English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Elektromos  =>  Villanybojler
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2015-01-28
22:40:02
Előzmény: medig #48245#48246
Hajdu tapasztalat: 120L-es 1975-ös évjáratú bojler tökéletesen működőképes állapotban, 2008-ban lett nyugdíjazva. 5-6 tagú családot szolgált 28 éven keresztül (értsd, hőfokszabályzó tökig felcsavarva, naponta, hidegre kifürödve). Egy-két alaplapot, fűtőbetétet, anódot elfogyasztott, de a belső zománcozás most is makulátlan.

sz2laszlo,

"valami kib@szott energiatakarékosra" Egy villanybojler sem lehet sokkal energiatakarékosabb mint a másik. A fűtés hatásfoka adott ~100%, a szigetelés hatékonyságában nagy eltérések nem lehetnek. Energiatakarékosnak mondják a hőszivatyúsokat, de ez csak akkor áll, ha nem fűtött térből veszi ki a hőt.

T.
sz2laszloVálasz erre
2015-01-26
17:39:26
Sziasztok!

Csak feldobnám a kérdést itt, hogy mi a nagyérdemű véleménye az ARISTON bojlerekről. Jót és rosszat is lehet róla olvasni, de pl. nem olvastam hajdú-bojler gyalázó cikket. Sajna itt hollandiában azt nem kapni. Kicsit sajnálom, (vagy szerencse, hogy leírják) hogy ennyi rosszat írnak az ariston-ról pedig esztétikus megjelenésűek. Valakinek közvetlen tapasztalata van a márkával? Esetleg melyik márka megbízható, amit érdemes venni? Két főre 100 v. 120 literes szerintem elég esetleg odafigyelve a 80-as is. Most egy 50l-est cserélnénk valami kib@szott energiatakarékosra ( az ára ennek arányában lehet magasabb is, nincs is konkrét keret mert azt se tudom, hogy ami szar az mennyi. Mire érdemes odafigyelni a méreten kívül?
2014-04-12
09:54:58
Előzmény: robert #43658#46221
Róbert,

"Én is kíváncsi vagyok, hogy mi jön ki, és hány főre vonatkozik."

Anno mondtad, hogy a veszteség kb 2,5kWh/nap, és egy fő kb 1,5kWh/nap. Ezt azóta több helyen leellenőriztem (ügyfeleknél), ökölszámoknak tökéletes! (volt olyan hely, ahol az éjszakain csak a villanybojler volt, illetve olyan is, ahol gázzal ment minden, és nyáron csak HMV-t csinált + havi felírás.) Minden esetben 10%-on belül volt a mért energia, és amit fentebb írtam különbsége! Azóta ez nekem nem becslés, hanem tényadat... :)

P.S. Kivételek mindig vannak, egy haverom húga mindig utolsónak fürdik, és mindezt mindaddig teszi, amíg jön a meleg víz. Egyszer szar lett a bojlerük, kicserélték, de nagyobbra. Utólag megbánták, mert a lányka azóta is ezt teszi, csak azóta sokkal többe kerül... :)
2014-04-08
06:38:56
Előzmény: villam64 #46210#46211
villam64,

Feltöltéskor ugyan marad valamennyi levegő, de úgy gondolom, amint 444tibi írta, az a kevés levegő egyrészről a vízben feloldódik, másrészről a felfűtéskor keletkező gőz-buborékok kiszorítják, a gőz pedig végül kondenzálódik, így a levegő rövid idő alatt teljesen eltűnik, és a bojler teljes térfogatát víz tölti ki.

Sajnos nem találtam erre vonatkozó adatot sehol.

villam64Válasz erre
2014-04-07
20:45:35
Előzmény: robert #46206#46210
Róbert
Tisztításnál látod, hogy a meleg cső nem ér a tetejéig. Az még összenyomódik. Nem szörcsög. A növekvő nyomással könnyebb elszállítani. Az automata légtelenítők is alacsony nyomáson működnek szépen. Magas nyomáson a kisebb mikrobuborék tovább sodródik.
2014-04-07
19:49:18
Előzmény: robert #46206#46207
Van benne.
Feltöltés után kb. 1-2 hétig, aztán szépen feloldódik a vízben.
volt olyan klotyótartályom, amely vastag csőből állt gyakorlatilag, kb. 20 centi átmérővel, és 40-50 centi magasággal.
Alul volt 1 darab szelep, és ennyi.
A víz beömlött a tartályba, összenyomta a tetejébe a levegőt, az volt a rugó.
Amikor kinyitottam, zúdult a víz, mint állat.
Havonta 1X le kellett kluttyogtatni teljesen, mert a vízben feloldódott levegő miatt egyre kisebb lett a légpárna, a végén alig pisilt.
Ez a tünet a cimborám bojlerből készült hidrofor tartályánál is,
2-3 havonta le kell engedni teljesen, mert egyre sűrűbben kapcsolgat, elfogy a levegő belőle, feloldódik a vízben.
2014-04-07
19:24:39
A tágulási tartály topikban olvastam, hogy a villanybojlerben levegő (is) van.
Szerintetek mennyi levegő van benne, ha egyáltalán van benne valamennyi?

Én úgy gondolom, hogy nincs levegő a villanybojlerben, ha lenne, akkor szörcsögne a csap.

2013-11-22
10:24:12
Előzmény: nadtom #43656#43658
nadtom,

Amennyiben havonta fel szoktad jegyezni a gázóra-állást, és a melegvizet csak gázzal állítod elő, akkor egyszerű kiszámolnod a havi/téli/nyári/ fogyasztást.

Én is kíváncsi vagyok, hogy mi jön ki, és hány főre vonatkozik.

2013-11-22
09:28:06
Róbert, Fusimisi, 444Tibi,

Köszönöm a hozzászólásotokat és a véleményeteket.
Az egész téma azért merült fel bennem, mert próbálnék a gázszolgáltatótól függetlenedni, és ennek a HMV az egyik akadálya.
A kérdés persze még számomra sem teljesen eldöntött több dologra kell még választ kapnom.
Pl. mennyi gáz fogy a HMV előállítására téli és őszi időszakban, most ugye nem gázzal fűtök így a gázt csak erre használom. Ebből látható lesz a megtérülés.
Az is kérdés, hogy a lakás jobb szigetelésével mennyire csökkent a hőveszteség a korábbiakhoz képest, illetve az is, hogy csak hőszipkával és klimákkal ki tudom-e fűteni a lakást mondjuk -15C-ban.
Szóval számomra sem egyértelmű a dolog, még csak a gondolkodás szintjén vagyok.
2013-11-22
08:53:00
Előzmény: nadtom #43625#43654
nadtom,

Ha nem csinálsz semmit, a gáz harmadába kerülne, mint a nappali áram, vagy akár az általad előállított.
A terved szerint még egy tárolót is beiktatnál, aminek egyszer beruházási költsége van, másodszor meghibásodhat, harmadszor folyamatos veszteséget okoz.

Miért?

fusimisiVálasz erre
2013-11-22
08:41:17
Előzmény: nadtom #43625#43653
Ez az a kérdés amihez nem mertem hozzászólni na de mégis nem bírtam ki. - villanybojler 2kW/óra. Amit beválasztottál időt elviszi fél jó nap termelésed.
Ami még szóba jöhet helyette egy kisebb indirekt tároló amire ráfűthetsz picit villannyal a nagy részét megoldja a fűtés vagy a solar. A rajz nincs előttem csak egy 5let.
2013-11-21
11:54:17
Előzmény: nadtom #43625#43635
Nadtom,
a legjobb neked olyan lett volna, amit tegnapelőtt adtam el, alsó csőkígyós hőcserélővel , és elektromos fűtőbetéttel.
Én nem variálnék, simán utánakötném a villanybojlert.
Amúgy is dúskálni fogsz az áramban, valamint nagyon sokat számít, hogy 5-10fokos, vagy kicsit előmelegített vizet fűt tovább. Bizonyára lesznek napok, amikor nem kap előmelegített vizet, ennek ellenére én speciel nem variálnék, a víz útja akkor a
szolár tároló-->villanybojler-->gázkazán, hát nem tudom.
Így ráadásul nem küszöbölöd ki a gázt, hisz elmondásod szerint az az utólsó láncszem így is az maradna.
Valamint, nem tudom számokkal levezetni, csak ráérzés, hogy ha mindent így hagysz, olcsóbban jársz, mert

1 bojler+1váltószelep+havi x mennyiségű áram+havi x mennyiségű gáz+anyag, szerelés
ez nagyobb, kisebb, egyenlő
eddigi gázfogyasztás+semmit nem kell venni, átalakítani

Te döntöd el, hogy az egyenlet alsó és felső része közé milyen jelet teszel.

Amit nyernél, kis családoddal együtt, HA mindig menne a villanybojler,
az a melegvízkomfort. Én speciel rühellem az átfolyósokat, volt már dolgom 440ezer forintossal is, egy tusolás erejéig futottunk össze :-) de énnálam fix tároló forever.

2013-11-20
21:32:53
Sziasztok,
Lenne egy kérdésem:
Jelenleg a HMV-et a napkollekor illetve őszi téli időszakban a kondenz kazán biztosítja.
A rendszer úgy működik, hogy a 300L tárolóból a víz egy segéd energia nélkül működő útváltó szelpbe megy, ha 48C-ot meghaladja a víz hőmérséklete megy egyből a csapokhoz, ha nem éri el megy a kanzánba és az rámelegít.

A gázfogyasztásom szeretném eliminálni, tekintettel a HMKE-re, azaz a HMV-t is villannyal szeretném előállítani. Arra gondoltam, hogy a 300L-es solár tároló után (a meglévő irányváltó szelep elé) beteszek még egy segédenergia nélkül működő utváltó szelepet és egy 80L-es villanyboilert.
A rendszer úgy működne, hogy a víz ha nem elég meleg a solár tárolóból először a villanyboilerbe menne, majd a boilerből a mostani irányváltó szelepbe.
Ha a villanyboiler felmelegítette a vizet a kazán előtti irányváltó szelep egyből a csapokhoz küldené, de ha sok vizet pancsolnánk ki és a villanyboilerből kifogyna a víz akkor a kazán továbbra is rámelegítene, mint most is. Így mindig rendelkezésre áll a HMV, illetve mivel mindig zuhanyzunk (3fő) a 80L villanyboiler is elegendő melegvizet biztosítana terveim szerint. A villany boilert egy időzítővel csak pl. 16:00-21:00 engedném működni, hogy ne pazarolja az áramot fölöslegesen.
Szerintetek jó lenne ez így vagy van egyszerűbb megoldás?
2013-03-27
11:51:34
Előzmény: robert #39907#39919
Azért a 0,6kWh melegvízre nem gyenge spórolásnak tűnik! Hiába no, túl jól élünk... :-) A vízhőfok csökkentést én is megcsináltam, mióta gázzal fűtöm a tárolót, azóta csak 50 fokig engedem fel. Így naponta 3x fűt rá a kazán. (persze nem tetőtől talpig)

Az inka24k-val nyomatom a bojler (Hajdu ide200f) csőkígyóját 80fokon.
2013-03-26
20:03:22
Előzmény: takyka #39811#39907
takyka,

"Elmúlt nyáron elég pontos képet sikerült kapnom a melegvízkészítésem energiaszükségletéről. A három hónap átlaga napi 8kWh egy 200L-es bojlerrel."

Anyukám feljegyezte villanybojler éjszakai áram-fogyasztását.
A 120 literes Hajdú bojler 45 fokra állítva egy év alatt 530kWh áramot fogyasztott, ami 1.45kWh napi átlagnak felel meg.

Bármennyire is spórolós valaki, a veszteségen csak akkor tud fogni, ha alacsony hőfokon tartja a bojlert.
Gyári adat a 120 literes tárolóra: készenléti energia = 1,5kWh/24h (@65C)
65 helyett 45 fokos vízzel arányosítva (20 fokos helység) 0.8kWh veszteség várható.
Az elhasznált melegvízre marad 0.65kWh.

HAJDÚ - www.hajdurt.hu
A villanybojlerekről:

ELMÜ - www.aram.hu
A melegvíz-készítésről:

Biosolar Forum  =>  Fűtés - Elektromos  =>  Villanybojler
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva