrendben teszteld. Ha elég kettő, de bírja 3 napelemet, akkor bővítheted az akkumulátort, ha úgy gondolod. Minél közelebb használod az mmp-t az alacsony bemeneti feszültséghez, annál rosszabb a hatásfoka. Azért mondtam, hogy sorba kell kötni a panelokat.
2012-12-20
21:07:58
Sziasztok lenteb van egy kép napelemem adat táblájáról.
Három darab 100 wattos panel van párhuzamba kötve.
létezik hogy nem hajlandó 5-6 ampernél többet kivenni a három panelból mert párhuzamba van kötve ?
Olyan mintha csak egy napelem tábla volna kirakva. minden adat amit mentett a kütyü erre utal. Száz ágra sütött a nap ,mondjuk az aku 12,2 voltról indult reggel, végülis nyomta bele 14,4 V átlag 6 A.klaszul fel is töltötte..

Vagy még én mindig nem látom át a működését az mppt nek.
Azt gondolom ha 2 panelt sorba kötném akkor tudna 10 Amper is kicsorogni, de a hármat meg nem bírna el.
így meg olyan mintha másik két panel nem is lenne,de lehet én látom rosszul dolgokat.

2012-12-19
20:23:35
Előzmény: villam64 #36996#36997
Hálás köszönet a segítségért még nagyon kezdő vagyok.
Közben megszültem az első diagramot.

villam64Válasz erre
2012-12-19
19:01:06
Előzmény: hzsolt #36995#36996
megnyitás, excell helyett szöveg fájlok kiválasztása, solárlog.txt megnyitása, tovább, tovább, irányított, vessző helyett pont beállítása, ok, kész.
2012-12-19
18:34:55
Előzmény: villam64 #36921#36995
Azt hiszem sikerülne ez ,de most az baj hogy pont van az értékeknél és nem veszö ezért nem számol sajnos.Gondolom bevitelnél lehet valamit álitani de jelenleg kikészíti az idegeimet. viszont ez az excel jó dolog ha megtanulja az ember egyszer .
2012-12-17
20:49:13
Előzmény: villam64 #36921#36922
Soha életemben nem használtam excel-t az a baj...
Most oktató videókat kezdtem el nézni hogy tudjam mifán terem a tudás.

villam64Válasz erre
2012-12-17
20:42:50
Előzmény: hzsolt #36917#36921
Mi a baj? Bevihető szöveg fájlként. És ha nem pontot használsz excellben tizedesnek, akkor bevitelnél kell átírni, hogy pontra állítani. Kikapcsolt dc üzemmódnál, éjjel nem rögzít, jóval kisebb lesz az állomány.
2012-12-17
19:51:00
Sziasztok
Van ez a solarlog txt ,gondoltam megnézem excel ben mit tudok belölle kihozni.
Életemben először elindítottam az excel-t gépen.Elég anyit elárulnom hogy kár volt :)edig legaláb azthittem értek valamicskét a PC-hez :)
rájöttem hogy totál láma vagyok feldolgozásoz részhez.
Viszont megdöbbentő az adatmenyiség így a negyedik napon már.
Nekem ez még nagyon új és szokatlan.
Viszont remekül végzi a dolgát!
2012-12-17
19:27:26
Előzmény: payagyerek #36898#36916
Ezt tudja a Villámnál lévő cucc, bár az csak felvelé konvertál, és bemeneten max 10A-t tud, tehát annak sok a 8db 240W modul. Bojlerhez gyártott lefelé konverter is tervben van, és vagy a mppt akkutöltő elött, vagy utána csinálom. Ezen projectek kezdete 2013 januárjában lesz.
2012-12-17
11:00:47
Előzmény: Bous83 #36893#36899
USB esetén egy sima USB-soros átalakító IC-re gondoltam. pl. ft232r nem igényel semmiféle + programozási munkát a soroshoz képest. Nem egy nagy truváj.

A dip kapcsoló és a hozzá nem értő user a legrosszabb kombináció!
Ennél sokkal jobb, ha úgy adod el, hogy az üzemeltetési körülményeket figyelembevéve felkonfigurálod előre. Ha megváltozik a vevő igénye, akkor egy egyszerű PC-s progival tud rajta igazítani, vagy ha kéri tőled, akkor az e-mailban elküldött configot egy gombnyomással letölteni. Persze a PC oldalt meg kell írni.

A töltésáramlás figyelésére én ezt használtam (amíg meg nem öltem :-) )
www.maximintegrated.com/datasheet/index.mvp/id/3801?ver=C&utm_expid=50713806-2&utm_referrer=http%3A%2F%2Fpara.maximintegrated.com%2Fen%2Fresults.mvp%3Ffam%3Dbatt_stat%26sel%3Dno%26295%3DFuel%2526nbsp%253BGauge%26152%3D1-12%2520Cell%2520Li-Ion%257C1%2520Cell%2520Li-Ion%257C1-2%2520Cell%2520Li-Ion%257C1-10%2520Cell%2520Li-Ion%257C2%2520Cell%2520Li-Ion%257C2-4%2520Cell%2520Li-Ion%257C3-4%2520Cell%2520Li-Ion%2522
Feltöltött állapotban kinullázod a belső számlálóját és utána a számlálót időnként kiolvasva komparálsz. Elég egyszerű...

A feszültség alapú lekapcsolás csak akkor működik megbízhatóan, ha mindig csontra akarod meríteni az akksid. Személy szerint én a 20-40% (60-80% maradék töltésnél lekapcsolás) közötti merítést favorizálom. Én így kerülöm a szulfátosodást! :-)

Kísérleteim szerint ezt lehetetlen feszültségszint alapján megtenni. A kapocsfeszültség nem csak a pillanatnyi áram nagyságától függ, hanem az előzményektől is.

T.

payagyerekVálasz erre
2012-12-17
10:53:57
Előzmény: Bous83 #36893#36898
Én azért nem szólok bele, mert nem zsánerem az akkus ökörködés. (Bár még változhat.)
Nálam most 1 szinuszos szünetmentes van, ami gondoskodik 2db 100Ah-s akksiról. Nemsoká kap még 2db 100-ast, össz 4db 100Ah nagyságban. Ez bőven elég a házam szükségellátására.
1 OFF témán töröm a búrámat:
Túlméretezett napelemmezőjű HMKE. Vagyis pl. 3kW inverter kap 5kW mezőt. Ezen mező nem lenne folyamatosan rajta, csak kis hozományú időkben (borús égbolt, lapos szögű napsütés). Vagyis ha merőlegesen nyalja a nap, akkor le lenne választva automatikusan pl. 8db 240-es panel, melyek 1 villanybojler cekászát nyomnák. Ha elbattyog a nap oldalra és már 3kW alá csökken a hozam, akkor vissza rakná ezt a 8 panelt is az inverterre.
Ergo:
Az inverter hosszú munkaidőt produkálna a névleges körüli teljesítményen, mert a csúcsokat (túlterhelést) át rakná bojlerbe HMV-nek. Erre a bojlertöltőre kell majd 1 egyszerű MPPT szabályzás. Semmi algoritmus, meg bizbasz, csak 1 potival fixre állított feszültségszabályzás, mely megfelelne a vonali MPPT-nek (nem fontos a hőfokfüggés-változtatás sem).
2012-12-17
09:37:38
Előzmény: takyka #36818#36893
Rendben, vettem, 100V-os lesz a cucc. (valószínű 105-ig mehet majd, ugyanis két db 36V modul -20°-ban, terheletlenül 104V, ezt bírni fogja.)

A 30A is ok, bár mivel megvannak a 15A-es induktivitásaim, valamint a jó hatásfok miatt a FET-ek is "jó nagyok" lesznek, a cucc maga biztosan fog tudni 40-50A is. A kérdés, hogy bekorlátozom-e. Ha korlátozok, egy előnye van, a hatásfok jobb lesz, ugyanis minél nagyobb az áram, annál jobban visszahajlik. Valószínű az lesz, hogy 30A mondok rá (így a hatásfok annak megfelelően lesz mérve), valójában meg 40A-en fog korlátozni. Egyébként ez a cucc bármennyi ideig bírni fogja az áramkorláton járást, tehát nem kell annyira kiélezni a PV-ket, mehet rá több is, max nyáron, amikor eleve nagyon nagy a hozam, némi vesztés lesz a korlát miatt.

Szerintem 2mA alá tudok menni. (ebből 1,5mA a saját kis-táp és az árammérő)

Az USB/Bluetooth -al az a baj, hogy jóval erősebb proci kell, valamint ezek lekezelése legalább 5X annyi progi, mint az egész MPPT-jé. Tehát arra gondoltam, hogy max a soroscsatira kihozom az 5V-ot, és majd egyszer lesz olyan cucc, ami átalakítja a sorost valamivé, mondjuk SD kártyára, vagy egy router, vagy...

Dip kapcsolók mindenképp lesznek, gondolj bele abba, hogy valaki elektronikai analfabéta, de be tudja kötni a napelemet, és az akkut a töltőbe. Neki DIP kell...

Szulfátmentesítő kapcsolható lesz, és valószínű emelt feszen fogja tartani fix ideig. Amit írtál, az túl bonyi lenne, és nagyon megnövelné a cucc árát. Ellenben a UPS tudni fogja, olyannyira, hogy még az akku hatásfokát is le fogja mérni minden két elnyeletési fázis között, és ezen szorzókkal módosítva fogja integrálni az áramokat, ezáltal nagyon pontosan kiírni az akku töltöttségét. (még a terhelőáram-töltőáram nagyságának hatásfokra gyakorolt hatását is leméri, és figyelembe fogja venni) Majd ennek megfelelően szulfátmentesít, meg vigyáz az akkura! Tehát ha valaki majd megveszi az MPPT + UPS kombót, megkapja ezt a rendszert. (amik beszélgetni fognak, és a UPS mondja meg az MPPT-nek, mit csináljon) Annyit biztos beleteszek, hogy figyeli a feszeket, és ha mondjuk már egy hete nem volt kiegyenlítés, akkor kikapcsolja a kimenetet mindaddig, míg nem csinál egy kiegyenlítést. Vagy valami ilyesmi... (persze ez is kapcsolhatóan, hátha valaki okosabb ennél... :)

Nagy áramú FET-el kapcsolt kimenet azért nem jó, mert legalább 50A kellene tudnia, és ha még két FET-et is rakok párhuzamosan, akkor is 5W a veszteség. (50+50+0.002) Ellenben ha kapcsolt kimenet van, arra bárki rakhat relé helyett akár FET-et is, mert 12V-os lenne a kapcsolt kimenet...

2012-12-15
23:09:52
Előzmény: Bous83 #36784#36818
Leírom a saját véleményem. :-)

Legfontosabb paraméter, elkészülési idő now()+1év. :-)

- 100V elég.
- 30A elég, ha valaki nagyobb teljesítményre vágyik, úgyis az akkufesz emelés a célravezetőbb. Viszont a 3~ megoldás szimpatikus!
- akkuról táplálás nem probléma. Gondolom le tudod szorítani a készenléti fogyasztást 10mA körülre.
- LCD, SD sallang, ergo felesleges. RS485-232 jó, de rajtad és rajtam kívül senki nem használná. :-) viszont USB/Bluetooth és belső tárhely kombó mások számára is használhatóvá teszi.

Dipkapcsolók felejtősek, ha bluetooth van, akár mobilról is programozható lehetne.

- Szulfátmentesítést ha csinálsz, akkor valamilyen módon állítható fesz szintűre és semmiképpen ne csak időzítettre, hanem üzemállapot figyelősre csináld. Valami ilyesmire gondolok U<12,4 egy hétig, vagy U<12V 3 napig, vagy U<11V 1napig,akkor szulfátmentesítés. Impulzusost felejtsd el nem sokat ér, viszont semminek nem tesz jót!

- Nagy áramú kimenet legyen, de FET-el, ne relével.

Most jön a lényeg!

A kapcsolási szintekről, árammérésről annyit, hogy nem jó a feszültség szintek alapján történő kapcsolgatás. Ólom akksinál a töltöttségi szintet nem lehet megtudni a pillanatnyi feszültségből! Emiatt döglenek a szigetüzemű akksik!

Mérd a töltő ÉS kisütő áramokat, számolj belőle töltésmennyiséget. Ha az akksi feszültsége elérte a 14,4V-ot, akkor onnét az akksi tele van, töltés 100%. Ahogy sül ki, úgy csökkented a "rendelkezésre álló kapacitás" számláló értékét. A terhelés lekapcsolási ponto(ka)t ehhez a számított töltésszinthez kell hozzárendelni.

Terhelést vissza csak akkor kapcsolj, ha újra 100%-on van az akku. (esetleg egy vészindítás gombal lehessen indítani ha nagyon kell).

Kell egy bazi nagy villogó piros led, ami akkor kezd villogni, ha az ügyfél rendszeresen úgy használja a rendszert, hogy az az akku élettartamát jelentősen csökkenti.

A cimbimnek (akinek vitted a napelemet) a fenti módszerrel működik a 800Wp szigetüzeme (szulfátmentesítés nuku) szimpla teherautó akksikkal (48V ~ 300Ah). kb. 5kW-os inverterre rákötve az egész ház, (mosógép, mosogatógép, kisbojler inkluzive). Az akksik több száz ciklus után is köszönik, jól vannak.

T.
2012-12-15
19:59:44
Előzmény: robert #36795#36807
Ha csak gazdaságosságot nézünk, akkor olcsóbb 30m 2x6mm2 helyett 4x6mm2, mint az, hogy 200V-ig mehessen.

Az IVT adatlap szerint asszem 84% hatásfokú, de nem tudom, hogy ezt miként mérték le. Már rég tervezem, hogy lemérjek egy 30A verziót az elterjedt 5-10-25-50-100%-on. Egy biztos, az enyim mindegyiken sokkal-sokkal jobb hatásfokú, és a fázisban eltol több fokozat miatt áramhullámosság szinte nincs is. (IVT kimenete 30A-nél kb 12A-t hullámzik, a bemeneten meg vagy kb 30A folyik, vagy nulla. Ezért vannak az elkók, amik idővel lehalnak, pláne, ha direkt úgy készült, hogy melegedjen. Márpedig... Az enyimnél meg a kimenet 30A-nél 1A-t hullámzik, a bemenet meg maximálisan 10A-t, de azt is háromszoros frekin, tehát elég harmada kapacitású, harmada áramú kondi ugyanazon szűréshez.) No meg reményeim szerint kicsivel olcsóbb lesz, és állítási lehetőségeket is fog tartalmazni. (DIP kapcsolók)
2012-12-15
16:02:17
Előzmény: Bous83 #36794#36795
Bous83,

100V annyival olcsóbb, hogy belefér 30 méter vastagabb vezeték?
A szulfátmentesítés módja nem érdekel, csak ne veszélyeztesse a fogyasztókat.
A monitorozás lehetősége nem fontos.

Mások helyett nem akarok nyilatkozni, ezért nem állíthatom, hogy ez az általános igény, és ne is vedd megrendelésnek :)

Egyébként mennyiben lenne ez jobb, mint egy IVT ?

2012-12-15
15:11:34
Előzmény: robert #36793#36794
Vettem, ehhez kb elég a 30A.

200V kő, vagy akkor már inkább az olcsóbb, 100V-os, és párhuzamosítasz modulokat?

Az árammérés pontosságának van jelentősége? (pl. monitorozás)

Az impulzusos, vagy a másik topkion (amin Takykával vitázunk) említett, időnként emelt feszen tartásos szulfátmentesítő? (a töltő kikapcsol, a bemeneti elkók ezáltal üresjárati feszre töltődnek, majd egy kis Rdson-ú FET ráb*ssza a kimenetre. (IVT azért csinálja csak kikapcsolt DC-nél, mert lehet megszalad felfelé a fesz, és lehetnek olyan fogyasztók, melyek ezt "nem szeretik", ellenben az emelt feszt minden bírja, attól semminek nem lesz baja, hogy kicsit 15-16V-ot kap)) [jah, és akármelyik is kerül bele, tuti kapcsolható lesz]

(nekem is ez volt a véleményem, se LCD, se SD, se semmi, minél olcsóbb legyen, valamint minél egyszerűbb, hogy "hamar" :D :D :D kész lehessen. Max 3db led, meg egy DIP kapcsolósor) Ha valaki nagyon szeretne monitorozni, tegyen rá egy soros-komos cuccost, és olvasgassa ki)
2012-12-15
15:08:39
Előzmény: Bous83 #36792#36793
Bous83,

Most te mondtad ki, hogy melyik oldal a meghatározó :)

Engem 5 óra áthidalás, 500W teljesítmény érdekel, mert ennyi már használhatónak tűnik.
Pénzben nem lehet kifejezni az igényt, ha a minimális teljesítmény nem jön össze, akkor nem költök egy fillért sem. Ha több a szabad pénzem, akkor sem költenék többet, mert óriási ráfizetés a sziget üzem, nem vennék nagyobbat, mint biztonsági tartalékként feltétlen szükséges.

Semmilyen sallang (SD, LCD). Kapcsoló, töltöttség-jelző LED, csipogó, szulfátmentesítés, egy kimenet, mély-kisülés elleni védelem. Ezeknek egy része már az inverter dolga is lehet, mert nem 12Volton venném ki a delejt.

2012-12-15
15:01:55
Előzmény: robert #36790#36792
Szerintem felhasználási oldalon mindig a rendelkezésre álló pénz dönt, és amekkora, amennyi csak lehet. Villanyból sosem elég, főként télen. A szín nem kérdés, szürke lesz. :) Persze valahol értem a megközelítésed, általában (főként ilyen PV árak mellett) a rendelkezésre álló akkukapacitás a mérvadó, no meg ott tartunk, hogy egy jó sziget rendszer messze legnagyobb költsége az akkupakk. Abból meg már adódik a max töltőáram, meg a napi ideális töltőenergia. Ilyen alapon még a 30A-es töltő is felesleges, mert 30A-hez már illik 320Ah akku (amit le se merek írni, mennyibe kerül ciklusállóból). Az meg már 12V-on is vagy 3kWh-t tárol, nyáron, 5-ös szorzóval arra 600W PV adódik, ami 12V-on MO-n 40A fölé is menne. Szóval az akku határoz meg mindent. (de pl. egy ekkora rendszerben már tök jó a 45A töltőáram, meg 200V max, mert akkor mehet rá mondjuk 3db sorosan kötött 195Wp mono modul, vezetheted messzire, kicsi a veszteség. de mondjuk a szulfát, meg LCD, meg SD, meg ilyen kérdések nem függenek össze mindezzel, azokra önmagában is lehet válaszolni...)

Kérlek írd meg a véleményed, szerinted mik az optimális paraméterek, opciók.
2012-12-15
14:44:04
Előzmény: Bous83 #36789#36790
Bous83,

Úgy gondoltam egyszerűbb tisztázni azt az igény, hogy felhasználás oldalon mennyi kWh/nap meg mennyi Watt, ahelyett, hogy inverter oldalon mekkora feszültség, vagy áram, esetleg milyen színű legyen a doboz :)

2012-12-15
14:29:51
Előzmény: robert #36785#36789
Róbert, ez amolyan "Köszönjük Emese"... :D :D Idáig oké, de vajon ezt hogy lehet meghatározni? Vagy statisztikát készíteni a meglévő rendszerekről? Éppen ezért kérdeztem rá, hogy kinek mi lenne az igénye, hogy így nagyobb tömeg elvárásából, kívánságából körvonalazódjon, hogy mit érdemes...

Ha valaha lesz sziget rendszered, neked milyen kellene? ;)
2012-12-15
13:46:29
Előzmény: Bous83 #36784#36785
Bous83,

Úgy gondolom, hogy az MPPT paramétereit ahhoz a tároló-mérethez kellene igazítani, amely egy általánosan elfogadott teljesítményigényt elégít ki.

Vagyis az elsődleges szempont az, hogy milyen eszközöket szeretne egy "átlagos túlélő" üzemeltetni. Ebből kellene visszavezetni mindent, egészen a modulokig.
A kabáthoz kellene a gombot, nem fordítva ... :)

2012-12-15
13:33:30
Kicsit más, ha már itt tartunk.

Szeretettel :) várom azon felvetéseket, hogy milyen paraméterekkel rendelkezzen az általam készített MPPT töltő.

-Minél nagyobb a max bemeneti feszt, annál többe kerül. A logikus küszöbök: 100V 200V. Utóbbi kb + 5eFt.

-A kimeneti áram meg 15A-enként nőhet, tehát vagy 30A-es, vagy 45A-es. (itt tudásra jobban megéri a 45A, mert alig kell több cucc, tehát +50% áramért, +15% költség) (azért is lenne jó a 45A, mert akkor 3db, egymáshoz képest 120°-al eltolt konverter dübörögne, így vagy nem kell elkó, vagy ha igen is, annak terhelése gyakorlatilag nem lenne --> örök a cucc. Viszont így akinek csak 10-20A kell, annak is a 45A-st kellene megvenni. Nem egyszerű kérdések...)

-Az autómata 12V-24V-48V váltás az mindenképp benne lesz. (Sőt, valszeg fog tudni lítium akkufeszhatérokat is (pl.: 4,2Vx3=12,6V), előbb utóbb úgy is indokolt lehet)

-Ha az elektronika a napelemről kap tápot +1eFt. Ezért szokták mindig az akkuról járatni. Szerintetek indokolt csak PV-ről járatni? (két előnye van, éjszaka nem fogyaszt, valamint akku nélkül is műkszik. Így a PV aktuális teljesítményig egy stabilizált táp van, amit lehet használni)

-nyílt soros kommunikáció mindenképp lesz rajta, amihez lesz RS232-RS484 interfész is. Ez azért kell, mert az UPS-el így fog tudni kommunikálni.

-LCD legyen? kb +3eFt-vel növeli az bekerköltséget.

-SD kártyahely legyen? kb 2eFt-vel növeli a bekerértéket

-Impulzusos szulfátmentesítő (mint IVT-ben) legyen? +1eFt Vagy elég az, hogy beállíthatóan időnként feljebb engedi a töltést.

-nagy áramú kapcsolt DC kimenet legyen? +2eFt (szerintem ez hülyeség, max egy-két 500mA-es kimenet, melyre lehet relét rakni, pl az egyik 10,8V, a másik meg 11,2V kímélőbb üzemhez, vagy különböző fogyasztóknak)

-akkuhőmérő, és annek megfelelő végfesz az alap.

-szerintetek indokolt a pontos árammérés? Tehát az, hogy mondjuk 5% pontosság helyett 1%-ot tudjon +2eFt. (MPPT-t nem befolyásolja, tökmind1 mit mér, a maxot keresi meg)

-Erre nyugodtan lehet majd több napelemet rakni, megvédi magát, tartósan is mehet majd áramkorláttal. Szóval lehet majd rá kicsit több PV-t rakni.

-lesz rajta egy DIP kapcsolósor, be lehet majd állítani néhány alapfunkciót, 232/485, "14,4 vagy 14,8", szulfátmentesítési gyakoriság, áramkorlát 50%-ra (ha kis akku van), stb.

-5% terhelés felett tuti minden üzemállapotban és feszkombinációban 96-97% feletti hatásfokú lesz.

Ami fontos, hogy nem szeretnék több verziót gyártani. Szóval valószínű nem lesznek választható opciók. Úgy hirtelen más nem jut eszembe, szóval várom a véleményeket, javaslatokat... :)

2012-12-15
13:18:38
Hú újra elolvastam tanulságos volt ismét ..
Viszont füstöl az agyam sok infótól :)
Bous83
Valoszinü hogy arol van szó amit irtál,1 amper alat csinálta,viszont ritkán láttam még ami jó jel.

Villam64

Tudom hogy jobb a nagyobb feszültség neki de három panel van.
Mivel jobb dolgom nem volt még kinai vezérlöm volt álandoan méregetem mindent a multiméterrel,8-10 amperal töltötte az aksit és napelem feszültsége néha igy 23 volt-ot mértem.
Hiába az adatlapja amit ráragaszt a gyártó meg +-3% is.
Igy is jol dolgozik pedig folyamatosan esik az eső._Azt egy nyavadt 100Ah aksit fellöki.
Egyenlőre nem kockáztatnám meg hogy sorba kötöm a hármat és 69 volton járatom, egyszerűen nem éri meg a kockázatot.
Jövöre tervek szerint veszek egy negyedik panelt és akkor kettő-kettő sorba kötve majd 24V párhuzamosítva lefelé a töltőbe .
Viszont ez most még mindig terv, mert laikus ként mondom szerintem igy is tulvan méretezve a 100Ah aksihoz képest.

2012-12-15
13:04:30
Előzmény: villam64 #36779#36780
Villám, "az általad tartott alacsony feszültségű üzemállapot gazdaságtalan ennek az mpp töltőnek" Ezt mire alapozod?

A 3db modul sorosan már túl sok!!! Attól előbb utóbb tuti elszáll a töltő! A 36 cellás modul (Ump=18V Uü=21V) -10°-on, terheletlenül (pl télen, ha tele az akku) akár 25V is leget, abból meg 3db sorosan már 75V! A töltőre meg valóban az van írva, hogy 70V, de ha szétszeded, láthatod, hogy 63V-os kondik vannak benn, ami bár lehet bír +7V-ot, ideig óráig. A páratlan elemszám miatt nincs más lehetőség, mint párhuzamosan kötni. Villám, honnan szedted, hogy akkor jó, ha minél nagyobb a bemeneti fesz? A töltőnek akkor a legjobb a hatásfoka, ha a legkisebb feszátalakítás van, azaz 12V akkuhoz a 18V modul, 24V akkuhoz meg a 36V modul! Ha ennél nagyobb feszt kap, drasztikusan csökken a hatásfok! több százalékról beszélünk, tehát ha a párhuzamosítás végett a vezetéken mondjuk 1%-kal nagyobb a veszteség, még akkor is jobban megéri, mert a töltőn ennél többel nő, ha dupla a fesz. (pl.: 12V akku, 36V modul)

Az SD kártyás részről semmit sem tudok, sosem próbáltam...

P.S. Ha végre valahára megcsinálom a saját MPPT-s töltőt, azon nem fog számítani. Azaz azon is csökkenni fog a hatásfok, mondjuk 98%-ról 97%-ra, nem holmiféle 85%... ;)

villam64Válasz erre
2012-12-15
12:22:05
Előzmény: hzsolt #36774#36779
Igen az sd card in socket. Egy kis időt, 2-3 másodpercet hagyjál neki, hogy lezárja a fájlt. Nem tér ki, ez tanulság. Ha 12 V-os a panelod, akkor sorosan kell kötni, mert akkor érvényesül az mpp. A napelemek üresjárati össz feszültsége a 70 V-ot ne haladja meg, de közelítse meg. Tapasztalatom szerint a Bous által említett üzemállapot, és az általad tartott alacsony feszültségű üzemállapot gazdaságtalan ennek az mpp töltőnek. 20 V felett legyen minimum a bemenő feszültsége. A 3 db neked lehet olyan 60 V sorban. Bár pontosabb gyári adatok kellenének. Az is a lényege az mpp-nek, hogy kisebb áramerősséggel jösz le az akkukig.
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - MPPTlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva