English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  SZELLŐZÉS  =>  Hővisszanyerős szellőztetéslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
szocsmarciVálasz erre
2012-01-26
22:25:36
Előzmény: dejoe #23996#24054
Bocsi, de csak most tudok válaszolni.
www.helios.hu/ujlap/files/Helios_KWL_HU_2011_10.pdf 6. oldal
és az ára 2012-es, nettó lista mellékelve. Ezen felül jön még a köcölék, ami hasra ütve is több tízezer forint (a köcölék alatt a készülékhez tartozó közvetlen szabályzókat, csatlakozókat értem, a légcsatorna, és befúvók nélkül). Nem olcsó.

Fogyasztása 2x65W, ami éves szinten majdnem 60e Ft (állandó maximális üzemnél, szuper ventilátorral).
A másiknak mennyi? A Bartoszról semmi adatot nem láttam a honlapján, ez több, mint gyanús. Ha 15 évig üzemel, lehet, hogy a Helios már olcsóbb lesz, mint a másik.

2012-01-26
16:05:00
Előzmény: takyka #24028#24034
Nekem Bartosz van. Ez tetszett a legjobban. Valahogy nem birtam leutanozni. Csavaros, kacifantos! :D
No de ez nem is jegesedik! Semmi elofutes...
2012-01-26
10:44:07
Előzmény: dejoe #24018#24019
elso sorban a friss levego vegett gondolkodtam el a dolgon, jo lenne telen is "nyitott ablaknal" aludni, de nyilvan nem szeretnem az utcat futeni.

most kicsit ugy hiszem jegelem a temat:) de nincs elfelejtve!
2012-01-26
10:27:15
Előzmény: zsezse #24000#24018
zsezse
te ügyes gyerek vagy...miért nem építesz egyet ? :-))
indexen keress rá peterch nikkre.
Ő épített spíró csőből, cső-a-csőben rekuperátort.

De csináltak már páran,- igaz eredmények még nincsenek -, lexanból ellenáramú hőcserélőt is...

Ha nem fontos a páravissaznyerés akkor azok is jók lehetnek....
2012-01-26
10:18:03
Előzmény: dejoe #24014#24016
Nem ár, hanem hőcserélő hatásfok a döntő.
A PM-es cuccnak írtó kicsi hőcserélője van. Ennél nem hozza vissza a gép az elfogyasztott energiát se. Probléma a fagyvédelem, 1-2 évente kidobós a papír hőcserélő. Egyszerűen nem ér ennyit se, hiába ez a legolcsóbb!
Ár/"teljesítményt" kell nézni, hatásfok tekintetében.
Ennél még peterch cső a csőben cucca is fényévekkel jobb!
2012-01-26
10:10:07
Előzmény: Jesu #23999#24014
"~80-85% alatt pénztemető az "olcsó". "
Akkor az említett pmentes az "gagyi" ?
Mekkora összegtől nem gagyi ?

"Akkor inkább semmit."
Ilyen értelembe akkor mondhatjuk azt is, hogy aki nem engedheti meg a >20-30eFt -os Salamander cipőt, az ne is vegyen kínait, inkább járjon mezitláb ?
:-))

Vagy kocsinál....
Ha nincs pénze 5-6-7 milliósra.....akkor a városban 9-10litert fogyasztó régi 10-15-20 éves autót inkább adja el az ember járjon gyalog?

Sőőőőt mezitláb ? :-)))
szakilaciVálasz erre
2012-01-26
10:06:26
Előzmény: zsezse #24004#24011
Jogosak az aggályok.
Én mondjuk sok sok számolgatás után lemondtam a rekuperátorról, mert a "visszacsövezés" nem volt megoldható.
További tények, melyek arra késztettek, hogy ne fektessek bele túl sokat a légtechnikába:
- a bűzelszívók levegőjét nem volt célszerű átvezetni a gépen, mert azok a fürdés utáni pára miatt gondot okozhatnak
- a konyhai páraelszívó szintén nagy mennyiséget szív ki naponta, de a zsírgőz sem szerencsés ennek a kütyünek.
- ha ennek a 3 kivezetésnek légköbméterét kivonom a napi szellőzési szükségletből, akkor a "maradék" már olyan jelentéktelen, hogy az ebből visszanyerhető hő felfűtése minimális.
Ergo 20 év alatt sem térülne meg az én 100m2-es tetőterem esetében.

Végülis 4 dolgot építettem bele:
- szűrőt (a bemenethez)
- radiál ventillátort (mert az csendesebb)
- fűtő kalorifert (hogy télen langyos levegő jöjjön be)
- hangcsillapító dobokat
(hogy a ventillátor ne zavarjon és minimális legyen az áthallás a szobák között)

A vezérlést jelenleg a házvezérlő központ kapcsolgatja ki/be, csakúgy, mint a fűtő kalorifert. (melyet egy dimmer-modulra kötöttem rá, így tudom fokozat szabályozni 0-1kw között.) Eredetileg a kalorifer 3KW-os, de kikötöttem 2 ágat.

Ami még hiányzik, az egy frekvencia-váltó, hogy a ventillátor sebességét is tudjam szabályozni.

Változatlanul azt ösztönzöm, hogy össze kellene fognunk és írni egy jól megtervezett házvezérlő szoftvert, vagy magyarítani egy ingyenes külföldit, amely egyben lekezelné a pára, hőfok, szélsebesség, napsütés, nap-erősség paraméterek alapján az árnyékolást, hűtést, fűtést, szellőztetést.

2012-01-26
08:31:59
engem erdekelne pl a vezerles elve is.

mi alapjan kapcsol a ventillator? vagy 0-24 megy?

UPDATE:
hasznalati utasitas

egy egyszeru reles vezerlo intezi az egeszet, szerintem a mostani vezerlesemre is rakotheto. legsebesseg 1-2-3, normal szelloztetes vagy hovisszanyeros,
van benne egy homerseklet mero is, de hogy miert, arra nem jottem ra.
esetleg, hogy a befujt levegovel erdemben tudja telen futeni/nyaron huteni a lakast?

mi a helyzet a nyari paraval? tudja-e, hogyan tudja szabalyozni a benti paratartalmat?
update: erre a kerdesemre megkaptam a valaszt a hasznalati utasitasbol.
A keresztiranyu hocserelo tulajdonkeppen nem hermetikusan elvalasztja a kimeno/bejovo levegot, hanem egy finom filteren keresztul van lehetosege a vizmolekulaknak atdiffundalni egyik iranybol a masikba, igy biztositja a para visszanyereset.

erdemes-e valamilyen utanfuto/huto kalorifert berakni, amivel a levegot elofutom/hutom? vagy oruljunk annak a nyeresegnek, amit ez visszahoz es a friss levegonek?

2012-01-26
02:09:58
Előzmény: pali #21532#24001
pali,
Csiha András találmányában szó van szűrőről.

Én azt találom furcsának, hogy periodikus a "kilégzés" azután a "belégzés"
Tehát nem folyamatos a légcsere.
Ebből a szempontból hasonlít az emberi légzésre.

Kíváncsi vagyok, milyen lehet egy ilyen házban eltölteni pár napot.

Egyszer a nyomás ingadozásra vagyok kíváncsi. Vajon észrevehető-e?
Valószínűleg nem, mert 1,8 W -os ventilátor nem okozhat túl nagy nyomásváltozást.
De lehet, hogy a nyílászárókon észrevehető ez is.

Kritikus pontnak tartom, hogy az említett 1,8 W-os ventilátor mekkora szél ellen tud dolgozni. Egy orkán erejű szél esetén, nyilván le kell zsaluzni a szerkezetet, de vajon egy évből hány napot lehet használni?
Mi történik, ha nem vagyunk otthon, és feltámad a szél?
Ha az egyik szoba déli tájolású, a másik északi, akkor a szél csak úgy süvít át a lakáson. Szerintem erre a lehetőségre, nem árt előre felkészülni.

Nyilván ha üzemel a konyhai szagelszívó vagy fürdőszobai páraelszívó ventilátor akkor a hőcserélőnk légbevezetővé válik. Ez abszolút elfogadható.

Vajon egy kandallóval hogyan működik együtt?

Google a barátunk:
fluctuvent-lakasszellozes-helyisegenkent

Megtaláltam a válaszokat többet is mint vártam:
A feltaláló gondolatait idézőjelek közé teszem
1.
A szűrőket fél évente szükséges cserélni. 4 db szűrő szobánként.
"Alapkivitelben a belső és külső szűrők is G2 fokozatúak (mint a fan coil szűrője), a külső oldalra javasolható a G4 fokozatú pollenszűrő. A szűrők cseréje 4-6 havonta helyiségenként néhány száz forintos tétel."

2.
Minden szobában kettő kürtő van, amik összehangoltan egymást váltva működnek.
Tehát nincs nyomásingadozás. Ez jó hír.

3.
Az alkalmazott ARCTIC F12 ventilátor statikus nyomására nincs gyári adat, csupán azt tudjuk, hogy hasonló teljesítményű és méretű ventilátorok kb. 15 Pa nyomással dolgoznak.
www.xbitlabs.com/picture/?src=/images/coolers/120mm-fan-roundup-1/zspec_big.png
Ez kevéskének tűnik.
"A kürtők ellenállásának 10-12Pa-t mértem ~20m3/h légszállításnál, ~0.5 légcsereszámnál, ekkor a téglakürtőkben ~0.15m/s sebességgel áramlik a levegő. Körülbelül 6m/s (~22km/h) sebességű, a falra merőleges szél tud olyan nyomást létrehozni, ami a ventilátorokéval egyenlő."
Összehasonlításképpen egy gázkészülék kéményhuzata kb. 10 Pa nyomáskülönbséggel kifelé viszi az égésterméket.
Emeletes házban hasonló szívóhatás lép fel. Minél hidegebb van kint, annál nagyobb a felfelé ható szívóhatás. A földszinten be akar jönni a hideg, az emeleten ki akar menni a meleg.
Ez a szívóhatás hozzáadódva a szélnyomáshoz befolyásolja a Fluctovent működését, sajnos. Ezek a hatások akkor védhetők ki, ha a belső nyílászárók (szobaajtók) is lég-tömören zárnak.
"A szélnyomás-visszaáramlás kérdéséhez első közelítésben tegyük fel, hogy egy lakószoba egy zárt doboz, két homlokzati szellőzőnyílással. Ha ezeket bármilyen nagy szél is támadja, nem okoz gondot, mert a doboznak más nyílása nem lévén, nem tud máshol eltávozni a levegő, a szél nem tudja “felfújni” a dobozt."

Ha a szobaajtók nem lég-tömören zártak. "előfordulhat nagy szél hatására átáramlás az épületen."
Zsezse alfa téglás problémáját kezdi vizionálni ez a lehetőség.
http://biosolar.hu/forum/show/23621#23621

4.
Nagy hidegben a kürtő alsó oldala folyamatosan fagypont alá kerül, mert a bejövő levegő még hideg, a kimenő levegő pedig már hideg mire az alsó szakaszig ér. Ezt a hideget a tégla hőátadással a mellette álló tégláknak adja át. A Porotherm téglák sejtszerkezetének kialakítása olyan, hogy a kívülről befelé jövő hőt jól szigeteli, de az oldalirányban terjedő hőt nem.
Mindössze 20 m/h légcseréről van szó. Egy kürtő esetén átlagosan 10 m3/óra.
Tehát nem biztos, hogy emiatt aggódni kellene.

5.
Kritikus pontnak találom a kürtő szerkezetének alsó felét, annak is a külső falsík felőli oldalát. Ezt a részt jó lenne laboratóriumi körülmények között tesztelni a várható legmostohább körülmények között.
-20 C 100% páratartalom kint, 30 C 70% páratartalom bent. Szeretnék tisztán látni. Előfordulhat-e, olyan jelenség, mint amikor az ember orrára ráfagy egy jégcsap, és a szakálla deresedni kezd? Ha igen, akkor okozhat-e szerkezeti károkat a kürtő tégláiban? Szükséges-e kiegészítő előfűtés ilyen mostoha körülmények között?

6.
A szakdolgozat jelenleg nem érhető el.
www.mfk.unideb.hu/userdir/csiha/FluctuVent/HU/Dobos%20Gy%20-%20Lak%e1sszell%f5z%e9s,%20szakdolgozat.pdf

Sajnálom, pedig ötlet zsenialitása éppen az egyszerűsége.

2012-01-26
00:39:04
Előzmény: takyka #23967#23999
A felület nem mindegy. De a szellőztető önmagában szuper dolog.
Inkább érdemes erre költeni az állandó "friss" (már ha épp nem szmog ül a tájra) levegő és jobb, egészségesebb közérzet miatt, mint pl. egy "masszázs" kádra, amivel csak a gond van.

Én ez utóbbit beszoptam, az előbbit meg megélem (bár most épp szét van kapva).
Szóval tapasztalatból beszélek, amikor azt mondom, hogy a hővisszanyerős szellőzés egy olyan komfort emelés, aminél nem feltétlenül csak a megtérülést kell nézni. Gagyi gépet azért persze nem szabad venni. Akkor inkább semmit. ~80-85% alatt pénztemető az "olcsó". Felette is temeti, de legalább nem értelmetlenül! :D
2012-01-26
00:26:49
Előzmény: takyka #23967#23993
Takyka,
A lemezes hőcserélők sokat tudnak.

Pl:
- Egy tenyérnyi HMV hőcserélő a cirkóban 28 kW-ot átad.

- A kondenzációs kazánban a távozó füstgáz mindössze 2 C fokkal melegebb, mint a fűtési visszatérő víz hőfoka.

Az ár/érték arány persze vitatható.
Legtöbben nem engedhetik meg maguknak, hogy csili-vili dolgokra költsenek.

2012-01-26
00:26:40
Előzmény: szocsmarci #23988#23992
Egy közeli klímás cégnél évek óta bent ragadt egy ilyen dob. Vagy 2m átmérővel bír! Nem semmi látvány! Hullámos és egyenes alu lemez van váltakozva feltekerve rá, mint a hullámpapírban. Szépen átlátni rajta. Az elválasztáshoz kefés szigetelőt szoktak tenni, ami kopik és porol.
szocsmarciVálasz erre
2012-01-25
23:50:45
Előzmény: nandi #23986#23988
Ezt úgy hívják, hogy regeneratív szellőztető berendezés. Ez volt előbb (pár 10 évvel), és csak utána született meg a téglás módszer. Egyik nagy hátránya, hogy anyagcsere is megvalósul benne, valamint hogy nehéz pontosan illeszteni a forgó részt. Ha nagy a rés, akkor rossz lesz a hőcserélő hatásfoka, és ventilátorok szállított térfogatárama jelentősen lecsökken; ha kicsi, akkor (be)szorul. És pont a jellegéből adódóan a dob állandóan "hőtágul", habár ilyen szó nincs is.
2012-01-25
23:32:40
Előzmény: zsezse #23958#23986
Kértem árajánlatot
kb. 300 eFt a hővisszanyerő szellőző masina + 1 200 eFt az egyéb légtechnika.

A szívem csücske a forgódobos hőcserélő
www.hoval.hu/produktdetail.htm?produktid=HOMEVENT&subID=HEIZTECHNIK&gruppeid=WOHNLUEFTUNG&navid=PRODUKTE

Ez nagyjából 400 eFt volt 2007-ben.

HomeVent® energiafelhasználásánál működés közben is csupán 50W

Hasonló a működése mint a téglás módszernek, csak ennél nem a levegő áramlási irányát változtatják meg, hanem a két csatorna között az alu öntvény (téglát) cserélgetik, pontosabban el forgatják.

A Grundfos oldalán találtam egy jó képet.
www.cbs.grundfos.com/GHU_Hungary/lexica/HEA_Heat_recovery.html#-
Sajnos ennél több műszaki adatot nem találtam.

Attól idegenkedem, hogy csövön kapjam a friss levegőt.
Hogy lehet belül takarítani a légcsatornát?

Robert téglás hőcserélőjében pont az egyszerűsége (megfizethetősége) tetszik.
A kerámiát természetesebbnek tartom mint az alumínium öntvényt, vagy a műanyag lemezeket.

A ventilátor miatt nem félek. A számítógép ventilátora egész nap zúg a fejem mellett. Ha a fal túloldalára kerül, akkor csak jobb lehet.
Szűrőkre szerintem is szükség lesz.
Én a pára miatt nem aggódom.
Szerintem nem fog visszajönni az összes pára.
Mi amúgy is párásítunk télen. Tudom többet szellőztetünk mint kéne, de mi szeretjük a friss levegőt. A fiam például bukóra hagyja az ablakát éjszakára, most januárban.

szocsmarciVálasz erre
2012-01-25
23:01:43
Előzmény: zsezse #23958#23985
Nagyságrendileg 1M HUF egy ilyen gép, de inkább az felett.

A hőcserélő hatásfoka 50% körül, inkább az alatt egy kevéssel. Az elszívó ventillátor valószínű azért van a hőcserélő után, mert hidegebb a levegő, ezért nagyobb a sűrűsége (tehát kevesebb energia kell a szállításához).
A szuper jól záródó ablakokhoz ez kell(ene). Aki passzív házat akar építeni gázfűtéssel, annak is ilyen készülék kell.
2012-01-25
17:59:33
Előzmény: zsezse #23958#23967
Többe, mint amennyit ér!

Az a "körömpiszoknyi" keresztáramú hőcserélő annyit sem hoz vissza, mint amit a ventilátorok megesznek...
Az elszívó ventilátor a HCS után van, így a vesztesége 100% kuka.
(bcsi a sarkos fogalmazásért)

T.
2012-01-25
16:41:26
mennyibe kerulhet egy ilyen szelloztetogep?

2011-12-02
09:42:59
Villam,

Mi is kis kályhával szárítjuk a levegőt nagymosás után. De csak azért, mert van még ingyen fám...

Robert,

Az ismerősnél a ~8 méter hosszú koaxiális kéményben annyira felmelegszik a bejövő levegő, hogy alig hidegebb 1-2 fokkal, mint a kilépő füstgáz hőmérséklete. (Mindez a kazánnál mérve) Valószínűleg ennél jobb hatásfokot gázkazánnal elérni nem lehet.

T.
2011-12-02
09:04:51
Előzmény: villam64 #21545#21547
villam64,

Nem értem, mire gondolsz. A kandallót semmiféleképpen nem lehet hővisszanyerő eszköznek nevezni. Hideg be, meleg ki, "oszt jóvan".

Ellenben a turbós gázkazánunk füstgázelvezetése (belső alu csőben ki, külső cső és belső cső között be) az ellenáramban beáramló hideg levegőnek adja át a hőt.
A szilárd tüzelésű fűtőeszközök füstcsövét viszont még ventilátoros égési levegő táplálás esetén sem lehet hűteni a kátrány és korom kiválása miatt.

villam64Válasz erre
2011-12-02
08:42:12
Már 1 heti tapasztalattal a hátam mögött, a kandallót is nevezhetjük hővisszanyerős szellőztetésnek. Égéskor intenzíven szívja a levegő (vagy csak az oxigént?), és felmelegítve kiküldi a kéményen. Közben fűti a lakást. Az elszívott levegő helyére hideg levegő áramlik a lakásba. 50 %rH alá vitte így a páratartalmat.
2011-12-01
23:59:21
Előzmény: pali #21540#21541
pali,

Nem akartalak rábeszélni :)
A leírás szerint nagyon spéci egyenáramú szuper-csendes ventilátorokat terveznek használni (gondolom a normál ventilátorokhoz képest ötszörös áron.)

2011-12-01
23:44:45
Előzmény: robert #21534#21540
Robert!

Végigolvastam a 2011-es leírást, pár dologban eltér a régitől, de még mindig marad a sok de....

Nagyon nagy az elektromos energia igénye a sok ventilátor miatt.
A szűrést még mindig nem oldották meg. A malteros problémára kitalálták a sablont.
A hideg behozatalra a belső hőszigetelést.

A padláson elhelyezésnél a csövezés ugyan annyi kell, mint másiknál. Kísérleteztünk mi is a téglákkal, de elég komolyan kell szigetelni, és így már hatalmas területet igényel. Igaz, hogy olcsó, de a mérete ...

Az entalpiás hőcserélő (hullámpapír) már elég elterjedt és nem is túl drága.

Számomra továbbra is a sok ventilátor-energia, szűretlen levegő és a hangossága a probléma.

Nem fogom beépíteni a házamba, aktív falat sem :)

Pali
2011-12-01
16:24:35
Előzmény: pali #21532#21534
pali,

Azok a téglasorok, amelyekben a légcsere történik külső és belső hőszigetelést kapnak. Legalább is a szerkezeti rajz ezt mutatja.

Ha kinyitod az ablakot, akkor az a levegő az is a fal mellett áramlik be a lakásba. Nem?

Arra gondoltam, hogy nem kell a téglának a falban lennie.
Egy hőszigetelt vízszintes dobozban szorosan egymás mellé helyezett téglákkal ugyanezt a hőcserét el lehetne érni, sőt a padláson elhelyezve a cuccot központi szellőztetést is meg lehetne valósítani vele.
A falazott megoldás viszont kizárja az áthallást és egyáltalán nem foglal helyet.
A lakott épületben 70%-fölötti hatásfokot mértek.

A leírás a rendszer előnyeként említi, hogy kevésbé szárítja a lakás levegőjét, mint az egyéb regeneratív szellőztetések, mert a tégla tárolja a pára egy részét. Én nem tudom, hogy ez tényleg előny, vagy inkább hátrány.

2011-12-01
14:20:04
Előzmény: robert #21531#21532
Pár éve jelent meg ez a találmány. Kérdezősködtem a kitalálónál a működési tapasztalatairól. Természetesen nagyon dicsérte.
De:
- nincs benne semmilyen szűrő
- a ventilátornak nagyon halknak kell lennie
- közvetlen a házfal mellől szívja a nem éppen illatos levegőt
- a kőművesnek a téglákat malter nélkül kell raknia egymásra
- a beszívott levegő lehűti a falat télen, nyáron melegíti
- a ház minden helységébe kell rakni

Ötletnek jó, de olyan mint az aktív fal.

Pali
2011-12-01
12:09:57
Érdemes elolvasni

Eredeti:
www.mk.unideb.hu/userdir/csiha/FluctuVent/

A találmány lényege, hogy az üreges tégla önmagában alkalmas a hőcserélő funkcót betölteni, és a függőleges járatok egyben a váltakozó irányú áramlás légcsatornái. Teccik!

Jesu:
Beszélgettem a feltalálóval. Sajnos sok időm nem volt, de itt van minden elérhetősége.

Biosolar Forum  =>  SZELLŐZÉS  =>  Hővisszanyerős szellőztetéslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12   következő »
Copyright © 2005-2014 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva