English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Hőszigetelés  =>  Egyéb hőszigetelések
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2016-01-18
20:38:10
Előzmény: herkules #48659#49749
Sajnos nem, a hőkezeléssel éri el a porózusosságát (légcellák).
2016-01-05
18:16:09
Előzmény: villam64 #49689#49690
villam64,

"Az ötlet olyannyira bevált, hogy mínusz három Celsius-fokig egyáltalán nem kell fűteniük a házat, hiszen az üvegház fagypont alatt is megtartja a 20 fokos hőmérsékletet.
Ráadásul gyümölcsöket és zöldségeket is termelnek a házat körülvevő kertben. Mivel a növények nem fagynak el télen, olyan gyümölcsök is megmaradnak, amelyek egyébként nem bírnák az éghajlati viszonyokat. Északon a paradicsom, az uborka és a füge csupán import termékként található meg, az üvegházon belül azonban egész évben frissen fogyaszthatja a család."

Elég nagy baromságnak tűnik ez az ököbulvár cikk :) Füge egész évben... fűtés nélkül -3 fokig... Szerintem az ilyen hülyeségek miatt hagyja figyelmen kívül sok normális ember értelmes energiafogyasztást-csökkentő megoldásokat is!

Egyéb világmegváltó technológiák: vízház, csodafesték, aktív hőszigetelés, ráolvasás...

Gondolj csak bele: könnyűszerkezetes házról lévén szó hőtárolás nincs, átlag 0.5-ös hőátbocsátási tényezőt az üvegezés 0.4-re csökkentheti (-20%), cserében a bekerülési költség ~50e/m2 áron számolva ~20 millió.
Véleményed szerint akkor is olyan csábító az ötlet, ha így tesszük fel a kérdést: az évi 300 ezer forintos fűtési számlán 60 ezret foghatunk 20 milliós beruházással (egyszerű megtérülés >300 év)?

Ezekkel a világraszóló ötletekkel legtöbbször az a probléma, hogy csekély megtakarítás elérése érdekében óriási beruházásokra van szükség. A hírportáloknak csak szenzációs hírek közlése a céljuk, ezért ferdítenek.
villam64Válasz erre
2016-01-05
18:06:53
www.spurman.blog.hu/2016/01/05/oriasi_otlet_igy_sporolnak_a_futesen_a_svedek

Egy svéd házaspár Stockholmban úgy próbálta csökkenteni a fűtésszámláját, hogy egy hatalmas üvegházat húzott fel fából készült otthona köré. Az ötlet olyannyira bevált, hogy mínusz három Celsius-fokig egyáltalán nem kell fűteniük a házat, hiszen az üvegház fagypont alatt is megtartja a 20 fokos hőmérsékletet.
herkulesVálasz erre
2015-05-14
17:51:55
A darált perlit mint kőzet, ami még nincs hőkezelve (puffasztott perlit) alkalmas e valamiféle hőszigetelésre, mint vakolat anyag?
ATengereszVálasz erre
2013-01-04
11:38:51
Előzmény: robert #37448#37449
Hehe. Nem a hőszigetelt házra mondtam, hogy elméleti megoldás, hanem a javasolt módon elkészített hajóra. Hasonlóan elméleti megoldás, mint a tengeri betegség megszüntetésére az, hogy a hajóban legyen egy nagy medence, azon ússzon egy másik "hajó", ami így mindig vízszintesen áll, miközben a "külső" hajó dülöngél a hullámokon. Ezt a találmányt egy magyar tanár mint kivándorló agyalta ki két hányás közt valamikor az 1900-as évek elején és nyújtotta be a hajó kapitányának. Mindazonáltal mind a hajó, mind az úszómedence létező és működő dolgok azóta is.
2013-01-04
10:56:07
Előzmény: ATengeresz #37446#37448
ATengeresz,

Ez a hőszigetelt doboz nem más, mint egy könnyűszerkezetes ház. Nem csak a kommenisták, de a legtöbb ámerikai is ilyenben él :) Persze nem árt kiszellőztetni néha.

ATengereszVálasz erre
2013-01-04
10:40:41
Előzmény: robert #37421#37446
Hát..... :(( ez a körbekiszellőztetés megoldhatatlan. Részint mert a hajót 7 év alatt építettem, rajta élünk, nem kezdem el lebontani és újraépíteni, másrészt technikailag se megy a dolog, hogy az ember egy hajóban egy hőszigetelt dobozban éljen. Sehol nincs ilyen megoldás. Ezek elméletek, amik elméletben működnek, mint pl. a kommunizmus. A csatolt linkeket köszönöm, nem ismertem őket, este átnézem majd.

Hehe. Azért kíváncsi voltam, kicsit belenéztem. Hát látod a Roberts is azt csinálja, hogy PUR habbal befújja a hajótestet, mielőtt hozzákezd a belső rész beépítéséhez. Csakhogy ő tipushajókat épít, amiknek a külső része teljesen kész van amikor elkezdi a belsejét. De még így is lehet gond, ha a későbbi tulajdonos mondjuk valamit fel szerelne rakni a deckre. Én a belülről párazáró fóliával lezárt kőzetgyapot szigetelésemmel egyszerűen odahegesztem, de ő csak csavarozni tudja, mert hegesztéskor kigyullad a PUR hab és leég a hajó.

2013-01-03
21:18:41
Előzmény: ATengeresz #37419#37421
ATengeresz,

Épületek esetén a külső hőszigetelés előtti burkolatot (ami sok esetben fémlemez) át kell szellőztetni, mert ott is lecsapódik a pára.
A hajó esetén a sárga színű hőszigetelt falak és a hajótest közötti üreg külső levegővel történő folyamatos átszellőztetésre gondolok.

Ha a kvázi-függőleges falak mögött nem is, a padló alatt az orrnál és a tatnál lehetnének szellőzők, így szárazon tarthatnád a járatot.

Ezeket az oldalakat láttad már?
www.frugal-mariner.com/Insulating.html
www.bruceroberts.com/public/HTML/INSULATION.htm

ATengereszVálasz erre
2013-01-03
20:32:34
Előzmény: barbot #37400#37420
Kösz nem a festés a gond. Mielőtt elkezdtem beépíteni a belsőrészt nagyon alaposan lefestettem több réteg alapozó festékkel, majd a végén még két réteg Katepoxszal is, ezért nincs még sehol rozsda. De ami késik nem múlik, semmiféle festékanyag nem áll ellen örökké a száraz/nedves igénybevételnek. Itt csak a hőszigetelés a gond.
ATengereszVálasz erre
2013-01-03
20:29:26
Előzmény: robert #37399#37419
Túl nagy a mennyiség. Azt képzeld el, hogy a padlódeszka alatt látszik a lehelet, miközben idefent 30 fok van. Onnan mitől párologna felfelé, bármiféle légáram hatására? Ellenkezőleg, a légáram fentről lehozza a páratartalmat ami alant "kifagy" belőle, hisz épp ez a probléma normális, minimális, csak a réseken át történő cirkulációnál is, azért van ott víz. Ráadásul olyan mennyiségű a kondenzátum, mintha egy vödör víztől várnám, hogy "elpárolog".
ATengereszVálasz erre
2013-01-03
20:24:25
Előzmény: takyka #37398#37417
Köszönöm a tanácsot. Ismerem az anyagot. Sőt epoxi habosításban olyan eredményes voltam, hogy az Alvinplast külön gratulált a saját úttörő megoldásaimhoz. Hosszú lenne árnyalni, de ide nem jó egy rakás ok miatt.
2013-01-03
11:18:45
Előzmény: ATengeresz #37394#37400
A pur habos szigeteléshez nem tudok hozzaszólni, viszont a hajó vasalkatrészeire ajánlanék két kezelőszert.
Azokra a helyekre, ahová hozzá lehet férni ecsettel, oda Noveroxot ajánlok, ahová meg csak szórni lehet, oda Fertant. A Noveroxot évek óta használjuk a műtárgyvédelemben is, a Fertant nemrég kezdtem használni. A Noverox egy nagyon jó vegyszer az időjárás viszontagságainak kitett vastárgyaknál, a Fertan a nagy, nehezen hozzáférhető, nedves felületeknél jöhet jól. A Noveroxról nem tudok semmi negativumot mondani az árán kivül, a Fertannal volt gond, ugyanis a régi, vasoxid alapú festések szinét megváltoztatta.

Noverox:
www.kelat.hu/termekek/noverox/

Fertan:
www.fertan.hu/

2013-01-03
10:14:36
Előzmény: ATengeresz #37396#37399
ATengeresz,

Ha a padló hőszigetelése és a fenék szárazon tartása a cél, akkor nem lenne jobb kiszellőztetni a fenéklemezt a hőszigetelés alatt?
Mekkora hely áll rendelkezésre?

2013-01-03
10:09:49
Előzmény: ATengeresz #37396#37398
Epoxi műgyantához létezik habosító anyag. Olyan kinézete lessz megszilárdulva mint a pur habnak, csak nem szívja magába a nedvességet, habosítási aránytól függően terhelhető marad. Így távolról azt gondolom, hogy ha bekennéd a hajó fenekét formaleválasztóval, majd erre kennéd rá a habosodó műgyantát több rétegben, megszilárdulás után kivehető lenne a cucc (hegesztéshez). Vagy a formaleválasztó helyett olyan közbenső réteget alkalmazni, amihez az epoxi csak viszonylag gyengén köt. Ha valaha szükség lesz hegesztésre, csak körbevágod a kívánt területet és kifeszegeted a habot. Hegesztés után újraöntöd. Így biztos, hogy nem fog pára alámenni. Lehet, hogy a mostani festékedre direktben felműgyantázva el is éred ezt a hatást.

T.
ATengereszVálasz erre
2013-01-03
02:12:02
Előzmény: Égboltos #37356#37396
A gyári alumínium hajótesteket ilyen fújással szigetelik. De hát amikor csinálják még nincs benne a berendezés. Úgy könnyű. itt külső cég szóba se jöhet, ha meglátnák amivel itt szembe kell szállni elmenekülnének. Különben se bízom másra amit magam is meg tudok csinálni, csak meg kell találjam a technológiát. Szilikon hab zárt terekre nagyon jó pl ilyennel nyomtam ki a kormánylapot belülről, de ide alkalmatlan. Alant írtam én is a Polyfoamot, vagy a szintén zártcellás, tehát párazáró Polistyrol hablemezt. Csak rohadt nehéz pontosan beszabni és légmentesen leragasztani olyan helyekre, ahova csak a kezem fér be ipeghogy. Azért él vágyaimban egy olyan kenhető anyag, amit csak betöcskölök jó vastagon, esetleg több rétegben egy nagy radiátorecsettel, ott a mélyben megköt, szigetel "oszt jónapot". A vízbázisú ragasztóanyag azért szimpatikus, mert nyirkos minden, éppen ez a baj.
ATengereszVálasz erre
2013-01-03
01:57:41
Előzmény: zsezse #37349#37394
Ajaj. Sajnos fogalmam se volt róla, hogy a perlit nedvszívó. Akkor ugyanaz a baj vele mint a cellulózzal, ez ugrott. Rajz... szkennelni nem tudok itt a hajón, kiszerkeszteni elég macerás a PC-n. De képzelj el egy enyhén ívelt (mondjuk 1m2-en 2cm) felületet, ami 60 cm-enként keresztben merevítve van 90X30-as, 5mm vastag "L" profil bordákkal, hosszában pedig 60 cm-enként 60X5-ös laposvasakkal. Ezek ugye merőlegesen vannak a lemezre hegesztve (az "L" profil az "hegyével", nem a talpával)! Ebből van olyan 15-20 m2, de nehezen megközelíthető, mert rögzített bútorzat, berendezés áll felette 80%-ban. Szóval csak alányúlkálással közelíthető meg a felület legalább 20%-a ( egy szekrény, ágy alatt még csakcsak, de ahol falak, oszlopok találkoznak...)Az édesvíz tankok a kielben vannak, azokat körbeszigeteltem úgy, hogy vízbázisű szőnyegpadló ragasztóval, illetve PUR habbal beragasztottam a lemezeket, mielőtt behelyeztem volna rájuk a tartályokat. Ha nem tudok jobbat akkor máshol is ez (vagy préselt polyfoam hulladék panel)lesz és ahol pakolok rá(ágyak alatt, szekrény fenekén) ott bedeszkázom.
ÉgboltosVálasz erre
2013-01-02
12:02:41
Előzmény: ATengeresz #37347#37356
A PUR hab messze nem alkalmatlan arra amit gondolsz, csak a házi, flakonos technológia az. Vannak cégek akik foglalkoznak "felfújással" akár centinként is. Nálad viszont valószínüleg nem férnek hozzá a szerkezetükkel. A kiszállási díj több mint a munkadíjuk. Saját kivitelezésre egy érdeklődést talán megér www.novia.hu/index.php?a=smoothon&cat_id=10
Ha nem zeg-zugos helyről van szó akkor a szilikon hab, de még inkább a Polyfoam lemezek talán használhatók. Mindkettő jól ragasztható, hajlítható. Polyfoamnak van olyan kemény változata is ami a járható hungarocellnél keményebb, sörösládát simán kibír. 100° közelében képlékennyé válik, visszahülve felveszi a formát.
De igazán egy rajz vagy kép jó lenne tényleg.
2013-01-02
10:11:49
Előzmény: ATengeresz #37347#37349
atengeresz
kicsit nehezen tudom elkepzelni a helyet, ahova alkalmaznad.
a perlit erosen nedvszivo, rengeteg vizet felvesz! Ez hoszigeteles szempontjabol elonytelen szerintem!(nem veletlenul alkalmazzak a kerteszetekben is a talaj vizhaztartasanak javitasara!)

tudnal esetleg kuldeni egy metszetrajzot, hogy megis milyen feluletre/uregbe szeretnel megoldast talalni?

ATengereszVálasz erre
2013-01-02
09:44:20
Előzmény: zsezse #37341#37347
Használtam már PUR habot bizonyos helyekre. De az a bajom vele, hogy azt, hogy egy felületet mondjuk 1cm vastagságba beborítson, megoldhatatlan. Elkezd habosodni, hullámzik, duzzad, lefolyik, kifolyik... Azt csináltam, hogy a flakonból való kinyomás után egy fóliát ráterítettem és azon keresztül nyomogattam masszíroztam a nekem kedvező formára, de baromi macerás és nem ad rendes felületet. Elméletileg ha sík lenne a felület lehetne egy sík lapot lesúlyozva rátenni a fóliára amíg megszilárdul a hab, de a hajófenék messze nem sík, baromira alakos, görbe, bordák állnak ki belőle...nem megy a PUR hab. Technológiailag alkalmazhatatlan. Most azon spekulálok, hogy bekenem valami vízbázisú ragasztóval, szórok rá perlitet, megvárom amíg megszárad és ezt ismétlem amíg legalább 1 cm vastag lesz a réteg. Rohadtul macerás.
ATengereszVálasz erre
2013-01-02
09:34:19
Előzmény: villam64 #37327#37346
Alulról... ott a hajótest alatt a víz van, szóval szerintem nem erre gondoltál. Belülről, azaz a szigetelés szempontjából felülről nem tudom megoldani. Például kifolyik valami víz, felborul egy pohár, kifröcsköl amikor vizet szerelek stb. Az, hogy egy hajón nem kap vizet a hajófenék, elképzelhetetlen. Mondjuk egy konyhában sem elképzelhető, hogy a padló ne kapjon vizet néha. hajó ebből a szempontból egy-két nagyságrenddel rosszabb. Közben a blogon (amapola.blog.hu)keresztül kaptam infot hogy a papír alkalmatlan, szóval valami más utat kell járjak.
2013-01-02
01:28:53
Előzmény: ATengeresz #37325#37341
atengeresz:
ilyen helyekre inkabb fujhato PUR habot tennek! hallottam mar, hogy hajoknal alkalmazzak. a Pur hab vizzaro is, konnyu is, mechanikai seruleseknek is jobban ellenall.
cserebe, ha hegeszteni kell a feneklemezt, akkor onnan ki kell kaparni a pur habot.
viszont ha jol tudom, hajotesteket is javitanak purhabbal!
villam64Válasz erre
2013-01-01
22:09:09
Előzmény: ATengeresz #37325#37327
Hogy oldod meg, hogy alulról ne kapjon nedvességet?
ATengereszVálasz erre
2013-01-01
21:50:45
Előzmény: zsezse #36273#37325
Idáig egyáltalán nem érdekelt ez a hőszigetelő anyag, egész pontosan azt se tudtam, hogy van. Viszont most kicsit utánagoogliztam. Kérdésem van hozzád és mindazokhoz akik ismerik az anyagot. Probléma a következő. Hajó (amin élek) fala és a fedélzet (ami ugye idebent a "mennyezet") kőzet/üveggyapottal szigetelve, párazáró fóliával lezárva, fával burkolva, ez OK. Viszont a padlódeszkák alatt sem a szálas szigetelőanyagok, sem a hablemezek nem alkalmazhatók, mert itt időnként csurgalékvizek fordulnak elő, szóval megoldhatatlan a beázásmentessége a szigetelőanyagnak. (idáig semmi szigetelés nem volt itt, ezért lekondenzál a pára a fenéklemezre belül, ami nem szerencsés többek közt a korrózió miatt) Ráadásul ha a fenéklemezt bármiféle javítás miatt kívülről hegeszteni kellene a polisztirol hab meggyulladna. Vajh ezt a papírizét lehet e kézzel teríteni, hogy felragadjon légmentesen (pára alákondenzálódásmentesen)a fenéklemezre, és ha a belső felület vizet kap, nem ázik e le? Mennyire áll ellen az így kialakult felület a mechanikai sérüléseknek? Merthogy a fenékben tárolódnak dolgok amik megüthetik (söröskarton), megkarcolhatják (tartalék vasanyag). Mert az, hogy nem ég, az nagyon szimpatikus hajóra.
Biosolar Forum  =>  Hőszigetelés  =>  Egyéb hőszigetelések
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva