English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Napkollektoros rendszerek problémái  =>  Túlméretezett kollektorlapozz: 1, 2, 3   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2014-08-24
08:56:18
Előzmény: medig #47115#47116
medig,

Mint mindenki más, én is agyaltam egy előrejelző készülék építésén, de arra jutottam, hogy a számomra tulajdonképpen alig lenne értelme.
Így nálam egyedül a tároló hőmérsékletéről függ a takarás mértéke/szükségessége.

Nyári zavartalan napsütésben hőelvétel nélkül 4 kollektor nulla takarással ~20 fokot tud emelni, 2 kollektor takarásával ~10 fokot tud melegedni, teljes takarással is több, mint 5 fokot tud emelkedni a 750 literes tárolóm hőmérséklete, amit igyekszem 60 fok alatt tartani (és 45 fok fölött). Persze van úgy, hogy csak 40, vagy már 65 fokos a víz.

Ezért kánikulában teljes takarás, a nyár elején és végén részleges takarás, fűtési idényben nincs takarás.

Az én kollektoraim jól megközelíthető helyen vannak, így a beavatkozás nem vesz igénybe 5 percet sem.

Ha most építkeznék, akkor az igényeinkhez (2 személy) és ehhez a tárolóhoz két kollektornál (2x2m2) többet nem tennék fel.
Ha medencém lenne, akkor azt kpe csőkígyóval melegíteném (mint zsezse), és nem drága napkollektorokkal.
Ha a takarás nem lenne ilyen egyszerű, akkor megszabadulnék a kollektoroktól.

2014-08-24
08:23:52
Előzmény: robert #46878#47115
Robert,
Mikor szoktad levenni a takarást? Időponthoz kötött, vagy valami feltételhez?

Egyébként letakartam a kolit amikor mondottam az egészet fehér geotextillel, csak kb 10% látszódott ki, viharmiatti lecsúszások miatt. Tépőzárral rögzítettem a széleken. Jól müködött, 1-2 alkalomtól eltekintve volt csak 100 fok felett a koli, és a melegvíz is megvolt...
2014-07-18
06:42:32
Előzmény: villam64 #46885#46886
Minél hamarabb le szeretném rendesen takarni...

"150 fok esetén a felmenő víz gőzként jut a lemenő csőbe."
Igen, kb. 10 másodpercig van gőzölgés aztán már víz jön.

"Az idözített vezérlést sem értem. Nem követi az időjárást."
Bocsánat, csak megemlítettem az időzítőt... Per pill. úgy megy a vezérlés, hogy az említett időzítő engedélyezi reggel 8-kor a kolivezérlést, illetve leállítja 17 órakkor. Ez csak azért van hogy ne akarjon semmiképpen sem müködni éjszaka. Tegnap üzemeltem be a PT1000-et a kolihőmérésre, aminek az értékei alapján megmondható, hogy érdemes e elindítani a kolit. Eddig ez nem volt, így az engedélyezett időszakban elindult a koli, és ha sikerült a kolikörben elegendő hőmérsékletet elérni, akkor a hmv kör is megindult. Ha ez nem történt meg x ideig, akkor leállt a kolikör y időre, majd újra próbálkozott mindaddig amíg nem lett elegendő melegség a kolikörben... kicsit fapados, de eddig ez volt. Amikor sok nap volt akkor jól müködött, amikor meg nem sok, akkor is jól müködött, csak a köröket tette meg feleslegesen. Mostantól majd lehet a kolihőmérő alapján mondani neki, hogy érdemes e elindulni vagy sem.
villam64Válasz erre
2014-07-17
18:40:08
Előzmény: medig #46876#46885
Nálam 28 W a szivattyú, nem DB, és napelemről megy. A 150 fok azt jelenti, hogy vákumcső belső csöve 180 fokos, a külső 70 fok. Túl nagy a tágulási különbség. A hp csőben is megnövekszik a nyomás. Nálam amikor át akartam helyezni a kollektort, akkor hp többsége ki se jött a gyűjtő csőből. 150 fok esetén a felmenő víz gőzként jut a lemenő csőbe. Egyszer nekem a csatlakozásnál az alpex csövet megolvasztotta, és kinyomta a csatlakozóból. Én nem javaslom a kollektor 100 fok felett tartását. Az idözített vezérlést sem értem. Nem követi az időjárást.
2014-07-17
07:32:30
Előzmény: robert #46880#46881
robert,

köszi! A szivattyújáratós résznél takarással értettem, hogy szinte egész nap megy a szivattyú.
Egyébként per pill részleges takarással is rövid ideig jár, mert 2 óra míg megvan a melegvíz, és kolikör túlmelegedett, utána érdemben nem megy a koli, 2 óránként megpróbál ráindulni, de nem megy neki(ebben a kánikulában)...
2014-07-17
07:27:14
Előzmény: medig #46879#46880
medig,

- Ha takarás nélkül hőelvétel hiányában járatod a szivattyút, akkor a napon kívül a szivattyú is folyamatosan fűti a vizet.
- Takarással a szivattyú rövidebb ideig jár, kevesebbet fogyaszt, és még elegendő melegvized is lesz.

2014-07-17
07:23:57
Előzmény: robert #46878#46879
robert,
"Valószínűleg nem segít, ha 8 órában járatod a szivattyút."

Értesem úgy, hogy annyira visszafogja a hatásfokot, hogy lassabban ugyan, de meg lesz a melegvíz, de nem kell tovább járatni a szivattyút, mert a takarással nem tud annyira felforrósodni a cső, hogy baja legyen?!

2014-07-17
07:18:53
Előzmény: medig #46876#46878
medig,

zsezse írta:
"Ez a takargatas modszer felejtos. Nem eletkepes."

Rachel hálóval (mezőgazdasági árnyékoló háló) nálam több, mint 10 éve remekül működik :)
http://biosolar.hu/forum/show/30150#30150

Két hét nyaralás alatt ~50 fokon áll a tároló.

A kollektor közelében érdemes egy tetőkibúvót elhelyezni.

Valószínűleg nem segít, ha 8 órában járatod a szivattyút.

2014-07-17
07:02:16
Előzmény: villam64 #46871#46876
Tegnap bekötöttem a kollektor PT1000-es hőmérőjét, eddig (egyenlőre) időre kapcsolt csak.
Most reggel nézegettem mi a helyzet hőmérséklet ügyileg. Reggel 6-kor még csak 20 fokos, 7-kor már 50 fok, most fél nyolc után már 80 fokot is meghaladta. Az időzítő pedig csak 9-kor indítja. Kíváncsi vagyok mennyi lesz 9-re.
Nekem alapvetően ezzel a meleg nyárral az a problemám, hogy akármikor is induljon a kollektor kb. 2 óra alatt megcsinálja a melegvízet, a 200 lityis bojlerre, a 80-asra pedig csak ráindulgat... jah és persze a kolikörben 70 fokos lett a víz és letiltott a vezérlés. Ezzel meg az a baj per pillanat, hogy mivel elérte nem tud majd újraindulni, még ha lehetne sem, mert pl 2 óra pihenés után is a kolikörben a víz 6x fokos, és amikor elindul egy percen belül mivel túlhevített állapotból indul hipp-hopp megint 70 fok felé kerül a rendszer, és letilt. Asszem azt fogom kipróbálni, hogy mi van akkor ha csak 65 fokig engedem menni üzemszerűen, illetve újindulás után megengedem, hogy 5 percig 70 fokig menjen. Ettől azt várnám, hogy napjában többször is el fog tudni indulni...

Neked Villám egy nap mennyi villanny kwh-t fogyaszt a kollektorod üzemeltetés ügyileg?

No, szóval a másik bajom, hogy ha vissza fogom majd a kolikat, akkor annyira vissza lesznek fogva, hogy pöröghet egész nap a szivattyú, viszont úgyanúgy meglesz a melegvíz úgyanúgy. Viszont ha ezt teszi, akkor 8x90W => 720W kicsit sokallom, de ha másképpen nem megy, akkor belenyugszom. Valamit valamiért, lehet ez a megoldás.
Hyperszuper megoldás lenne, ha automatizált árnyékolás lenne úgy lehet ne full takarást adni a kollektornak, mihelyt készen a melegvíz. Na, de persze nálunk sincs kolbászból a kerítés...

No fene, lassan nyolc óra és már 109 fokos a koli. Nem lesz ez így jó.

kieg: 9 órára 148,7 fokig ment fel. Pár perc bemelegítés után beindult a bojler fűtése, és visszaesett 72 fokra...
villam64Válasz erre
2014-07-16
18:54:21
Előzmény: medig #46862#46871
á-á. Addigra már 200 fokos a kollektorod. Nekem már 8 órakor termel, pedig a diófa késlelteti. Ŕóbert féle hálóval takard le fikszen az egészet, hogy csökkentsd a hatásfokát. Nekem ma 2300 liter 57 fokos vizem van takarás nélkül. Tovább kell fejlesztened a rendszert, hogy 70 fok környékén egyensúlyba kerüljön a termelés és a veszteség. Nekem ez a plusz 2000 liter, majd egy kis medence lesz. A hőcserélőt a mostani átépítéskor beépítem.
2014-07-16
07:31:20
Előzmény: zsezse #46848#46862
zsezse,

Magam győzködöm.:) Hogy jönnék én ahhoz, hogy Téged, vagy bárki mást győzködjek. Nem kenyerem.

Illetőleg csak hangosan gondolkodám, és kérdésfelvetés képpen próbálok informálódni.

Eleve a napkollektoros téma szerintem elég ellentmondásos, akarommondani kompromisszumos témakör. Mit, miért, hogyan. Minden rendszer más és más...

Igazából egyetlen dolog érdekel, hogy ha már kivágok az ablakon egy kalap pézt kolektorra, akkor ne tegyem ki feleslegesen élettartam-csökkentő hatásoknak. Nyilván nem kizárhatóak teljesen, meg eleve igénybevételnek van kitéve... de ne legyen 5 év után kuka, mert gondatlan voltam...

A kérdés amiket felvetsz, teljesen jogosan, már én is felvetettem korábban még ha nem is írtam be az összeset.

Ha már felvetetted, válaszolok rájuk, hogy tudd mit is gondolok :) Vagy költői volt?

"mi lesz a kollektor nem letakart felevel, ha elmentek nyaralni? az stagnalhat?
mi lesz, ha lefujja egy vihar a takarast amig nemvagytok otthon, utana meg kisut a nap? akkor "belefer", hogy egyszer ketszer stagnal?"

Igazából szerintem a korrekt megoldás, hogy letakarom az egészet, kérdés, hogy lesz e rá időm. Akkor lennék nyugodt, hogy én megtettem mit lehet. Ha nem lesz rá időm, akkor meg stagnálhat, nem tudok mit tenni. Hogy lefujja e a vihar? Úgy kéne megoldanom a takarást, hogy ne fújja le a vihar. :) Vagy meg tudom úgy csinálni vagy nem. Egyenlőre még nem 100%-os a takarásom.
Hogy "belefér-e". Hangsúlyozom, hogy nem teljesen tudom kizárni a "csőfőzést", de igyekszem csökkenteni...

"mi van, ha valamiert kiakad a vezerles es elkezdi keringetni a 90-95 fokos vizet a kollektor korben? akkor majd csereled az alupex csovet, mert osszeolvadt?"

Hát ez valóban probléma, nem üzemszerű állapot, de előfordulhat. Ezt nálam, maximálisan ki kell zárni. Jó hogy mondod, lehet kéne még egy csőtermosztátot beépíteni manuális védelem képpen.

A rendszertervezésről írtakkal egyetértek maximálisan, de a rendszertervezés, nem arról szól, hogy milyen anyagokat használunk fel a megvalósításhoz, hanem arról hogy funkcionálisan, illetőleg biztonságtechnikailag teljesítse az elvártakat. Az anyagokat kell úgy összeválogatni, hogy minden teljesüljön. Persze lehet törekedni extra robosztus, katonai, extra ipari megoldásokban sokszsoros túltervezéssel is...

Én napkollektor rendszerem kapcsán megelégszem azzal, ha a rendszer 100%-osan nem akar sem extrém, sem extrém közeli körülmények között müködni.

bocs ha egy kicsit hosszú voltam...

Stagnációs topikot végre végig olvastam, asszem maradok a takarásnál, nem látok más megoldást, jobb mint a semmi vagy mint egésznap nyomatni "hűtőkörön".

Egyébként "csőfőzés" csökentésére érdemes taktikázni úgy, hogy csak a legmelegebb órákban müködik a koli, mondjuk 11 és 15 között. Vagy nem?
2014-07-15
11:39:50
Előzmény: medig #46836#46848
medig
bocsanat, de most magadat gyozkodod, vagy engem?:)
"evi 1-2 takar belefer az uzemeltetesbe"
"mi lesz ha elmegyunk nyaralni 2 hetre?"
"hutokor"

kerdes: mi lesz a kollektor nem letakart felevel, ha elmentek nyaralni? az stagnalhat?
mi lesz, ha lefujja egy vihar a takarast amig nemvagytok otthon, utana meg kisut a nap? akkor "belefer", hogy egyszer ketszer stagnal?
mi van, ha valamiert kiakad a vezerles es elkezdi keringetni a 90-95 fokos vizet a kollektor korben? akkor majd csereled az alupex csovet, mert osszeolvadt?

en azt gondolom, hogy minden rendszert ugy kell megtervezni, hogy az a leheto legtobb (akar extrem) esetben is biztonsagosan es karbantartas nelkul uzemeljen.

2014-07-14
09:14:09
Előzmény: zsezse #46835#46836
Szia zsezse,

Köszi, az észrevételeket is...
Per pillanat úgy látom, hogy nagyobb tartályt nem érdemes felraknom, mert előbb utóbb az is teli lesz, illetőleg nem használunk annyi melegvizet, hogy indokolná.
Másrészt sajnos nem férne el. :(

Alupex-et úgy használom, ahogyan Paya is, a kollektortól 2,5 méter réz, csak aztán alupex...

Igen túlméretezett aláírom, de csak azért mert hogy átmeneti időszakra vagyon tervezve. Ezért is írom a takargatást mint per pill. legjobb megoldást. Elvileg évente egyszer felrakom a takarást, egyszer leveszem a takarást. Ez a legolcsóbb megoldás, némi plusz munkával. Én is támogatom, hogy el lehessen feledkezni a kollektorról, meg minden egyébről a házban. Ez a cél, de szerintem az belefér, hogy évente kétszer szól a vezérlő, hogy jó lenne letakarni a kolit, ill. levenni róla a takarást.

További megoldások:
- hűtőkör
- disszipátor (kollektorkörben)
- medence
- puffertartály

Sajna ezek nem occsó megoldások, csak ha adva vannak, vagy később okkal lesznek eszközölve.

Az oké hogy a drainback bírja a stagnálást, de a csövek? Csak az élettartamukat csökkenti erőteljesen. ;(

Hát jah, nekem a db tartály és a szivattyú között van 2.5 méter, és kb. ugyanez a 2.5-3 méter a db és koli között. Ez van sajnos. Ez adottság, amin csak nehezen tudnék változtatni...

Mi számít túl sok stagnálásnak? 1-2 óra, vagy 3-4 naponta?

2012-07-20
16:39:48
Előzmény: grano #31739#31740
grano,

Tiszteltetem a padtársadat, de lásd be, hogy ennek allításnak semmi köze a PH házakhoz. Ugyanis a legócskább putriban is "elegendő x darab PV tábla a ház tetején, oszt visz mindent" .

vilam64,

"... Fűtésre jelenleg a tárolás hiányossága miatt a nap energiája nem használható... viszont a lakás temperálására elég jól használható... ez másnál fűtés rásegítés... "
Ellentmondás az egymást követő mondatok között!

"... igazából a túlméretezés, más néven biztonsági méretezés híve vagyok... "
A biztonsági méretezés itt a teljesítmény alul-méretezését jelenti, vagyis azt, hogy véletlenül se kerüljünk olyan helyzetbe, hogy bajt okozzon a túltermelés.
Napelemes rendszerekben csak elveszik a fölösleges energia, napkollektorok esetén túlhevít valamit.

2012-07-20
16:37:55
Előzmény: Jesu #31738#31739
mentorom (előtte még padtársam volt) PH certifikátos épgépész. Dicsekedet anno h a legutolsó épületük (100m2) fűtési igénye tervezési állapotban egy darab hajszárító. Innentől jön a kérdés h minek a gázkazán, a hőszivattyú, a kandalló, a napkollektor is kizárólag HMV-nek de jó eséllyel az is bonyolítás, mert elegendő x darab PV tábla a ház tetején, oszt visz mindent. Szó szerint mindent. Csak a minimális karbantartás marad évente. Egyéb üzemeltetésre nem kell költeni. CO2 lábnyom a beruházás.
2012-07-20
14:53:25
Előzmény: villam64 #31725#31738
Nem jól látod. Ott nem éri meg igazán túlméretezni. Ezeknél a házaknál minden komolyabb gépészeti beruházás "szinte" pazarlás. Merthogy minek olyan rendszerre költeni, aminek a hozama passzív módon is biztosítható? Pl. passzív benapozás. Ha jól tervezett a ház, épület, akkor napsütés esetén a felesleges meleg megfogása, ne adj isten, kiszellőztetése a gond!!! Lehet akár december is vagy január! Ezért szoktak tömeget építeni a hőburkon belül.

Mást hoz a gyakorlat, csak nehéz elhinni. Hiába tenne el vízbe termelést, amikor azt a betonban, falszerkezetben is lehet tárolni. A nagy tömeg megoldja. Annyi, hogy el kell viselni, nagyobb lehetséges szélsőértékeket, de ez nem jelentős, mert a tömeg kiegyenlít, így nem olyan gyors a változás.

Többször néztünk már végig modelleket, de akár megvalósult példákat is: a cekászt itt szinte semmi sem veri megtérülésben! A PV erre még rádob, ha már költeni kell, inkább oda. Azt lehet a legszélesebb módon felhasználni: főzés, HMV, elektromos berendezések, szellőzés..

...aztán jön csak a kiegészítő fűtés fogyasztása (ami teljesen más aránnyal szerepel az energiamérlegben az előbbiekhez képest itt, mint egy hagyományos épületnél!!!)

Azt viszont jól látod, hogy egy mini kandalló a jó megoldás. Egy barátom építkezéskor kiépített komplett faelgázosító+ nagy puffer+ fal/mennyezet fűtés rendszert, de nem megy nekik semmit, mert egy levegős kandallóval átfűtik az egész telet összesen 2-3 köbméter fával, amit ajándékba kap minden évben.

Innen nézve kidobott pénz volt minden más. Ha piaci áron vennék a fát, akkor is elfűtenének a fűtésrendszer árából ilyen módon vagy 25 évig!!!

Mondjuk ők szeretik használni a kandallót, és nem zavarja őket, hogy csak 19-20 fok van mikor hazaérnek.
villam64Válasz erre
2012-07-20
09:33:38
Azért ide írom, mert igazából a túlméretezés, más néven biztonsági méretezés híve vagyok. Mert felvetődött a megtérülés, vagy spórolás ( http://biosolar.hu/forum/show/31718#31718 ). Fűtésre jelenleg a tárolás hiányossága miatt a nap energiája nem használható. Viszont Sándor nevén, a lakás temperálására elég jól használható. Ez másnál fűtés rásegítés. Ilyenkor a pénzbeli megtérülési idő növekszik. De aki megteheti, az nézze azt is, hogy mennyivel kevesebb széndioxidot hagy a gyerekeire. Minél silányabb egy épület fűtés igény szempontjából, annál többet lehet besegíteni a nap energiával, de annál kevésbé látszik meg a besegítés. Minél jobban szigetelt az épület, kevés energiával beéri a fűtési idényben, annál kevesebb váltható ki nap energiával, de annál jobban meglátszik a fűtésben. Tehát támogatom az alacsony energia igényű ház, vagy passzív ház túlméretezett kollektor rendszerét, mert így a hőszivattyú is megkerülhető. Néhány kandallós begyújtás elég lehet télen.
2012-06-12
10:40:47
Előzmény: sándor #30520#30523
sándor

"""
Ha visszaolvasol a túlméretezés vitában, akkor olvashatod, hogy zsbalazs nincs egyedül azzal, hogy "Vagy tudunk vele megfelelő HMV-t vagy nem."
...
Elsiklottatok Robert azon mondata felett, hogy "Minél kényelmesebb, annál drágább."
...
A túlméretezett napkollektotok mellett szól, hogy a nap nagy valószínűséggel nem fog árat emelni a következő 10-15 évben. Ez a gázról, a villanyról nem mondható el.
A gázzal, villannyal is lehet felesleget előállítani. Például, ha nem használod fel maradéktalanul az éjszakai árammal felfűtött vizet. A felesleg ugyanúgy elúszik a veszteségek között, mint a gyakran és veszteséggel ráinduló gázráfűtés.

Ha a napkollektor mellé gázt is használnak ráfűtésnek, akkor senki nem számol a gázfűtés bekerülési költségével.
Ha reális akarsz maradani, akkor a ráfűtésre szánt arányban igenis rá kell osztani a gázfűtés minden költségét a ráfűtésre is.
Ha meg csak ezért kellene külön bevezetni a gázt!

A kényelmet meg kell fizetni. A ráfűtés, a túlméretezés = kényelem.
De hogyan alakul ez hosszú távon?
Miért terveznek és építenek a PV-sek nagyobb rendszereket, mint amire valójában szükségük lenne?
A túlméretezett napkollektorokat elutasítók teljesen természetesen, a ráfizetés ismeretében ruháznak be túlméretezett napelemes rendszerekbe.
Furcsa egy hozzáállás! Divathullám!?

Azért kezd valami alakulni ezzel a direkt PV-s vízmelegítéses irányvonallal.
Igaz, még mindig számolunk (számolnak) a ráfűtéssel. De a túlméretezett rendszerük kihasználása ilyen megoldásokkal sokat javulhat. Sőt. Pillanatnyilag legjobb megoldásnak látszik.

Ahogyan zsbalazs is megoldja a túltermelés elhelyezését pl. fűtésre, hasonlóan használják fel mások is.

A napelemeknél, ha nincs szükség az energiára akkor egyszerűen kikapcsolják a rendszert. De az ekkor is "jár", magyarul túltermel a rendszer. Az is elvesztegetett, kidobott pénz.
Ennyi erővel a napkollektorosok is nyugodtan megszabadulhatnak a nyári feleslegüktől. Amennyivel olcsóbb beruházás a kollektor, abba belefér a feleslegtől megszabadulás költsége is.

Ha a két rendszer pillanatnyi bekerülési költségét és hatásfokát nézem, akkor a kollektorral kidobott pénz a kevesebb. Ez ugyan változóban van, de biztos vagyok benne, hogy valamekkora különbséget mindig tartani fog a piac a kollektor javára.

Arról már többen írtak, hogy hogyan alakult a gáz áremelések statisztikája. De azt senki nem merte(?) megsaccolni, hogy mi fog pár hónapon belül történni, ha lejár az eddigi relatíve olcsó gázbeszerzési szerződésünk. Mi lesz a ráfűtés költségével, ha besorolnak bennünket a világpiaci áron vásároló "barátok" közé?
A gáz jelentősen emelkedett árát valószínűleg továbbra is mesterségesen alacsonyabban fogják tartani, mert egy ilyen árat a piacra nem lehet ráengedni. Viszont biztosan megfizetjük szétterítve adókban, járulékokban, vámokban.

A nagy rendszereknél nem csak előmelegítik a vizet. Ők sokkal előnyösebben ruházhatnak be egy túlméretezett rendszerbe. Egy társasházban, ahol nem a hivatal, hanem a lakók döntenek, ott kevés a hmv-s gázfogyasztás.
Hasonlót láthatsz medencés panzióknál is, ahol lehet játszani a kollektor kapacitással a hmv javára.
"""

O.K. amit írsz,de azt megnézted, hogy a "gyengébb" időszakokban a "kollektor használat" mibe kerül?
Mert azt értem h nincs gáz, melegvíz viszont kell.
De ez a _kell_ és nem a _megéri_ kategória.
Akinek nincs semmi, se gáz se villany csak üres telek ott megint elgondolkodtató, hogy a gázt egyáltalán bevezesse e?
De a java népnek adott egy épület és arra keresi a legolcsóbb megoldást.
Az h a nap ingyen van nem teljesen igaz: beruházás üzemeltetés.
Én a házzal együtt vettem a "gázt" is ergo zéró a bekerülési költségem.
A villanyt is. Max az alapdíjakat oszthatom vissza, meg a kazán elektromos fogyasztását.
A HAJDU-ban pedig már benne van hőcserélő, meg a cekász is. (későn akadtam erre az oldalra, sokmindent másképp csinálnék már, de ez a későbánat kategória)

Az árakról annyit, h a PV rendszer ára iszonyatosat zuhant. Még egy feleződés akár benne lehet a rendszerben és azt már nem hiszem h követni fogja a termikus, túl sok és drága anyag kell hozzá. A gáz - villany - ára ahogy írod most fog igazán növekedni
Én reménykedem h a PV-s történet összeáll, mert ha még 5-15%-al többe is kerül a PT-nél én inkább a felé hajlok (full kényelem). De akár az is lehet h olcsóbb lesz a napelemes és szerény véleményem szerint a napelem tovább él mint a kollektor, de ez csak tipp.

Bevallom mindössze két ilyen nagy rendszert láttam mindegyik alulméretezett volt.
A többlet kezelése nem reális számukra, csak gond.
Így az alapberuházás energiahozama sokkal közelebb van az elméleti maximumhoz, megtérülése sokkal jobb. E mellett nincs vele gond, mert amit termel tutira felhasználják.

2012-03-25
14:55:56
Előzmény: szocsmarci #27645#27647
szocsmarci,

"Az ingyen energiának mindig 100% a hatásfoka."
Ingyen energia? Esetleg az áramlopásra gondolsz? A napkollektor és a napelemet ingyen van, a kiépítés és az üzemeltetés ingyen van?

szocsmarciVálasz erre
2012-03-25
14:43:59
Előzmény: sándor #27631#27645
Sándor

"Ha kiiktatjuk a szótárunkból a "túlméretezés" és "gazdaságos" szavakat, akkor nem lesz probléma :)"

A túlméretezett napkollektor fűtésrásegítésre jó. Hiába van 10 kollektor a tetőn, a gázt vagy a pelletes kazánt akkor is ki úgy kell kiépíteni, hogy a teljes ház energia igényét fedezze a leghidegebb időszakban is. Mindenképp úgy kell tervezni, mintha a napkollektorok ott sem lennének. Ez hasonló a nappaliban lévő kandallóhoz, vagy a fürdőszobában lévő radiátorhoz. A nappaliba úgy kell méretezni a radiátorokat, mintha a kandalló nem lenne ott, hiszen nem biztos, hogy mindig begyújtanak és megy a kandalló. A fürdőben ha teleakasztják a törölközőszárítós radiátort törölközőkkel, akkor nem fog leadni hőt, tehát kell mellé padlófűtés, vagy másik (hagyományos) radiátor.

Egyszer már írtam, de még egyszer leírom. A fűtési hőszükséglethez a méretezési külső hőmérséklet -11°C Pécsett, máshol -13, vagy -15°C. Ennél alacsonyabb hőmérsékletek is előfordulnak, de a szabvány ennek ellenére nem kíván meg alacsonyabb hőmérsékletet. Írásban nem indokolja, hogy miért, de szóban már többször elhangzott: ha hideg van, akkor takarózzanak be jobban az emberek, vagy öltözzenek fel, de emiatt a pár nap miatt megnövelni a kazánteljesítményt, a hőleadókat, szivattyút, csőméretet - luxus.
Beszéltek itt az energia takarékosságról, környezet szennyezésről, meg minden zöld dologról. A legjobb megoldás, ha az ember kicsit alkalmazkodik, esetleg néhány napig langyos vízben fürdik, vagy jobban felöltözik, ennél olcsóbb takarékossági lehetőség nincs.
Amikor katona voltam, naponta csak délután 16-17 óráig volt fürdési lehetőség, azaz melegvíz a zuhanyzóban. Régebben csak hetente egyszer, péntek délután. Nemrég hallottam, hogy egy magyar embernek azt mondta egy tősgyökeres angol: hiába fürödtök minden nap, attól még kelet-Európaiak maradtok. Nem a saját fülemmel hallottam, csak másodkézből, de elhiszem, hogy így történt. Ott ezek szerint nem minden nap fürdenek, pedig kicsit gazdagabb ország (-nak tűnik messziről).

"Én ott látom a bibit, hogy (és ez erősen érdeke is az eladóknak), hogy a hatásfok görbéik megállnak az optimális felső határon. Mondván, a kollektor innetől már nem gazdaságos."
- Pontosabban a túlméretezett rendszer érdeke az eladónak. De a tervezőnek nem, hiszen ez később problémát okozhat, és szokott okozni is.

"Payát nem is érdekli, hogy mi történik a rendszerében. Nem foglalkozik azzal, ha már a tároló >90 fokos és a kollektora hatásfoka merő egy ráfizetés."
- Az ingyen energiának mindig 100% a hatásfoka. A baj a magas tartály hőmérséklettel az erőteljes vízkő kiválás miatt van + a már sokszor írt szerelvény és fagyálló öregedéssel.
2012-03-25
09:01:21
Előzmény: sándor #27633#27640
Sándor,

"""
Úgy diskurálunk, mintha most beszélnénk először ezekről a dolgokról.
...

Túlméretezés:
- takarás miatt - Nem túlméretezés, hanem az adottságra tervezés. Az árnyékra tervezett kollektor megítélése orvosi kérdés.
- elvesződik - Nem túlméretezés. Ezzel minden energia termelő berendezésnél számolni kell.
Senkinek sem kellene kollektoros, PV-s butaságokkal foglalkoznia.
Gázmotor, villamos energia önellátás, hűtés hasznosítása fűtésre. Ha lakó és ipartelepeken gazdaságosan működik!?
- kifejezetten a túltermelésből származó fölösleg semlegesítése - Nem túlméretezés.
Olyan célszerű hasznosítás, ahol a felhasználás nem szigorúan határokhoz, paraméterekhez kötött.
Nem csak a nem tudom miért a luxushoz sorolt mobil medencéről lehet szó. Aszalhatunk, száríthatunk fát, fejleszthetünk biogázt, lepárolhatunk pálinkát, száríthatjuk a ház körüli talajt, a falat, biotéglát.

A kezelhetőség a kulcs. Egyetértek.

A rendszeres stagnáció csak a nagyon szűkre méretezett rendszereknél fordulhat elő. Valóban nem is értem, hogy ezt miért soroljuk a stagnációhoz? Ez, ha bekövetkezik, az egy mesterségesen okozott stagnáció, mert mi állítjuk le félelemből a keringtetést.

Azzal, hogy a magas hőmérsékleten számszakilag gazdaságtalanná válik e egy rendszer? Én talán igent mondanék.
Nagyjából annyira, mintha nem használjátok el a teljes PV-t és elajándékozzátok a felesleget. Ilyenkor elegendő, ha a család, csak éppen szünetelteti az energia felhasználását és a rendszer azonnal átmegy túlméretezettbe.
A PV relatíve drágább beruházás és ott mégsem számít a túltermelés? Igazságtalan nézőpont.

A túlméretezett rendszerek hasznosítására nem tudom a választ, csak lekaptam őket. Feltételezem, hogy egy részük nyáron gyerek medencénél hasznosítja. A másik három évszakban fűtésrásegítést szolgálhatnak.
Tehát hasznosítják azt a keveset, ami a hasznosítható időszakban keletkezik. Ha meg a pár nyári hónap feleslegét elengedik? Valószínűleg még úgy is megéri nekik.

Láthatóan akkora kollektor felületek vannak a referenciákban is, hogy az kizárt, hogy csak hmv-t termeljenek felesleg nélkül. Ha túltermelési problémát okoznának, akkor nem tennék fel a honlapjukra.
Vagy azt kell feltételeznem, hogy csupa 5-6 gyerekes, két-háromgenerációs "gazdag" család szereltet kollektorokat.
Engem biztosan le akartak beszélni a túlméretezésről. De nem minden kereskedő egyforma.

A példában azért nem szerepel az éjszakai áram, mert nekem tiszta, de sokan még ma sem tudják elképzelni, hogy ha a reggel üres tárolóra napközben nem süt a nap, akkor aznap már csak nappali árammal lehet a fűtést helyettesíteni.
Vagy aznap nincs fürdés, mosogatás, illetve ami van, az a drága villanytűzhelyen kerül elkészítésre.

Az éjszakai áramra várni kell egy éjszakát. És csak a második nap reggelén lesz először melegvízünk.
Ha azt dafke elhasználjuk reggel, akkor ugrott az éjszakai felfűtés.
Ha nem, akkor a kollektor túlfűtésbe viszi a rendszert, tehát megint csak kidobtunk egy csomó energiát.
Ha meg véletlenül másnap sem sütne a nap, akkor ismétlődik a pazarlás.

Nálunk minden évben van 4-6 ilyen tévedésen alapuló nap.
Ez sajnos elkerülhetetlen. Nekem ugyan plusz kiadás, de nem veszteség.
Ha nyáron történik (általában igen), akkor megy az egész nap teljesítménye a medencébe. Ha fűtési szezonban, akkor megy a fűtésrásegítésbe.
Nagyjából éves átlagban az ilyen, előre eldönthetetlen időjárás miatti visszakapcsolás éjszakai áramra, 20-25KWh éjszakai áram feleleges kiadását jelenti.
Számít ez az egész évi nettó nyereség mellett?
"""

Valóban nem most beszélünk először ezekről a dolgokról, pont ezért látom úgy, hogy a méretezéssel kapcsolatban vannak alapvető vélemény különbségek.

Ha kiiktatjuk a szótárunkból a "túlméretezés" és "gazdaságos" szavakat, akkor nem lesz probléma :)

Az éjszakai áram nyilván nem az azonnali utánfűtésre való. Nálad is megtörténik, hogy nyáron be kell kapcsolni a villanyfűtést.
Amennyiben egy giga rendszerrel ez kivédhető lenne, akkor ugye neked sohasem lenne erre szükséged?

Nem azt mondtam, hogy egy mobil medence elítélendő, hanem azt, hogy te erre a jelentős fogyasztásra méretezted a kollektoraidat. Szükségesnek érzed, ok.
Magam is tapasztaltam, többektől pedig hallottam is, hogy annyi napkollektor kiépítését ajánlottak neki, ami magasan meghaladta a melegvíz igényt. A stagnációval kapcsolatos kérdésekre végül is az jelentette a "korrekt műszaki választ", hogy akkor építsen medencét, lesz hova tennie a meleget. Olyan medence megépítéséről van szó, ami egyébként szóba se jött volna, így viszont műszakilag indokolt :)

A reklámokban szereplő fényképek műszaki tartalmára látatlanba nincs mit mondanom. Már túl vagyok azon, hogy azért higgyek el valamit, mert le van írva, vagy a TV-ben mutatták, esetleg a kereső rátalált valahol.

Ha valaki megkérdez, és úgy látom, hogy olyan dolgokra akarja költeni a pénzét, ami többet visz, mint hoz, akkor felhívom rá a figyelmét, hogy ne tegye. De végül is ő dönt, a saját pénzét kockáztatja, költi.

szocsmarciVálasz erre
2012-03-24
17:15:55
Előzmény: sándor #27625#27628
Sándor
Ha medencét akar fűteni, és fűtésrásegítésre használná a kollektorait, akkor érdemes elgondolkodni a több napkollektoron. Ekkor a 10db kollektor sem jelent túlméretezést. De be kell lásd, hogy az emberek többségének nincs medencéje, vagy egyéb helye, ahol a nyáron keletkezett hőt ésszerűen feltudja használni.

Részlet a www.cseresznye.net/szellozteto-napkollektor-hoszivattyu-muszaki/napkollektor-gyfk.html oldalból

"A napkollektor ilyenkor ún. stagnációs állapotban van. Idővel tovább melegszik, egészen az üresjárati hőmérsékletéig. Ez ár akár 200C° felett is lehet. Ne feledjük, veszély nincs. A víz kémiailag stabil anyag, halmazállapotát vidáman váltogatja. A "kritikus" propilén glikol rész pedig régesrég a csővezeték szakasz hidegebb részein foglal helyet. A Tyfocor LS anyag pl. 170C°-nál kezd savasodni, és 140C° körül a vízgőz már kiszorította a napkollektorból.
.....
Nincs tehát miért aggódni, a helyesen méretezett és szerelt rendszer így működik! Így működik Ausztriában és Németországban több millió m2 napkollektor!"

A Tyfocor LS 105°C-on forr. Ha a napkollektorban felforr a víz, akkor ott van fagyálló is, tehát az is felforr, és savasodik. Ha megcsinálja ezt 1000-szer, akkor jó esély van rá, hogy a teljes rendszer savasodik.
Drainbacknél ilyen nincs, de ott sem szerencsés, ha a 200°C-os kollektorba hirtelen betódul a 60°C-os "hidegvíz".

Mégegyszer: a probléma a keletkezett energia, és megtérülés idő.
2012-03-24
15:03:58
Előzmény: dejoe #27624#27627
stagnáció?
DB-s a rendszer... Engem annyira nem zavar, hogy forróság van fönt. A stagnációs hőmérsékletet ki kell bírnia hosszú távon is.
2012-03-24
14:07:27
Előzmény: sándor #27625#27626
Sándor,

A süketek biztosan jól megértik egymást, mert odafigyelnek a másikra :)

Valóban, a nézőpontok nagyon mások, de szerintem a fogalmak sem jelentik ugyanazt mindenkinek.
Én a túlméretezés alatt ezt értem:
- a termelési kapacitás valamennyi része nincs kihasználva (pl. takarás)
- a termelés egy része egyszerűen veszendőbe megy (pl. eldisszipálódik)
- a termelés egy része kifejezetten a túltermelésből származó fölösleg semlegesítése épített és egyébként szükségtelen berendezésben kerül felhasználásra (túlfogyasztás) (pl. olyan medence építése, ami egyébként szóba se jött volna)
- kifejezetten a felesleg elvezetésére szolgáló (esetleg még egyéb segédenergiát is igénylő) berendezésbe kerül (pl. hűtőkör)
Én sem gondolom azt, hogy ki lehet centizni egy napkollektoros rendszert, úgy, hogy egy Joule se menjen veszendőbe. Ennek a mértéke viszont műszakilag kezelhetőnek kell, hogy legyen (nem blazírozunk arra, hogy a rendszeres stagnációt ki kell bírnia) és számszaki értelemben nem teheti gazdaságtalanná a beruházást.

Ismeve, hogy mit szolgál ki a te gigantikus rendszered, szó sincs túlméretezésről, mert rengeteg energiát fogyasztasz. Egyáltalán nem tipikus, és még egyszer: nincs túlméterezve.

Villám az energiaválságtól retteg, de az ő rendszere sincs túlméretezve a 30 csővel és a 300 literes tárolóval.

Nekem túl van méretezve, nem is ajánlom senkinek.

Kinek van még rajtam kívül túlméretes kollektora, olyannak, aki jó szívvel ajánlja másoknak is a túlméretezést? Esetleg tervező, vagy kivitelező? Ők mit csinálnak tavasztól őszig a fölösleges hővel?

Nyilván a kereskedők a lehető legtöbbet szeretnék eladni, a felhasználók nagy része pedig alapvető ismeretek nélkül, álmokat kerget. Ők vevők lehetnek a túlméretezést ajánló tanácsokra.

A példádban szereplő házban nincs gáz, és nincs éjszakai áram. Nem hiszem, hogy ez jellemző lenne, de tegyük fel, akkor valószínűleg vagy egy nagyon szegény, vagy egy nagyon gazdag háztartásról lehet szó. Melyik a kettő közül, mert az anyagi lehetőségeknek megfelelő megoldást kell keresni (200 ezer alatt vagy 2 millió fölött).

2012-03-24
13:16:49
Előzmény: lindy #27622#27624
"de én ezt is beleszámoltam a túlméretezésbe. Meg azt is,"
"Ja, és a koli keringetését is rövidebb ideig kell működtetni"

Ezt nem értem !
És utánna stagnáció ? vagy hogyan gondolod ?
Biosolar Forum  =>  Napkollektoros rendszerek problémái  =>  Túlméretezett kollektorlapozz: 1, 2, 3   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva