English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Hőszigetelés  =>  Hőtükörlapozz: 1, 2, 3, 4   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2013-01-21
22:07:01
Előzmény: szocsmarci #37912#37918
szocsmarci,

"Ez a fotó látványos, de csak marketing fogás."

Én is úgy gondolom (mármint, hogy marketing, ezért is írtam rá), de ennek ellenére szerintem nem is látványos, pedig -gondolom- a legkedvezőbb skálázást alkalmazták, a fűtővíz hőmérsékletét pedig megemelték.

A hőkép alapján természetesen semmilyen számítás nem végezhető el.
Arra akartam felhívni a figyelmet, hogy ebben a megoldásban a hőtükör nem ér a falhoz.

szocsmarciVálasz erre
2013-01-21
21:08:31
Előzmény: robert #37888#37912
Ez a fotó látványos, de csak marketing fogás. Használtam már hőkamerát, és elmondom neked, hogy a lényeg a hőmérsékleti tartományok beállításán van. Az automata állás szinte tökéletes, de manuálisan tovább lehet fokozni. Ha egy meleg szobában megérinted a szekrényt, akkor utána 10-20 másodpercig láthatod az ujjaid, vagy a tenyered nyomát. Ugyanez a helyzet a földön is, a cipőd nyoma is meglátszik a PVC padlón, persze csak néhány másodpercig.
Ezen a rajzon nem látok skálát, így nehéz ítélkezni felette. Ha azt veszem, hogy egy ablak szinte teljes felületén hasonlóan piros színű, mint az a kis rész a radiátor mögött, egy házban talán az összes radiátor mögé elhelyezett hőtükör annyit takaríthat meg, mint amekkora egy 1,5x1,5m-es ablak hővesztesége. Ez egy angol (vagy amerikai ház), látszik az ablakokon. Ott nem tudom, mennyi szokott lenni az ablakok hővesztesége, de gondolom hasonló, mint itthon - vegyünk 1,5W/m2K-t. A = 1,5 x 1,5 m2 = 2,25m2. tk = 1C, tb = 20C (dt = 19C). Fűtési idény hossza 4300h. Qéves = 2,25 x 19 x 4300 = 183kWh. Ezt kb 3000 Ft-nak saccolom földgázban, ennyi a maximum a fotó alapján, kb 100m2-es házra vetítve. Nem szeretek számokat írni, csak azért számoltam, hogy lássunk egy nagyságrendet a rendelkezésre álló adatokból - azaz a semmiből - és mindent felfelé kerekítettem.
villam64Válasz erre
2013-01-21
17:14:23
Előzmény: robert #37888#37898
Így nézve, amit a radiátor mögött megspórolsz, azt az ablakon bukod el. Vannak radiátorok, amelyek tetején terelőlemez a szoba felé, előr irányítja a meleget.
2013-01-21
13:14:29
Ezt a hőtükör nem érintkezik a fallal, ezért nem is adja át a hőt a falnak.
A hőkamerás felvétel a marketing anyagból van, de még ott sem jelentős a különbség az alkalmazás és alkalmazás nélküli állapotban.

2013-01-20
19:06:24
Előzmény: grano #37860#37862
grano,

Valószínűleg igazad van. A fal nem fog a szoba levegő alá hűlni a hőtükör ellenére sem (amikor működik a radiátor), a másik oldalról pedig a radiátor fűti a levegőt.

Akárhogy is nézem négyzetméterenként 5Wattnál többet nem lehet megfogni a falra ragasztott hőtükörrel.
Ha a fal felmelegszik, akkor is sokkal több hőt ad át a levegőnek, mint amennyi a falon át a veszteség.

2013-01-20
17:56:38
Előzmény: robert #37859#37860
robert:
szerintem ez nem lehet.
A radiátor mindenképp melegíti a levegőt: dT. Ha a levegő melegszik felszáll.
A radiátor hátfala melegebb maradhat a hőtükör miatt, ami nagyobb dT-t eredményez ergo nagyobb a feláramlás.

2013-01-20
16:23:43
Azon tűnődöm, ha az ablak alatt elhelyezett radiátor esetén a hőtükör megakadályozza a radiátor mögött a fal felmelegedését, akkor még az is előfordulhat, hogy a levegő nem felszálló, hanem leszálló áramlásba kezd, ami kedvezőtlenül változtatja meg a szobában a légáramlás irányát. Olyan helyzet alakulhat ki, mint amikor a belső falon van elhelyezve a radiátor.

Vélemény?

2013-01-19
20:55:48
Előzmény: szocsmarci #37848#37854
szocsmarci!

Ha a radiátor "rovatban" látott radiátort vesszük, akkor egy radiátor az kettő darab egymás mellé helyezett radiátor.

Sugározzon egy radiátor összesen x %-ot, a négy oldal, amiből egy oldal néz csak a fal felé. Máris lementünk x/4 %-ra.

Ha visszalapozunk pár oldalt ebben a témában Robert tükrözési kísérleteihez, abban valami olyan eredményre jutott, hogy a tükrüzés csak akkor volt hatásos, ha a tükröző felület nem érintkezett semmivel. Ha rá volt tapasztva egy alap felületre, akkor nem tükrözött, hanem vezetett. Hátra felé!

A radiátor mögé helyezett hőtükör több ismerősömnél is remekült bevált. Ez volt az első szubjektív vélemény. Az éves fűtés számlán már nem volt kimutatható a hatása. Lassan le is kerültek a falról, mert nagyon jól vonzották a port.

A kapható hőtükör tulajdonképpen egy belső hőszigetelés, amit nem igazán támogatunk. Alukasírozott polifoam lemez, méretre vágva, tekercsben árúsítva.

Aki mégis hasznosnak tartaná, az nem mondhatja ezentúl senkinek, hogy ne használjon hőtükröző belső falfestést, illetve, hogy tartózkodjon a belső szigeteléstől.

A plafonról és a hideg sarokból visszatükrözött hőmennyiség is számít a helyiség szempontjából és nem csak a radiátor mögötti.
Ami ráadásul a radiátorra tükröz vissza.

Én jobb megoldásnak tartom azt, a Németeknél sok helyen alkalmazott, a radiátorokra felülről ráengedhető dobozt, a légáramlás növelőt.
A radiátor 5 oldalon zárt dobozban van. Az előlap alján és a tetején a fedlap alatt van egy egy nyílás, egy a teljes szélességben meglévő 10-20cm széles rés.
Sokkal gyorsabban felmelegszik a szoba a dobozzal, mint nélküle.
Ráadásul bútornak néz ki és nem fűtőtestnek.

2013-01-19
19:57:46
Előzmény: robert #37849#37852
ez elég látványos.
Gondolom nem egy 45/40-es tartományban dolgozófűtési rendszer van a házban.

Ezt jó lenne látni egy ilyen hőtükörrel is.
2013-01-19
18:40:18
Előzmény: szocsmarci #37848#37849
szocsmarci,

A hivatkozott oldal magyarázatát pont azért nem vettem figyelembe, amiket te is észrevettél.

A mérést hihetőnek tartottam (nem energiamegtakarítást ígér!), hiszen a radiátor melegebb, mert a hőtükör alkalmazásával a fal felé nem tud sugárzással annyi hőt leadni, mint nélküle. Így viszont a szoba felé intenzívebben sugározhat.

grano,

Itt látszik az ablak alatt működő radiátor:

szocsmarciVálasz erre
2013-01-19
17:49:52
Előzmény: robert #37841#37848
A hivatkozott oldalon a rajzon egy belső falra felszerelt radiátor látható, így nincs megtakarítás! A szöveg is elég zagyva: "Works by a two fold mechanism. First it reflects heat back into the room heating it up to 46% faster. Secondly it returns heat back into the radiator so that the water in the heating system returns to the boiler hotter and reduces the boiler firing and hence reduces your heating costs."
"Kétszeresen takarékos. Először is visszaveri a hőt a szobába, ezáltal 46%-kal gyorsabban melegíti fel azt. "
Nem veri vissza a hőt a szobába, hanem nem engedi a radiátor hátlapját lehűlni. A 46% pedig túlzás, ha azt vesszük, hogy a radiátorok a hőt kb 40%-ban sugárzással adják le.
"Másodszor visszaadja a meleget a radiátorba, így a kazánba a víz forróbban érkezik, ezáltal csökken a fűtési költség"
Ez is hülyeség, főleg kondenzációs kazánoknál.

Granonak: A kollégám lefényképezte a házát hőkamerával, és szépen látta a radiátort, és a falban vezetett csöveket az udvaron. 30-40 éves ház szigetelés nélkül, vegyes kazánnal.
2013-01-19
16:47:24
Előzmény: grano #37844#37845
grano,

Tudjuk:
1.# 1C fok hőmérséklet-különbség az épületben ~5% különbséget jelent a hőveszteségben
2.# F felületű radiátorok mögött az U hőátbocsátású fal évi hővesztesége E=70*U*F [kWh]

Például:
U=0.5, F=10m2, E=350kWh
Ha a 10m2 radiátor mögötti külső fal átlagosan 1C fokkal magasabb hőmérsékletű, akkor 18kWh-val nagyobb hőveszteség keletkezik.
A költség-növekedés 250Ft/év. Minél jobb a fal hőszigetelése, az összeg annál kevesebb.

2013-01-19
16:24:05
Előzmény: robert #37841#37844
robert:
én ebben szkeptikus vagyok. Azt elhiszem, hogy a hőtükör energetikailag jó lehet, hiszen ha a radiátor mögötti fal hőmérsékletét csökkenti akkor a veszteséget is csökkenti.
De ennyivel?
Nem láttam még hőkamerás felvételen olyat h szigeteletlen fal esetén látszana a radiátor helye.
2013-01-19
13:45:58
A vizsgálatot a 90-es években épült 3 szobás házban végezték.
A radiátor egy belső falon volt elhelyezve, a visszatükrözött egyébként sem veszett volna kárba, csak a szoba gyorsabb felmelegítését segítette, energiamegtakarítás nélkül.

A vizsgálat 1. napján a hőtükör alkalmazása nélkül a szoba közepén 5 percenként olvasták le a hőmérséklet.

A vizsgálat 2. napján a hőtükört a radiátor mögötti falra erősítva a szoba közepén 5 percenként olvasták le a hőmérséklet.

A vizsgálatok megállapították, hogy tükör panelek alkalmazásával a szoba gyorsabban melegedett fel.

Hőtükör alkalmazása nélkül a szoba 75 perc alatt érte el a 19C fokot és 140 perc alatt a 20C fokot.
Hőtükörrel a szoba 40 perc alatt érte el a 19C fokot (46%-os javulás), és 90 perc alatt a 20C fokot (35%-os javulás).

forrás: www.purchase.ie/advice/rad-booster-radiator-reflectors-ber-assessor-report

2012-09-17
11:21:06
Előzmény: jratkai #33233#33246
jratkai,

"A radiátortartó kétféleképpen is felszerelhető, közelebb vagy távolabb tartva a radiátort."

Szerintem ennek csak kivitelezéstechnikai jelentősége van.
A radiátorok bekötése történhet padlóból való felállással és oldalfali kiállással is. Rendszer és tervező/kivitelező függő.
A tartókonzolok a kétféleképpen történő szerelhetőséggel gyakorlatilag "csak" lehetőséget biztosítanak a bekötési lehetőségek megválasztására és az esetleges csatlakozási pontatlanságok utólagos orvosolására.

Szerintem ennek, azaz a faltól való távolságnak nincs számottevő jelentősége a fűtés hatékonyságának szempontjából.

Ami meg a radiátor szerelési magasságát illeti annak van jelentősége, hogy a radiátor alja bizonyos minimális magasságra legyen a padlótól.
Mivel a radiátor alapvetően konvekciós fűtés, azaz kisebb mértékben sugároz és nagyobb mértékben a környező levegőt melegíti, ahhoz, hogy a levegő megfelelően tudjon körülötte -főként alulról felfelé- áramolni, mozogni, ahhoz szükséges, hogy megfelelő szabad hely legyen a radiátorok alatt.
Az ideális szerelési helyzetet általában a gyártók mellékelni szokták a radiátoraik mellé. Úgy emlékszem általában 15-20 cm a javasolt magasság.

Ezt általában befolyásolhatja még a betervezett radiátor szerkezeti magassága és a rendelkezésre álló parapet magasság is, ami fölé nem célszerű emelni a radiátor tetejét, mert akadályt jelenthet a nyílászáró megfelelő használatánál, és nem is lenne esztétikus.

Pl. ha neked egy 600 mm magasságú radiátort terveztek be az adott helyre, akkor ~15-16 cm-re hagynám a radiátor alját a padlótól.
Szerintem ennek a magasságnak normál esetben nincs a fűtés hatékonyságára számottevő hatása.
2012-09-17
09:40:29
Előzmény: jratkai #33233#33236
jratkai,

1. A hőtükör megvédi a falat a radiátorból érkező hősugaraktól. Ha ezáltal a fal felületének a hőmérséklete 2C fokkal csökkenthető, akkor radiátor négyzetméterenként 10%-al csökken a falon a hőveszteség, akkor, amikor a radiátor meleg.
2. A hőtükör 5mm hőszigetelésre van ragasztva, ami átlagos falazat esetén néhány századdal javítja a fal U értékét, mondjuk dU=0.03W/m2K.

10m2 felülettel számolva:
- a hőtükör hőszigetelő rétegének köszönhetően 35kWh energiát lehet megspórolni (~600Ft/év)
- 700 óra fűtési idővel számolva a hőtükör hatásának köszönhetően 7kWh energiát lehet megspórolni (~120Ft/év)

Látszik, hogy 5 mm hőszigetelés ötször annyit jelent, mint a tükrözés hatása.

Az eredmény a fal hőszigetelő tulajdonságaitól és a radiátor hőmérsékletétől nagyban függ.
Ha lefested a tükröző felületet, akkor a tükrözésre eső csökkenés kiesik.

Összességében éves szinten nem valószínű, hogy 1000 forintnál nagyobb megtakarítást jelent az említett módszer.

2012-09-17
08:58:46
Radiátor mögé megéri (Climapor) hőtükör fóliát tenni? A diszperzittel lefestés vagy beporosodás miatt elveszti a hővisszaverő hatását és csak a hőszigetelése (4 mm) marad?
más: Acél lapradiátor alját a szalagparkettától hány cm magasra optimális tenni? Számít, vagy elhanyagolható, hogy 15..25 cm? Családi ház, földszint, pince nincs, ablakpárkány 78 cm-en.
A radiátortartó kétféleképpen is felszerelhető, közelebb vagy távolabb tartva a radiátort. Észrevehetően kisebb a fűtésköltség ha távolabb van a faltól a radiátor?

2012-02-02
18:15:13
Előzmény: robert #24393#24475
Robert,
O.K. Majd egyszer sort kerítek rá, ha kezem ügyébe kerül egy darab.
Most ehhez férek hozzá.

A fény behatolása természetesen csak illusztráció.
Ha ugyanezt a képet egy infra is produkálja, az igazolná a hőtükör jelentőségét a gipszkarton és a hőszigetelő közötti rétegben.
De mivel mindenki tesz párazáró (ezüst színű) fóliát a gipszkarton alá, ezért szükségtelennek találom, hogy ettől jobban kivesézzük ezt a kérdést.

2012-02-01
14:35:22
Előzmény: Nandi #24391#24393
Nandi,

Próbáld meg kőzetgyapottal!

És mi van, ha ennyire behatol az üveggyapotba a fény? 10cm esetén mi a helyzet?

2012-02-01
14:23:31
Robert,
Egy LED lámpával (LUXEON) bevilágítottam a tetőtéri hőszigetelésbe.
Laza szerkezetben egy hősugárzó test is "világíthat" ilyen mélységbe, nem így gondolod?

2012-02-01
12:16:11
Előzmény: fakeco #24376#24377
fakeco,

Már megtörtént: http://biosolar.hu/forum/show/23417#23417

2012-02-01
12:08:34
Robert

Ezt kellene kicsi kritikusan korbejarni

www.homecell.hu/termekleiras.php

2012-01-31
18:12:22
Előzmény: Plaszlo #24315#24320
Plaszlo,

Az egyszerűség kedvéért számoljuk úgy, hogy a gyapot testsűrősége 100kg/m3, a hőkapacitása pedig 1 kJ/kgK.

10cmx5cm-es darabja 0.5cm mélységben 0.1x0.05x0.005=0.000025m3, tömege 0.0025kg
1000C eléréséhez 1000x0.0025x1x1000=2500J hő szükséges
A 150Wattos izzó fél perc alatt 150x30=4500J hőt sugárzott, kétszer többet a szükségesnél, ezért belefér egy kis veszteség is :)

Ráadásul nem 0.5cm mélységben, hanem csak a felületén (~1mm) pörkökődött meg.

Ugye milyen könnyű felgyújtani a házat?

2012-01-31
16:58:09
Előzmény: robert #24312#24315
Robert,
az stimmel, hogy normál viszonyok között nem kell tartani ettől, inkább az lepett meg, hogy egy 150 W-os reflektorizzó ilyen rövid(!) idő alatt ennyire megpörkölte a kőzetgyapotot.
2012-01-31
16:16:20
Előzmény: Plaszlo #24310#24312
Plaszlo,

A pörkölődést csak érdekességképpen említettem, nem azért, hogy normál körülmények között evvel kellene számolnunk. Ebből azért látszik, hogy még egy ilyen brutál sugárzás sem jut át az anyagon.

Az intenzív sugárzás a felületet érte, ahonnan a szigetelőbe nem tudott eloszlani a hő, és szét sem tudta sugározni, mert szemben volt az izzó. Én mér csak egy fél perc múlva mértem a felületi hőmérsékletet.

Biosolar Forum  =>  Hőszigetelés  =>  Hőtükörlapozz: 1, 2, 3, 4   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva