English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Egyéb  =>  Kémény problémáklapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2012-03-26
00:24:07
Sziasztok!

Nálunk most van folyamatban a fűtésszerelés, szeretnék tanácsot kérni.
A szerelőm úgy akarja vezetni a fűtéscsövet, hogy az át fog menni a kéményen.
Pontosabban : az égéstermék elvezető kb 150 cm magasan fog becsatlakozni a kéménybe, a fűtéscsövet pedig kb 1 méter magasságban vinné át. Szerinte így már szabad vezetni, hiszen a kémény alatt fog menni a cső.
Biztos jó lesz egy így?

Egyébként járt már kint egy kéményes, aki PPS csővel csinálná meg a bélelést (kondenzációs kazánhoz). Ez jó is lenne, csakhogy közvetlenül ez mellett lesz egy vegyes tüzelésű kazán is. (Tartaléknak) Ha egyszer úgy döntök, hogy azt fogom használni, nem lehet abból gond? Gondolok itt arra, hogy a vegyes tüzelés miatt a magas füsthőmérséklet esetleg nem károsíthatja a másik kéményben levő PPS csövet?

2012-02-22
19:59:02
Előzmény: zsezse #25957#26007
zsezse
Erre a szempontra nem gondoltam. Figyelembe veszem, köszönöm a javaslatot.
Üdvözlettel: G_Sándor
2012-02-22
01:08:23
Előzmény: ge-es #25951#25957
ge-es
mi a kerdes?:)
hogy melyiket valaszd?
ha fontos a minoseg es kevesbe fontos az ar, akkor az 1.0 falvastagsagut valaszd es a hoszigeteltet.
ha az ar is fontos, akkor is az 1.0 falvastagsagut valaszd, de kiontheted perlittel is a fem es a tegla kozotti reszt. a perlit jo hoszigetelo es magas homersekletet is elvisel.
 900 Co-ig hőálló, de 400 Co felett elveszíti hidrofób tulajdonságát!
 A1 nem éghető!
 λ= 0,0408 W/mK

vegezetul meg egy jotanacs, de ennek kerdezz meg utana:
en igyekeznek egy szammal nagyobb belecsovet behuzni, mint amit a jelenlegi kazan ker.
Hogy miert? ha egyszer nagyobbra akarsz cserelni, ne kelljen ujra kemenyt belelj. A folyamatos hasznalat miatt ugyis le fog rakodni a korom valamelyest, igy midnig egy kicsit szukebb atmerot tud nyujtani a kemeny.
Ha tul nagy lenne a huzat pillangoszeleppel meg mindig visszafoghatod a kazant.

2012-02-21
21:51:12
Tisztelt Fórum!

A fűtési rendszerünk átalakításának előkészítésének folyamatában a kéményre vonatkozó elvi kérdéssel hozakodnék elő.
Adott a két független füstjáratú, falazott kürtőt tartalmazó kéménytest. Anno (1990)kisméretü téglából falazták, a belseje vakolt, illetve inkább "kikent".
Pár év múlva az egyik kürtőt béleltettem a gáznak.
A második kéményfél jobbára tartalékként szolgált. A belé kötött vegyestüzelésre készült kazánban néha raktam egy-egy tüzet. Mondjuk egy télen 15-20 alkalommal, száraz fát használva.
Most ezt a második kürtőt kell a tervezett új kazánhoz bélelni. A mellékelt rajzon látható alternatívák közül választva kellen elindulnom.
Az egyik lehetőségem a Schiedel PRIMA PLUS kéménye amelyiket kifejezetten régi kémények bélelésére fejlesztettek ki.
A másik a VERSIALUX cég, szintén saválló acélból készülő kéményrendszere. A VERSIALUX választékában van a PRIMA PLUS-al egyező, különféle elemekből összeállítható kémény.
Van továbbá egy szendvics szerkezetű, hőszigetelést tartalmazó változat is. Ahhoz is minden szükséges elem féleség kapható, gyári termék. Mind a két fajta VERSIALUX kapható 0,6, 0,8, és 1,0mm-es belső saválló csővel is.
Ha ezt a hőszigetelt kéményt választanám, a füstgáz biztosan kevésbé hülne le, tehát a kondenzáció lehetősége kisebb lenne.
A kémény teljes magassága 11.35m; a hatásos magasság 10.25m. A kazánom 25KW lesz, 150mm füstcső átmérővel. A házunk 20m-es közelében nincsen a kémény kitorkolásánál magasabb tereptárgy vagy épület. A kitorkolás a ház gerincénél 1,1m-el feljebb van.
Legutóbb Verőcén járván a Szakszertől kaptam egy "ATMOS kémény méretező program" nevü segédeszközt. Eszerint a 10-15-20-25-30-35 KW-os kazánhoz is a 180mm átmérőjű kéményt írják. Ez a hőszigetelt kémény paramétereit tekintve nekem éppen optimális lenne, azt hiszem. (A mellékelt rajzról a VERSIALUX katalógus-lapot a pdf konverterem eltüntette, sajnos.)
Nem akarom megspórolni a kémény méreteztetést, viszont érdekelne a véleményetek a hőszigetelt saválló béléscsőre vonatkozóan.
Ezt választva az elmek súlya okozhat esetleg majd problémát, de majd megoldanánk a szerelést.
A Krivoj Rog-i cég honlapján látható a teljes katalógusuk, sajnos csak oroszul. Most is sajnálom, hogy nem tanultam lekesebben annak idején az orosz nyelvet.
A link: www.versialux.com.ua/eng/
Köszönettel: G_Sándor

szocsmarciVálasz erre
2012-01-13
16:52:48
Előzmény: zsezse #23315#23324
At 5mm tényleg nem sok, én már írtam, hogy emiatt nem aggódnék (ha a saját kéményem lenne). Csak az a sok kis "apróság".
Ha nem jön össze, még mindig leszerelheted, vagy javíthasz rajta.
2012-01-13
13:29:22
Előzmény: szocsmarci #23311#23315
hat ha kikotozom, akkor nem:(

nezegetem minden nap, lehet, hogy csak +1 meter fog felmenni ra. az ugy meg jol is mutat, es mindnefele merevites nelkul meg fog allni.
Jovo heten kiderul

Lemertem, 200as a belso atmeroje, tehat 195os cso fog belecsuszni, es onnantol 200 felfele. Szerintem nem lesz eszreveheto az a -5mm

szocsmarciVálasz erre
2012-01-13
12:50:51
Előzmény: zsezse #23304#23311
Nem lesz szép kémény, ha így megépül, már bocsánatot kérek ezért a megjegyzésért. Az a jó, ha egyszerű, mert ami egyszerű, az nagyszerű.
Szerintem próbáld meg kötél és létra nélkül, hátha megáll. És kend be viaszzal a kéményburkolatot, így jobban lecsúszik róla a levegő. Állítólag a vitorlázó repülőgépeket is bekenik, hogy jobban repüljenek. :)
2012-01-13
11:36:15
Előzmény: szocsmarci #23236#23304
szocsmarci

az 1.8-3 centi szerintem siman jarhato dilettacio a ketto kozott.
A szelnyomassal kapcsoaltban 1 felelmem van, hogy esetleg oldaliranyban mozditani tudja a keramiat. Ezt a lecsavarozas fogja csak ellensulyozni.
Maga a kemeny be van vasalva, meritve, az biztosan stabil.

Lehet, hogy kihuzalozom, vagy egy seged letrat fog kapni, amit hozzaheggesztek a betonkopeny vasszerkezetehez.

mas:

utanakerdeztem a V50 fustcsovenek, es valoban, megvaltoztattak a fustcso atmerojet az eddig 200-rol visszavettek 190re!

Kovetik a szabvanyt. Az ajanlott bekotes tovabbra is 200-as kemeny, 190es fustcso, a ketto kozott pedig 1cm-es rugalmas, nem egheto tomitoanyag!

szocsmarciVálasz erre
2012-01-12
09:21:03
Előzmény: zsezse #23233#23236
A kerámia kémény is mozog. Ha a fix pont a bekötő nyílás, akkor felfelé a 6m tágul. A Schiedel szerint ez a mozgás 3mm/m, azaz Nálad 1,8cm. A kötelező hőtágulási rés min 3cm. www.kemenyek.info/schiedel-sr-kemeny-epitese-2-resz/ 30. pont.
Gondoltál a szélnyomásra? Nem fogja eldönteni a kéményedet?
2012-01-12
01:21:15
Előzmény: szocsmarci #23229#23233
most, hogy igy mondod, megprobalom hangosan vegiggondolni:
a keramiaba becsuszo 50 centis resznel lesz kb 5-10mm holtter a keramia es a fem felulet kozott. Ezt gondolom egyreszt nagyon hamar el fogja tomiteni a korom, masreszt kivulrol egy negyzet alaku lemez lesz raheggesztve korben a csore, igy itt kiaramlani fust nem tud.
Ezzel az oldaliranyu hotagulas szerintem megoldott. Ennyi diletacioja lesz.
Ez a fem lemez oldja meg, hogy csapadek ne juthasson a keramia es a beton kopeny koze a hoszigetelesbe. Ezt pl leszilikonozom a biztonsag kedveert.

mivel a keramia felso pontja nem fog hozzaerni ehhez a fem lemezhez, igy a fuggoleges tagulas is megoldott, szabadon "csuszkalhat" ki-be a fem kemeny.
Nem hinnem, hogy ezen a 2.5 meteren akkorat tagulna, hogy ez veszelyes lenne.

a dorzsolesrol:
mivel eleve a kemeny tetejehez lesz rogzitve a femlemez, igy tagulni csak innen kiindulva tud.
az 50 centis resz nem hinnem, hogy nagy mertekben tagulna, felfele meg nem erdekes.

szocsmarciVálasz erre
2012-01-11
23:12:40
Előzmény: zsezse #23224#23229
Én csak elméleti ember vagyok, és nekem a szabály az szabály. Egyébként gyakorlati szempontból nem hinném, hogy van jelentősége a 10mm átmérő csökkenésnek, biztos vagyok benne, hogy 2méter toldással nagyobb lesz a kémény huzata.
De most, hogy mondod ezt a betét témát, gondoltál a hőtágulásra, hőmozgásra? A saválló nem fogja belülről szétfeszíteni a kerámiát? Esetleg beszorul, vagy úgy oda rögzíted, hogy nem tud mozogni a fémbetét, és szétpattan valami, esetleg a gyakori hőtágulásos mozgás miatt kidörzsölödik valami? Ne felejtsd el, hogy a kerámiai is mozog és tágul, nem is keveset. Az is lehet, hogy nagyobb, de ez is lehet hogy kissebb, mint a savállóé, erről most hirtelenjében nem találtam adatot a googlin. És mi van, ha nedvesség kerül a toldás köré? És mi van, ha az nem tud elfolyni (kifolyni/befolyni) és megfagy?
Sok kis apró kérdés.
2012-01-11
20:43:18
Előzmény: szocsmarci #23207#23224
<<< a calor V50-nek a gepkonyve szerint is es a bekotese szerint is 200as a fustcsove. >>> HOPPA! ez mar nem igaz! most neztem a weboldalt, itt mar ujabban 190-nek irjak!
Az en informacioim szeirnt 200asok voltak a regiek. Utanakerdezek, hogy mi is ez -10mm valtozas!

nem igazan latom, hogy mi baj lehet abbol, ha a keramia tagokat megtoldom 2 meter savallo szigetelt betettel.
50 cm becsuszik a jelenlegi kemenybe, 2 meter kilog + oda lesz csavarozva a beton fedlaphoz.
a legrosszabb, amit el tudok kepzelni, hogy elrepeszti a felso keramia tagot az alatta levotol, de talan a 4 pontos csavarozas ezt megakadalyozza.
ha szerencsem van, minimalis, talan 5mm atmerocsokkenes lesz csak!

szocsmarciVálasz erre
2012-01-11
13:41:06
Előzmény: zsezse #23090#23207
Szia
Nem tudom leméretezni a kéményedet, mert csak a Demo verziója van meg a kéményméretező programnak (CHM Bau), az meg csak egy kazánt enged megadni.

A Calor V50-nek 190-es a füstcsöve, tehát a kisebb méret ebből a szempontból nem lehet gond, csak a kémény szabvány szerint.

A huzatfokozóról hallottam, de csak azt, hogy felesleges. Ha fúj a szél, az amúgy is megszívja kicsit a kéményt, a gond mindig szélcsendes, és átmeneti időben szokott lenni, amikor teljes "gázzal" megy a kazán.
Itt csak dísztárgyként ajánlja a forgalmazó, mivel a kéményszabvány nem engedi meg ezek használatát. Halkan jegyzem meg, hogy dísztárgyként lehet forgalmazni, csak nem szabad felszerelni a kéményre.

2012-01-10
16:16:33
Előzmény: monolit #23106#23115
nem akartam bonyolitani a rajzot, azert nem rajzoltam ra.
5cm kozetgyapot lesz rajta + vizhatlan alu kopeny.

2012-01-10
13:25:21
Előzmény: zsezse #23034#23106
Nem látok hőszigetelést tervezve a toldáson. ???
2012-01-10
00:37:55
Előzmény: szocsmarci #23088#23090
mifelenk divat a huzatfokozo, sok kemenyen latni ilyen megoldasokat. Persze legtobbszor regi tegla kemenyeket probalnak meg igy feljavitani. Nem hiszem, hogy ebbol gondot csinalnanak.

savallo rozsdamentes cso, 1mm falvastagsaggal. Ilyenbol keszult az en itthoni kemenyem, az 10m magas kb. nincs gondom a huzattal. (masik rendszer)

Calor V50 vegyes tuzelesu kazan megy rola.
szocsmarciVálasz erre
2012-01-10
00:32:42
Előzmény: zsezse #23086#23088
Ha a huzat fokozása a cél, akkor sem változik sokat a véleményem, bár nem tudom, mennyivel csökken (iiletve nem lesz nagyobb) a kémény huzata a kisebb átmérő esetében. Nem hinném, hogy jelentős, ez a pár mm, de ennek utána kellene számolni. Ha lesz időm, és ha megtalálom a programot a gépen, talán megteszem Neked, kicsit én is kíváncsi vagyok (de nem nagyon).
Még egy kérdés jöhet szóba, a kémény anyaga. Írtad, hogy saválló, de abból is sokféle van. Én nem értek az anyagokhoz, ebben abszolút nem tudok segíteni. Megint a kémény szabványra utalok: csak rendszer elemekből lehet építeni kéményt (pl a szilikon csak olyan lehet, amit a kéményelem gyártó ad, külön boltban, vagy akár abban a boltban de nem a rendszer elemeként vásároltat nem szabad felhasználni).
Azt még nem írtad, hogy mekkor a kazánod, és milyen gáz vagy vegyes?
2012-01-10
00:12:40
Előzmény: szocsmarci #23078#23086
felreerthetoen fogalmaztam, mar visszaolvasaskor gyanus lett

jelenleg sincs eleg huzat, ez a problema! erre jon meg ra pluszban, hogy ezt a jelenseget is sokszor tapasztalom (ami amugy nem zavarna).
tehat az elsodleges cel a huzat fokozasa lenne.
szocsmarciVálasz erre
2012-01-09
22:52:47
Előzmény: zsezse #23034#23078
Szia
Gondold meg, hogy érdemes-e. Ha a szél fúj, akkor a szélárnyékos oldalon lévő kéményből kiáramló füst elkezd kavarogni a tetőnél a vákum miatt, és ez zavar Téged. Nem hinném, hogy ez sokszor fordul elő, de ha zavar, tedd meg. Szeritem majdnem mindegy, melyiket választod, fog működni midkettő verzió. Talán csak a tisztításnál lehet macerás kicsit a vál, de nem hinném, hogy megoldhatatlan.
Én nem látom akadályát a kisebb csőnek, az előnye viszont az, hogy nem kell hegeszteni, emiatt kisebb a hibalehetőség, masszívabb, és hosszabb az élettartama. Ha eddig volt huzat, akkor ezután is lesz.
De a kéményszabvány kimondja, hogy nem szabad szűkíteni kéményt, úgyhogy döntsél Te.
2012-01-09
18:22:34
a tavaly epitett keramia kemenyunk (6m) rovid. keves a huzat.
Tovabbi problema, hogy sajnos kialakitasanal fogva alacsonyabb lett kb 2 meterrel, mint a kozeleben (tole kb 6 meterre) levo tetogerinc
es jol megfigyelheto az is, hogy az altalanos legmozgas lefele nyomja a fustot.
ugy gondoltuk, megtoldjuk. mivel betont mar nem nagyon szeretnek rarakni, mert ahhoz az egeszet korbe kene allvanyozni + ujra merevitest csinalni + hoszigetelest, ezert a legegyszerubb megoldas egy savallo hoszigetelt csovel valo toldas.

csinaltam egy morickarajzot.
2 verzio van a fejemben, szerintetek melyiket eroltessem?
a kemeny belso atmeroje elvileg 200as, gyakorlatilag 195mm. Ebbe kellene belecsusznia a savallo csonek nehany 10 centit, igy a gyarto 190mm-t javasolt a becsuszo reszre, es ezmiatt az egesz hosszra (kb 2.5m)
van ertelme szenvedni azzal, hogy a keramian kivuli reszt felbovitsuk 200asra? szamitani fog az + 1 centi?
gondoltam arra is, hogy igy kompatibilis lenne a 200as rendszerrel, ha barmikor szuksegem lenne atepiteni.

2011-12-03
10:08:24
Előzmény: tomasz #21311#21584
Minden mai kéményrendszeren megtalálható, a saválló fém fej az.

www.schiedel.hu/uploads/pics/hatso_muk_3.jpg

"Korszerű fejkialakítás, torkolati kúp

Alakjánál fogva biztosítja, hogy a külső légmozgás (szél) hatására a kitorkolás síkjánál szívás lépjen fel, és ezzel tovább javítja a kémény huzatviszonyait."
villam64Válasz erre
2011-12-02
14:41:56
Előzmény: robert #21564#21571
Másnál, de nálam nagy a huzat. Kiviszi a kandallót. Ha nincs a kéményben a lemez, akkor úgy süvít az üveg melletti résen be a kandallóba. 1 kg fa így hallgatva néhányszor 5 m3 levegőt szív be.
2011-12-02
13:17:25
Előzmény: robert #21564#21566
villam64,

Akkor jól elbeszélgettünk (egymás mellett) :)

Én úgy értettem, hogy a kéménylyuk lezárása a cél, hogy ne vigye ki a cúg a meleget a lakásból.

2011-12-02
12:25:35
Előzmény: villam64 #21562#21564
villam64,

Eddig nem a huzat csökkentéséről volt szó, nem a fokozásáról :)

villam64Válasz erre
2011-12-02
12:13:24
Előzmény: robert #21561#21562
Jó-jó, de hol a teteje, az esővédő.
Sok autós találat mellett ez is bejött a kémény tetőre.
www.forum.szkeptikus.hu/viewtopic.php?t=448
De látom Monolit is megtalálta.
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Egyéb  =>  Kémény problémáklapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva