English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Életmód  =>  Családi költségvetés
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2012-09-27
16:08:39
Előzmény: robert #33516#33618
a hazitej projektet en is tamogatom!

nalunk heti 2x jar, a helyi kocsmaban (tenyleg!) lehet beszerezni, de 3-4 napot siman elall, de altalaban addigra el is fogy.

2012-09-27
15:17:56
Ziegelstein, Wasser und umweltfreundlich...
www.indavideo.hu/video/Teglaval_sporolt_tobb_huszezret_a_hentes

2012-09-25
10:27:29
Előzmény: Égboltos #33500#33516
Égboltos,

Tejet mi is ritkán veszünk a boltban, jár felénk egy tejeskocsi, abból.
Viszont nem savanyodik meg soha, mert prímán megalszik a spejzben, az aludttej pedig finom :)

Két szomszédunk is van, aki a Tecsóban veszi a gyümölcsöt, de a kertjében a fa alatt rohad el az egész termés.

A PET palackos ivóvíz ára 1000-szeres csapvízének. Itt is lehet mit keresni.

ÉgboltosVálasz erre
2012-09-24
23:18:00
Mi például a tejen tudunk sokat spórólni. :-) ?
A piacon van tej (2.8%) 150 forintért, normál boltban 200 fölött is simán megvan.
Sajnos annyira nem esik útba ez az olcsó, ezért ha arra járunk veszünk4-5 napra, napi 2-3 liter fogy(!). Nyáron viszont max két napig jó, megsavanyodik. Ilyenkor marad a multis magyar 160-170 forintért, igaz az még tovább jó, így veszünk vagy 20 literrel. A normál bolthoz képest egy vásárláson 500-1000 forint a "nyereség".
Ezen jobban lehet spórólni mint az olcsó benzinkút árain. :-)
(különben is gázzal járunk)
2012-09-24
22:08:34
Előzmény: robert #33486#33496
Ez hibás elképzelés! Vedd teljesen külön a megélhetésit a rezsi jellegűtől.

Ez így torz és összehasonlíthatatlan. Pl. ki tudja mi a gusztusod, lehet minden reggel kaviárral kened a pirítóst és esténként nálad eszik fél BP. ;)

Szóval tessék lebontani rezsi jellegre. A kaja jellegűt pedig le kell bontani /fő és külön kezelni. Ez utóbbinál egyébként már a tudatos vásárlásnál kezdődik a spór. No meg tilos éhesen bevásárolni menni. :D
Nekem is van ilyen kimutatásom. Kaján kívül szinte minden benne.

Nekem a két legdurvább a villany és a közlekedés.
2012-09-24
21:10:00
Előzmény: robert #33486#33492
Róbert,
Az élelmiszerek csak egy szűk körét tudod magadnak előállítani (zöldség, gyümölcs) és ez is ktg. ráfordítással jár (vetőmagok, locsolás, saját munkád, stb.) plusz földterület is szükséges. Az állattartás macerás és ahogy olvasgattam kis méretekben nem rentábilis. Persze ha szeretsz ezzel foglalkozni az más...:-)

Lehet ha összeadod/átgondolod érdemesebb plusz melót vállalni, gondolom van olyan terület ahol ez megoldható és inkább megveszed az élelmiszert a piacon...(valószínű jobb lesz az órabéred :-))

A villany kiváltása számomra befektetési kérdés a kis részaránya ellenére ha jobban megéri majd PV rendszerbe fektetni, mint bankbetétbe (amit oda-vissza már kiveséztünk), akkor azonnal lépni fogok. Ezen kívül csak annyit tettem, hogy a teljes világításunk Led-es (ebay-ről beszerezve).

2012-09-24
20:22:36
Előzmény: nadtom #33484#33486
nadtom,

A nejem felülbírált néhány összeget, de az arányok a pontosítás után is azt mutatják, ami neked is feltűnt, hogy magas a kommunikációs költség aránya.

A kaján nem úgy gondoltam spórolni, hogy nem eszünk, hanem úgy, hogy olcsóbban állítjuk elő.
Miért görcsölnék a 3.7% részarányú villannyal, amikor a az élelmiszer elvisz 27%-ot? Szerintem könnyen meg lehetne fogni rajta az áramszámla kétszeresét.
Persze ez igaz a telefonra és internetre is.

2012-09-24
20:11:37
Előzmény: robert #33466#33484
Róbert,

Én alapvetően fix költség ellenes vagyok. Családi költségvetés még nem csináltam, de próbálom minél alacsonyabb szinten tartani a havi, rendszeresen fizetendő költségeket. (A változó költségeket ugyanis a mindenkor jövedelemhez lehet igazítani.)

Enni kell, ha már azon kellene spórolni akkor nagy baj, akkor inkább a próbálnék valami plusz/más munkát keresni. (Ez a múltban így is volt.)

A közlekedésen lehet spórolni egy gazdaságos kocsi ezen sokat segít (Mo.-n sokan túldimenzionálják ezt a kérdést: nagy kocsi = jó élet kifelé a valóság nagykocsi = életszínvonal csökkenés).

Furcsa, hogy a TV, internet, telefon az áram számlád duplája %-ban! Nálunk az arány fordított. Itt van, lehet potenciál.

Vigyázz mert a fűtés költséged alapján vagy az áramszámlád %-os értéke alapján (ami ~nagyjából ismert) a havi jövedelmed visszaszámítható!!! :-) Lehet a NAV is olvassa a fórumot!:-)

Alapvetően én mindig azon voltam, hogy annyit keressek, hogy a kajával és a közlekedéssel ne kelljen foglalkozni.

Érdekes a spórolás téma, mert alapvetően nem tudjuk meddig élünk, ha túl sokat spórolunk egyszer megbánjunk, hogy sok mindent nem tettünk/vettünk meg, ha meg túlköltekezünk öregkorunkra nem marad tartalékunk...Nem egyszerű a középutat megtalálni.
2012-09-24
16:06:02
Előzmény: robert #33466#33470
erre van egy német mondás:
Ich habe so viel schlechtes über Alkohol, Sex und das Rauchen geLesen, dass ich mit dem lesen aufgehört habe!
:-)
2012-09-24
15:53:31
Készítettetek már családi költségvetést? Nagyon tanulságos!

Én egy táblázatba az alábbi tételekhez tartozó összegeket írtam fel, majd összegeztem és minden egyes tétel részarányát visszaszámoltam.

Példák:
élelmiszer - 27%
közlekedés - 19%
telefon, tv, internet - 7%
fűtés - 4%
villany - 3.5%

Ha spórolni szeretnénk, akkor a csökkentést a legnagyobb tételeknél kellene kezdeni.

Eddig figyelembe vett tételek. Egyéb javaslat?

gáz
- alapdíj
- fűtés
- melegvíz

villany
- alapdíj
- nappali

víz
- alapdíj
- vízfogyasztás
szennyvíz
- alapdíj