English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Állatvilág  =>  Legyek
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2011-04-13
08:37:12
Előzmény: robert #13665#13670
Robert,
végiggondolva, tényleg mintha idén kevesebb rigó lenne nálunk is, de az apró legyek már megjelentek. Valamelyik nap felébredtem hajnali 4 óra körül és nem tudtam vissza aludni egy ideig, és akkor figyeltem, alig csiripelnek a rigók. Pár éve volt egy törzsvendégünk, minden hajnalban leszállt a tetőre és oda-vissza végigszaladt a tetőgerincen, majd elkezdett trillázni. Akkor még nem volt meg a tetőszigetelés, a lépéseit is tisztán lehetett hallani. Nézz körbe, szarkák nem települtek be a környéketekre? Sajna nálunk idén megjelent már egy, készítem is a légpuskát.
Ezek a rohadékok kieszik a rigó fiókákat a fészekből, így a rigók arrébb mennek a következő évben. Anno a XV. kerületben rengeteg rigó volt, aztán jöttek a szarkák és egy idő után reggel már nem fütyültek, csak ezek a nyomorultak csettegtek. Sajnos nem egyszer láttam, milyen eltökéltséggel fárasztotta le a rigó szülőket, majd vitte el a fészekből a kicsiket.
A Lurdy ház közepén van egy tetőterasz szerűség, ahová néhány éven át egy vadkacsa fészkelt, és keltette ki a fiókáit. Egy ideig láttuk a kicsiket mászkálni az anyjuk után, majd egy hétvége alatt mindegyik eltűnt. Elrepülni biztos nem tudtak, ahhoz nagyon kicsik voltak, viszont az itt dekkoló szarka pár, már az eltűnésük előtt nagyon figyelte a vonulásukat.
2011-04-13
06:50:04
Előzmény: robert #13665#13667
Robert!

A legyek még alszanak, de rigóból nagyon sok van nálunk. Az utcában a macskákat is ellátják desszerttel.

Pali
2011-04-12
22:19:35
Nálunk furcsa módon nincsenek legyek az idén, és rigóból is észrevehetően kevesebb van. Ti tapasztaltatok hasonlót?
2010-05-13
05:27:44
Legyekre azért is szükség van, mert a lárváik (nyüvek) pl. az elhullott állatok tetemeit eltakarítják. Ha ők nem lennének, akkor rothadó húscafatok között gázolnánk. A nyüveket a gyógyászatban is használják, mert egyes fajtáik az elhalt szöveteket elpusztítják. Lehet érdemes lenne alkalmazni fekélyek kezelésére, csak nem nagyon hallottam róla, hogy itthon ezzel valahol is foglalkoznának.
Szerintem minden élőlénynek vannak más élőlények számára előnyös és hátrányos tulajdonságai.
2010-05-12
19:05:15
villam64,

Alapvetően igazad van.
Tavaly vendégként voltam egy svájci farmon, ahol a tehenészet volt a fő profil (nem láttam egy lila tehenet sem). Nagyon finom ételekkel vendégeltek meg minket, pl a szárított marhanyelvet almalével öblítettük le. A lényeg az, hogy annyi legyet egy konyhában még sosem láttam (pedig vidéken nőttem fel, állatokat is tartottunk). A vendéglátóinknak teljesen természetesnek tűnt a legyek jelenléte, nekem sikerült eltitkolnom, hogy frászt kaptam tőlük.

villam64Válasz erre
2010-05-12
18:51:56
Bármennyire sem szeretem a legyeket, de szükség van rájuk is. Ma is volt a híradóban, hogy fecskéknek fészkeket építenek. Szart sem ér, ha közben éhen pusztulnak. A rengeteg haszon állat töredéke maradt. A legyek száma is a töredékére esett. Vidéken voltam nemrég. Ahol régen 10 pár fecske is volt. Most 1 párt láttam. A szokásainkon kell változtatni. Ami szép nekünk nem biztos, hogy jó a természetnek. Továbbra is felrúgjuk az összhangot. Félünk a természettől. Nemrég láttam az Avatar-t. Számomra a mondanivalója pont ez. Mások talán mást vesznek észre belőle, sajnos.
2010-05-12
18:25:34

Biosolar Forum  =>  Állatvilág  =>  Legyek
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva