English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Hőszigetelés  =>  Hőtükörlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2012-01-29
19:13:58
Előzmény: pali #24197#24198
pali,

Érintkező felületek esetén semmi jelentősége.
Ha két oldalon kasírozott a hőszigetelőd, akkor sem, mert a belső oldal a tartállyal a külső a szigeteléssel érintkezik.

2012-01-29
19:01:28
Előzmény: robert #24177#24197
robet!

" Nagy hőmérséklet-különbségek esetén a sugárzási hő aránya megnő "
Puffer szigetelésnél már hasznos lehet? dT~50°C

Pali
2012-01-29
14:06:32
Előzmény: nandi #24175#24177
nandi,

A mellékelt fóliának a gyártó a hőtükröző tulajdonságát emeli ki, ami viszont érintkező felületek esetén nulla megtakarítást jelent, légrés esetén a mérések szerint pedig nem jelent többet, mintha vastagabb szigetelést alkalmaznánk -a távtartás problematikája nélkül-.

Nagy hőmérséklet-különbségek esetén a sugárzási hő aránya megnő, de az nem a lakótérrel érintkező felületekre igaz, hanem inkább a héjalás alatt.
A kivitelező "hőtükör hőszigetelést" javasolt a gipszkarton fölé, aminek a fentiek szerint nincs sok értelme.

2012-01-29
13:17:13
Előzmény: ka-leo #18322#24175
A párazáró fóliát sokan hőtükörnek nevezik, mert fémgőzölt, vagy alufólia kasírozású.

forrás:
www.mestervagyok.hu/tetofolia-reflex-tel-hotukros-parazaro-folia-50m2-12x4167m-AT0005.html/hun/

Robert véleményével egyetértek, bár kicsit szúrósnak találom, ezért egy kicsit tovább fejtem a gondolatot. Lehet, hogy nem is a kivitelező a pancser, hanem ka-leo rajza túlságosan elnagyolt.

Szerintem a szaki úgy készítené el a födémet, mintha tetőtéri födém lenne.

Tudjuk, hogy a fólia csak akkor fog hőt tükrözni, ha marad légrés a gipszkarton és a fólia között.
A légrés egyik feltétele az, hogy a hőszigetelő anyag elegendő testsűrűségű kőzetgyapot legyen, ami kellően merev ahhoz, hogy ne ereszkedjen le a rögzítő drótok között. Minimum 10-12 kg/m3 ajánlok, de ha több az sem baj, csak az áruk a test sűrűségükkel együtt nő. A nyári hővédelem, vagy miatt jó egy kicsit a nagyobb tömegek irányába eltolódni, ha a bux-tárca is megengedi.

Abban biztos vagyok, hogy a hősugárzáson megfogható hő eltörpül a hőszigetelésen megfogható hő mellett.
De ha a hősugárzás védelem csak egy párnafa rétegen múlik, akkor azt mondom kár kihagyni. Nyerünk még újabb 2-4 cm vastag légréteget a párazáró fólia és a gipszkarton között, ami szintén hőszigetelésként fog dolgozni.

ka-leo
Miért nem 2 x 10 cm a hőszigetelés?
Akkor csak egyféle vastagságot kellene venni. Kevesebb marad a nyakadon.
2011-10-05
16:00:08
Előzmény: ka-leo #18322#18324
ka-leo,

Aki a rajz szerinti rétegrendet ajánlotta, az egy pancser.
A hőtükör csak akkor működik, ha légrés közte és a meleg felület között van, a rajz szerint semmit sem ér.
Gondolom a kivitelező, aki a hőtükröt ajánlotta nem valamilyen független vizsgálat eredményével győzködött.

Ha elolvastad a téma bejegyzéseit, akkor láthatod, hogy a méréseim szerint a szakszerűen kivitelezett új hőtükröt tartalmazó szerkezet nem tud többet, mint az ugyanolyan vastag hőszigetelés.
10 cm légrés viszont egy felfelé hűlő szerkezetben mindenképpen sok, én is csak 1.5cm légréssel mértem. Az ajánlásokban sem szerepel 5cm-nél több, ráadásul az üreg kisebb térészekre osztva.
Szóval a hőtükör nem egy eszerű és magától értődő megoldás.

Én polisztirolt nem alkalmaznék, mert tűz esetén halálos.
Az üveggyapot könnyen összeesik.
Közepes testsűrűségű kőzetgyapot korrekt megoldás lenne.

A gipszkarton és a a hőszigetelő anyag közé ragasztással folytonossá tett párazáró fóliát kell tenni.

2011-10-05
13:07:19
Üdv mindenkinek. Most fogom felújítani a régi építésű házamat. A szobák mennyezete stukatúr + porfödém. A szobák belmagassága nagy (3 m), ezért gipszkarton álmennyezetet szeretnék, 15-20 cm-t lehozva a mennyezettől. Az egyik kivitelező tőtükör hőszigetelést javasol a gipszkarton fölé, és így még marad 10-15 cm légrés a mennyezetig. A másik üveggyapotot, a harmadik hungarocellt 5 cm vastagot. Én az első ajánlat felé húzok, de nem értek hozzá, a kivitelezők meg csak a saját véleményüket erősítik, a többit nem javasolják. Kinek higgyek ?????

2011-09-08
09:43:48
Aluthermo Quattro ( www.aluthermo.be )

Rétegfelépítés:
Nagytisztaságú oxidációmentes alumínium
Tűzálló polyethylene cellák, száraz levegő
Tűzálló és vízhatlan polyethylene hőszigetelés
Tűzálló polyethylene cellák, száraz levegő

Amit ígér:
Az infravörös sugarak számára áthatolhatatlan réteget képez.

Javasolt alkalmazási területek:
Tető, falak (kívül, belül), padló, garázsajtó

Eddig volt egy olyan érzésem, hogy nem eléggé jó minőségű a hőtükör anyaga, ezért nem sikerül gyakorlatilag semmilyen hatást elérnem az alkalmazásával.
Most, hogy kaptam ebből a nagyon profi anyagból egy mintát, lemérem a hatását.
Az ajánlás szerint szándékomban áll légréssel és légrés nélkül a falba illetve a beton padló alá történő beépítésnek megfelelő állapotok modellezése.

1. Fal
Rétegrend:
Belső falburkolat
Légrés
Aluthermo Quattro
Hőszigetelés

Ebben az esetben az hőszigetelő szerkezetet vizsgálva arra szeretnék választ kapni, hogy
a./ x mm Aluthermo Quattro + y mm bezárt levegő
vagy
b./ x+y mm normál hőszigetelés a hatékonyabb

2. Padló
Rétegekkel érintkező Aluthermo Quattro

Ebben az esetben az hőszigetelő szerkezetet vizsgálva arra szeretnék választ kapni, hogy
a./ x mm Aluthermo Quattro
vagy
b./ x mm normál hőszigetelés a hatékonyabb

A méréseket most is a "hődobozzal" végzem.

Az Aluthermo Quattro mérésekből két jellemző esetet emelek ki.

A.
1. Aluthermo közbülső rétegként, amikor a szomszédos rétegekkel kontaktusban van (padlófűtés szigetelés)
2. Aluthermo helyett ugyanolyan vastag Polyfoam

B.
4. Aluthermo közbülső rétegként, a meleg oldalon a szomszédos rétegtől légrés választja el (fal szigetelés)
5. Aluthermo és légrés helyett ugyanolyan vastag Polyfoam

Felfűtési görbe:

A mérsések szerint a hőszigetelő szerkezetben ugyanolyan vastagságú hőszigetelést alkalmazva, mint az Aluthermo, illetve az Aluthermo + légrés, a kísérleti doboz nem veszít több hőt.
A mért hőtükör a piacon kapható egyik legjobbnak tartott anyag, és mégis...
Ezek után már általánosan megkérdőjelezem a hőtükrök alkalmazását a fenti két szerkezetben.

Ha láttok valahol hasonló jellegű mérést, kérem szóljatok.
Milyen mérést végezzek még el, mit javasoltok?

2011-08-20
08:57:19
Előzmény: robert #16772#16773
Robert,
valamit csak használ ez a fólia, csak kevesebbet, mint amit ígérnek. Úgy látszik, a hőérzetet nem lehet műszerrel mérni, kb. 1 órát lehetett kibírni a burkolat nélküli "fóliás" szobában, utána csorgott a verejték rólunk.
2011-08-20
07:55:07
Előzmény: Plaszlo #16756#16772
Plaszlo,

Lemértem a "hődobozzal", hogy a hőszigetelésre a meleg oldalon fektetett puszta solflex nyár 3C fokkal növeli a doboz hőmérsékletét a burkolattal ellátott hőszigeteléshez képest.

2011-08-19
14:02:47
A fóliánál tartva, volt valakinek gondja a Solflex páraáteresztős fóliával, amit a gyártó képviselője is kivizsgált. Nem emlékszem - vagy én kerültem el az eredményt -, de mi lett a vizsgálat vége?
2011-08-19
13:59:18
Ez azért érdekes dolog. Amikor készítettem a tetőtér hőszigetelését, Solflex tél fóliát raktam a burkolat alá, de amíg nem került fel a burkolat, meg lehetett pusztulni a hőtükör alatt. Egyébként is meleg nyár volt, de a fóliával elviselhetetlenné vált a lét a kis légtérben. Ott határozottan jól lehetett érezni a fólia hővisszaverő képességét. Amint felkerült a burkolat, ugyanolyan melegben és körülmények között már elviselhető, mondhatnám kellemes lett az ottlét.
A fólia és a belső burkolat között nem hagytam légrést, így a fólia hővisszaverő képessége nem érvényesült, de ezzel tisztában voltam, csak éppen ez a fólia volt akciós abban az időben.

2011-08-19
12:57:33
Előzmény: kmuhi #16741#16754
kmuhi,

A előző hozzászólásaimban leírt mérések alapján azt láttam, hogy szigetelő és a gipszkarton közé légrés nélkül beszorított fólia esetén nincs különbség.
Ennek ellenére azt javaslom, ha nyári (miért nem téli?) fóliát teszel a gipszkarton alá, akkor csakis a nyári fólia fényes része nézzen befelé, mert különben nem tudod jól záródóan összeragasztani a bubis oldalt. A ragasztást mindenképp nagyon gondosan el kell végezni, hogy a belső párás levegő ne jusson a szerkezetbe.

2011-08-18
22:37:55
Előzmény: robert #16672#16741
Robert,

Köszönöm válaszod; és mi van akkor, ha gipszkarton alá teszem?
Akkor a szoba felé a fényes oldal?
2011-08-17
07:35:28
Előzmény: kmuhi #16669#16672
kmuhi,

Fényes oldalát a cserép felé, ugyanis az a feladata, hogy a forró cserépről sugárzó hőt visszaverje.
2011-08-16
23:49:27
Előzmény: robert #16648#16669
A hőtükrös tetőfóliát hogyan kell felrakni?
A fényesebbik oldala merre nézzen?
2011-08-16
10:23:32
Előzmény: fakeco #16647#16648
fakeco,

Megmértem. Nem sörösdobozból csináltam :) Méter széles tekercsben van, talán lemeznek illene nevezni, nem fóliának. Gyárilag szép fényes, nem políroztam.

Van Solflex nyár fóliám. Avval is tettem egy kísérletet a szigetelés és a burkolat közé szorítva. Először a színén, azután a a visszáján.
Csak annyival lett jobb a szigetelés az alu lemezhez képest, amennyivel a fólia hőszigetelése a légbuborékoknak köszönhetően jobb. Az irány nem befolyásolta az eredményt.

Habár csaknem az összes hőszigeteléssel foglalkozó oldal kifejezetten ajánlja valamiféle hőtükör használatát és réteges hőszigetelő szerkezetet el se lehet nélküle képzelni manapság, a mérés alapján csalódtam, mert lényegesen jobb eredményt vártam. Így van az, ha valaki hisz a reklámoknak!
2011-08-16
10:08:41
sorosdoboz falvastagsaga 0,1 mm
2011-08-16
10:05:43
Előzmény: fakeco #16645#16646
fakeco,

0.1mm
2011-08-16
09:59:48
Robert

Hany mikronos volt az altalad vastagnak nevezett alufolia?
2011-08-16
08:27:07
Előzmény: robert #16608#16644
Javítottam a fűtésen és a dobozban a levegőt egy pici ventilátorral keverem, hogy egyenletes legyen a hőeloszlás. Így végeztem új méréseket.

Az eredmény ugyanaz, mint az első körben:

1. A burkolat és a hőszigetelés között a felületekkel érintkező hőtükör nem javítja a hőszigetelést (U1=U3)
Ez tanulságos lehet a tetőtéri "téli fóliák" és a padlófűtés alá fektetett hőtükör alkalmazásával kapcsolatban. Konkrétan: a mérés tanulsága szerint az így elhelyezett fólia nem javítja a hőszigetelést.

2. Az #5 elrendezés a leghatékonyabb.
Mégis: 1cm légrés és a hőtükör HELYETT 1cm plusz hőszigetelést alkalmazva ugyanazt a hőátbocsájtású hőszigetelést kapjuk. Ezért kérdéses, hogy melyiket érdemes alkalmazni.

Az általam használt vastag alu fólia helyett jó lenne kipróbálni gyári (például a solflex tél) fóliákat is.

2011-08-14
15:44:24
ertem
2011-08-14
15:35:03
Előzmény: fakeco #16611#16612
fakeco,

Azért készítettem ilyen dobozt, hogy az egyik oldal cseréjével egyszerűen lehessen a különböző rétegrendű szigeteléseket vizsgálni. Így arra is lehetőség van, hogy egy referencia-szigeteléshez viszonyítom a variációkat.
A kis belső hőtároló tömeg kis tehetetlenséget is jelen, ennek ellenére kb 4 óra az egyensúlyi állapot kialakulása.

Az általad javasolt kísérletben minden variáció új doboz megépítését igényelné.
2011-08-14
15:29:42
igen, es a holeadot a osb oldalra raknam, ha jolsejtem a retegrend sugarzasos hoatadasat vizsgalnad.
2011-08-14
15:05:31
Előzmény: fakeco #16609#16610
fakeco,

Így néz ki a dobozom. A tömítés fölött van a mérendő réteges szerkezet (a rajzon #4), aminek a hőellenállása sokkal kisebb, mint a dobozé, ezért ott a legnagyobb a hőáram. Majd teszek fel képet is.

Az általad leírd dobozt mind a 6 oldala egyforma rétegszerkezetű?

2011-08-14
14:55:01
Robert

En ezt javasolnam

1 eps re kasirozott alufolia

2 10mmes legres

3 kifeszitett alufolia

4 legres

5 kifeszitett alufolia

6 legres

7 10 es osb lapra kasirozott alufolia

igy letrehozok 1 ureges merodobozt
Biosolar Forum  =>  Hőszigetelés  =>  Hőtükörlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva