English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Villamos energia tárolása  =>  Akku méretezés, méréslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2010-09-01
21:35:49
atti76

Van nálam 2db 45A solar akku nem kell olcsón? :)
Én 24ezerért vettem a 2db :)

Ezeket az akkukat lehet tölteni meghibásodás nélkül 15V 22,5A

Az akkuk SLA rendszerűek!Tehát ha csak 2 évet szeretném használni akkor 15 perc alatt fellehetne tölteni őket!

Jelenleg is akkuról vagyok!
Jelenlegi rendszer feszűltség 25,2V
Átlagos fogyasztásom 170W/h

Ma láttam betölteni a rendszert 28,8V 16,5A betölteni,,
Széles mosoly volt az arcomon :)

Ez a link kicsit körűl írja: www.slaakku.hupont.hu
"
Új típusú inpulzustechnikai módszert valósít meg a berendezés, mely effektus hatására "szuperponált váltóárammal" az "SLA" típusú akkumulátorokat max.15 perc alatt gyors-tölti, miközben a töltendő akkumulátorból kémiai úton visszaalakítja a korábbi DC töltések által keletkezett OXID réteget. A fenti jelenség hatására a töltés folyamata alatt max 1.7-1.9 C fokos hőemelkedés tapasztalható. A töltő berendezés a töltő áramcsúcsokhoz hozzárendeli a feszültségcsúcs értékeket, (Power Factory System) így képessé válik, maximális energiát a legrövidebb időegység alatt optimálisan bejuttatni a töltendő akkumulátorba. Az általunk használt töltési módszer hatására, a villamos energia elvileg nulla idő alatt, kémiai energiává konvertálódik (ez az idő a valóságban fellépő veszteségek miatt természetesen nem nulla idő alatt zajlik le). A gyári új akkumulátorok a gyári értéknél magasabb A/h töltöttségi állapotba kerülnek. A fentiekben jelzett effektussal töltött akkumulátorok élettartama a többszörösére nő. A már jelzett rövid töltési idő alatt, regenerálja és feltölti az akkumulátorokat, „függetlenül A/h értéküktől”.
"
2010-09-01
21:09:57
Üdv f27!

Megkérdezhetem mennyiért vetted az akksikat?Most akksira vadászok .Irgalmatlan árak vannak.
2010-09-01
21:04:17
takyka

Ezek solar akkuk! dupla olomtartalommal!
Én jelenleg is akkuról nyomom!
A mosás meg egyéb dolgok azért még messze vannak!
600W nyi energiával még nem bírsz egy házat totál betáplálni!
Egyenlőre 2 szobán tesztelem csak!
Majd ha meglesz a várt 2Kw/h akkor mehet a házra!

v_gy

A szünetmentes amiben volt,gondolom jóval nagyobb tudású volt mint az akkuk össz értéke!
Véleményem szerint durván kivóltak használva az akkuk áramszünet esetén!
2010-09-01
20:53:51
Üdv

Pont ez a jó a zselésekben, hamar tönkremennek :)
Az ember hazavisz a még nem cellazárlatosat, felbontja, megöntözi kis desztilláltvizzel és használja..........

Viszont érdekeset tapasztaltam.
Egyik helyen bedöglött a szünetmentes, elég nagy telyesitményű mert 20 db 6 V 7.4 Ah akkuk vannak benne.
Megörültem a kidobásra itélt akkuknak de, nagyot csalódtam mert 19 totál zárlatos volt azaz 0 V hiába probáltam tölteni öket.
1 volt amit 6V ig felbirtam tölteni de az se jó, abba 1 cella zárlatos lehet.
Nem tudok rájönni mitől zárlatosodhatott be az akkukba az összes cella.

Valami tipp?

végyé

2010-09-01
20:39:40
f-27

Személy szerint, nem szimpatizálok a zselés akksikkal. A zselés akku egy kompromisszumos megoldás, hogy rázás álló és bármely pozícióban használható legyen. Néhány év alatt kiszáradnak, megnövekszik a belső ellenállásuk és nem tudsz vele mit kezdeni. Nagyon kényesek a töltésre. Nagy, márkás szünetmentes tápokban is cserélgetni kell a márkás szeléseket kb. 3 évente...

Ha tényleg elhasználod az energiát azonnal, az jó, de nehezen elképzelhető egy olyan rendszerben, ami autonom módon teszi a dolgát beavatkozás nélkül. Illetve, ha, csak azért használsz energiát, mert van, az szintén nem hasznosítás. Mi történik, amikor napközben nem vagy otthon és este kellene mosni, világítani TV-t nézni?

T.
2010-09-01
18:45:20
Na megvannak az új akkumulátoraim!

Ilyeneket vettem most ,,,

Ha kell valakinek 2db 45A SOLAR akku az szóljon! Olcsóba lehet vinni!:)
2010-08-31
19:58:18
takyka

Igen de solar akkuból gondolom tudod milyen kifizethetetlen ára van neki!
Pláne ha az nem is sima savas hanem zselés mint amit én vettem,hogy a szobába tudjam tárolni!
Én a megtermelt energiát azonnal elhasználom! tehát nem sok minden marad amit az akkukba betárolhatna :)

De nekem ide már 24V 250A lenne a leg megfelelőbb!
Vadászom már ezeket az akkukat is! :)
Illetve targonca akkut keresgélek :)
48V 900A
az kettő db ba van benne és akkor lenne 24V 1800A =43Kw/h :)
de ha 48V sikerűlne szereznem, akkor is jó, mert 48V állok majd átt ,,
2010-08-31
19:03:47
Szia,

Az 5 év már reálisabb, persze nem mindennapi töltéssel-kisütéssel. Mellesleg a 24V*75Ah*0,7=1,26kWh tároló kapacitás nagyon allulméretezett az 560W-nyi napelemednek. Szerintem legalább 5x ennyi kellene, hogy a megtermelt energiát hatékonyan fel tudd használni.

T.
2010-08-31
18:05:56
v_gy

A garantált 12ÉV nálam 5 évre hihető :)
kb megkell felezni a mondottat! viszont a sima 2évet bíró savas akkut 1 év alatt kilehet nyírni!

Nekem amik vannak solar akkuim nemtudom milyenek lehetnek még!Lehet egy teljes feltöltés után lemerítem csontra őket hogy mit lehet kivenni még belőlük :)
2010-08-31
17:53:45
Üdv

12 év?
Hány éves vagy hogy még hiszel a tündérmesékben? :)

végyé

2010-08-31
14:54:43
Vettem két 12V 75A solár akkut aminek 12ÉV garantált üzemidelye van napi 70% merítés feltöltésig :)

Holnaptól eladó lesz két 12V 45A SOLAR akku!
3 évesek,de többet áltak mint működtek :)
Az egyikbe már lett tőltve folyadék,a másikat nem néztem még!
villam64Válasz erre
2010-08-21
18:31:04
atti76
Én kidobott, de működő 12 V-os akkukat használok.
2010-08-21
17:01:32
v_gy üdv!

Nagyon köszi, rendesek vagytok.Akkumulátort honnan szereztetek?Te mit müködtetesz napelemről?
2010-08-19
21:00:52
villam64

Munka akkumlátort belehet szerezni fűalatt 25-30ezerért 12V 250A
egy 48V 250A felálásba 12Kw/h tud eltárolni!
Egy ismim most épített 3Kv rendszert hogy betáplálja és majd kap vissza lovét! Hát kapott volna vissza 10ft/Kw árt! :( én enyiért nem táplálok vissza semmit!
2010-08-15
11:27:06
villam64

Ilyen számítások mellet az autómatikus W számítás sosem lenne jó!
Ez egy teszt műszer!
Vagyis nézük a szikrázó napsütést feszűltség esés nélküli 28V-ot és annak a W-ját mondjuk 3A val :) ez igazábol az akkuról kivett W-ot számolja átt és méri neked pontosan!
Mikor heliztem,egy 22,2V brushler motort hajtotunk ami 1500W volt
Na most ha ezt kiszámítót egy 22,2V 2,3A akkumulátorból folyamatosan közel 70A tépett kifelé a helikopter, hogy csakély 5 percet repűlhess vele :)
nos a miliA-nak itt a lényege

www.youtube.com/watch?v=rSFghJpDLAw
hogy érthető legyen :)
ez egy 1méteres gép hogy érezhető legyen 2kg sulyal
villam64Válasz erre
2010-08-15
11:01:50
f-27
Csak a pontosság kedvéért a 24-hez vagy a 28 hoz, mert ~17% a különbség. Ráadásul az akkumulátorba 140% energiát töltesz be, hogy 100%-ot kivegyél. Megtermelt energia mérésére nem jó a mAh.
2010-08-15
10:51:23
villam64

Itt azért van miliA ban megadval a mérték,mer így pontosabb értéket kapsz!
az elhasznált mA mindíg az adott 24-28V közötti feszűltséghez kell a napelemnél számolni az ingadozás végett,,

sándor

Totál igazad van! de sajnos ezt elég nehéz betartani!
A műszer amit látsz ,én éppen ezért az akkuba töltés mértékét számoltattam! mivel itt max 30A tud majd a vezérlő!

Természetesen Ugyan sporólva,de én a napelemektől 10mm sodronyal hozom el az áramot! A napelemeket pedig 6mm sodronyal kötözgetem össze!
Úgy számolgattam hogy 6mm sodronyon keresztűl egy 100-120W nyi energia szinte veszteség nélkűl áttud futni rajtuk!
Van nekem itt gyári solár kábelem is egy 150W napelemhez ami brutálisan 3mm sodrony kábelből áll :)
a fenmaradó 5m távolságra meg remélem elegendő lesz 2x10mm sodrony a max 36V 30A hez :)

szerk:
szerinted melyik a jobb?
2x2x4mm kábelen vezetni az áramot
vagy
2x6mm vezetni?
a sodronyt tartod te erősebbnek, vagy a huzalt?
Én a tanulmányaimnál ha jól emlékszem még ,a sodrony sokkal több áramot elbír mint egy huzal.,,
2010-06-12
10:01:27
Köszönöm villam.
Szoktak árulni szigetüzemre napelemes csomagokat, szetteket, gondoltam van valami általános elképzelés, tapasztalat rá.
Lassan talán felkerülnek a napelemek és összerakhatom a rendszert.
Ha jól emlékszem a kapacitás 1/10-nél több amperrel nem célszerű tölteni, mert nem tesz jót az akkunak így minimum annyi kell.
Igazad van, majd a tapasztalat alapján bővítem ha szükség lesz rá.

2010-06-12
07:16:53
v_gy,

A napelemes rendszerek méretezésekor az igényekből kell kiindulni.

Az első lépés tehát az szokott lenni, hogy összeadjuk a az elektromos készülékek napi fogyasztását (E). Ha feltételezzük,hogy kedvezőtlen idájárás mellett három napig nincs megfelelő sugárzás, akkor az akkumlátornak három napra elegendő töltéssel kell rendelkeznie (3E).
Az akkumlátorok nem merülhetnek 50% alá, ezért a kapacitása a három napi fogyasztás kétszerese (6E). El kell tehát osztani a tárolt energia mennyiségét az aksi feszültségével, így megkapjuk a keresett Amperórát (pl 6E/12).
A töltő/szabályzónak bírnia kell a maximális áramot.
A kábeleket is a maximális áramhoz kell méretezni, különben akkora feszültség esik rajta, hogy a fogyasztóra már nem jut elég.
Ha a napelem naponta átlag 5 órán keresztül működik a névleges teljesítménnyel, akkor mérete a napi fogyasztás osztva 5 órával.

Példa:
Fogyasztók Teljesítmény Napi üzemóra Fogyasztás
szivattyú 20W 2 40Wh
vezérlés 15W 24 360Wh
egyéb 40W 3 120Wh
összesen 75W 520Wh
3 nap alatt 1560Wh
akku (12V) 6.25A 6*520/12=260Ah
PV 520/5=104W, maximális töltőáram 104/12=8.7A
Akku töltő/vezérlő maximális töltőáram = 8.7A, maximális terhelés 6.25A

villam64Válasz erre
2010-06-12
05:30:21
VGy
Én is gratulálok, nekem is tetszik. Így kinézetre vakablaknak is jó lenne. Rengeteg csupasz felület lenne ilyeneknek, ha biztonságos lenne.

Kovyhun
Nem ismerek számításokat. Fogalmam sincs, csak elképzelésem. Mostanában, azért egyszer-kétszer feltöltötte az akkumulátoraimat, ezért most a notebookot is rátettem fogyasztani. Érdemesnek tűnik túlméretezni az akkumulátorokat. Mennyivel? Lehet, hogy elég annyival, amennyit a napelem névleges nyereségével számolsz. Ha már van napelem, akkor azt maximálisan fel kell használni. A mennyiség mérő drága. Talán: 100 W napelem, 10 üzemóra, 50%, ez 500 Wh, 12 V-on, 500/12=41 AH. Bővíthetőre kell megépíteni. Nagyon lehetetlen összehozni a fogyasztást a termeléssel. Én is veszek még analóg műszereket, amik folyamatosan mutatják az állapotot kis fogyasztás mellett. Bonyolult lakás vezérlővel lehetne a legideálisabban kihasználni a rendszert, meg decentralizált kistérségi hálózattal, térségenkénti erőművekkel, és megújulókkal. Csak az irányítás, és kiegyensúlyozás maradhatna központosított.
Építsd meg az alapot, és bővítsd utána az eredmények tükrében. A Róbert által számított, és mindenhol elfogadott számolási mód, hogy 1 kW-os napelem tábla, éves szinten ~1000 kWh-át termel. Ilyenkor sokat.
2010-06-04
08:55:08
v_gy,

Azt gondold meg, hogy mekkora lesz a max terhelés és mekkora lesz a folyamatos terhelés.
Ha pl a napkollektor szivattyúját erről járatod, akkor a termelés közben mindig fogyasztasz is, kisebb aksi kell. Ha csak a hétvégeken terheled az akkut, akkor 5 napi mennyiségnek bele kell férnie. Kérdés még a napelemek napi hozama (nem a max teljesítménye).
2010-06-04
08:37:49
Üdv

Más észjárással közelitettem meg, de a tied sem rosz :)

Nagy fogyasztók nem lesznek, TV, PC, világitás, ezek olyan 70-100 W külön külön, az inverter 500W os.
Úgy gondoltam méretezni, hogy az átlagosan megtermelt energiát el is tudjam raktározni.
Nem jó kiindulás?

végyé

2010-06-04
07:13:32
v_gy,

Nem csak a PV max teljesítményét kell figyelembe venni, hanem azt is, hogy mit szeretnél üzemeltetni az aksiról és milyen gyakorisággal.
Például egy ritkábban bekapcsolt nagyobb fogyasztó esetén nagyobb kapacitású aksit kell választani, mint egy folyamatos üzemű kis fogyasztó esetén.
2010-06-04
04:57:44
Üdv

Segitsetek már abban, hogy a kb 135W os napelemhez mekkora kapacitásu akku kell.
Gondolom ugy kell megválasztani, hogy átlagos nappal számolva az össz megtermelt energiát el tudja raktározni, de az menyi is?

végyé

2009-08-31
19:48:33
Sziasztok!

Találtam ezen ügyben egy érdekes cikket. Remélhetőleg megoldódna ezirányú problémánk. Tud valaki erről bővebbet? Gondolok itt az angol nyelvű oldalra. Sajnos nem értek angol nyelven, magyarul is alig néha :).

A hatékony akkumulátorok kulcsfontosságúak a napkollektorokkal ellátott házak esetében, ugyanis a megfelelő tárolórendszer nélkül hiába gyűjtik a napsugarakat az egyre hatékonyabbá váló napcellák.

Az új akkumulátor alapja egy nátrium-kén vegyület, amely ugyan jellemzően magasabb hőmérsékleten (315 Celsius-fok) működik tökéletesen, azonban a Ceramatec mérnökei megoldották, hogy a rendszer már 93 fok környékén is működjön. Ezt egy vékony kerámiamembrán teszi lehetővé, amelyet a nátrium és a kén rétegei közé illesztettek. Ezen a vékony membránon csupán a pozitív töltésű nátrium-ionok képesek áthatolni, ezért a nátrium-atomok elektronjai fennakadnak a kerámián, amely ezáltal elektromos áramot termel.

„A nátrium-kén vegyület több energiát képes leadni, mint az akkumulátorsav, így, ha valóban megoldható az üzemeltetés, alacsonyabb hőmérsékleten, az eszköz lakossági felhasználásra is alkalmas lehet” – nyilatkozta a Popular Mechanicsnak Ralph Brodd, független energiaügyi tanácsadó.

A Ceramatec fejlesztése a tervek szerint 20 kilowattóra tárolására alkalmas, ezzel egy átlagos háztartás napi energiaszükségletét képes fedezni. A cég szerint fejlesztésük azonban nem csak a napenergiát hasznosító otthonokban alkalmazható, hanem a hálózatra kapcsolt házakban is, ahol az akkumulátor segítségével hatékonyan csökkenthető a csúcsidőszakokban felhasznált energia mennyisége. Az eszköz ugyanis így feltölthető az olcsóbb, éjszakai árammal, amelyet a nap folyamán felhasználva csökkenthetőek a költségek.

A Ceramatec szerint az első, működőképes változatok 2011-ben kerülhetnek a piacra, körülbelül 2000 dolláros (mintegy 372 000 forint) áron.
Biosolar Forum  =>  Villamos energia tárolása  =>  Akku méretezés, méréslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva