English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Egyéb  =>  Kémény problémáklapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2011-08-05
12:07:37
Előzmény: zsezse #16445#16458
zsezse,
köszönöm az ajánlatot, de nem csak maga a bélelés kerül sokba, hanem a sok rárakódó költség. méretezés, szakvélemény, engedélyek. Plussz a tartalék kémény. (A tartalék kémény bélelése többe kerül, mint az amit használnék is)
Három helyről kértem ajánlatot, 5-10 ezer Ft volt csak a különbség.
Ezek biztosan összebeszélnek.

Pincéből ki lehetne lógatni csövet, de nem hiszem, hogy az szabályos lenne, fölötte ablakok vannak, stb.

2011-08-05
01:34:15
Előzmény: lőrinc #16354#16452
Lörinc!

Annyiban tudom segíteni a döntésed, hogy a Kéményseprők a kémény v. turbócső hossza alapján fognak sarcolni.

Bővebben:
A józan paraszti szemléletem azt diktálja, hogy a kondenzációs kazánt a pincébe raknám. A kondenzációs kazánnak elég egy olcsó műanyag füstgázcső a hagyományos kéménybe húzva. A hosszú cső haszna, hogy koaxiális hőcserélőként működik, előmelegíti az égést tápláló levegőt, tehát energiát nyerhetsz vele.
De!!! "Amit nyersz a réven azt elveszítheted a vámon."

A gáz tervezőm javasolta, hogy helyezzem át a kazánomat, hogy a füstcsövem rövidebb legyen, mint 3 méter.
Több megoldást átbeszéltünk, de minden esetben akadályokba ütköztünk.
Azt mondta, hogy 3 méter alatt az égéstermék elvezető parapet csőnek minősül, amit nem kell évente felül vizsgáltatni, de 3 méter hosszúság felett kötelező az évenkénti felülvizsgálat. Fél füllel hallottam valahol, hogy szigorították a szabályt, és a 3 méteres határt 2 méterre csökkentették. Az interneten sem a 3m, sem 2 méteres határról nem találtam információt. Szemérmesen hallgatnak róla. Akinek pontos információja van az írja meg, hol lehet tájékozódni.

Egy biztos: Nálam évente megjelenik (2 fő) 5 percre, azután küldik a számlát és a csekket.
A legutóbbi felülvizsgálat "kéményadó" 7346,- Ft volt 25 % ÁFÁ-val
(benne 2857,5 Ft kiszállási díj)

A felülvizsgálatról:
1. évben - kb. 70 cm hosszú vizsgáló kamerát dugtak a csőbe az ellenőrző idomon keresztül.
2. és 3. évben - tükörrel belenéztek és gázelemzővel mérték a füstgáz összetételét.

Megjegyzés: A gázkészülék szakszerviz szintén rendelkezik füstgáz elemzővel. Az időszakos felülvizsgálat során használja is.
A kazánnak van saját biztonsági rendszere, ami leállítja a készüléket, ha eltömődne az égéstermék elvezető, tehát az egész vizsgálat létjogosultsága megfekszi a gyomromat, nehezen emészthető.

További érdekesség, hogy a kandalló kémény felülvizsgálata egy másik munkamenetben történik, egy fős vizsgáló személyzet végzi 1000 Ft alatti költségvetéssel.

A kéményes gázkészülékek számos ember halálát okozzák évente kb. annyit mint a H1N1 vírus, vagy még többet, ezért a turbós készülékről nem beszéllek le, mivel abszolút biztonságos. "Erősen kisarkítva: A szabály az, hogy aki félti a rongy életét az fizesse meg az árát."

A kondenzációs kazánról szintén nem beszéllek le, mert hasznos találmány.

Remélem azért nem vettem el a kedved a fűtés korszerűsítéstől.

A kémény felülvizsgálati díjak "adók" egyébként lakóhely szerint változnak.
"Lehet tippelni Andorában, Monaco-ban vajon mennyi lehet?"

2011-08-04
17:22:41
Előzmény: lőrinc #16354#16445
Lorinc

ha tudnam, merre laksz, lehet, hogy tudnek ajanlani embert erre a munkara.
Nekem 10 meteres kemenyre adtak kb 180e Ftos ajanlatot (turbos kemeny) csak belelesre.
Ketlem, hogy a tartalek kemenyt kotelezo lenne beleltetni.
A padlasra feltett gazkazannal nem mondtak hulyeseget, bar akkor meg a gaztervet kell modositani. Nem hiszem, hogy gyengebb lenne a hatasfok, hiszen a szivattyu keringeti ugyis a vizet.

Nem tudod megoldani a pince szinten valo kemenykivezetest?

2011-08-03
22:12:05
Előzmény: mango #13960#16435
Mango!

A kátrány foltokat jól takarja a Wallkyd és az Izonik falfesték (utóbbit kifejezetten kátrány és nikotin foltok takarásához ajánlják).

A kátrány alacsony hőfokú égés közben keletkezik, amihez kitűnő táptalaj a nedves fa égetése.
Robert írta, hogy a nedves fán kívül még számos tényező okoz kátrány kiválást, ami teljesen igaz, azonban a magas nedvességtartalmú fa önmagában elég ok lehet a barna foltokra.
További hátrányos tényező a tömör téglából épített kémény hő tehetetlensége, ha napi egyszeri, vagy még ritkább használattal társul.
Ha a hideg kéményben kondenzálódik a nedvesség, akkor biztos, hogy később is át fog ütni a barnás folt, ekkor a festés csak ideiglenes megoldást jelent.

A 14*14 cm belméretű kéményben még az a probléma, hogy a sarkokban örvénylik a füstgáz, ennek következtében le is hűl, tehát fokozott a kondenzáció veszélye.

Ha új kéményben gondolkozol, akkor kandallóhoz (6-8 kW teljesítménykategóriákra) 200 mm átmérőjű csövet javaslok, mert a 150 mm esetén könnyen visszapipál a füst, ha kinyitod a kandalló ajtaját.
Ökölszabály, hogy a kémény minimum a kandalló ajtó nyílásának 1/8-a keresztmetszetű legyen, de ez erős alsó határ.

2011-07-31
07:57:10
Előzmény: villam64 #16358#16377
A tartalék kéményt nem kell visszabontani, (nem kötelezhet rá) hanem csak le kell fedni hogy víz ne juthasson bele, az állaga ne sérüljön.

Nem hatóság a kéményseprő vállalat, hanem szolgáltató. Amennyiben nem végez munkát nem kell nekik fizetni, bár nem ez az általános gyakorlat és ők ezzel vissza is élnek.
2011-07-30
08:47:49
Előzmény: lőrinc #16354#16360
lőrinc,

Kémény szabványok
Régiek:
MSZ 04-82/1 (általános előírások)
MSZ 04-82/2 (egyedi kémények)
MSZ 04-79/3 (gyűjtőkémények)
MSZ 04-82/4 (központi kémények)

Újak:
MSZ EN 1443 (általános követelmények)
MSZ EN 13384-1 (hő-és áramlástechnikai méretezési eljárás)
MSZ EN 13384-2 (hő-és áramlástechnikai méretezési eljárás)
MSZ EN 12391-1 (fém égéstermék elvezetők kivitelezési szabályai)

Ez a lista nem teljes, folyamatosan bővül!

A legfrissebb szabvány a 2010. decemberéről MSZ 845:2010
MSZ 845:2010 (Égéstermék-elvezető berendezések tervezése, kivitelezése és ellenőrzése. Az MSZ-04-82-1:1985, az MSZ-04-82-2:1985 és az MSZ-04-82-4:1985 helyett.)
A jogszabály a Magyar Szabványügyi Hivatal oldalán kb 8e Ft-ért megvehető, de a Schiedel írt egy hasznos összefoglalót: http://biosolar.hu/forum/show/11338#11338
villam64Válasz erre
2011-07-30
07:37:24
Előzmény: lőrinc #16354#16358
A tartalék kéményt érdemes a padlástérbe visszabontani. A másikat béleltetni. Ahány kéményt látnak a kéményseprők, annyi után fizettetik meg a tisztítási díjat, feleslegesen. A kéményesek mindent béleltetnek, mert ez is csak egy üzlet, ahogy a filmben is mondták.
2011-07-29
18:20:45
Sziasztok!

Esetleg van valaki, aki meg tudná mondani, hogy pontosan hol lehet utánanézni a kéményekre vonatkozó szabályoknak? Esetleg kitől lehetne megkérdezni?

A problémám a következő:
Régi gázkazánt cserélnénk újra. Ehhez a kéményt béleltetni kell. Ez tiszta sor.
Azonban a kéményes "mesterek" azt mondják a tartalék kéményt is kötelező béleltetni! A kazán ára kb 150 ezer. Két kémény bélelése, és a szükséges kéményes szakvélemények, engedélyek beszerzése több mint 600 ezer forint! És nem egy kacsalábon forgó villáról van szó. A pincétől a kémény tetejéig 6 méter.
A fűtésszerelő szerint fel kellene vinni a kazánt a padlásra. Ha onnan megy a fűtés, állítólag rosszabb hatásfokú lesz minden, de onnan csak kb 2 méternyi csövet kell kidugni a tetőn, és megvagyunk. Na de ebben az esetben tulajdonképpen építettem egy harmadik kéményt. Ekkor az első kettő tartalék kéménnyé válik. Ilyenkor nem kötelező a tartalék kéményeket bélelteni?
Ha kéményest kérdezek az biztosan azt mondja, hogy mindent béleltetni kell. De vajon hol van ez leírva?

Nem tudom "feketén " csinálni a cserét mert építési engedéllyel bővítem a házat, és a használatba vételihez kell a kéményesek aláírása is.
2011-07-12
12:41:48
Sziasztok!

Mint sok mindenkinek, nekünk is átkátrányosodott a kéményünk, falunk és most teljes kéménycsere előtt állunk. Nálunk valószínű a kicsi kéményátmérő, maga a kémény szigeteletlensége és a vízpatkós kályha kis huzatolással való égetése összességében okozta a gondokat. Mondjuk érdekes, hogy 3 évig csak kisebb gond volt, miszerint a nagy ajtó-kis kéményátmérő együttese a kályha visszafüstölését okozta (bár ez is bőven elég volt), de idén tavasszal 2 hét alatt átáztak a falak, a kémény...:(

Mi effe2 kéményrendszer mellett döntöttünk, reméljük jól!:

A kőműves javasolta, hogy a vakolatot leverve hagyjuk kiszáradni a környező falakat majd. A leendő vakolás alá kell-e, lehet-e valamilyen más alapozót használni?

A neten nézelődve találtam egy Denikol nevű szerre mely elvileg jó alapozó lenne festés előtt:
Használt-e már valaki ilyet? Bevált?

Illetve aki járt már hasonlóan rossz módon, hogy kéménycsere-újravakolás-stb, attól kérdezném, hogy a kormos-kátrányos szag mennyire tüntethető ilyenformán el? Már sokszor olvastam itt, hogy teljes mértékben nem szűnik meg a szag a vakolat cserével, de itt a fő bűzforrás a kémény is meg lenne szüntetve, ezért bízom a legjobbakban (remélem nem hiába).

A válaszokat előre is köszönöm és sikeres falszárítást-kátrányosodás megszüntetést a sorstársaknak!

2011-07-06
08:41:45
Előzmény: hh91 #15605#15667
hh91,

Mindenképp valamilyen hőszigetelt kémény megoldásban kellene gondolkodni, nem egy egyszerű falazottban. A Leier és Schiedel gyárt ilyeneket, de egy szerelt kémény talán egyszerűbb lenne.

Kivitelezőt sajna nem tudok ajánlani.
2011-07-04
12:04:30
Sziasztok!

Mango-hoz hasonló kémény kátrányosodási problémák jelentkeztek nálunk is, ahogy olvastam a korábbi kommenteket, és ahogy elnéztem kívülről a kéményt, a tetősíkig való bontás és az újraépítés lesz a megoldás. Kivitelezőt tudtok esetleg ajánlani? Kéményépítő szakembert keressek, vagy egy jó kőműves is meg tudja építeni? Vác környékén van a ház.

Köszönöm előre is a segítséget, tippeket!
2011-06-08
17:54:59
Előzmény: dejoe #14942#14944
dejoe,
És "az" is adó módjára behajtható?
2011-06-08
17:48:01
Előzmény: robert #14941#14942
"Tudsz mondani olyan kötelezően igénybe veendő szolgáltatást, amiből hasznod származik?"
házastársiszex....:-))))
2011-06-08
17:40:57
Előzmény: villam64 #14940#14941
villam64,

Nem arra gondoltam, de még az is megeshet :)

Igaz, hogy nagyon OFF, de arra gondoltam, ahogy a semmirekellő kamarák próbálnak a vállalkozások puszta létezéséből sápot húzni a tervezett kötelező kamarai tagság formájában.

Tudsz mondani olyan kötelezően igénybe veendő szolgáltatást, amiből hasznod származik?

villam64Válasz erre
2011-06-08
17:26:50
Előzmény: robert #14929#14940
Arra gondolsz, hogy a kondenzációs kazán tulajdonosoknak, kötelezően be kell lépniük a Kondenzációs Kazán Tulajdonosait Tömörítő Kamarába?
2011-06-08
11:01:07
Előzmény: robert #14929#14930
Szia Róbert!

Nálunk a kéményseprő nem foglakozik a zárt égésterű kazán kéményével.
A régi két kéményre, csak 600Ft-ot fizetek.

Tapasztaltam már, hogy országon belül is másképpen értelmezik az egy adott törvényt, rendeletet.
Pl.: nálunk kötelező a passzívházba kéményt rakni. Máshol nem kell.

Pali
2011-06-08
10:11:57
VIGYÁZZ, RABLÓ!

5 percig volt itt a kéményseprő.
Ebből 4 percig tartott a számla elkészítése.

A kérdésemre, hogy mi kerül a kondenzációs kazán füstcsövének szemrevételezésén
4000 forintba, azt a választ kaptam, ha kiépíttettem volna egy szonda-csatlakozást, akkor meg tudnák mérni a hatásfokot.

A kötelezően fizetendő nulla ellenértéket adó szolgáltatásokkal kezd tele lenni a hócipőm. A hab a tortán a tervezett kötelező kamarai tagság lesz!

2011-04-27
16:44:27
Előzmény: mango #13960#13962
mango,

Az egyértelmű, hogy a vakolatot le kell verni, a fugákat mélyen kikaparni, és a kémény téglákat hagyni kiszáradni. Ha a téglák nagyon át vannak kátránnyal itatva, akkor bármit csinálsz, a vakolatban lévő nedvesség miatt át fog ütni a trutyi, ebben az esetben csak a kéménytéglák cseréje szünteti meg a szagot. Ettől még a kátrányképződés nem szűnik meg, ezért a járatot ki kellene béleltetni. Ha nem fér be a béléscső, akkor megint csak az újraépítés marad, de egy új szerelt kéményben is lehet gondolkodni.

A kéményt meg kellene mutatnod egy józan kéményseprőnek, aki végigjárná a teljes hosszot.

Ti újítottátok föl a lakást, vagy így vettétek?
Milyen volt előtte a jelenleg kátrányos rész?
A fűtési mód/kazán megváltozott (például eddig a kémény nem is volt használva)?
A kéményen történt változtatás (kéményfej, huzatnövelő, stb...)?

2011-04-27
16:14:04
Előzmény: robert #13927#13960
Kedves Robert!

Kérésednek megfelelően küldöm a képet.

Válaszod és segítésged köszönöm!

Üdv

2011-04-25
08:36:19
Előzmény: mango #13926#13927
mango,

Valószínűleg kátrányfoltokat látsz. Azt írod: amikor nem megy a fűtés és kinyitod az ablakot, akkor érzed a szagot, ami -úgy gondolom- nem füst, hanem a kátrány szaga lehet.

A kátrány kicsapódásának az oka a nem megfelelő huzat (kémény tisztítás segíthet), a nem megfelelő kéménymagasság (magasság növelése), az alacsony hőmérsékleten járatott kazán (nagyobb lángon kell járatni), és a nedves tüzelő (csak száraz tüzelőanyagot szabad használni).

A foltok eltávolítására itt találsz tanácsokat, de lehet, hogy csak a kémény átépítése oldja meg teljesen a problémát.

Mióta tapasztalod a foltokat?
Küldj képet a foltokról és a kazánról.

2011-04-25
07:58:36
Sziasztok.

Problémám a következő lenne.
Kb 30 éves családi háznál (tégla), 1 szintes, az alábbi probléma jelenkezett.
Télen a kéménytesten a szobáknál megjelentek sötét színű foltok, kb 0,5-1m2es.
Persze ezzel együtt kormos füstszag is.
Vegyes tüzelésű kazán van rákötve a kéményre, szinte minde égetésre került :-(
Amikor nincs fűtve és ablaknyitás van azonnal érződik ez e füstszag (lehet hogy a huzat hatására.)
Tudnátok e valamit, hogy lehet ezt megszüntetni.
Segítséget előre is köszönöm!
2011-03-19
14:37:15
Előzmény: DeJoe #13051#13072
Az hogy főfalban megy a kémény vagy sem ez esetben lényegtelen, ámde kerülendő kiépítés. Már csak azért is, hogy ne szakítsd meg az épületet összefogó koszorút.

Azt gondolom tudod, hogy könnyebben kondenzálódik az égéstermék emiatt, hiszen egyik oldala a szabadban van. Ennek hatását a hőszigetelés csak csökkenti.

Az biztos hogy a vegyes kiépítést nem fogják engedélyezni.

A visszabontáshoz és újra építéshez már nincsen köze a kéményseprőknek.
2011-03-18
16:46:18
Előzmény: monolit #13049#13051
És akkor lehet ha:
főfalban megy a kémény
ÉS végig kibéleli
ÉS rak tisztítónyílást a padlástérbe is , hogy takarítható legyen
ÉS a födém feletti részt szerelt kéménnyel folytatja, persze figyelve a hőtágulásra ....:-)
akkor ???

De amúgy, ha födémig visszabont + bélel + újbólrakja téglával a tetejét akkor ahhoz van köze a seprőknek ???

2011-03-18
15:03:44
Előzmény: Zalee #13038#13049
Nem, a statikailag szükséges kéményalap ez esetben nincsen kiépítve.

A tisztítást így nem lehet elvégezni. Amennyiben a keletkező kondenzátum nincsen elvezetve akkor a kémény jelenlegi alapját szolgáltató téglakémény tönkremenetelével a kémény leomolhat. Maga a vegyes építési mód eltérő hőtágulásokat produkál.

Egyértelműen nem a válasz.

A kátrányosodás kiváltó okát meg kell megszüntetni.
2011-03-18
11:36:11
Helló Mindenkinek!

Vegyestüzelésû kazánt használok, nekem is a kátrányosodás a problémám. Régi téglaépítésû kéményem van, azt szeretném kérdezni, ha visszabontom a padláson a födémszintig a kéményt akkor rá lehet épiteni leier kéményt?
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Egyéb  =>  Kémény problémáklapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva