English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Napkollektor - Légkollektorok  =>  Vákumcsöves légkollektor (villam64)lapozz: 1, 2, 3   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2012-02-20
16:36:42
Ez valamivel kisebb vákumcsöves légkollektor, mint villam64 kollektora volt, 80 ezerért hirdetik.

2010-10-13
20:47:29
paya

Köszönnöm tanácsaidat, megadtad az irányt nekem

Robert

Köszönöm, hogy ilyen dolgokkal is foglalkoztok.
payagyerekVálasz erre
2010-10-13
16:46:15
Adam bátyó!

Ilyen levegő-víz (folyadék) hőcserélőt árulnak több helyen is. Pl: a Hóbagoly, vagy a Vrec-co.
De -szerintem- ne akarj ilyen árakon venni! (20e-től a csillagosig)
Inkább MÉH telep. Ott óccsó.
Vagy, szintén kukázott klímakültéri, vagy beltéri. Bár inkább a kültéri.

Azonban:
Szerintem nem érdemes. Ha van vákuumcsöves légkollektor, akkor azt úgy hagynám. (persze ha tutifajin)
Ha vizet is kéne melegíteni (bármily célból), akkor már a gyári kollektor.
Indok:
Ezek a levegő-víz hőcserélők, keresztáramúak. Azaz, nem a legjobb hatásfokú.
Ha ellenáramúként akarod üzemeltetni, akkor már fojtani fog. (Esetleg ferdén építed be.)

Ha vizes vákuumcsövest üzemeltetsz, akkor a vízcsöveket oda viszed, ahová akarod. Akár szobánkénti, fan-coil-ként használt, kiherélt klímabeltérikhez.
2010-10-12
19:10:14
adam,

Szerintem a vízteres kandalló által termelt melegvizet érdemesebb pufferba és/vagy radiátorba vezetni. Hőcserélővel levegőt melegíteni csak akkor, ha légfűtés van a házban.

Nem tudom, hogy gyártanak-e MO-on háztartási méretű hőcserélőket, de mindenképp méretezni kell. Talán csinált már ilyet valaki (légtechnikával tervezéssel foglalkozó cégek).

A rekuperátorról a "Hővisszanyerős szellőztetés" témában lenne érdemes szólni http://biosolar.hu/forum/262
2010-10-12
17:49:54
Kérdésem lenne hozzátok.
Tulajdonképpen ezt a hőcserélőt nyáron lehetne hmv. előállítására vagy rásegítésére használni és télen meg például légcserélő bejövő ág melegítésre mondjuk egy vízteres kandallóval?

Vagy ez már túl extrém és értelmetlen?

Még egy kérdés ilyesmit szép hazánkban gyártanak vagy hasonlót? Házilag vagy kisiparilag ezt ti, hogy látnátok megoldhatónak.

Azért kérdek ilyet mert egy légkolit rekuperátorral gondoltam összehangolni, esetleg egy talaj előmelegítővel nyáron talaj hűtővel. Meg amit tárgyaltok levegő-víz hőcserélőt is be lehetne iktatni (esetleg).

Rekuperátort nagyjából megterveztem.
villam64Válasz erre
2010-10-12
14:16:02
lindy
Víz kicsapódásának a feltételei alapvetően, nem valósul meg. A rendszer hőmérséklete, csak üzemen kívül megy 30 °C alá, és 20 °C fölé. Víz kicsapódás a szellőztető hőcserélőknél valósul meg. A vizes kolinak a víz melegítésére jobb csak a hatásfoka, fűtés rásegítésre nem. A vizes koli fagyveszélyes. A levegő-víz hőcserélő az elhelyezése miatt nem. Ez a veszteség belefér. A feladata meg az, hogy a nyári üzemszünetet a levegős kollektoroknál, termelésbe állítsuk, csökkentendő a megtérülési időt. Ha gondot okoz ez a pár darab baktérium, akkor téli üzemben áthidalható a levegő-víz hőcserélő, mert a lakás elnyeli a megtermelt hőt. Nyáron meg úgyis meleg van, így a l-v hőcserélőn áthaladó levegőt nem vezeted a lakásba.

2010-10-12
08:15:13
lindy,

Szerintem is minden alapja meg van az aggodalmadnak az egészségügyi kockázattal kapcsolatban. Nem valószínű, hogy a hőcserélő lemezei olyan hőmérsékletre emelkednének, ami kiöli a bacikat, spórákat. A sűrű lemezek miatt a tisztítás sem egyszerű.

A melegvíz-készítés során a levegő egy másik úton haladna, de igaz, azt a légfűtés üzemmód járatától csak egy csappantyú választaná el.
A kollektorban a ventilátor kikapcsolásával időnként meg lehet emelni a hőmérsékletet (70 fokon csírátlanítás).

Az üzemmódváltás két csappantyú átállításával megoldható.

2010-10-12
07:33:28
Bár nem vagyok szakértő, de ezeknél a levegő-víz hőcserélőknél is biztosan lecsapódik víz. Amennyiben ez így van, melegágya lehet a legionella vagy egyéb hasonló gombáknak/baktériumoknak. A leírás szerint rozsdamentes acélból készül, sehol nem írja, hogy lenne rajta ezüstbevonat, hogy csökkentse a kórokozók megtelepedését.
Ez természetesen nem gond abban az esetben, ha a rendszer zártan működik, de ha a szobát is szeretnéd fűteni, akkor már bejuthat a pára.
Ha viszont zárt a rendszer, és csak melegvízkészítésre szánod, akkor szerintem inkább legyen vizes koli. Annak sokkal jobb a hatásfoka.
Üdv: Lindy
2010-10-11
17:54:10
adam,

Mértékegység-átváltó itt:
http://apps.biosolar.hu/unit_converter/

Válaszd ki:
Power (Teljesítmény)

60000.0 British thermal units per hour.[BTU/h] = 17.6 kilowatts [kW]

A hőcserélő teljesítménye egy adott üzemmódra vonatkozik, a légkollektor térfogatárama ennek a töredéke. Sajnos grafikont, vagy táblázatot, részletes adatlapon nem közölnek.

2010-10-11
16:56:01
Robert

Kérdezném,hogy siliconsolar.com oldalon lévő adatokat hogyan kell átváltani. Például a 12*12 incsesét

2010-10-10
13:50:41
Sándor,

"... a lebontott kaloriferekből, ventilátorokból remek paprikaszárítók készültek..."

És mivel fűtötték ezeket a kalorifereket?
2010-10-10
07:54:02
Levegő-víz hőcserélő
Leginkább autó és olajhűtőkhöz hasonlítanak.

www.siliconsolar.com/air-to-water-solar-heat-exchangers.html

2010-10-08
07:13:21
Sándor,

"""
Még egy (valóságos) ötlet, hogy közvetlen légfűtéses tárolót készíthess.

Léteznek nagyon finom szitaszövetek. A gyógyszer, vegy, és kerámia iparban használják őket.
Képzelj el egy olyan finom szövésű saválló szitaszövetet, amelyik a levegő molekuláit átengedi, de vízét már nem. Ha egy ilyet teszel a tároló alsó bevezető csonkjára, akkor az oda kerülő, minimális nyomású levegő már áthatol a szöveten és utána már energia ráfordítás nélkül, apró gyöngyök formájában a felszínre emelkedik. Közben leadja az energia tartalmát, és már mehet is vissza egy hasonló szűrőn át, teljesen szárazon a légkollektorodba.

Amit használtunk, az 4-6m-es vízoszlop magasságú terhelésnél sem engedte át a vizet. De a levegőt azt maradéktalanul, mégpedig úgy, hogy a szita alatt kialakuló torlónyomás kb egy lehelet nyomásának volt megfelelő.
A szitaszövet gramm ára ilyen finomságban az aranyhoz közelít. Beszerezni az ilyen cégeknél leeső resztlikből lehet.
"""

Az átbuborékoltatásnak több problémáját is látom:

1. Már kis túlnyomás-igény is sokat ront a ventilátor szállítókapacitásán. Ez a jelleggörbén is látszik, de jó példa rá, hogy a picit vastagabb légszűrő-szövet hatására 90-ről 60m3/h-ra csökkent a légkollektor ventilátorának a térfogatárama.

2. A speciális féligáteresztő szita árán kívül szerintem jelentős (a lehetőségekhez képest magas) nyomásra is szükség lehet a működéshez.
Gondolom, nem lehet ilyen módszerrel örökmozgót csinálni: egy cső fenekére féligáteresztő szita, fölötte víz, a levegő pedig a cső aljáról folyamatosan buborékol.

3. Az átbuborékoltatás hatására a vízben oldott levegő koncentrációja állandóan magas értéken lenne tartva, ami a készülékek fokozott korróziójával járna együtt.

Sajna nem találtam eddig olyan levegő-víz hőcserélőt, amit házi használatra szántak és megbízható mérési adatokat közöltek volna róla. Lehet, hogy ez nem véletlen, talán olyan kicsi a hatásfok, hogy nem volt érdemes foglalkozni vele.
Ha valakinek van valami hasonló, akkor úgy érzem, hogy egy ilyen méréshez is rendelkezésemre áll minden műszer.

Azt is elképzelhetőnek tartom, hogy akár kollektor nélkül is szépen elő lehetne fűteni a használati melegvizet nyáron a külső levegő hőjével.

Egy kis teljesítményű autó hűtője jó kiindulási alap lenne.
villam64Válasz erre
2010-10-06
15:57:53
Sándor
Róbertnek igaza van, hogy le kellene küzdeni a víz nyomását ventilátorral. Az adatokat ki lehetne számolni egy akváriumi levegőztető példájából. Mennyi Wattot használ el, mennyi levegő bejuttatásához. Felszorozva a légkollektor m3-éhez valószínűleg jóval nagyobb érték lenne, mint egy légkollektor ventilátora, plusz egy keringtető szivattyú működtetése. És nyitott lenne a tározó, ami ellen küzdök folyamatosan.
2010-10-06
15:21:23
sándor,

"Mit szólnál egy direkt levegő-víz hőcserélőhöz?

A felmelegedett levegődet, ha tényleg 100fok környékén tudsz vele dolgozni, direktben belevezetni a tároló vizébe. Persze megfelelő kisméretű légbuborékokra osztva, hogy mindegyik buborék le tudjon annyira hűlni, amennyi az éppen aktuális tárolói vízhőmérséklet.
A tároló felső részéből elvezetett levegőt mechanikusan kiszárítani, az esetlegesen megmaradó vizet vissza vezetni a tárolóba.
A hatásfok garantáltan a legmagasabb lesz, a veszteséged pedig a legkevesebb.

Az ötlet egy kohóüzemi emlék alapján ugrott be, ahol nagy mennyiségű vizet kellett pillanatok alatt forróvízzé felfűteni. Ott középnyomású gőzt (130fok)vezettek a tartályba. Ezt a megoldást azért alkalmazták, mert sem gázzal, sem gőz-víz hőcserélőkkel nem tudták elérni a céljukat.

A szeptember 30-i Roberttel együtt végzett mérés eredményét hány cső produkálta? Most hirtelen nem találom a jelenlegi légkollektor méreted adatait."

Szerintem a tárolón történő átbuborékoltatásnak akkora segédenergia igénye lenne, hogy nem érné meg.

12 cső
2010-10-05
16:03:48
villam64,

Sajnos nem találtam még olyan levegő-víz hőcserélő leírást, ahol egy hasonló összeállítás működésének adatait grafikusan ábrázolnák. Abból már sejteni lehetne az eredményt. Persze a mérés megmutatja a valóságot, de nem árt előtte tájékozódni.

villam64Válasz erre
2010-10-05
15:56:03
Róbert
Feltételezés helyett inkább mérésnél maradok. Nyáron zárt ~80-100 °C táján. De ez is feltételezés, mármint a hőfok. Télen nyitott. Hőfokkülönbség kapcsoló engedélyezné a keringtető szivattyút. Ha így nézem ez egy zárt drain-back-es megoldás.
2010-10-05
15:28:21
villam64,

Azt hiszem ez egy FÉG C típus, a gugliban keress rá a képek között.

Van valami elképzelésed arra, hogy x C fokos vizet belevezve, z térfogatárammal y C fokos levegőt átfújva rajta mennyit emelkedik a víz hőmérséklete?

Ebben a felállásban ugye zárt rendszerben forogna a levegő?
villam64Válasz erre
2010-10-05
15:06:30
Róbert
Igen ilyeneket szeretnék. 3 db azonosat a méret miatt, hogy könnyen egymásra illeszthető legyen. Ez alumínium? Itt is szívesebben használnék réz hőcserélőt. A hatásfoka, galvanizációs, és bakteriális szempontból is. De amilyet majd kapok.
2010-10-05
14:21:27
villam64,

Ilyen?

villam64Válasz erre
2010-10-05
14:12:25
Róbert
3 db cirkóban lévő hőcserélőt egy hőszigetelt dobozban egymásra téve, és a vizes részét sorba kötve. Ellenáramban, mint a levegő hőcserélőnél. Várom a bontott cirkó hőcserélőket.
2010-10-04
19:51:49
villam64,

Van valami elképzelésed a levegő-víz hőcserélő megvalósításnak módjára?
2010-10-03
17:21:54
Itt van a vákumcsöves légkollektor szeptember 30-án mért teljesítménygörbéje. Egész nap derült volt az ég, a napi hozam 4.4kWh, nagyon jó eredmény.
Érdemes lenne folyamatos automatikus mérésre átállni, ezt a grafikon Villám excel adataiból kreáltam.

Alá teszem az én napi grafikonomat is.

villam64Válasz erre
2010-10-03
13:42:11
Róbert
Amit a végén mértünk, a vastagabbikat. Nem cseréltem vissza.
2010-10-03
11:33:55
villam64,
Melyik légszűrőt használtad?
El tudod küldeni az adatokat emillel?
Biosolar Forum  =>  Napkollektor - Légkollektorok  =>  Vákumcsöves légkollektor (villam64)lapozz: 1, 2, 3   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva