English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Megtérülés, árlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2012-08-29
21:53:01
Előzmény: grano #32594#32597
Az felejtsük azért el, hogy 9%-ot (7,2% netto-t) kapunk a bankba a pénzünk után.

Az egyszerűség kedvéért vegyünk egy 1MFt-os rendszert:

1. Ha nem építek PV rendszert kamatos kamattal az 1MFt-ból a bankban 2MFt lesz 10 év múlva. (itt a 7,2%-kal számoltam)

2. Ha megépítem a rendszert 10 év múlva lesz egy tízéves rendszerem amely az iparági fejlődést figyelembe véve kb. 0,3MFt fog érni illetve 10 év alatt hozott a rendszer (évi 4% energiaáremeléssel számolva) 1,25MFt energia ktg, megtakarítást.
(Első évben 0,1MFt energiaköltség megtakarítással számoltam majd évente 4%-kal növeltem az előző évi megtakarítást).

Ha a két esetet tekintem 10 év múlva:
1. esetben van 2 MFt-om (likvid tőkém)a bankban.
2. esetben a beruházással a hozamom és rendszerérték összesen: kb.: 1,55MFt.

Tehát nem éri meg jelenleg beruházni!

Figyelemben nem vett tényezők:
- a PV rendszer karbantartási ktg.-e (ez tovább rontja a 2. esetet)
- az energia-visszavásárlás/számítás változtatása kockázatot jelent (ahogy Róbert is említette)(ez növeli a 2. eset kockázatát)
- a PV rendszer hozama csökken az évekkel (ez rontja a 2. eset megtérülését)
- a banki kamat lehet csökkenni fog a következő 10 évben (ez javítja a 2. eset megtérülését)

Ha a fenti kiindulási paraméterek, illetve tényezők változása azt eredményezné, hogy a 2. eset azonos hozamot biztosítana a banki befektetéssel, még akkor sem éri meg beruházni mert a PV rendszer lényegesen nagyobb kockázatot jelent befektetési szempontból, mint a bankbetét.
2012-08-29
20:52:07
Előzmény: grano #32594#32596
grano,

És azt ki garantálja, hogy az energia-átvételi rendszert nem változtatják meg számunkra hátrányosan?

2012-08-29
18:55:07
Előzmény: Bous83 #32592#32594
Bous:
"ma egy átlagos 3kWp fölötti rendszer 10 év alatt megtérül"
fordítsd meg: ma egy átlagos rendszer hozama min évi 10% netto, fixen.(+ évente inflációval növelve)
Hol tudsz ekkora hozamot garantáltan, további költségek nélkül elérni?
2012-08-29
15:38:15
Előzmény: ifarkas #32591#32592
Szia,
Az inverterekre eleve mindenki 5 év garit ad, ezért a 3 év nem reális. Ha törekszel arra, hogy minél hűvösebb helyre szereld, a várható élettartam 5-10 év közé esik. Az inverter (mint ahogy az elektronikával ellátott készülékek) 99%-os eséllyel azért megy tönkre, mert kiszáradnak az elkók. Ha ezt minden 5. évben automatikusan kicseréled (ha nem te csinálod, kb az inverter bekerárának 10%), nagyon lecsökkentetted a tönkremenetel lehetőségének esélyét. Ügyfeleimnél lezsíroztam, hogy 5 évente találkozunk... :)

(ma egy átlagos 3kWp fölötti rendszer 10 év alatt megtérül. (nem jegybanki alapkamathoz viszonyítva))
2012-08-29
15:09:39
Előzmény: Bous83 #28851#32591
Egy kérdés:
A fórum rendszeres olvasója vagyok.
1. A PV rendszerek megtérüléséről elhangzott pro és kontra, főleg, hogy lement a napelemek ára.
2. Innen-onnan-mindenhonnan azt hallani, "az invertereket 3 évenként cserélni kell, annyit bírnak"

Ha a fenti 2. állítás igaz, akkor nincs megtérülés.

Igaz-e a 2. állítás, kinek mi a tapasztalata?

villam64Válasz erre
2012-03-26
19:43:35
Előzmény: robert #27693#27696
Azért nagyon ne reménykedj. Ez nagy helyet foglaló amorf. És az inverterrel is össze kell illeszteni. 380 ezerből kihozható a rendszer. Plusz tartó, és kábelezés.
2012-03-26
18:17:01
Előzmény: robert #26077#27693
Ez elírás volt = 230Ft/Wp.

Most itt hirdet SUNF35 200Ft/Wp áron:
http://biosolar.hu/forum/show/27577#27577

Remélem júniusban 150Ft/Wp már drágának fog számítani :)

2012-02-29
11:43:31
Előzmény: mediterro #26350#26353
Az a 3 inkább 5-6%, de nem hülyeség, ha be bírod vállalni a havi rendszerességet!
Egy a fontos: ne engedd magad rábeszélni nagy összegű szerződésre! Minimál szerződést kell kötni, aztán többet fizetni rá. Ha eleve az azonnali hitelfelvétel a cél, akkor még jobban nézni az apró betűt, mert durva költségek vannak elrejtve a felvételhez! És ott már a kamat is inkább 8-12%!
mediterroVálasz erre
2012-02-29
11:23:56
Sziasztok!

Múltkor egy havercsótánnyal beszéltük, hogy hogy lehet most olcsón pénzhez jutni...
Azaz rákérdeztem a fundamentára, 3% kamatra ad forinthitelt, pont ilyen energia megtakarításos célra (napelem).

Hülyeség felvennie erre,vagy meg kell várni amíg minden olcsóbb lesz?
antiszalkaVálasz erre
2012-02-25
11:38:06
Előzmény: takyka #26145#26159
Mindenképp meggondolandó már - saját kivitelezésben - egy hálózatra termelő rendszer, pályázat nélkül, különösen, hogy kezdik ezt is esetleg elbonyolítani, mindenféle energiafelülvizsgálattal. Egy 1.5-3 kilowaatos rendszer jobb kínai napelemmel 1,5-3 millóból már megvalósítható, nem túlbonyolított tetőre szereléssel, szigorúan jól benapozott felületre. És családi házas vonatkozásban ez az egyik legbiztosabb módszer, hogy energiát termelj, spórolj. Mi más, hosszabb távon? Egyszer kell kiizzadni. Tény, hogy télen minimálisat termel- de egy 1 kilowattpeakos rendszer is termel annyit, hogy este világíthatsz , kommunikálhatsz - az óriási dolog a gyertyához képest. Egy kisebb renszer mindíg könnyen átállítható szigetüzemre, ha éppen összeborulna minden.
Tény hogy vad dolgokat is el lehet képzeni: becsúzlizzák, összetörik, megrohamoznak energiáért, sőt - MEGADÓZTATNAK! A magyar szaldós ár- ha rendesen szerződve, engedélyeztetve van ( éves elszámolás szigorúan!) nem is annyira rossz, ha a mostani ( német) visszatáplásási redukált árakat nézzük. Én úgy vélem, családi házas vonatkozásban az egyik legjobb mogoldás a ( jól működű) napelemes rendszer, a tetőn.
2012-02-25
08:08:09
Kezdenek olyan árban lenni a napelemek, ahol már válság nélkül is érdemes beruházni napelem rendszerbe. (szigorúan a lehető legnagyobb arányú SK megoldásokkal)
Egy elementáris erejű válság esetén nem vagyok benne biztos, hogy a napelem a legjobb beruházás. Ha "nincs semmi" és a létfentartás a tét, akkor mit kezdünk nyáron, napközben 4-5kW/h villamos energiával? Mire elég télen 1-2 hónapig napi néhány 100W/h? Mivel a napelemet eldugni nem lehet, a köz haragja hamar ellenünk fordul (irigység) és a napelemjeinket vagy erővel elveszik, vagy összetörik...

T.
2012-02-25
07:56:23
Előzmény: villam64 #26142#26143
Sándor, villam64,

Amit most elmondtatok, abból az látszik, hogy úgy kezelitek a kérdést, mintha egy biztosításról lenne szó. Az ilyen jellegű speizolás biztonságérzést ad.
Ha bekövetkezik a baj, akkor jól jön, ha van, hasznosabb, mint bármilyen pénzügyi befektetés banki betét, vagy biztosítás.
Ami jelenleg fölösleges kiadásnak tűnik, az holnap előnyökkel járhat. Senki sem tudhatja mi lesz a nyerő egy ilyen esetben. Napelem, napkollektor, erdő, termőföld, arany, vagy fegyver. De ez már a túlélő topik témája, nem a gazdasági megfontolásoké.

villam64Válasz erre
2012-02-25
07:27:05
Előzmény: robert #26130#26142
Róbert
Inkább fordítsuk meg a dolgot. Energia válság idején, hiánycikk lesz a napelem rendszer. Akkor verekedés árán, drágábban jutsz hozzá. Lásd karácsonyi bevásárlás utolsó pillanatait. Miért kéne megvárni azt a pillanatot. A eválság akkor következik be, ha nem készülünk fel rá. Amit hánytorgatok egy ideje. A termeléstől függő fogyasztó vezérlés folyamatos elodázása. A hálózati invertert tudom sziget inverterrel vezérelni, csak a két egység feszültség beállításán kell módosítani. Így kieséskor is lesz még saját hálózatom, mondjuk nappal. A kisebb közösség is fenn tud maradni szigorú szabályozással.
Vagy nézzük inkább azt az esetet minap amikor ketten haltak meg kikapcsolt villany mellett tűzben? Hát megint nem a PV gyújtotta rájuk a házat. Lassan azt is megnézhetnénk, hogy lakás állományra vetítve, hol van több lakástűz. Németországban vagy Magyarországon?
2012-02-24
13:55:31
Előzmény: sándor #26128#26130
Sándor,

Szerintem akkor rugaszkodunk el, ha nem a napi adatokkal és néhány évre visszanyúló trendekkel számolunk, hanem valamilyen pánikhangulat vezet meg.

A válsághelyzet más, akkor minden átértékelődik. Lehet a válságtól rettegni (és persze bekövetkezhet), de abban a helyzetben egyszerűbb dolgoknak valószínűleg nagyobb hasznát látnánk, mint a visszatápláló invertereknek a nem működő szolgáltatói hálózatok idején.

Jó az, hogy elmondjuk ezeket az érveket egymásnak, és mindenki átgondolhatja a többiek érveit, és ha nem is győzzük meg egymást, de legalább finomítja a látásmódunkat.

2012-02-24
11:10:28
Előzmény: sándor #26123#26125
Sándor,

"... együtt kell vizsgálni a dolgokat bármennyire is jó lenne PV-re és a "hozamára" szűkíteni a megtérülést..."
A PV létesítést, mint befektetést viszgálva csak akkor lenne érdekes a tojás ára, ha avval hasonlítanánk össze. Itt a banki kamattal volt összehasonlítva az éves visszatérítés alakulása, figyelembe véve a modul árak alakulását.

Az áram-ár alakulását én csak arra az időszakra számoltam, amióta itt követtem a változásokat (2008), más időszakra mást kapunk, de talán jellemzőbb lehet az elmúlt 4 év, mint az emúttnyócév vizsgálata.

Kamatként én az állampapír-hozamokat venném alapul.

Az áram-ár látszólagos szinten tartása nem csak látszólagos, ez a valóság.

Az átvételi árak totál bizonytalanok.

Szerintem lehet számolni megterélülést, de nagy a hibalehetőség mindkét irányba, ezért a véleményem az, hogy csak akkor érdemes mozdulni, ha ráhagyással is megéri a váltás.
Feltételezem te is így gondolkodsz, azért nincs még napelemed, nem azért, mert félted az elektromos hálózatot az összeomlástól.

Szóval ez az én véleményem, de úgy gondolom, hogy a jelen árak mellett végeredményben elhanyagolható a különbség, aminek az iránya ráadásul előre nem is látható. Ha nem így lenne, akkor befektető cégek hirdetésekben keresnék az üres tetőfelületeket bérbevételre. De érdekes módon senki nem akarja a saját pénzét kockáztatni. Miért?

payagyerekVálasz erre
2012-02-24
10:59:01
Szerintem Jesu látja jól! Tök felesleges mindenféle banki kamatbuziságot számolgatni.
Valóban egyre nagyobb gond a rezsi kifizetése. Így egyre kevesebb pénz lesz az efféle beruházásra. Legvégül elér az ember oda, hogy csak álom marad.
2012-02-24
10:23:24
Előzmény: robert #26117#26122
Másképp látjuk a dolgokat!

Én azt látom, hogy emberek döntenek nap mint nap, hogy kaja vagy fűtés. Vannak olyanok, akiknél ez már most kaja vagy villanyszámla kifizetése. (mert pl. falun összeszedik a gallyat, hulladékot, mindent elégetni!)

A pénzeszközök végesek! Az idő előrehaladtával egyre nagyobb a kutyaszorító, én ezt érzem! Egyre több egyéni beruházásunk szól arról, hogy "most vagy soha!"

Olyan szinten eltolódik a megélhetési költség, hogy ez a kérdés egyre aktuálisabb sokaknál. Míg a 70-es években 15-20%-a volt a rezsi a havi bevételnek, most 60-80%. Kérdés: ha ez a tendencia, akkor mi jöhet még???
Ezért tekintek én a napelemre előre menekülésnek. Most még megteheted, megtehetem(?), hogy megveszek egy olyan rendszert, amivel előre tekintek és igyekszem kivédeni, hogy valaha eljussak a fenti kérdéshez, kérdésekhez.

Amit írsz, csak rövid távon valós veszély, míg esnek az árak!
Még nem tombol annyira a peak-oil bika, DE mindannyian érezzük már a leheletét a nyakunkon!!!
Az a gond, hogy ezt az áresést most sokan kudarcként élik meg, akik már befektettek. Szerintem nem szabad! Az igazi persze az lenne, ha az ember a forduló ponton tudna beugrani, de ennek a kiszámítása több mint lehetetlen. Bármikor jöhet olyan esemény a mostani összevisszaságban, amitől kicsúszik a talaj. Mire észbe kap az ember, már lemaradt a jó lehetőségről. Ez olyan kicsit, mint a tőzsde. Nem lehetsz igazán okos ott, ahol emberi érzelmek, pánik és kapzsiság is közrejátszik! No ez most mind játszik a világban!

Payának működő rendszere van. Én vettem pár táblát "óvatosan", hogy addig is teszteljem, nézzem, fogdossam. Erre most amikor akartam nem tudtam bővíteni, mert más lett a világ. Ha rögtön rendszer méretben gondolkodom most más lenne. Így most odaadtam Payanak a magamét is, neki ezzel lesz normális méretű, én meg nézhetek más panelokat, hogy egységes legyen, ne kétféle. Nézhetem úgy is, hogy nyertem vele, mert most olcsóbb. De jöhet bármikor olyan esemény, hogy ez a pillanatnyilag előnynek értékelt momentum semmivé válik! MERTHOGY nincs működő rendszerem, Payaval ellentétben! Ha lesz vmi gebasz, időm sem lesz lépni! Elég csak ha Iránt elkezdik bottal bökdösni, elszáll az olaj, elszáll minden!
A megtérülési számítás az optimista vonal. A kockázat csak a megtérülés pillanatáig él. Ha bármi történik, mindenki csak sz0p, aki nem lépett. B@szhatod a bankbetétet. Én azt mondom, az jár jól, akinek már ott van fent a tetőn!
ÉgboltosVálasz erre
2012-02-24
09:21:38
A 0.64-re kicsit fennakadt a szemem, de 0.9 euro/W netto-ért tudok, rövid harárídővel kb 2 kW-tól.

A 7.75% és e feletti kamat vagy nagyon hosszú, vagy igen rövid lekötéseknél fordul elő, ami közben volt alacsonyabb is. A normál kamatok 3-6%, bankja időpontja, konstrukciója, no és utánjárás kérdése.
A megtérülések számítása meg nehézkes. Saját extra jó beszerzés, engedélymentes inverter, védelmek nem/igen megléte, sufniban talált drótok, főleg kis rendszereknél óriási szórást adnak. Ez szerintem részben hobby is, ahol az ember nem annyira nézi, hogy az almát hogyan hasonlítsa össze a banánnal.

2012-02-24
09:09:40
Előzmény: Jesu #26115#26117
Jesu,

"Vizsgáld mellette a reálértéket, inflálodást... normális (?) nyugodt rendszert vettem alapul a jövőben... "

Miért vegyem figyelembe például a tojás drágulását, ha a napelem ára csökken? Itt egy terméket (PV) és egy az áram árának változása érdekes csak.

A rendszer sem nyugszik kifejezetten, de hanem leng.

2012-02-24
09:04:34
Előzmény: robert #26110#26115
Az ilyen "csúcsok" sajnos nem arról szólnak, hogy nekünk azzal jobb lesz. Vizsgáld mellette a reálértéket, inflálodást, vásárlóerő alakulását (pláne ha nem Ft alapon nézed). A megélhetési kiadások ilyen szintű fokozatos eltolodása az energia tekintetében szintén rémisztő. Én 10 éves adatot néztem a múltból, hivatalos forrásból az árakra. Banki hozam tekintetében pedig egy normális (?) nyugodt rendszert vettem alapul a jövőben, ahol törvényszerü a csökkenő hozam.
2012-02-24
08:27:51
Előzmény: Jesu #26100#26110
Jesu,

"Szamoljatok nyugodtan az evi 4.5%-os aramar emelkedessel..."
http://biosolar.hu/forum/show/26109#26109
Ha jól számolom 2008 januárja óta átlag 3.8% évente.

"Az eves banki hozam pedig fokozatosan es jelentosen csokken..."
Ami mára 7.75%-ra csökkent.

2012-02-24
01:06:16
Előzmény: Jesu #26100#26106
Jesu,

Keveslem a 4.5% százalékot. Szerintem több az. Nekem megvan 30 évre visszamenően a villany ára. Ennek az időszaknak csak a vége a lényeg (ahogy írtad, kb elmúlt 10 év) az energiapiac nyitását követő időszak.

Grafifkonba dobod --> "meghosszabbít" --> leolvas.

Ezzel kb. 7,2 %-ot kapsz.

2012-02-23
23:11:30
Előzmény: villam64 #26094#26100
Szamoljatok nyugodtan az evi 4.5%-os aramar emelkedessel is! Ez az elmult 10 ev atlaga.
Az eves banki hozam pedig fokozatosan es jelentosen csokken, realertekrol inkabb ne is beszeljunk! Nekem igy mar most 5-7 ev kozott jon ki rendszer merettol fuggoen.
2012-02-23
18:29:06
Előzmény: payagyerek #26091#26093
payagyerek,

Ha arra jutottál a vétel idején, hogy megéri, akkor már csak az átvételi áron múlik.

Én csak az általad írt jelenlegi árat hasonlítottam a tavalyihoz, nem a hosszabb idejű mutatókat.

payagyerekVálasz erre
2012-02-23
18:24:10
Előzmény: robert #26089#26091
Fényezhetném magam és mondhatnám, hogy "igen", de ezt most valóban elírtam. :-(

Persze ettől függetlenül a kiszámíthatatlanság alakítja az árakat. Csak a véletlenen múlik, hogy mikor éri meg beugrani a "buliba". Az 1 évvel ezelőttihez képest, már jelenleg is jócskán módosult a megtérülési mutató. (nem szeretem ezt a szót)
Ha holnap drasztikusan lecsökkennének az árak, én akkor is azt mondanám, hogy nem bánom.
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Megtérülés, árlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva