English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Napkollektor - Légkollektorok  =>  Vákumcsöves légkollektorlapozz: « előző   1, 2, 3, 4
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
villam64Válasz erre
2010-03-15
06:08:14
Sándor
Majd kölcsönadom Róbertnek, hogy a sörös után tesztelje ezt is, azokkal a paraméterekkel. Addig nem hasonlítható össze a kettő.
villam64Válasz erre
2010-03-14
06:03:24
Sándor
Az hogy megtermelt-e annyit amennyit számoltál fogalmam sincs. Ahhoz speciális mérések kellenének. Az egy nagyon elnagyolt légsebesség mérés. Nem mérvadó. Jelenleg 12 csőből áll a Mayer-féle vákuumcsöves légkollektor. Annak idején ennyire terveztem. A következők nagyobbak és sűrűbbek lesznek. A 2.5 cm hézagot az üvegcsövek között 1 cm-re csökkentem. És lehet, hogy állítva jobb lesz. Majd meglátom, hogy úgy mit teljesít. Az őszre 4 db 20 csöveset akarok üzembe helyezni. Bruttó 9.2 m2. Ezt a teszt példányt eladnám, vagy szétbontom.
villam64Válasz erre
2010-03-08
19:08:22
Tervezem 2db 20 csöves álló légkollektort (jobbos-balos). Sűrűbb csőkiosztással. 1.35*1.65=2.3 m2 bruttó felülettel/db. 150-es csatlakozás, majd közösítem 200-as ventilátorhoz.
2010.03.08.
Működési idő - 5:32, 131 Wh ventilátor fogyasztás

-----------------------------------------------------
2010.03.09.
Működési idő - 5:18, 93 Wh ventilátor fogyasztás

2010.03.10.
Működési idő - 5:04, 100 Wh ventilátor fogyasztás

2010.03.11.
Működési idő - 0:37, 9 Wh ventilátor fogyasztás

2010.03.12.
Működési idő - 3:58, 61 Wh ventilátor fogyasztás

2010.03.13. 15 óra után kisebbre állítottam a hőfokkapcsolót.
Működési idő - 2:15, 34 Wh ventilátor fogyasztás

2010.03.14. Ma volt 1 hónapos a légkollektorom. 10 óráig az időjárás állomás belső egysége máshol volt, így a páratartalom eltér. A ventilátor a napelem-inverterről kapta a feszültséget, így a fogyasztás látszólagos. Az inverter 214 V feszültséget ad le, így a ventilátor teljesítménye is kevesebb. Próbáltam finomítani a 2. hőfokkapcsolón, mely a ventilátor fordulatszámát váltja. A második hőfokkapcsoló érzékelőjét a padláson lejövő csőbe tettem most este, már csak az 1 méter szigetelést kell vissza tennem. Az idő és a fogyasztás kérdéses. Tesztelem még a fogyasztásmérőt az inverteren. Többet mért, pedig tudtommal lenulláztam. Ezért a tegnapi értékeket kivontam. Az idő még így is sok.
Működési idő - ?:?, 122 Wh ventilátor fogyasztás

villam64Válasz erre
2010-03-06
14:00:00
Róbert
Amit találtam: MIXflo MF-125S. A 125-ös csatlakozásnak is ez a motorja. Az enyém 100-as csatlakozású. Viszont szép növényekre találtam keresése közben.
www.securimax.co.nz/fans/pdf/Fan_Catalogue.pdf
www.manrose.co.uk/
Méréseim alapján a manrose-os lehet. Kinézetre a securimax-os.
2010-03-06
12:39:25
villam64,

A ventilátor pontos (gyártó + típusszám) típusára gondoltam, ami alapján megkereshetném a diagrammját (légszállítás/nyomásesés). Szerintem a mérési módszer "olyan" pontatlan...
villam64Válasz erre
2010-03-06
11:58:15
Róbert
A szélsebesség tájékoztató jellegű, de nem olyan pontatlan. A légkollektorban már leírtam a ventilátor adatait, de ide is beteszem. A csövek 100-asak.
100-as diagonál ventilátor. 230 V, 18 W/40 W, 120 Pa/200 Pa, 190 m3/h / 250 m3/h, 40 dB(A)3m, 2.1 kg, maximum 45 °C. Ahogy most látod úgy 2.5 m/s.

Amennyiben a pillangókat kinyitom, már nem tud mérni. a pillangók biztosítják, hogy beljebb nyomja a levegőt.
2010-03-06
11:24:44
villam64,

Szinte biztos, hogy rossz a légsebesség adatod.
Mi a ventilátor pontos típusa, mekkora csőkeresztmeszetekről van szó, mekkora az adott időpontban a kollektorba be és kilépő levegő hőmérséklete?
villam64Válasz erre
2010-03-01
18:30:09
Ma is dupla ventilátorral ment, a beömlő párhuzamos visszacsapókat a légáramlat működtette.
Működési idő - 4:40, 176 Wh ventilátor fogyasztás

--------------------------------------------------------------------------------
Beállítások maradtak, a szívás a padlásról történt, hogy szárítsam a levegőt. 14:30-kor megjöttem, és elöblítettem 5 db sörös dobozt, amit a radiátorra tettem száradni. A kinti levegő 10 °C, 51 % relatív páratartalom 15 órakor. 11:40-től volt 45 % is.
Működési idő - 5:25, 206 Wh ventilátor fogyasztás

--------------------------------------------------------------------------------
Működési idő - 7:02, 268 Wh ventilátor fogyasztás

Működési idő - 0:14, 6 Wh ventilátor fogyasztás

Működési idő - 6:30, 248 Wh ventilátor fogyasztás

A kis csőventilátort kivettem.
A ventilátor. 35 °C-ig a kisebb fokozaton ment (16 W), egyenletes melegedést produkálva. Utólagos méréssel a kétfelé osztott kimenet egyik oldalán >2 m/s sebességet mértem. Később a 2 sebességes ventilátoron megtaláltam a harmadik fokozatot. A két tekercs párhuzamosan adta ki a 40 W-ot. Amikor csak a második tekercs ment, akkor 26 W a fogyasztása. Ekkor és 40 W-nál is >3 m/s-ot mértem az egyik oldalt. Az időjárás külső szélmérőjét használtam.
Működési idő - 7:10, 151 Wh ventilátor fogyasztás

Beiktattam egy másik hőfokkapcsolót, mely a kimeneten méri a hőfokot, és >35 °C esetén kapcsolja a ventilátort nagyobb sebességre majd vissza. Az érzékelőt majd a lejövő cső elé teszem, és finomítom a beállítását.
Működési idő - 3:45, 73 Wh ventilátor fogyasztás

2010-02-26
08:28:21
villam64,

Hőfokkapcsoló ügyben:

Nálam a kollektorban a bemenetnél és a kimenetnél is van szenzor. A kollektor hőmérséklete alatt a kettő átlagát értem (Tin+Tout)/2 .
Van egy szenzor a szobába belépő nyílásnál a szívó ventilátor előtt (Tenter), és természetesen a szobában is (Troom) .

bekapcsol a venti, ha (Tin+Tout)/2 > Troom + 10C

kikapcsol a venti, ha Tenter < Troom + 5C

Fojtást nem alkalmaznék, inkább fordulatszám-szabályozással csökkents a levegő mennyiségét.
villam64Válasz erre
2010-02-25
17:44:46
Sándor
Egy-két dolgot még tesztelek. Például a fojtást. Ma néhány percre próbaképpen az alacsonyabb sebességre kapcsoltam a ventilátort. Az eredmény alacsonyabb hőfok lett a befújásnál. Majd hosszabb tesztet is elvégzek, remélem a hétvégén. Feltételezésem, hogy ~9 méter cső vesztesége jelent meg az alacsonyabb sebességen. Az ideiglenes szigetelés még nincs teljesen kész. Az javíthat 1-2 °C-ot. Ez a veszteség áthidalása miatt van magasabbra állítva a hőfokkapcsoló. Nem akarom 5 °C-nál kisebb hőmérséklet különbségnél járatni a ventilátort. Néhány adat csalódás a számomra. Viszont tudom hol hibáztam az építésnél. Ezt majd a következőnél javítom. Tesztelnem kell, hogy függőleges, vagy vízszintes legyen a cső. A vízszintes terhelése könnyebb. Kíváncsi vagyok, hogy a kollektor kimenete, és a szoba között mennyi a hőmérséklet esés. Megnézem. Ha süt a nap akkor folyamatosan megy a ventilátor, tehát nincs benne tüske. Ha nem elég a hőmérséklet, akkor leáll a ventilátor. Nagyjából látható a ki és bekapcsolási érték. Szintén ehhez a fojtásos részhez. Igyekeztem minél erősebb ventilátort venni. Ennek ki kell nyitnia egy szívó oldali visszacsapót, és két párhuzamos befújó oldalit. A ki és befújásnál ezen felül még porszűrők is fojtanak. Jelenleg csak a szívó oldalon. Plusz a levegő vezetésében most 10 m flexibilis alu cső van, ami hullámos. Ezt majd fix sima csövekre cserélem. Még azon is gondolkodom, hogy egy 10 W-os beépített plusz csőventilátor hatására mennyit változik a befújt levegő hőmérséklete. Tehát a befújás sebessége sincs még eltalálva. Van néhány elképzelésem még a módosításokra. Még van 35 db alu csövem. Vákuum 12 db, de azt hamarosan rendelek.
A hőfokkapcsoló igazi beállítása 21.-én vasárnap délelőtt volt, amit most délután egy kicsit eltekertem. Meglátom mennyit rontottam a beállításon.
villam64Válasz erre
2010-02-22
17:32:49
Sándor
Én az általad említett napokon semmi különöset nem látok. Akkor még a padláson volt a szívó rész, normál cserép tető alatt, amely ekkor természetesen követte a kinti hőmérsékletet. A befújó ( a kollektorból jövő) nem, mert a hőfokkapcsoló érzékelője a vákuumcsőben van, és magasabb hőfokra volt állítva. A szívó oldali hőmérő a ventilátor bemenetén volt. Még 17.-én is a padlásra fújtam vissza a felmelegített levegőt. Most már a lakásban van a szívó, és befújó rész is, és előttük a hőmérők (szívó ~7 méter, befújó ~9 méter a kollektortól). A vákuumcsőben a hőfokkapcsoló 35 °C-ra állítva, tehát a lakás hőjére nem kapcsol be. Még 3 méter cső nincs szigetelve. A kollektortól 3 métert egy szigetelés alatt van a két cső. A szobából vittem fel a 230 V-ot, amin egy fogyasztásmérő van, és így látom a ventilátor működését. A befújó oldalon alig van hangja a levegőnek, de ez két irányban oszlik meg. A szívó oldalon erős a hangja. Ez a konyha, ott ez nem zavaró. De készül a könyök a flexibilis cső helyett, és ez lehet, hogy csökkenti majd a zajt. A hőmérők 3 percenként küldik az adatot az állomásnak, amely 5 percenként rögzíti. A ventilátor ki-be kapcsolásakor kis kilengések a hőmérsékletekben vannak, de ez nem jelentős. A fogyasztás mérőt nem tudom a rendszerbe illeszteni. Ennek csak a napi összesítését tudom megadni. Ma is ki-be kapcsolgatott a ventilátor. A hőmérséklet mérés gyakorisága viszont ezzel nem esik egybe. Próbaképpen, majd befújó nyíláshoz beiktatok, egy hőfokkapcsolót ~30-35 °C-ra állítva, mellyel a ventilátor sebességét állítanám. Most csak a nagyobb fokozaton üzemel.
-----------------------------------------------------------------------------
Működési idő - 1:10, 31 Wh ventilátor fogyasztás.

Működési idő - 1:44, 46 Wh ventilátor fogyasztás

Működési idő - 0:36, 16 Wh ventilátor fogyasztás

Működési idő - 4:58, 132 Wh ventilátor fogyasztás

Működési idő - 0:00, 0 Wh ventilátor fogyasztás

A hőfokkapcsolón módosítottam. Még szigeteltem.
Működési idő - 4:14, 114 Wh ventilátor fogyasztás

Sorba kötöttem a kisebbik 14 W-os csőventilátort a szállított levegő mennyiségének növelésére. Valamint a beömlő visszacsapókat teljesen nyitva kitámasztottam.
Működési idő - 3:42, 139 Wh ventilátor fogyasztás

villam64Válasz erre
2010-02-21
20:37:55
Róbert
Igen, ez engem is meglepett, majd még tesztelem. Lehet, hogy nem melegebb a vákuumcső. Még sok teszt vár rám. Egyenlőre úgy néz ki, hogy a hőfokkapcsolót sikerült megfelelően beállítanom a ki-bekapcsoláshoz.
2010-02-21
19:08:57
villam64,

Érdekes, hogy 13:30 órától melegebb levegőt fújsz be, ennek ellenére a kimeneten egyáltalán nem látszik változás.
villam64Válasz erre
2010-02-14
14:17:57
Róbert
Igen ott mérek most. Később a ventilátor marad a padláson szintén szigetelve, és a lakás bejövő nyílásain fogok mérni. Még a padláson jár a rendszer szigeteletlen csővel (6 méter befújó cső). Beépítés és beállítás folyamatban. 5 cm kőzetgyapot szigetelést tervezek a csőre. A kéményben 2.5 méter szigeteletlen cső, ez melegíteni fogja a falat is.
12:30 -tól a nagyobb fokozaton a ventilátor, és a hőfokkapcsoló alacsonyabb értékre állítva, hogy ne kapcsolgasson. Sajnos a hőfokkapcsolót nem állítottam be előtte 30-35 °C-ra. Következő pontosabb lesz. A gyártás technológián is sok helyen módosítok.

----------------------------------------------------------
Működési idő - 5:51 óra , 158 Wh ventilátor fogyasztás

Működési idő - 5:06 óra , 137 Wh ventilátor fogyasztás

2010.02.17.
A conrad-os drága időjárás állomás lefagyott. A mai diagram elmarad. Pedig magasabb hőmérsékletre állítottam a hőfokkapcsolót.

Működési idő - 2:39 óra , 72 Wh ventilátor fogyasztás

A befújót a lejövő csőre tettem holnapra. Az illesztésnél a hőmérő. Továbbra is a padlásról szív.
Működési idő - 0:30 óra , 13 Wh ventilátor fogyasztás

Működési idő - 1:14 óra , 33 Wh ventilátor fogyasztás

Működési idő - 0:54 óra , 24 Wh ventilátor fogyasztás

Hőfokkapcsolót 50 °C-ra állítottam. Az a feltételezésem, hogy rossz helyre tettem. Holnap kiderül.
9 órától ~40 °C a hőfokkapcsoló. 10 órától ~35 °C a hőfokkapcsoló, és a befújó ágon lévő hőmérőt a szobában mérem már. Ez 9 méterre van a kollektortól. Szigetelgetem a padláson a csöveket. 12:30-tól a konyhából a szívás.
Működési idő - 6:19 óra , 169 Wh ventilátor fogyasztás

2010-02-14
13:10:43
villam64,

Gratulálok a prototípushoz! Látszik, hogy megdolgoztál az ebédért.

Most azokon a pontokon mérsz, ahova piros pöttyöt tettem?

villam64Válasz erre
2010-02-14
10:14:16
Vízszintesen a csövek, függőleges 90°, vehetjük déli tájolásnak.

A ventilátor bemenetén és az elmenő cső végén vannak a hőmérők. Még büdös, ezért még szellőztetem. Először a 18 W-os része ment a ventilátornak, amikor 16 W-ot mértem. Majd a 40 W-os, és 27 W-ot mértem. Magasabbra állítottam a hőfokkapcsolót is, hogy jobban kijárassam a levegőt.

Délben

villam64Válasz erre
2010-02-06
15:19:09
Mai mérés. Felhős idő. Havas táj. A vizes vákuumcsöves dolgozgat. A műszer fénymérője. Dél felé függőlegesen 3800 lux. Vízszintesen 7600 lux. Észak felé függőlegesen 3600 lux. Tartom magam ahhoz, hogy körben szabadon kell hagyni a vákuumcsöves kollektort. A tető síkjához illesztése hatásfok csökkenést eredményez. Majd napos mérést is végzek.

Készülődik. Tájolása: ~ déli, ~ 90°. Súlya 35-40 kg.

elölnézet

100-as diagonál ventilátor. 230 V, 18 W/40 W, 120 Pa/200 Pa, 190 m3/h / 250 m3/h, 40 dB(A)3m, 2.1 kg, maximum 45 °C.
villam64Válasz erre
2010-01-24
18:48:15

Biosolar Forum  =>  Napkollektor - Légkollektorok  =>  Vákumcsöves légkollektorlapozz: « előző   1, 2, 3, 4
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva