English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Hőszivattyú  =>  Hőszivattyús bojlerlapozz: 1, 2   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
villam64Válasz erre
2018-09-22
11:47:28
Egyenlőre azt látom, hogy még van mit fejleszteni a levegő-víz hőszivattyún. A baktérium mentesítő funkció, ami hetente lefut, nem kapcsolható ki. Viszont csak 60 °C hőmérsékletig fűt a hőszivattyú, majd átkapcsol a fűtőbetétre, mely csak a felső 1/3-ot melegíti. Amikor kikötöttem a fűtőszálat, akkor hibával leállt. Újra kellett indítanom. Most azt tesztelem, hogy az időzítő off programja lekapcsolja-e a baktérium mentesítő funkciót a hőmérséklet elérése előtt.
Pali
Az általad belinkelt 35 °C bemeneti hőmérsékletre is megad a COP adatot. Nem mindennapos érték. Az 5 °C alsó bemeneti hőmérséklet, kicsit magas, alacsonyabb kellene. Meleg vízre szerintem 2 lépcsős hőszivattyú kellene.

Rákeresve hmv hőszivattyúra, már mindenki gyárt hőszivattyút hmv-re -7+7 °C-ig.
www.austria-email.hu/hmv-hoszivattyu/
Panasonic, Daikin, Hajdu, Ariston, Hoval, Immergas, Midea, stb..

Levegő hőfok lépcső most 15->6 °C, majd 14->6 °C.

180923
Sikerült az időzítő off beállításával a baktériummentesítő funkciót leállítani. Kíváncsi vagyok, hogy érzékelte-e, hogy nem fejeződött be a program, és holnap újból megpróbálja-e.
180924
Nem próbálta meg, pedig tegnap csak 42 °C-ig fűtötte fel a hőszivattyúval a vizet a 65 °C helyett. Így sok kilowattóra spórolható meg. Eddig 34 kWh várható szeptemberben. Bár a készenléti energiát is sokallom. Van mit fejleszteni. Még gyerek cipőben jár a technológia.
2018-09-18
12:28:18

Elég jó áron van már:

- www.thermo24.hu/SUNEX-DROPS-M4-1-Levego-Viz-HMV-Hoszivattyu-melegvizkeszito-kazan

2018-09-01
20:01:53
Előzmény: villam64 #51954#51955
Ez így ebben a formában elég beszédes adat. Nyár időszakban ennél olcsóbban meleg vizet semmivel nem lehet előállítani véleményem szerint.
Rendkívül hasznos, amiket írsz. Köszi!!
villam64Válasz erre
2018-09-01
13:10:56
A bojlert 40 °C-ra állítottam. Elég fürdésre és a napi meleg vízre. Mától rendes üzemben működik. Nem kötöm vissza a kollektort. A 35 °C-os padlásról 40 perc alatt felfűtötte a tartályt. 14 °C-os volt a visszatérő. 0,7 kWh/nap.
villam64Válasz erre
2018-08-28
20:46:08
Előzmény: zsbalazs #51935#51937
De a fűtőbetét csak a felső 100 litert melegíti, ha hidegnek találja a beszívott levegőt, elméletileg -7°C alatt.
2018-08-28
20:17:50
Előzmény: pali #51934#51936
Szia pali!

Igen. Ha megnézed a rajzot láthatsz rajta egy "Drosselklappe" / folytószelepet. Ezzel be lehet állítani, hogy ne szívjon többet a Hajdu mint amennyit a szellőztető küld. A fennmaradó rész, amire a Hajdunak szüksége van az pedig külső levegőből lesz pótolva. Ez jön be kívülről (außen) az Y idomon keresztül.
Írtam 5-6 hőszivattyús bojler gyártónak, hogy lehet e állítani esetleg valamelyiken a térfogatomáramot, de sajnos mindegyik fix, ezért szükséges ez a megoldás.
zsbalazsVálasz erre
2018-08-28
19:18:06
Előzmény: villam64 #51929#51935
A fűtőbetéttel az a bajom hogy zabálja az áramot.Persze ha napelemmel van az jobban hangzik
2018-08-28
17:52:00
Előzmény: mlkcy #51933#51934
Szia mlkcy!

A Hajdú levegő szállításával számoltál? 500m3/h!

www.hajdurt.hu/products/219-hb200-300-c-hoszivattyus-forroviztarolo.html

Pali

2018-08-28
17:05:33
Előzmény: zsbalazs #51928#51933
Szia!

Ahogy korábban írtam én is ilyen gépet tervezek venni, de a mellékelt kép szerint fogom bekötni. Hővisszanyerős szellőztető berendezés kidobott levegőjét rákötöm a Hajdu gép beszívó ágára (+ külső levegő beszívás), így télen nem fogja elhasználni a már egyszer (fűtéssel) felmelegített levegőt. A szellőztetőből +2 +8 C fok között lesz várhatóan a kidobott levegő hőmérséklete. Ez keveredve nem lesz kevesebb véleményem szerint -2-0 foknál, ha a melegvíz készítést a déli órákra időzítem, amikor kint is melegebb van.
Nyílván a COP értéke nem lesz a legjobb a téli időszakban, de még mindig jobb mint egy villany bojler. Nyáron meg kap egy megszűrőzött direkt ágat.

Talán így már van értelme egy alacsony energiaigényű házban is...

villam64Válasz erre
2018-08-27
20:58:53
Előzmény: zsbalazs #51928#51929
Szia zsbalazs

Ez a beruházás is a hobbim része. Te nem végezted el a hőszivattyús bojler tesztet, tehát nekem kellett. Van elég napelem feleslegem, hogy használjam. A fűtőbetéttel nem tudom mi a bajod, ősrégi kütyü. Nem tudod mitől félsz. Nagyon sokszor tisztítottam fűtőbetétet. A vezetékezés, a termosztát veszélyesebb. Sok vita volt a hőszivattyús bojlerről. De miért. Mert egy egyszerű gyártói javaslatra, annak a levegőjét javasolják használni, ahova elhelyezed. Ez logikátlan. Jelenleg nem kiforrott a rendszer. De kellenek a visszajelzések, például én. A fertőtlenítés sem bonyolult, csak szerintem felesleges. Van kollektorom is. De nincs kollektor 50 literre. Nem szabályozható. Volt 110 literes tartállyal egybeépített kollektorom, de abban a tartályban is volt fűtőbetét, csak nem volt programozható. Igyekszem jobbítani a dolgokon. A házak 99 %-a is rosszul van tervezve. Középpontba kellene tenni a meleg vizes blokkokat, és köré építeni a száraz blokkokat. Ehelyett szidják a rendszerüket, mert lassan ér oda a meleg víz. A gáz nem megújuló, és valutában fizetünk érte mindig. Miért lenne jó nekem, ha függenék az eladótól. Ebben az országban a fizetés nagy része, több, mint a németeknél megy rezsire, és ez függőség, nem vagy a magad ura, hanem mások uralkodnak feletted. Ez nem közösség, hanem pénz. Az emberiség szaporodik, egyre több lesz a szegény. Félsz a fűtőbetéttől? Én attól félek, hogy szedem le a vízkövet a hőszivattyú hőcserélőjéről. Inkább tenném a hőszivattyú hőcserélőjét a bojlerre kívülről, így megúsznám a hőcserélő vízkőtelenítését. Alulra kellene tisztító nyílás. Írtam, hogy nagy valószínűséggel a fűtőbetét alig fog működni, 1 %-ot se. Bár a 65 °C kérdésessé teszi. Én szeretek programozni. Sajnos a gép nem engedi. Vannak villany bojlereim, a 10 literes zártat kikötöttem, a 80 literes a bejövő ágon tágulási tartályként működik. Most a hőszivattyús a fő ág. Ehhez tervezem átépíteni a házat, hogy központba legyen. Tőle 1-2 méterre lennének a csapok. Mivel a pénzem nem feléltem, hanem napelem rendszerbe fektettem, így megmarad pénzem a rezsiből, amit felhasználhatok.
Ha nem válik be, akkor kidobom, de nem rágódom rajta. Megyek tovább előre.
zsbalazsVálasz erre
2018-08-27
19:09:30
Előzmény: villam64 #51923#51928
Érdekesnek találom a legújabb beruházásodat.
Viszont nagyon szkeptikus vagyok,hogy ez gazdaságos lenne.
Mikor azt írod hogy fűtőbetét,a hideg ráz ki.
A működtetése,pl.fertőtlenítés is túl bonyolultnak tűnik nekem.
Ha elég napi 50liter melegvíz arra még egy kollektor is jobbnak tűnik.
Egy 50 literes gáz vagy villany bojler napi működtetése mennyi energia illetve pénz?
villam64Válasz erre
2018-08-26
14:32:22
Előzmény: mlkcy #51918#51923
A Hajdú is írja a jég leolvasztást, bár szerintem lakótérben felesleges, mert szerintem a tartály tetejének hővesztesége miatt is megtörténne a leolvasztás. Ma a 65 °C-os felmelegítéshez 3,4 kwh kellett. Ez kettő napig elég. Én zuhanyozok naponta. A másik két személy csak néha. A mosógép első feltöltése is a bojlerből történik. Viszont most már vissza kötöm a kollektort, mert jelenleg csak 60 °C-on tartja a 2 m3 fűtési puffert. Már nem vagyok a vizes rendszerek híve, bár még használom. A klímára épített hőcserélő is dolgozik a fűtés rendszerre, hűtés üzemmódban is bekapcsoltam, mert az épített hőcserélőmről a szigetelés hiánya miatt a kondenzvíz csöpögött, így a fűtésrendszer is hűtött. Jelenleg 10 °C a bojler kilépő levegő hőmérséklete. A bojler előbb a levegő keringetést kezdi meg, méri a levegő hőmérsékletét, és ez alapján dönti el, hogy hőszivattyút, vagy fűtőbetétet használja.
2018-08-26
12:29:46
Előzmény: mlkcy #51918#51920
Szia!
Az alábbi leírást egy másik fórumról kaptam:
docs.google.com/document/d/1jEVOd2YFZJ-Qt0lZpPMWwxqtIsn3q-UUHY_h1idfkUk/edit?usp=sharing
Talán talász benne hasznos infót is.
2018-08-26
12:16:19
Előzmény: villam64 #51821#51918
Szia!

Én is azáltalad leírt készüléket szeretném jövőre megvásárolni. Nagyon hasznos volt, amiket leírtál. köszi
Vannak esetleg új tapasztalatok?
45 C fokos víznél mennyit fürödtetek el? Hány fő használja, milyen fürdési szokások mellett? Azért kérdezem, mert ha hangos, akkor lehet én is beállítanám pl. 10-14 közé a működését, ha marad elég melegvíz a tartályban.
Ha a téli időszakban is a padlástérből szívja a levegőt, akkor nagyon kíváncsi lennék a fogyasztására.
Illetve érdeklne, hogy milyen hatásfokkal / áramfogyasztással működik a nyári meleg levegő beszívása esetén. De ebben az esetben a kimenő levegő hőmérséklete érdekelne legjobban. (valószínűleg ebben nem fogsz tudni segíteni :) )

üdv

villam64Válasz erre
2018-07-28
09:35:54
Megrendeltem tesztelésre a Hajdu HB 300C hőszivattyús bojlert. Nekem a kis fogyasztásom, és a napkollektor miatt nem térül meg, de kíváncsi vagyok rá. Van ki és bemeneti levegő csatlakozása, 190-es. Na ilyen cső nincs. A hideg-meleg és a csőkígyó csatlakozása 3/4-es. Van cirkulációs csatlakozója is a felénél. Programozható, hogy mikor fűtsön. Fűtőszála is van. Eco módban csak a hőszivattyú működik -7 és +43 °C külső hőmérséklet között. Ez az év 99 %-ában teljesül. Kondenzvíz kivezetője van ~1,6 m magasságban. Jég leolvasztó funkció is van. A padlásra tervezem a két légcsövet felvezetni. 16-20 óra közötti működésre állítom be 55 °C hőmérsékletre. Nappal a napkollektor melegíti. 3 óra a felfűtési idő. 2,5 kWh 60 °C-on a hőveszteség (ugyan ezt az értéket adja meg a 200 literes típusnál is). A fűtőszál a felső 100 litert melegíti a leírás alapján.

www.hajdurt.hu/_data/VFS_0895cda51e188fdefa59effb3955df2b.pdf

Számításom szerint nagy fogyasztású családnál 5 év, kis fogyasztásúnál 10 év a megtérülési ideje. Van 200 literes, de csak 38 000-rel olcsóbb. Nekem kiszállítással 445 000 ft.

180804

19 óra után bekapcsoltam a hőszivattyús bojlert. Egyelőre a lakás levegőjét használom vízmelegítésre. Klimatizálja a lakást, és párátlanít is. 2 óra alatt 10 fokot emelt. Kapott fogyasztásmérőt is. Holnap reggel egy időben megy majd a klímával. Később lesz a padlás teszt, ha szereztem 200-as csövet.

180805

A beszívott levegő 25-21 °C, a kifújt 11 °C. Az alsó két cső hideg. Egyik a HMV hideg ága, a másik a csőkígyó hideg bemenete. Egymás fölött vannak. Az első felmelegítésre, és plusz egy fürdésre, 3,36 kWh ment el. 4 óra alatt melegítette fel a vizet 55 °C-ra. Viszont nagyon zajos. Nappalra lesz programozva, délutánra, napenergiás időszakra. Viszont nem látom már az üzemmód programozhatóságát. Hőszivattyú üzemmódba kapcsolt be. Van rajta kiegészítő fűtés kapcsoló.

13 órakor hajlandó volt bekapcsolni. A napi szokásos víz kivétel volt, mosogatás, kézmosás. 1 óra 10 percet ment, 1,2 kWh fogyasztás volt. Holnaptól 13-16 óra közé programozom a működését.

180811
Az eltelt 1 hét alatt 13 kWh ment el meleg vízre. Ebben benne van a feltöltés utáni felfűtés, 1 baktérium mentesítő 65 °C-ra történő felfűtés, 1 megszakított baktérium mentesítő felfűtés (vasárnap 23 órakor kapcsolt be, éjfélkor lekapcsoltam), és a szokásos használat. Meg kellett szakítanom az első baktérium mentesítést, mert 23 órára volt programozva, amikor az ember aludna. Sikerült hétfőn átprogramozni 11 órára, amikor a klíma lekapcsol. Erre nem várta meg az előírt 7. napot, mert 7 naponta lép működésbe ez a funkció, hanem kedden végrehajtotta. Sok tapasztalatot nem sikerült így szereznem. Átállítottam 50 °C-ra a víz hőmérsékletét. Most ezt tesztelem. Majd 45 °C lesz a következő hét. Az is bőven elég fürdésre. 3 ki-be kapcsolási időpont programozható be (6 időpont, és beállítható, hogy be, vagy ki kapcsolás legyen), különböző víz hőmérsékletekre. Egyet használok.
A baktérium mentesítés kapcsán jutott eszembe. Amennyiben alacsonyan tartom a bojler vizének a hőmérsékletét, akkor folyamatosan cserélődik benne a víz, és a klóros víz megöli a baktériumokat, tehát nem tudnak elszaporodni. Tehát annyira veszem le a víz hőfokot, hogy a komfort érzet ne változzon, de felesleg se legyen benne.

180819
1 hét alatt 10,9 kWh ment el meleg vízre 50 °C-ra állítva. Az első nap szintén meg volt ebből a 65 °C-ra történő felfűtés, mely 4 kWh-ba került. Havi fogyasztás 47 kWh lenne így, de ez nyári adat. Szeptembertől lenne a tényleges üzem. Lehet, hogy addig elmegy a napkollektor, és csak a fűtéssel történő rásegítés marad. A kazánba csak mínuszok idején szándékozok begyújtani, a klímával történne a fűtés, így a hmv elő langyosítása is.

180826
1 hét alatt 8,62 kWh ment el meleg vízre 45 °C-ra állítva. Az első nap szintén meg volt ebből a 65 °C-ra történő felfűtés, mely 3,5 kWh-ba került. Havi fogyasztás 37 kWh lenne így nyáron. 45 °C-nál még hozzákevert a thermosztatikus keverőfej fürdéskor, így most 40 °C-ra állítottam. Megjött a 200-as légtechnikai cső, ki kell vágni a lukat a padlásra. Annak idején a 80 literes villany bojler 100 kWh-át fogyasztott havonta. 50-60 %-os fogyasztás csökkenés. A baktérium mentesítő többlet fogyasztást eredményez, havi 4 kWh lehet. Nem tűnik olyan jónak a kompresszor hatásfoka. Jön a normális üzem. ~1 óra a hőszivattyúval a felfűtési idő nálam.
sz2laszloVálasz erre
2015-02-02
21:43:23
Előzmény: robert #48272#48276
Köszönöm az észrevételt teljesen igazad van, semmi értelme nincs. A lakás egyébként egy háromszintes kétlépcsőházas tégla(az a kisméretű amiben nincsenek lukak)építésű épület első emeletén van,a '60-as évekből. A tömb É-D-i tájolású. Lépcsőházanként és szintenként két lakással. Tehát 12 lakásos. Elhelyezkedése a ház közepe felé. Jobbra-balra szomszédok (a fal túloldalán de szerencsére csendesek).Házközponti fűtéssel -ami a legfájóbb pont- másrészt kizárja az égéstermékek visszaáramlását. A kazán(ok 2 van) a pincében külön helységben. Ha ilyen feltételek mellett valaki a házban depressziót szenved az nem a mi hcs-s szellőzésünk miatt lesz :). Gondolkodtam belső hőszigetelésen de a keleti és nyugati oldalak kb. 85%-a üveg. Így tehát csak hangszigetelés lesz kétoldalt meg alul-felül. Ebben a felső hangsz-ben gondolom a hcs csövezését kialakítani.
sz2laszloVálasz erre
2015-02-02
20:26:11
Előzmény: takyka #48273#48275
Sajna az általad említett esetek egyike sem teljesül. Bízom benne, hogy következőre már családi házat tudunk venni egy a háztól elszigetelt 'gépházzal' Azt hiszem jegelem is az ötletet.
2015-02-02
12:56:48
Előzmény: sz2laszlo #48271#48273
Véleményem szerint két esetben érdemes elgondolkodni a hsz bojler használatán.

1. Ha a lakás (ahol a hsz bojler is van)fűtésére használt energia ára fajlagosan jóval olcsóbb mint a bojler számára rendelkezésre álló energia ára, valamint nem zavó, ha az adott helyiség hidegebb lesz mint a többi, illetve oda több fűtési energiát lehet irányítani.***

2. A hsz. bojler fűtetlen, a ház fűtött részétől jól szigetelt, nagy alapterületű pincében van elhelyezve.

Persze ez csak általánosítás. Ha megtérülésre hajtunk, ki kell számolni a dolgot úgy, hogy nem hagyjuk ki a hsz. működéséhez szükséges levegő felmelegítésére szánt energiát sem!

***De akkor miért nem az "olcsó", fűtésre használt energiával állítjuk elő direktben a melegvizet?

T.
2015-02-02
10:19:48
Előzmény: sz2laszlo #48271#48272
sz2laszlo,

Az elhasznált levegőből a hőt vagy a hőcserélős szellőztető, vagy a levegő-víz HSz bojler vonja ki. A kettő összekötésének mi lenne az értelme?

Nem tudom, hogy milyen társasházi lakásban laksz, de egy házban a lakások a szellőzőkön és más tömítetlen réseken keresztül kapcsolatban lehetnek egymással. Ilyenkor van rá esély, hogy a lakásodban az elszívásból adódó depresszió miatt a szomszéd lakások nyílt égésterű fűtőkészülékeiből a lakótérbe visszaáramolhat a füstgáz.
Ezért csak olyan esetekben biztonságos bármilyen készülék, ha kizárt a visszaáramlás veszélye az összes lakásban. Ha a jelenlegi helyzet kedvező is, az bármikor megváltozhat a tudtod nélkül is.

sz2laszloVálasz erre
2015-02-02
10:08:55
Előzmény: takyka #48246#48271
Szia!

Tehát ha a hőszivattyús bojlert csak és kizárólag a fűtött lakáson belül, de nem fűtött helységben (elrendezésből adódóan szinte épp a lakás közepén) lehet elhelyezni, nincs is létjogosultsága? Azon agyalgok, hogy érdemes-e erőlködni vele egyáltalán. Ahogy én gondolom a megtérülés valahova az unoka nyugdíjba vonulására esik :) Ennyire nem drámai a helyzet de az ára így is közel tízszeres a hagyományoshoz képest meg sajna nem családi házban lenne a telepítés hanem egy első emeleti lakásban. Ezért is csak a lakás közepén lehetne elhelyezni, ilyenek az adottságok. Mivel a nyárra ütemezzük a hővisszanyerős légcserélő beépítését azt latolgattam, hogy a kivezető ágára be lehetne a bojlert iktatni. Azt hiszem a csövezést nagyon bonyolítaná de pl. ha maga a hőszivattyús bojler egy számára kialakított zárt térben lenne ami a hcs kifújó ágának része (tudod mint amikor a kígyó lenyeli a vizilovat persze nem olyan szorosan). Persze itt gondolom az is érdekes hogy ez mennyire terheli meg a hcs kifújó ventijét.
villam64Válasz erre
2011-11-16
14:33:51
A hőszivattyú gazdaságosabbá tétele.
1. Bemenet levegő (fagyasztó, és hűtő, és éléskamra, és lakás), víz (külső tároló)
2. Kimenet víz (fűtés és hmv)

1. Levegő - hőelszívás ha kell lakás (nyáron), éléskamra, majd hűtő, majd tovább a fagyasztóból (éléskamrában kell a fagyasztót és a hűtőt elhelyezni a veszteségek csökkentésére) - ezzel történne a hmv előállítása
Víz a talaj hőjét, és a kollektor hőjét gyűjti, és ez menne a hőszivattyúba ha nincs más - nem egy tartály, hanem 3 sorba kapcsolva több, a hőszivattyút tápláló kapná a napkollektort - a majdnem 0 °C-osra visszahűtött vizet kapná a legtávolabbi tartály, felvenne valamennyi hőt, majd a középső tartályba folyna, onnan az elsőbe, napkollektor lehet DB DB tartály nélkül, kint kit zavar?
Szabolcs76Válasz erre
2011-10-24
10:04:22
Sziasztok!

Én pont egy éve vettem egy Ausztriában kikukázott levegős bojlert. Stiebel Eltron WWK300HL, 300 literes és 350W a felvett teljesítménye. Idáig nagyon jó tapaszalataim vannak vele, de 15°C alatt már küzd szegényke. Most még muzsikál, de hallom néha, hogy még reggel is megy a pincében. (éjszakai áramról üzemel) kb 50°C-ra van állítva. Nekünk (2 felnőtt + 2 kisgyerek) napi 2kWh-ból megvan a melegvíz. Szerintem zseniális. Ja és van még egy hőcserélő is benne, ezt tavaly a vegyestüzelésű kazánra kötöttem, télen úgy csinált melegvizet.

Üdv:
villam64Válasz erre
2010-11-27
17:25:20
Ha csak a belső hőt vonja el, akkor igen. De, ha a távozó rossz levegőt küldjük ki rajta, akkor javul a kép.
2010-11-27
16:21:32
villam64,

Igazad van, én úgy számoltam, mintha a kültérből vonná el a hőt. A fenét!
A bojler a lakás levegőjét hűti, vagyis az elektromos energián kívül (ami remélem nem nappali!) avval a hővel melegíti fel a vizet, amit már egyszer (példáiul gázzal) felfűtöttünk.
Ha így van, akkor fűtési idényben csak gazdaságtalan lehet. Jól gondolom?
villam64Válasz erre
2010-11-27
15:58:16
Azért, adjuk hozzá a levegő felmelegítéséhez felhasznált energia árát. Nekem jó, mert a légkollektorhoz benne van a levegő-víz hőcserélő.
Biosolar Forum  =>  Hőszivattyú  =>  Hőszivattyús bojlerlapozz: 1, 2   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva