English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Napkollektoros rendszerek problémái  =>  Heat-pipe problémalapozz: 1, 2, 3   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2012-04-03
08:58:46
Ami meg lenyeges -bekerulesi ar ; Apricus 30 cso + szerelo keret
306 ezer huf
2012-04-03
08:41:32
Az Apricus - hungary.hu oldalon viszonylag szolid muszaki tartalmi ismertetes eros marketingel parosul( muszaki gyartasbol eredo esetleges problemak nem emlitettek)
2012-04-03
08:35:15
Előzmény: dejoe #28006#28007
dejoe,

Egy hétköznapi júzer nem valószínű, hogy észreveszi.
A csövek hőmérséklete néhány fokkal megemelkedik, ha ez elég a leolvadáshoz, akkor válik láthatóvá.
IR hőmérővel végig lehet mérni a csöveket.
Üzembehelyezők említették, hogy ők is csak a rendszerek átépítésekor (bővítés) vették észre a hibákat, amikor leemelték a vákuumcsöveket.

A következő képeken Persch napkollektor repedt gyűjője és szátnyílt HP-je látható:

2012-04-03
08:21:49
Ezzel kapcsolatban azért arra mostmár kiváncs lennék, hogy egy hétköznapi júzer, honnan veszi/veheti/venné észre azt ha elromlott/kilikadt a heatpipe ??

MErt ugye ha a vákuuumcsőből elmegy a vákuuum, akkor előbb leolvad a dér, hőkamerával látszik, stb...
De likas hítpájpnál ??
2012-04-03
06:07:06
Előzmény: Nandi #28000#28001
Ha létezik olcsó, gyenge minőségű, de még éppen működő heat-pipe a világon, akkor biztosak lehetünk benne, hogy nagy tételben került be az országba... :-(

T.
2012-04-02
22:02:21
Körülnéztem a HP gyártóknál.
Jellemzően -30, -35, -50 C fokig adnak garanciát. Úgy hirdetik, hogy fagyálló anyag a folyadéktöltet.
Azt nem reklámozzák, hogy a fagyálló anyagnak mi az összetétele, de lehetséges, hogy valamennyivel viszkózusabb, mint a víz.

Találtam olyan napkollektoros céget, amelyik igény szerint ioncserélt vízzel tölti a HP-kat. - kicsiii óócsóóbb - Ezeket bizonyára melegebb éghajlati övezetbe szánják. A Magyarországi alkalmazásra Payagyerek és Robert példáin keresztül láthatjuk, hogy bosszantóan magas meghibásodási rátával üzemelnek.
Van minimális rendelési tétel. Utóbbi cégnél pl. 1000 kg.
Gondoljatok bele, ha akár csak egy ilyen tétel beérkezik az országba.

Kardos urat egyébként én is korrekt úriembernek ismertem meg.

Beszélgettem vele régebben.
Érdeklődtem, hogy milyen megoldást ajánl fűtésrásegítésre.
Vissza kérdezett: Milyen hőszigeteltségű a házfal?
Válasza: Fogadjak meg egy tanácsot. Előbb szigeteljem le a házat legalább 10 cm vastagon, és csak azután térjünk vissza a napkollektoros rendszerre.

2012-04-02
11:36:49
Előzmény: sándor #27987#27989
sándor,

"""
Az eredeti ismertetőkben víz és alkohol keverékét adták meg töltetnek.
Mi van, ha víz és alkohol? Mert szerintem tisztán vízzel el lehet egy meghatározott vákum értékről indítani 30 fokon a termelést, de akkor valahol meghatározzuk a felső működési határt is. Ez a forrón járatásnál a hatásfok, a teljesítmény csökkenésének az oka is, szerintem.

Nem kerestem utána, tehát a példa felülvizsgálandó.
X vákum mellett a víz 30 fokon gőzzé alakul át.
Y bunkó, vagy gyűjtőcső hőmérséklet mellett már nem kondenzálódik teljes mennyiségében vissza vízzé. Részben gőz halmazállapotban marad.
Ha a besugárzás további emelkedése miatt eléri a Z hőmérsékletet, akkor beáll, be kell álljon a természetes stagnáció. Gőzzel "töltve", a stagnációs felső értékkel saccolva, telített gőz állapotában marad.
Az első felhőre, hideg vízre váltásra azonnal folytatja a termelést.

Amikor a vákumcsövek hp-s negoldásai még csak a hírekben szerepeltek, akkorról nekem az rémlik, hogy a felhasználási hely koordinátáihoz, az ott uralkodó hőmérsékleti szélsőségekhez gyártották a hp csövet.
A gyártás alatt gondolom a töltet összetételét, a vákum méretezését értették.
Innen származhat a rengeteg acetonos, meg egyéb házi kísérletezgetés is.

Mint a klímázásban, szipkázásban a gázok megválasztása.

Lehet, hogy egyszerűen a nem a mi viszonyainkra méretezett hp csöveink hibásodnak meg?
"""

Nagyon is jó a gondolat -mármint a földrajzi adottságok figyelembe nem vétele-.

Van vagy 3 fő HP gyártó cég Kínában. Nekik az az érdekük, hogy minél többet adjanak el a forgalmazóknak, a forgalmazóknak az az érdekük, hogy minél többet adjanak el a felhasználóknak, a felhasználóknak az az érdekük, hogy minél több állami támogatást kapjanak, és az volumen kulcsa nem a minőség, hanem az ár.
A tervezett elavulás (www.youtube.com/watch?v=UmatL75dO3c) itt is működik, ha soha nem kellene cserélni a HP-ket, az mindenkinek rossz lenne, aki a kereskedelmi lánc része.

Én nem zárnám ki, hogy Paya alkoholista, de a HP-ben valószínűleg -mint a legtöbb csőben- csak víz, és rézpor volt.
2012-04-02
10:59:47
Előzmény: sándor #27982#27984
Sándor,

Látom nem győzzük meg egymás, de tulajdonképpen a két számítási mód közel azonos eredménye vezet.

Én továbbra is szkeptikus vagyok, hogy a kis eltérések mennyire vehetők figyelembe, de neked szurkolok.

A HP-re vonatkozó szöveget innen vettem:
www.apricus.com/html/solar_collector_heat_pipe.htm
2012-04-02
10:36:42
Előzmény: robert #27960#27981
Robert!

A "kazánképlet" alkalmazásával a külső átmérő D=8 mm cső 0,8 mm felvastagság mellett a fagy nyomásának 4,5 szöröse ébred a cső falán.

A réz folyáshatára 70 MPa.
Tehát ha a jég 15 Mpa nyomást fejt ki a csőfalra, akkor a heat-pipe már nem képes ellenállni a nyomásnak.

2012-04-02
07:46:35
Előzmény: sándor #27961#27968
Sándor,

1.
A számításoddak azért nem értek egyet, mert szerintem minden évben az adot évi termelést kell az adott évi besugárzáshoz viszonyítani, így egy hatásfok jellegű számot kapunk, minden évre külön, függetlenül a bázisévtől.
Azután az éves "hatásfok" változásának a tendenciáját kell vizsgálni.

2.
Nem ismerem, hogy
- eladáskor milyen garanciát vállaltak papíron, de nem gondolom, hogy a teljesítmény-garancia is a vállalások között szerepelt (mértéke és az évi csökkenés számszerűsítve)
- a csere alkalmával mit írtak le neked papíron
, ha van ilyen dokumentum, akkor szívesen olvasnám, ha elküldenéd.

3.
Szerinted van olyan testület, amely elfogadná egy család energia-fogyasztását ÉVEKEN ÁT ÁLLANDÓNAK egy jogi következményekkel járó ügy bizonyítékaként?

4.
Miután meg vagy meggyőződve róla, hogy igazad van, vagyis nem azt kaptad, amiért fizettél, a kérdéseim:
Milyen vállalásokat nem tartottak be?
Pontokba szedve, dokumentált számokkal: vállalás kontra tény

5.
Nem szeretem az analógiákat, de mégis: hiába perelném az Opelt, hogy a katalógus adathoz képest 7%-al többet fogyaszt az autóm az idén, mint tavaly, pedig a vezetési stílusom nem változott.

6.
Kérlek ne értsd félre, nem vagyok ellened, de szerintem a számsor alkalmatlan egy kívülálló meggyőzérése. Inkább azokat az érveket kell erőltetni, amihez nem kellenek számok: például egy termék folyamatos forgalmazása, miközben tudatában vannak annak, hogy gyári hibás, és ráadásul ezt utólagosan nyilvánosan beismerik.
2012-04-01
23:14:34
Előzmény: payagyerek #27959#27960
payagyerek,

A fagyáspont a nyomás függvényében a kérdéses tartományon belül gyakorlatilag nem változik.
0 C helyett -1 C fokhoz 130 bar tartozik.

payagyerekVálasz erre
2012-04-01
23:01:32
Előzmény: robert #27958#27959
Kinek van 1 víz-gőztáblája kéznél? Vegye elő septiben!
Valamely mértékű vákuumon, hol van a víznek fagyáspontja?
2012-04-01
22:54:19
Előzmény: sándor #27957#27958
Sándor,

"Még a gondolat is abszurd, hogy a víz belefagy a hp csőbe és attól lyukad ki."

Idézek az Apricus honlapjáról:

Fagyvédelem:
Habár a heat-pipe-ban a a vákuum miatt a folyadék forráspontja 25-30 C, a fagypont továbbra is 0 C. Mivel a HP a vákuum-csőben van, a RÖVID IDEIG TARTÓ -20 C fokos külső hőmérsékleten sem fagy be. A tiszta vizet tartalmazó csövek ismétlődő fagyás esetén megsérülhetnek. Az APRICUS HP-BEN IS MEGFAGY A VÍZ, de ellenőrzött módon, ami nem okoz a rézcsövön kidudorodást.

Miért panaszkodtak a Kardosék a gyakori cserére? Talán mégsem tökéletesen ellenőrzött módon történik a fagyás. Télen előfordulhatnak HOSSZÚ FAGYOS ÉJSZAKÁK, amikor a tárgyak hőmérséklete a környezet hőmérséklete alá esnek akár 5-10 fokkal is, főleg az ég irányába fordított lemezek.

Freeze Protection
Even though the heat pipe is a vacuum and the boiling point has been reduced to only 25-30oC (86oF), the freezing point is still the same as water at sea level, 0oC (32oF). Because the heat pipe is located within the evacuated glass tube, brief overnight temperatures as low as -20oC (14oF) will not cause the heat pipe to freeze. Plain water heat pipes will be damaged by repeated freezing. The water used in Apricus heat pipes still freezes in cold conditions, but it freezes in a controlled way that does not cause swelling of the copper pipe.
payagyerekVálasz erre
2012-04-01
18:38:59
Előzmény: Nandi #27949#27952
Megfagyott a fecskendőben a lé a fagyiban.
payagyerekVálasz erre
2012-04-01
18:36:43
Előzmény: robert #27946#27951
Mert nem számoltam ki, hogy hány centi a folyadék. :-)
2012-04-01
18:26:04
Előzmény: payagyerek #27945#27949
payagyerek,

"Mondjuk a fagyás során, azért mégiscsak van hová tágulnia a lének."
Végezz el egy egyszerű kísérletet:
Tölts meg egy sörösüveget 1/2-ig, rakd be a fagyasztóba. Az üveg szétfagy, pedig van hely tágulnia a lének. A jég azonban erről nem vesz tudomást.

Nyilván lényeges, hogy meddig van töltve a cső alja folyadékkal.
Úgy gondolom, hogy Robert képein látható lyukak fölött van a töltési szint.

Valami oka kell, hogy legyen, hogy mindhárom csövet éppen az alján nyitja ki a gőznyomás. Szerintem a fagy besegít.
Szerintem, ha a önmagában a nyomás szaggatná szét csövet, akkor a tetején kellene kinyílnia, mert a nagyobb csőátmérő miatt, nagyobb a mechanikai feszültség.
Persze biztosat, csak a gyártási technológia ismeretében lehetne mondani.

Ha van valakinek egy kidurranás előtt álló HP csöve, akkor meg kéne nézni, hogy a benne rejlő folyadék tényleg megfagy-e a fagyasztóban.

2012-04-01
18:17:52
Előzmény: payagyerek #27945#27946
payagyerek,

Miért érdekes a felszín helyzete akkor, amikor több, mint 20cm folyadékoszlop van a HP-ben?

payagyerekVálasz erre
2012-04-01
18:03:03
Előzmény: Nandi #27936#27945
Nem tudom, hogy törvényszerű-e, de mostanság is megpendül 80°-ra a vizem. Bár a hőmennyiségmérőm besz@rt a koli primervizén, így konkrét mérésekkel nem tudom alátámasztani.
Persze megbolygathatnám a mérőt is, meg a csöveket is lehúzhatnám kíváncsiságból, de még mindig műxik a rendszer, így nem izgulok rá.

Mondjuk a fagyás során, azért mégiscsak van hová tágulnia a lének. Igaz el lehet filózni azon is, hogy mi a jobb. Ha meredeken áll a koli, mikoris a HP-ban kis felületű a vízfelszín, vagy ha laposan fexik a koli, mikoris hosszabb, elnyúltabb a vízfelszín.
payagyerekVálasz erre
2012-04-01
17:52:53
Előzmény: takyka #27937#27944
Most megúsztam! Márminthogy nem estem bele a "Hótiszába". :-)
Garantált tüdőgyuszi lenne most, eme "szellőben", vizes ruhában hazáig.
2012-04-01
17:22:09
Előzmény: payagyerek #27933#27937
Vigyázz a vadkacsákkal! :-)
T.

2012-04-01
17:05:22
Előzmény: payagyerek #27926#27936
Vannak akik alkoholt használnak munkaközegnek. Fagyás kizárható.

A kép forrása: www.acrux.hu/sun/napkollektor4.html

HA A HEAT-PIPE-BAN TISZTA VÍZ VAN, akkor szinte törvényszerű a fagykár.
Gondolom azért nem fagy szét az első fagyáskor mint egy üvegpalack, mert a rézcső valamennyire rugalmas, de főként rendkívül képlékeny.
Tehát sok fagyási ciklus nyújt a réz-anyagon egy-egy kicsit.
Az is lehetséges, hogy a rézcső rugalmasan felveszi a fagyásból eredő tágulást, de mechanikailag fárad.
Végül lehet, hogy a gőznyomás adja meg a "kegyelemdöfést" a kifáradt vagy
elvékonyodott anyagnak.

A kép forrása: www.ecoyeco.com/thermal-solar-tube/
payagyerekVálasz erre
2012-04-01
13:53:52
Előzmény: robert #27931#27933
Akkó nem vitatkozom. Inkább motorra pattanok, oszt nyesek 1 nagy kört a lüke kutyámmal. :-)
2012-04-01
13:46:23
Előzmény: payagyerek #27929#27931
payagyerek,

Tapasztalat alapján.
A puszta réz is elvezeti a hő egy részét.

2012-04-01
13:44:48
Előzmény: villam64 #27921#27930
villam64,

"Napkollektor be" szenzor pontos helye?

Szerinted egy éjszaka nem elég a szétfagyáshoz? A víz olyan türelmes, hogy másnap délig vár?

payagyerekVálasz erre
2012-04-01
13:44:30
Előzmény: robert #27927#27929
Törött, vagyis hőszigeteletlen üveg esetén, aholis a belső hőfok az elszállítás folyamatossága végett, primervíz hőmérsékletű (pl. 60-80°C)?
Vagy...
Leállt HP esetén, aholis megszűnik a hőszállítás, így az adott üvegcső stagnálási hőfokon van (pl. 200°C)?
Biosolar Forum  =>  Napkollektoros rendszerek problémái  =>  Heat-pipe problémalapozz: 1, 2, 3   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva