English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Hőszivattyú  =>  Hűtő-fűtő klímáklapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2011-06-24
07:18:48
Előzmény: Bous83 #15375#15386
Bous83!

Várom a fejleményeket, én is ilyet terveztem, de 3 évvel ezelőtt lebeszéltek róla.
A technika fejlődése megállíthatatlan, sok sikert az átalakításhoz.

Pali
2011-06-23
20:06:37
Előzmény: pali #15368#15375
Pali,

Igen, a meglévő fűtésrendszerünkbe, közvetlen a kondenzációs kazán (alá)visszatérőjébe. (HMV-t is készít majd)

(Klíma: R410 10kW Fujitsu inverteres kültéri & 0-10V-al vezérelhető beltéri nyák)
2011-06-23
13:58:42
Előzmény: Bous83 #15363#15368
Bous83!

Jól értettem? Klímára rakod a lemezes hőcserélőt? Evvel valósítod meg a hőátadást?

Pali
2011-06-23
09:51:10
Előzmény: robert #15362#15363
Rebert,

Mi megcsináljuk saját rendszerünk kiegészítését, H tarifánk már van. (Igaz ügyintézése az első beadott doksitól óracseréig 7-8 hónap körül volt.) A lemezes hőcserélőt a héten bekötjük a rendszerbe. Az összes többi kérdés csak vezérlés. (tehát a neheze... :-) ) Tavaszra majd eredményekkel is szolgálok.

2011-06-23
08:16:37
Előzmény: Bous83 #15357#15362
Bous83,

Igen, A tarifával számoltam (persze H tarifával már olcsóbb lenne), de fával kiegészítve még így is olcsóbb, mint a gáz.
A vizes üzemmódot kellene megvalósítani.

Töprengés:
1 .Ha hőszivattyú igen, akkor gáz nem.

2. A biztonság érdekében egy akkora szilárd tüzelésű kazán mindenképpen szükséges, amivel át lehet vészelni a nehéz időket.

3. Ha van szilárd tüzelésű kazán, és van hőszivattyú, akkor az a kérdés, hogy mekkorák legyenek.
3.a. Legyen teljes értékű mindkettő (jó drágán), vagy
3.b. egy kisebb hőszipka, ami a tél nagyobbik felében fedezi a szükséges hőt, a nagy hidegben pedig besegít, vagy teljesen átveszi a fűtést a fás kazán
2011-06-23
00:35:27
Előzmény: robert #15345#15357
Robert,

Számításaidban feltehetően az 50Ft-os nappali villannyal számoltál, H tarifa 30Ft-ja helyett. (Ha jól emlékszem, 50Ft villannyal 3 COP-nál azonos a költség)
2011-06-22
20:04:34
Előzmény: medig #15335#15349
Medig,

A haz 63nm hasznos terulet. Nagyon jol szigetelt,napkollektor HMV keszitesre es futesrasegitesre, hovisszanyeros szelloztetes.
A klima a legkisebb CSD-09X/A2214 belteri tipusa, futesre maximum 4,1kW rovid ideig es 3,5kW nevleges.
2010-ben csak -5C°-ig futottem vele, aztan a gazkazan futott. Igy fogyasztott a haz mindenestol 328m3 gazt es 3077kWh villanyt. 2011 januar 1-tol viszont csak a klimaval futottem es a gaz csak a melegvizet kesziti. Igy van most az orakon a kovetkezo ertek , gazora 70m3 es a villanyoran 1921kWh. Mivel az elso felev lassan mogottunk lesz, igy szerintem az elso felevre 2000kWh lesz a villanyfogyasztas es ugy saccolom, hogy a masodikban 1600-1700kWh fog meg elfogyni, mert a masodik felev azert nem szok olyan hideg lenni mint az elso. Ha bejon igy a szamitas, akkor valojaban 3600-3700kWh kozott lesz a fogyasztas mindenestol a hazban. A gazt saccolom 100m3-re az egesz evre.( Majd januar 1-en megirom, mennyire jott be.:) )

Diohejban ennyi.

Udv , Peter.

2011-06-22
14:26:33
Előzmény: Bous83 #15326#15345
Ez ugyan csak egy szimuláció:

A 2010-2011 fűtési idényben egy ház fűtési hőszükséglete 13500kWh volt.
Ha egy fujitsu AS*A09LD klímával akartam volna a fűtést megoldani (légfűtés?), akkor 3550kWh áramot fogyaszt (SPF=10300/3550=2.8).
3200kWh hőt más forrásból kellett volna fedezni.
A dolog szépséghibája, hogy most az egész évi gázszámla valamivel kevesebb, ezért az átállás nem lenne indokolt.

A kiegészítő fűtést 115 napon kellene bekapcsolni (3 és fél hónap), azokon a napokon, amikor nem tudja leadni a szükséges hőt, vagy -5 C alá esik a külső hőmérséklet.

Két klíma 33 napon nem fedezné a szükséges hőt, vagyis még mindig 1 hónap pótfűtésre szükség lenne. Szerintem nem érdemes egy második klímát beszerelni.

Az átlagos COP sem túl meggyőző. Viszont alacsony energiájú házban még mindig jobban megérheti, mint a gázt bevezetni.

2011-06-22
12:35:22
Előzmény: robert #15334#15338
Robert,
A kicsikre nincs. Valószínűleg 10kW környékén ha keresek, találok. De nekem pontosan olyan klímám van, mit aminek feltettem az adatlapját (légyszi lentebb cseréld ki az egy oldalast arra amit email-ben küldtem. Mások is megleshessék...:-)) nagyságrendre 10-15 fokkal fölé számolhatsz, ventifordulat függvénye a dT, de ha kis ventifordulaton hagyom, kint 0-tól -5-ig 45° körül van a lemezes hőcserélő lemeze. (mért adat) Abból indultam ki, hogy a 35°-os víznél még biztos jobb a COP, az meg nálunk elég, ha 0 környéke van kint...
2011-06-22
09:34:44
Előzmény: Bous83 #15326#15334
Bous83,
A szoba hőmérséklet helyett a hőátadó közeg hőmérsékletére vonatkozó adatod is van? (a meglévő melegvizes rendszerekhez kellene illeszteni a hp-t).
2011-06-22
04:29:45
Előzmény: robert #15214#15326
Robert,

Íme egy Fujitsu inverteres levegő - levegő split leírás, benne a COP táblázattal...

Részletesebben: http://biosolar.hu/forum/show/15340#15340
2011-06-20
16:29:00
Előzmény: robert #15236#15270
Robert,
nincs diagramom, csak a +7C°-os kinti es 20C°-os bentire van meg az ertek, ami COP 4,1 korul van. A klima a tuzfalhoz van felszerelve es az egesz legkifuvofelulet nagysagaban kivan vagva a fal es egy eso elleni racs van ele kivulrol felszerelve, valamint korbe van lemezbol arnyekolas keszitve szel es oldalrol vero eso ellen. Termeszetesen jegesedes van, hiszen minden kliman van, ha paradus levegobol nyeri a hot 0C°alatt.:) Gyarilag nincs teliesitve, igy en keszitettem egy kondenzfutest a leolvasztas idejere. Hofokkulonbseg erzekelese alapjan kapcsol, ha indul az olvasztas, akkor kapcsolja be a futotestet es egeszen addig uzemel, amig a kompresszor nem indul ujra es nem kezd az elpar lehulni. Ez idoben kifejezve 5-8 perc.

Udv , Peter.
2011-06-19
18:30:58
Előzmény: peterch #15229#15236
peterch,

Van COP-levegő hőmérséklet diagramod az Ozone-ra?

Egy légcsatornát építettél ki a kifúvó oldalon a szabadba?
Jég képződés nincs?
2011-06-19
15:08:04
Sziasztok!

En mar a masodik telemet futottem klimaval. Az elso telen csak -5C°-ig klima, az alatt pedig a gazkazan futott. A mostani telet pedig csak klimaval futottem. Meg a ket nagyon hideg ejszakat (helyi meres szerint -14C°koruli homerseklet) is hagytam, hogy a klima futse, mert ezt az evet tesztelesre szanom. Kivancsi vagyok, hogyan alakul az elektromos energia fogyasztasom az elobbi evekhez viszonyitva, valamint a gazfogyasztas.
Annyit azert tudni kell, hogy kicsi a hazam es jol szigetelt, valamint napkollektor is segiti a futest, ha van ra lehetoseg.:) -15C°-on a haz hoigenye 2kWh orankent. A klima amit hasznalok Ozone DC inverteres (mas topikokban sokat szidott kis klima, pedig a kezdeti panelhiba utan gyonyoruen teszi a dolgat), a padlasban van felszerelve. Gerendakra van felfuggesztve dupla rezgescsillapitassal es a lemezcserep alol szivja a levegot es a kulvilag fele fujja ki, napsutes eseten a lemezcserep gyorsan felmelegszik, igy az alatta levo levego is es ez is noveli a COP-ot.:)
Ezt a megoldast is sok klimas a masik topikban ellenezte, mert igy biztosan elromlik a klima.:(
De csak szerintuk, mert szepen mukodik igy es foleg csendesen, es nem a falon rezeg.:)

Udv , Peter.
2011-06-18
18:59:36
Előzmény: Bous83 #15210#15214
Bous83,

Az elmúlt két fűtési szezonban általam mért -5C alatti átlaghőmérsékletű napok száma 2009-2010: 11nap, 2010-2011: 8 nap

A hideg napokon kb 40 fokos vizet kellene produkálni.

A tárolás nem feltétlenül előnyös, mert a tároló beruházási költsége magas, a vesztesége pedig jelentős.

Azt a néhány napot (~10nap), amikor egyáltalán nem lehet a hőszivattyúzásra számítani, valamint a -5C alatti éjszakákon szükség esetén kapcsolt árammal lehetne pótolni a hiányzó hőt. A legnagyobb hidegben 100kWh a napi hőszükségletem. 10 nap alatt 1000kWh, kapcsolt árammal 30000Ft. Ehhez jönne még néhány éjszakai rásegítés, ezért a direkt fűtés elvinne vagy 50 ezret.

Valószínű, hogy "azokat a napokat" inkább fával kellene áthidalni. Ha pedig működik egy fás kazán is, akkor a elektromos direkt fűtés helyett mindig a fát kellene használni, a hőszivattyút pedig csak akkor, amikor magas hatásfokkal tud dolgozni.
Ha így nézzük, akkor kb 1 hónap fafűtés, 5 hónap hőszivattyúzás.

A fujitsu diagram jól jönne :)
2011-06-18
16:32:37
Előzmény: robert #15208#15210
Robert,

Nem találok fujitsu cop grafikont. Ismerem azt a céget, akik behozzák az országba, igen jó a kapcsolatom velük. Megpróbálom nem elfelejteni, és szerzek tőlük hétfőn.

Ilyen jellegű fűtésjavaslatom az, hogy amíg nem megy a külső hőmérséklet -5°alá, addig egy inverteres split kültéri egy lemezes hőcserélővel (és egy 0-10V szabályzóbenetes elektronikával) a fűtésrendszerre dolgozzon. Ezzel kb 1 hónap kivételével megoldható (egész kedvező befektetéssel, elfogadható hatásfokkal) a fűtés.

Gondolkodtam azon, amit beszéltünk, azaz napközben betárolni a hőt. Ezt alaposan végig kéne számolni, ugyanis azóta eszembe jutott, hogy 35 fölé nem igazán szabad menni a kilépő vízzel. (ez pedig egy túl méretes fűtésrendszernél (pl a miénk) enyhe időben elég, de a betároláshoz szerintem nem) Azaz lehet betárolni, lehet feljebb menni a kilépő hőmérséklettel, ugyanis napközben kint is magasabb a hőmérséklet. Azt nem tudom, hogy melyik nagyobb dT. Az éjszaka-nappal vagy a betárolás-nem betároás. Szal megéri, vagy sem...

Esetleg megvan valakinek elektronikus formában (pl matekprogiba, vagy xls-be tehető) bármely év külső hőmérsékletek alakukása? Szerintem bőven elég akár néhány óránkénti adat. Ezzel és a COP táblázattal meg egy kis szórakozással egész jó kis számításokat, grafikonokat lehetne összedobni. S akkor kiderülni, milyen hőmérsékletig jobb, és mennyivel...

Remélem összefogva megfejtjük a helyes válaszokat... :-)

Üdv,
Bous

2011-06-18
13:52:07
A fűtési időszak 10 éves átlaghőmérséklet adatai alapján összehasonlítottam a gázkazán és néhány hőszivattyú hatásfokának (levegős hőszivattyú esetén a hatásfok erősen hőmérsékletfüggő) figyelembevételével a fűtési költséget:

fűtési hőigény = 11.400kWh/év
gázzal = 175.400 Ft/év
Reifeg RFP110-H-SN2B (levegő-víz) = 193.000 Ft/év
ENER6 termodinamikus (levegő-víz) = 197.000 Ft/év
Víz-víz (COP=3.5) = 162.696 Ft/év
Split klíma = ???

Keresek egy jó hűtő-fűtő split klímát, amire a COP-hőmérséklet diagram meg van adva.

2010-01-29
21:49:03
Elsőre nagy lett a kép.De talán most sikerül feltöltenem.

2010-01-29
21:45:21
Tisztelt."durkonorbi" felhasználó.Látom igen nagy tapasztalattal rendelkezik a klímák azon belül is a hőszivattyúk terén.olyan kérdésem lenne,hogy van egy használt hőszivattyúm CLIVET gyártmányú és gyárilag csak egy irányban üzemel.Én azt szeretném hogy hűtő és fűtő üzemre is át lehetne váltani belül.A beépített két víz-gáz hőcserélő teljesen egyforma.és szeretnék bele szereltetni egy váltószelepet a gáz körbe hogy egy kapcsolóval átválthassam hűtésről fűtésre vagy fordítva.Mint az előzőekben itt említett klíma esetében.Van erre utólag lehetőség??és ha igen milyen ár nagyságrendekben számoljak??A gép kompresszora 11Kw-os,és a gázkör üzemi nyomása 24 BAR.És csatoltam egy képet is.

durkonorbiVálasz erre
2009-12-05
22:01:45
Azért nem olyan nagy szívás ez, Te így jártál a legjobban! :)

Nem tudom mennyit állt, de ha sokat, és megy akkor minden ok... :) Igazából ha jól dolgozik, akkor elég benne valószínűleg a gáz is! Ha netán tényleg kevés, akkor jellemzően túlmelegszik a kompressszor akár néhány perces üzem után is, és a klixonos hővédelem lekapcsol! Mondjuk időnként érdemes karbantartatni, ha nem ért hozzá az ember... :) (éventes?! pl )

Távirányítóra: igen ez ilyen sokszor. Ezért is nem jó bele a sima akku, mert annál alacsonyabb a fesz és hamar bebutul... :) És ez anomáliákat okozhat... nekem az RF termosztátom járt egyszer így ...
ch-arlieVálasz erre
2009-12-05
16:15:50
T Fórumtársak!

Meglett a hiba. Szívás, a fene gondolt rá. Már nem emlékszem, ki tanácsolta, hogy vegyem ki az elemeket a távkapcsolóból, de nagyon köszönöm. Igaz, nem visszatettem, hanem újakat tettem bele, és láss csodát, a "napocska" (ami úgye a fűtési üzemmód) megjelent! Kivittem a szigetre, és működött a klima. Van befűzve egy hőmérő a beltéribe, fokozatosan emelkedett a hőmérséklet, 30 ról indult, egy óra után 44 fokos levegőt fújt be, ekkor kapcsoltam ki.
Nem gondoltam volna, hogy egy mikroprocesszoros gépnél az alacsony tápfesz ilyet produkál. Tkp most még az fogalmazódott meg bennem, hogy mi módon lehet egyszerűen tesztelni, van-e elég gáz a rendszerben. (a hozzászólásokat csak most fogom olvasni, de hamar tájékoztatni akartalak benneteket a sikerről.

Üdvözlettel:Kovács K.
durkonorbiVálasz erre
2009-12-05
10:57:48
Sándor!

"""
A vákumcsövesek fûtõcsõ lezárásánál már írtam, hogy még a magyar szervizeknek is elõírta HIM még anno, hogy komplett kell cserélni a hûtõk belsejét gázzal, kompresszorral, elpárologtatóval, kondival stb. Nem engedélyezték tovább a hagyományos házi gázfeltöltést. Megvolt az okuk rá!

Egy igaz klímás elõször számításokat végez, majd totál levákumozza a szerkezetet. A palackot mérlegelve tölti fel a rendszert, kivár, túltölt, korrigál, és csak akkor zár ha minden stimmel.

Sem õk, sem a gyárak, különösen nem az AEG, nem adnak ki ilyen stratégiai adatokat. Pedig lehet, hogy csak részleges gáztöltés vesztés a hiba oka. A leírásból nekem ez a gyanúm.

Szerintem akárki forgalmazta, akkor is AEG szakszervízzel kell megnézetni, megjavíttatni. Az AEG-ban én még sohasem csalódtam, sõt panaszt sem hallottam rájuk.
"""

Egy kis kiegészítést tennék az előbbi hozzászóláshoz (mint hőszivattyúkban és klímákban jártas) :

Az, hogy egy rendszerbe mennyi gáz kell, minden kültéri egység adatlapján fel van tüntetve, és minden szervízkönyv is tartalmazza, sőt azt is, hogy a beltéri felszerelésekor a csőhosszhoz mérten egy adott távolság után méterenként plusszban hány gramm szükséges még (csatoltam egy 100ezres meg egy sok százezres gép adattábláját is ami itt volt nálam legutóbb)!

A profi klímatechnikai szakember rá is tud tölteni ha kell, és úgy látja megoldható,majd tesztüzem alatt a profi meg tudja állapítani kevés/sok-e gáz, de valóban a legjobb megoldás a maradék gáz lefejtése, a rendszer nitrogénezése és vákuumozása, majd a lefejtett anyag visszamérése, visszatöltése (ha megfelelő) és kiegészítése a gyári mennyiségre. Ez persze csak egy komponensű gázra igaz, többkomponensűnél mindig teljesen új adagot töltenek bele. Ehhez természetesen megfelelő felszerelés kell (drága vákuumszivattyú, adott esetben lefejtő, más cél eszközök...) . A klímagyártónak persze érdeke, hogy egy-egy meghibásodás során cserélje az ember a komplett egységet, de ez mind olyan dolog, hogy a hiba hozzáértő által szinte mindig, és egyszerűen, olcsóbban javítható a hibás alkatrész cseréjével!

Hangsúlyozom, hozzáértő, felszerelt, profi klímásokról beszélek: mert egy split klímát fel lehet szerelni házilag is pár villáskulccsal (max még egy peremező is kell), mérsékelt környezetszennyezés mellett is... lehet megy is majd évekig, lehet meghal fél év után... ki tudja, ez benne a rizikó.... sajnos bevett gyakorlat, hogy aki tudja csinálja (nem az otthoni barkácsról beszélek, az mindenki szive joga, én is szoktam) hanem ha megcsinálja így másnak, mondjuk a klímás által kért összeg feléért, harmadáért és azt mondja: ez is ugyanolyan jó lesz, és a garancia vonatkozásában csendben hallgat(!), hogy ugrott ... sok ilyen van sajnos...

ch-arlieVálasz erre
2009-12-04
09:59:15
Kedves Róbert, Monolit és Zsezse!

Köszönöm a segítő tanácsotokat, sajnos reset nincs a távirányítón. A klíma egyébként eddig remekül működött, amikor kinnt voltam, bekapcsoltam, ment orvérzésig, (szerencsére nincs orra), a mikroprocesszoros vezérlés is remekül működött. Ami végig bosszantott, hogy egy telefonhoz kapok egy könyvet, ehhez pedig igen kevés információval szolgáltak.
Amit írtatok, ki fogom próbálni, viszek ki egy hajszárítót, hogy hűtésre tudjam késztetni a gépet, és az eredményről be fogok számolni.
Mégegyszer kösz.

Üdvözlettel:Kovács K.
2009-12-04
09:41:55
hello
a mi klimank taviranyitojan hatul az elemfedel alatt van ket polus RESET felirattal.
gondolom, ha osszezarom oket, reseteli.
esetleg a tieden is van, ha erre lenne szukseg?!
2009-12-03
21:09:31
ch-arlie,

A "fűtős" klímák úgy fűtenek, hogy télen a kinti levegőt hűtik, és az így nyert hővel a bentit fűtik.

A gazdaságos működésnek van egy határa.

Jegesedés: ha kint nulla fok közelébe esik a hőmérséklet, a levegőben lévő pára ráfagy a hőcserélőre. Előbb deresedik, majd jégbe borul az egész kültéri hőcserélő.
Ennek kiküszöbölésére automatikus olvasztást építenek be.
Az olvasztás hatásfok romlást jelent, hiszen az olvasztáshoz hő-energia kell, de az a kültérben vész el.
A pazarlás elkerülése végett némely típus adott külső hőmérséklet alatt egyszerűen nem is hajlandó fűteni.

Az első teendő előkeresni a használati utasítást, kicseréli a távirányítóban az elemeket, áramtalanítani-visszakapcsolni a klímát.
Aztán próbáld meg, hogy a hűtés üzemmód működik-e. Ha igen akkor lehet, hogy bizonyos hőmérséklet alatt egy kültéri szenzor letiltja fűtést. Ez persze megint a leírásból derül ki.

Ezek a berendezések nem folyamatos téli fűtésre, csak kondicionálásra lettek tervezve. A konyhai mixerrel sem lehet betont keverni.

Ha fura hangok jönnek a készülékből, nem árt kikapcsolni!

Ha megadod a pontos típust, akkor megpróbálok rákeresni, esetleg az idegen nyelvű használatiból kiszedni némi infot.
Biosolar Forum  =>  Hőszivattyú  =>  Hűtő-fűtő klímáklapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva