English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Megtérülés, árlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2012-09-09
18:56:58
Előzmény: Bous83 #32877#32879
Bous83,

BAL oldali két oszlop
"Termelés - karbantartás" <-> "Bankbetét (kamatos kamattal)"
A villanyszámla mindét oldalon egyéb forrásból van kifizetve >>> OK

JOBB oldali két oszlop
"Termelés - karbantartás - kamat" <-> "(Bankbetét - Termelés) (kamatos kamattal) "
A "Termelésből" a kamatot vonod ki, a "Bankbetétet" a termeléssel csökkented >>> NEM OK

A tőkét csökkented! Szerinted mit jelent a JOBB oldali két oszlop összehasonlítása? Miért érdemes vele foglalkozni?

2012-09-09
18:28:48
Előzmény: robert #32871#32878
Én erre alapoztam az áram árának változását:

www.google.hu...

Ez alapján 6,75%/év az átlag növekedés 2000-2009-ig.
Nem gondolom, hogy ez alatt marad.

Számításomban, mint korábban is írtam:
- javuló gazdasági helyzetet vettem alapul(optimista vonal!) folyamatosan csökkenő inflációval, így banki kamattal is.
- ugyanakkor folyamatosan növekedő energiaárakat vettem (realista vonal), melyet leginkább a Peak-oil jelenség és a fejlődő országok lassú de biztos gazdasági, ezzel fogyasztási feljövetelének köszönhetően készpénznek vehetünk.

Ez egy optimista scenárió!!!
2012-09-09
18:24:26
Előzmény: robert #32875#32877
A bal oldali két oszlopban valóban ez a 14 év szerepel, de az direkt elrettentő 'hibás' számításként van fent. Te magad mondtad telefonba, hogy nincs semmi gond sem azzal, ha a banki kamatból kivonjuk a villanyszámlát, csak akkor ne a sima hozadékkal hasonlítsuk, hanem a PV-hozadék - elbukott banki kamattal. Megtettem. Erre továbbra sem nézed a két jobb oszlopot, csak a két balt...

Csak próbálom megérteni, hogy mi a konkrét ellenvetésed a jobb két oszlop vizsgálatától. Miért nem foghatjuk fel így? Ne a két balt szajkózd, azt már 827465821465 megbeszéltük, ahhoz úgy sem tudunk érdemben hozzászólni. Azonban itt egy "új" nézőpont, s fogadjátok el, vagy nyírjátok ki... :)
2012-09-09
18:19:39
Előzmény: Bous83 #32873#32875
Bous83,

Avval biztosan célhoz érnél, próbáld meg :)

De komolyan:
1. TE kiszámolod, hogy 14 év kell ahhoz, hogy a pénzednél legyél, és utána HA MINDEN A VÁRT MÓDON ALAKUL, AKKOR DŐL A LÉ...
EGYÉBKÉNT BUKTA...
nos, ekkor te a beruházást választod.
2. Nekem egy ilyen üzlet túl kockázatosnak tűnik.

Erről van szó?

2012-09-09
18:04:00
Előzmény: robert #32871#32873
Téged csak azzal lehetne meggyőzni, ha én fizetnék, hogy feltedd... :P :_D :_D
2012-09-09
17:51:48
Előzmény: Jesu #32866#32871
Jesu,

Talán két malomban őrlünk.

Én eddig azon agyaltam, ha adott egy konkrét összeg, és

a./ napelemet veszek rajta
b./ bankba rakom és nem nyúlok hozzá (bankbetét, mint a legegyszerűbb infláció-követő biztonságos parkoltatása a pénznek)

,ekkor várhatóan, belátható idő elteltével - ami nem több, mint 10-15 év - melyik esetben járok jobban.

Nem foglalkozok a megélhetés egyéb költségeivel, nem állítok fel teóriákat, nem érdekel (mert jelenleg senki sincs, aki megmondaná) mi lesz 20 év múlva, csakis az utóbbi évek tendenciáival számolok, és az említett időintervallum érdekel.

Ha te nem a fenti esetet számolod, akkor lécci dobj össze egy kalkulációt, hogy jobban értselek. Egy hasonló táblázatra gondolok, mint amit Bous feltett - mondjuk avval ő nem győzött meg -.

De az is lehet, hogy a táblázatod megegyezne Bouséval, amiből ti azt olvassátok ki, hogy a 15 év tulajdonképpen jó, és úgyis hülyeségekre szórnátok el a pénzt, ha nem lenne lecsavarozva a cseréplécekhez, meg különben is évi 7+x%-al fog emelkedni a villany ára, olyan szar lesz a helyzet. De, ha olyan szar lesz a helyzet, akkor kereslet sem lesz az áramra, ami miatt csökkenni kellene az áraknak... stb...
Tehát, jó lenne számokat látni.

villam64Válasz erre
2012-09-09
17:28:59
Előzmény: nadtom #32867#32870
Nem likvid a tőkéd a bankban, mert nullszaldós maximum, az infláció miatt. A betétedből meg megépítik a nagy erőműveket, és csökkentik a kisméretűek átvételét, hogy ne érje meg. És megint gazdaságtalannak fogod találni. Így benn maradsz a körben. Vagy bevállalod a 10-15 év megtérülést, és kilépsz a körből.
2012-09-09
17:27:10
Előzmény: nadtom #32867#32869
Nadtom,
azt, hogy mindenképp a PV a nyerő, különben elfogy a pénzed? S a PV jobban megéri mint a banki betét? mert én nem ezt olvasom soraidban...
Na hogy a PV nagyobb kockázat a bankoknál, (a létbiztonságot növelő beruházás?) ezt már nem is kommentálom...

Átírtam azt a 7%-ot 4%-ra, tudod mi változott? gyakorlatilag semmi! legalább is az utolsó két oszlopot nézve tuti semmi:

PV-nél gyűlik a pénz!
PV nélkül fogy!

Ennek a két mondatnak melyik része hibás? téves? ;) kérlek fejtsd ki...
2012-09-09
17:22:26
Előzmény: Jesu #32866#32868
Én olvastam, de azt látom, hogy se Nadtom, se Robert nem hajlandó elolvasni, mérlegelni azt, amit te már régebben szajkózol, s most "beálltam" "segíteni" én is. Látod nem számít... :) csak a tuti banki betét, s a pv hozam hasonlítás, körülmények és kiegészítések figyelembevétele nélkül, mindez ferdítve. Értem én, hogy minden szentnek maga felé hajlik a keze, de ez már... :)
2012-09-09
17:03:04
Előzmény: Bous83 #32865#32867
Bous,

A táblázatod ugyan azt mutatja amit és is állítok.

Túlzott mértékű szerintem az elektromos energia emelkedés mértéke, ez 4% körüli a reális. Miért? Mert a villamos energia árak kb. a Nyugat-európai szinten vannak, arrafelé 2-3%-os infláció van, mert egyre-másra létesülnek a megújuló erőművek, nyugaton komolyan veszik az alternatív energiák támogatását.

De, ha még az 5%-ot is írod be (mint villanyár növekedés) hasonlóan az én számításomhoz a 20. évben azonos (a Te általad számolt esetben ~17MFt) lesz a két alternatíva hozama azaz amit már többször írtam:

A PV beruházás hozama kb. ugyan az, mint a bankbetété de a kockázata lényegesen nagyobb a 20év alatt.

Ráadásul mindeddig arról nem is beszéltünk, hogy a bankbetét esetén likvid a tőkéd, így ha pl.: 5 év múlva felajánlják, hogy legyél a Fronius Magyaroszági kizárólagos szervize és forgalmazója :-) akkor a likvid tőkédből tudsz beruházni, fejleszteni, azaz tudsz egy jó befektetési lehetőségre reagálni amíg a PV rendszeredben a tőkéd le van kötve...(ez csak egy példa volt lehet más "mega-biznisz" is:-))

2012-09-09
17:02:19
Előzmény: Bous83 #32865#32866
Én értem, leírtam már 100*, de ezen átugranak. :)

Szóval, még 1*:

- Állandó jövedelem melletti, félrerakott, eltett "megtakarítás" pótlás nélkül elkopik, hiszen FIZETNI KELL belőle a szolgáltató havi díját, hiszen erre szántuk, ezt szeretnénk megoldani.
- Csak nem piszkált tőke esetén vehető gyarapodásnak az ottani betét, de akkor gyakorlatilag mellette FIZETED a villany költségeit valami MÁSBÓL, tehát nem igaz, hogy a bankban eltett megtakarítással megoldottad a kérdést, legfeljebb elodázod a döntés, végső beruházás pillanatát, de mindaddig fizetsz, míg meg nem léped, így az időközben kifizetett tekinthető elveszett pénznek! Ezzel a fejlődés, árcsökkenés miatt átmenetileg lehetséges, hogy jobban jársz, de jöhetnek olyan dolgok, amik keresztbe tesznek ennek is. (pl. most elindították a dömpingeljárást a kínai gyártók ellen!) Én azt látom a világ inkább a káosz felé halad, mint a rendezett jövő felé!

... szóval mindaddig fizeted másból, ha van még miből fizetni. Mert ha valami oknál fogva nincs, vagy olyan mértékben elinflálódik a jövedelmed, akkor SZOPÓÁG! A kullancsot meg Te etetted évekig, ahelyett, hogy a rendszered "hizlaltad" volna.

Nem értem, nekem, nekünk hibás a szemléletünk, hogy más ezzel nem tud azonosulni???
2012-09-09
16:37:09
Előzmény: nadtom #32863#32865
Nadtom,

már sikeredett megnézned a http://biosolar.hu/forum/show/32841#32841 hozzászólásom? S a táblázat két jobb oldali oszlopát? ;)

P.S. bárki más is hozzászólhat! PV vs. bank = a pénz fogyjon, vagy gyűljön?
2012-09-09
15:55:26
Látom most is záporoznak a hozzászólások! :-)
Ha nem lesz forgalom a fórumon akkor csak a megtérülés kérdést kell felvetni...:-)

Teljes mértékben Róberttel értek egyet.

Még egyszer:
1. A bankbetét nem a legjobb befektetési forma hanem egy referenciaszámítás beruházásoknál. (Lehet, ha más beruházással hasonlítanám a PV rendszert össze még rosszabb lenne a kép.)

2. Kocsit, tévét, telefont, stb. venni nem beruházási kérdés azok fogyasztási, élvezeti cikkek. (Persze ha valaki azért vesz PV rendszert, mert fizikai örömöt jelent neki ha nap, mint nap ránéz, akkor ne firtassa a megtérülését...ekkor átkerül az "élvezeti cikk" kategóriába.:-) )

3. A gyerekvállalás témájának felvetése elég abszurd, ez megint egy teljesen más kategória nem hiszem, hogy bármilyen párhuzamot érdemes lenne keresni a PV rendszer beruházással.

4. Minden döntésünk kockázattal jár, amit ma mérlegelni tudunk az az, hogy különböző hozamok és kockázati szintek mellett valószínűleg mi lesz a legjobb döntés. (De koránt sem biztos, hogy ez fog bekövetkezni.)

A jelenleg rendelkezésre álló információk szerint, többféle módon átszámítva is az a helyzet, hogy 20év alatt kb. azonos hozama van a PV rendszernek és a bankbetétnek - viszont akár milyenek is a bankok - lényegesen kisebb a kockázata a banki befektetésnek...

Teljesen természetes, hogy aki ezzel foglalkozik más "szemüvegen" keresztül lát sok mindent és mivel emberek vagyunk az érzelmeit sem tudja kizárni a beruházás tényszerű megítéléséből.

Más:
Bous,
Természetesen nem siklottam át a bejegyzéseden :-), csak vendégkek voltak illetve a F1-et néztem. Róbert viszont szinte ugyanazokat válaszolta amit én is írtam volna...:-)

villam64Válasz erre
2012-09-09
15:22:41
Azt látom, hogy ha nincs jövedelmem, de van bank betétem, akkor jövedelmezőbb beruháznom napelembe, mint a bankba tartani, mert csak felélem. Ha van jövedelmem, akkor benn tarthatom, mert nem számolok a jövővel. Ha kirúgják alólam a széket, akkor meg már késő bánat.
2012-09-09
14:43:08
Előzmény: athos #32856#32860
athos,

Akárcsak nálad, legtöbbünknél szintén érzelmi kérdés, szimbólum a napenergia hasznosító eszköz. A függetlenség, egyensúly, biztonság, stb szimbólumai, de mégis csak tárgyak, amelyek a szórakoztatásunkra szolgálnak.

"... két generáción keresztül hagytuk magunkat szétlopni..."
Szerintem a két generációval ezelőtt élt elődeink rettentően irigyelnének minket, és mi mégis sírunk.

payagyerekVálasz erre
2012-09-09
14:26:12
Halkan kuncogok ezen a megtérülés-számítgatáson. Ilyenkor minden duma úgy kezdődik, hogy "beviszem a lóvét a bankba".
Épp a bankba? Kecskére káposztát? Pont a gazemberek kezébe? Na nemár! Csak kacagni tudok. Ennyi erővel cigónynak rezet megőrzésre, vakon, magabiztosan.

A banki kamat pont egál az inflációval. Ugyanis az infláció több, mint amit hazudnak, merthogy abban az űrrakéta 10 éve változatlan ára is benne lapul.
Gondoljunk csak arra, hogy a sok-sok éve bebetonozott fizetésünkhöz képest mennyit emelkedtek a megélhetési cikkek árai. Csak az áfadomány emelés volt 2% az utóbbi időben!
Megjelentek új adók. A fantázia már odáig jutott, hogy "átrendszámozás", gázkazán-ellenőrzés, stb...
Szóval én azt is meg merem kockáztatni, hogy a valós infláció értéke duplája, mint amit belenyöszörögnek a pofánkba. Ergó a banki betéttel bukik a pénzünk.

A bankba valójában ellopják a pénzünket! Nekem ad 1 kicsit, mellyel elhiteti velem, hogy az milyen jó "kamat", miközben a pénzem kiadja uzsorára. Ergó az egész megtérülés-számítás arról szól, hogy milyen bődület haszon az a banknak, ha nem napelemet teszek a saját házamra, hanem odaadom neki, hogy jól gazdagodjon meg rajta.
Vagyis a képlet úgy néz ki, hogy vagy NEKEM termel a napelem, vagy a BANKnak. Olyan nincs, hogy mennyit termel NEKEM a pénzem a bankban!
Én -mikor számolgattok- azt látom magam előtt, hogy a napelem termelése haszon NEKEM, a banki betét meg haszon Cs-nak. Ergó, nálam szóba sem jöhet, hogy ezen 2 lehetőséget ("befektetést") hasonlítsam össze! Ugyanis ha én befektetek, akkor azt csak és kizárólag magamnak! Nem pedig ennek a rohadéknak!
Ezért kacagok az efféle csűrés-csavaráson.

Kérdés:
Ti még bíztok a bankban? Mert úgy számolgattok, mintha 1 szentírás lenne a bank ígérete! Vakon betoljátok a bankba talicskán a lóvét és csak 1 papírt kaptok cserébe róla. Meg persze mondvacsinált "garanciát".
Nem féltek, hogy -attól a pillanattól kezdve- csak 1 délibáb az egész havi béretek? Úgy kaptok a munkátokért havi bért, hogy azt nem is látjátok? A bank kapja meg helyettetek?
Csak 1 hajszálon múlik, hogy az fel tudod venni, vagy nem! Ha apránként teszed, akkor le is vonnak belőle bőven!
Nekem ökölbe szorul a kezem, Ti meg erre számolgattok megtérülést!
Ezzel szemben:
Ha a tetőmön van a napelem, az valóban az enyém, az én házam értékét emeli (nem kicsit), nekem termel (nem Cs-nak) és az én háztetőmet árnyékolja be a nyári nap tűző hője ellen (csökkenti a hűtésszámlát).

Ui.:
Már csak azért mondtam mindezt, volt olyan ügyfél (több is), aki -épp ezekért- a bankból tépte ki a pénzét és tábláztatta fel inkább a háztetőjét! Ő is egyfajta nyugdíj-befektetésnek látja a saját háza tetején!
2012-09-09
14:17:17
Előzmény: robert #32853#32856
Az én világképemben a pénz függésben tartó tárgy, a modern rabszolgaság, és rabszolgatartás eszköze.
Vajon mit hagyunk az utódainkra ha már két generáción keresztül hagytuk magunkat szétlopni?
A PV számomra egy függetlenséget adó individum amiből az utókor is profitálhat, miért fizessek olyanért amit a természet ingyen ad csak mértékkel és felelősségtudattal kell fogyasztanom, E szabály áthágása súlyos következménnyel jár.

Ahogy Ortega fogalmazta meg egykoron:
"Az élet eszközei fontosabbak lettek mint maga az élet, sőt maguk az eszközök tették az életet saját maguk eszközévé."
2012-09-09
13:38:33
Előzmény: Jesu #32854#32855
Jesu,

"És a bankbetéttel mit kezdesz? Tehát a legjobb, ha eliszod ma! :D"
Azt akartam mondani, hogy a halálunk esetén mindegy, hogy mibe fektettünk, az nem lehet érv se pro, se kontra, hogy valami kézzelfogható, vagy sem.

Szerintem:
1. Ha valami jót akarunk tenni a világgal, akkor csökkentjük a fogyasztásunkat, ezáltal a függőségünket.
2. Gyerekek felnevelése a legjobb befektetés.

2012-09-09
13:29:41
Előzmény: robert #32853#32854
És a bankbetéttel mit kezdesz? Tehát a legjobb, ha eliszod ma! :D

Viccet félre: Én azt gondolom, ezt nem lehet egyoldalúan nézni, mert ez nagy részt érzelmi kérdés is.
- Akarsz e tenni valamit, hogy változzon a világ!
- Akarsz e tenni valamit azért, hogy a mai bizonytalan világban kipipálj egy bizonytalansági tényezőt, ami könnyen nyomorba dönthet! (rezsi!!!)

Ha mindkettőre igennel felelsz, akkor nincs min gondolkodni.

Én azon a véleményen vagyok, ha valaki előtakarékossággal kombinálva, kvázi "pénztelenül" kifizeti a maga rendszerét 7-9 év alatt részleteiben, alig többet fizetve, mint a mindenkori aktuális villanyszámlája, az okosabban cselekszik, mint az, aki 7-9 évig továbbra is hizlalja a szolgáltatót, majd amikor teljesen fejére nő, hagyja, hogy elvigye az otthonát, MERT MÁR NEM LESZ SEM IDEJE SEM LEHETŐSÉGE LÉPNI!

Ez kb. olyan, mint a gyerekvállalás. Ismerek olyan embert, aki már már elkötelezte magát, megvan a partner, megvan a háttér, de mégis, azzal indokolja magának a döntés meghozásának elodázását, hogy "egy ilyen bizonytalan világban nem merek gyereket vállalni, mert az mennyi pénz, és mi van ha nem tudok mindent megadni neki?" Közben meg cseréli a telefonjait kéthavonta csúcsmodellre, százezreket bukva. Mikor akar gyereket vállalni? 40-45 évesen? Biztos, hogy megéli a gyerek felnőtt korát?

Vannak dolgok, amibe bele kell vágni, mert az elodázás nem segít, csak hátráltat. ;)
2012-09-09
13:00:11
Előzmény: athos #32852#32853
athos,

Mit érsz a PV rendszereddel (vagy bármi kézzel foghatóval) a túlvilágon, ha holnap elüt a villamos?

2012-09-09
12:53:14
Kicsit hozzá vau-vau :)
Ha csak simán pénzügyileg nézve maga az életbe befektetett pénzed sem fog soha megtérülni mert ha holnap elüt a villamos akkor buktat a profitot.
Egyszerűsítve a banki terméked fikció a PV rendszered kézzel fogható.
Idézet egy doku filmből:
"Még ha van egy doktorid matekból akkor sem fogod tudni melyik befektetéssel járnál jól"

2012-09-09
12:47:42
Előzmény: Bous83 #32850#32851
Bous83, Jesu,

Összetévesztitek a fogyasztási cikk vásárlást a befektetéssel.
Egy divatcikk megvételét egy jövedelemszerző beruházással.
Azért építesz napelemes rendszert, mert a szomszédnak is van?

Válaszolva a kérdésedre:
Az utólagos hőszigetelésem tisztán energetikai megtérülésére gázfűtést feltételezve 18.5év jött ki.

2012-09-09
12:44:36
Előzmény: Jesu #32847#32850
Értem, én is szoktam kérdezni, hogy az új konyhája mennyi idő alatt térül meg?
A ház szigetelésének számításait is valaki mellé tehetné, vagy akár a nyílászárók cseréjét, mert ezeknél senkinek sem kérdés megéri-e, pedig legtöbbször rosszabb mutatók jönnek ki!!!
2012-09-09
12:42:04
Előzmény: robert #32846#32849
Robert, ez alatt azt értem, hogy a PV által megtakarított pénzből nem csak az elmaradt banki kamatokat vonom le, hanem be is teszem a bankba, azaz a megtakarítást növelem a banki kamattal.

Te mondtad, hogy alapvetően csak az a bajod a banki kamatból villanyszámla levonással, hogy a hozamból meg nincs levonva az elmaradt banki kamat. Nos, most már le van, s az jön ki, hogy egyik esetben nő a pénzed, a másikban meg fogy. Kérlek ezt a tényt is kommentáld, illetve kérlek mutass rá, hol az esetleges hiba az újabb logikámban... :) (csak a két jobboldali oszlop összehasonlítása egymással)
2012-09-09
12:35:49
Előzmény: nadtom #32843#32848
Nadtom,

Ugye nem siklottál át a http://biosolar.hu/forum/show/32841#32841 hozzászólásomon? :)
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Megtérülés, árlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva