English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Egyéb  =>  Kémény problémáklapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2012-04-16
23:20:25
Előzmény: Monit1 #28502#28524
A celsius PV 30 kazánnak (27kw) 132-es a füstcsonkja !
A PV 25 (24kw) és a PV20 (19kw)-nak is annyi !

Tehát azt(azokat) akár rá is kötheted egy 130-as kéményre.
Főleg ha az 10m magas.

"de akkor azt meg kell szüntetni"
De ha nem akarod bélelni, akkor megzüntetésnek számít, ha lefeded egy betonlappal. Ha jól tudom.
És (akár átmenetileg) megszünteted az alsó tisztítóajtót..talán.
szocsmarciVálasz erre
2012-04-16
21:35:39
Előzmény: Monit1 #28502#28518
A tartalék kéményt azért szokták kérni, hátha beüt valami krakk, és ne legyen mégnagyobb baj. Például elzárják a gázt az Ukránok, és emiatt ne menjenek az emberek az utcára megdönteni a hatalmat. Szóval jól döntesz, ha megtartod a kéményt.
Most látom, milyen gonosz vagyok. Azért kell a tartalék kémény, hogy baj esetén minél több ember tudja egészségben, jó komfortban túlvészelni a szűkösség idejét.

Így már jobb, ez maradhat.

A 120-as kémény nem sokra jó, a 130-as szintúgy. Egy 7kW-os kandallót talán még elbír, egy vegyes kazánt már nem, azoknak általában 150-es a csonkjuk, és szűkíteni nem szabad a pokoltól a mennyországig.

Drága dolog lesz, de szellőző csőnek használhatod, amíg nem kell majd másra.
2012-04-16
18:43:57
Sziasztok!

Szeretnék tanácsot kérni.
Alap szituáció:
Családi házban bővítés és fűtés korszerűsítés miatt a régi gázkazán le lett cserélve kondenzációsra (Ariszton 24 kw). A fűtési rendszer át lett alakítva zárt rendszerűre.
Jelenleg van egy dupla kéményem, amiből az egyiket a kondenzációs kazánhoz megcsináltattam.
Mivel építési engedélyes a dolog, ezért kell a kéményseprők szakvéleménye.
A használatba vételi engedélyt csak akkor kapom meg, ha a tartalék kéményt is kibéleltetem.
Állítólag nem kötelező a tartalék kémény, de akkor azt meg kell szüntetni.
A tervezőm szerint vissza kell bontani a tetőszint alá.
Ezt nem szeretném, mert akkor a kéményt megint szét kellene verni. A kémény teteje szépen egybe van betonozva, a tető is így jó.

Ha nem bontom le, akkor viszont béleltetni kell. Az egyik kéményes szerint 120-as , a másik szerint 130-as átmérőjű koracél bélést lehetne tenni bele.
Ha ezt a kéményt is kibéleltetem, akkor később ezt tudom használni "értelmesen"?
Gondolok itt arra, hogy ilyen átmérőjű kéményhez lehet kapni olyan kazánt, amivel majd tudom azt használni? (A kémény kb 10 méter hosszú.)

2012-04-05
10:51:58
Előzmény: ametza #27997#28108
Az saját véleményem, hogy lakáson belül nem szigetelném a kéményt, mert a hő hasznosul, de padlástérben és tetőn kívül szigetelném.

Egy kandallókkal foglalkozó szaki mondott egyszer egy ökölszabályt.
A kandalló ajtó maximum 8 X akkora keresztmetszetű lehet, mint a kémény keresztmetszete. Szerintem inkább 6 X-osa.

Ha kicsi a kémény keresztmetszet, akkor tüzeléskor (kandalló ajtónyitáskor) visszapipál a füst.

Csak egy ötlet:
Koracél csövön gondolkodtál?
Huzat méretezés: www.femkemeny.hu/doku/Kemeny-hoteljesitmeny-diagrammok.pdf

6 db kisméretű téglából szabályos kürtőt lehet rakni d=200-as koracél csőhöz.
Külső mérete kb. 50 X 50 cm
Tartja a meleget, mint egy tömegkályha.

2012-04-03
17:43:46
Előzmény: szocsmarci #27999#28025
Köszi szépen a válaszod!

Kicsit jobban utána olvasgattam a leier kéményeknek és többen panaszkodtak rá. Nem megfelelő a szigetelésük, és volt olyan panasz is, hogy 1-2 éven belül megrepedt a belső samott bélés.
Jelenleg nagy akciók vannak a Schiedel-nél, szóval írtam több kereskedőnek.
Kíváncsian várom az ő ajánlatukat, mennyibe kerülnek, illetve milyen méretűt javasolnak.

Visszatérve a szigetelésre! A kazánom kezelési útmutatójában a füstgáz hőmérsékletnél 140-től 260 °C-ig adták meg a hőmérsékletét. Szóval ez nem indokloná a szigetelt kémény szükségségét.

Schiedel SR infóból idézve:"Nyílt égésterű készülékekhez ajánljuk abban az esetben ha a kilépő füstgáz hőmérséklete legalább 150 °C."

Kémény méretről pedig ezt írja a kazánom kezelési útmutatója:
"24-es kazán típus esetén, ha a kémény átmérője 160mm, akkor 7 méter magasnak kell lennie a kéménynek.
Ha 180mm a kémény átmérője, akkor a kémény magassága elég 6 méter.

Amint kapom a válaszokat, akkor majd jelentkezem!

Köszi az eddigi válaszaid!

Üdv!
szocsmarciVálasz erre
2012-04-02
20:20:06
Előzmény: ametza #27997#27999
Szia
A Junkers Supraclass kazán szerintem modernek számít a mai viszonyok között, még tercier levegőbeeresztője is van - paraszt vakítás miatt az igaz, de van. Van még benne egy füstgáz terelő is, ha kinnt enyhe az idő, akkor azt ki kell venni, nehogy túlhűljön a füstgáz. Úgy néz ki mint egy kis zsalu tábla az ablakon, csak van neki kampója, és össze vissza állnak a terelő lemezek - nem egy irányba, mint az ablakok zsalutáblái.

Én a helyedben nem spórolnék a szigetelésen, ha csak 20e Forint, akkor kérném azt. A nagyságon már inkább elgondolkoznék, szerintem is elég a kisebb kéményátmérő. A 145-ös csonkhoz 16-os kémény jó lehet saccra, annyit jelenthet ez a két cm (18-ashoz képest), hogy ha hideg a kazán, és begyújtasz, akkor a nyitott kazánajtón több füst fog kijönni. Meleg kazánnál és kéménynél nem lehet gond, de ezt neked kell eldöntened.

Megnéztem a Schiedel katalógust, közben rájöttem, hogy rosszul rajzoltam fel a kémény munkapontját korábban. A 7,33méter a teljes magasság, ebből lejön a bekötés magassága (kb 2m), azaz 5,33métert kellett volna az X tengelyen mérnem. Így már kívül esne a jelleggörbéken is a munkapont.
Elvégeztem a Schiedel kéményre is a méretezést, fatüzelésû kazán, égéstermék hõmérséklet a kazáncsonkon: >= 240 °C www.schiedel.hu/fileadmin/data/hungary/Letoltesek/Tervezesi_ABS.pdf 30. oldal. Mellékelem a munkapontot a 18-as méretű kéményt adja ki. Igaz, ez más gyártó, de sejteni lehet, hogy nincs nagy eltérés a két kémény érdessége közt. És ez is szigetelt kémény.

Az a baj a kéményekkel, hogy nagyon nehéz kijavítani/újraépíteni. Ha elrontod, vagy csak kispórolsz belőle valamit, akkor van esélye, hogy addig marad rossz a kémény, ameddig a házad áll. Egy kazáncserét meg lehet csinálni egy nap alatt, 30e Ft + a kazán árába kerül. A kéménycsere ennél kicsit húzósabb.

2012-04-02
18:10:25
Előzmény: szocsmarci #27955#27997
Köszi a válaszod!

Érdekesség képpen idéznék az egyik leier kereskedő leveléből:

A modern vegyestüzelésű kazánoknál az alacsony kimenő füstgázhőmérséklet miatt van szükség a szigetelt kéményre, ezzel tudja biztosítani, hogy ne hűljön ki a felszálló füstgáz a kéményben. Szigeteletlen kémény esetén fennállna a veszélye, hogy a eléri a hőmérséklete a harmatpontot, aminél kicsapódna a benne lévő savas nedvesség. Ez hosszú távon visszafordíthatatlanul károsítja a kéményt.

Egy hagyományos kandalló esetén, aminél belecsap a láng a kéménybe (sokkal magasabb a kimenő füstgázhőmérséklet) ez a veszély nem áll fent egy szigeteletlen kémény esetén sem.

A 160mm-es átmérő ehhez a teljesítményhez és kéményhosszhoz éppen megfelelő. Ha rövidebb lenne a kémény (5-6m), akkor mindenképpen szükséges lenne egy nagyobb átmérő (180-200mm).

145mm-es átmérőjű kémény nincs, ezért a legkisebb ajánlható lenne a 160mm-es a kért magassághoz.

Szóval szerinte elég a 16-os méret, de legyen szigetelt. Többiek 18-as vagy fölötti méretet ajánlottak ki szigeteléssel, ki anélkül.
Most én jelenleg a 18-as méret felé húzok, de szigetelés nélkül. Költségek miatt, illetve azért, mert inkább száraz fával fogok tüzelni, annak a füst hőmérséklete magas, szóval kicsi az esélye a kicsapódásnak, gondolom hosszú távon sem ártana neki túlzottan.

Kérlek írd le te is a véleményed!

Köszi az eddigi válaszodat!

szocsmarciVálasz erre
2012-04-01
22:29:07
Előzmény: ametza #27953#27955
Szia
Leier tervezési segédlet: www.leier.hu/uploads/Pt/u3/Ptu3AwB1NC_OnhS1M3EcKA/Leier_Kemenyrendszerek_20110126.pdf

A mellékelt diagram alapján 18-as kell. A hasonló kazánok huzatigénye 10-20Pa (terheléstől is függ).

Véleményem szerint elég lenne a 16-os, valószínű azzal is működne a kazánod. De tedd be a nagyobbat, az a biztos, ha lehet a szigeteltet.

A kérdésedre korrektül nem lehet válaszolni. A Schiedel például több diagramot ad a tengerszint feletti magasság függvényében.
A kémény szükséges átmérője függ a tüzelőanyag fajtájától, a tüzelési módodtól, talán még a fűtési rendszered kapcsolási vázlatától is. Senki nem fog tudni korrekt választ adni, mert nem lehet egyértelműen leméretezni.

2012-04-01
20:44:48
Sziasztok!

Egy Junkers Supraclass Sl K24 tipusú kazánhoz szeretnék leier kéményt vásárolni, LK tipusban amennyiben lehetséges. Egy alsó és egy felső tisztító nyilással és az összes szükséges tartozékkal. A kémény teljes magassága 7.33 méter lenne.
Kaptam különböző ajánlatokat különböző cégektől. Szerintem ehhez a kazánhoz elég lenne egy LK 16 tipusú kémény. De szinte minden cég mást mondott, pl volt aki szerint elég a 16-os méret, de az LSK szigeteltet válasszam. Volt aki 18-as méretet ajánlott, de a sima LK tehát szigeteletlen kéményt. De olyan is volt aki 20-as méretben ajánlott!
Szóval kicsit összezavartak.
A füstgáz-csatlakozó a kazánon 145 mm, tehát a 16-os méret elég lenne elméletileg. Minek a nagyobb átmérőjű kémény, ha a füstgáz csatlakozó a kazánon csak 145 mm? A szigelt verzió pedid nem tudom, hogy megéri-e a 20 ezer Ft többlet kiadás?

Vagy kelle a nagyobb méret szerintetek?

Csatolom a 2 legkedvezőbb ajánlatot, az árak nettóban értendők!

Köszi a segítséget előre is

szocsmarciVálasz erre
2012-04-01
00:17:00
Előzmény: Fbalazs #27812#27895
Milyen a meglévő kéményed? Ha ki van bélelve, akkor elvileg megfelel légbeeresztésre is, ekkor nem lesz drágább, mint az osztott. Olyan lesz, mint amit Nandi beküldött. De vannak hosszúsági korlátok, cső a csőben rendszernél fele akkora, vagy kisebb a megengedett csőhossz, mint osztottnál. Igaz, hogy osztottnál két cső van, a koaxálisnál pedig egyszer kell csőhosszat számolni.
Rácsos koromzsák ajtóról még nem hallottam, még nem láttam leírva ilyet semmilyen szabályzatban, vagy előírásban - gáztervezés oldalról beszélek. A tüzeléstechnika kicsit más szakterület, lehet hogy ott van ilyen előírás. De nem látom értelmét, hiszen a kémény felülről zárt, (vagy azzá tehető,) tehát nem lesz a kémény belső fala és kondenzkazán elvezetése közt levegő áramlás. Ha mégsem lenne lezárva fenntről, és lenne ilyen áramlás, akkor pedig fölöslegesen szellőzne a kéményen keresztül a lakás - ami egyébként nem biztos, hogy baj a mai jól szigetelő nyílászárók mellett. Vagy talán mégis, ha a páraelszívó megszívja a kéményen keresztül a külső levegőt, és visszafelé áramlik a levegő - kinntről befele.
2012-03-31
22:00:07
Előzmény: Fbalazs #27812#27877
Én ezt választanám:

A kép forrása: www.diametrus.hu/images/main_pic/zart_szet_kemeny_09.jpg

A kéményig koaxiális a bekötőcső.
A kéményben már 1 szál d80-as cső halad.

A rendszer előnye:
Ez egy koaxiális ellenáramú hőcserélő, ami további hőt nyer ki a füstgázból.
A füstgáz hőcseréje azt jelenteni, hogy előmelegíti magának az égési friss levegőt, kvázi tovább javul a kondenzációs kazán hatásfoka.

A "Másoknak is van ilyen szellőző a házon belül a kéményen?" kérdésedre válaszolva: Nem sehol.
Nekem gumitömítésekkel zárt csöveken megy az égéstermék és a friss levegő is ( www.tricox.siteset.hu/index.php?m=16246 )
Kondenzációs kazánról van szó.
Talán meglepő, de az égéstermék polipropilén műanyag csövön távozik.
2012-03-29
18:27:28
Előzmény: dejoe #27770#27812
Igen, jól gondoljátok, ez a jóember minden áron osztott rendszert akar nekem beszerelni. (Én nem azt szeretnék, de azt állítja hogy a cső a csőben rendszer az megfizethetetlenül drága)
2012-03-28
15:48:37
Előzmény: Fbalazs #27748#27770
Más fórumon írt valaki olyat, hogy..
Osztott füstgázkivezetésnél, - oldalfali levegő be, béléscsövezett kéményen ki füstgáz - az általad említett rácsos koromzsákajtót kértek tőle, hogy a kémény fala-és a cső közötti rész szellőzzön.
De az osztott rendszer !

szocsmarciVálasz erre
2012-03-28
15:19:44
Előzmény: Fbalazs #27748#27769
Ha jól veszem ki a szavaidból, a kondenzációs kazánhoz kellene a rácsos ajtó. Én nem látom sem előnyét sem hátrányát, mert az építendő kémény zárt égésterű lesz koaxális csővel (dupla rendszer, cső a csőben). Ha csak egy csövet húzna a kéménybe, akkor káros lenne, hiszen ahogy írtad is, ezzel nyitott rendszerűvé tenné az égéstermék elvezetést.
2012-03-28
09:09:27
Előzmény: Fbalazs #27748#27754
nalunk nincs, nem is lattam meg sehol.
es szerintem normal kemenyhez nem is kell, hiszen csak rontod a huzatot vele, ott fals levegot sziv.
2012-03-27
23:28:06
Előzmény: FBalazs #27744#27748
Az egyik kéményes mondott valami furcsát, amit azóta sem értek.
Azt mondta, hogy ki kell cserélni a koromzsák ajtót (pedig szép új, rozsdamentes acélból készült van, nemrég lett cserélve.) - és egy "lukacsos" fedelet kell majd rakni rá, hogy kapjon levegőt a kémény.
Ezt nagyon nem értem!
Direkt azért vettem zárt égésterű kazánt, hogy ne jöhessen ki sehonnan égéstermék.
Most pedig a kéményes lukacsos koromzsák ajtót akar felszerelni a kéményre?

Pedig tetszett volna az ajánlata, ő tűnt a legkorrektebbnek.
De én nagyon nem szeretném, ha a kéményem belülről szívná a levegőt.
Mondtam is ezt neki, de őszerinte ez így kötelező.

Pedig a többiek nem mondtak semmi ilyesmit.
Vagy lehet, hogy ők is így csinálnák, csak ők ezt nem mondták?

Másoknak is van ilyen szellőző a házon belül a kéményen?

2012-03-27
20:56:23
Előzmény: szocsmarci #27725#27744
Érdekes dolog ez a kémény...
3 kéményestől kértem árajánlatot.
Egyik :
7,5 méter 100 mm-es Proshorn égéstermék elvezető rendszer. (Kondenzációs kazánhoz)
+ 120 mm-es merev acél béléscső (tartalék kémény)
Másik:
11,7 méter PPs/Alu 80/125 - (Kondenzációs kazánhoz) + tartalék kéményre nem adott árajánlatot, mert szerinte túl pici a kémény átmérője, fel kellene marni az egész kéményt, az pedig olyan drága lenne, hogy úgysem választanánk őt.
Harmadik:
8 méter flexi cső a kondenzációs kazánhoz. + merev koracél 130 mm-es a tartalék kéményhez.

Az egyik kéményes szerint teljesen egyenes a kémény, a másik szerint nem az, csak flexi cső jó hozzá. Az egyik szerint a 120-as koracél jó a tartalék kéménynek, a másik szerint a 120-as már nagyon régen nem szabványos, minimum 130-as kell, sőt fél méterrel meg kell magasítani a mostanihoz képest.

Egyébként a tartalék kéménybe bele se nézett senki sem, mert az jelenleg le van falazva. Az egyik kéményes (aki szerint túl pici az átmérője) az kijött még egyszer, hogy megnézze, pedig mondtam neki, hogy nem fog látni semmit, mert le van falazva. Azt mondta, nem baj, felmegy, és felülről belenéz kamerával. Ennek ellenére elfelejtett kamerát hozni amikor jött, és fel sem ment. Falon keresztül megállapította, hogy biztosan túl pici az átmérő.

Még különbség az is, hogy az egyik kéményes szerint ha kell használatba vételi engedély is, akkor a szakvéleményt kétszer ki kell fizetni, mert pesten a használatba vételi engedélyhez így kell. (csak az engedélyek összesen közel 140 000 ft-ba kerülnek őszerinte)

Érdekes, hogy mindenki mást mond... Még a kémény hosszában sem egyeznek meg.
Pedig mind kijöttek, méricskéltek.

szocsmarciVálasz erre
2012-03-27
09:00:35
Előzmény: FBalazs #27720#27725
Akkor lehet, mert nem a kéményen keresztül vezeted. Az csak egy falszakasz, ami régen kémény volt.
2012-03-27
08:36:48
Előzmény: szocsmarci #27719#27720
A kondenzációs kazán kéménye "alatt" menne. Cső a csőben az égéstermék elvezetés.
szocsmarciVálasz erre
2012-03-27
08:31:49
Előzmény: FBalazs #27705#27719
Akkor kicsit pontosítás szükséges. Melyik kéményen keresztül vezetné? A vegyes kazán kéményén nem lehet keresztül vezetni. A kondenzációs kazán kéményén keresztül sem, de az lehet, hogyha cső a csőben az égéstermék elvezetés módja, akkor nem része a kéménynek a bekötési hely alatt lévő szakasz.
2012-03-26
23:02:30
Előzmény: szocsmarci #27701#27705
Pedig azt mondta. Mivel igazából a kémény csak 1,5 métertől kezdődik, alatta mehet.

szocsmarciVálasz erre
2012-03-26
21:23:34
Előzmény: FBalazs #27694#27701
Remélem nem azt mondta, hogy a kéményen átvezethető a fűtéscső!
2012-03-26
20:25:07
Előzmény: szocsmarci #27664#27694
Köszönöm a válaszokat.
Holnap jön egy kéményseprő, és megkérdezem őt is. De telefonon úgy nyilatkozott, hogy jó lesz úgy, ahogyan a szerelő akarja csinálni.
Remélem, csak akkor adják meg az engedélyt, ha tényleg jó lesz.
szocsmarciVálasz erre
2012-03-26
08:40:23
Előzmény: FBalazs #27657#27664
Szia

1. Kéményen keresztül nem vezethető semmilyen cső! Ezen nincs mit ragozni.

2. Szerintem nem fog kárt okozni a PPS csőben a szomszéd kémény melege. Elvileg nem érhet a kéményfalhoz a műanyag cső, tehát mellette lesz egy állandóan szellőző légréteg, ami meggátolja a felmelegedését. A PPS-nek bírni a kell a 90°C hőmérsékletet, és az felett pár fokkal sem károsodik.

Ahogy Zsezse is írta, azért kérdezd meg a kéményseprőt, ez az Ő szakterülete.

Még valami: a kémény kitorkolásnál a két kivezetés sem lehet túl közel egymáshoz, ha jól emlékszem ez 60cm (vízszintes vetületben). Ha a kondenzációs kazán frisslevegő bevezetőjén keresztül beszívja a vegyes kazán füstgázát , az nem jó, erről is kérdezd meg a kéményseprődet.
2012-03-26
07:30:38
Előzmény: FBalazs #27657#27660
szia itt is

kicsit pontositanal?
ez egy dupla kürtős kémény? amibol az egyikben felhuznatok a kondenzacios kazan belescsovet, a masikban pedig vegyest uzemeltetnel?

eloszor is kerdezd meg mindket kerdesrol a Kemenyseproket!! Ok fogjak megadni a vegleges valaszt.

a futescsovet en nem vinnem keresztul a kemenyen, egyszeruen nem ott a helye.
most hirtelen csak olyan indokokat tudok mondani, hogy ha egyszer kihuzod a kondenzacios kazant es masik tuzelesre tersz at, akkor majd belehullik a korom a csore? vagy pl a koromzsakbol nem tudjak majd megtukrozni a kemenyt, stb
egyebkent a kondenzacios kazan fustgaza valoszinuleg nem karositana az 50cm-rel alatta levo csovet, de ettol fuggetlenul en nem ott vinnem. akkor inkabb aljzat vagy falon kivul. legutolso esetben bevesni kivulrol a kemenyteglaba, de akkor sem a hasznalt kurtoben!

hogy a vegyes meg a kondenzacios elmegy-e egymas mellett arrol nem tudok nyilatkozni, de azt tudom, hogy ha hosszutavon gondolkozol, akkor mindenkeppen beleltesd ki a vegyes tuzelesu kemenyt is (ha regi tegla kemenyrol beszelunk!)
nehogy par ev mulva szet kelljen verned az egeszet, mert bekatranyosodott es mar a hazban is terjeng a szag!
ha nem tudjak behuzni a mostani kemenybe a csovet, akkor rakj fel egy rozsdamentes szerelt kemenyt a mostani oldalara!
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Egyéb  =>  Kémény problémáklapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva