English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Hőtárolás  =>  PCM - Fázisváltó hőtárolólapozz: 1, 2, 3, 4   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2015-12-05
07:48:57
Előzmény: villam64 #49583#49586
villam64,

Meglehetősen kevés az információ, lehet hogy az adalékot a BASF-től veszi a KNAUF.

De nézzük a működési elvet, és tegyük fel, hogy a védendő helység falát fázisváltós vakolat borítja. Egy 4x4 méteres szoba estén 50%-os adalékkal körülbelül 0.3 m3 paraffinról van szó, amely a fázisváltás során képes megközelítőleg 15 kWh hőt eltárolni. Egyébként a kereskedelmi forgalomba kerülő vakolat valószínűleg sokkal kevesebb parafint tartalmaz, mint 50%.

Az elképzelés szerint a levegő és a fal között alig van hőmérséklet-különbség. Akkor viszont mi melegítené a vakolatot?
Ha viszont a levegő néhány fokkal melegebb (mondjuk 29 fok), akkor mit ér a kondicionálás?
Ha a falon keresztül érkező meleg ellen szeretnénk védekezni, akkor a falban tárolt, késleltetetten benyomuló hő miatt nem tud éjszaka megdermedni a paraffin.

Más kérdés, hogy a fázisváltás nem egy jól definiálható hőmérsékleten, hanem több fokos intervallumban történik, és nem is szimmetrikus a folyamat.

Szóval NEM IGAZ, hogy a helység hőmérsékletének emelkedése a fázisváltó pontnál megáll, pedig a hírek szerint ezt ígéri a gyártó. Nyilván van valamekkora kiegyenlítő hatása a vakolatnak, de az egy normál lakóépületben elég csekély lehet (épületeként változó).
Nyilván a fűtési szezonban is pozitív hatása lehet, amennyiben a túlfűtést csökkentené a hőmérséklet-kiegyenlítő hatás. Ám ekkor is inkább a túlfűtés okának a megszüntetése lenne elsődleges, nem az épület újravakolása és kísérleti anyaggal.

Úgy gondolom, hogy
- szilárd falazat és rossz, vagy hiányzó hőszigetelés
- könnyű szerkezetű ház
- extrém időjárási viszonyok
mellett jelentős kiegyenlítő hatás mutatható ki a fázisváltó anyagokkal. Ám az ilyen falazatok esetén valószínűleg sokkal gazdaságosabb és környezetbarátabb a hőszigetelés javítása hagyományos technikával, mint a paraffinos vakolat/gipszkarton alkalmazása.

Hozzáférhetőek hasonló anyagokkal végezett tesztek eredményei. Találtam olyan tanulmányt, amely nagyon korrekt mérésről számol be. Például kettő, azonos méretű néhány négyzetméteres házikót építettek, az egyiket hagyományos, a másikat PCM vakolattal látták el belülről. Fűtés is alkalmaztak, hogy az energiafogyasztást is lehessen vizsgálni. Ezekben a próbaházakban a téglafalak olyan vékonyak, hogy a fázisváltó anyag hatása könnyen kimutatható legyen. Jól hőszigetelt falakkal végzett tesztekre lennék kíváncsi.

villam64Válasz erre
2015-12-04
20:29:49
Előzmény: robert #49582#49583
Nem egészen értem, ugyanis a BASF évek óta gyártja ezt a terméket.
2015-12-04
14:35:12
Hír: Magyar csodavakolattól lesz felesleges a légkondi

Jelentősen csökkenthető az épületek energiafelhasználása és hőingadozása a Lasselsberger-Knauf Kft. bevezetés előtt álló termékével, amely zömében, gyakorlatilag feleslegessé teszi a klímaberendezések használatát. Az ún. fázisváltó vakolattal ellátott helyiségek hőmérséklete a nyár legforróbb napjaiban sem emelkedik 26 C° fölé, amiről a vakolatban lévő különleges adalékanyag gondoskodik.

Az adalékanyag szerepét nagy tisztaságú, mikrokapszulázott paraffin tölti be, amelynek esetében gyorsított ciklusvizsgálaton alapuló modellkísérletek igazolják, hogy legalább 30 évig megőrzi különleges hőelnyelő és hőleadó tulajdonságát. A falak általta óriási mennyiségű hőenergiát képesek elnyelni annak köszönhetően, hogy a vakolatban lévő komplonens szerkezetében a jég olvadásához hasonló jelenség játszódik le.

A halmazállapot változása (vagyis az eredetileg szilárd adalékanyag folyékonnyá válása) hőt von el környezetéből, így a helyiség hőmérséklete addig nem emelkedik egy előre meghatározott szint fölé, amíg a folyamat véget nem ér. Az éjszakai órákban, amikor a levegő ismét visszahűl, egyszerű szellőztetéssel állítható vissza a szilárd halmazállapot.

Az új magyar termék lakások, irodák, közintézmények és üzletek belső tereinek bevonására egyaránt felhasználható, fejlesztése pedig fontos szerepet játszhat a passzívházak elterjedésében is. A spéci vakolat az egész régióban egyedülálló innovációnak számít.

„A többéves kutatómunka utolsó fázisában kiválasztottunk négy budapesti lakást, ahol ellenőrzött körülmények között vizsgáltuk az anyag tulajdonságait és hőmérsékletszabályozó képességét. A mérési eredmények azt mutatják, hogy valamennyi teszthelyszínen jelentősen csökkent a hőingadozás, és az új vakolattal bevont helyiségekben a legmelegebb nyári napokon is 26 fok körül alakult a hőmérséklet. Jelenleg az engedélyezési eljárás előtti utolsó simításokat végezzük a terméken, amelyet 2016 első felében, tehát még a nyári időszak előtt szeretnénk piacra dobni” – közölte az ügy kapcsán Sipos Imre marketing- és fejlesztési igazgató.
villam64Válasz erre
2013-02-28
16:59:38
Előzmény: szocsmarci #38985#38995
Szocsmarci
Ne a wiessmannál keresd, hanem a basf-nél. Évek óta létezik. De, nem a párolgáshőt, hanem az olvadáshőt használja. Ugyan így létezik sóoldatos kapszula más cégnél. És használhatod e fórum címét is keresésre, pcm.
http://biosolar.hu/forum/show/6419#6419
szocsmarciVálasz erre
2013-02-28
10:36:10
Hallottam egy kísérletről - szintén Viessmann. Franciaországban egy új építésű ház falát telepakolták paraffin töltésű kis kapszulákkal. A paraffinban nem vagyok biztos, talán más anyag volt. De a lényeg, hogy ez egy olyan anyag, aminek nagy a párolgáshője, magasabb, mint a vízé. A kapszulák nyomását úgy állították be, hogy 24°C-nál forrjon. Ha 24°C felett volt a szobák hőmérséklete, akkor az anyag elpárolgott, ha alatta, akkor lekondenzált. Nyáron hűt, télen fűt. Így 2 hónappal sikerült kitolni a fűtési szezon kezdetét. Ebből a számból nem sok konkrétat lehet kihozni, és abból a tényből sem, hogy Franciaország igen nagy, emiatt több éghajlat is megtalálható benne. De érdekességnek jó ez az új fázis váltásos megoldás - a glauber sós víz (+napkollektor) és a jégtároló (+hőszivattyú) mellé harmadiknak. Ez abból a szempontból előnyösebb, hogy könnyebben elrejthető, és nem igényel segéd hőtermelőt a vele járó segéd energiáival és meghibásodási lehetőségeivel.
2012-01-12
11:04:15
Előzmény: villam64 #23250#23251
A gázkazánom, amikor lemodulál, akkor 19L-ert eszik/perc. Nincs energiám átszámolni kWh-ra.
Ez a mostani házunk, 1650m3/év fogyasztással.

A tervezetthez elég lesz ~400m3/év gáz energiája. Ezt fával és nappal viszem be, nem lesz gáz bekötve.
villam64Válasz erre
2012-01-12
10:59:44
Előzmény: pali #23239#23250
Mivel valószínűleg 1 cső a hőcserélő, ezért a gyorsan kivehető energia 1 tartályból nem sok. Az 56 literesnél 1.4 l/perc. Ezért nem használhatsz 1 tartályt. Plusz tartályonként szerintem 1.1 l/perc-cel többet. Az 56 liter megfelel 224 liter víznek. De a lassú hőcserélős vízkivétel miatt legalább 4-et kell sorba kötni. Ezek külön méretezést igényelnek, a szükséglethez. A te házad készül passzívra, sok az óránkénti 10 kW. Nem azt mondtam, hogy ilyet vegyél, csak próbálom összehasonlítani. A 7 db 56 literes, 50 fokos, összességében 9 kW-ot tud óránként. Ez egyezne meg 1500 literes tartállyal. A szorzó náluk nem 1.6 szoros, hanem 4-szeres. A házat felmelegíteni nehezebb, mint hőn tartani. Nálad üzemel 3 kW-on a gázkazán? Ne akarj kazánt építeni pufferból. Számoljuk csak azt, amit a puffernek kell teljesítenie.
2012-01-12
10:35:00
Előzmény: villam64 #23240#23248
Köszönöm, de nem fogok ilyet használni. Nálam a Magyar, Magnet 1500L-e lesz beépítve, 150eFt + a szigetelés SK. Esővízzel feltöltve, napkollektorral és vegyes-kazánnal melegítve.

P.
villam64Válasz erre
2012-01-12
09:07:06
Előzmény: pali #23239#23240
Nem akarom reklámozni az általad említett céget a PT. De mintha már régebben is szóba került volna. Árul kis 56 literes tartályokat, és olyat is, ami 40/44 fokos.

De mint látod, az övéké akkor jó, ha az olvadáspont környékén járatják. De rendszereiket úgy is tervezik. Tehát ha egy olvadáspontú paraffin-t használsz, akkora tartályt kell beüzemelned a jobb gazdaságossághoz, hogy kb. +- 5 °C legyen a napi hőmérséklet ingadozása az olvadásponthoz képest. Végül is a fűtési rendszeremhez jó az 55 °C. Három változatot látok náluk, 50/52, 60/62, 40/44 fokosak. A tiedhez elég a 40 °C. DeltaT 15 °K-ig 4-szeres az energia tároló képessége a vízhez képest. Energia silójuk is van. Árat is jó lenne szerezni, tájékoztató jelleggel, összehasonlításnak.
2012-01-12
08:34:20
Előzmény: villam64 #23218#23239

A szenzibilis és a látens hőtárolás összehasonlítása.

A lényeg:
"A mérések és a számítások végeredményben
azt mutatták, hogy a fázisváltós
technológiával - térfogat egységre
vonatkoztatva - 1,6-szor nagyobb mennyiségű hőt lehet tárolni, mint a hagyományos
szenzibilis tárolásnál."

1,6x több energiát tároltak a paraffinnal a vízhez képest.Ez nagyon kevés, úgy hogy az esővíz ingyen van és a paraffin min.600Ft/kg. Az ő 60°C-os anyagjuknál a te tervezett 45°C-osod biztos többet tud tárolni.

A Powertank LPT 12-720 720L 130kWh tárolt energia. Az adatokban a kivehető energia kissé alacsonynak tűnik. 1 óra alatt 10kW/h-át lehet kivenni. -5°C-nál lehet, hogy nem tudja felmelegíteni a házat.

villam64Válasz erre
2012-01-11
17:32:20
Előzmény: pali #23214#23218
A mol is forgalmaz nagy tételben. De az is lehet, hogy külföldről olcsóbb lenne hozatni. Külön szigetelni nehézkes, és nagy helyet foglal. A 300-asomból nyolc elfoglalná a fürdőszobát. Majd az udvarra teszem a zuhanyzót. Ez nem az a hely, ahol van hely. Olyan jó látni, hogy mennek fel a napkollektorok árai is. Mocskos tolvaj banda miatt.

Cikket is találtam, igaz már más is gondolkodott itthon 2002-ben. www.dokutar.omikk.bme.hu/collections/mgi_fulltext/energia/2003/05/0510.pdf

Ez mi?

[PDF]
HŐENEGIA TÁROLÁS
www.energiahirek.biosolar.hu/eh_2011_04.pdfFájlformátum: PDF/Adobe Acrobat - Gyorsnézet
hőtárolóban is: a folyékony paraffin hő- mérséklete emelkedik ... ták a rendszer hatásfokát (a tárolt hő és ... A szenzibilis és a látens hőtárolás összehasonlítása ...
2012-01-11
14:17:32
Előzmény: villam64 #23213#23214
villam64!

Sok sikert kívánok a kísérletezgetéshez!

Magyarországon 1 helyen találtam paraffin forgalmazót, eddig keresgéltem a leveleim között, de mégsem találtam. Emlékeim szerint Csepel szigeten van a telephelyük. ~600Ft/kg volt az ára, de nekik csak 56°C-ostól volt anyaguk.

A napi 500W alatti adatokat simán elfelejtheted, főleg, ha magas hőfokon akarod használni a kollektorodat a paraffin felfűtéséhez.

Külön-külön szigetelve a 8 tartály mekkora helyet foglal el? Nálam az 1,5m3-es 1,7x1,7m-es helyet foglal el. Két hőcserélős tartály csak 200L-ben találtam a Neten, létezik kisebb is?

Öt év alatt, amikor elkezdtem a fázisváltós tárolással foglalkozni, nem csökkent a kérdések száma, sőt növekedett.

Még egyszer sok sikert a kísérletezéshez! Amiben tudok segítek.

Üdv: Pali

Közben találtam egy forgalmazót: -www.merck-chemicals.hu/paraffin/c_somb.s1LH5cAAAEW7OEfVhTl Allee Corner irodaházban találhatók Budapesten.
villam64Válasz erre
2012-01-11
13:56:28
Előzmény: pali #23209#23213
Az a gondom ezekkel, hogy a nem létező határon fennakadtak. És mint érzed a magas hőfok a probléma forrása. Nálam ez úgy működne, hogy a hideg víz a legmagasabb olvadáspontú anyag hőcserélőjébe menne, vagyis az utolsó lépcsőbe, mert ez nem biztos, hogy olvadt, hogy hőt adjon le. Majd a következőbe. A legelső képes a legtovább olvadt maradni és hőt leadni, tehát ez az utolsó hőcserélő. Vagy mindegyik hőcserélőn átvezetem, vagy csak az utoljára felmelegítettől. A felfűtés szabályzására is több lehetőség van. A több hőcserélős átvezetés nagyobb felületet eredményez, és nagyobb energia átvitelt, mintha csak a legmelegebből venném ki. Ezért is lenne érdemes egybe szigetelni, hogy a fűtés leállása után had egyenlítődjön a hőmérsékletük egymáshoz képest. A rétegződés tartályonként történik. Minél több tartályod van, annál több réteged is. Teszteltem a giacomini keverőszelepet. Ő is úgy működik, hogy ha a hideg ág meleg, a beállított érték feletti, akkor már csak az van nyitva a kevert ág felé. A meleget lezárja. Tehát tervezésnél figyelembe kell ezt is venni. Ez most a tartályok különböző hőfokon történő felfűtés indításához kell. Tehát plusz 7-8 keverőszelep. Két hőcserélős tartályok. Alsó a felfűtés, felső a kivételhez. A hőszállító lehet víz. A parafinok olvadáspontja 40 °C-tól 55 °C-ig van, tehát több van, könnyen beépíthetők. Esetleg ez is variálható nyomással, mint a vízé.
villam64Válasz erre
2012-01-11
13:19:14
Előzmény: szocsmarci #23204#23211
Bele szeretnék kezdeni. A víz nem jó mindenhova. Kellenek az egyéb alternatív megoldások. A víz tárolásnál valóban szükséges 70 fokos betárolás is. Itt nem. A tárolás költséges. Egyik jobban , mint a másik. Liba zsír, disznó zsír. Kérdés, hogy mennyire stabilak. Telkes sója nem volt az. Mondhatjuk-e a mostani gazdasági helyzetben, hogy ne építkezzünk az energia takarékosabb jövő felé. A nap akkor süt amikor akar. A kérdés csak az, hogy a keletkezett felesleges hőt megfogjuk, vagy hagyjuk elveszni. A rendszerben a szigetelés egy, a fűtés kettő, a meleg víz három. Annyi hőre van-e szükségünk nyáron, ősztől tavaszig ami van, vagy többre. Jogod van-e 10 év múlva siránkozni, ha most csak úgy elvetsz minden lehetőséget a pazarlásod finanszírozására. Miért jó a víz. Hatalmas helyet igényel. A cél ennek csökkentése. A lépcsős elrendezéssel fázisváltóval negyed akkora helyre van szükségem. Alacsonyabb hőfokra. A 2000 literes tartályt kiváltom 8 db 50 literessel. A 30 fokosnak minimális a vesztesége. Az 5 fokonkénti lépcsővel ez folyamatosan növekszik. Egybe szigetelve csökken. Senki nem vitatja a drágább költséget. Csak időnként így van rá szükség. A linken a németeknél 15 év garanciával adják. Csak drága. Ezért kell fejlődnünk, hogy olcsó legyen. Bár lehet, hogy ott feleannyiért megvehetem, mint itthon. A másik, hogy kétfélét árulnak csak. 40 fokos, és 55 fokos. Tovább fejlesztésre érdemes. A só nem kell nekem. Van aki nem fér be az ajtón a 2000 literes tartállyal. Ideális lenne radiátoronként az alapban 500-1000 literes tartály építkezéskor beépíteni puffernek. Együtt fűtöd. Majd leállás után gravitációsan thermo szelepen keresztül tartja a helyiségenkénti hőt. És nem foglal helyet. Észak-Amerikában nem lett divat ez a fajta vizes fűtési rendszer. Nem is tudom, hogy állnak távfűtő művekkel. Nem hallok róluk ilyen siránkozásokat, mint itt.
2012-01-11
13:17:24
Előzmény: pali #23209#23210
pali,

10 kg-ot vehetsz 5000 forintért. Kísérletezésre tökéletesen megfelel.
Gondold csak el, hogy felfűtéskor kellemes pörc-szag lengedez a házban :)

2012-01-11
13:06:33
Előzmény: robert #23205#23209
Robert!

A zsír sem olcsó és a szerves anyagok hamar tönkremennek. Pár év alatt megavasodik és használhatatlan lesz.

villam64!

A fázisváltó anyagok kereséséhez segítség ( nem csak paraffin) a Googl-hoz: PCM heat, mint a fórum megnevezésében is benne van.
A beírás után a képekre kattintva rengeteg tároló jön föl. Sajnos a magas hőfok ( >50°C ) eléggé megnehezíti a hosszú időn keresztüli tárolást. Az állandó és alacsony ( <35°C )fűtővízzel sokkal jobb eredményeket lehet elérni. Szerintem.

Pali
2012-01-11
12:23:03
Előzmény: villam64 #23174#23205
villam64,

Fázisváltós tárolókról az itt szereplő cikkekben sok információt olvashatsz magyarul:
www.energiahirek.biosolar.hu/

Kevés pénzből kísérletezhetsz disznózsírral. Nem vicc!

szocsmarciVálasz erre
2012-01-11
12:06:06
Előzmény: villam64 #23174#23204
Bele kezdtél egy olyan dologba, aminek nem látod a végét.
Pali megírta: egy kg fázisváltó anyag 1000 Ft (a legolcsóbb 2007-ben!)
Én megírom Neked, hogy 1kg víz 1Ft (a Vízműnél).
A víz könnyen kezelhető, nem mérgező, környezetbarát,a boltban lehet kapni olyan anyagokat, amit a víz nem tesz tönkre. A különféle vegyületekhez meg különféle anyagok kellenek (pl nem biztos, hogy a műanyag tartály jó lesz neked 70C-on is).
Ha kilyukad a tartály és víz van benne, akkor is károkat tud okozni. Ha valami vegyszer ömlik ki, akkor ott már lehet ki kell hívni a katasztrófa védelmet.
Hagyd a fenébe, majd ha kapsz a boltban 300 literes fázisváltót tartalmazó hordókat beépített hőcserélővel 2 év garanciával, akkor vehetsz 7-et belőle.
villam64Válasz erre
2012-01-11
08:33:30
Előzmény: monolit #23160#23174
Dehogynem. Most is süt. Meg a cél a napos időszak hőjének eltárolása, ami mondjuk 10-20 év alatt megtérül. Még januárban és decemberben is van átlag 5-5 napsütéses nap. Ez csak mellékes. A többi hónapot kell megfogni. Még a passzív háznak is kell fűtés. A kérdés, hogy hőszivattyúval, vagy hőtárolással oldom meg. Csak a szomszéd fenyője árnyékolja a napelemeimet. Fenyőt olyan helyre ültess, ahol egész évben árnyékoló hatás kell. Tehát létezik ideális hőmérsékletű fázisváltó anyag. Csak milyen áron? Meg ez egy hőfok. A parafinnak több változata létezik, több dermedés pont. Mindenképp jobb hatásfokúnak tartom a több lépcsős használatát. Mert a dermedt állapotában már nem áramlik úgy a hő benne, hogy kivehesd. Tehát kell a legalacsonyabb lépcsőfok. Ha 50 °C-os a parafinod dermedés pontja, azalatt már a kristályok nem szállítják a hőt a hőcserélő felé. Tehát a vízhez képest jelentősen romlik a hatásfoka. Ezért is alacsony a szorzó a teljes igényelt hőfokra vetítve. A másik rontó tényező az alacsonyabb fajhő a vízhez képest. Ami az olvadás után a hőfokemelkedésnél jelent hátrányt. Az elaprózással ezeket küszöbölöm ki. A másik amire a mai napig sehonnan nem kapok választ. Az a nagyvonalúság, hogy nagy mennyiségű hőt tud tárolni. - Mennyit? - Talán számokban kéne kifejezni. Van egy nagyobb jel. Az egyik oldalán ott a víz fajhője. A másikon egy X a parafin fázisváltás hője. Úgy látszik, az én életem kevés, hogy megtudjam az X értékét, hogy összehasonlíthassam.
HOL AZ 'X' ÉRTÉKE ?

Egy szótár. eduline.hu/segedanyagtalalatok/letolt/4243
Most kezdem angolosítani magam (magyar segítség nincs). latent heat, spacific heat
www.en.wikipedia.org/wiki/Latent_heat hátrány, hogy ez a gőzhöz halmazállapot értékei, nekem meg a folyékonyhoz kell
www.en.wikipedia.org/wiki/Heat_capacity
Hátha valaki többet lát.
www.industrystock.com/html/Latent%20heat%20accumulators/product-result-uk-24854-0.html
2012-01-10
22:51:37
Előzmény: villam64 #23137#23160
"Indiai kutatók talán megoldást találtak a napenergia még olcsóbb hasznosítására, olyan anyagot fedeztek fel ugyanis, amely képes a nap közben összegyűjtött energiát éjszaka lassan kiengedni. A paraffin és sztearinsav keverékéből álló anyag olcsó fűtési megoldást jelenthet a világ azon tájain, ahol napközben meleg, éjszaka viszont hideg van."

www.ipon.hu/hir/olcso_futes_fazisvalto_anyagokkal/18492

Rákfenéje az, hogy télen nem süt nálunk a nap.
villam64Válasz erre
2012-01-10
21:25:38
Előzmény: szocsmarci #23139#23150
Az valószínű, hogy a szorzat nem jó. Viszont leragadtál egy fázisváltó anyagnál. Én hétről írtam egy rendszerben. A Telkes tesztet nagyon régen olvastam. Megbukott a són, mely szerkezetileg nem stabil. A magas hőmérséklet létrehozása szintén ellene szól. Míg a négyszeres szorzó 30 - 70 fok közötti hőmérséklet tartományra vonatkozik 1 fázisváltónál. De a szorzó többszörös lesz, amennyiben 30-35 fok között hasonlítom a vízhez képest a hőtárolást. És a rétegződés is biztosabb. Megoldható keverőszeleppel is a tartályok között a hőfoklépcső. Tehát, én biztosítom a 30-70 °C közötti tartományt de nem 1 fázisváltóval. Így javítva a hatásfokot. De tételezzük fel a négyszeres szorzót 1 fázisváltónál 1000 liter fázisváltóra vetítve 30-70 °C között. Akkor 4000 liter vizet kell betárolnom. ha feljavítom több fázisváltóval csak 5-re, akkor 5000 liter vízre van szükségem. Még lehet finomítani. A következő 5 foktól mindig a következő tartályt melegítem csak. A vtc511 is hasonlóan működik.
szocsmarciVálasz erre
2012-01-10
20:04:32
Előzmény: villam64 #23137#23139
Kedves Villám
Nemértem a logikádat ezzel a többszörös áttétes, energia áttétellel. Ha a glauber só mondjuk 4x-es energiát képes tárolni a vízhez képest, akkor a 300 liter só 4x300= 1200 liter víznek megfelelő energiát képes magában tárolni. Nincs hatványozodás. Gondolj bele, ha sikerülne 1C-os lépcsőkben találni anyagokat 30-70C-ig, és az 1 literes tárolókban helyeznéd el, akkor 40 liter oldatból 4x40x40 = 6400 liter vizet válthatnál ki? Képtelenség.

www.kfki.hu/fszemle/archivum/fsz0303/ujfal0303.html
Telkes Mária napháza Doverben - részt keresd meg és olvasd el, nem hosszú. Én is erre gondoltam, hogy a kivitelezésben lehetnek gondok. Nem egyszerű egy nem túl általános anyaggal bánni, sok vele a macera. Még egy egyszerű szolár fagyálló is mennyi gondot tud okozni!
A másik az, hogy 7 tartályhoz 7 szivattyút akarsz használni? Mit építesz, erőművet? Nagyon bonyolulttá teszed már a kiindulást is.

Most látom csak, hogy erről mar van téma nyitva. http://biosolar.hu/forum/333
villam64Válasz erre
2012-01-10
19:21:26
Előzmény: pali #23111#23137
Róbert
Napenergia és vegyes kazán együtt. Természetesen túltermelésnek kell lennie, mint nálad. A betárolható mennyiség nagyobb, mint a víz esetén. A veszteség meg kisebb az alacsonyabb hőmérséklet miatt. Felépíteni a Hortobágyon egy ikerházat, és két tárolási módszert használni egymás mellett. A betárolható hőmennyiség jóval nagyobb, mint víz esetén, mert a kollektor is alacsonyabb hőfokon dolgozik. A vizes tárolóban a mennyiség is nagyobbnak kellene lennie, mint a számítottnak az ugyanakkora teljesítményhez, mert a méret is szorzó tényező a hőmérséklet mellett. Nem annyira elvetendő összességében nézve.
Pali
Az ár nem minden. Összességében kell nézni. Ez vagdalkozásból nem hoz eredményt. Sóoldatot lehet készíteni. A parafin-nak több hőfoka van, és olcsóbb is. A viasz, faggyú, fülzsír. Mondjuk az is igaz, hogy a pazarló kőolaj elégetés miatt fogyó készlet egyre drágább lesz. A jövő a hulladék műanyagokból készített fázisváltós anyagoké. A betárolt energia akkor 4-szeres, amennyiben 1 fázisváltóval próbálod kiváltani. De amikor a fázisváltós hőjét a következő fázisváltóra viszed, akkor már minimum duplázódik, de a hatvány és a dupla között fog elhelyezkedni. A dupla biztos. Tehát két fázisváltós anyag 8-szoros a vízhez képest. Én hetet építenék be. Hétszer 300 liter fázisváltó, az nem 2100 liter víz, hanem 28-szor 2100 liter. Ámbár ezt még logikailag át kell gondolni.? (De lehet, hogy 7-szer 1200 liter a minimális plusz víz.) A másik, a fázisváltós anyagok azért nem teljesítenek olyan jól, mert a fajhőjük kevesebb. Így hiába 50-80 -szoros a parafin fázisváltásból nyerhető hője a víz fajhőjéhez képest, ha utána veszít a széles felhasználási tartományban a megolvadása előtt és után. Az én elképzelésemnél, több kisebb tartományban kell vizsgálni az eltárolt hőmennyiséget. Tehát első lépcsőben van 300 liter 30 °C-os olvadáspontú fázisváltó anyag. Ezt a következő lépcsőig, vagyis 35 °C-ig melegítem. Ott egy darabig a következő fázisváltó anyagnak adja át a hőt. Majd amikor az megolvadt, melegszik tovább az első tartály, és tőle a második. Amikor a második eléri a 40°C-ot, akkor elkezdi melegíteni a harmadik tartályt. És így tovább.
A fülzsír, mint megújuló energia. Érdekes, a takonyt még nem használták fel. Vajon mire jó?
2012-01-10
13:03:34
Előzmény: villam64 #23105#23111
Villam!

Fázisváltó anyagokra kértem ajánlatot 2007-ben
"Tisztelt uram!

Az Ön általt kért anyagokat forgalmazzuk az alábbiak szerint:

Natrium karbonát-dekahidrát a.r. 1 kg 1.790,-Ft+ÁFA
Nátrium tioszulfát-pentahidrát puriss. 1 kg 1.680,-Ft+ÁFA
Nátrium szulfát-dekahidrát puriss. 1 kg 1.280,-Ft+ÁFA

Amennyiben igény van rá,a fenti termékeket -egyedi megrendelés alapján-nagyobb kiszerelésben is tudjuk szállítani.

Üdvozlettel:
Pazar Kálmán"

Akkoriban komolyabban foglalkoztam fázisváltókkal, de a bekerülési költsége többszöröse a vízének, közben maximum 4x-e a tárolt energia, a vízhez képest.

Azokat a milliókat inkább szigetelésre kell költeni és pár kilówattal kifűtöm az egész házat.

Üdv: Pali
2012-01-10
12:29:35
Előzmény: villam64 #23105#23107
villam64,

Ha ezt a tárolórendszert megépítenéd, akkor már csak azon kellene gondolkodnod, hogy mivel töltöd föl. Mert napenergiával nem, annyi biztos. Gázzal? Villannyal? De akkor minek a tároló?

Biosolar Forum  =>  Hőtárolás  =>  PCM - Fázisváltó hőtárolólapozz: 1, 2, 3, 4   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva