English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Biomassza  =>  Aprítéklapozz: 1, 2   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2015-03-29
15:41:39
Előzmény: zsezse #48520#48524
zsezse:
na sikerült valamennyire papírra vetnem, igyekeztem méretarányosan rajzolni, de nem nagyon megy ebben a free PROGCAD-ben.
Sokat gondolkodtam a méreten, de szerintem felesleges egy 15-20 lovat igénylő 15-20 centis törzset is bedaráló cuccban gondolkodnom, inkább 5-8 ló max 10 centis ág.
Szóval 200-as átmérő, 150-es kés.
A kidobót egyelőre nem tudom, hogy hova kéne tegyem.

(A biosolar felirat alatt van az álló kés)

közben találtam egy vidijót:
www.youtube.com/watch?v=6rQC1MginLk
Ez egy brutál, nem akarok ekkorát, még közelről sem. De a lényeg látszik.

2015-03-24
09:58:41
Előzmény: grano #48519#48520
dobj fel rola rajzokat, kepeket, ha van!
2015-03-24
08:59:51
Előzmény: zsezse #48517#48519
Lehet, hogy megpróbálkozom ezzel a dobos aprítóval.
Tegnap beszéltem egy ismerőssel: lessz aki megtekeri a dob palástját, legyártja az oldalát, a tengelyt és a vázat is.
Egy 400-as átmérővel, 200-as szélességgel gondoltam első körben.
Ami kérdéses, hogy ezzel az átmérővel mi az a max anyagvastagság amit meg tudnak hajlítani.
45-ös tengely és azt látom, hogy lada moci lesz hozzá, 4-es váltóval.

A kés tartó tokot kéne jól megrajzolni, mert azt nem láttam rendesen.
2015-03-23
15:09:57
Előzmény: grano #48516#48517
jo otlet amugy:) meg nem vettettem el a stabil motort.
2015-03-23
13:19:54
Előzmény: zsezse #48512#48516
zsezse:
igen ez valóban gond.

Láttam a hogy készült? vagy a hogyam működik? sorozatban egy aprítót: dob-ban volt a kés.
A palást is meg a két oldalfal is vastag anyag, egyetlen kés volt a dobon, egy másik a házon.
Nagyon precízre be lehet így lőni a kések pozícióját, még a tárcsásnak is nagyobb hézaga lehet.
Amit a videon látni lehetett elég jól boldogult minden mérettel, de egy legalább 50-60 lovas motornak tippeltem ami forgatta a dobot, komoly fordulattal. Raktak bele arasznyi átmérővel is mindent.

Apropó motor: lada moci + 4-es váltó olyan 30eft. A motor 3000rpm mellett, 3,75-ös váltó (1. fokozat) áttétellel 800rpm kihajtást ad.
Arra felétek nagy hagyománya van az lpg-nek. Attól üzemeltetésben csak a villany olcsóbb.
2015-03-21
22:38:10
Előzmény: grano #48508#48512
grano :
eleg gyenge volt az a termenydaralo.)
nagyapámé 3 fazison a 16A-s automatat lenyomta indulaskor:) C20asokkal indult csak el.
ugy nez ki, traktor lesz a nyero, az olcsobb ilyen szempontbol.
ha vegiggondolod, nem fogod tudni megvalositani a nyilas leszukiteset, mert a kovetkezo adagot utana nem tudod benyomni. de igen, a problema az, amit irtal, elfordul az utolso 10-20cm a nyilas nagysagatol fuggoen, sajna ezert kell a kalapacsos utan apritas.

2015-03-21
18:31:51
Előzmény: zsezse #48507#48508
zsezse:
sajnos nem láttam közelről ilyen tárcsás aprítót. (Pedig de jól jönne most).
Szerintem a vékony ágak darabolatlanságának oka, hogy nincs ami megtámassza és ez miatt el tud fordulni és a kés simán behúzza.
Meg kéne akadályozni, hogy be tudjon ferdulni, mondjuk az adagoló nyílás tetejének a mozgathatóságával (remélem a képen érthetőbb:

A lengőkéses aprító ha rostát is használsz jelentős teljesítmény többletet igényeel. Ha jók a rémképeim őseim kukorica darálója ck 800W-os volt és alig pár kiló takarmányt is vagy tíz húsz percig kergetett.
Tehát a 15-20 pacihoz még legaláb 4-5 kell a kések miatt.
2015-03-21
15:04:10
atneztem a neten fellelheto rajyokat, es arra a megallapitasra jutottam, hogy az elődeim vagy nem foglalkoztak a kések és nyilasok szogeivel, siman sugariranyban beraktak azokat, vagy pedig ugy csinaltak, ahogy en rajzoltam, tehat belulrol kifele kezdi el vagni az agakat
egy masik topicban azt modntak, igy nem jo, de nem indokoltak meg, ugyhogy egyelore tanacstalan vagyok.

2015-03-20
00:47:30
Előzmény: grano #48490#48493
grano
a tapasztalat azt mutatja, hogy a tokeletes eredmeny eleresehez kell a kalapacs.
sajnos anelkul az agvegeket nem darabolja el es egyben atjutnak a gepen.

szocsmarciVálasz erre
2015-03-19
23:02:51
Előzmény: zsezse #48480#48491
Amikor megláttam a rajzodat, rögtön a szivattyú járókereke jutott eszembe.

A maximális hatásfok miatt a járókerekek görbületét matematikai összefüggéssel számítják ki úgy, hogy a folyadék minden ponton csússzon a lapáton. www.hu.wikipedia.org/wiki/Euler-turbinaegyenlet

Granonak a 2-es tippje közelít szerintem a valósághoz, csak én úgy fogalmaznék, hogy ne üssön, hanem vágjon a kés.

Persze nem lehet ugyanolyan az ideális vágóél, mint egy szivattyú járókeréknél, mert a víz elmozdul a lapátokon, míg a fa helyben marad.

2015-03-19
21:50:30
Előzmény: zsezse #48480#48490
zsezse:
nagyon kíváncsi vagyok az eredményre.
Tipp1: szerintem nem kellenek bele a lengő kések, ha a tárcsa kés pozícióit jól választod meg
Tipp2: TODO: azért lehet, mert a vágáskor már szöget zárnak be a kések a vágási éllel, ezáltal csökkentve a dinamukis terhelést és nem csak vág hanem nyír is:

2015-03-19
00:21:18
a terveim szerint 2 parhuzamos tarcsa lesz egymastol kb 10 cm tavolsagra, ezek kozott lesznek a kalapacsok, az elso tarcsan lesznek a kesek.

a meretek meg egyelore nem fixek, sokmindentol fuggenek. minimum 500as atmeroju tarcsat szeretnek, de meg a 600as sem kizart. 2 v 3 keses verzio

fontos, hogy a tarcsa vege ne legyen nyitott a vago elek nyilasanal, mert igy konnyebben vetemedhet/torhet a tarcsa.

ajanlott tovabba, hogy a vagasi nyilasok kifele bovuljenek, es a vagasi elek ne a kozeppont fele mutassanak.
utobbi talan ezen a kepen szemleltetheto a legjobban
www.bedair.org/Projects/Wheel5.jpg

gondolom ennek oka, hogy ne repedjen be kozepig a tarcsa olyan konnyen.
TODO: ha valaki tudja ennek az okat, szivesen varom:)

ime az elso tervem a vago tarcsara.

mint kiderult, a forgasirany fontos. ez a terven meg nem vegleges, mert nem tudom, melyik iranyba is kell forognia.

ezt mar a tervezes elott el kell donteni, hogy traktorral vagy stabil motorral hajtja az ember, mert a forgasiranyt ez meghatarozza, illetve traktor kardan meghajtas eseten gyorsitani kell, stabil motor eseten lassitani kell, hogy a kivant 1200-1300as fordulatot kapjuk a vagon.

egy info szerint:
500as tarcsa igenyel: "15-20 Le-t, lendkereket, mechanikus behúzásnál + 3-4 Le "

2015-03-19
00:14:20
Előzmény: zsezse #5193#48479
ugy latom, kb 5 eve kezdtem el foglalkozni ezzel a kerdessel:)
eddig minden evben berben apritottak nekem, iden ugy dontottem, epitek egy sajat apritot.
ennek az oka, hogy az ipari vagok sajnos nem tudjak azt a minoseget produkalni, amire szuksegem van.
alapvetoen 2 fele agaprito van a koztudatban:
az egyik az agaprito, a masik az agdaralo.
az agaprito vago resze kb igy nez ki:
www.olx.hu/hirdetes/agaprito-kettengelyes-agaprito-szerelt-tengelyei-ID2BhJL.html

ezzel az a gond, hogy nagy darabokban tudja csak osszevagni az agakat. Ez vagy ipari hasznalatra vagy zsakos/lapatolos uzemmodban hasznalhato csak, haztartasi apritek adagoloknal, mint az enyem is, nem alkalmas.

a tarcsas agdaralo jobban hasonlit egy szecskavagora, egy 40-60cm es tarcsara vannak felerositve kesek, melyre merolegesen erkeznek az agak.
Ez mar jelentosebben finomabb anyagot tud eloallitani, viszont a vekony agaknal sajnos elofordulhatnak a hosszabb bennmaradt szalak. Az ag vegen kepes beforditani azt es egyben kidobni az utolso 10-20 cmes darabokat.

egy hazi keszitesu projekt: kiindulasi pontnak.
www.bedair.org/Projects/chipper1.html

Ahhoz, hogy a kisebb szemcsemeretu apritek homogenitast biztositani tudjuk szukseges, hogy a kesek mogott kalapacsok is legyenek, valamint egy rostat is el kell helyezzunk a vagasi reszben, ami nem engedi at a nagy darabokat.
ez mar kicsit fejlettebb es tobb eroforrast igenylo dolog, de ha kesobb nem kell rostalgassuk az apritekot, valoszinuleg megeri a faradozast
pl egy ilyesmi
www.youtube.com/watch?v=bavRUGk20cE

ezekbol fogok kiindulni

2014-03-26
01:03:17
jzoleee
a helyzet az, hogy nekem max 1-2cm -es daralekra lenne szuksegem, ezt tudja megbizhatoan behuzni az egetom.
talan meg a 4cm is jo lenne, de amit neztem tarcsas daralot, az tud G10-G20-at

sajnos a 10cm a csigahoz mar sok.

2014-03-25
16:34:41
Előzmény: grano #46066#46068
Még soha nem tört le!

Meg ha rendessen odavan hegesztve akkor nem is törhet le soha sem semmijen alkatrésze.

Meg nem kínai csapágyat kell a tengelyre tenni,hanem SKF-et az nemmegy tönkre mostanában.

Pedig mikor az ágnak odavág az ellégé megnyúzza a hegesztést de semmi baja sincs.

inkább megáll de nemtudja eltörni akármit tennék bele!!

Csak a behúzó burkolatát töri mindig össze mert szar anyagbol van.

2014-03-25
16:17:00
Előzmény: jzoleee #46063#46066
jzoleee:
a tengelyekről nem törnek le gyakran az alkatrészek?
Mert a hegesztést nem igazán jó dolog menesztésnek használni...
Mondjuk házilag tényleg nagyon nehéz jó tengelyrögzítést készíteni.
2014-03-25
15:28:47
Előzmény: grano #46061#46063
Zsezse,
mekkora aprítékot akarsz csinálni?

Én csináltam egy aprítót és mindent lelehet vele darálni normális méreteken belül,de Min 1,5Kw-os 380-as moci kell hozzá mert kissebbel csak szenvedni fogsz. meg egy bazinagy lendkereket is tegyél rá,hidd el nagyon sokat segít!
Az én gépem max:10 cm-est csinál és attól csak kissebet és nagyon aprót.

Ezek a képek akkor készültek mikor elkészült.

Azóta a nagy ékszíjtárcsának a közepét már összetörte de tettem fel e gy trabant lendkereket és azótasemmi gond vele. a tengelye egy heston bálázó kardántengelye.

A burkolata ócskavasbol van azért ilyen ronda. :)
a kések valami rohadt kemény acéllemezbőlvannak.

Az apríték méretét a behuzo fordulatával lehet változtatni.ezen képen még egy kicsi szíjtárcsa van rajta de már tettem fel egy 30 cm-est rá.azóóta sokkal apróbra vágja mint akkor.

Meg kapott egy mágneskapcsolós hőkioldót hogy védjem a mocit.demég nemkapcsolt le.

Mondjuk ékszíjakat már szaggatott el.

ha most csinálnám akkor akéseket közelebb tenném a tengelyhez hogy nagyobb legyen benne az erő és vastagabb fágat is eltudjon vágni.

villam64Válasz erre
2013-10-16
14:43:46
Előzmény: Bobbie #42833#42834
A 4-5 mázsa nem valószínű. És ponyvás kell. Vagy ott bezsákolod, otthon meg azonnal ömleszted. Ha gyufától begyullad és elég, akkor száraz. Egy utánfutónyi gyújtósnak elégnek kell lennie egy fűtési idényre.
2013-10-16
14:18:49
Előzmény: villam64 #42830#42833
villam64,

Úgy reklámozzák, hogy iszonyatosan, borzasztóan száraz:)

A kérdés csak a szállítása...
Egy kis utánfutóval 4-5 mázsánál többet nem tudok elhozni.
Bár annyi lehet, hogy elég is lenne a fűtésszezonra. Bár lehet, hogy fel sem férne rá ennyi köbméterre. (sőt)
villam64Válasz erre
2013-10-16
13:36:49
Előzmény: Bobbie #42826#42830
Gyújtósnak, ha száraz, akkor jó. Ha megázott, akkor nem. Fedett helyen tud csak kiszáradni. A kérdés csak az, hogy lehullott gallyakkal nem lenne-e egyszerűbb. Ismerőstől, mint Zsezse is teszi, begyűjteni pár zsákkal a kertjükből. és fedett helyen tárolni, szabad szellőzés mellett. Zsákban befülled. Vagy szárazabb kugliból hasogatni. Vagy deszka hulladék. A gyújtósnak szárazabb hulladék kell, mint a tűzifa. Ezeket ugyan úgy időben be kell készíteni.
Én vegyesben meg kandallóban fűtök. Ezeken felülről gyújtok be. Alulra a kuglikat teszem, majd a kereszt sor eggyel vékonyabb, míg eljutok a tetejére gyújtós és papír. Fagázosítósban meg lehet próbálni fordítva, csak a fokozat legyen meg a vastagságban.
2013-10-16
12:25:13
Nem elsősorban fűteni gondoltam, hanem gyújtósnak.
Nem tudom ti hogyan oldjátok meg, de nekem jelenleg komoly fejtörést okoz a gyújtós kérdése. Papír és fa az van, de gyújtósom alig.
villam64Válasz erre
2013-10-16
09:05:26
Előzmény: Bobbie #42814#42820
Sándornak ezt a hirdetést ne mutogasd. A 15 % alatti nedvesség tartalom szárítókban keletkezik. Vegyél 1 kg-ot ebből az aprítékból. Vidd be a szobába, és 1 hónapig hetente mérd meg a súlyát. Én nem javaslom. Szerintem hamar ellobbanna. 3 óra helyett 1 órán belül. Vagy vegyél egy töltetet, 1 zsáknyit, és próbáld ki.
2013-10-16
00:17:47
Előzmény: Bobbie #42814#42815
szia
szerintem nem. Az en kazanom ugyan nem faelgazositos, de kb 2.5 zsak apritek belefer.
ennek ellenere nagyon sokat kell vele foglalkozni, gyakran utantolteni, stb
gondolom a faelgazositoknak meg kisebb a tuztere, meg ha hatekonyabban is egeti el, szerintem nem gazdasagos abba lapatolgatni

ezt altalaban onbehordo egetofejjel a legjobb eltuzelni
2013-10-16
00:03:48
Sziasztok,

Érdemes ilyet venni faelgázosító kazánhoz?

www.agroinform.com/aprohirdetes/4478515/Faapritek.html

jeepattiVálasz erre
2013-05-09
22:19:40
Előzmény: zsezse #40607#40620
zsezse

Nekem is pihen illetve kis részeket alakítgatok..előgyártok..

Első a hűtés megoldása mert a padlástérben pl most is 26 fokom van!
Évek óta lent van 300m kpe csövem de be kéne kötnöm..

+Ha megvagyok a kazánnal ki kell szednem a két régi kazánt
vagy ha valaki elöbb elviszi az eladó atmos faelgázósítóm akkor elöbb kiszedem.

Utána be kell építenem az "újat" aztán ha az ok nekiállok a hőszivattyús projektnek is..

A kazánból elsőnek a cellás adagolót "aprítót" akarom megcsinálni
kíváncsi leszek mire képes..
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Biomassza  =>  Aprítéklapozz: 1, 2   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva