English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Energia Audit  =>  Energiafogyasztás adatoklapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2012-03-23
17:29:57
Előzmény: robert #27590#27592
robert,

pedig jó lenne valahogyan csökkenteni a fogyit, mert a legutóbbi két gázszámlám 27000 és 38500 volt. Mondjuk jó kis hidegek voltak, széllel megspékelve.
De ezért jó ez a fórum, mert rengeteg jó gondolat 'íródik' ki az emberek fejéből. :)
A lángokat mi is szeretjük nézni, ez valamiféle ősi izé lehet. :)

2012-03-23
17:22:31
Előzmény: janman #27589#27590
janman,

920m3/év gázfogyasztás nem rossz egy 100m2-es házban. Innen nehéz tovább csökkenteni.

A napkollektorral kapcsolatban: soha nem mondd azt, hogy soha! Az energiaárak, ha nem is ugrásszerűen, de nőnek, a napenergiás eszközök árai pedig csökkennek.

A kandalló nálunk is csak kiegészítő fűtés, és nagyon szeretjük nézni a lángokat.

2012-03-23
17:16:26
Előzmény: robert #27558#27589
Mikor épültük a házat, akkor a kandallóra mint kiegészítőfűtésre gondoltunk, és annak is használjuk. Mivel a házunk könnyűszerkezetes, ennélfogva csak addig van meleg, míg ég a tűz a kandallóba. Ha már kialudt a láng, onnantól elég hamar csökken a hőmérséklet (a padlófűtéshez képest), mert ugye nincs hőtároló elem. A padlófűtés pont a lomhasága miatt és a hőtároló kapacitása miatt volt jó döntés, szerintem. Csak fűtésre egyébként szerintem ca. 920m3/év gáz fogy el, mert a fogyasztás többi része főzésre (5m3/hó) és HMV készítésre (29m3/hó). Ezek az értékek úgy jöttek ki, hogy vettem a csak nyári hónapok átlagfogyasztását, és azt osztottam ketté oly módon, hogy egy hasonló (rokon) háztartás nyári gázfogyasztása - ahol csak főzés volt - na ott ca. 5m3/hó volt. Az így kapott havi 29m3/hó, HMV-re eső gázfogyasztásból kalkulálva úgy gondolom, hogy napkollektorom nekem sohase lesz, egyszerűen mert nem éri meg. Szerintem. Bár olvasgatom a szomszéd topikokba beírtakat napi rendszerességgel, de az ott leírtak sem győztek eddig meg, hogy beruházzak valami hasonlóra. Pedig ha csak egy kicsit is megérné, akkor bizisten meglépnék valamit.
2012-03-23
08:49:00
Előzmény: zsbalazs #27556#27558
zsbalazs,

Ha veszed a fát, akkor kicsi a valószínűsége, hogy kandallóval olcsóbb legyen fűtés mint gázzal. Viszont elégetheted benne a kertből származó ágakat, és egyéb fa-hulladékot is, ami ingyen van.

Ha a gázkazánnal fűtesz, akkor általában az egész házat fűtöd, ellenben a kandalló köré kuporodó családnak egy kis terület befűtése is elég.

A kandallónak, mint általában az egyaknás kályháknak rossz a hatásfoka.
Ahhoz, hogy a fafűtés versenyképes legyen a gázzal, kell egy jó vegyes kazán, amit egy régi gázkazánhoz hasonlítasz, mert a moderneknek már elég jó a hatásfokuk.

Janman 1200-1100 m3 gázfogyasztásából kiindulva szerintem kb 10m3 száraz tűzifára (4.5t) lenne szüksége.

Ha vastag a fűtőbeton az nem baj, attól csak lustább lesz fűtés, de nem gyengébb. A vékony szigetelés, vagy valami más lehet az oka, ha elégedetlen vagy vele.

zsbalazsVálasz erre
2012-03-23
08:20:36
Előzmény: janman #27488#27556
Padlófűtés van nekem is, de gázzal nem érte meg működtetni, biztosan túl vastag a beton része és rossz a szigetelése. Akkor használom ha a kandalló megy és mikor a kollektor is besegít.Igen a fürdőben nálunk is hideg van, valahogyan a kandalló tetejéről kellene meleg levegőt vinnem át Kb. 2,5 méter hosszon, de ez még nem megy. Addig is amikor a gyerekek fürödnek a meleg vizet zuhanycsövön keresztül engedem ki, a leadott hő és a pára miatt jobb a hőérzet, így hideg vizet nem kell engednem hozzá. Szerencsére penészedés gondom meg nincsen. Szerintem Kb.5-6 m3 fával vígan ki lehet fűteni a házadat.
Villanyban a közlekedőkben már led-et használok, mert bírja a kapcsolgatást és 2W-t fogyaszt, igaz sutább a fénye. Kenyérpirítót minimálisan használjuk teafőzőt meg kidobtam, mert gazdaságtalan. Langyos vízzel mosok, de ezt mások nem ajánlják. TV hagyományos én is csak ha elromlik akkor cserélem, majd led-re (fele lesz a fogyasztása).Így 110 KWH körül van a fogyasztásom.
2012-03-21
21:49:14
Előzmény: zsbalazs #27482#27488
A kandallóban való fűtéssel járó kosz nem igazán probléma, csak az a gond, hogy pld. a fürdőben nincs igazából meleg, ha csak kandallózok. Fürdéskor meg jó a meleg. A padlófűtésben pont az tetszik, hogy mindenhol azonos meleg van.
Villanyfogyasztással kapcsolatban már sok ötletem nincs, mert ahol a legtöbbet ég a villany, oda már tettem energiatakarékos égőket. TV-t meg csak ezért nem cserélek, bár az rengeteget megy, és még hagyományos képcsöves. Van elektromos fogyasztásmérőm, néztem mindent amit csak meg lehet mérni. Ennélfogva a garázsban tartott fagyasztószekrényt már nem használjuk, mert a kertben termesztett zöldségeket, amiket lehet fagysztani már nem ilyen módon rakjuk el, inkább megvesszük a boltban amikor kell, mert állati sokat fogyasztott a fagyasztó.
Az fogyasztási adataim szerintem sem rosszak, de agyalok, hogy még jobbak, vagyis kevesebbek legyenek.
zsbalazsVálasz erre
2012-03-21
19:27:51
Előzmény: janman #27439#27482
Én még a kandalló használat növelését javasolnám, már ha szeretitek a meleget és a takarékoskodást. Igaz némi kosszal is jár.
Azért nem rosszak az adataid, még villanyban is lehet javítani egy kicsit.
Üdv. Balázs
2012-03-21
00:16:46
Érdekes módon, nálunk nem sokat változik az áramfogyasztás az év folyamán, kis változással nagyjából kiegyenlített. A téli hosszabb világítási időszakaszokhoz hozzáadódik a fűtés keringtető szivattyú fogyasztása, nyáron ezt a kútszivattyú fogyasztása a locsoláshoz, és időnként a klímahasználat egyenlíti ki, viszont kevesebbet tévézünk. A világítás nagyrészt energiatakarékos égőkből áll, de a hagyományos izzók is halogénesek. A TV, hűtő, fagyasztó, mosógép fogyasztásán nem tudok változtatni, csak ha energiatakarékosabbra cserélem. A fagyasztó és mosógép A osztályú, a hűtő B, egyedül a TV régi, képcsöves. A számítógépet is lecseréltem kisebb fogyasztásúra, már csak laptopra váltással lehetne takarékosabb.
Lehet többet kellene aludni, addig is takarékoskodnánk az árammal.
2012-03-21
00:05:20
Köszönöm az adatokat.
Nagyjából a 2006/2007-es fűtési szezonhoz hasonlítottam az idei telet, de a februári 2 hét nagyon hideg megdobta a gázszámlát. Érzésre sokkal több megtakarítást vártam, de úgy néz ki csalóka dolog a megérzés.
A 2006/2007-es telet még a régi házban töltöttem, akkor 30.000 Ft. körüli összeget kaptam vissza a gázművektől és nem raktam fel a téli abroncsokat, mert nem volt rá szükség.
Most legalább egy hónapnyi megtakarítást vártam a gyenge tél miatt, de alig lett több egy fél havi átlagnál...52 m3. Közben a párom jött rá a megoldásra, ezen a télen átálltunk a házi kosztra, magyarul munkahelyre is itthonról viszünk főtt kaját. Ez hétvégénként több óra sütést, főzést jelent, ami megdobta a gázszámlát. Ezen télen nem fagyoskodtunk, 20 C fonál csak akkor volt kevesebb, ha nem voltunk itthon.
Idén nem vezettem a gázfogyasztást, tavaly napról-napra olvastam le a gázórát, néztem az átlaghőmérsékletet, mert néhány újítás miatt egy havi gázmennyiség megtakarítását véltem a táblázatban felfedezni, aztán kiderült a gázóracsere miatt nem jól paramétereztem az Excel táblázatot és ez félrevezetett. Ezért fagyoskodtunk a nagy hidegekben 19 C fokon, hogy meglegyen a várt megtakarítás, a végén összesen 12 nyomorult köbmétert jelentett, de a gázművek ügyes számlázása miatt még a megtakarítás ellenére is többet kellett fizetnem, mint a többi hónapban az átalányt.
Kíváncsi vagyok, idén hogyan számolnak el, lassan jönnie kell a számlának.
2012-03-20
21:42:09
Adatok Szombathely mellől. Könnyűszerkezetes családi ház, bruttó 100m2 alapterület. Tisztán padlófűtés, időként egy kis kandallós rásegítés, de csak minimálisan. Adatok 2003-tól, mert akkor költöztünk. :) Melegvíz gázról és a főzés is. Sütés villanyról. 3-an lakjuk. Télen fűtés 12-től indul, akkor 21°C-ig van fűtve. Köztes időszakban 18°C. Számított hőszükséglet 6,5kW, -15°C-on, számolva épületgépész által. Saunier Duval Renova Mini kéményes gázkazán működik a házban.

Kis érdekesség. 2010-től a lányom Pesten tanul. Értelemszerűen csökkent a havi villanyfogyasztásunk, többek közt. Viszont meglepett, hogy ez egyből egy ca. havi 20kWh-ás fogyasztáscsökkenést jelentett (pirossal jelölt rész). Aztán tavaly júniusban vettünk egy laptopot az asztali szgép mellé (kékkel jelölt rész). Azóta, ha csak lehet, a laptopon nyomulok, mellőzve az asztali gépet, ez újabb ca. 15kWh/hó csökkenést jelentett. Mondjuk annó megleptek ezek az értékek, ezért is osztom meg veletek. Ezért aztán akinek csak lehet elmondom, hogy nagyon is érdemes a fogyasztási adatokat vezetni. Mondjuk meg minden más adatot is, pld. kiadás-bevétel adatokat is. De ez meg már nem ide tartozik..

villam64Válasz erre
2012-03-20
13:26:28
Előzmény: korn #27414#27425
http://biosolar.hu/forum/1993
Az idei csalással.

2012-03-20
12:57:42
Előzmény: korn #27414#27423

2007/6 1155 gáz m3
2008/7 1242
2009/8 1204
2010/9 1134

2012-03-20
10:38:24
Kíváncsiságból megnéztem a havi középhőmérsékleteket, és egész jól korrelál a fogyasztási adatokkal. (mérési pont: Szombathely, forrás: metnet.hu)

2010/11 2011/12 2006/07
09. 14,8 18,7 16,1
10. 8,8 10,2 11,6
11. 7,5 3,1 5,3
12. -0,9 2,8 1,9
01. 0,1 1,9 3,2
02. 0,5 -1,7 4,4
03. 6,3 6,9 6,6

Az eltérés kb. 12% 2011/12 javára. Érdekesség, hogy a 2006/07-es tél, még a mostaninál is enyhébb volt. Valakinek nincsen véletlenül fogyasztási adata 2006/07-ből?

zsbalazsVálasz erre
2012-03-15
20:43:05
Fogyasztás adataim az adott időszakra vetítve:
2010. 09-2011.03 2011.09-2012.03
Gáz 285 210
Villany 590 680
Fa 25mázsa 30mázsa
Szén 3mázsa 4mázsa

Láthatóan a villany a fűtés rendszer állítás miatt ugrott meg, és lehet nem is figyeltünk annyira oda rá.
Érezhetően kevesebb tüzelő fogyott, de némi kandalló átalakítást végeztünk és lehet a fa is szárazabb volt idén.
Gázt ebben az idényben nem használtam fűtésre, HMV-re viszont többet mert a gázbojler folyamatosan ment, ami elég pazarló.
Mivel a padlófűtésbe forgattam a kollektort a HMV-re nem jutott, mostanság állítottam át, hogy először HMV utána fűtés.

Üdv. zsbalazs
2012-03-15
14:03:04
Előzmény: plaszlo #27229#27230
plaszlo,

Két háztartás adataival szolgálhatok. Mindkét esetben szeptember.06.-március.15. időszakra.

2010/11. 2011/12. változás
A gáz 443m3 387 -13%
A áram 551kWh 477 -13%

B gáz 1219m3 1036 -15%
B áram 2065kWh 1562 -24% (380W napelem is besegített ebben az elszámolási időszakban, a +10% annak tudható be)

2012-03-15
13:08:55
Van már valakinek konkrét, vagy iránymutató adata, hogy ez az enyhe tél mennyi megtakarítást hozott fűtésben? Most csak az időjárás miatti megtakarításra gondolok.
villam64Válasz erre
2012-03-13
13:45:25
V: Megvolt a villany éves leolvasása. Eddig nappali 174 kWh/hó, éjszakai 45 kWh/hó. Várható nappali 119 kWh/hó, éjszakai 22 kWh/hó.

zs:
Havonta olvasva nem kell izgulni mennyi az eredménye a munkádnak

v: Ezt most hogy érted? Mert a havi diktálás nem jó nekem, csak az átalány, és éves leolvasás.

zs: Nem a diktálásra gondoltam. Havonta olvasom, jegyzeteléskor ránézek az előző hónapokra így saccolom lesz e ráfizetésem.
Ezen a télen rászoktam az alacsony hőmérsékleten való keringtetésre a padlóban, ez meg is látszik a fogyasztáson +15%. Most filózhatok hol fogjam magam vissza.

v: Én is havonta 1.-én leolvasom, vezetem. Amit írtam kWh-ákat, azaz új átalány a régihez képest. A spórolás beállítás, és napelem eredménye. Meg vegyes fűtés. Meg amiket eddig leírtam a rendszeremről. Ez alapján 420 m3 gáz ebben a fűtési szezonban. Meg 550 kg, 1300 Ft/q vásárolt fa. A többi tüzelő gyűjtögetés, és -bartel- (bocsánat, hibásan használtam eddig, helyesen barter).

zs: Már nem emlékeztem hogy kollektort nem is használsz? Csak 550 kg fa az semmi, nekem inkább 3000 kg fogy és még némi szén is, igaz gáz fűtésre nem fogy. Kollektorom kb. 1500-2000 kilowattot hoz fűtési időszakban
A gáz csak fűtésre ment el?
Mennyi a napelemed?

V: De, egy 30 csöves kollektor van az egész rendszeren. A radiátorok thermofejével állítom, hogy fűtsön, vagy hmv-t készítsen. Több fa fogyott, ez csak amit vettem, a többi gyűjtögetés. Tehát nem ilyen keveset fűtöttem, csak pénz szempontjából. Pontosan meghatározhatatlan, hogy kilowattra mennyit fűtöttem. A gáz csak fűtésre, de ha 35 °C alá megy a 300 literes elő hmv tartály hőmérséklete, akkor azon a felső hőcserélő részen tartja ezt a hőfokot keverőszelepekkel, így a 80 literes éjszakai áramról működő villany bojler, és mosógép kevesebbet fogyaszt. De ezt a 300 literes tartályt a vegyessel, magasabb hőfokra felfűtöttem általában 50-60 °C. Egy 65 W napelem megy az akkumulátorokra, most már szünetmentesre is. 710 W napelem. 500 W hálózat visszatápláló inverter, szerződés nélkül. Tehát össze kell hangolnom a termelést a fogyasztással. Így is egy része ingyen a szolgáltatóé. A főzőlap indukciós villany, a sütő villany. Az inverter, meg napelem résznél megvannak az adatok, és leírások.

zsbalazsVálasz erre
2012-03-10
21:10:08
Paga

Én is első beköltözéskori évben 1500 m3 gázt fogyasztottam kandalló nélkül. Ma már gázt fűtésre nem használok, fa tüzelés 30 mázsa+4 mázsa szén. Szerintem évről évre javul a hatásfokom, amikor begyullad a tűz szinte nem is látni füstöt a kéményből kifelé. 1 éve lakjuk a padlásteret kb.30 m2 fűteni nem kell csak ami felmegy alulról -ez az igazi spórolás, igaz többnyire csak alvásra használjuk a szobákat
Talán a kandalló építés előbb visszahozza az árát, de csak úgy ha mellette gázzal nem fűtesz. A befűtést meg lehet szokni kb 5-10 perc alkalmanként. naponta kétszer fűtök be, reggel és este 5-kor.

Sok sikert!

Üdv. Balázs
2012-03-08
09:16:13
Robert,
Köszönöm a linkeket.
Már a földszinten is készen van a padlózat.
A radiátorokon és a fűtőberendezésen kívül a gépészet is meg van ezen a szinten is.
Azaz a padlófűtés már akkor sem jöhetne számításba, ha alapból nem lennék az ellenzője.
Kandallót meg eredetileg is terveztünk a földszinti nappaliba.
A ház is eleve úgy épült, és a kandallóhoz szükséges 200mm átmérőjű kerámiabetétes kémény is.
Már csak az kell, hogy ne csak látványilag legyen jó a kandalló, hanem fűtéstechnikailag is hasznát vehessük.

Balázs,
Konkrét vízteres kandallót is tudnál javasolni?
A nappalink -ahova a kandalló kerülne- és a vele egy légteret alkotó helyiségek teljes alapterülete ~56m2, a belmagassága ~2,6 m.
A többi földszinti helyiség alapterülete még plusz ~60m2.
Ami meg a napkollektorokat illeti, sajnos nem engedhetem meg magamnak, hogy csak a környezettudatos gondolkodás vezéreljen.
Mindemellett a házunk tájolása ugyan nagyon ideális lenne egy ilyen rendszernek, de a tetőszerkezetünk annyira tagolt, hogy nem lehetne sem esztétikailag sem technikailag kompromisszumok nélkül megoldani a rendszer kiépítését.

Mire gondolsz, amikor azt írod a kandallóról, hogy „...és én ha újra csináltatnám a kijövő füst elvezetésére is gondolnék.”?
Milyen füstre?
Arra, ami a tűztér ajtajának nyitogatásakor keletkezik?
Gondolom az égéstermék ideálisan a kéményen keresztül távozik. Az ajtót meg -kiváltképp nagy tűztér esetén- talán nem kell gyakran nyitogatni.
Esetleg a légbevezetőkön áramlik ki füst?

Hyper,
Adott az épület, adott a hőszigetelés... már nem látom értelmét azon agyalni, hogy mi lett volna, ha másból építkezünk, ha más anyaggal hőszigetelünk, ha...
Ezt az állapotot is jó 12-13 év alatt sikerült elérnünk, és még ma sem vagyunk teljesen kész.
Azaz nem tartunk még azon a szinten, amikor már „csak” a meglévőt kell karbantartani, csinosítgatni, stb.
Feleslegesen keseríteném az életemet, ha azon sajnálkoznék, hogy másképp kellett volna, hogy mennyivel jobb másoknak, mert nekik sokkal kevesebbe kerül az épületük üzemeltetése, stb.
Amit tehetek, hogy ebből a helyzetből a lehető legjobb megoldást igyekszem kihozni, minél alacsonyabb üzemeltetési költséggel, odafigyelve az ésszerű használatra, s hogy mindez nem menjen az életünk (életterünk) minőségének a romlására.

Nem passzív házat építettünk... tehát költenünk is kell az üzemeltetésére. :)
Jelenlegi stádiumunkban pedig (ha lenne is „felesleges”, a Robert által minimálisan említett 500eFt-unk)
akkor azt inkább fordítanám a gyerekeimre (új hangszerek, nyári táboroztatás, több családi program és élmény, azaz bármire amire vágynak), mint napkollektorra.

Köszönöm a hozzászólásaitokat, véleményeteket.
2012-03-07
21:38:45
Előzmény: Paga #26746#26793
Kedves Paga!

110m2/1600-1700m3 gáz nem kevés.
Ha hozzáveszem a takarékossági törekvést is ,úgy jobban sok.
Egy jól hőszigetelt háznak szerintem ha laknátok az alját ,akkor kellene 1000-1100m3 fogyasztani vízzel együtt,ha az ablakok egy kicsit jobbak lennének (1,1)
Van viszont ellenpéldám is ,mikor egy tégla (30) + szálsasanyag hőszigetelés (8cm)
Hasonló komfort beállítással kicsit hidegebb hónapban 180-200m3 gázt fogyaszt ez éves szinten közelíti a tieteket ,és fele akkora.
Én azt mondom van sok jó megoldás ,de ,ha valakinek egy 100+tetőtér 1100m3 gázt fogyaszt egy évben ,és két kicsi gyereke van ,és lakják az egészet ,az üvegek (1,1) és a hőszigetelés csak 10 cm ,akkor az örülhet bármelyik van a falon.
zsbalazsVálasz erre
2012-03-07
19:25:14
Előzmény: Paga #26780#26787
Nagy tűzteret javaslok, lehetőleg felső csövezéssel, tehát víztereset.
Azért nem rossz a kollektor, főleg tavasszal besegít a fűtésbe, nekem van 90 cső.
Az tény hogy a kandalló előbb visszahozza az árát, de a koli tiszta energia és kényelmes. Gázt én elfelejteném, esetleg melegvízre meg persze főzésre jó.
Kandallónál azért némi piszokra számítani kell és én ha újra csináltatnám a kijövő füst elvezetésére is gondolnék.
Van padlófűtésed? Mert ha igen akkor a vízteret úgy kellene kialakítani hogy bírja és lehet puffer tartály sem ártana.

Üdv. Balázs
2012-03-07
15:53:59
Előzmény: Paga #26780#26781
Paga,

Kandallókról, vizköpenyes kandallókról és tömegkályhákról itt olvashatsz:
http://biosolar.hu/forum/52
http://biosolar.hu/forum/56
http://biosolar.hu/forum/1991

Az alsó szinten érdemes padlófűtésben gondolkodni.

2012-03-07
15:34:07
Előzmény: robert #26778#26780
Robert,

A fűtés mellett gyakorlatilag a használati meleg víz előállítására és főzésre használjuk a gázt.
A hőszigetelés óta folyamatosan nézem és táblázatba rögzítem a fogyasztási adatainkat. Fűtési időszakban -pláne az olyan hideg időszakokban, mint a mostani is volt- gyakran napi leolvasással.
Így pontosan tudom, hogy alapesetben -ha nem kell fűteni- a gázfogyasztásunk ~0,9m3.
Főzésre, fürdésre, mosogatásra. Azaz alig éri el éves szinten a 320-330m3-t.

Régebben gondolkodtam a napkollektoron, az általad is említett melegvíz-készítés miatt, de aztán elvetettem. Nem csekély az az előre megfinanszírozandó „fogyasztáscsökkentő” beruházás, még pályázatok igénybevétele és saját kivitelezés esetén is. Azaz van hova tenni azt a pénzt.

Ami mostanában foglalkoztat, az a földszinten kialakítandó fűtés rendszer.
Ugyan annak idején ide is beépítettem a műanyag csöveket, és ezt is radiátorokkal tervezem majd megoldani, de a fűtési berendezésként -a gázkazán kiegészítéseként- gondolkodom egy vízteres, akár folyamatos üzemre is képes kandallón.
A nappalinkban meg van a kandalló helye és a kéménye is.
Aztán, hogy egy sima, vagy vízteres megoldás lesz-e...,még nem tudom.
Nem akarok sokat költeni rá, és valószínűleg saját kivitelezésben fogok nekiállni.
(Bár úgy rémlik, hogy mára már szakvégzettséghez kötött a kivitelezése és a beüzemelése.)
Csak a tűzteret kell majd jól megválasztanom.
Esetleg vannak ilyen jellegű kandallós tapasztalataitok?
2012-03-07
14:51:35
Előzmény: Paga #26776#26778
Paga,

Az ENERCAL oszlopdiagramja jól érzékelteti, hogy a legnagyobb tételt a melegvíz készítés teszi ki, ami a kazán hatásfokot is figyelembe véve 5000kWh-nyi gáz évente (~500m3).

Ha napkollektoros melegvíz-készítést építenél ki, akkor 2 db sik-kollektorral és 300literes tárolóval nettó 2000kWh energiát válthatsz ki.
Egy ekkora berendezés kulcsrakész bruttó ára majdnem 1 milla, de, ha ennek az árnak a felét a közösség finanszírozza meg valamilyen pályázat formájában, vagy elég ügyes vagy és saját magad rakod ösze vásárolt elemekből, akkor csak 500 ezerbe kerül.
Szóval, ha így megelőlegezed a fogyasztásod költségeit, akkor az éves kb 30ezer forintos energiaköltség-csökkentésből kb 10-15 év alatt visszajön a beruházásod, és az éves energiaszámlád nagyjából 15%-al csökken.
http://apps.biosolar.hu/solar_gain/?coll1=Heliostar300N2L-CF&coll2=NONE&coll3=NONE&ca1=1.76&ca2=1&ca3=1&pcs1=2&pcs2=1&pcs3=1&col_azm1=0&col_azm2=0&col_azm3=0&col_tilt1=45&col_tilt2=45&col_tilt3=45&Ta1=50&Ta2=50&Ta3=50&buffer_capacity=15&P=5&loss_pipe=0&contr_p=7&pump_p=50&ho_start=1&nap_start=1&ho_stop=12&nap_stop=31&esrc=365.0

A hőszigetelést is javíthatod, de az már most is jobb, mint az átlag, ezért kérdéses, hogy érdemes-e ebbe invesztálni (szerintem nem).

Abban az esetben viszont, ha van egy meglévő vegyes kazánod, és olcsón tudsz tüzelőhöz jutni, akkor beruházás nélkül csökkentheted a gázfogyasztásodat.

2012-03-07
14:17:08
Előzmény: robert #26769#26776
Robert,

Köszönöm szépen a számításodat és a linkelt kalkulátor táblázatát.
Mondhatni beletrafáltál a közepébe. :)
De nézzük a számokat!

1., A homlokzatok hőszigetelése előtti években (2009-2010) a használati meleg vizet villanybojlerrel állítottuk elő és a fűtési időszakban csak 86,32 m2 alapterületű (ami hasznosban 73,05 m2) részt laktunk.
Ekkor az éves gázfogyasztásunk: 2096 m3 volt.

2., Majd miután 2010 nyarán hőszigeteltünk, már év közben -nyár elején- váltottam a gázos használati meleg víz előállításra. Majd a fűtési szezonban már nem költöztünk összébb. Ami annyit jelent, hogy bejött +27,34 m2 alapterületű, 2,75 m belmagasságú, kör alaprajzú fűtendő helyiség, aminek a falai ~75%-ban a kültérrel vannak kapcsolatban, bennük 4db, összesen ~6,3 m2-nyi ablakfelülettel.
Az éves gázfogyasztásunk (2010-2011) ekkor már: 1664 m3-re csökkent.

3., A mostani (2011-2012) időszakot tekintve a gázhasználat jellege azonos az előző pontban leírtakkal, és a mai napig a fogyasztásunk 1531 m3 (321 napra).

A napi vagy m2-re vetített fogyasztási adatokat nem teszem most táblázatba, és az összehasonlításnak is nyilván akkor lenne igazából értelme, ha minden időszakban mértem volna folyamatosan a külső hőmérsékleteket, figyelembe vettem volna az időjárási viszonyokból adódó fűtési időszak hosszokat, ha biztosan tudhatnám, hogy mikor milyen fűtőértékű gázt kaptunk a szolgáltatótól (nem papíron, hanem a valóságban), stb..., de ha nem akarok nagyon precíz lenni, és a körülményeket azonosnak feltételezem a számításaimban, akkor elmondhatom, hogy jelentősen csökkent a gázfogyasztásunk a hőszigeteletlen állapotokhoz képest.

Kérdés, hogy elégedett lehetek-e ezzel a mértékkel, és a jelenlegi fogyasztási adatokkal?

Mindemellett meg kell említsem, hogy gyakorlatilag nem is a várható energiatakarékosság vezérelt amikor szigeteltünk, hanem az, hogy legyenek végre befejezve, levakolva a homlokzatok.
És sok-sok ajánlat megtekintése után -némi túlzással- azt mondhatom, hogy gyakorlatilag olcsóbb volt hőszigetelni (EPS-sel) és színezni, mint bármi egyéb kőműves megoldást választani.
Biosolar Forum  =>  Energia Audit  =>  Energiafogyasztás adatoklapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva