English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Napkollektorok - Vizes rendszerek  =>  Vákumcsöves vízmelegítőlapozz: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2013-12-24
12:00:10
Előzmény: PetiG #44491#44493
Én műgyantás vizlágyitót használok. Az bevált.
Merre van a kollektor? Időjárás hőfok arány miatt.
2013-12-24
11:23:27
Előzmény: villam64 #44488#44491
Ha már a vízkőnél tartunk, megemlítem hogy egyszer szétszedtem egy vízkő menetesítő csoda készüléket mindössze ha jól emlékszem egy 1,8kHz körüli CMOS kapukból kialakított négyszöggenerátor hajtotta meg a tekercset még csak nem is nagy teljesítménnyel; működik ez a szerkezet? Nekem az hihetetlen hogy fémcsövön keresztül is.
villam64Válasz erre
2013-12-24
08:58:14
Előzmény: PetiG #44480#44488
Várom a téli eredményeket. Én nem találkoztam olyannal, aki be merte volna vállalni a téli üzemet. Azért a vízkőben ne bízz. A meleg hatására nagyobb mennyiségben csapódik ki.
Köszönjük.
Boldog Karácsonyt!
2013-12-23
18:50:42
Mivel május óta üzemel remélem nem sok vízkő van benne.
Egyenlőre visszatöltöttem félig vízzel mert kemény fagyot nem jeleznek elő, (hátha vége lesz az 500 éve tartó jégkorszaknak).
A hőmérsékletet is bárhol tudom ellenőrizni www.gpeti1977.uw.hu
2013-12-23
18:35:44
Előzmény: PetiG #44447#44478
Nekem is van ilyen.
Ha túl sokszor nem ment 90-100 C felé elég 2-3 évente kivenni a csöveket, és vízkőteleníteni.
Ha mégis meg akarod csinálni, vegyél fel egy bőr tenyerű munkáskesztyűt, húzd le a porvédőt, kend be szappanos vízzel, vagy szilikonnal a tartály tövében a csövet. CSAVARVA told fel a csövet addig, amíg alul már kifordul (vigyázz mert a kenés hatására pár centi után megugorhat, és a tartályban ugorhat neki valaminek). Majd CSAVARVA húzd ki (vigyázz mert a végénél is könnyen megugrik)
Ajánlott 2 ember 1 a cső végén 1 az elejénél.
Legrosszabb esetben a szilikon tömítést rágja meg a vízkő, de nem valószínű.
De abban is tudok neked segíteni (1800x58).

Tibor
payagyerekVálasz erre
2013-12-22
16:10:30
Előzmény: villam64 #44449#44451
Citromsav. Az emberbarátabb.
payagyerekVálasz erre
2013-12-22
16:08:26
Előzmény: PetiG #44447#44450
Sajnos nem biztos, hogy a csövek ki fognak jönni erőltetés nélkül. Ezért az eltörés veszélye adott. A vákuumcsövek tartályban lévő végei jócskán vízkövesek. Úgy néznek ki, mint 1-1 "gyufafej". (Nagy gombóc vízkő a fejük.)

Lehetséges megoldás:
A tartálytartó csavarokat kitekered. Csak 1-1 darabot hagysz benne minkét oldalt, melyek alkotta forgástengely körül hanyatt tudod billenteni a tartályt csövestül.
Ekkor kifolyik a csövekből. Más kérdés (konstrukciófüggő), hogy a tartályból kifolyik-e majdan.
villam64Válasz erre
2013-12-22
15:48:23
Előzmény: PetiG #44447#44449
Pontosítom Róbertet. Lejjebb olvasva látod, hogy vízkövesek lesznek a csövek, és előfordul, hogy törés árán jön ki. Én is azt állítottam hogy nem fagy bele a víz. De nem a te esetedben. Mert, te csak a csövekben hagytad meg a vizet, ami jóval kevesebb energiával bír, mint ha a tartályban is meghagytad volna. Ráadásul még párolog is. Nekem nem volt ilyen rendszerem. De nagyon úgy tűnik, hogy nyitott, átfolyós rendszerben nem használható. Kétkörössé kell alakítani, különben minden évben savazhatod az egészet. Ahol kitalálták, ott lágy víz lehetett. Nálunk meg kemény víz van. Ebbe meg nem volna szabad kemény vizet bele engedni. Ha most nem vízkőteleníted, akkor legközelebb csak kalapáccsal tudod valószínűleg kivenni a csöveket. Meg lehet talán próbálni vízkő oldót a tartályba önteni ecettel hígítva, és várakozás után esetleg könnyebben kijönnek a csövek. Sósav azért nem jó, mert a kezedre fröccsenhet a cső kihúzásakor, bár a legjobb vízkő oldó.
2013-12-22
14:22:55
Előzmény: PetiG #44447#44448
PetiG,

Habár egyesek szerint nem fagy meg csövekben a víz, én nem merném megkockáztatni a telet.
Szerintem a magára hagyott csövek fagyveszélyesek, de nem csak én vagyok ezen a véleményen, a gyártó is előírja a leürítést.

Ehhez jön még, hogy a csöveket időnként mindenképpen ki kell tisztítani, ami a kiemelésük nélkül nem lehetséges. Vagyis így-sem, úgy-sem úszod meg a szétszerelést, és minél tovább halogatod ezt a munkát, annál nehezebb lesz.
Ezért én azt javaslom, hogy ess túl rajta és szedd ki a csöveket most. Tavasszal esetleg új, kevésbé rideg tömítőgumikkal, vagy a jelenlegi tömítés valamilyen anyaggal (pl szilikon) történő kezelését követően helyezd vissza a csöveket.

2013-12-22
14:06:26
Mit tegyek? A nyílt rendszerű napkollektorból leengedtem a vizet, de a csöveket nem bírom kicsavarni, jobban meg nem merem erőltetni, így maradt benne víz, mivel nincs napsütés nem fog elpárologni de úgy néz ki fagyni sem fog, de ha mégis akkor jobb lenne visszatölteni vízzel a tartályt?
2013-11-01
19:00:37
Előzmény: jankasanyi #43080#43088
Szerintem egy normális rendszert éri/né meg telepíteni (nem Grünpower-t) ami ha csak a meleg vized kiváltására használod nem éri meg (nem térül meg).
A fűtésrásegítést - ha gazdaságossági szempotokat veszel figyelembe - felejtsd el, a megtérülés még rosszab, mint a melegvízkiváltásnál (pont akkor nem süt a nap mikor kellene, nyáron meg megőrülsz, hogy mit kezdj a sok meleg vízzel).
Kollektort csak akkor tegyél fel ha van egy nagyobb medencéd amit nyáron, illetve tavasszal és ősszel ezzel akarsz melegíteni.

Ha "zöldülni" szeretnél tegyél inkább fel napelemeket, termeld meg a villamos energia szükségleted, illetve ebbe a villamosenergia szükségletbe számítsd bele egy a család mértenek megfelelő villanybojler fogyasztását is és így egy füst alatt a melegvíz kérdés is megoldódik.
2012-06-06
04:27:39
Előzmény: Rike #30250#30251
A kollektor -elővettem a papírt, amit a szerelő adott- 58-1800-20 vákuumcsöves kollektor.
Első éveben egy Deltasol AX vezérlés volt, ami csak ezt a rendszert vezérelte. Elkészült a fűtés, a hozzáértők azt mondták, kell egy komolyabb vezérlés, hogy a két tartályt tudja figyelni. Én ezt így tudtam. Most derült ki, hogy megvettük ugyan a drágább, okosabb vezérlést, de ugyanúgy csak egy tartályt (solár) figyeli, mert a szerelő szerint "nem tud visszafelé dolgozni". Tehát a puffert nem figyeli. Hogy minek kellett akkor a drágább vezérlééééés???!!!
Az, hogy a másik tartály elveheti a melegvíz egy részét, nincs.
Amikor írtam, hogy jobb lett, arra gondoltam, hogy tovább fűt, nem kapcsolgat rövid időre. Ez gondolom a be-kikapcsolási hőmérséklet állításának köszönhető. A szivattyút is állítottam. A melegedés az áramszünet miatt volt. Télre fagyálló lesz benne.
Köszönöm mindenkinek a reagálást! Én meg vagyok vele elégedve, van elég melegvíz. Mondjuk ilyen "szép" felhős időben kell egy kis rásegítés, de nem gond. A villanyszámlán még így is sokkal kisebb összeg van! :D
2012-06-05
22:23:22
Előzmény: lacane #30209#30250
lacane!

Ahogy a telefonban is mondtam nem biztos,hogy a 60-65C tartály hőmérséklet kevés lenne a 20 csőtől ez azt jelenti,hogy a kollektorod 70-75C között üzemelt a vége fele,mert úgy állítottuk be,hogy 10C-különbségnél kapcsol be 6-nál ki.Igazából attól is függ a termelés,hogy mennyire fogyasszátok el a 140Lit. vizet,mert egy 3-4tagú család lehasználja mondjuk 30C-ra és másnap feltermeli 65C-ra,akkor a rendszer 4,9Kw-ot termelt ami a 20csőtöl jó teljesítmény.
Mondtad,hogy most vízzel van feltöltve aminek 153C-nem igazán használ,mivel nincs szünetmentesre kötve jobb lenne a fagyálló nyáron is mert az nehezebben forr meg,minden esetre most meg nézném,hogy nem levegős e.
A szivattyút átállítottad 2.fokozatra,ahogy beszéltük?
Milyen típusu a kollektorod?
A két tartály közti biztonsági összeköttetést(termosztát stb.)leellenőrizted?-hogy nem kezdi e melegíteni a puffert igaz ,ahogy mondtam egy kapcsolási rajz jó lenne mert nem tudom mi vezérli a biztonsági kört.Esetleg egy kép a tartályról,hogy hol vannak a szenzorok és hol méritek a tartály hőmérsékletet?
Mit értesz az alatt,hogy jobb lett és ,hogy "sima" napon nem megy 60-65fok fölé?

Nagy aggodalomra nincs ok,mert ha megnézed Balázs megjegyzését és ha nézzük az én mai termelésemet 60cső-73C ra nyomta fel a 300-as tartályt,akkor a 20csővel a 140Liter 65C-os meleg víz nem is rossz.

Üdv!

zsbalazsVálasz erre
2012-06-05
11:39:10
Előzmény: lacane #30209#30226
Nálam 90 cső 300 liter. Nagyon erős napsütés kell hogy 80 fok felé menjen.
villam64Válasz erre
2012-06-05
09:51:14
Előzmény: lacane #30209#30216
Minden kollektornak, rendszernek a melegedés hatására romlik a hatásfoka. Javaslom e témában e stagnációs rovatot átolvasni. http://biosolar.hu/forum/show/29191#29191
http://biosolar.hu/forum/258
Nálad 20 cső, 140 liter. Lehet, hogy magasabbnak kéne lenni. Látatlanba nehéz megmondani, hol, mennyi a veszteség. Keresgélni kell. Szigetelés tapogatása. Mikor éri el a 60-65 fokot? Próbál-e a szivattyú még keringtetni? Minden elemet, ahol magas hőfok van szigetelni kell. >=3 cm szigeteléssel, de ez a minimum.
2012-06-05
08:46:55
Előzmény: Rike #30076#30209
Szép napot!
Tapasztalgattam az elmúlt napokban. Jobb lett, tovább melegít, nem kapcsolgat, hanem 1-1 kapcsolás alkalmával hosszabb ideig megy.
Tegnap nem volt áram, a kollektor felszaladt 153 fokra.
Sima napon nem megy 60-65 fok fölé. Jó így? Mint beszéltük, a melegvíz elég, csak nem értem, hogy amikor kánikula van, süt a nap ezerrel, miért ennyi. Úgy gondolom olyankor melegebbnek kellene lenni. Főleg ilyen fekvésnél.

2012-05-12
20:35:36
Előzmény: lacane #29402#29404
A leírásod alapján valóban ANL-1 a rendszeretek,de tulajdonképpen az nem befolyásolja a működést,hogy ANL-2 volt beállítva mivel a megfelelő funkciók rendelkezésre állnak mindkettőnél.Ami viszont igen: megfelelő ki-be kapcsolási hőmérséklet,szivattyú működési paraméterek,tartály-kollektor hőmérsékletek és nem utolsó sorban a tömegáram beállítása.Örülök,hogy már megy egyedül a beállítás,így már csak az értékekre kell koncentrálni.

Üdv!
2012-05-12
18:43:16
Előzmény: zsbalazs #29395#29402
Bemásolom, mire jutottam. (Rike! Válasz ment, és nagyon köszöm!!!)
Annyi történt ma, hogy beszélgettem egy villanyszerelővel, aki foglalkozik vezérlések bekötésével. Nálunk -eredetileg- a faelgázosító kazán elektromos cuccát rendezte. Van nálunk egy kis munkája, ezt is megmutattam (ill. mutattuk a férjemmel, de ő nincs nagyon benne ebben :D) és miután átbeszéltük, kiderült, hogy valószínű, nem jó rendszer lett beállítva rajta. ANL2 volt, de tulajdonképpen a miénk az ANL1-es. Délután átállítottam, sikerült a tartály hőmérsékletét is változtatni. Most nézegetem, tapasztalgatom (tapasztalgatjuk), hogy szuperál. Úgy gondolom, egy napos hét alatt kiderül, ez volt e a gond.
Az kavart be az előző villanyszerelőnél, hogy a kazán mellett van egy puffertartály, ami fűtési idényben a kollektor mellett, annak besegítve a melegíti a hm-t.
Most eddig jutottam. Olvasgatom a vezérlővel kapott paksamétát, de egy magamfajta háziasszonynak nem mindenhol érthető.
De hősiesen megbirkóztam vele! :D
zsbalazsVálasz erre
2012-05-12
04:04:06
lacane

Mire jutottál?
Nekem is Resol BS plus van, én német nyelvre állítottam.

Üdv. Balázs
2012-05-08
16:26:52
Előzmény: lacane #29254#29265
Szia!

Szívesen segítenék,nekem ugyanilyen a vezérlőm és elég jól sikerült beállítani a rendszeremet.Akkor vágjunk bele:kicsit visszanéztem az írásaidat,hogy egyáltalán milyen a rendszeretek,mert elég régen garázdálkodtam a fórumon.Ezek szerint most már működik a rendszer,csak finomítani akartok rajt.A legegyszerűbb megoldás lenne,ha dobnál egy email-címet és megírom a telefonszámomat,felhívsz odaállunk mindketten a vezérlőnk elé és végig megyünk az össz.beállításon,és ilyen szájbarágós módszerrel beállítjuk.Nyugi,semmivel nem bonyolultabb mint beállítani egy órát(persze csak a technikájára gondoltam).Azért kéne szóban mert tudnunk kell,hogy melyik kimeneteket használja,milyen funkciók vannak beállítva,szivattyú fordulat,stb.Ez sok levélváltás lenne a fórumon és hosszadalmas,ha sikerül előrelépni majd megosztjuk a fórumozókkal,sőt apróbb további beállításokhoz fognak tanácsot is adni(persze majd ha már egyedül is megy a beállítás).

Ha bevállalsz pár perc telefonszámlát akkor hajrá!

Üdv!
2012-05-08
14:34:53
Úgy látszik sikerült mindenkit jó messze kergetnem.
Újra segítséget kérnék, de nem kell semmilyen közvetlen szemrevételezés, ugyanis az elmúlt napokban minden lehetséges dolgot megvizsgáltunk a rendszerben.
Eljutottunk oda, hogy a vezérlő gyári beállítását szeretnénk megváltoztatni.
A melegvizes tartályt csak 60-65 fokra melegíti, jó lenne magasabbra állítani a hőmérsékletet.
Olvastam a vele adott papírt, de egyik próbálkozás sem sikerült. Valamit rosszul csinálok.
Akinek ilyen -Deltasol BS Plus- vezérlése van tudna segíteni? Szájbarágós (ezt nyomd meg, eddig nyomd, ide állítsd- fajta segítség kellene. Vagy esetleg aki forgalmazza és ért hozzá.
Valaki????
2012-04-26
18:10:47
Előzmény: sándor #28900#28918
Robert és Sándor!
Köszönöm a választ.
Sajnos rájöttem, hogy magam nem tudok vele semmit csinálni. A férjem "vasas", nem ért ezekhez a dolgokhoz. Most keresnem kell egy olyan embert, aki végigzongorázza ezeket a lehetőségeket.
Egy halvány sóhaj: Nem tudtok valakit, aki a Matyó főváros környékén lakik és valamikor -korrekt díjazásért- ránézne a műszerre?
2012-04-26
08:36:37
Előzmény: lacane #28882#28900
lacane!

Kiegészíteném Robert tanácsait azzal, hogy én azonnal kikötném a szivattyút a vezérlésből és egy külön kábellel egyszerűen bedugnám a konnektorba.

A külön kábel bekötésekor meg kell nézni, hogy a csatlakozó kapocslécbe bedugott kondenzátor (fényes, vagy fehér henger) nem rázódott e ki.
Hibás helyre nem is tudjátok visszadugni, olyan a kapocsléc kialakítása, hogy nem lehet tévesen csatlakoztatni.

Legfontosabb, hogy megindul e az áramlás, de ezt Robert leírta.

Ha a szivattyú direktben, minden egyébb külső vezérléstől, feltételtől függetlenül sem produkál keringtetést, akkor (bekapcsolt állapotában) először meg kell picit nyitni a csavart az előlapján, hogy van e folyadék a szivattyúban, a rendszerben.
Ha cseppen a folyadék, akkor apró ütéseket mérni a szivattyúra hátulról és elölről a csavarra is. Ha csak meg volt szorulva a hosszú állás után, akkor el kell indulnia.
Ha mégsem indul meg az áramlás, akkor lehet érezni a szivattyún, hogy remeg e. A fokozat kapcsolót párszor váltogatni, de időt hagyni, hogy mi történik.

Ha egy csavarhúzót támasztotok a szivattyú elején lévő csavarba, a csavarhúzó nyelét a fületekbe illesztitek, akkor hallani kell, hogy működik e egyáltalán a szivattyú.

Ha hallotok valami működés félét, morgást, zizegést, de mégsincs áramlás, akkor ki kell húzni a konnektorból.
Hallgatni kell, hogy mi történik a konnektorba újbóli dugáskor és kihúzáskor.
Ha megpróbál erőlködni, de mégsem nyomja a folyadékot, akkor a szivattyú hibás. Vagy nem forog rendesen erőből, akkor meghibásodott, vagy valamilyen szennyeződés miatt szorult meg a forgórésze.
Ha csak bugyogást hallotok, akkor elment a folyadék a rendszerből.

Ez a tanács csak a szivattyú ellenőrzésére vonatkozik, a rendszer megbontása nélkül!

Én már a vezérlő nem működése esetén járattam a rendszet így, hogy direktben volt a szivattyú bekötve egy konnektorba. Ha éppen felhős volt az ég, akkor is forgatta a vizet és legalább nem tudott a kollektor túlmelegedni.

2012-04-25
19:01:55
Előzmény: lacane #28882#28890
lacane,

Először ne a szabályozás beállításával foglalkozz, hanem az alapvető funkciót ellenőrizd: működik a keringetés vagy sem?

A vezérlőt kézi módba kell állítani (MM) és egymás után bekapcsolni a reléket ( HND1 / HND2
Operating mode ). Ekkor a megfelelő relékimeneteken meg kell jellennie a 230 Voltnak. Ez műszerrel vagy próbalámpával ellenőrizhető.

Ha nem adja ki a feszültséget, akkor vagy rosszul van bekötve, vagy kiégett a biztosíték, vagy rossz.

Működik a szivattyú egyáltalán? Ha nem, akkor lehet, hogy megszorult a tengelye.

Ha a szivattyú feszültséget kap, de nem indul el (a csavar mögött a tengelyén látható), akkor vagy megszorult a tengely, vagy rossz a szivattyú.

Ha elindul a szivattyú, de az áramlásmérő nem jelez, akkor vagy dugulás van, vagy levegős a rendszer.

2012-04-25
18:17:16
Előzmény: villam64 #28865#28882
Olyanoktól kérdeznék, akiknek már több éve van vákuumcsöves kollektor felszerelve.
Nekünk 1 nyári tapasztalatunk van. A melegvíz igényünket kielégíti, de van 1-2 dolog, mai nem tiszta a számomra.
20 csöves kollektor van, 140 literes 1 hőcserélős tárolóval, fagyállóval feltöltve. Eredetileg Deltasol AX vezérléssel, de lecseréltük Deltasol BS Plus vezérlésre. Nem tudom, számít e ez valamit. (A téli melegvizet idén téltől a kazán -is- szolgáltatja, ezért volt a csere.)
Mindenki riogatott, hogy olyan meleg lesz a vizünk a nyári nagy kánikulában, hogy nem tudunk majd vele mit kezdeni. (egy 20 csövestőőőől???) A fagyálló pedig úgy kitágul, hogy még a tágulási tartályban sem fog férni, valamennyi kifolyik.
Ezzel szemben 2-3 alkalommal ment a visszatérő ágon lévő hőmérő 60 fok fölé, a tartályban lévő hőmérő pedig maximum 60-62 fokos vizet mutatott. Digitális maghőmérővel (mivel mással:D) mérve kb. 8-10 fokkal magasabb vízhőmérsékletet mértünk. Miután lecseréltük a vezérlést és melegszik a víz, két bekapcsolás közt (amikor melegszik a víz) kis kattogó hangot hallani. Az úszó, amit a szerelő szerint látnunk kellett le-fel mozogni tavaly, amikor működött a rendszer, most nem mozdul, alsó állásban van.
Télen többször volt, sőt húsvét másnapján is előfordult, hogy felmelegedett a kollektor több, mint 100 fokra -ezt a vezérlésen lehetett látni-, de nem melegítette a vizet, nem volt keringés.
Mivel a szerelővel nem megyek semmire, magam próbálok meg utánajárni a dolgoknak.
Légteleníteni kellene? Hol?
A vezérlés papírjában olvastam, hogy a kollektorkör szennyfogója eltömődhetett. Hol van? Hol lehet tisztítani?
Remélem, valamennyire érthető lett, nem nagyon nőiesen írtam le, merthogy az volnék ám! :D (Csak nem szőke.)
Minden választ köszönök! Hátha sikerülne valamit kiokoskodni.

Lefényképeztem a ma délután kb. 18 órai állást. Látni a vezérlőt, a falon lévő "izét", amin a visszatérő hőmérséklete és a szivattyú állása (????) van, az úszót, ami nyugalmi állapotban van. Ez ugyan nem látszik, de ahol "úszni" kellene, azt látni. Lefényképeztem a fagyálló nyomásóráját is (ezt biztosan nem így hívják)és azt, hogy milyen meleg volt a víz a tartályban.
Ennyit látni, szerintem ez a lényeg. Ha sikerülne valamit kiokoskodni, nagyon jó lenne.
Szerintem is valami beállítási hiba, vagy dugulás lehet. Ugyanez az ember szerelt egy ismerősömnél, -igaz 30 csövest- de nála már takargatni kell, mert olyan forró vizet csinál. Nálunk erről szó sincs!
Minden segítséget köszönök!!!

Biosolar Forum  =>  Napkollektorok - Vizes rendszerek  =>  Vákumcsöves vízmelegítőlapozz: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva