English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Egyéb  =>  Szabályozáslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2011-12-02
12:26:23
Vettem egy Q7-es szobatermosztátot. :)
Egy ismerősöm panaszkodott a háza hőfokszabályozására, nem tudnak egyenletes hőfokot beállítani. Valószínűleg elfáradt a 30 éves mechanikus hőfokszabályozója. Itt jó véleménnyel voltatok a Q7-esről, ezért ezt ajánlottam neki. A beszerzésnél olyan kedvező áron találtam, hogy vettem magamnak is egyet. Előtte nézegettem a paramétereit és találtam nagy hőtehetetlenségű fűtési rendszerhez (padlófűtés) való programot, ami nem +/- 0.2 fok pontossággal szabályoz, hanem +0/-0,2 fok pontossággal, tehát nem engedi a beállított érték fölé menni a kikapcsolási hőmérsékletet. Ezzel reményeim szerint az átmeneti időkben elkerülhető a nagyobb mértékű felfűtéskori túllendülés.
Most az asztalon van mindkét mérő és 0.1 pontossággal egyforma értéket mutatnak, így az is kiderült, nem a Q3-as téved akkorát, hanem az asztali, minőséginek tartott hőmérő siet majdnem 1 fokot. Kezdem érteni, miért fázunk, a hőmérő 20 C fokot mutat, közben 19 fok is alig van.
A hétvégén felrakom és beprogramozom a termosztátot. Reményeim szerint egy jó programmal lehet fogni valamennyit a fűtésen, de legalább komfortosabbá tenni. Ezzel meg tudom szüntetni a reggeli felkelés "hidegsokkját", mert előtte fél órával 0.5 fokkal megemelem a hőmérsékletet, így meleg radiátorokhoz megyünk le. Ezután rögtön le is tudom kapcsolni a távolléti 18 fokra, amire lehűlne idáig, már rég elmentünk. A hazaérkezéskor fokozatosan fűtöm fel a házat (akár fél fokonként), így ha később érkezünk a szokottnál, akkor sincs nagy baj, ha meg hamarabb akkor kézzel átállíthatom. A jelenlegi eljárás: hazaérkezéskor emelek 1 fokot, majd elmegyünk kutyát sétáltatni. Amire bemegyünk, a kintihez képest jó meleg van, majd teszünk-veszünk, vacsorázunk és csak utána kezd feltűnni, hogy még nem érte el a szokott hőfokot, akkor jön a második lépcső. Ezt már magától fogja elvégezni.
Nagyon kíváncsi vagyok, hogyan fog működni a gyakorlatban.
2011-11-03
10:20:36
Előzmény: villam64 #20661#20669
Kb. 1,5-2 méterre a van a fűtőtesttől, a fal másik oldalán is fűtött helyiség van.
villam64Válasz erre
2011-11-03
07:43:34
Előzmény: plaszlo #20660#20661
Azt se felejtsük el, hogy helyiségen belül sem egyenletes a hőmérséklet. Nálam 1 fok differencia is van felfűtéskor a 20 m2-es szobán belül. Tehát nem valószínű, hogy a radiátortól távol elhelyezve a hőfokszabályzó, ugyan olyan gyorsan fog reagálni, mintha közelebb tennénk. Ezek a javaslatok anno, nem a mostan divattá vált időnként lejjebb veszem a hőmérsékletet szisztémára épült, hanem a mindig egyenletes hőmérsékletre. Az északi hideg falra téve, nem mindenkinek szerencsés megoldás. Tehát közelebb téve a hősugárzóhoz, melegebb falra téve, másként fog működni, vagy a helyiség közepén.
2011-11-03
01:06:24
Most megnéztem a Q3-as és a Q7-es műszaki paramétereit az interneten. A Q7-es mérési pontossága 0.5 C fok, a Q3-ra nincs ilyen adat.
A 20 (19) csak annyit jelent, ha 20 fokot akarok a lakásban, 19-re kell beállítanom a hőfokszabályozót. :( Egyébként ha elmegyünk itthonról 18 fokra veszem vissza (esetemben 17).
Na mindegy, nem érdemel több szót. Itt is működött a funkcionális vakság, a Q7 adatait automatikusan a kisebbre is értettem - mínusz programozhatóság -, nem vettem észre, hogy itt nincs a méréspontosságra adat.
2011-11-02
19:30:46
Előzmény: Plaszlo #20649#20650
Értem, nálam magasabbak a hőlépcsők.
2011-11-02
19:17:32
Előzmény: monolit #20646#20649
"A túllendület megoldható kisebb hőfokra programozással."
Igen, de akkor annyival alacsonyabb hőfokon kapcsol vissza. Így is 20 (19) fokra van állítva, ha leviszem alacsonyabbra, nagyon soká kapcsol vissza és akkor már erősen a hidegérzet uralkodik rajtunk.
2011-11-02
18:58:51
Előzmény: Plaszlo #20640#20646
Nekem mindkét típus megvan. A Q7-et a padlóra alkalmazom.

A túllendület megoldható kisebb hőfokra programozással.
2011-11-02
17:30:13
Előzmény: villam64 #20632#20640
A hétvégén lejjebb vettem a kazán hőmérsékletét 50 fokra, így már nincs olyan túllendülése, de azt hiszem idővel az öntanulós lesz jobb nekem.
Csak a formáját modernizálnák már egy kicsit....
villam64Válasz erre
2011-11-02
14:21:14
Előzmény: Plaszlo #20627#20632
Mint írtam régebben, nálam más a lakás paraméterei. Ezért működik is rendesen. Meg nálam, nem +-0,2-re van állítva, hanem 0,2-re. Nem pontos hőmérőt adtak el, hanem 0,2 pontossággal szabályzót. Alacsony hőfokú vízzel, ezt tudja is. Én azért vettem, mert minden napra mást lehet programozni. Ez most bukott nálam, mert a hét minden napjára ugyan az van. Az ismerősöm is meg van vele elégedve. Nála a mechanikus szabályzók jóval nagyobb túllendülést eredményeztek, mert ő is 70 fokon járatja a kazánját.
2011-11-02
12:19:53
Előzmény: monolit #20610#20627
Monolit
azt tudtam, hogy nem öntanuló, de az már elég furcsa egy digit hőfokszabályozónál, hogy nem tud viszonylagos pontossággal mérni. Akkor minek fényezik magukat a +-0.2 szabályzási pontossággal. Mondjuk olcsó volt, de ezért nem is tud semmi extrát, még pontosan mérni sem.
2011-11-01
22:41:45
Előzmény: villam64 #20614#20616
Az általad adott linken található: www.beryl.hu

2011-11-01
21:22:35
Előzmény: plaszlo #20552#20610
Nem tudod kicserélni a termosztátot, mivel a leírásában jelezték hogy nem öntanuló és nem írja ki a pontos értéket.

Ez a típus sok mindent tud, öntanuló:

www.siemensbolt.hu/14-siemens-rev24-ontanulo-nyomogombos-szobatermosztat.html
2011-10-30
10:45:00
Előzmény: villam64 #20545#20552
Nyílt égésterű Ferroli Domina C 24E kombi kazánom van és tény kissé túlméretezett a házhoz képest. Most a fűtővíz a gyári ajánlott alsó értékén van, ami érzetre is jóval több 40 foknál. A felső szinten a radiátorokon Herz thermoszelep van. A ház hőszigetelt, de elég vékonyka a szigetelés.
Nálam ott kezdődik a gond a szabályzóval, hogy eleve 1 fokkal kevesebbet mutat, mint a valóságban van. Összemértem jónak mondható TFA digit hőmérővel és másokkal is, de az 1 fok különbség megmaradt. Így is működik, de állandóan figyelni kell a beállításnál. Beállítom a szabályzót 19 fokra, ami 20 lenne és amire lekapcsol, addigra minimum 20,5 vagy néha 21 a hőmérséklet. Az addig rendben van, hogy még nincs nagy hideg és a fűtőtestekben maradó víz a kazán lekapcsolása után is fűt még, de a +- 0.2 kapcsolási pontosságával kicsit többet vártam volna tőle. Sajnos tavaly vettem amikor a régi programos kezdett szórakozni, de azt szétszedve és kipucolva tavaszig megint jól működött, csak a fűtési szezon végére kezdett megint szórakozni. A nyár végén tapétáztam, gondoltam itt az ideje a cserének, de már lejárt a garija, nem tudom visszavinni kicseréltetni (a kijelző pontatlansága miatt). Érdekes még, a thermoszelepek hőértéke is elcsúszott, a tavalyi értékekre beállítva jóval melegebbet csinál. Azért egy év alatt nem kellene ellanyhulnia.
5 éve lakom itt, a régi termosztát nem hagyta ennyire megfutni a hőmérsékletet, ezért tűnt fel most. Annál viszont hiába teszem rendbe a kontaktusait, a legváratlanabb helyzetekben átállt elfagyás elleni vészfűtésre és 10 fokon tartva a házat. Ez reggelre elég kellemetlen meglepi.
Kicsit drágább, de van egy magyar fejlesztésű programozható termosztát, ami képes megtanulni a ház fűtési karakterisztikáját és még a beállított hőfok elérése előtt kikapcsolja a fűtést, így sokkal egyenletesebbé teszi a belső hőmérsékletet, meggátolja a nagyobb hőingásokat.
Aztán lehet tényleg csak nincs hideg, ha jön a zimankó, helyre áll minden. Megnézem a kazánt, kicsit lejjebb veszem a vízhőfokot amíg nem lesz tényleg hideg.
villam64Válasz erre
2011-10-30
07:06:01
Előzmény: Plaszlo #20509#20545
Én meg vagyok elégedve a Q7-esemmel. A gázkazánomban nincs időjárás követő funkció, így az én vagyok. Most bőven elég nálam is 5 cm szigetelésnél a 40 °C-os fűtő víz. Most tizedekkel néha nálam is megfut a hőmérséklet. Télen a víz hőfok beállításom miatt, örül, ha eléri a beállított hőmérsékletet. Majd ha hidegebbek lesznek, akkor állítom feljebb a fűtő víz hőmérsékletét. Nem ismerem a fűtő egységeidet, de kényelmesen fűtik ki a lakásod. Thermo fejeket alkalmazol az egyes helyiségekben? Az is segít a megfutás ellen. Na szóval, nem a termosztát a hibás. Tény, hogy nem is akar tanulni sem.
zizizuzuVálasz erre
2011-10-28
08:50:49
Előzmény: pali #20515#20520
Köszönöm szépen, beállítom alacsony fokra, és jegyzetelek :)
2011-10-27
20:33:09
Előzmény: zizizuzu #20511#20515
Hidd el nem tud fellépni kondenzáció.
A -21°C-nál is kifűtötte a lakást a 45°C-os előre menő víz.

A radiátorok folytásával tudod elérni, hogy ne melegítse fel pillanatok alatt a házat a víz. Nálam is lassan megy át rajtuk és, ha a kazánba már túl meleg érkezik vissza (~35°C), akkor leáll a láng, de a keringetés nem. Így mindíg melegek a radiátorok. Nálam ez vált be az utóbbi 3 évben, egy fázós feleség és 2 aprótalpú mellett.
2011-10-27
17:14:57
Előzmény: zizizuzu #20511#20513
Zizizuzu,
most még nincs hideg, alig kell fűteni. Ma hajnalban arra ébredtem, hogy fázom, azt hittem leállt a fűtés. Lebattyogtam a földszintre és semmi probléma nem volt, a beállított hőfokot tartotta. Olyan keveset kell fűteni, hogy nekem is teljesen kihűltek a radiátorok. Ahogy jönnek a hidegek, egyre magasabb hőfokú vízzel kell majd fűteni és egyre többet fog menni a kazán. Ekkor már lesz rendesen hőérzet a radiátorok közelében.
Az előző lakásom 30 cm-es tömör téglás volt szigetelés nélkül (még a kor is stimmel), de amikor nagyon hideg tél volt a 60 fokra beállított kazán alig kapcsolt ki. Alacsony hőfokon a kondenzációs kazánok működnek jó hatásfokkal, a normál kazánok magasabb vízhőfokkal energiatakarékosabbak.
Érdemes játszani vele, de igazán alacsony hőfokkal csak a jól szigetelt házakat lehet fűteni, viszont ott többen mondták, hiányzik a fűtőtest sugárzó hője.

Majd figyelem a hőfokszabályozómat, lehet a meleg radiátorok túllendülése fűti fel annyira a házat nálam és mivel lassan és nem egyenletesen hűl le, azért tűnik ilyen ingadozónak a hőmérséklet.
zizizuzuVálasz erre
2011-10-27
16:58:37
Előzmény: Plaszlo #20509#20511
Plaszlo,
ami az elmúlt 1 hónap tapasztalata: a mostani helyén a termosztát jellemzően fél fokos túllendülést okoz, tehát 20,5 fokra beállítva a szoba olyan 20,2-21 fok körül ingadozik.
Ami engem inkább zavar, hogy a beállított 18-21 hőfokot már 60 fokos vízzel is 1 óra alatt eléri, után pedig a 21 fokot soso 3 óránkénti 15 perces ráfűtéssel tartja, emiatt hidegek a radiátorok a köztes időben, ami meg hőérzetben rossz. Szívem szerint 45 fokkal működtetném, a radiátorok langyosan tartása miatt, de félek a kondenzvíz megeszi az turbócsövet/kazánt.
Bár alább olvastam pali javaslatát/véleményét, hogy nem lép fel kondenzáció, szóval nemtom :)
zizizuzuVálasz erre
2011-10-27
16:21:19
Előzmény: pali #20504#20510
Köszönöm a választ!

A gépkönyvét egyébként átbújtam, de sehol sem találtam benne utalást a termosztát-moduláció kapcsolatra. Valószínűleg azért nem, mert ahogy mondtad, független a kettő.

Amit nem említettem, hogy 70 éves a házikó, nagyméretű, szürke tömör téglából készült fallal, szóval a fal olyan U=0,3 körüli lehet.
2011-10-27
15:06:31
Előzmény: zizizuzu #20503#20509
Zizizuzu,
nekem ennek a szobatermosztátnak a kisebb Q3-as változata van otthon, de eddig nem volt meggyőző. Ahhoz képest, hogy +-0,2 C fok pontossággal kapcsol, nagyon össze-vissza alakulnak a hőfokok otthon. A régi sokkal egyenletesebben szabályozott. Ha van a tiedről már tapasztalatod, oszd meg velem légyszíves.
Ha ennyire rapszodikusan fog szabályozni, inkább veszek egy magyar gyártmányú öntanulós digitális szobatermosztátot.
Szerintem magasabb fűtővízzel, 60 C fok környékén jobb a hőérzet, mint az alacsonynál, de ez egyéni ízlés kérdése. Nekem most még elég alacsonyra van véve a vízhőfok, de még a beállított hőfokon is hidegnek érzem a lakást.
2011-10-27
14:30:37
Előzmény: zizizuzu #20503#20504
Szia Zizizuzu!

A lángmodulálást a kazán csinálja, nem a termosztát. Rákötheted.
Kazánod adatlapja itt: - www.webshop.szatmari.hu/oscommerce/product_info.php?products_id=1224 .

A 10cm-es szigetelnél a 40°C előremenő elég kell, hogy legyen. Nálam 7cm van fent és 45°C-os előremenővel dolgozok már pár éve a kazánom. Tökéletesen dolgozik, de túl nagy hőmérséklet különbséget beállítani nincs értelme, max 2°C. Nem tud kialakulni kondenzáció, nem úgy tervezték a kazánt.

Üdv: Pali
zizizuzuVálasz erre
2011-10-27
14:11:06
Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne, hogy a Westen Pulsar D 240 Fi típusú kazánom összepárosítva egy Q7-es rádiós termosztáttal tud-e lángot modulálni? Vagy egyáltalán hogyan tudnám ezt megnézni.

A másik kérdésem nem teljesen a kazánhoz kötődik, de azért rokonszakma :).

Előremenő vízhőmérséklet. Konkrét véleményt nem nagyon találtam, normál turbós gázkazánhoz. Alacsony legyen, 40-50 fok, vagy magasabb 70-80? Mikor gazdaságosabb, tekintve az esetleges kondenzációs ártalmakat, savasodást, többszöri ki-be kapcsolgatást?

A házon 10 centi polisztirol van, födémen szintén 10 centi szálas, egyébként 10x10-es kockaház.

Sajnos a szerelők a környéken nincsenek felkészülve ilyen bonyolult kérdésekre, a beüzemelő meg, hát elég érdekes :).

Előre is köszönöm a segítséget.
2011-10-23
18:11:04
Előzmény: sándor #20349#20360
sandor

"""

Nekem anno megadatott, hogy ingyen hozzájuthattam volna egy (ami) világmárka épületszabályzó vezérlő rendszeréhez, némi szivességért cserébe. Ennek több mint 15-18 éve. Már akkor számítógép nélkül rajzolt folyamatábrát, csőrendszert. Benne volt az összes rajzjel, szimbólum, és érintőképernyős volt.
Sajnos a kiegészítők többe kerültek volna, mint a teljes fűtésrendszer. Szellőztetni és árnyékolni meg nem is akartam.

Lehet, hogy el kellett volna fogadni, de sajnos referenciának a mi körülményeink nem feleltek meg.
Utána PLC-re akartam pakolni, de az meg direktben kezelhetetlen lett volna a családnak. Ráadásul még mindig sok csatoló, átalakító elemet igényelt volna.

Pénzünk fogytán maradt a kapcsolóóra.
Egészen sokáig négy öt aktivált programmal futott a fűtés. Akkor kellett bővíteni, amikor volt egy olyan tél, hogy napokig csak -10 fokig melegedett fel a hőmérséklet napközben. Azóta van ez, de a fagyos programok általában ki vannak kapcsolva.

Nagy előnye, hogy a fűtéskapcsolót bárki be tudja kapcsolni, a termosztátot nem állítgatja el senki. A programhoz nem nyúlkál, mert nem látszik és nem is tudnak róla.
Szóval nyugi van, mert gáz az nálunk sincs. Mi is a tárolóból kell gazdálkodjunk.

Érdekes, de most szakadt három kazán a nyakamba. A tavaly téli kandalló/gázkazán és egy öreg ÉTI kiváltása egy "minimum" FÉGesre.
50 méteren belül van a város két legnagyobb kazán és fűtéstechnikai boltja. Amikor kiegészítő elemeket keresek, sehol sem kapok. Még soha senki nem rendelt tőlük.! Sem egy szobatermosztáthoz, sem egy kazánhoz való külső hőmérséklet érzékelőt, de még egy fordított működésű EMOTEC szelepmotort sem.

Eddig a FÉG finomghangolását kezdtem el, mert nagyon sokat fogyasztott az alapbeállításon. Még nem tudom a jelleggörbéjét megváltoztatni, mert nincs érzékelőm, de máris sikerült 10%-os fogyasztás csökenést elérni.
A szerelők felhúzzák a vállukat. Ők csak bekötik a kazánt, a többi nem az ő dolguk. Még nem sikerült megtalálnom az illetékes elvtársat, aki a beüzemelt kazánt be is hangolná a rendszerhez.
"""

erdekes temat boncolgatsz

a szabalyozasrol:
az egyeduli, amitol en felek az az, hogy ha masnak kell majd a rendszerhez hozzanyulnia. Egy "atlag" de talan egy "atlagon feluli" futesszerelo sem fog tudni mit kezdeni a mi egyedi rendszereinkkel, foleg a PC vezerlesuekkel.

Ezt bevallaltuk, amikor erre az utra leptunk:)

mivel mar nem csak en hasznalom ezt a rendszert, hanem a szuleim is, muszaj volt egy olyan iranyba eltoljam, ami a legkevesebb plusz munkat igenyli reszukrol. Az o idejukben meg termosztat sem volt, max a gazkazanon volt egy homerseklet beallito es egy kapcsoloora, ami 06-08 es 16-20 kozott bekapcsolt.
A vegyes tuzelesu pedig addig egett, amig volt parazs.

Ehhez kepest a padlofutes es a puffer egy egetveroen mas rendszer, de ugy erzem, 1 szezon alatt ezt is kitanultak. Most mar egyre batrabban "kapcsolgatjak" a feluleten a beallitasokat.

Mivel internetrol is elerheto, barmikor hozza tudok nyulni, ha valamit nem ertenenek, vagy elallitodna. Szamomra ez volt a fo kovetelmeny, ezert is mentem ebbe az iranyba.

eddig jol vizsgazott a csokkentett ejszakai homerseklet.

a finomhangolasrol:
bizony bizony: a gepkonyv. De sokminden le van abba irva! Es egyik szerelo sem teszi hozza: es ki fizeti ki azt a tobbletkoltseget, amit a hibasan bekotott kazanok miatt kell kifizetni? A javitasert, a tobblet tuzeloanyagert, a szetegett kemenyert.. stb

Mintha csak az en regi szerelomet hallanam. Nem jartam en sem jol az elolvasatlan gepkonyvvel.

sokszor en is azon kapom magam, hogy egy egy kazanpakolas utan csak ulok a kazan elott, es a levegonyilason at kemlelem a tuzet. Nezem a kek langok jatekat, es probalom megtalalni, hogyan tudnek minel hatekonyabban tuzelni a kulonbozo tuzeloanyagokkal. Hivjuk hobbinak, de kis orom is orom,ha az ember rajon egy ket fogasra:)

2011-10-23
01:38:04
Előzmény: plaszlo #20327#20328
plaszlo:

sajnos a mi hazunk tetotere nagyon gyengen szigetelt (itt alszunk) Plusz en huvosben szeretek aludni, reggel melegre kelni. Mivel nekunk nincs gaz bevezetve, okosan kell gazdalkodjak a pufferben eltarolt meleggel.

sandor:
van az a bizonyos KISS szabaly, amit robert is emlegetett mar (Keep It Simple, Stupid!), amit most igyekszek en is betartani.

Osszehoztam a mai szabad estemen az elso verziot.
Amit tud:
-betettem gombokat a konnyebb kezelhetoseg erdekeben:
-futeskorok ki-bekapcsolas (engedelyezes), hofokok +/-
-ujdonsag: napszakvaltas - nappal/ejszaka/automatikus (22h->06h ejszakanak szamit)
-ujdonsag: kiszineztem:)

Gyakorlatilag annyi, hogy ha ejszakai modba valt, akkor 15%-kal csokkenti a beallitott homersekleti ertekeket.
Ez elegendo ahhoz, hogy kikapcsolja a radiatorokat, es engedjen a padlo homersekletebol is.

mivel mi eleg kaotikusan vagyunk itthon, nemigen tudom megmondani 1 hetre elore, hogyan fog alakulni a futes igeny, de ezzel a felulettel azt gondolom egyszeruen be tudom majd allitani 1 napra elore.
www.i-house.hu/haz/zrinyi/online/

2011-10-23
00:10:37
Előzmény: zsezse #20322#20327
Zsezse,
Egy jó hőszigetelésű házban biztos nem probléma a fűtőtestek lekapcsolása éjjelre, főleg ha van padlófűtés is, nekünk ez nem megy. Tudom vannak akik csak hűvösben tudnak aludni - többnyire én is ilyen vagyok -, de télen jól esik kicsit melegebben aludni. Tetőtérben ez könnyebben kivitelezhető, csak a hálóban van melegebb.
Tavaly egész télen spóroltunk, variáltam a hőfokokkal, 19 fokban fagyoskodtunk, csak akkor emeltem a hőfokot, ha már fáztunk és a végén alig lett eredménye - kb. 15 m3 megtakarítás az előző évhez képest.
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Egyéb  =>  Szabályozáslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva