English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Megtérülés, árlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2012-09-09
12:35:45
Én pedig szeretném, ha valaki mellétenné ennek egy 4 éves autó újra cserélésének megtérülési számítását!

Nagyjából egyforma nagyságrend a két összeg NORMÁLIS családi mértékben nézve.
2012-09-09
12:35:26
Előzmény: Bous83 #32841#32846
Bous83,

Nem tudom mit értesz "megtakarítási kamat" alatt, és szerintem két befektetés összehasonlítása egyszerű és bonyolult módon is ugyanazt az eredményt kell, hogy adja. Lehet, hogy te az egyszerű megtérülés fogalmára gondolsz.

A kiindulási adataid felhasználásával nekem továbbra is a saját számolóm "egyszerű eredményei" adnak használható információt.: http://apps.biosolar.hu/coll_payback/?p=5&CI=6650000&RV=0&qcoll=12425&fs0=4000&s=5&ae1=1&f=5&energy=49&b=7&T=20&Gy=25&Gp=80 .
Ezek szerint az egyszerű megtérülés még a "burzsuj ügyfeled herdáló felhasználási szokásai" esetén is majdnem 12 év, amit beláthatatlanul hosszú időnek tartok, és ez alatt alatt bármi megtörténhet (és meg is történik). Szerencsédre ő beszopta a számításodat :)

Az egyszerű megtérülési idő lejárta után ugyan már "ingyen termel" a rendszer, és a haszon jelenértéke sem semmi, de ez a haszon olyan távoli jövőben ígérkezik, ami nagyon bizonytalan, emiatt rendkívül kockázatos.

Mindemellett bekövetkezhet a "rettegett szcenárió", amikor mégiscsak nyerő lehet a beruházás abban az esetben, ha mellé fegyveres védelem is társul.

Gondolj bele abba, hogy tudták megjósolni 10 évvel ezelőtt a "szakértők" napjaink történéseit. Kb ugyanilyen pontossággal lehet az elkövetkező 10 évre jóslatot mondani.

A táblázatodnak a teljesség igénye nélkül valahogy így kellene kinéznie:

2012-09-09
12:14:39
látom újra felvillant a megtérülés számolgatás gyönyöre. :-)
Ismét had kérjem: akinek van több éves termelési adata az adja meg legyen szíves, mert a WEA adatokból ezt nem bírom kivadászni.
Cserébe csinálok egy cash flow elemzést.
2012-09-09
12:03:23
Előzmény: Bous83 #32824#32843
Bous,

Róbertnek igaza van, nem helyes a banki betétből levonni az áramszámlát mert akkor az elmaradt banki kamatokat is le kell vonni a PV rendszer megtakarításaiból. Sokkal egyszerűbb ezért a banki hozamot a PV megtakarítással összevetni.

Ha 4%-os energiaáremelést és az 5%-os banki hozamot beállítom, szinte ugyanaz az eredmény jön ki a táblázatodban, mint nekem azaz 20 év alatt pont annyi pénzt hoz a PV rendszer mint a bankbetét. Tehát nagyobb rizikóval tudok ugyanannyit "keresni" mint a bankbetét...tehát nem éri meg.

Van egy másik jellemző beruházás gazdaságossági számítás a NPV azaz Net Present Value, itt a befektetés pl. követező 20 évében várható éves hozamait kell a mai napra visszadiszkontálni (azaz a beruházás időpontjára). Ha a visszadiszkontált éves hozamok összeg nagyobb, mint a beruházás összege akkor megéri beruházni ha kisebb akkor nem. Ezzel is hasonló eredmény jön ki.

Sajnos pénzügyi szemmel ma nem éri meg PV rendszert épteni...sajnos. Úgy, hogy a beruházásnál - telepítői szemmel megítélve - nagyon kedvező beszerzési árakkal számoltam.
2012-09-09
11:27:35
Előzmény: Jesu #32840#32842
Ott a pont.
A legszomorúbb az, hogy ez csak romlani fog, s mi magyarok, mi birka nép, kik jobbágyságra születtünk, csak nézzük, panaszkodunk, de soha semmit sem teszünk ellene! Nincs összetartás, s azon kevesek közül, akiknél lenne, még egy jókora rész kiesik, mert egyszerűen félnek a kormánytól, félnek a következményektől. (Ismerek olyan embereket, akik mennének tüntetni, de közalkalmazottak, s féltik a munkájukat.) Ha csak nem lesz egy nagy forradalom, sosem fog javulni, csak tovább romlani....

2012-09-09
11:19:48
Előzmény: robert #32834#32841
Robert,
Felvetésed, s két órás beszélgetésünk :) eredményeképp Íme az átalakított táblázat.

A bal kettő 'piros' az egyszerűbb számítás, a jobb kettő pedig a komplex. Kéretik ennek megfelelően csak a kettőt-kettőt egymáshoz viszonyítani. Ennek ellenére én még mindig azt látom (jobb kettő), hogy nem kérdés a PV telepítése. Az egyik esetben gyűlik a pénz, a másikban fogy. Nos akkor melyik jobb? ;)

2012-09-09
10:52:48
Előzmény: villam64 #32835#32840
Hasonló jön ki nekem is, mint írtam korábban is. Ideális esetben lehet akár ~7 év a megtérülés, bár én szervizzel nem számoltam.
A Te kis rendszerednél sokat torzít ez az 5 évenkénti szerviz díj. Bár ki tudja, hogy az az inverter kibírja e addig egyáltalán, szóval még akár igaz is lehet.

(OFF) EGY KIS KESERGŐ, DE ITT A HELYE:
"Átlagos" házról: nem leszek népszerű, mert ezt leírom, de úgy gondolom sokunknak (nem csak nekem) böki a szemét az ilyen, amikor sokan napi gondokkal küzdenek és szájuk elől veszik el az ételt, hogy fektethessenek a jövőjükbe, azt is többnyire kényszerből.

Ugyanakkor, amíg maguknak megfinanszírozzák a "gazdagok", addig nincs benne kivetnivaló, inkább költse erre, legalább tesz valami jót, mint hogy Hummert vesz minden családtagnak. Igenis legyen menő tenni a jövőért, környezetért!

DE!!!! Tegye mindezt akkor, amikor egyéb kötelezettségeinek is már eleget tesz! Ne csak az alkalmazotti létben tengődő, legszegényebb réteg fizesse kényszeredetten az adókat, közben az, aki megtehetné nem teszi, mert így sose fog megváltozni a helyzet! Tartunk a görögök után, csak nekünk nincs tengerünk és sok-ezer szigetünk, ami megvédene az éhen halástól, amikor már nincs mit tenni/enni.

Engem rettentően bosszant, amikor fel-feltűnik egy ember, aki nagy büszkén újságolja, hogy sikerült állami támogatással megoldani a medencéje fűtését.

Ez már bicskanyitogató, mert a Te és az Én összekuporgatott és állam által elvont pénzünkből fedezi azt a luxust, amit egyébként is meg tudna fizetni, ugyanakkor az ilyen helyeken van meg a legkevésbé az adófizetési hajlandóság és nem egyszer tapasztalom, amikor ilyen helyen dolgozunk, hogy még a tisztességesen elvégzett munka ellenértékét sem akarja kifizetni a KÖCSÖG! Sok ilyen van, ez természetes kiválasztódás, hiszen a gátlástalanok jutnak legmagasabbra, másokat letaposva.

Ez egy szar rendszer. Sajnos alapvető kontroll nincs sokakban: azért mert egy rendszer visszaélésekre ad lehetőséget még nem kéne kihasználni. Fel kéne fogni, hogy NEM AZ A CÉL. Aki pedig ilyen helyzettel, lehetőséggel, támogatással VISSZAÉL az tisztességtelen magatartást követ, amit mocskosul üldöznék!

Ehhez persze az kellene, hogy azok akik döntési helyzetben "szagértőkként" tevékenykednek ott, ahol ezekről döntés megy, értsenek is hozzá, ne csak egy beültetett rokon, koma legyen, akinek helyet kellett szerezni.

Adófizetési morál semmi, pedig nincs lépés 1-ről 2-re, amíg ez meg nem változik, az új generáció szemében az ügyeskedés a jövőkép, az menő a követendő példa, és ez rendkívül szomorú. A régi értékek, mint becsület, tisztesség heveny röhögőgörcsöt váltanak ki a többségben.

A passzív ellenállás a legcudarabb helyzetben lévőknél még érthető is, de annál, aki "megtehetné", de mégsem teszi, már nem elfogadható. Pont ezért kéne drasztikusan átalakítani az egészet.

Látszólag viszont nem történik semmi, ez miatt sokszor mélységesen szomorú vagyok. :(
villam64Válasz erre
2012-09-09
08:27:20
Szerintem a segélyek és családi pótlékok 10-20 %-át az államnak vissza kéne tartania, és ezekből finanszírozni ezen családok házainak hőszigetelését, és megújuló energia forrással történő felszerelését. Mint az önszerveződő kölcsönt nyújtó csoportok esetén a nyerteseknél történik abban az évben a beruházás.

Kellene még két sor, ahol hitelből fedezed a 30-60 %-át.

2012-09-09
07:46:43
Előzmény: Bous83 #32832#32834
Bous83,

"Meglepődnél, de szerintem olyan minden 20. - 30. ház ilyesmi..."
Igazad van: meglepődnék!

A táblázattal kapcsolatban:
1. "PV nélkül" oszlopban levontad a villanyszámlát
2. "PV telepítésével" oszlopban nem vontad le a kamat összegét

2012-09-09
07:39:47
Előzmény: robert #32831#32832
Meglepődnél, de szerintem olyan minden 20. - 30. ház ilyesmi...
Ha ők felteszik a PV-t, húú... az már nem 1-2 rendszer...

Azért küldtem át emilben, s teszed majd fel ide (köszi), hogy kisebb rendszerekre is mindenki kipróbálhassa az excelt... ;)

Excel verzió:

2012-09-09
07:31:46
Előzmény: Bous83 #32828#32831
Bous83,

Szauna, jakuzzi, és medence áramoltató... szóval egy átlagos magyar család :)

Egyébként a napkollektorokról, fabrikettről, biokandallóról - és még sorolhatnám - is így szokták bizonyítani, hogy nagyon megéri :)

villam64Válasz erre
2012-09-09
07:21:26
Előzmény: Bous83 #32828#32829
Tehát a gazdagok huncutsága a megtérülés.
2012-09-09
07:16:19
Előzmény: robert #32827#32828
Nincs járdafűtés sem, ellenben a szauna, jakuzzi, és medence áramoltató biztos hozzátesz a 'normál' fogyasztáshoz... ;)
2012-09-09
07:13:45
Előzmény: Bous83 #32826#32827
Bous83,

Nyáron ki kellene kapcsolni a járdafűtést :)

2012-09-09
07:11:48
Előzmény: robert #32825#32826
Robert,

Azért 12kWp, mert több nem fér fel. Így is az egyik string majdnem teljesen keletnek nézne. Egyébkén 15kWp környéke kellene. Ez egy családi ház, és nincs hőszivattyú, se villanyfűtés...

2012-09-09
07:08:25
Előzmény: Bous83 #32824#32825
Bous83.

Első kérdésem, hogy ki tud értelmesen elfogyasztani 12.000kWh nappali áramot évente? Ha valaki eddig nappali árammal fűtött, annak meggyőző lehet :)
Számold ki évi 3.000kWh nappali szaldójával, és 9.000kWh átvételi áron történő értékesítésével ugyanezt.

2012-09-09
06:20:46
Most, hogy nagyjából lecsengett a mennyi idő alatt is térül meg "vita", gondoltam felteszem saját elképzelésem... ;)

(tartalmaz mindent, modulhatásfokcsökkenést, karbantartást (kondicserék), stb.)

A lényeget a piros fejléces oszlopok tartalmazzák, s kiemelném azt, hogy a középső oszlop (zöld) csak viszonyítási alap, ugyanis az önmagában nem lehetséges. Vagy teszünk PV-t (tőle balra, kék), s akkor 8,5 év után visszakaptuk a pénzünk, vagy nem teszünk PV-t (tőle jobbra narancs) s akkor a banki betétből kivéve a villanyszámla lóvét, 10 év után elfogy a pénz.

Az adatokat az egyik utolsó ajánlatomból vettem (kulcsrakész átadásos ár), mindenhol áfás, bruttó szerepel.

Nos, vélemények? ellenvélemények?

Akkor most mennyi idő alatt is térül meg az excelem alapján? Szerintem ez nem igazán jól értelmezhető, mert mihez képest? a belerakott pénz 8,5 év után visszajön, ez látszik. Azonban ha nincs PV, akkor sokkal rosszabbul jársz, mert az emelkedő villanyt fizetned kell...

2012-09-02
15:03:16
Előzmény: athos #32682#32684
Én 250eFt-ot kalkuláltam anyagra: a kábelekre, tartószerkezetre, csatlakozóra, egyébre (azaz az inverteren és paneleken felül) . Abból csak sz@rt lehet venni?? Ha így van akkor mennyibe kerül reálisan?
Akkor már az is megkérdezem, hogy a felszerelésre szánt 150eFt sem reális?(engedélyeztetést, óracserét, papírmunkát leszámítva). Infóm szerint 2 napi meló feltenni, összekötni, stb...
(A kb. 2MFt-ba 250eFt és a 150eFt is benne van.)

A hazaszállítás szinte grátisz, mert céges kocsim van, csak egy futót kell bérelni az meg nem tétel.
A villanyászom Eon engedélyes, eddig is Ő csinált minden óracserét, a lakás teljes átkábelezését, stb.

Ha mégis két fázisra kel, kötni az 5kW-os rendszert akkor 2 db inverter kell vagy van egy 5kW-os 2 fázisú inverter is?

Ha lesz jó áron Yingli 250-es v. 255-ös panda szériás mono panel árad akkor ne kímélj. :-)
2012-09-02
11:25:27
Előzmény: nadtom #32674#32682
Amit te kalkuláltál rendszer az nagyon jó vétel kategóriába tartozik csakhogy amit én kalkuláltam abban benne van a tartószerkezet ami nem a legszarabb és legolcsóbb kategória plusz referendum, tehát tokkal vonóval, amit neked még rá kell költened na és neked még haza kell cipeltetned német-földről ami megint csak költség, tehát ha ezt rákalkulálod akkor körülbelül ott vagy ahol én.
Viszont heteken belül partnerszerződés lehet egy felső-labanc céggel hogy bedolgoznánk nekik ők speciel a Yingli-Panada panelekkel operálnak amit favorizálsz, és ami nem rossz ár-értékű. Ha majd lesznek áraim közlöm veled.

Viszont a rákötés EON területen egyre kacifántosabb jelen pillanatban hallottam olyan dolgokat hogy csak EON regisztrált villanyos szerelheti a rákötésig, a DC oldali túlfeszvédelem és egyéb nyalánkságokról már nem is beszélve.

Egy szó mint száz szívesen dolgoznék idehaza ebben a körben csak itt nagyon durva dolgok folynak, példának volt egy iskolafelújítás a városban és került egy PV rendszer a tornaterem tetejére, na persze semmiféle pályázat nem volt a kivitelezésre vagy eleve levajazott volt valami pesti cég kapta meg, gondolom valamelyik slepp-tag kaszált rajta pedig jó kis meló lett volna nem különben az az érzés hogy tehettem volna valamit a közösségért ahol lakok.
Tanulság az rengeteg van, én mint kkv éhen-dögölhetek.
2012-09-02
10:39:04
Előzmény: Égboltos #32678#32681
Sok mindenben mások a labancok e tekintetben is. Naponta tapasztalom a különbségeket egy sima falusi közösség összetartása kapcsán is, a magyar viszonyokhoz képest.
Példának okáért ahol vagyok ott a a szomszédos faluban létezik egy faaprítékos üzem, a helyi tejtermelés nem különben.
Szóval van hova fejlődnünk de hát nálunk napi szinten harc folyik az uralkodó elit és a lakosság közt mert idehaza megosztottság van és ez a helytartó elitnek kedvez mert amíg mi marakodunk a koncon addig ők csepegtetnek a sleppnek azok meg bebetonozzák őket.

Vissza az alapgondolathoz hiába az ukrán cella ha magát a panelt osztrák üzem szereli össze ezáltal munkát adva nemcsak a gyárban hanem mivel erős támogatás a protekcionizmusra lásd co2 támogatás építkezésre na meg a PV.re a kkv szektor is profitál belőle fogyasztási réteget generálva a helyi termékekre.

Folytassam még a sort?
ÉgboltosVálasz erre
2012-09-01
21:36:46
A labanc telepítési árakat nem kell alapnak venni, mert a honiak sokkal alacsonyabbak. Más-más az árfekvés, a hozzáállás, elfogadott haszonkulcs.
A "labanc" napelem nem feltétlenül igazán az aminek látszik, az egyik magára oly büszke osztrák gyártó ukrán cellákból építkezik. Ha ezt is beírnák az adatlapba nem használna az imázsnak, tehát osztrák.
A megtérülést számítgatóknak, illetve akinek az a döntő, figyelmébe ajánlom a ma már "korszerűtlen" 220-230w-os modulokat. A 220-as két éve teljesen szokványos volt. Tavaly a 230-as. Idén már a 240-megy és itt vannak a 250 poly modulok is már. Viszont ma is készülnek 220-230-asok, vagy tavalyról megmaradt márkás készletek. Ezek a teljesítményükből mondjuk vesztettek 1%-t, viszont 10-20%-kal olcsóbban adják. Ez máris 2-3 év nyereség.
Vannak mérések 20 éves napelemekkel, és jellemzően sokkal jobbak mint az ígért teljesítmények amik biztatóak. Persze nyilván azt verik nagydobra amikre érdemes hivatkozni...., avagy, akinek már 20 éve is volt mit eladnia, az ma tud mire hivatkozni.
2012-09-01
16:28:50
Előzmény: athos #32663#32674
Athos,

Nálatok akkor egy 5kW rendszer 3MFt ha jól számolom, az már kb. 50%-kal több, mint az általam kalkulált, így a megtérülés is lényegesen hosszabb, kb. 15év.

Más.
Többször említettétek a banki befektetések kérdésénél illetve ennek megítélésénél, hogy a pénzünk csak egy papír, illetve elértéktelenedik, megbízhatatlan a bankrendszer, stb. Én egyáltalán nem azt akarom mondani, hogy bankban tartsuk a pénzünket Mo.-n... A bankbetét kérdés csak referencia számítás a gazdaságossági számításoknál...

Ha a kérdést úgy tesszük fel hová tegyük a pénzünket pl.: 1MFt-ot akkor ott az utolsók között van az az opció, hogy Magyarországon bankbetétbe. Ha valaki biztonságban szeretné tudni hosszú távon a megtakarításait, se Forintban se Euróban ne tartsa a bankban a pénzét...
2012-09-01
14:53:28
Előzmény: sándor #32664#32672
Én nem olyan rég kb 4 éve autodidakta módon foglalkozom energetikával, szakmám az épületgépészet, azon belül villamosság, hobbi szinten nagyon érdekel a zöld-energia és hozzá tartozó egyebek.

A koli vs. Pv csak azért nem hasonlíthatnám össze mert más tematika alapján működik, más a közvetítő közeg és a veszteség stb. apróságok, na meg más helyen van jelen az energia ötszögben.

PV vonalon az idei év a vízválasztó, az elmúlt két évben nagyon jöttek a kínaiak a dömpingáraikkal, egy két európai gyártót igencsak megszorongattak. technológiai fejlődésben kicsit eltér a napkoliktól.

Érdekeltségem csak annyi hogy a labancoknál ezzel foglalkozom mert idehaza béka popsija alatt van ez is, csak az aktuális hatalom sleppjéhez tartozóak rúghatnak lasztiba, kis kenegetés árán.
Sajnos be kell érnem egy Kádár-féle betonketreccel pedig megvan egy nulla energiás ház koncepciója a buksimban, értsd ez alatt a teljes víz újrahasznosítás, napenergia illetve földenergia hasznosítás, levegő energetikai hasznosítás stb.

Visszatérve a gondolatmenethez sajna az itthoni szolgáltatok profithajszolása is rányomta a bélyeget arra hogy nekünk nincs okos hálózatunk mint pl a németeknél, pedig a szolgáltató onnan jött, amit hálózatfejlesztés címszó alatt művelt azt inkább nem is említeném csak a kest szlopálta be a néptől.
Pedig ha igaz amit anno tanítottak nekem hogy villamos hálózatunk nyugati szintű volt sőt állítólag jobb is volt.
2012-09-01
13:44:05
Előzmény: sándor #32664#32666
Tavasszal voltam Rómában. Szinte "minden tető teli" napelemmel!
Ha nem hiszed nézd meg a Google műholdképeit. Most frissítették, hatalmas felbontásban nézheted, 3D-ben Rómát.
Tanulságos az idővonal kapcsolása, ha Google Earth-öt használsz.
Nincs napelem, van napelem! Hoplá!

Hasonlóan, mint a németeknél, óriási bumm van ott is. Nem támogatnak senkit indulásban, viszont minden egyes kWh megtermelt áramot kifizetnek, kb. ~0,6€/kWh-ban. Nem a feltáplált különbözetet fizetik ki, hanem a megtermeltet!!! Külön óra is van rá, bár konkrétan nem láttam, másért voltam kint. :)

Én éltem meg itthoni bank csődöt sajnos. ~10 évig vártunk, hogy kifizesse az állam a garantált tőkevédelem alapból. De csak a betett összeget, kamat semmi...

MÁS: Vannak rokonaim délen, vajdasági szerbek/magyarok (inkább ne kérdezd ez hogy...), de már a 70-80-as években Németországban éltek, dolgoztak. Akkora nagy hazafiak voltak, hogy otthoni bankban tartották minden spórolt pénzüket, ami nem kevés volt, több 100E márka! Ugyanakkor otthon fás bojlerrel készült a meleg víz, rettenet beszűkülve, spártai módon éltek, erről gyerekként én magam is meggyőződhettem, amikor ott voltunk vendégségben. Mi hívtuk meg őket ebédelni ott, kint, annyira "elsvábultak" addigra.

Szerinted mi lett a pénzével, amikor kitört a háború délen?

Lehetne vitatkozni, kinek van igaza, de nincs értelme. A jövőt nem látjuk, de a múlt nem hazudik. Én bankra nem bíznám a jövőm. A pénz csak papír.
2012-09-01
10:51:19
Előzmény: nadtom #32654#32663
A Yingli nem rossz vétel sőt a Fronius is jobbik inverterek közé tartozik, na és szintén osztrák termék.
Igaz hogy az 5kW egy fázisra már karcos, labancoknál az már 3fázisra táplál mostanában sok ilyet szerkesztettünk össze.
A mi árazásunkban ez 2,13 EUR/W áron jön ki kínai panellel inverterestől és tartószerkezetestől.
Ennél kicsivel drágábban osztrák panellel szerelve ez már 2,50 EUR/W áron jön ki, mondanom sem kell hogy protekcionizmus van labanchonban kínait ritkán szerelünk :)
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Megtérülés, árlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva