English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Hőszigetelés  =>  Belső oldali hőszigeteléslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2010-10-28
18:59:46
Sziasztok!

Amatőr vagyok a témában.
Új vagyok itt, nézegettem a fórumot, mielőtt kérdeznék, látom sok hozzáértő van itt, ha tudnátok segíteni a kérdéseimben, örülnék neki.
Kis munkát szeretnék csinálni, harmadik emeleti legfelső, lapos tetős tégla lakásban. A ház vagy 25 éves. A déli szoba, alapterület 5x3 m, déli fala külső fal. 34cm-es tégla. Keleti oldalon új ablak, erkélyajtó. Többi oldalon belső helységek.

Télen amíg dolgozom nem megy a fűtés a konvektorban, csak őrláng, ilyenkor amikor hazamegyek, 13-14 fok is szokott lenni ebben a szobában. Télen 18-19-(20 -ilyenkor maxon megy a konvektor) foknál jobban nem is nagyon tudom felfűteni ezt a szobát. Most az elmúlt napokban 16-17 fok volt itt mikor hazaértem, mondjuk fél óra alatt felmegy 20 fokra.
Nyáron 30 fok van, ha kinnt elég meleg van. Ha nem fúj a szél, akkor ez nyitott ablakoknál se megy le jobban. Mondjuk a probléma nem ez, hanem a tél.

Arra gondoltam, ismerősöket kérdezgetve, hogy a plafonra rakok 2cm-es hungarocelt (Obiban kék csíkú), 50x100cm lapok, erre 1 cm-es 50x50cm-es lapokat. A déli falra, ami kívülre néz, 5 méter hosszú, gondoltam belülről leszigetelem. Igazából van rajta festhető tapéta, amin szerintem legalább 2, de lehet, hogy 3 réteg festék is van. Elég masszív, gondoltam azt meghagyom, nem tudom mennyire számít.
Erre az oldal falra raknék 2cm-es hasonló Obis hungarocel 50x100cm-es lapokat, erre pára záró fóliát, erre gipszkartont.
A keleti ablakos falnál csak egy hővisszaverő ezüstöt a konvektor és a fal közé.
Tehát 1 külső falat és a plafont szigetelném belülről.
Gipszkarton - páralezáró - 2cm hungarocel - meghagyott tapéta rajta vagy 2 réteg festék - 34 cm téglafal - kinti levegő

A kérdéseim:
Mi a szakmai meglátás erről az egészről, főleg penészesedés szempontjából? Eddig semmi penész nem volt ezen a falon.
A régi festék meg a tapéta levakarása számít?
A 2cm-es hungarocel és a fal között legyen kis légrés? Ha igen, ezt a ragasztó pogácsákban csak a sarkokra és középre való rakásával érem el?
Hallottam zöld színű gipszkartonról, ami penész ellenállóbb. Keressek ilyet?
A harmatpont vajon bekerül a falba?
Ez a szigetelés mennyivel növeli meg a meglévő téglafal hőszigetelését?
Ha egyszer a lakók egyet tudnak érteni (egyenlőre nem), akkor egy külső pl. 10 cm-es szigetelés hogy fog hatni a szobára, úgy hogy addigra nekem meg lesz a belső szigetelésem?

Szoktam szellőztetni, télen is.

Előre is köszönöm szépen a válaszokat.

Tamás
2010-09-20
06:12:32
Nem kell rögzíteni, de tégy alá fóliát.

A tetejére ha porosodhat gotextíliát és ha hó is bejuthat agrofóliát vagy hasonló anyagot. Lényeges hogy a felső réteg átszellőzzön.
2010-09-19
18:45:42
monolit,
Megpróbálom első körben, a felület nem nagy, nincs 2nm.
Csak simán rá kéne fektetni a födémre a padláson
vagy valamivel illene rögzíteni is?
2010-09-18
19:38:30
kuka,

Az előző házamnál nekem is problémám volt az ablak feletti áthidaló hőhidassága miatt. Kőzetgyapotot terítettem rá a födémen, ami megoldotta a problémát.

Első körben részemről a födém hőszigetelését ajánlanám gyapottal ami a rossz felületre is felfektethető. Ha nem segít, még mindig megoldható a külső homlokzat hőszigetelése, esztétikusan díszesként is kivitelezhető. Csak az áthidalók magasságában. A későbbiekben akár az egész felületre kiterjeszthető.
2010-09-17
10:23:59
robert:
Jól látod, de meggyőzhető vagyok, ezért is fordultam ide :).
Ez az alapelgondolás és érdekelt, hogy megvalósítható-e az elképzelésem.
Kicsi a szoba, ezért nem akarok sokat elvenni belőle a szigeteléssel.
Persze jönnek itt még kacifántos dolgok, amiket meg lehet, hogy pont gyapottal kéne megoldani.
Elmondom mire értem: a konnektorok környéke. Kintebb kell hozni a falsíkból és a csatlakozó dobozt körbehúzni a fóliával,
a vezetékek becsatlakozásánál meg sziloplast.
Nem akarom bonyolítani, de a konnektorra szükség van, nem tömhetem be.
2010-09-17
07:45:04
kuka,

Nem lehet az általad említett kőzetgyapotot 2 cm-re összeszorítani, de miért is kellene? A vastagabb szigetelőhöz megfelelő lécvázat kell felszerelni.

A lekiismeretesen kivitelezett polisztirol szigetelés is megfelelő lehet, látom, úgyis eldöntötted már magadban, hogy ezt fogod csinálni :)
2010-09-16
19:12:22
Csináltam egy rajzot is róla, mert a képbe nem fért bele az egész
(pirossal jelölt felületről lenne szó).
Értem, amit mondol a hungarocellel kapcsolatban, viszont:
Ha nem is fekszik fel teljesen, a ragasztó kiegyenlíti és körbe a lécváz mentén is beragasztható, nem beszélve a fóliáról, amivel burkolva lenen az egész. Ráadásul maga az anyag nem páraáteresztő, szemben a szálas szigetelőkkel, amik viszont tényleg felfekszenek az egyenetlen felületre.
Kérdés, hogy a 3-5 cm-es üveggyapotot be lehetne-e úgy gyömöszölni a 2 centis résbe, hogy a gipszkarton ne domborodjon ki?
De ez nem kötekedés, csak próbálom pro és kontra dolgokat megemlíteni.
No a képek:

2010-09-14
08:42:06
robert:
Csütörtökön rakom fel a képeket, akkor világos lesz minden. Legalábbis én vizuális típus vagyok.
Az egyik oldal falsarok, viszont ide lejön a tető íve ~1m szélességben.
A másik végén pedig kémény van, a falon túl pedig fűtött helyiség,
ez nem probléma.
Polisztirolra csak azért gondoltam, mert pici a szoba, nem akarok sok helyet elvenni. Mindenképp ragasztanám a felületre és körben a lécváz mentén is.
De ha meglátod a képeket szerintem te is tudsz többet és konkrétabbat mondani.
A problémákat ismerem a szigeteléssel kapcsolatban. A megoldásban nem vagyok biztos, ezért is írok ide.
2010-09-13
22:45:40
kuka,
A polisztirollal az a baj, hogy nem fekszik fel tökéletesen, a mögötte keletkező üregekben kicsapódik a pára. A kőzetgyapot jobban felfekszik. A mennyezethez szorított 10cm kőzetgyapot jól hangzik.

A hideg szobafal mentén minkét oldalon fűtött helységek vannak?

A következő probléma ott jöhet elő, ahol véget ér a szigetelés.
2010-09-13
22:18:34
Az adott falon nincs ablak, a padlás födémet felülről éppen lehetne szigetelni,
de elég kriminálisan néz ki, gyakorlatilag aljzatbeton is csak mutatóban van.
Végig lehetne húzni 1m szélességben akár kőzetgyapotot, a külső fal mentén, a padlásfödémre fektetve, de ettől még a födém a tűzfal irányába elég komoly hőtranszportot csinál. A külső hőszigetelés sajnos kizárt.
Itt egy mórickarajz.
Ami még eszembe jutott, az a fal menti álmennyezet, ez a rejtett világítás miatt amúgy is tervben van. Ide akár 10 centis üveggyapot is beférne a mennyezeti födém alá, takarná a gipszkarton álmennyezet.

2010-09-13
22:10:50
kuka,

Azért kérek szobán kívüli képeket, mert arra gondoltam, hogy mégiscsak külső hőszigeteléssel kellene megoldani a problémát. A belső hőszigetelést csak drága anyagokkal lehetne időtállóan megcsinálni. A padláson viszont olcsón és házilagosan lehetne szigetelni, valamint a falra kívül az ablak fölött is fel lehetne szerelni egy hatékony, de nem drága szigetelést.
Majd én is rajzolok.

2010-09-13
22:01:24
Robert:

Legkorábban csütörtökön tudok képet feltenni.
Viszont a padlás ne zavarjon meg, gyakorlatilag végig beton födém van a szoba felett. A penészfolt alakjából egyértelműen látszik a hőhíd, amit a födémcsatlakozás okoz.
Nem egybefüggő, de kellemetlen és egyébként is hideg a fal.
A problémát sok tényező tetézi.
-Nincs külső hőszigetelés, a szilikátblokkot nem is minősítem.
-Műanyag nyílászárók
-szakaszos fűtés (fás kazán)
A régi faablakokkal sosem volt ilyen gond, még pöttyökben sem volt penész.
Ellenben nem tudunk annyit szellőztetni, hogy kimenjen a felesleges pára, ami reggel még inkább kondenzálódik a falon, ahogy lehűl a levegő és a falfelületek.
Egy rajzot viszont teszek fel az elképzelésemről.
2010-09-13
21:24:37
kuka,

A padlásról a külső falról is küldj képeket, légy szíves (ahol belül problémás).
2010-09-13
19:27:21
kuka, küldjél pár fotót a problémáról.
2010-09-13
08:25:27
bacsa,

Én a 12,5-es gipszkartont választanám. A lambériára rárajzolnám az alatta futó lécváz/gerendák helyzetét, és ott rögzíteném a kartont. Utána a találkozásoknál üvegszállal erősítve átglettelném.
2010-09-12
11:06:13
Még egy urolsót elfelejtettem...
A legvégső megoldások lehetnek: 1.Simán lefesteni a Lambériát(Nem lenne túl szép) 2.Fűrészporos festhető tapéta feragasztása (Az enyhe hullámokat igen erősen megmutatná, bár ezt 1-1,5m-enkénti díszítő bordázattal kevébé láthatóvá lehetne tenni)
Vagy ami még számításba jöhet : 3. Üvegszövet tapéta (ez jóval erősebb, ezálltal talán át tudja probléma nélkűl hidalni a Lambéria nútjait)
Vagy még egy lehetőség : Üvegháló felragasztása a Lambériára, és arra felragasztani a fent említett Tapétákat.
Vagy még egy utolsó lehetőség: 6mm-es OSB lap.
Nem tudom...Melyik lenne a legjobb?
2010-09-12
10:24:59
Köszönöm a tippeket !
Akkor viszont más kérdésem lenne:
Hogyan tudnék a Lambériára egy festhető "bázis" felületet létrehozni.
Lambéria bontás kizárt.
Eddig a legegyszerűbb megoldásnak a 6mm-es gipszkartonlap lett volna.
(Bár az ára többszöröse a 9,5-12,5mm-esnek)
Ezt CSAK csavaroznám a Lambériára, és azt festeném le.Vagy merészkedhetek 9,5mm-es lapok felcsavarozásával is?
A Gipszkartonokról ugyanis azt olvastam, hogy nagyon jó a páraáteresztésük.
Ha megoldható, akkor festés előtt merjem-e Falfix alapozóval lealapozni, nem történik-e ezálltal párazárás(Mármint az alapozó miatt)

2010-09-12
07:51:43
bacsa,

Monolit hozzászólásához már csak annyit, hogy a parafa és a ragasztó ára valószínűleg a sokszorosa az így megtakarítható energia árának.

2010-09-12
07:08:43
bacsa,

Én meggondolnám többek miatt is a használatát.

- a ragasztója kontakt ragasztó, ami gumi alapanyagú és a teljes felületen le kell kenni az alapot.

- alapvető tulajdonsága hogy a nedvességet nem engedi át

"A burkolóanyagnak használt, hántolt kérget megőrlik. A megőrölt szemcséket a parafában lévő gyanta mindenféle adalékanyag hozzáadása nélkül is rögzíti egymáshoz, de ragasztókkal ez a kötés még jelentősen szilárdítható."

- a lakkja speciális, tehát nem lehet kiváló páraáteresztő festékkel lefesteni.

- ("Többen azt írták más Fórumokon, hogy a kevés beltéri szigetelési lehetőségek egyike a Parafa")

Valóban, mert a kis vastagsága miatt nem kell méretezni a hőszigetelést, de ugyanez vonatkozik a 0,5 cm vastagságú polisztirolra is. Ezek ellenére nem mindenhol használható.
2010-09-12
00:22:54
Üdvözletem mindenkinek !
Én arra szeretnék tanácsot kérni, hogy lehet-e tetőtéri lambériára 3mm-es
ipari parafát ragasztani , ami kicsit javítana a hőszigetelésen?
Ezt majd lefesteném kiváló páraáteresztő tulajdonságú beltéri festékkel.
Fel lehet-e ragasztani , vagy a ragasztás nem tanácsos, mert a ragasztó esetleg meggátolja a parafa légzését? Mi a véleményetek?
Rögzítsem esetleg másképp (ragasztás nélkül), vagy egyáltalán ne tegyem fel, mert esetleg penészes lehet alatta a lambéria?
Többen azt írták más Fórumokon, hogy a kevés beltéri szigetelési lehetőségek egyike a Parafa. Ez valóban így van?
Véleményeket előre is köszönöm !
2010-09-10
12:50:23
Szervusztok!

Tanácsot szeretnék kérni.
Lenen egy tetőtéri szoba, az egyik külső fal penészedik, különösen a füdémcsatlakozásnál (felette padlás van).
Szellőztetés nem segít, az egész épület külső szigetelésére nincs keret.
Marad a fal szigetelése (kb 5nm).
A fal szilikátblokk. Nem tudom jó-e az elgondolásom:
20mm vastag párnafa dübelezve, közé 20mm-es nikecell ragasztva, az egészre párazáró fólia, majd gipszkarton. A párazárófólia elégséges, hogy ne legyen kondenzáció az eredeti falfelületen? Milyen fóliát lehet kapni ilyen célra?
Esetleg létezik valami egyszerűbb, réteges hőszigetelő erre a célra?
iceravenVálasz erre
2010-09-09
18:34:23
Mégegy lehetőség, de talán ez a legjobb. Multipor az ytong terméke, csak elég drága. Majd lesz időm én megcsinálom, aztán megosztom a tapasztalatokat

iceravenVálasz erre
2010-08-24
20:56:54
Belső oldalról az Austrotherm megoldásán kívül létezik egy "emberbarátabb" megoldás, de szintén rizikós a kivitelezése. Kívülről befelé így néz ki: plafontól padlóig lécváz, közé 0,038-as üveggyapot 5cm vastagon, majd keresztlécezés, bele szintén 5 cm üveggyapot, majd vario, vagy hidrodiódás fólia teljes fedéssel, ragasztással, tömítéssel, és gipszkarton. Ez azért "emberbarátabb", mert így nem fogjuk magunkat egy drunsztosüvegben érezni nyáron, a fólia duplex szerepe miatt. Ha belül magasabb a páratartalom (főként télen) párazárást hajt végre, ha alacsonyabb, vagy egyforma (pl nyáron), akkor páraáteresztőként működik, és a páravándorlástól jobb lesz a komfortérzetünk. Ráadásként a nyitott állapotában engedi szellőzni a szerkezetet, ezzel meggátolva a penészesedést. Ami ugyebár halálos is lehet...
iceravenVálasz erre
2010-08-24
20:36:06
Karak!

Semmiképpen ne tegyél alukasírozott gyapotot a padlásfödémre, a többiben egyetértek Robert
2010-07-27
15:39:03
Karak,

Én nem zárnám le jó szívvel felülről a szigetelőt. Oda valamilyen páraáteresztő porfogót tennék (pl geotextil, vagy üvegfátyol kasírozás), a por úgyis megül a vízszintes felületen, ami rontja a tükröző hatást. Egy hőtükör már úgyis van a lemez alatt. Az alu-kasírozást inkább lefelé fordítanám, hogy fékezze a párát.

Biosolar Forum  =>  Hőszigetelés  =>  Belső oldali hőszigeteléslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva