English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Megtérülés, árlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2015-05-06
07:34:38
Előzmény: robert #48601#48602
Róbert,

Ebben MINDEN benne van a felszerelésen kívül:
www.irsasolar.addel.hu/39838-komplett-napelem-rendszer/556565-35-kw-os-napelem-rendszer-kompletten
Én itt vettem anno mindent a napelemeken kívül.
2015-05-06
06:50:29
Előzmény: nadtom #48600#48601
nadtom,

"Komplett rendszer 3,5kW-os (csak fel kell szerelni) bruttó 1,28MFt, számlával garanciával (Mo-i beszerzés)"

Tokkal-vonóval mennyi?

2015-05-05
23:06:39
Komplett rendszer 3,5kW-os (csak fel kell szerelni) bruttó 1,28MFt, számlával garanciával (Mo-i beszerzés).
Ez kb. 7,6 év megtérülés ha magad szereled fel, ami ~13%-os belső kamatlábat jelent. A 2%-os banki kamathoz képest van egy kb. 9%-os extra hozam amiért szerintem megéri vállalni azt a rizikót amit Róbert említett.
Véleményem szerint befektetésként is lehet rá tekinteni, ami a banki hozamnál nagyobb kockázatot jelent, de nagyobb hozamot is ígér. A pénzed persze nem likvid, mint a bankbetét esetén, de ha el akarod adni a házad, akkor növeli annak az értékét.
2015-05-05
11:51:54
Előzmény: zsezse #48596#48597
Az tény, hogy 6-7 évnél kevesebbre nehezen hozható ki a megtérülés, ráadásul addig fenn kell maradnia a jelenlegi éves szaldós elszámolási rendszernek.

Azt viszont megértem, ha fázol a tetőfelújítástól...

T.
2015-05-05
11:34:35
Előzmény: takyka #48593#48596
:))) ez jo.

koszonom a belem vetett bizalmat.

persze nem a munkatol felek - kicsit attol is, mert a napelemek felrakasat megelozne egy tető projekt is. a lakohaz fedése sikpala+pala felujito bitumen zsindely, a mellekepulet meg szinten hullampala+konnyuszerkezet folia nelkul, igy elobb ezeket kellene rendberakni, megvizsgalni.

leginkabb a motivacio ami hianyzik.
a kazan/futes rendszernel abbol indultam ki, hogy evi 200-250e volt a gazszamlank.
tudtam, hogy ha faval tuzelunk, ez evi 120-170e Ft megtakaritas lesz, igy az 1M ftos beruhazas megterul 6-8 ev alatt. ebbol eltelt mar 7.
az apritek egeto az evi 80e helyett evi kb 10e Ftra csokkentette az eves futes rezsit, 250e ft bol kijott, ez 3.5 ev. ha a gazhoz viszonyitom akkor 2 szezon.
a napkollektoros rendszerem is ilyen 250e korul allt meg, ami szinten 6-8 ev megterules, ha 5e/honap es evi 6 honappal szamolok.

(a szellozteto rendszernel nalam nincs ertelme megterulest szamolni, de azt amugy sem a megterules miatt hanem a friss levego miatt csinaltam. a kozponti porszivo utan a masodik legjobb dolog a lakasban:) )

a napelem ha SK csinalom is 1.2-1.5M Ft, ami 7-10 eves beruhazas es nem keves penz.
ez a legdragabb es legtovabb tarto beruhazas. ez a legnagyobb bajom:)

2015-05-05
07:34:21
Előzmény: zsezse #48585#48593
Zsezse,

Szerintem valaki ellopta a nickedet! Ez nem a te látásmódodat tükrözi! Hirtelen 60 éves lettél? :-)

Szerinted villamosmérnök kell ahhoz, hogy összedugjál néhány csatlakozót, meg megszerelj két villanydobozt? Az aprítékégető és hasonlók után feltételezem, hogy fel tudsz csavarozni néhány tábla napelemet a tetőre. A vízmértéket is ismered...
Az elméleti ismeretekről minden ami szükséges, (sőt több) itt van fent a fórumon.
Ha meg kérdezel, úgysem fogunk elzavarni.
Mi kell még? Jó ár. A 2M+Ft nem az. Az is le van írva, hogyan, hol tudsz kedvezőbb áron cuccokat beszerezni.

Nem akarlak rábeszélni semmire, csak fel szeretném hívni a figyelmed, hogy az SK itt (is) komoly árcsökkentő tényező és nem egy űrtechnikáról beszélünk.

T.

2015-05-04
15:44:29
Előzmény: zsezse #48589#48590
zsezse,

A napelem nem egy befektetés, hanem egy beruházás. Nem egy összeg lekötése, amit lejárat előtt "fel lehetne törni". (Ez volt a "kisbetűs rész", amit senki nem olvas el, és letagadja azt is, hogy hallott róla :)

Ha több feltétel együttesen teljesül (amelyek között vannak totálisan kiszámíthatatlanok is), akkor "megérheti".

Az én esetemben nem látok biztosnak néhány feltételt. Például az általad is említett "hol leszek én már akkor" mellett az energia és bekerülési árak alakulása, valamint a technika fejlődése is megjósolhatatlan.

MOST úgy látom, hogy a saját fogyasztást biztosító teljesítmény alatt kevés a kockázat, de a haszon is csekély (talán más sem kecsegtet többel).

Semmi bajom azokkal, aki mellette döntenek, csak ne állítsák, hogy biztos üzletről van szó, mert nem lehet tudni a játék kimenetelét, ugyanis még a szabályok is változhatnak időközben...

2015-05-04
15:28:56
nem vagyok villamosmernok (informatikus vagyok), es sose csinaltam meg ilyet. ettol fuggetlenul valoszinuleg fel tudnam szerelni en is, csak az engedelyeztetesert kellene penzt fizessek.

kereskedelmi vallalkzoast viszek, igy azt a penzt inkabb megfialtatom 13 ev alatt parszor es tobb, mint 8% -ot tudok vele termelni:)

engem leginkabb csak mint technikai kihivas vonz, de "hobbinak" eleg draga, befektetesnek meg nem latom, hogy lenne sok ertelme.

robert pedig az evek alatt valahogy nem mozdult el errol a velemenyerol, s en sem :)
2015-05-04
15:20:45
Előzmény: takyka #48584#48588
zsezse,
"gomba mod szaporodnak a kornyekemen... "
Ezen el lehet gondolkodni, de nem lehet érv a pozitív döntés mellett.

takyka,
A második mondatoddal egyetértek (amelyben az "akár" szó szerepel).

2015-05-04
14:55:26
Előzmény: zsezse #48585#48587
zsezse:
ez 7,7%-os hozam.
Hol kapsz ennyit a pénzedért?
Mit veszel helyette?
Ha a cihába tartod ellophatják (esetleg előtte eltesznek az útból), ha a bankba teszed még te fizetsz érte.

Ha nincs más jobb befektetésed, ez megéri (szerintem).
Mi is most nézegetjük, hogy ltp-ben lassan összejön egy 5kwp-s rendszerre való, 2,1-2,2milla körül már hirdetnek szerelve ekkorát.

2015-05-04
13:51:23
Előzmény: zsezse #48583#48586
Másfél éve raktunk fel 3,3 kW napelemet a kb 4000 kWh éves fogyasztásunk kiváltására (többletet termelni nem akartunk). Minden kelléket a lehető legkedvezőbb áron (raktárkisöprési akciók, stb) szereztünk be és minden kivitelezési munkát magunk végeztünk. (A "magunk" a villamosmérnök férjem, és én, mint segédmunkás.) Így a beruházási költség mindenestül 1 millió Ft alatt maradt. Az első évben kb 140 ezer Ft-ot termelt a rendszer.
Remélem, minden a számítások és a tervek szerint alakul majd, és 10 év múlva is azt mondom, hogy nem bántuk meg. :-)
2015-05-04
13:36:30
Előzmény: takyka #48584#48585
havi kb 15e Ft a villanyszamlam.
egy kalkulator sezrint ez 2267000 -ba kerulne nekem, hogy kivaltsam nullara.
13 ev alatt hozna vissza az arat ha nem szamolok inflaciot es semmi nem megy tonkre.

valahogy meg mindig sokallom ezt az idot. 13 ev mulva ki tudja, hol leszek.
2015-05-04
12:53:20
Előzmény: zsezse #48583#48584
Ha Róbertet kérdezed, akkor "senkinek" a válasz. :-)

Az éves A1 fogyasztásod erejéig meg akár neked is megérheti.

T.
2015-05-04
11:30:15
Előzmény: robert #48580#48583
felteszem akkor a hulye kerdest, amit mar evek ota forgatok magamban:

miert/kinek eri meg felrakni a napelemeket visszataplalos uzemmodban?
gomba mod szaporodnak a kornyekemen a napelemek.
2014-08-08
14:46:50
Előzmény: naprakesz #46998#46999
naprakesz,

Én bízok a JRC-ben, viszont a kosz és hó, amit Paya is említett, valószínűleg csökkenti kicsit a hozamot.

A megtérülési időt is könnyen ki lehet számolni, de ugyanazt az eredményt mindenki másképp értelmezi. Például a g=9.81m/s2 érték X szerint sok, de Y szerint kevés...

A döntést a megrendelő hozza, a saját pénzéről van szó, és remélem, hogy legalább te megtalálod a számításodat :)

naprakeszVálasz erre
2014-08-08
14:35:15
Előzmény: robert #46997#46998
Azt hiszem, egészen félre értesz! :) Ennek ellenére köszönöm, hogy válaszolsz, mert alapvetően segítő szándék vezérel!

Alapvetően az északi + déli napelem telepítéssel kapcsolatosan csak és kizárólag technikai értelemben vett kérdésem volt: Hogy van-e tapasztalatotok arról, hogy egy ilyen kis dőlésszögű, de északi oldal tényleg "egész jól" termel, mint ahogy a számláló programok írják, vagy elvetendő, mert a maximálishoz képest pl. 50%-ot se tud, és tapasztaltatok is ilyet!

Persze érdekes kérdés a gazdasági oldal is, de ebben megerősítést nem várok. Inkább, ha már felmerült, azt az egyértelmű véleményemet fejtettem ki, hogy gazdaságilag még ez SEM rossz beruházás!

Először is, ma a bankba fektetett pénzekre úgy 2-3% éves kamat várható. A legtöbb embernek, akinek van megtakarítása, itt tartja. A napelemekkel 10% körüli legalább elérhető ideális esetben. De itt ez csak 8% lesz, ami még szintén 3-4-szerese a banki kamatoknak. Innentől kezdve nekem mindegy, kinek mi az elvárása, a tények azok tények, a megtakarítást érdemesebb ide tenni, mint bankba.

Nem bontom most le a két opciót költségekre, nyilvánvalóan kimutathatnám én is, hogy ha csak délre teszünk, az gyorsabban térül meg, mint ha északra és délre. Évekkel gyorsabban. Szerencsére ha minden jól megy, még van pár évem :)

A méregdrága hőszigetelést és fűtést úgy értettem, hogy alapvetően azok is olyan beruházások, amelyekkel megtakarítás érhető el. Okos hőszigeteléssel, okosan választott fűtési rendszerrel a többlet beruházás 4-6 év alatt visszajön a rezsiből. A napelemnél ugyanez van, ha okosan telepítünk, akár 8 év alatt visszajön. De egy olyan házról van szó most, ahol semminek nem figyelték az "okos" oldalát, miért pont a napelemnek kéne iszonyat gyorsan megtérülnie ?! :)

Hogy jobban értsd, nem meggyőzésre vágyom, ezt a rendszert nem én fizetem, én maximum megcsinálom és keresek rajta...
2014-08-08
14:02:18
Előzmény: naprakesz #46995#46997
naprakesz,

"... 5 millió Ft-os ház megtermel 400 ezer Ft-ot... " >>> egyszerű megtérülés 12.5 év

Visszakérdezek: szerinted egy vállalkozónak mik a pénzügyi elvárásai egy befektetéssel kapcsolatban?

Aki nem határozza meg az egyes bevételi forrásokhoz tartozó költségeit, hanem "szétkeni", az vagy vakrepülést végez, vagy eleve akkora haszonnal dolgozik, amibe minden költség belefér.

Tudsz válaszolni az 1. és 2. kérdésemre? Az összemosott költség az alap-probléma szempontjából ugyanis nem jelent információt. Emlékeztetlek, hogy az volt az eredeti kérdésed, hogy mi a véleményünk arról, hogy az északi oldalra IS kerüljenek napelemek. Erről csak akkor lehet véleményt mondani, ha a pénzügyi hátteret is leírod.

Méregdrága hőszigetelés van a házon. Ennek mi köze a napelemek gazdaságosságához? Arra utalsz, hogy a megrendelőnek több a pénze, mint az esze? Meg arra, hogy sok áramot fogyaszt? Vagy csak retteg a jövőtől és menekülni próbál?

Kérlek ne vedd támadásnak, de úgy érzem, hogy csak azt várod, hogy megerősítsünk a döntésben, ami arról szól, hogy ez a beruházás biztos haszonnal járhat.
Egyébként már többször konszenzusra jutottunk: ha valaki nagyon szeretne valamit megvalósítani, akkor is szíve joga megtenni, ha nem termel vele hasznot, hanem csak hobbiból, vagy a lelkiismerete megnyugtatására teszi azt, amit.

naprakeszVálasz erre
2014-08-08
13:31:36
Előzmény: robert #46992#46995
Kérdés, mit nevezel nyereséges vállalkozásnak.
Nagyjából (pontos beárazás nélkül), azt látom, hogy a 10 kW-os rendszer (melyből 7 kW déli, 3 kW északi oldalon van) bruttó telepítve, engedélyeztetve max. 5.000.000 Ft. Ezért az árért már SMA vagy Kaco invertert és japán napelemet teszek.

Cserébe ennek a rendszernek a hozama kb. 10.000 kWh lesz évente. Mert kijön a kb. 1000 kWh/kW érték így is. Mindez azt jelenti, ha 40 Ft-os áramárral számolunk, az 5 millió Ft-os ház megtermel 400 ezer Ft-ot. 8% kamat, a máskor (optimális tájolás, dőlésszög) simán elérhető 10-12% helyett. De 8% kamat egyáltalán nem kevés ma!

Hozzáteszem, az egész házon semmi nincs, ami akár megközelítőleg ekkora "kamatot" hozna (még a hőszigetelést is méregdrágán csinálták, a fűtés meg egy lakás ára volt...). Nem szempont.

2014-08-08
08:14:55
Előzmény: naprakesz #46987#46992
naprakesz,

Számodra mindenképpen nyereséges lenne a vállalkozás. Azt is értem, hogy a megrendelőt nem érdekli, hogy veszteséges befektetést csinál-e, már attól elégedett lesz, hogy nem az ELMÜ-nek fizet.

Kíváncsi vagyok, hogy mi lenne a kalkuláció eredménye. Ha beárazod nekem az 1. és 2. rendszert, akkor jó közelítéssel kiszámolom az anyagiakat. Lehet, hogy csak én becsültem túl a költségeket.

1. déli tájolású napelem-mező CSAK A SZÜKSÉGES MÉRETŰ INVERTERREL plusz az összes egyéb költség (szerelési anyagok, tervezés, engedélyeztetés, beüzemelés, óra és komplett kivitelezés is)
2. déli + északi tájolású napelem-mezők a szükséges méretű inverterrel plusz az összes egyéb költség

Te a 17% mínuszt a 7%-al csökkent értékhez viszonyítottad, nem az elérhető maximumhoz. De ettől függetlenül:
Egy kevés százalékos csökkenés a termelésben veszteségessé tehet egy egyébként nyereséges vállalkozást. Ez az, amit sokan nem vesznek figyelembe.

Egy egyszerű példa:
Tegyük fel, hogy egy termelő beruházás évi 100 forintot bevételt hoz, és a költségeket levonva marad 10 forint haszon. Mi történik, ha 20%-al, 80 forintra csökken a termelés? Az eredmény évi 10 forintos veszteség.

naprakeszVálasz erre
2014-08-07
22:03:28
Előzmény: robert #46986#46987
Köszi a válaszokat.
Mindenesetre, ha jó a JRC becslése, akkor 10°-nál a déli tájolás 17%-kal ad nagyobb hozamot, mint az északi. Csak 17%-kal!

Természetesen itt nem a megtérülésre optimalizálunk, hanem egyszerűen van, aki nem akar az ELMŰ-nek fizetni... a gazdasági megtérülés gyorsaságától függetlenül. :)
Az a tervem, hogy egy multisztringes inverter "A" oldalára teszek 2x 14 panelt, "B" oldalára pedig 1x 12 panelt... ez elvileg nem probléma. Sajnos a 28 db napelem még kevés.
2014-08-07
20:24:50
Előzmény: villam64 #46985#46986
villam64,

Nem két különálló (nem kettő, hanem egy inverteres) rendszerre gondolok.
Ennek ellenére -szerintem- a két irányra teljesen függetlenül kell elvégezni a vizsgálatot:
Van a déli oldalon egy mező, és a hozzá tartozó inverter-teljesítmény (meg a hozzá tartozó költségek), és van az északi oldalon egy mező, és az ahhoz hozzá tartozó inverter-teljesítmény (meg a hozzá tartozó költségek).
Ha az északi mező nem gazdaságos, akkor azt nem érdemes megépíteni, csak a gazdaságos déli mezőt.
Csak akkor növelem a rendszert, ha növeli a hasznot. Ha a továbbépítés már csökkentené a hasznot, akkor a bővítéssel magam ellen dolgoznék.

Tudom, hogy az inverter költség nem duplázódik a teljesítménnyel, csak a nagyobb méretből adódó felárral kell számolni.

villam64Válasz erre
2014-08-07
18:53:32
Előzmény: robert #46982#46985
Róbert, te teljesen különálló északi oldallal számolsz. De amennyiben két sztringes invertert használunk, egy északi, egy déli sztringgel, akkor már az nem annyival drágább. 80-90 százalékban csak a napelemnek kell megtérülnie az északi oldalnak.
2014-08-07
09:54:38
Előzmény: naprakesz #46977#46982
naprakesz,

"""
Azon gondolkodom, hogy egy 10°-os tetőre mennyire probléma, ha háromszög konzolozás nélkül telepítek. Tájolás tökéletes. Elvileg a helyre vonatkozó 1160 kWh-ból 1040 kWh-t tud így évente 1 kW. A JRC számoló progi szerint. Gondolom az a tisztulással sokat nem foglalkozik, de szerintem 10°-nál már az eső tisztít rendesen.

Ami még szóba jött, hogy ne csak a déli oldalra, hanem az átellenes, tökéletesen északi oldalra is telepíthetünk pluszban. Ugyanis 10° dőlésnél nem ront olyan rengeteget az, hogy északi. Végül is egész nap süti a Nap... A JRC szerint az 1160 kWh ideálisból 890 kWh-t hozna az északi oldal 10° dőlésszöggel.

Mit gondoltok erről?
"""

Úgy gondolom, hogy északi 10 fokos lejtéssel szerelt modulokkal körülbelül 60%-al hosszabb megtérülési idővel állítod elő az áramot, mint a déli 35 fokossal.

Persze még így is lehet gazdaságos az építés, ha a piaci árnál 60%-al olcsóbban veszed meg (magadnak építed), vagy adod el a cuccot (a vállalkozásod telepít másoknak).

2013-07-06
18:37:55
Ennek a napelemes rendszernek a megtérülését nem hiszem,hogy számolni kellene,feltehetően a panelek negyed részét a tetőre telepítve többet termelne.Tipikus esete annak,amikor az építtető nem a saját pénzét költi,hanem a miénket.Egyébként az építmény amióta több éve elkészült,lakatlan!!!(gondolom valamelyik bank tartja a markában)

2013-04-14
18:53:31
Előzmény: grano #40249#40250
grano,

Szerintem komolytalan azt tippelgetni, hogy mennyi lesz a betéti vagy kölcsön kamat, mennyibe fog kerülni az áram, vagy milyen törvények és hogyan fognak megváltozni, valamint milyen irányban és mennyivel fognak a berendezések árai mozogni.

Csakis a jelenleg érvényes adatok figyelembevételével, valamint több éves statisztikákkal szabad számolni. Csak azok biztosak. Minden más csak üres és értelmetlen találgatás. Aki úgy érzi, hogy a jövőbe lát, az erősen túlértékeli a saját képességeit ( lásd: Ali Razeghi - http://biosolar.hu/forum/show/40223#40223 ).
Ezért én nem szeretnék tippelni.
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Megtérülés, árlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva