English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Töltésszabályozó (nem MPPT)lapozz: 1, 2, 3   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2013-01-15
00:18:02
Előzmény: adrián #37660#37709
Szia
Adrián én ugyan ebben a cipőben jártam mint te.
Nekem volt Kina pwm szabályzom.
Szerettem volna helyette olyat ami nem Kinai.
Első irányelv hogy lcd kijelzője legyen,drágák műszerek stb.
Én is ismerkedem csak a solár technikával.
Áldoztam rá és vettem egy IVT mppt vezérlőt, amit nagyon nem bántam meg.
Külön hozzá vásárolhato egy távvezélrlő panel amin igazából egy informácios panel,rádásul raksz bele flash memóriát és rögzíti rá a mérési adatokat.
Egy hűtőmágnesel van felcuppantva hűtő elejére az asszony örömére,szóval szem elött van .
Azt is gondold hát hogy pl néz meg egy Stecát ha te 24 V solarpanelt akasztasz rá akkor csak 24 voltos aksipakot tudsz vele tölteni.
De ebben lehet tévedek, én csak lelkes vagyok nem hozzáértő:)
Itt ezt hozzáértök joban tudhatják.
Én csak azt mondom hogy hiába volt 3db 100 watos panelem sosem volt rendesen feltölve az aksi (100Ah) a mostani vezérlö ez megoldja ha kisüt nap elég rövid idö alatt.
Ködös időben is tölt anyit amennyit éjszaka ledszalagok megzabálnak.

Én is kísérleteztem de csalódtam,még itt a fórumon fel nem nyitották a szemem!
Kitartás jó dolog ez.

2013-01-12
16:36:19
Előzmény: adrián #37643#37655
Szia Adrián, nekem van egy eladó nem MPPT-m, legelső fénykép itt: http://biosolar.hu/forum/show/31067#31067
2013-01-12
11:10:24
Előzmény: homer66 #33154#37643
Szia!
Nem adnád el a Fangpusun töltés vezérlődet?

2012-12-11
22:48:25
Sziasztok

Utólagosan is szeretném megköszönni Bous83 -nak a fejtágítót, amit a töltésvezérlők működésével kapcsolatban példákkal úgy elmagyarázott,hogy laikus ember is érti mi hogyan működik.
Ami nekem a kinai töltésvezérlő működésében nem tetszett,azt valoszinüleg a nem kinai is úgy csinálta volna jó eséllyel.
Hogy csúnyán fogalmazzak: ezt a felvan töltve az aku, de mégsincs!De már csak épp hogy sűt a napocska, pedig volna még rá idő dolgot,majd ivt mppt vezérlő orvosolni fogja.
Legalábbis bizakodom.
Mindent köszönök nektek,ha megérkezik uj vezérlő beszámolok a tapasztalatimról.
2012-11-30
23:58:25
Előzmény: hzsolt #36221#36223
Írtam. (miért nem beszéljük meg itt? ...majd max összefoglalva feldobom... ;)
2012-11-30
23:23:29
Előzmény: Bous83 #36209#36221
Kedves Bous83

A pont nálad van,
Valószínűleg félreérthetően fogalmaztam.
De akkor most tisztáznám hogy bizonyos termékről próbáltam infókat begyűjteni és dönteni.

2012-11-30
21:00:57
Előzmény: robert #36076#36212
Bárcsak soros áteresztő lenne... Ehelyett még (töltés közben is, nem csak végfeszen) le is kapcsolgat, tehát még a sorosnál is rosszabb! :D :D Nem is értem... ;) Bár... ;)
2012-11-30
20:36:40
Előzmény: hzsolt #36203#36209
Kedves hzsolt,

Mélységesen megdöbbentett mindaz, amit az imént írtál!

Semmi gond nincs azzal, hogy nem veszel MPPT töltőt (van olyan rendszer, amihez én sem vennék!), de hogy magát az mppt-t megbízhatatlannak nevezni? Tudod egyáltalán mi az, és mire jó? Értesz az egészből bármit is? Vagy csak olvasod a sok marhaságot, és csapkodsz ide-oda? Ez kb olyan kijelentés, mint hogy az összes jármű megbízhatatlan, mert a szomszédnak kiesett a kereke a kanyarban, meg mennyi mindent olvastál-hallottam már, mennyi baleset és halál van miattuk. Ezért a járművek nem nyerték el a tetszésedet (függetlenül attól, hogy Trabantról, vagy Bugattiról beszélünk, netán vonatról, vagy buszról), ezért nem fogsz venni, és nem fogsz használni járműveket... ;)

Hány voltos rendszerben gondolkozol? Azaz hány voltos az akkupakkod, és mi a modulod névleges üzemi fesze (adatlap alapján)?

P.S. ...a jó MAGYAR mindenhez ért!, a szakemberek meg csak át akarnak...

P.S.2 Még szerencse, hogy tudod mi a PWM (ha a kisrádióra ráragasztják hogy 3000W, akkor 3000W-os, hisz azt írták rá!) és tudod mi az MPPT. :) Elárulok egy apró titkot, lehetetlen MPPT töltőt készíteni PWM nélkül!!! :D

Üdv,
Egy műszaki analfabéta... ;)
villam64Válasz erre
2012-11-30
17:04:16
Előzmény: hzsolt #36203#36204
A plusz 3000 a conrad drágasága. Ugyan az a termék esetén. Felhívom a figyelmed a panelectron fejlécére, mely szerint az ivt distributora. www.panelectron.hu/ceginfo.html Mppt-t akkor szokás alkalmazni, ha az akku feszültségnek legalább a 1,5 -szerese a napelem feszültség. Afölött a pwm már gazdaságtalan.
2012-11-30
16:50:00
Végig olvasgattam a MPPT fórumot.
Lehet hogy megköveztek érte de nem nyerte el egyáltalán a tetszésemet a mppt,egy megbízhatatlan dolognak gondolom,ami igaz az adatgyűjtő részére is.
körülnéztem a neten is,és uj fejlesztéseket dobtak piacra bizonyos gyártok,horror áron és véletlenül sem mppt vezérléssel hanem inkább a pwm-et szorgalmazták ami számomra azért elég furcsa.
azt hiszem maradok a conradosnál.mivel hamár nem kinait akarok akkar az tuti biztos német gyártmány még ha kínai vagy Koreai alkatrészekből is van felépítve .
Egyszerűen a PSCD-30 típus magyar oldalakon árulva nem igazán tudom eldönteni hogy mi a köze a Német IVT-SCD_30 hoz..Nekem megéri az plusz háromezer forint,és még a Conrdban sem csalódtam.
2012-11-27
13:18:23
Előzmény: robert #36076#36078
Kezdem érteni dolgot így ahogy leírtad,és ez bizony elég nyomos érv.Van min elgondolkoznom most.

2012-11-27
12:55:00
Előzmény: hzsolt #36074#36076
hzsolt,

Amit az MPPT-n veszítesz, azt a PV modulokon megnyered.
Magyarán: egy soros szabályozás akkora veszteséget produkál, hogy rossz esetben kétszer nagyobb felületet szükséges beépítened ugyanahhoz az energiaigényhez.
Vedd úgy, hogy a te három modulod helyett elég lenne kettő. Akkor hogy állnál anyagilag?

Remote egységre csak kevesen vágynak, mert nem akarnak egy egyszerű feladatot elbonyolítani, ezért jobb, ha az alap-funkcióra képes eszköz árát sikerül alacsonyabban tartani.

2012-11-27
12:13:27
Sziasztok
Sajnos 30 Amperos (MPPT) vezérlőre már nem tellik,és még ezer körül volna hozzá lcd távvezérlö panel külön.gondolom abba részbe kerül sd kártya.-ha jól számolok majd 50 ezer volna
Sajna az én keretem 35 ezernél kimerül:(
Valahol olvastam olyat hogy 12 voltos rendszerhez 1 db aksihoz szinte felesleges az MPPT vezérlés..
Viszont ha már itt járunk nem is igazán tetszik a kivitelezés.mért nincs mppt vezérlő lcd-vel rs232 com portal egybeépitve ?
Megmondom öszintén számomra felhasználó barátabnak tünik PSCD-30 kompaktabb felépités,leolvasható árameröség és feszültség adatok,és folyamatosan összekötve lehet a pc vel.
Mostmár csak abban nem vagyok biztos hogy mi a különbség PSCD-30 és az IVT SCD-30 között.Mert tudásra igy elsöre ugyanaz mindkettő termék.

kicsit tuningoltam a kinai vezérlön igy hogy süt napocska, kapott egy proci hűtőbordát.Egyenlöre még birja a 3 db 100watos panelt.Elboldogult 14 amperal is,kérdés meddig :)

2012-11-27
11:30:19
Előzmény: hzsolt #36060#36071
Mindenképpen valós MPPT-s töltőt (pl. ahogy Róbert írta: IVT-t) vegyél!
Az aksiba nyomott energia körülbelül a duplája! legalább is nálam, 24V akku, 36V-os PV rendszernél ennyivel nőtt a naponta "begyűjtött" energia!

Az eredeti rendszer:

http://biosolar.hu/forum/show/31067#31067

és ebben volt egy ilyen sor is: :D
"-1db wellsee kínai mppt töltő (sajnos nem mppt, de hagyjuk. majd ki kell cserélni)"

Hát kicseréltem! :) Jól tettem... :)

Ha kell a képen látható 30A-es "mppt" töltő (ugyanezt csinálja, kapcsolgat rá), eladó occsóért... ;)
villam64Válasz erre
2012-11-27
09:27:36
Előzmény: hzsolt #36060#36062
PSCD (panelectron.hu)
2012-11-27
09:14:33
Előzmény: hzsolt #36060#36061
hzsolt,

Szerintem jó választás az IVT. Úgy tudom lehet kapni hozzá Remote Control egységet, ami SD kártyára gyűjti az adatokat.
Soros porton keresztül (jelszintek!) egy időzített scrip-el is lekérdezheted, a protokoll biztosan nyilvános, esetleg mások már megírták, csak adaptálni kell.

Itt olvasgass:
http://biosolar.hu/forum/show/15594#15594

Kérdés:
Miért nem MPPT ?

2012-11-27
08:56:16
Sziasztok
Tanácsot szeretnék kérni töletek.
Belefogtam hobbi szinten egy szigetüzem létrehozásába.
Adott 3 db RDM Solar 100 watos modul,meg egy 10Aperos kina pwm vezérlö.
Jelenleg a rosz idöjárási körülmények közöztt nincs probléma,de ha kisüt nap az terv hogy egy panel lekapcsolok a vezérlöröl mert ugye papirszerint nem fogja birni.Azonkivül szeretnék még a jövöben egy 100 wattos modult ez volt a haditerv semmi más oka nincs ...
Ugynézki a helyzet hogy szükségem van egy nagyobb teljesítményű töltésvezérlőre.
Arra gondoltam jó lesz neten kapható kinai.
Viszont elkövettem egy végzetes hibát,beraktam egy 15 Amperes analog müszer a napelem és töltö közé.Amikor látom hogy műszer mutatója lengedezik és pumpálja felfelé az aksit az valami szivetmelengetö érzés.
Rögtön jött az ötlet veszek ledes panelműszereket szép is lesz meg látványos is.
Aztán jött az árkalkulácio hogy a műszerek és kinai vezérlő árán már vehetnék normális vezérlöt is,ami menti az adatokat lcd kijelző, szoval extra.
Az volna kérdésem hogy milyen megoldások léteznek Pc-s adatrögzitésre?
Adott egy számitogép ami folyamatosan üzemel,és szeretném még ezt a feladatot rábízni.
Van csavarhúzóm,fúrom, fórásztópákám,de ehhez részéhez teljesen buta vagyok.
Azt csak gondolom hogy szigetüzemre is jó lehet a WEA de hobbi szinten gondolom drága dolog lenne..
Ha valaki tudna tanácsot adni hogyanlehetne ezt megoldani,és menyi pénzből lehetne ezt megúszni annak örülnék.
Jelenleg az alábbi terméken hezitálok.
www.conrad.hu/conrad.php?name=Products&pid=110210

Üdv lajomizséröl és napos időt kívánok mindekinek.
villam64Válasz erre
2012-09-29
08:19:07
Előzmény: zsbalazs #33667#33672
Balázs
A kimenetet a töltő akku csatlakozójára értettem. És külön mérés az akkumulátoron a feszültség. Nem túl nagy-e a feszültség esés a két pont között. A munkaponti feszültség és áramnál a napelemre írt adatra gondoltam. A pwm töltő bemeneti és kimeneti árama nem különbözik, az mérési hiba. Elméletileg 2 db ds40-ed van párhuzamosan kötve.
zsbalazsVálasz erre
2012-09-29
06:55:09
Előzmény: villam64 #33656#33667
Szerintem a panelok jól termelnek, nagyságrendekkel többet mint amit be tudok tárolni az akksin.
Töltő kimenetén 16V-t mértem.
Akku feltöltve 13,5, amelyet 11-ig tudok meríteni.
Az a problémám, hogy múltkor egy autóhoz kapcsolható invertert hazavágtam mikor rátettem az akksira (nem értem miért ment tönkre) így nem tudom napközben felhasználni a megtermelt energiát, marad a tárolás.
Munkaponti feszültség és áram azt hogy mérjem? Ha bemenőt mérem ugrál a feszültség.

Egyébként hogy állítottam a töltőn, a tegnapi nap sokkal többet töltött, igaz rekord sugárzás volt, de legalább már 1,6-1,8A-t tudtam betölteni.

Sima akkutöltő 14,3V-al tölti és 1A-val többel mint amit a napelemről mérek.

Köszönöm a segítséget mindenkinek!
villam64Válasz erre
2012-09-28
13:30:10
Előzmény: zsbalazs #33655#33656
13,8 V-ra kell töltenie. Mennyi az akku fesz? Mennyi a töltő kimenetén a fesz? Mennyi a munkaponti feszültsége és árama a paneloknak?
zsbalazsVálasz erre
2012-09-28
13:15:33
Állítottam a töltésvezérlőn, maximumon 13,3V az akksin és 1,6-1,8 at vesz fel. E már jobb mint eddig bármikor (mármint az új akkun).
Nem értem miért nem tölti 14-el ha rá van írva. Lehet túlságosan le van merülve?
zsbalazsVálasz erre
2012-09-27
16:41:18
Előzmény: robert #33549#33625
12,8-13,00-at mértem, de nem volt felhőtlen napos idő.
Lehet nem is töltött éppen mikor mértem?
villam64Válasz erre
2012-09-27
06:47:24
Előzmény: homer66 #33586#33591
Annak idején nagyobb feszültségen teszteltem az MPPT-met. A 70 V feszültség felett a névleges értékének a tizedére korlátozta az áramot. Ha a telített akkumulátor miatt elengedi a feszültséget e főlé, akkor szinte használhatatlan, és csak a szürkület billenti vissza. A 30 V-on a hatásfoka gyengül le. Minél kisebb a bemenet, és a kimenet feszültség különbsége. Hátránya még, hogy kikapcsolt dc állásban, az akku feltöltött állapotában, elkezd szulfát mentesítő impulzusokat küldeni az akkura. Nem mindegyik szereti. És meg látszik az akku feszén a löketek, aminek nem minden fogyasztó örül. Bekapcsolt dc állásban meg éjjel is fogyaszt. Ilyenkor a működése, hogy 14,4 V-ra tölt, majd átvált 13,8 V fenntartó töltésre, tehát visszaveszi az áramot. Tehát ekkor félő, hogy a 65 V bemeneti feszültség megszalad és leszabályoz.
2012-09-26
21:01:26
Előzmény: villam64 #33163#33586
Közbe sikerült vennem, még egy napelemet.
Ezért megrendeltem és lecserélem a töltésvezérlőt egy ivt mppt30-ra.
Ha minden jól megy holnap meg is jön:)
Kíváncsi vagyok a véleményetekre, ha sorba és párhuzamosan kötök kettő-kettőt, akkor kb. 65V 16A fog lejönni. Így kötöm bele a töltésvezérlőbe és így megy majd rá a 24V-os akksikra.
Elvileg így nagyobb hatásfokkal fog dolgozni mintha mind párhuzamosan lenne kötve és úgy menne a kb. 30V a töltésvezérlőbe, és nagyobb tartományba tud dolgozni az mppt.
Nem lesz-e túl nagy a feszültség az mppt-nek? Nem-e nagyon a maxon fog járni?
Nem lesz-e kicsi a az 24V neki?

2012-09-25
17:12:41
Előzmény: zsbalazs #33547#33549
zsbalazs,

A töltésvezérlő kimeneti feszültsége állítható, alapból 13.8 V , a sáv 13.2- 14.4V-ig terjed.
Mekkora a feszültség töltés közben az akku sarukon?

Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Töltésszabályozó (nem MPPT)lapozz: 1, 2, 3   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva