English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Hozam, Mért adatok, Hatásfoklapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2011-05-18
20:51:58
Előzmény: robert #14456#14458
Robert,

Akkor SMA invertert sem tennél fel? Eddig mindenki azt rakta, elmű engedte, de nincs rendszerengedélye. Egy 100-assal még az is olcsóbb...

És mik a számítási(előkalkulációk) eredményei a megvalósult szigetelésre? Csak három szám érdekel, a beker költség, az első év hozama, és a várható megtérülési idő.
2011-05-18
20:46:29
Előzmény: Bous83 #14454#14456
Bous83,

Rettegő típus vagyok. Nem hagyna nyugton a gondolat, hogy valaki megsérülhet azért, mert én 220 ezer forintot megspóroltam. Tudom így is történhet baleset, de legalább ne én legyek az oka.

Energiaszaldó, ok :)

N+1 fajta hőszigetelésre kiszámoltam a hőszükségletet és a költségeket. A ház alakja is változott a külső felület csökkentése érdekében. A napkollektoros rendszerre is mindent kiszámoltam, ráadásul a mérésadatgyűjtőt is azért helyeztem üzembe, hogy a számításokat összevethessem a megvalósult ház tulajdonságaival.

2011-05-18
19:48:38
Előzmény: robert #14450#14454
Robert,

Nem értem, hogy mért a rendszerengedélyes inverterrel számolsz. (már megbeszéltük, hogy az engedélyezésben segítek-intézem) igen jelentős a különbség, azaz 220eFt. E nélkül (meg 220-at számolva a többi cuccra, ami szerintem szintén kevesebb) még a te számításoddal is 13 év jön ki, az enyémmel mag 11. Természetesen én csak javaslom a legolcsóbb, jó megoldásokat, végül is te fogsz dönteni.

Mindenesetre jól elkanyarodtunk az eredeti témától, azaz jövőre mennyivel éri meg jobban... :-)

Energiaszaldó van. http://biosolar.hu/forum/show/13864#13864

Csak kíváncsiságból, leszigetelted a házadat? Arra számoltál megtérülést? Érdekelne...
(bocsi hogy tőled kérdem, és nem keresem meg. Gondolom valahol fent van itt, de így egyszerűbb... :-) )
villam64Válasz erre
2011-04-04
20:16:07
Amikor nem vagyok itthon, utána átlagolok. A rendszer egy ideje 340 W napelem, 300 W inverter. 2011.03.04.-tõl méri a fogyasztás mérõ. Elõtte 2 nap kimarad. Az akkumulátorok töltését egy dugasztöltõ végzi a nappali áramon. Valószínűleg 2011.02.20.-án került fel a második 170 W-os napelem. Az mppt töltésvezérlõ esetén a fogyasztást nem sikerült a termeléssel összhangba hozni. Így az abból számolt teljesítmény sem pontos. Elõfordult, hogy azért nem töltött, mert tele voltak az akkuk. A % azt mutatja, hogy az éves tervnek hány százaléka teljesült. Ez nálam 340 W napelem alapján, évi 340 kWó megtermelt energiát jelent. Igaz, hogy a 300 W-os inverter időnként visszafogja, de ez most erre van kalibrálva. A több napelem egyenletesebb teljesítményt hoz. Egy napelem, nem napelem.
Szerkesztve 2011.07.01.

2010-11-03
09:36:39
Ökotest magazin teszt
Eredeti: OKO-TEST_magazin_PV-Test_2010_04.pdf

Gyártó által megadott teljesítmény tolerancia: ez a névleges STC (standard teszt kondíciók: 25 °C modulhőmérséklet, laboratóriumi 1000 W/nm besugárzás, stb…) melletti teljesítmény és a valós STC teljesítmény közötti különbség megengedett tűréshatára. Ez „átlagos” esetben +/-3, vagy +/-5%, míg a jobb gyártóknál már csak a pozitív eltérés megengedett. Példaként véve egy 200 Wattosnak mondott modult +/- 3% toleranciával a teljesítménye 194 és 206 Watt közé várható, míg egy +3%-os toleranciájú modul 200 és 206 Watt közé fog esni.

Mért teljesítmény és névleges teljesítmény közti különbség: a teszt során minden típusból 2-2 db modult mértek STC körülmények között, a fenti toleranciának való megfelelést vizsgálva. Jellemzően a sor végére került modulok kicsit a névleges érték alatti értéket hoztak, míg az élenjárók pluszban teljesítettek.

Hatékonyság szórt fényben/kis besugárzás mellett: Mivel az idő nagy részében a napelemek még jó tájolás esetén sem tökéletes beesési szögek és időjárási viszonyok mellett „dolgoznak”, a nap maximális 1000W/nm besugárzása helyett általában alacsonyabb besugárzást kapnak. Ennek megfelelően megmérték, hogy 100W/nm besugárzás esetén mennyivel esik hatékonyságuk. Az élen járó moduloknál ez 6-8% volt (ez arányosan azt jelenti, hogy egy 14%-os hatékonyságú modulnál 13%-ra esett, azaz 100W besugárzás esetén 14 watt helyett 13 wattot termelt), míg a sereghajtóknál az arányos esés jóval 10% feletti volt (számszerűsítve ez 14 watt helyett 12 watt és az alatti eredményt jelent négyzetméterenként).

Hőérzékenység: Ahogy melegszik a napelem, úgy veszít valamelyest teljesítményéből. Minden gyártó megad egy hő-koefficienst adatlapján, ami azt jelenti, hogy 1 °C modulhőmérséklet növekedés hány százalékos teljesítménycsökkenéssel jár. A teszt az STC 25 °C-hoz viszonyítva a nyáron jellemző 70 °C mellett mérte a teljesítményt. A 20% feletti értéket már rossznak titulálják.

PV - Hozam, Mért adatok, Hatásfok RECOMMENDED

2010-08-23
16:55:42
Általános probléma a névleges és valós teljesítmény közötti eltérés.
A gridsolar.hu-n egy mérési szolgáltatást ajánlanak:

Idézet:
Napelem modulok mérése - üzemi körülmények között
A napelemes rendszereket - többek között - a modulok és az inverter névleges teljesítménye alapján szokás jellemezni. Az inverter kapacitását lényegesen meghaladó túlméretezés nem jellemző, így sok tulajdonos tapasztalja a berendezés kijelzőjét vagy az egyéb monitorozó eszközön regisztrált adatokat tanulmányozva, hogy erőműve ritkán adja le a tervezett névleges teljesítményt.
Különösen nyáron, a déli órákban számítunk rá, hogy tartósan elérjük a 100%-ot, azonban a legmelegebb napokon ez nem szokott bekövetkezni.

Miért tapasztaljuk ezt?

Több oka lehet a jelenségnek (magas hő, szennyezett modulfelület, vezeték-veszteségek, gondatlan tervezés), általában azonban a napelemekre terelődik a gyanú, azaz felmerül a kérdés, hogy mekkora teljesítményt adnak le üzemi körülmények között.

Ismeretes, hogy a modulokat laboratóriumi viszonyok mellett (STC - Standard Test Conditions - AM = 1.5 légszennyezettség, 1000W/m2 besugárzott energia, és 25°C panelhőmérséklet) vizsgálják és minősítik, ezen tényezők együttese azonban a valóságban ritkán áll elő. Továbbá, ha ilyen vagy ennél jobb körülmények bekövetkeznek, arról nem tudunk megfelelő műszerek nélkül megbizonyosodni. Így meg kell bíznunk rendszerünk telepítőjében, hogy azt kaptuk, amit kértünk; továbbá a modulok megfelelnek azoknak a paramétereknek, amiket hirdet róluk a gyártójuk.

Többen nem elégszenek meg ezzel, ezért kidolgoztunk egy mérési módszert, amivel meggyőződhetünk rendszerünk vagy moduljaink valós teljesítményéről.

A paneleket egy maximális munkapont kereső algoritmussal ellátott műterhelésre kapcsoljuk és felvesszük a feszültség-áram görbét. A mérési összeállításnál figyelembe vesszük a fent említett környezeti tényezőket (valós fényintenzitás pyranométer által, modulhőmérséklet, légszennyezettség), valamint a kiértékelés során alkalmazzuk azokat a korrekciós tényezőket, amikkel az adott körülmények között mért adatokból következtetve az STC-re vonatkoztatott névleges teljesítmény meghatározható. A mérést követően jegyzőkönyvben rögzítjük az eredményeket, amit Ügyfelünk kézhez kap.

...

A gazdasági válság és a termelés jelentős részének Távol-Keletre történő telepítése következtében a panelárak rohamosan esnek...
Idézet vége.

Sajnos az utolsó mondatot nem támasztja alá a cég árlistája.
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Hozam, Mért adatok, Hatásfoklapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva