English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Egyéb  =>  Szabályozáslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2011-12-10
02:10:17
Én sem hittem volna, hogy ilyen port kavar ez a téma. Bevallom, egyelőre élvezem a termosztát működését, nem kell tekergetnem, állítgatnom, csinálja a dolgát, ahogy kívánom.
Viszont sajnos még fel sem szereltem a másik termosztátot, de már hallom komoly veszekedések vannak miatta. Az egyik fél szeretné, ha az állandó termosztát tekergetés miatt 5-6 fokos kilengésekkel működő fűtés végre egyenletes képet mutatna, a másik fél meg ragaszkodik a tekergetéshez. Ha az egyikre rájön a hőhullám letekeri a termosztátot, a másik fázik, ha visszatekeri, a hőhullámos csapkod és nyitogatja az ablakot. Este meg befűt a cserépkályhába míg tévét nézi a jó melegben, de előtte alaposan letekeri a szabályzót, hisz ő fűt a cserépkályhában, de így a lakás többi részén 18 (éjjel van hogy 16)fok alá megy a hőmérséklet.
Egyébként a cserépkályhás szoba a leghidegebb, elkél a kiegészítő fűtés és a jelenlegi termosztát sem itt van elhelyezve, hanem az előszobában, az ajtó fölött.

Villám
mondanál néhány hasznos szempontot a termosztát elhelyezésére?

A leírt nagy hiszterézissel működő termosztát a nagyszoba ablakkal szembeni falán volt elhelyezve szabályos magasságban, fűtőtest nem volt a közelében, sem nyílászáró. Minden oldalról épületen belüli fal vette körül, illetve a hall felé egy boltíves átjáró a közelében, ami így egy légtérnek volt tekinthető és szintén fűtött. Nagyjából az épület közepén, se lámpa, sem tv nem volt a közelében, ami módosíthatta volna a környezete hőmérsékletét. Belmagasság 3,2 m.

Sándor,
nem féltem az immunrendszerem, elég változatos a napi környezeti hőmérsékletem. Reggel indulás előtt némi téblábolás a kertben a kutyával, majd a munkahelyemen változatos hőmérsékleti viszonyok, mert egy rakás....a központi fűtésrendszer, hol felgyulladok, hol fázom. Amint hazajövünk megyünk kutyát sétáltatni, majd még kicsit a téblábolunk a kertben tovább fárasztva a jószágot, diótörés, madár és kutyaetetés, utána a viszonylag egyenletes hőmérséklet a házban. Most már késő éjjel van és már több mint egy órája az éjjeli alacsonyabb hőmérsékleten van a szabályozó, pulóverben ülök a gép előtt és nemsokára megyek aludni, holnap menni kell a piacra. Talán megmaradok még egy ideig.
payagyerekVálasz erre
2011-12-10
00:32:57
Nagy kőbe nyestük a fejszét ezzel a szabályzással kapcsolatban! :-)

Szerintem mindenkinek igaza van. Persze Sándor bátyám is rátapintott a lényegre, miszerint az ember is 1 hisztérikusan változó tényező. Ha bezabálunk, máris melegünk van, mert "égeti a pacalt a belünk". Hó végén, mikor éhezünk, reszketünk, mint a kivert kutya. :-)
Meg persze néha teszünk is ezt-azt otthon, néha meg lustálkodunk annyira, hogy a szívünk sem óhajt verni.
Ezekre szabályozni lehetetlen.

Amit tehetünk: (szerintem)
Az energiamegtakarítás végett a lehető legstabilabban tartunk olyan hőfokot, ami megfelel a leggyakoribb közérzetünknek.
Ezért vagyok én úgy, hogy precíz szabályzó, de körültekintően elhelyezve, mert a "leggyakoribb közérzetünk" változik a házunk miatt.
Gondolok itt arra, hogy:
Ha pl. csak +10° van odakint, akkor nem oly hidegsugárzók a falak, így megteszi a 21° tartása.
Ám ha lekókad a kinti hőfok -10-re, heves széllel ötvözve, akkor már jobban dominál a hőérzetünkön a megnövekedett hidegsugárzó fal. Ekkor már nem elég a habtestünknek a 21°, hanem 23-24-et is kierőszakolnánk a fűtésből. (Épp azért, mert hideget sugároz ránk a fal.)
És itt jön képbe a szabályzó elhelyezés!
Ezért gondolom én azt, hogy az énféle kukázott külsőszenzoros szabályzót úgy kéne elhelyezni (a szenzorát), hogy 1 külső határoló falhoz közel, mondjuk 1 centire a levegőben. Ekkor érzi a szobalevegőt, de el (le-) tudja húzni az érzékelését a fal hidegsugárzása. Vagyis épp akkor növeli meg automatikusan a hőfokot, mikor kell.

Persze ezek a valószínűségek csak kertesháznál lehetnek igazak és a hőszigetelés függvényében is változnak. Falfűtésnél már nem igaz, mint ahogy "méhkaptár-szerű" épületeknél (pl. panel, vagy a ma divatos szóval lakópark) sem, aholis körbefűtik egymást a szomszédok, mintegy falfűtés-szerűen.
És ha az előbbi gondolatmenetem valóban igaz, akkor annak az a következménye, hogy igenis érdemes a kis hiszterézisű szabályzóba fektetni, mert megtérül.
De nagy hőtömegű fűtésnél mindenképp, mert azok eleve bődület lomhák és nem kéne a gyengébb szabályzással méglomhábbá tenni, belengetni a fűtést.

Mindemellett sunyiba bevallom, nekem is figyel 1 kézikapcsolási lehetőség.

Na meg az egyik ember ilyen, a másik meg olyan. Van aki észre sem veszi a 3-4° hőingást 1 nagyhiszterézisű termosztátnál.
2011-12-09
22:54:56
Előzmény: monolit #21827#21830
Szerintem te félre "ismersz" engem. Én mindig is nyitott voltam az új dolgokra, alternatív megközelítésekre. Viszont, ha valamilyen divatos (műszaki) megoldásnak nincs meg a műszaki alapja, használata nem indokolt, vagy netán több a hátránya mint az előnye egy hagyományossal szemben, akkor azt én elvetem.
Én nem csak mint felhasználó jártam körbe a termosztát témakört.
Építettem már mikrovezérlős programozható termosztátot, ment róla a házam két évig. Először hiszterézises volt, aztán öntanuló lett, majd PID-essé vált. Egyetlen funkciót nem használtam benne, a programozhatóságot. Aztán áttértem a mikroszámítógépre, a PID-ből csak a P tagot használom, az ID tagok értéke 0. Egyszerűen nincs rá szükség. Sok kontroll mérést csináltam (30 éves mechanikus termosztáttal is), illetve csinálok.
Amit tapasztaltam, hogy a hőmérséklet az egyik legnehezebben mérhető fizikai mennyiség. Leginkább a gáznemű anyagok esetében. Egy szobán belül nagyobb eltérések lehetnek a levegő hőmérsékletében, mint a legrosszabb termosztát hiszterézise. Akkor még a sugárzó felületek mérés befolyásoló hatásáról nem is tettem említést. A külső-belső fal problematikát már említette Paya, de ott van még az ablak, a radiátor, az elektromos berendezések sugárzása.
A különböző működési módú termosztátok mind-mind más elhelyezést igényelnek. Ki figyel erre? Van egy két hibásan berögzült ökölszabály az elhelyezéssel kapcsolatban, mindenki azt alkalmazza, oszt' csókolom. Utána meg jönnek a verdiktek.

A téli gumival kapcsolatban majdnem igazad van, csak éppen fordítva. :-)
A második autónkon, amivel keveset közlekedünk, téli gumi van és nem cserélgetjük.

T.
2011-12-09
21:42:21
Előzmény: takyka #21773#21827
Hasonlóságot vélek apósom és közted, aki a téli gumit ugyanígy nem méltatja semmire, igaz még soha nem is használta :).
2011-12-09
21:30:03
Előzmény: kunzoli #21754#21825
"Teljesen egyetértek, kivéve a déli ráfűtést."

Rossz hőszigetelésű házaknál van létjogosultsága, sokan emiatt küzdhetnek a penészesedéssel. A hideg falon a hőhidakon kicsapódik a főzés-fürdés párája.

Könnyűszerkezetes házaknál ez a jelenség nem tud kialakulni, mivel ott a főfal nem tud lehűlni.
2011-12-09
12:33:18
Nálam is 7évig mechanikus termosztát volt,működött de elég sokszor bele kellett nyúlni és egyre nagyob lett a ki-be kapcsolás közti különbség.A teljes padlófűtés miatt,ha nem nyúltam bele nagy volt a hőingás,a Q7-el sem lett észrevehetőbb a fogyasztáscsökkenés de sokkal komfortosabb és nem kell belenyúlkálni.Azt már kikisérleteztem,hogy a renszer lassúsága miatt 1C-nál nagyobb különbséget nemszabad engedni (egy hétvégén nem voltunk itthon és le vettem 3C-al a hőmérsékletet) mert a felfűtéssel 3x-annyi gázt fogyaszt.Szerintem,hogy kinek milyen termosztát jön be az kényelem,épület és főleg a fűtésrendszer függvénye.Amikor kicseréltem a termosztátot kb 3000ft-volt a mezei és a Q7-es között=20 3m gáz ára.

Üdv!
2011-12-09
11:09:06
Előzmény: Plaszlo #21768#21774
"A hiszterézishez csak annyit, a régi lakásomban lévő MMG mechanikus szabályozó elég nagy ki-be kapcsolási hiszterézissel dolgozott és nyugodtan állítom, érezhető volt a minimum-maximum közötti különbség."

Tegyük hozzá, a hibás elhelyezés miatt!

T.
2011-12-09
11:07:34
Előzmény: zb0 #21761#21773
Egy hagyományos építésű, radiátoros fűtésű házban, jól elhelyezett hagyományos termosztát tökéletesen működik. Végeredményben nem szabályoz pontosabban egy "olcsó" programozható termosztát sem!
Ha neked megfelelő az egyenletes hőmérséklet tartás, vagy a kézi állítási lehetőség, akkor nem érdemes digitális termosztátba pénzt ölnöd.
Ahhoz, hogy az állandó hőmérséklet változtatgatással pénzt tudjál megspórolni, akkora változtatásokra van szükség, ami a komfortérzet rovására megy. Folyamatosan 0,5-1°-al alacsonyabb hőmérséklet + pulóver kombinációval jobban jársz...
Egy faház, atom stabil napirendel más téma, ott megérheti.

T.
2011-12-09
10:45:51
Előzmény: zb0 #21761#21768

úgy látom te nem érveket kerestél a programozható termosztátok mellett, hanem egyszerűen igazolni akartad a mechanikus szabályzóhoz fűződő érzelmi, vagy gazdasági szálaidat. Persze ez nem gond, csak olyan csúsztatásféle, feldobod a labdát, de eszed ágában sincs váltani.
A hiszterézishez csak annyit, a régi lakásomban lévő MMG mechanikus szabályozó elég nagy ki-be kapcsolási hiszterézissel dolgozott és nyugodtan állítom, érezhető volt a minimum-maximum közötti különbség. Ez távolról sem űrtechnika és szerintem bőven a megléphető árkategóriába kerültek ezek a kütyük. Nekem nagy problémám a reggeli felkelés, utálok kikelni a meleg ágyból. Amióta működik a programos, felkelés előtt kemény 0,5 C fokot emelve a hőmérsékleten, elértem azt, hogy minden alkalommal melegek a radiátorok, nem csak véletlenül. A fél fok ellenére óriási érzéskelésbeli különbség, egyszerűen meleg van, máris nem olyan nyomorult az ébredés. Nekem ez már megérte a beruházást, tovább nem kell fűznöm az előnyeit.

Bár totál érdektelen tényező, de szép a háttérvilágítása is. ;)) (ez olyan szőkenős indok)
2011-12-09
09:54:22
Előzmény: zb0 #21761#21765
zb0,

Gázfűtés, vagy puffertárolóval ellátott szilárd tüzelésű kazán esetén jelentősen növelhető a komfortérzet és csökkenthető a fogyasztás egy digitális szabályzóval (amit azért nem neveznék számítógépnek).

Egy puffer nélküli vegyes kazán esetén majdnem minden szabályzó pénzkidobásnak számít.
Ha jól emlékszem neked egy kivénhedt rendszered van, amit addig úgy sem lehet szabályozni, amíg nem modernizálod.
Ha majd felújítod, akkor érdemes lesz néhány ezer forintot rááldozni, mert néhány hét alatt alatt visszahozza a többletköltséget. De addig nem érdemes, mert egy szabályzó sem fog begyújtani helyetted :)
Habár nevezhetjük a jelenlegi üzemmódot is digitálisnak: 1=ég a tűz, 0=nem ég a tűz :)

villam64Válasz erre
2011-12-09
09:25:20
Előzmény: zb0 #21761#21764
Egy két megállapítás nem egészen igaz.
- Az ár az enyémnél házhoz szállítással 6500. A mechanikus alig olcsóbb. Payagyerek szindróma alapján igen, vagy hogy én is kaptam kidobott mmg-set.
- Van amelyik felejt, de a többség nem, nem felejtő memóriát használnak.
- A villámcsapás nem károsabb, mint a mechanikusnál. Mert nagy része elemről megy.
- Valóban eldobhatóra tervezték.
- Mindenki azt használjon, amire igénye van.
2011-12-09
00:06:26
Előzmény: monolit #21749#21754
Teljesen egyetértek, kivéve a déli ráfűtést.
Ez szerintem kihagyható (kihagyandó), mert a fal két oldala közötti hőmérséklet különbség is jelentős összetevője a hőveszteségnek.
Lásd a mennyezetnél természetes módon létrejövő melegebb légréteg, - az oldalfallal azonos hőtechnikai adottságú rétegeken keresztül is -, fajlagosan több hőenergiát lop ki a házból, mint mondjuk a fal alsóbb szintjein, csupán a hőmérséklet különbség miatt. Amikor bent is hűvösebb van, kevesebb ez a kiáramlás, és a fűtőtest működési szünete idején, a mennyezet alatt is kevesebb meleg levegő, így hő pang hiába.
Nekem 3200-ról 2100m3-re sikerült leszorítanom az évest (122m2/330m3/+ a meleg víz), s ebben jelentős szerepe van, - persze mások mellett -, az elektronikus vezérlés, és a termoszelepek következetes, bár még manuális kezelésének.
Ahol éppen nem vagyunk, ott max. temperálunk, ahol vagyunk, ott 19,5°C (éjszaka) és 21°C (tévézéshez, fürdéshez) között szabályozunk. Főleg 20,5°C a jellemző napközbeni érték.
Így kellemesen elvagyunk, bár nem pólóban, és nem boxerben...

2011-12-08
21:18:19
Előzmény: zb0 #21743#21749
Mire felkelsz, már meleg van.

Munkába mész, leszabályoz. Délben kissé ráfűt, ne hűljön le túlzottan a ház(falszerkezet kialakítás függő).

Mire hazaérsz, már a meleg lakás fogad.

Mire nyugovóra térsz, már az esti hőfokra áll át.

Rapszodikus életvitelű embereknek nem igazán alkalmas :). Ahogyan anyámnak sem, ő imádja tekergetni a régi mechanikusat. Spórolás céljából, amihez a hőn tartás persze nem tartozik hozzá így semmit nem spórol meg,(sőt) de az érzést azt megadja :).

payagyerekVálasz erre
2011-12-08
19:35:06
Előzmény: zb0 #21743#21747
Én könnyen vagyok, mert kukázom őket, így nem kerül sok lóvéba.

A pontosságuk miatt kényelmes a fűtés és egyúttal takarékos is. Nem leng. Az említett Dixell vezérlő hiszterézise is állítható, akár 0,1° precizitású szabályzásra. Ez akkor fontos, ha nagy hőtömegű a fűtés (pl. padló).
Ha lusta padlófűtést vezérlünk analóg mechanikus termosztáttal, akkor bődület lengése lesz. Ha hűl a kecó, egyszercsak megfázik a nagy hiszterézisű termosztát. Ekkor nagyszánalmasan bekapcsol és elkezdi lomhán melegíteni a sok tonna hőtömeget. Eltelik 1-2 óra, mire enyhén langyi lesz a padló és elkezdi megérezni a lusta termosztát. Ekkor kikapcsol. Ám a padló még tovább fűti a kecót!
Vagyis marhahideg van, mikor bekapcsol és marhameleg lesz, mikor már rég kikapcsolt. Ha ez este történik, akkor még elaludni sem lehet a túlfűtés miatt. Csak hánykolódik az ember, miközben még a fűtésszámla is eszébe jut.

Kis hiszterézisű digitálisnál nincs ilyen. PID-nél pláne, mert ugye sasolja a kecó "hőténykedését" és aszerint kombinál. Annak ellenére, hogy a házunk viselkedése egész télen folyamatosan változik a kinti hőfok függvényében.
Mindig törexik a túlfűtés-mentességre.

Bár szerintem evvel nem mondtam újat.

1 kis pótlás:
Röhejes, de számomra igen fontos, hogy a szoba túlvégéből is lássam az aktuális hőfokot. Bár ez csak az én mániám.
2011-12-08
19:31:06
Előzmény: payagyerek #21745#21746
Payagyerek,
"Bár azt nem tudom, hogy kis hőtömegű házban mennyire jó ez az állandó (nem programozható) vezérlő."
Én is erre gondoltam, ezért vettem programozhatót. Nem tudom fog-e annyit hozni a konyhára a hőmérsékletekkel játszadozás, de egy próbát megér. Úgy vélem a kis veszteségek csökkentése is megtakarítás.

zb0,
eddig is levettem a hőfokot a házban amikor elmentem otthonról, de állandóan nyomogatni kellett a gombokat hozzá. Most ez automatikus, amire hazaérünk már kezd meleg lenni, meg reggel felkeléskor kap egy kis fűtéslöketet a ház, így nem annyira didergős a meleg ágyból kimászni.
Villámmal egyetértve, jó dolog beprogramozni, még ha oly egyszerű dolog is, jó nézni, érezni, hogy helyetted dolgozik.
A mechanikus hfszabályzóknak elég nagy a hiszterézise (2 fok is lehet), nem kellemes ha alacsony fokon van tartva a fűtés. Ezzel sokkal egyenletesebb a hőmérséklet, pár tized kilengéssel működik, de bőven 1 fokon belül van.
payagyerekVálasz erre
2011-12-08
19:15:49
Előzmény: plaszlo #21732#21745
1-ért jön 1 komám, 1 marad néköm, 1-et meg küldhetek. Csak nézd meg mennyiért tudsz PT100 szenzort venni a környékeden, mert az nincs több itthon.
Persze az igazsághoz hozzá tartozik, hogy van még 3db a MÉHészetben, csak már van érdeklődő a komplett vill.szekrényre, amiben csücsülnek. (2db szekrény volt, az egyiket kifiléztem.) Ha mégsem viszik a másikat, akkor enyém a többi 3 vezérlő is.
Úgy legyen. Ámen. :-)

Bár azt nem tudom, hogy kis hőtömegű házban mennyire jó ez az állandó (nem programozható) vezérlő.
2011-12-08
13:31:12
Előzmény: payagyerek #21731#21732
Payagyerek,
te is tudod, erről szól a fogyasztói társadalom, mindig újat vegyél. A házimozink 4 éves, de a szélesvásznú filmeknél egyre többször ledadog, nem bírja feldolgozni. Bosszantó, de nem fogunk újat venni, mert ezen kívül semmi baja, de már megvan a kényszerítő erő a vásárlásra.
Sok mindenben egyetértek veled, és igazad is van, de a konkrét esetnél maradva, hacsak nem küldesz egy ilyen szabályozót (természetesen nem ingyen) akkor marad a Q7 és remélem most kitart egy darabig. Már régóta szemezek a Beryllel, de megint győzött az ár.
Faházban élek, nekem nincsenek nagy hőtehetetlenségű falaim, úgy érzem a esetemben veszteségesebb az egyenletes hőn tartás a magasabb hőveszteséggel, mint pár fokot visszafűteni este. Majd kiderül tavaszra, mire mentem vele.
payagyerekVálasz erre
2011-12-08
12:38:30
Előzmény: plaszlo #21717#21731
"De azért ne legyen már hülye ember, aki megvesz egy Q7-es szobatermosztátot!"

Nem akartam senkit megbántani. Soha nem az a célom. Csak azt írtam, hogy tele vannak a kirakatok szó szerint félkész termékekkel!

Az persze megintcsak egyéni szubjektív dolog, hogy a mai erőszakolt divat a csicsás, kerekded, úgymond (****) alakú "formatervezés". (Már ha annak nevezhető.)
Meg kell nézni, milyen készülékek csücsülnek a kirakatban. Pl. kalácsformájú minihifi, girbegurba "kivezérlésjelzővel", ami ráadásul hisztérikusan fickándozik, de valós dolgot mégsem mutat.
Néha látni WC-csésze formájút is! Az ember késztetést is érez, hogy rá kéne sz..rni. :-)

Nyugodt szívvel felvállalom, hogy hányingerem van a gusztustalan portékáktól! Nekem a letisztult, valóban műszaki formák tetszenek. Nem hangszórós WC-csészét akarok a konyhába, rádióhallgatás céljából!

De nézzünk szét a komolyabb dolgok irányába:
Mondjuk adott 1 TV, amin van USB lik. Erről le tudunk játszani bizonyos formátumokat. De nem mindet! Ahhoz újat kell venni! Ám TV adást felvenni USB-re, mégsem lehet! Ha ilyen alapvető dolgot akarunk, akkor várjunk 1 évet, mire kijön az új, módosított széria és vehetünk megint TV-t.
Van olyan "nagyhíres" Sony vinyós DVD felvevő portékám, aminek az USB-jéről fényképeket le lehet játszani, de filmet már nem! (Mert az olyan nagyonbonyolult lenne.)
Ezért mondom, hogy félkész portékák.
De ha belegondolunk, ez a 16:9-es képarány is 1 világméretű átb@szás. Semmihez sem passzol, ráadásul nem is igaz az állítás, hogy szélesvászonban lát a szemünk.

De visszatérve az ON-ba:
Ti is mondtátok itt 1 páran, hogy az említett termosztát újabb kiadása, már módosított, javított szoftverű. Vagyis aki előzőleg megvette az akkori legújabbat, még jó drágán, az valójában félkész terméket vett a mostani ugyanolyan, de már módosítotthoz képest?
Mindemellett bevallom, nekem is van itthon 4db "működő", de valójában használhatatlan Computherm "termosztátom". Én is beszoptam párszor.
Arra is rájöttem, semmi megtakarításom nincs avval, ha összevissza programokon járatom. Míg odavagyok dolgozni és hagyom lehűlni a kecót, ha hazajövök, vissza kell fűteni. Egálba jövök ki, ha mindig 1 hőfokon tartom.
Csak akkor lenne értelme, ha elmennék "nyaralni" 2 hétre.
Elemkérdés.
Nekem még 1 elemgarnitúra sem tartott 1 szezonnál tovább.
Ezzel szemben a rikító fényű Dixell vezérlő 3W-ot eszik, mikor be van kapcsolva. Ez az Omron állítólag 7W-ot, de kapcsolóüzemű kistáp van benne, amiről el lehet képzelni, hogy valójában mennyi az annyi.
Persze az is érdekes, hogy manapság LEDvilágítási mánia van, merthogy csekély a fogyasztása. Mégis ez esetben úgy párosít az emberi "tudat", hogy ha nagy fényű LED-kijelzős termosztát, akkor az nagy fogyasztás!

De hagyjuk magamat. Vegyük a normálfelhasználású muteromat. Aki természetszerűleg tök analfabéta a műszaki dolgokhoz. (Már csak a kora miatt is.)
Ám azt Ő is tapasztalta annó, hogy a padlófűtésére 1 fabatkát sem ért a computherm! Akkora lengéseket produkált, hogy 5-6° differencia is volt! Átmeneti hőmérsékletű időben még lakhatatlanná is tette a lakást!
Mikor betoppantam hozzá, köszönés helyett mindig az volt az első szava, hogy "Fiam. Programozd már át a fűtést!".
Meguntam. De nagyon.
Mondtam néki, hogy "Kapd be te a lőcsöt Muter a kínlódásoddal! Teszek fel más vezérlőt." :-)
Azóta nuku birizgálás, folyamatosan 21°-ot tart és remekül! Már csak elfeledett emlék a régmúlt kínlódása.

Persze ezen írásom ismét félreértelmezhető és lenézőnek tűnhet. Ennek ellenére, kérlek ne értsétek félre. Nem az a célom. Csak azt próbáltam vázolni, hogy a mai energiatakarékos időben könnyen lehet cumizni a vezérlőkkel annak ellenére, hogy annó a tekergetős analóg mechanikus MMG-AM termosztát is megfelelt.

Bár nem láttam még működni, de talán fajin termosztát-alternatíva lehet a Beryll-féle. Legalább az is törexik a lengésmentességre.

Vissza az említett Omron-ra.
Az 1 dolog, hogy hosszúpicsájú. Ám a termosztátnak nem muszáj ott lennie, ahová nem tehető. Ugyanis ezek külső, madzaggal szerelt szenzort kívánnak. Így csak a szenzor van azon a falon, ahol kell, de a vezérlő bárhol másutt lehet.
A szenzor a falon, mondjuk 1 szálára húzott rozsdamentes lemezburkolattal, vagy szintén szálhúzott aluburkolattal, de akár szép fa-takarólappal is kivitelezhető.

Na befogom, mert hosszú lett.
2011-12-08
10:43:19
Előzmény: payagyerek #21716#21718
Én bárhová raknám, mindenhol átlógna a pi..ája a falon, max. a szigetelésbe fúródna (faház). Ennek ellenére tetszik, de nem tudok ennyiért ilyet szerezni és nem tudnám hol elhelyezni, tehát marad a gyalogkakukk kategória, mint egyedüli alternatíva.
2011-12-08
10:32:17
Előzmény: payagyerek #21714#21717
Payagyerek!
Úgy tűnik kicsit más oldalról nézed a dolgokat. Most csak vedd az átlagembert, akinek egészen más elvárásai vannak egy szobatermosztáttal szemben, mint neked. Például működjön, tartsa azt a hőfokot amit beállít (tök mindegy milyen módon, vagy hiszterézissel), ha jól működik a termosztát, akkor nem kell nézegetni állandóan a hőfokot és nem zabálja az elemet. Az előző, sajnálatos módon elhalt Honeywell szabályzómban 5 éve ment 2 db. AA alkáli elem és még mindig működött. Akkor nézzük a te szabályzód mennyit kajál a szobavilágításnak is beillő kijelzőivel. Egészen más egy ipari gépben, ahol fontos lehet az állandó kontroll, de gyanítom ott sem ezzel foglalkozik egy szaki, egész nap ezt nézegesse.
Nézzük azt, mennyibe kerül egy ilyen Omron termosztát, ha nem a méh marktban vásárolod meg akciósan, és azon is lehet vitatkozni, hogyan néz ki egy ilyen egy lakásban (nem ipari környezetben).
Tehát szerintem kár ezen izzani, neked adott a lehetőség, élsz vele, tetszik is, ezért nem szól le senki. De azért ne legyen már hülye ember, aki megvesz egy Q7-es szobatermosztátot!
payagyerekVálasz erre
2011-12-08
10:32:11
Előzmény: plaszlo #21701#21716
10 centi mély a picsája. Szerintem nem gond. Ugyanis egyre inkább affelé tendálok, hogy nem belső válaszfalba kell beépíteni, hanem külső határoló falba és a szenzort 1 kicsit kilógatni belőle, mintegy "ruha-akasztóként" kiállva a falból.
Indok:
Van 1 ilyen PID szabályzó, van a lakás belső léghőmérséklete és van a hidegsugárzó épülethatároló falak sugárzása, ami erősen módosíthatja hőérzetünket. Vagyis ha elkezd odakint fújni a csípős hideg szél, akkor erősebb hidegsugárzó lesz az épülethatároló fal. Ezt megérzi a PID és rátornázik 1 kicsit megfelelő mértékű lépésekkel a fűtésre, még mielőtt jelentősebben csökkenne a lakás levegőjének hőmérséklete.
Persze ennek feltétele az, ha kiáll 1 kicsit a szenzor a falból.
De ha ez mind igaz és jól működik, akkor épp olyan telepítést kíván, ami a normál falitermosztátoknál tiltott. Vagyis épp a vastag külső határoló falba kell cuppantani. Ergó, ott nem gond a készülék 10 cenya mélysége.
payagyerekVálasz erre
2011-12-08
10:08:22
Előzmény: takyka #21700#21714
Egyre nagyobb tendencia (szerintem) a félkész termékek piacra vetése, csak "csicsás" köntösben, hogy ráharapjon a népség.
Bár nekem eleve nem tetszenek ezek a formatervezések. A kijelzőt nem látni, csak közvetlen közelről. Kéken világít (ma divatszín), ha odamegyek és rátaposok 1 gombra. De ennek mi értelme van? Ha már odabattyogtam meglesni, akkor már kékfény nélkül is látom.
Elemet zabálják. Hazudott hiszterézissel dolgoznak.
Mi az, hogy (állítólag) 0,2°-al kapcsol, de csak 0,5°-ot tud kijelezni? (Vagy fordítva.) Röhej!
Tényleg olyan nagy gond a részletesebb kijelzés és szabályzás?
Félkész terméknek azért nevezném őket, mert bár folyamatos szoftvermódosításokon esnek át, de mégsem érik el soha 1 normális szabályzó szintjét. Inkább csak azt a célt szolgálják, hogy mindig vegyünk másikat.
Nevetséges.

Az efféle "nem falitermosztátnak készülő" szabályzókban az a fajin, hogy valóban megbízhatóak. Ha kell fürgék, pontosak, precíz szabályzásúak, 230-ról működnek (olcsóbb mint az elem) és a szoba túlvégéből is látható az aktuális hőfok, és a fűtési bekapcsolt állapot. (A fali termosztátokon csak közvetlen közelről látható a fűtés bekapcsoltsága.)
Pl. ez az omron szabályzó, föl-le nyilakkal jelzi az aktuláis hőfok eltérését a beállítottól, meg közöttük zöld led-el a megegyezőséget.
2011-12-08
00:24:40
Előzmény: payagyerek #21684#21701
Nem mindenki lakik aranybánya mellett, egyszerű póri népnek ez jut. Persze ha működik a szabályozó megfelelően, nekem mindegy mi van benne, csak csinálja a dolgát. Ahogy elnézem a szerzeményedet payagyerek, szép nagy lyukat kellene a falba vágnom, a vége a fürdőszobába lógna.
2011-12-07
23:32:55
Előzmény: payagyerek #21684#21700
Teljesen igazad van.
Nem értem, hogy a termosztát gyártók mért ragaszkodnak csökönyösen a hiszterézis komparátoros szabályzáshoz. Padlófűtéshez ezek a ketyerék alkalmatlanok! Nem tartana semmiből összedobni egy (legalább) arányos szabályzó progit. Ugyanaz a hardver jó lenne hozzá... Az eredmények sokkal jobbak lennének.
Nem a levegőbe beszélek! Jelenleg a hipergyors falfűtésemet a padlófűtéses szoba hőmérséklete alapján, azzal szinkronban járatom gond nélkül. A szabályzás még csak nem is PID, sima arányos...
www.zugoly:2080/php/heating_graph.php?graph=voltage&width=undefined

T.
payagyerekVálasz erre
2011-12-07
19:24:27
Én klímatechnikai hűtés-fűtés vezérlőket használok termosztátnak. Ezek valóban korrektül dolgoznak. (Pl. DIXELL XR20CX) Hozzájuk képest a falitermosztátok kacatok. Még az Atyaúristen is állítható, pontosak, megbízhatóak, 230V-ról mennek.
Ezeket épp a minap kukáztam a MÉH telepen 1 gépből. (OMRON e5cs-r1px-521)
Mennek ON-OFF szabályzóként, PID szabályzóként, stb. Meg persze 230-ról!
www.omron247.com/marcom/pdfcatal.nsf/PDFLookupByUniqueID/FB87A67B8B4FF16E86256BD40057921B/$File/E5CSTempControllerSetupInstructions.PDF?OpenElement
500 volt a trió.

Biosolar Forum  =>  Fűtés - Egyéb  =>  Szabályozáslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva