English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  SZELLŐZÉS  =>  Szellőztető
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2013-12-18
11:55:15
Előzmény: villam64 #44332#44334
Ragyogó ötlet! Én is úgy gondoltam hogy a radiátor visszatárő rézcsövére teszem, mert a fűtéscső az ötrétegűcső.
villam64Válasz erre
2013-12-18
11:01:26
Előzmény: Ferke #44331#44332
Arra is gondoltam, hogy az érzékelővel a hőcserélőt kellene figyelni. Mert lehet, hogy leáll a fűtés, és a cső lassabban hűl vissza, a ventilátor meg hideg levegőt fúj be. Vagy lehet elég a hőcserélő kimenő csonkján figyelni. Addigra a hőcserélő is átmelegszik, és picit későbbi leállítás sem okoz gondot.
2013-12-18
10:41:51
Előzmény: villam64 #44326#44331
Villam

Na megpróbáljuk a dolgot, csappal takarosan, ha meg nem jó akkor csak a szellőzőnyílást kell bejavítani. A festés közbeni párás levegő jó tesztkörnyezet lesz.
villam64Válasz erre
2013-12-17
22:39:00
Előzmény: Ferke #44318#44326
Szerintem kipróbálhatod, csak csapokat tegyél be leválasztásnak. Én csak a tartós üzemtől óvtalak. A megoldáson én is variálok már. Míg a hőcserélőben lecsapódik a pára, addig ebben nem. Szerintem kisebb veszteség, mint a kereszthuzatos szellőztetés. És jobb, mert nem hideg levegőt kapsz a nyakadba. A fűtés rendszernek csak egy plusz radiátor. Saccra 10-20 % kevesebb pára. Szerintem ez napi 1 m3 földgáz, 9 kWh energia árán elérhető. 55 ezerért láttam százas csatlakozású kalorifert. www.hungaroairmatik.hu/kategoria/vizes_futo-_es_huto_kaloriferek_.html Elgondolkodtató ctrlaltdel ventilátorosa is, ha beteszi a linket nekünk átnézni.
2013-12-17
15:15:02
Előzmény: villam64 #44312#44318
Villam
Igazad van. Utánanéztem a dolognak, és max 2 bar nyomást bír. :( A rendszerem meg 2 bar körüli. Gondolom nem hiányzik neki ha spiccen megy. Akkor ötlet jegelve. Viszont egy klímahűtő jó lenne, csak annak meg véknyabbak a csövei. Na meg klímahűtőm nincs is kallódóban.
2013-12-17
12:07:56
Előzmény: ctrlaltdel #44307#44313
Ctrlaltdel,

Ha már ki van építve a csőhálózat, akkor érdemes hővisszanyerésben gondolkodni. Ha van lehetőséged, SK. tudsz építeni 80-ból egy közepes, 150-200-ból egy nagyon jó minőségű szellőztetőt.

Ha úgy döntesz, hogy nem lesz hőcsere, akkor egy autó utastérfűtő radiátor tökéletesen megfelel a célra. A modern autók radiátorai nyomás alatt üzemelnek. Vígan bírniuk kell 1-2Bar nyomást. Másik megoldás az ipari hűtők kondenzátora. Méh telepen, vagy klímás cégeknél tudsz hozzájutni. Bár szűk a csövezése, de kicsit átforrasztva jó tud lenni. A legkisebb is elegendő, neked.

Én mindent magam csináltam. Ezen a topicon http://biosolar.hu/forum/262 tárgyaljuk a részleteket, Zsezse tervez építeni egy olyan HCS-t amit én is csináltam. Ha még régebbre visszaolvasol, megtalálsz szinte mindent amit tudni kell...
Az árakat amiket írtam kb. mindent magukban foglalnak 200-ba már ec ventis, naagy felültű HCS-t számoltam. Ha visszaolvasol, leírtam a házak készítésének módját is.
Szerintem az autóhűtő elegendő teljesítményű, hiszen te nem fűteni akarsz vele (4-5kW), hanem csak levegőt előmelegíteni. Worst case 200m3/h mellett -15°C->16° ~2kW fűtőteljesítmény szükséges.
villam64Válasz erre
2013-12-17
11:08:21
Előzmény: Ferke #44311#44312
Nem hiszem. Az autók nyitott rendszerben működnek általában, és víz forralás esetén sincs nyomás. Külön nyitott tágulási és utántöltő tartályuk van.
2013-12-17
10:56:42
Előzmény: villam64 #44310#44311
Ez még békebeli réz radiátor. De amúgy szinte mindegy, mert az autóban 90fokos üzemi hőmérsékletet kell tartósan bírni, sőt vízforralás esetén is magas a nyomás. Nekem csak 55fokot kell bírni. Max teszek elé egy szűrőt az esetleges dugulás elkerülésére. De a ventilátor hangerejére nem gondoltam. Ha nem hangos jó lehet folyosóra.

villam64Válasz erre
2013-12-17
10:43:30
Előzmény: Ferke #44309#44310
Tesztnek jó. Tartósság szempontjából inkább egy nyomásra tervezett kalorifer tűnik jobbnak. A kalorifer réz csövezés, az autó fűtők szerintem alumínium.
2013-12-17
10:39:14
Előzmény: villam64 #44305#44309
Villam!

Az utóbbi időben én is szellőztetést szeretnék beépíteni. Az emeleti folyosón kivitelezhetőnek tűnne egy hasonló dolog. Mivel az emeletet most akarom festeni, gipszkartonozni ezért szerintem egy kísérletet megérne. Úgy gondoltam mi lenne ha van egy meglévő busz fűtőradiátorom. Ez egy kb. 65*30cm-es radiátor, 12/24voltos ventilátorral. Szívó oldalon van pollenszűrőház. Arra gondoltam, mivel a folyosóra az ablak alá amúgyis tenni akarok egy radiátort, ezért próbaként rákötném a radiátor helyett a buszradiátort. A levegőt szívná kintről. Mérem egy hétig használat előtt a páratartalmat, és üzemelés után is egy hétig. Ha pozitív az eredmény, akkor mehetne állandóra. Bár a pollenszűrőt szétszedtem, a szűrőfelület nem éri el a 0,4 m3-t, ezt keveslem. Csőtermosztát kapcsolná fűtéskor a ventilátort.
Egy ismerősöm műhelyét fűti egy kamionhűtővel. Rá van kötve a kazánra, ventilátort csak reggel kapcsolja nagy fordulatra, nap közben csak pötyög. Innen az ötlet. Mondjuk Ő nem szűri a levegőt.
villam64Válasz erre
2013-12-17
10:31:34
Előzmény: ctrlaltdel #44307#44308
Én csak rákerestem most, annyira nem néztem. De ennek külön rovat kell, mert ez nem hővisszanyerős szellőztetés. 40°C víznél ne akarj magas fordulatszámot, így a zaj sem lesz hallható. Meg kell nézni a radiál ventilátor zajszintjét. A legalacsonyabb sebességen hány m3 a légszállítás? Mekkora a kalorifer? Az árat nagyban befolyásolja.
Amennyiben, nagy szívóhatást építesz be, mint a szagelszívóban, akkor zajos lesz. Lassabb, huzamosabb működési idővel kell működtetni. Például 2 óránként 1/2 órára.
ctrlaltdelVálasz erre
2013-12-17
10:17:19
Előzmény: villam64 #44305#44307
Hol nézted a kalorifert? Én 68k ért láttam radiál ventirátoros, szabályozható fordulatszám,fűtővel, dobozzal.Vagy akkor ez olcsó hús,hig a leve??? A csövezés ugy van kialakitva, hogy az emeleten a hálóba+ alatta lavő helység nappali ba megy a befujt levegő, fürdő falának áttörésén elszivás. 160 a gerinc háloba egy125 leállás, nappaliba 2db 125 leállás.Az anyagot Airvent nél vettem, szaktanácsadást is ott kaptam csövezéssel, hangtompitással kapcsolatba, csak ott reménykedtek megveszem az ő gépüket.:)
A pufferbol állando 40 fokos vizre gondoltam, ahhoz hogy a bemenő levegő legalább legyen 22c fok, ne keltsen hideg érzetet.
villam64Válasz erre
2013-12-17
09:57:59
Előzmény: ctrlaltdel #44304#44305
Néztem most 500*500-as fűtő kalorifert, 112 ezerért. Jónak tűnik. De kell neki házat építeni. Meg a többi elem. A lakás komfort részébe kell befújni, és a nedvesebb végében kiengedni a levegőt. Kereszt szellőzés legyen. A fűtés csőre lehet tenni egy hőfokkapcsolót, mely a meleg fűtés cső esetén működteti a szellőző ventilátort. A szagelszívó is jó lehet kimenetnek bekapcsolás nélkül.

Mindenkinek
Most az is beugrott. Mi van, ha a hőcserélő háza kap egy kis fűtő kalorifert? Tehát amikor megy a fűtés, akkor melegíti a hőcserélő házát is. Így szárazon tarthatná.
Vagy kalorifer a hőcserélő bemenetén, mely előmelegíti a kinti levegőt, és egy kalorifer a szívó oldalon, mely a távozó levegőt emeli magasabb hőfokra. A hőcserélő így fűtéskor működne. Kisebb lenne a párakicsapódás benne.
ctrlaltdelVálasz erre
2013-12-17
09:30:32
Előzmény: robert #44302#44304
A többszöri szellőztetés helyett szeretnék valami működő megoldást.
A konyhai szagelszivóról annyit, hogy van,de akinek kellene nem használja mert szerinte hangos, de mikor be is kapcsolja,nem nyit ki semmit ahhoz hogy a kiszivott levegő valahol pótlodjon, igy csak még hangosabban zug feleslegesen.
Igen a másik fő ok a száritás, ami bent történik,"kint nem szárad" szoval.
+minden nap 2 ora főzés:)
Erre már kevés lenne az ablak nyitogatás,meg az idegrendszerem is.
A pára főként az ablak szélein jelenik meg, de mivel a nappaliba földig érő ablakok vannak, folyik végig a laminált padlon+ vizesiti fel az ablak kventet.
Mindenképp valami megoldást kell taláknom. Radiátor elvetve.
A fűtőkalorifer ről mi a vélemény, ez még elfogatható árban és a pufferrel nem is nehéz összekötni.

A csövezésem már kész van mindenhol a házban, mikor épitettem a házat becsöveztem mindent.
2013-12-17
08:35:50
Előzmény: ctrlaltdel #44293#44302
ctrlaltdel,

A napi egyszeri szellőztetés mindenképpen kevés az egészséges környezet biztosításához, tehát többet kell szellőztetned.
A szükséges légcseréhez nem kell semmilyen gépezet, ablakaitok biztosan vannak. Az intenzív szellőztetés (kereszthuzat) után a fűtés pedig gyorsan visszaállítja a belső hőmérsékletet, nem kell külön melegíteni.

A konyhába mindenképpen kell egy szagelszívó, az kiviszi a párát is.
A fürdőszobába és abba a helységbe ahol a ruhákat szárítjátok szintén kell szellőzési lehetőség, amit akkor kell használni, amikor intenzív a páraképződés.

Azt írod, hogy jó a ház hőszigetelése. Gondolom a pára az ablakokon csapódik ki, ha vannak fűtetlen helységek, akkor ott penészedést is okozhat.
A több szellőztetés segíthet ezen. Ha valamilyen oknál fogva mégsem, akkor jöhet a szellőztető, ami állandó légcserét és páramentesítést biztosít.

Mindenképpen javasolt egy szobai hőmérséklet és páratartalom mérőt venned, és avval ellenőrizned az egyes helységeket különböző használat mellett.

Tehát azt tanácsolom, hogy mindenekelőtt szellőztess többet, és a tapasztalatoknak megfelelően lépj tovább.

Autóhűtővel biztosan nem érdemes kísérletezni, nem valószínű, hogy 0% hatásfoknál többet lehetne elérni vele.
Olvasd vissza a topikot és láthatod, hogy mi kell egy használható hőcserélőhöz.

villam64Válasz erre
2013-12-17
07:40:41
Előzmény: ctrlaltdel #44298#44300
Az 5-600 ezret is sokallom. A 200 ezer is sok. Payagyerektől egy kiselejtezett klíma, átnyomva rajta a puffer vize. Vagy valóban elképzelhető, autó fűtőegység felhasználása. Abba már a ventilátor is benne van. 50 ezerből kihozható. -szívó oldali zsalu-autó ventilátor a radiátorral (fűtéskor mehet ez a rész is, nem kell külön szivattyú-. Amennyiben túlnyomás keletkezik, akkor a ház átellenes oldalán egy kimeneti zsalu. Lehet kellenek visszacsapók a szél védelemre a ki és bemenetre.
Hőcserélőnek duplázva hatástalan. Elég csak befújni a levegőt.
10 cm szigetelés mellet nálad akkor is hőhíd lehet, és nem a magas páratartalom az ok. Nincs teljesen körbe illesztve a szigetelés. Valamely oldal kimaradt. Most a 66 %rH, 14,5 °C harmatpont nálam. Szigetelt háznál 19-20 °C falon ez nem jelenik meg.
ctrlaltdelVálasz erre
2013-12-17
05:01:45
Előzmény: villam64 #44295#44298
A puffer már megvan,arról fútök. A szigetelés biztos hogy megfelelő,sőt a 10cm valòszinű elegendő is. Hiábavaló mindez ha a pára bent csappdik ki. A megvalositási ötletemre esetleg valami gyakorlati tasztalat,instrukcio? Melyi megoldást válasszam? "komolyabb gép" 5-600 körül, vagy csak két venti páraérzékelővel vezérelve, a bemenőt pedig pufferról levett 40 fokos vizzel elómelegiteni??????? Ez max 200 ezer huf. Esetleg valaki kisérletezett már auto fűtőradiátorábol hőcserélőt csinálni? Egyik radiátor levenné a hőt a kijövő levegőtöl, a masik meg átadná a bemenő levegőnek. Kérdés milyen hatásfokkal??????
villam64Válasz erre
2013-12-16
22:37:48
Előzmény: ctrlaltdel #44293#44295
Mindkét megoldás jónak tűnik. A puffer olcsóbb. Viszont valami hőhíd lehet, hogy megjelent a penész. Lehet, a túloldalon hosszabban kell szigetelni, vagy nem összefüggő a szigetelés, esetleg duplázni a szigetelést ott, mert kevés.
ctrlaltdelVálasz erre
2013-12-16
21:49:38
Helo mindenki. Tanácsot várnék alábbi problémámra. Adott egy 110nm ház,amibe élek. Sajnos a párásodással nagy gondok vannak. A ház minden felől teljesen szigetelve. A napi egyszeri szellőztetés kevésnek bizonyul a penészedéssel szemben,ezért központi hővisszanyerős szellőztető egységen gondolkodom. Kérdésem az lenne megéri e belefektetni csak a gépbe 5-600 ezret, ez alatt nem találtam jót,vagy elég lenne egy hőcserélő nélküli gép, amin a befujt levegőt a pufferről levett melegvizzel előmelegitenék. Üdv.

Biosolar Forum  =>  SZELLŐZÉS  =>  Szellőztető
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva