English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Egyéb  =>  Kémény problémáklapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2013-08-12
13:54:37
Előzmény: grano #41735#41737
"De azért mert évente 2x 3 napra jelentkezik ez a gond "
csak az a gond, hogy ez nem 2-3 napos gond !
Főleg ha továbbra IS vizes fával - fojtva ?? - tüzelnek....
A vége úgyis a kéménybontás lesz...

2013-08-12
13:00:56
Előzmény: zsezse #41734#41735
zsezse:
ez rendben van.
De azért mert évente 2x 3 napra jelentkezik ez a gond (ami egyébként légköri viszonyokra vezethető vissza), nem biztos, hogy megéri százezrekért szétverni a fél házat.
Inkább két marék újságpapír ingyé abban a pár napban elgyújtva a kazánban nagy lánggal.
De persze lehet szigetelni is ha már egyszer építkezik :-)
2013-08-12
12:55:40
Előzmény: grano #41733#41734
grano

szerintem gyuri kerdese inkabb arra vonatkozott, hogy hosszutavon hogyan tudna megszuntetni a problemat:)
2013-08-12
12:54:31
Előzmény: zsezse #41732#41733
zsezse:
nem a kátrány tűnik el.
A kéményben nagyobbb a nyomás mint a lakásban és beáramlik a levegő a kéményen keresztül. Ha a kéményben kialakul a kéményhuzat a levegő a lakásból a kémény felé áramlik és viszi magával a szagot.
2013-08-12
12:44:09
Előzmény: grano #41728#41732
grano
es ettol hogyan tunik el a katrany a teglabol?:)

Gyuri:
az a baj a bevonassal, hogy elobb utobb at fog utni a kemenyszag a lapok mellett is.
mekkora atmeroju a kemeny? elbirna-e egy fem cso belelest meg jelentosebb szukites nelkul?
ha igen, akkor _TALAN_ hangsulyozom _ T A L A N _ meguszhatod a teljes szetverest, ha kibelelteted, megvarod, h teljesen csont szaraz legyen a kemeny es ujravakoltatod

2013-08-12
10:31:09
Előzmény: Gyuri #41727#41728
Gyuri:
pár marék papírral gyújts be a kazánba.
A tűz huzatot csinál a légáram pedig depressziót.
A kint meleg-bent hideg hajlamos visszáramot kelteni a kéménybe.
Ezt egy fidibusszal (feltekert papírtekercsel) el tudod tüntetni, ha a kazán/ kémény melegebb mint kint akkor lesz benne statikus huzat.
2013-08-12
10:24:44
Sziasztok,
nyár van, és kátrány szagot érzek a házban. Kiderítettem a szag a kémény falából jön. Beszéglettem a szomszédokkal az egész utca ezzel a problémával küzd.
Kb egyidőben a 90 es évek végén épült házak, kb egyforma méretüek, és mindenki az évben vágott akáccal fűt.

Úgy gondolom a kátrány beszivárgott a kémény téglájába, és onnan jön a szag.

Milyen megoldás van a szag elűzésére. Gondolom a kémény elbontása, és újjáépítése lenne az igazi megoldás, de hátha van jobb is.

Szabad a kémény szobákon átmenő falát bevonni, valamilyen polistirol lapokkal?
Esetleg más ötlet?
2013-05-20
19:50:43
Előzmény: falusi #40742#40751
Köszi, ez jó ötlet!
2013-05-20
19:49:34
Előzmény: robert #40737#40750
Róbert,
Most kb. 2,5m cső van az ernyő felett, lehet ez sem elég hosszú?
2013-05-20
18:15:34
Előzmény: nadtom #40730#40742
Helló!
Én már láttam olyan megoldást, hogy volt egy S-kanyar a csőben (2 db 45 fokos könyök), a felső könyök alulról megfúrva, a motor kívül volt, a meghosszabbított tengely ment be a lukon csak a "propeller" volt a csőben. Ez is egy lehetőség...
2013-05-20
07:37:26
Előzmény: nadtom #40730#40737
nadtom,

Valószínűleg elég lenne meghosszabbítani a kéményt, hogy megnőjön a huzat.

2013-05-19
20:35:43
Sziasztok,
Van egy szalonnasütőnk ami 3 oldalról le van határolva ( egy épület fala, másik két oldalon kb. 2 m magas palakerítés, illetve fedett az egész terület. A füst így elég nehezen megy el, ezért be lett téve egy elszívó ernyő ami egy csővel ki van vezetve a tetőn keresztül. Elvileg a melegnek és a füstnek ki kelle menni az ernyőn és a csövön keresztül de sajnos sok füst marad bent ebben az "U" alakban körbehatárolt térben, így ha főzünk mindig sok füstöt kell nyelni.
Arra gondoltam az elszívó ernyő után a csőbe kellene egy ventilátort építeni, hogy " megszívja" egy kicsit a füstöt. A probléma csak az, hogy csak olyan ventilátort találtam ami csak 80C-ig bírja a hőt az szerintem viszont kevés, el fog olvadni... Az a ventilátor ami viszont bírja a 250C-ot is, azt horror áron árulják.
Van valamilyen elfogadható megoldás szerintetek???
2013-05-15
11:59:07
ok. :DD

nevettem. Majd holnap kiderül, hogy tényleg nevetni fogok-e. Írok majd amint tudok.

Köszi
szocsmarciVálasz erre
2013-05-15
10:37:13
Előzmény: tomasz #40675#40687
Szigorúan csak a kérdésedre válaszolva:
Kéményseprő: - "Fizesd be a tavalyi kéményseprő díjat is, mivel eddig nem volt bejelentve!"
2013-05-15
07:40:12
Előzmény: tomasz #40675#40678
ejnye bejnye :))) - legalabbis nalunk
2013-05-14
22:29:14
Üdv!

Egy szabálytalanul , kb 1.5 méteres vízszintes elhúzással megépített vegyes tüzelésű kéménynél, amelyet még kéményseprő nem látott, és ha kimennek, milyen bírságot, szankciót szabhatnak ki? Illetve mi a legvalószínűbb amit csinálnának?

tomasz
2013-03-08
19:44:59
Előzmény: lakiatti #39309#39319
Két éve valaki ugyanezen a fórumon megkeresett hogy nem tud ezzel a kazánnal fűteni.
elmentem hozzá.
Az adott szénnel (ami elég szar volt)1 óra alatt produkáltam 75 fokos vizet.
Csak a huzattal volt, (nálad is ) azzal van baj.
Vedd ki a középső takarólemezt.
2013-03-08
19:40:57
Előzmény: zsezse #39298#39318
Jelenleg teszt üzemben van.
Egy un. 3 pont szabályzású motor (ami a valóságban forgásirányt vált
szabályozza a pillangószelepet.
A Rex-en van egy szabályzási tartomány.
Mondjuk 100- 400 fok.
A beállított érték 250 fok kilépő.
A 250-hez tartozik(beállítható) egy hiszterézis.
A hiszterézis alsó értékéhez nyit a felsőhöz zár.
Kvázi legyez a motor.
A láncos (vízre szabályzó szelep 80 C)
Amíg van benne elég fa 20 fokon belül tartja a füstgázt.
lakiattiVálasz erre
2013-03-08
17:01:03
Előzmény: JoeJoe #39292#39309
Látom erre nagyon rá készültél.Ezzel az egésszel egyedül az a gondom ,hogy szerintem nem így kéne működnie a dolgoknak.Amint írtam a másik kazánomnál annyi a dolgunk hogy begyújtsunk.Mást nem ismerek.Mi ilyen dolgokat soha nem végeztünk mert nem tudtuk idáig az e fajta problémákat.Apósom közel 25éve fűt lemez kazánnal az sem csinál semmit.az öregnek 40C fordul a víz simán gravitációval vas csőben.A szomszédban most /tél előtt/raktak be egy Immergast ,azt sem tudja még mi az hogy takarítás én meg minden 3hetente vakarom szó szerint drótfonatos kőrpálcával .Holnap jön a kéményes kíváncsi leszek ő mivel lesz felszerelve mit fog csinálni.

2013-03-08
14:31:41
Előzmény: robert #39294#39298
ok, koszi..
meg csak tapogatozok a sotetben, mert nincs a kezemben egyik eszkoz sem!

ooo ez a zsalumozgatos dolog engem kivancsiva tett:) kuldenel rola kepeket? hogyan mukodik, mit szabalyzol vele?
2013-03-08
08:59:42
KÁTRÁNY ÜGYBEN TÖBB HOZZÁSZÓLÁSBÓL

#Kérdés:
A napokban tértem át gázról fatüzelésre. Kezdő vagyok ezen a téren. Tök vizes fát hoztak, azonban kénytelen voltam átvenni, mert nincs más tüzelőanyagom. A vadiúj (vegyestüzelésű) kazánom belül tiszta kátrány. A fűtés rendszere gravitációs. Kérdésem lenne: a kátrány le fog égni magától, vagy leégethető, illetve le kell vakarni? Vizes fa esetében csökkenthető a huzatszabályozással (kazánajtókon lévő szellőzőnyílásokkal) valamelyest a kátrányképződés? Mi ezeknek a helyes beállítása? Kicsit korainak tartanám kéménytisztító fahasáb beszerzését (3.300 Ft). Kösz előre is a választ.

#Válasz1:
A kátrány nagyobb hőfoknál le fog égni magától a kazán faláról. Nem tudsz vizes fa esetén semmit sem tenni, hiába szabályzod a huzatot, nem segít.

Nagyobb probléma a kémény esetén jelentkezik. Amennyiben hagyományos téglakémény, átüthet rajta a kátrány és csak bontással orvosolható. Fokozottan ellenőrizd a kéményt, mivel kéménytűz is keletkezhet, amit vízzel nem lehet eloltani!Nagyon magas a hőképződés, akár a tégla is megolvadhat.

Modern bélelt (samott) kémény esetén nagyobb hőfoknál leég(het) a kémény faláról a kátrány és leválik. Kapható a kereskedelemben zacskós, poralakú adalék amit a tűztérbe kell szórni és az fellazítja a kátrányosodott részeket, ami leválik magától. Olcsóbb kell legyen mint a "kéménytisztító fahasáb".

#Válasz2:
A probléma orvosolható.
Fatüzelés esetén teljesen mindegy, hogy vizes vagy száraz a fa. A kátrány nem a vízben van, hanem a fában. A fában lévõ hõenergia jelentõs része, akár 50%-a égés közben a fa víztartalmának elpárologtatására megy el. Ettõl még a füstgáz lehet olyan meleg, hogy a kátrány ne csapódjon ki a kéményben.

A kazán falán akkor is lesz kicsapódás, ha teljesen száraz (30-20)% a fa. Ez azért van, mert a füstgázokkal érintkezõ kazánfelület a lemez mögött lévõ víz alacsony hõmérséklete miatt nem éri el a 80 fokot sem. 80 fok alatt a kátrány és a fából felszabaduló víz mindenképpen kicsapódik. (Ezért írják elõ (ajánlják) a gyártók a recirkulációs kör kiépítését. Ezzel a víz hõmérsékletét 80-90 fok között lehet tartani és így kevésbé nedvesedik a lemez.)
A kátrányosodással nem kell foglalkozni! A mechanikus vagy vegyi eltávolítás tönkreteszi a kazánt. Begyújtáskor friss réteg keletkezik, ami késõbb majd lassan párologva elég. Lemezessé válik és magától lehullik. A kazán falán a tûz feletti részeken lecsorgó víz sokkal veszélyesebb. Rozsdásodik a lemez és a leesõ kátrány fokozatosan hozza magával a "lemezt védõ" rozsdát. A lemez elvékonyodik és kilyukad. A vegyestüzelésre készült kazánok általában 3 mm-es belsõ lemezzel készülnek. Az élettartamuk max 8-10 év. A direkt fára készült kazánok lemezvastagsága 5-8 mm. A hasonló élettartam ezeknél csak a recirkulációs kör segítségével érhetõ el.

A megoldás.
Lehetõleg akácot, fenyõt, bükköt kell használni amíg a másik fajta fa ki nem szárad. Csinálni kell jó száraz gyújtóst, akár a tûzhely sütõjében megszárítva.
Elõször a gyújtóst kell jól beindítani. Fontos a kazánon lévõ levegõ szabályzók helyes használata!
Begyújtáskor alul legyen teljesen nyitva, középen és felül elzárva a levegõ útja. (Az "elzárva" általában nem tökéletes zárást jelent. A gyártók biztonsági okból elzárt állapot mellett is hagynak egy minimális légrést az elzáró szerkezeten!).
Amikor a gyújtós "bömbölve" ég, akkor rá kell tenni két három hasáb fát. De nem megrakni a kazánt!
Várni kell pár percet, hogy a hasábokba is kapjon bele a tûz. Utána alul teljesen le kell zárni a levegõt és felül pedig teljesen kinyitni. Nem kell megijedni, mert a tûz láthatóan lelohad. Az égés nem szûnik meg, hanem átmegy az elgázosítás fázisába. A felszálló forró fagáz (a fafüst) fennt oxigént kap és ott fog közel maradéktalanul (és láthatatlanul) elégni. Tehát kátrány is kevesebb fog keletkezni, mintha alulról levegõztetve gyorsan, nagy lánggal égne el a teljes famennyiség, és nem lenne ideje a gázoknak közel teljes mennyiségben elégni a tûztérben.
Ha már a hasábok jól átizzottak, akkor lehet nagyobb mennyiséget rátenni, de teletölteni a tûzteret nem szabad! Maximum a betöltõ ajtó aljáig.
Kazán fajtájától függõen, az égést figyelve lehet, hogy a nagyobb famennyiséghez alul egy kevés levegõt kell még adni, hogy a gázképzõdés ne álljon le a friss fával lehûtött tûztér miatt. Ezt ki kell tapasztalni, de a famennyiségnek csak "betegen" szabad lángolnia.
Ekkorra már a kazán is átmelegszik és beáll a folyamat. Így sokkal több hõmennyiséget lehet kinyerni még a vizes fából is, mintha erõsen lángolva égetnénk.

Ezzel a módszerrel egységnyi fából közel dupla hõmennyiség nyerhetõ ki, mint "hagyományos" módon lángoltatva. Csökken a kazánbelsõ kátrányosodása. Minimális lesz a vízkicsapódás. Nem kátrányosodik le a kémény.
KI kell tapasztalni, mert lehet, hogy középen is kell egy minimális levegõt adni a kazánnak. Ez kazántipus, kémény és huzatfüggõ beállítás.

FONTOS! Ha ezzel a módszerrel tüzelünk, akkor tilos a tûztér illetve a kazán bármelyik ajtaját hirtelen kinyitni, mert az elégetlen gázok a beömlõ oxigéntõl berobbanhatnak. Ha pótolni kell a tüzelõt, akkor elõször vagy alul kell teljesen kinyitni a levegõ nyílást és várni néhány percet, hogy a gázok a távozzanak a kéményen. Rendszerint elegendõ azonban a tûztér ajtaját résnyire megnyitva kiszellõztetni a tûzteret. Utána el lehet végezni az utántöltést. Az ajtót visszazárva az elgázosításos égési folyamat rövid idõ alatt helyreáll.

Természetesen a száraz fa az ideális. Két év száradás jól átszellõzõ fedél alatt. De azért nem kell megfagyni ilyen kényszer helyzetben sem. A nyers fát pár napig a meleg kazánházban tárolva tûrhetõ állapotra lehet hozni.

2013-03-08
08:01:50
Előzmény: zsezse #39290#39292
A rex mérési tartománya állítható az adott hőelem értékéhez
Az enyém 1200 fokos.
Az arduino nem tudom mi.
Én jelenleg ezt használom a kazán vezérlésre
illetve egy zsalumozgató motorral a füstgáz hőmérséklet beállítására.
Nem vagyok azonos DeJoe-val:))
2013-03-08
07:47:43
Előzmény: JoeJoe #39288#39290
ok, ezeket megtalaltam, csak mivel magyar arakat irtal magyar webshopra gondoltam elsokent..
/me naiv

ezeket megtalaltam, sot a hoelemet meg tegnap megrendeltem, igaz, 5.90-ert, de szallitassal egyutt!
azon gondolkodom, mire tudnam hasznalni ezt a REXC100-ast, hogyan tudnam osszehozni az arduinoval.
vajon magasabb hoerteku K-elemet is elfogad? a pakkban csak 400-ast adnak hozza.

meg egy hulye kerdes:
most JoeJoe = dejoe vagy masik ceg?:)
2013-03-08
07:41:36
Előzmény: zsezse #39286#39288
Dual-PID-Digital-Display-Temperature-Controller-REX-C100-w-K-Thermocouple-ProbeK-Type-10cm-Probe-Thermocouple-Temperature-Measurement-Sensor-1-7M
2013-03-08
07:37:33
Előzmény: zsezse #39286#39287
Mármint mit?
ebay
linkeltem hol keresd
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Egyéb  =>  Kémény problémáklapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva