English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Hőszigetelés - Homlokzat  =>  DRYVIT - igenek és nemeklapozz: 1, 2, 3, 4, 5   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2015-05-07
11:00:04
Előzmény: robert #48614#48617
Harkály, imádják koppogatni azóta is, de sűrűbben figyelek rájuk. Sokszor látni a karmuk nyomát is, pl éleknél. Lehet becsapja őket a hangja, nem tudom. Pedig kertes környezetben lakom, soksoksok fa van itt :))
2015-05-07
07:58:15
Előzmény: forrest #48613#48614
forrest,

Milyen madár volt?

2015-05-07
07:39:24
Előzmény: robert #48605#48613
Madarak is belefészkelnek. Amikor végre megüresedett a fészek, kifújtam purhabbal, hát jó mély volt...
Ha anyagiak engedik érdemes felkenni a vékonyvakolatot is, nem csak ragasztósan hagyni, mint az esetek nagyrészében (pl nálunk és a környékünkön is szinten mindenhol).
2015-05-06
10:30:33
Több, kisebb tábla EPS volt a falnak támasztva. Az egerek jó félvödörnyi gyöngyöt gyártottak belőle.

Feltételezem, ha a ház hőszigetelésén találnak olyan részt, amelyet nem fed vakolat, vagy nincs lezárva, esetleg mögé juthatnak, akkor az is ki van téve az efféle kártételnek.

2012-11-10
00:23:32
Előzmény: st6969 #35257#35281
"így ott nagyobb pogácsákkal, és így nagyobb résekkel lett felragasztva."
Esetleg lehetett volna - bár most már mind1, majd legközelebb :-)) - ott vastagabb lapokat használni ! Természetesen ha elfért volna ott az 1(2 ??) cm-el vastagabb lap...
2012-11-09
15:40:22
Előzmény: villam64 #35235#35257
Üdv

"Tömítsd a réseket a fal és a szigetelő között!"
Ezt gondolom, csak úgy tudnám kivitelezni, hogy lebontom az egészet?!...Be is van dűbelezve, hálózva, ragasztózva, szóval nem férek hozzá a résekhez.

dejoe
"Felül miként ér véget a szigetelés ?
Nekitolva a verébdeszkának, vagy összeér a födém hőszigeteléssel ?"
Igen, neki lett tolva a verébdeszkának, ez valamivel fentebb végződik, mint belül a mennyezet. A födém régi salaktöltet, arra kigurigattam a padláson 2x10cm üveggyapot paplant.
A lábazat 5cm XPS-sel lett szigetelve (vastagabbal nem bírtam, kintebb lógott volna a homlokzatnál, így szinte egy síkban van)

"Azt nem úgy kellett volna, hogy középen 3 "pogácsa", és a lap széle felé "körbekenni""
Így kezdte, vannak helyek, ahol így van, de ahol nagyon dőlt a fal, ott már csak pogácsák maradtak, talán 6db (egyébként én láttam ilyet is valamelyik gyári felhasználási útmutatóban)

robert
"Nem értem, hogy történhetett ez?! Valami nagyon el lett ba@szva!"
Sajnos ez az én hibám: azt mondtam a "mester"-nek, hogy itt aztán függő legyen az egész, de mindenáron!!! Persze maga a fal nem volt az, hiába kapott zsír új gépi vakolást. A fal teteje befelé dől, ha a szigetelés függőleges, akkor a teteje felé elkezd nőni a távolság, így ott nagyobb pogácsákkal, és így nagyobb résekkel lett felragasztva. Már nagyon bánom az egészet...

"Ha mozog a levegő a hőszigetelés mögött..."
Én azért abban bízom, hogy ez nem így van, mert alul a rögzítősínnel, felül a verébdeszkával elvileg le van zárva...Vagy ez kevés?

"a magas páratartalomnak mégiscsak a nem meggfelelő szellőztetés az oka."
Igyekszünk majd többet szellőztetni, de főleg hideg időben, pár perc alatt sokat hűl a lakás, ráadásul baba is van, nem könnyű... Próbaképpen beszereztem (még a hőszigetelés előtt) párátlanító gépet 1-2 hétig, azt járattam napi 6-8 órát, rengeteg vizet gyűjtött (már nem emlékszem, de vagy napi 5 litert biztosan)

Ha legközelebb felújítanék, biztos, hogy valami szellőzőrendszert építenék be.
villam64Válasz erre
2012-11-08
22:56:04
Előzmény: st6969 #35223#35235
Hogy én is hozzászóljak. Nekem most került fel 10 cm az 5 cm-re. Teljes ragasztást kértem. Az első látványos pogácsást vissza bontottam. Nem volt nehéz. Egy jól irányzott lökés a táblának és leesett. Utána előragasztózták a falat. Végül valami lett, de gány munka. A fal hézagokat befújtam pur habbal, mert föltettem már, hogy a kiszellőztetés nem a szigetelő és fal közé kell, hanem a szigetelő és külső burkolat közé. A mesterek 90 %-a kókler a szigeteléshez. A penész, pára fórumban megtalálod, hogy mikor szellőztess. E is volt. 5 °C felett tulajdonképpen párátlanítás céljából felesleges. A mérésem alapján a mostani fűtés szezon enyhébb, mint a tavalyi, ami enyhébb volt, mint a tavaly előtti. Tömítsd a réseket a fal és a szigetelő között!
2012-11-08
14:09:47
Előzmény: st6969 #35223#35226
jaaa még valami..
Felül miként ér véget a szigetelés ?
Nekitolva a verébdeszkának, vagy összeér a födém hőszigeteléssel ?
Alul biztos, ha indító sínről indult a hőszigm de fölül le lett zárva rendesen a hőszigetelés.
ha nem érdemes kifújni purhabbal...esetleg..Mint ahogy Róbert írta a nemkivánt áramlások csökkentése miatt..

A 20-25% kevésnek tűnik a 10cm-hez képest !
Födém lett hőszigetelve ?
Nálunk 40es tömör +6cm hozott 30%-t. Igaz a födém is kapott 20cm-t. (a térdfalakon kívüli rész - 1,2x 11 + 1,2x 6méter - kapott + hőszigetelést)
2012-11-08
14:02:37
Előzmény: st6969 #35223#35225
"elkezdtek penészedni a sarkok ("
A lábazat lett hőszigetelve ?

"Pogácsákkal lett feltéve,"
Azt nem úgy kellett volna, hogy középen 3 "pogácsa", és a lap széle felé "körbekenni" ? max egy pici rést hagyni, hogy amikor felnyomják a falra a levegő ki tudjon jönni...
www.m-e-sz.hu/upload/thr-web.pdf

2012-11-08
13:58:28
Előzmény: st6969 #35223#35224
st6969,

"... újravakoltattam a falat, ahogy itt javasolták, a hőszigetelők szerint mégsem lett a fal függőleges, ezért... 1-2cm-es légrés is van néhol a vakolt fal és a szigetelő között... "
Nem értem, hogy történhetett ez?! Valami nagyon el lett ba@szva! Szerintem ez komoly probléma, mert a levegő mozog az EPS mögött, az kialakított üreg pedig kedvez a páralecsapódásnak és a rágcsálóknal, tehát az elváthoz képest csökkenhet a hatásfok :(
Öröm az ürömben, hogy tömör téglafalra raktad az EPS-t, ami a páratechnikát izomból javítja :)
Remélem, hogy a 20-25% a továbbiakban csak nőni fog :)

Penészedés:
Igaz, hogy tavaly voltak kemény fagyok, de összeségében enyhébb volt a tél, mint általában.

"... 70% alá csak arra az időre sikerül a páratartalmat leszorítani, ameddig szellőztetünk..."
Ha mozog a levegő a hőszigetés mögött, ráadásul nem lett minden hőhíd kiküszöbölve, az baj, de a magas páratartalomnak mégiscsak a nem meggfelelő szellőztetés az oka. Aereco szellőző ide, vagy oda, ha nem tudod a pára forrását megszűntetni (sok főzés > páraelszívó, sok mosás > teregetni a szabadban, alulról nedvesedő fal vagy padló > vízszigetelés kijavítása), akkor még többször kell szellőztetni. Van műszered, tarts a páratartalmat 60% alatt. Ha többet kell szellőztetni, akkor szellőztess többet, esetleg (ha a kiváltó okot nem tudod megszüntetni), vess be egy aktív eszközt (légszártó)!
2012-11-08
13:29:08
Üdv,
végül megvalósult a hőszigetelés (tavaly novemberben): 10cm EPS-t kapott a kisméretű téglából 66-ban épült sátortetős kockaház (38-as fal). Bár előtte levertük a vakolatot, majd újravakoltattam a falat, ahogy itt javasolták, a hőszigetelők szerint mégsem lett a fal függőleges, ezért kellett jóval több ragasztót felhasználni, ami végül oda vezetett, hogy 12kg/m2 lett az átlag anyagfelhasználás. Pogácsákkal lett feltéve, itt-ott jó nagy pogácsa sikeredett. Munka közben néhol oldalról beláttam, és számomra meglepő volt, hogy 1-2cm-es légrés is van néhol a vakolt fal és a szigetelő között...Szerintetek ez probléma? Okozhat jelentős hatékonyság csökkenést?
Nehéz pontosan megmondani, hogy mennyivel lett kisebb a gázszámla, mivel a tavalyi és a tavaly előtti tél is más volt, de tény, hogy a hőérzet jobb valamivel, meg azért a számlán is csak látszik olyan 20-25%. (10 éves megtérülést számoltam kb...)
Más, de idevág: hőszigetelés előtt keményen penészedtünk...szinte minden sarokban, meg az északi falon lévő nagyszekrény mögött, de volt olyan hely is, ahol kívülről szabadon volt az áthidaló (ez vékonyabb fal is volt ráadásul), ott a mai napig is megvannak a penészirtás után visszamaradó belső festési sérülések (mintha valami sókristályok lennének). Mondták, hogy majd a hőszigetelés ezt megoldja. És láss csodát, tavaly télen (ami néha igen kemény volt), a legapróbb penészfolttal sem találkoztunk. Nagyon örültünk. De ismét láss csodát, a napokban elkezdtek penészedni a sarkok (nagyjából ugyanazok a sarkok, amik a hőszigetelés előtt), pedig még csak néhány napig volt 0 fok közelében a hőmérséklet (igaz, volt sok esőzés). Mi lesz itt később?? Egyáltalán mi történt? Tavaly semmi, most meg újra??? Jól záró műanyag nyílászáróink vannak már 2 éve, a teraszajtón aereco szellőzővel. Igyekszünk azért szellőztetni (napi 2-3 alkalommal 10-15perc), nincs sok növényünk se, de 70% alá csak arra az időre sikerül a páratartalmat leszorítani, ameddig szellőztetünk, 15-20 perc után visszaáll 70-80%-ra. Ez nagyjából tavaly is hasonlóképpen volt (talán egy kicsit jobb lehetett). Tegnap este pl. majd egy óráig nyitva hagytam a nappaliban 2 nagyablakot 48%-ra ment le a páratartalom, de ugyanúgy visszaállt nem sokkal később. Nem tudom, lehet-e köze hozzá, de nemesvakolat még nincs kívülről, tehát a ragasztó a legkülső réteg, az talán szívhat be valamennyi nedvességet...
Valakinek valami bíztató ötlete?
Köszönettel:
st
2012-07-26
10:33:19
Előzmény: robert #31927#31933
Kedves Robert,
Köszönöm a gyors választ. Igen nyilászárók is cserélére kerültek. Mivel minden helységben szunyoghálóval szereltek a nyilászárók így áprilistól októberig folyamatosan nyitva vannak (még a riasztó sem riaszt be élesítés esetén). Télen reggel és délután van 5-8 perces kereszthuzat a lakásban. Szóval bizom benne, hogy amennyiben ezt továbbra is tartjuk minden rendben lesz. A lenti szigetelést egyébként egy már meglévő 3 cm szigetelésre tesszük majd rá, mert az előző tulajdonos 3 cm hungarocellel szigetelte, majd szinezte be a házat. Azt mondta, a kőműves ajánlotta neki ezt a vastagságot :). Na erre tesszük mi még rá a 8-12-16 vastag grafitot.
2012-07-26
07:30:52
Előzmény: KoZso #31924#31927
KoZso,

Nem valószínű, hogy bárhol is kicsapódna a pára, mert a legvékonyabb hőszigetelő alatt is elég meleg lesz a fal.
A falazat anyagának ismeretében a páraviszonyokat számolni is lehetne, de a lakás használata számít a legtöbbet.
Ha a hőszigetelés alkalmával a nyílászárók is cserére kerülnek, akkor fokozott szellőztetéssel elejét lehet venni a penészedésnek.

2012-07-25
23:41:03
Sziasztok!

Bizonyára volt már a fórumban téma az alábbi problémám, de engedtessék meg, hogy nem olvasok vissza sok-sok oldalt ennek keresésére, egyébként is nekem könnyebb most itt feltennem a kérdésemet :)
30 éve épült családi házat vásároltunk, melyet szeretnék szigetelni. A ház sajátosságaiból adódóan vannak olyan homlokzati falak, ahol nem tud elférni azonos vastgságú szigetelés. Ahol van elég hely, ott 12 cm grafit menne, de ahol korlátozott a mozgástér, ott csak 8, illetve 5 cm fér el. Az északi oldalra 16cm tervezek felrakni. Értelemszerüen egy homlokzati falra csak egy méret menne, de lenne olyan helység (dolgozó szoba, gyerek hálószoba) ahol az egyik oldalon 8, a másikon 12 cm szigetelés lenne. Ez okoz valami problémát? Gondolok itt arra, hogy az adott helységnél a pára azon az oldalon fog lecsapodni, ahol "vékonyabb" a szigetelés?
Uff, remélem érthetően írtam le, és érthető választ is fogok rá kapni :)
Előre is köszönöm.
Üdv:
KoZso
2012-02-20
23:02:27
Előzmény: hyper #25838#25846
hyper,

Összes, hozzád hasonló próféta mind azt bizonygatja közvetlenül, vagy közvetve, hogy a fizika az smafu. Volt már itt HHO generátor, mosó golyó, fabrikett, hold kollektor, meg még a rosssznyavaja tudja micsoda. A forgatókönyv elég sablonos, többé kevésbé így néz ki:

-Berobban az illető, közli hogy az adott termék milyen űber-király minden más fosch.
-Kérünk tőle valami kézzel fogható működési magyarázatot, működési leírást.
-Jön a hablaty, hivatkozás a tapasztalatokra, elégedett felhasználókra, jutyúb videókra, külföldi alkalmazási példákra.
-Mivel ez nekünk kevés, további kérdéseket teszünk fel.
-Jön a reakció, hogy begyöpösödöttek vagyunk, félrevezettek minket, 1+1!=2, a kérdésekre kérdéssel reagál.
-Forszírozzuk tovább a kérdéseket.
-A próféta válaszából kiderül, hogy a portéka hatását nem is lehet megmérni, mert az másképp működik, mint a hasonló célt szolgáló konkurens termékek.
-Próbáljuk elméleti oldalról megközelíteni a dolgot, számolunk, tesztelünk, hogy lássuk, van-e alapja a dolognak.
-Válaszból kiderül, hogy nem úgy van az! Mi rosszul tudjuk az alapvetéseket.
-Javasoljuk egy teszt lefolytatását.
-Nem lehet, mert a dolog tesztelhetetlen, vagy drága, vagy nehéz, vagy nincs rá idő, hely, meg egyébként is ő nem azért jött ide, hogy bármit is bizonyítson, csak próbált világosságot gyújtani sötét agyunkban. gy.k. nekünk akart segíteni.

Közben kiderül, hogy a képviselt/hivatkozott cég nem létezik, felszámolják/felszámolták, a "neves" professzorok által, "neves" egyetemeken végzett méréseket dokumentáló jegyzőkönyvek nem arról a termékről szólnak, nincs is olyan professzor, vagy egyetem.

Majd szépen elhal az ügy.

Esetedben az a szomorú, hogy a terméked még akár jó is lehet, de az érvrendszered, felületességed egyszerűen nem tud meggyőzni gondolkodó műszaki embereket.
Mi nem gazdag, nyugdíjas osztrák fogorvosok vagyunk...

T.
2012-02-20
12:21:18
Előzmény: sándor #25781#25786
Bár tudom, hogy még inkább becsomagolná a házat a dolog, de ha mondjuk gyártanának olyan EPS-t amin van egy 1cm-es XPS réteg vagy egyéb jó párazáró anyag ragasztva akár szerkezeten belül is, akkor megoldódhatna ez a probléma. (XPS a falnál lenne természetesen, így nem juthatna ki a pára)

Az egyik hivatkozott korábbi hozzászólásodból:
"Ennek az eredményeként valószínűleg jóval fölé kellene menni a 10cm-es EPS vastagságnak."

Ha saját telken van a ház, akkor ez miért gond? Bár tudom, hogy növeli a költséget, de legalább hőtechnikailag is jobb lesz...
2012-02-20
11:57:17
Előzmény: sándor #25781#25783
Sándor,

"""
Röviddel ezelőtt zsezse foglalkozott a hőszigetelt fal szellőzésével, a lakásban fütyülő széllel. Ilyen tartósan hideg időszak nem volt két évvel ezelőtt. A "szellőző hőszigetelet fal" jelenség sem tünt fel egy másik ismerősnél, csak most, ezen a télen.

Ideteszem azokat a hozzászólásokat, ahol tapasztalhatók voltak az EPS szigetelés vitatott hibái.
http://biosolar.hu/forum/show/7651#7651
http://biosolar.hu/forum/show/7924#7924

Alaposabb utánjárás után gyakorlatilag mindenütt az "emberi tényező", bizonyult a hiba okának. (A mostani télen előkerült "szellőző szigetelésnél is.)
Olyan helyeken vizesedési, foltosodási, átszellőzési jelenséget nem találtunk, ahol betartottak minden méretezési, kivitelezés-tervezési, kivitelezési előírást. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy ezt a néhány házat közvetlenül a szigetelőanyag gyártójával mérették fel, méreteztették, és a gyártónak az ország másik végéből ide utaztatott kivitelezői végezték a munkát.

Az egyik ház elégedett tulajdonosa egy érdekes megjegyzést tett, ami akkor mellékesnek tünt. Szerinte nála napokig "vacakoltak" a régi vakolat felújításával, a szigeteléssel is lassan haladtak. A nyári melegben csak hajnalban és este dolgoztak, stb. Közben az utcában egy ad hoc brigád két házat is készre szigetelt.
"""

"... miután nála már beindult a kemény penészesedés..."
Utólagosan hőszigetelt falon, vagy szigetelés nélkülin? Milyen falazat? Hol?

2012-02-20
11:23:20
Előzmény: monolit #25775#25779
"Anélkül is fel lehet tenni, túl van lihegve."
Ezzel egyetértek, bár nem is ezzel kötekedtem. Ennek szerintem csak vékony lapoknál lehet valami értelme, ahol esély lehet rá, hogy megrepedhet az erős ütögetéstől. Mi sem szórakoztunk ilyennel, és a hézagot leszámítva ugyanúgy jártunk el, mint a képen. Így sem volt nehezebb, mint hézaggal. (Egy táblánál kipróbáltam a körbepogácsázást, pedig az nagyobb rést hagy ugyebár...)
A kicsapódás szerintem nem is a beragasztózott állapotban okozhat gondot, hanem pont a vakoltnál, mert a ragasztó átengedi még a párát. A nemesvakolatok jó része viszont víz és párazáró. Így ha valami oknál fogva eljut a nemesvakolatig a pára, ott meg tud fagyni. Ez viszont hosszú folyamat kell legyen.
De lehet, hogy rosszul érzem a dolgot.
2012-02-20
10:17:06
Én hasonlóan kentem körbe a táblákat, de nem hagytam ki nyílást a levegő számára.

Anélkül is fel lehet tenni, túl van lihegve. Ennél az eljárásnál minden egyes lapnál ügyelni kellene arra, hogy melyik oldalával kezded a lap felragasztását. Arra utal az ajánló, hogy a ragasztó szétnyomódva zárja a nyílást.

A párával kapcsolatosan nézegetem a falamat, de nem látok sehol kicsapódásra utaló jelet. Lehet hogy a pontos kivitelezés miatt? Nincs még rajta nemes vakolat, így jól látható kellene legyen a nyoma.
2012-02-20
09:58:06
Előzmény: robert #25773#25774
"egy kis folytonossági hiányt képezni a levegô kijutása érdekében"
Én ezt úgy értelmezem, hogy a felragasztáskor ki tudjon jönni a levegő. A mellé felrakott tábla rése úgysem oda fog esni, tehát az én értelmezésemben ez nem okoz gondot.
A vakolatlan fallal én sem értek egyet, de ha telibe ragasztózza az ember, és nem pogácsázik, akkor viszont más lehet a helyzet...
2012-02-20
09:22:57
Előzmény: Nandi #25752#25773
Nandi,

A magam részéről egyáltalán nem tartom követendőnek ezt az ajánlást, sőt...

1. Vakolatlan falra készül a hőszigetelés, ami szerintem nem jó.
2. Miért kell megszakítani a ragasztó folytonosságát a széleknél, ha nem akarjuk, hogy mozogjon a levegő a tábla mögött? A nyitott fugákon keresztül nem fog egyébként is mozogni a levegő? Annak ellenére, hogy nutféderes a tégla egyáltalán nem áll semmi a levegő és pára útjába.
3. Külső vakolás nélkül csak a belső vakolaton kell átjutni a párának, és máris elérte az EPS-t, mintha nem is lenne ott a tégla.

2012-02-19
12:25:04
Az utólagos hőszigetelésről találtam egy korrekt összefoglalót.

www.m-e-sz.hu/upload/thr-web.pdf

pl. a hőszigetelés ragasztása:

Azt is írják, hogy telibe lehet ragasztani a táblát fogazott glettvassal.

Azt még változatlanul nem értem, hogy a téglák fugáit miért nem zárják le.
Szerintem már csak a hanggátlás miatt is érdemes lezárni a függőleges fugákat.

2012-02-19
11:59:05
Találtam pozitív példát a dryvitra.
Az alábbi módszert követendő példának tartom.

forrás: www.m-e-sz.hu/upload/thr-web.pdf

Az EPS lapokat körbe kenik ragasztóval.

Idézet a cikkből:
"2.03. a ragasztás történhet teljes felületen (pl.: MW lamell), vagy részlegesen, de beépítés után a szétnyomott ragasztónak a hôszigetelô lemez felületének min. 40 %-át fednie kell. A részleges ragasztás „perem - pont” módszerrel
történik (lásd például mellékelt ábra, a lap felragasztásánál a peremragasztón célszerû egy helyen, egy kis folytonossági hiányt képezni a
levegô kijutása érdekében)."

Így a hideg szél nem járhatja át a hőszigetelő mögötti teret.
Ezt azért írom, mert korábban negatív példaként mutattuk be a csak pogácsás ragasztási technikát.
2012-02-18
20:12:01
Üdv,

lehet, hogy volt már a kérdés, de mennyire szerencsés egy meglévő EPS szigetelésre még egy réteget ragasztani? Plafon, rendesen dübelezve van, műgyantás vakolat nincs rajta, csak ragasztó, glett, meg fehér festék.

7cm-es most, de nem elég, néha elgondolkodok +10cm rétegen.. Elvileg az EPS nem túl nehéz, meg ha jól van rögzítve, elbírja simán ragasztva is, nem? Csak hogy szigetelés szempontjából milyen..
2012-02-18
19:01:12
Előzmény: kixgy #25709#25710
kixgy,

Polisztirol vegyszerállóság: Károsítják: szerves oldószerek (aceton, benzol, nitrohigító, dízelolaj, benzin, xilol, terpentin)

Próbáld ki!

Biosolar Forum  =>  Hőszigetelés - Homlokzat  =>  DRYVIT - igenek és nemeklapozz: 1, 2, 3, 4, 5   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva