English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  KÖZLEKEDÉS  =>  LPG, CNG
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2013-10-06
17:51:30
Előzmény: Égboltos #42637#42645
Égboltos:
a sima palackos pb szinte ugyanaz mint amit a kúton tankolhatsz. Igaz, nem teljesen, merthogy az LPG sokkal tisztább, kevesebb szemét (és állítólag kén) van benne.
Ezt a gázautós társak is megerősítik, már akik még anno tankoltak palackról.
Amíg nem volt a közelben gázkút és palackról fejtettük a pb-t, évente egyszer takarítani kellett a szűrőt különben berakódott. Amikor már kútról tankoltam szinte semmi sem volt a szűrőben.

Azokat a fáklyákat gondolom ha nagyon akarnák lehetne kezelni, csak a folyamatba jobban bele kéne avatkozni, átalakítani valamit ami már nem éri meg. Majd ha lesznek új tornyok, lehet, ezt is megoldják, mert elég sok szennyezőanyag kerül ki így a levegőbe. De nem manapság épültek, anno meg ugye ez nem volt szempont.
ÉgboltosVálasz erre
2013-10-05
22:29:18
Előzmény: grano #42633#42637
Grano
Ha nem értesz egyett azzal amit írtam nem engem vonsz kétségbe. Én mindig is így ismertem, hallottam, hogy az amit mi autógáznak hívunk az egy melléktermék amivel amúgy nincs mit csinálni. De, hogy mégse írjak hülyeséget előtte rákerestem a neten és ugyanezt olvastam. Valamint a PB sem azonos az autógázzal csak nagyon hasonlít hozzá.
Ez után annyit tudok mondani, hogy fő, hogy van. Valószínűleg a százhalombattai fáklyák helyett is lehetne jobban hasznosítani azt az energiát.
2013-10-05
08:31:24
Előzmény: Égboltos #42632#42633
Égboltos:
egy picit ne stimmel amit mondasz:

Máshol keletkezik a pb, amit fáklyázni látsz Százhalombattán az már nem hasznosítható származék, a frakció során keletkezik.
Az autógáz a németeknél is, az ős hazában olaszéknál is, meg mindenütt 2 féle: CNG azaz compressed natural gas (ez a földgáz) és az LPG aza Liquefied Petroleum Gas (ez a propán-bután elegy). Mindkettő van mindenütt. Itthon is van CNG kút, asszem 10 alatt összesen, országosan. Más technológia a kettő, más berendezésekkel, más hatótávval.

A hidrogénes technológiához talán a CNG állhat a legközelebb. Ott nagyok a tárolási nyomások (300+ bar). Ha meg lehetne oldani a CH4-ből a szén kinyerését kész lenne a vellanyautó. Elvileg a technológia megvan hozzá, de ha jól tudom jelenleg csak carbonszálak készítésére használják.

ÉgboltosVálasz erre
2013-10-04
23:29:41
Előzmény: villam64 #42627#42632
Az autógáz nem keverendő össze a földgázzal! Az LPG a kőolaj finomítása során keletkező melléktermék. Ha akarják ha nem keletkezik. Mivel túl sok keletkezik belőle Százhalombattán egész nap sok - sok fáklyában égetik és égetik. Amit ebből eladnak annak a néhány megszálott autógázosnak az tiszta haszon. Azt a gázt tehát akár ingyen is adhatnák, csak a hálózat fenntartására kell a bevétel. No meg az államnak. A német autógáz, a CNG az nem azonos a mi autógázunkkal. Az tényleg földgázból készül, tehát tényleg van ára.
Volt porlasztós Subarum és volt ugyanolyan befecskendezősöm is. A befecskendezőssel mindig trükközni kellet zöldkártyázáskor. Ezzel szemben a porlasztós simán tudta a befecskendezős normát 300 ezer km-es állapotában is. Mindig bizonygatnom kellett, hogy nem tévedés, tényleg porlasztós.

Az Accusealed hidrogén akkumulátora olyan műhelyben készült aminél egy közepes barkácsműhely is többet tud. Nyilván autóban cipelni kell, de otthon már ma lehetne (valamifajta) megoldás a fölös napáramra.
2013-10-04
14:06:44
Előzmény: villam64 #42627#42629
villam:
valóban, de az a helyzet, hogy a spéci űberhájtek motorok átalakítása is max fél milla, de azt már a Red-Bull, vagy a Ferrari istálló szereli be időre.
Megfizethető áron juthat hozzá a polgár és ha tényleg igaz sándor híre akkor nem kell behozni, hanem Makó lesz az ország szíve.
Ha drasztikusan növekedne a villanyautók száma, Pakson lekókadna a reaktor a terheléstől.
Egy budapesti kanyar kb 100kWh energiát igényel. Ez majd kéthavi fogyasztásom, pedig mi szerintem sokat fogyasztunk (5000 kWh/a).
Egy hét alatt több energiát igényelne mint amit egész évben elhasználunk.

Ráadásul maga az energiatermelés azaz a napból-szélből -akármiből történő energiatranszport ma még baromira rossz hatásfokkal megy.
villam64Válasz erre
2013-10-04
13:44:59
Előzmény: grano #42626#42627
Grano
Elhiszem, hogy szívesebben látnál gázos verdákat. Attól az még nem jó nekünk. Nézzük meg az egyik tételt. Mennyit importálunk gázból, és mennyit villamos energiából. Ezért a nyavalyás forintunkat nem fogadják el, csak a dollárt. Amiből nem állunk rózsásan. A gdp-vel ki kellene termelni. Ezzel szemben mit csinál a ... német? Inkább rákölt sok kicsi megújuló, meg tárolóra. Csökkentve a külföldről behozott energia mennyiségét. Ezzel szemben az orosz-ukrán-azerbajdzsán függőséget növeljük. Nem hiszem, hogy jó ez nekünk. Ahogy a tíz kicsi indián mondaná: "Cseberből vederbe". Ez a nyomorult ország sokkal naposabb, mint az angol-német. Mégis szarunk rá. Tisztelet a kivételnek, pl. Payagyerek, meg a többiek, akik támogatás nélkül is lépni mertek, és megpróbálják az unios pénzek nélkül a megújulókból fedezni energia szükségletüket, amit az unio felé vállaltak önszántukból, befektetési támogatás fejében. És akik egyetlen eurocentet sem sikkasztottak el ebből az unios pénzből. Helyettesítve egy csomó valutát, amit most költenek erre, és nem utazgatásra.
A robbanómotor hatásfoka 40 %, a villanymotoré 80 %.
2013-10-04
13:25:29
Off
Ehhez a tőzsde 6%-hoz, mi eshet mi nem egy apró történet.
Egyszer bejött egy ügyfelem és vett vmi nevesincs kisforgalmú papírt talán olyan 600-700 forint közötti áron.
Szolid néhány hónap múlva ez a papír ha jól emlékszem 2400 körül szambázott.
Naponta felfüggesztették a kereskedését mert 20%-ot húztak rajta.
Mígnem bennfentesek kezdtek eladni. Aznap a 19,5%-os hossz percek alatt 10%-os bessz lett, majd a kötelező pihenő után 19%-ra esett, majd újra 10%-os hossz következett.
A papír a magyar piacon bekövetkezett legnagyobb árfolyam kilengést produkálta.
Ma ezért a papírért nem adnak 300 forintot.

on:
én a villanyos autó helyett szívesebben látnék egyelőre gázos verdákat.
Tutira kiforrott technológia, sokkal jobb hatásfok a benzineshez képest.
Károsanyag kibocsátására egy példa:
Még anno Ladával gázoztam, elég mélyen beleástam magamat a témába. Egy zöldkártyázás alkalmával a helyi szakbárbárnál láttam a következő szitut. Fehér kombkiláda ezerötös mint az enyém beáll és mérik. Katalizátor nélküli autón a mérhető értékek csak a következők voltak: CO2, O2,.
A CH, CO, NOx kijelzőkön 0 azaz nulla érték szerepelt.
Szegény megboldogult fehér ladám végnapjaiban közel azonos emiszziós értékeken futott mint egy mai vadizsír új verda.

zsbalazsVálasz erre
2012-03-06
19:25:46
Előzmény: Plaszlo #26651#26735
Nem tudom milyen generációs, de hengerenkénti, ami igazán nem nyerte el tetszésemet, mert múltkor csak úgy benéztem egy szűrőcserére és kiderült hogy cserélni kell a hengerenkénti szabályzót 10 ezerért.
Teljesítmény csökkenést nem érzek, én a nagy tartály híve vagyok, mert Szlovákiában időnként olcsóbb és akkor jól betankolok.

Balázs
2012-03-06
02:01:20
Előzmény: Égboltos #26692#26693
Én néha napján egy nagy turbó benzinessel használok gázt. Amikor elmondom márkatársaknak, mennyit fogyaszt gázból, hüledezés van. Sokan vannak, akiknek többet eszik benzinből. Beállítás kérdése. Az is igaz, hogy ~150 ló felett már olyan mindegy, hogy gyengébb kicsit, vagy kompenzálva van többlet anyaggal. Én a gyengébbre kértem, de nem panaszkodom, mert élvezet vele így is.
10 liter gáz/100km egy majd 2 tonnás kocsi mozgatására szerintem szép eredmény.
ÉgboltosVálasz erre
2012-03-06
01:06:35
Előzmény: Plaszlo #26651#26692
Hogy én is biztassalak.
Hengerenkénti szelep -kicsit dízeles tőle a hangja :-) - NINCS teljesítmény csökkenés, kipörög a kerék, gyorsul. 1300-as Suzuki, 27 l-es pótkeréktartály, 320-330km-re elég, bár éppen az utóbbi 2 tankolás csak 300-ra volt elég. Gázgond?
Indítani benzinről indít, télen pár km után vált csak át, és minden újabb indításnál úgy kezdi. Mivel elég gyakori az itt-ott megállásom, ezért kicsit becsapós hiszen benzinről megy, azaz menne. 1-2 óra állás után is, vagy melegebb időben 10-15 fok, már simán indul a vészindító, azaz a gázos indítással, naná, hogy azt használom.
A régi gázosított autómon, ha nagyon gyorsítani akartam átváltottam benzinre és vissza. Itt nem kell manipulálni, a fogyasztás ugyanúgy 20% plusz.
2012-03-05
12:13:23
Előzmény: zsbalazs #26592#26651
Balázs, neked már 4. generációs szetted van, amin hengerenkénti a "befecskendezés"? A motor milyen vele, rugalmasság, nyomaték, teljesítmény? Mekkora motorhoz mekkora tartályod van?
zsbalazsVálasz erre
2012-03-04
13:14:42
plaszlo

Én azért bíztatlak, szerintem még hitelből is megéri!Nekem sem jött jól használt autó vásárlás után azonnal szerelőhöz menni. De a gazdaságossága egyértelmű, munkába járás miatt létfontosságú volt a döntés.

Balázs
2012-03-04
11:20:46
Előzmény: zsbalazs #26550#26566
Amit az etanolos topicba bejegyeztem,vegyétek úgy mintha ide is leírtam volna.

Üdv!
2012-03-04
11:17:32
Előzmény: zsbalazs #26550#26563
Balázs,
erre a felvetésedre a bioetanol alatt válaszoltam, ne hígítsam a témát.
Gázra visszatérve, egyszer találtam egy céget, akik részletfizetésre is adták a szerkezetet, meg a beszerelést. Egy hónap múlva bele akartam vágni az átalakításba, de már nem találtam meg, eltűnt mintha köd nyelte volna el. Nekem nagy falat 250e Ft-ot kirakni az asztalra, bár jó lenne, mert én is kb. annyit megyek az autóval mint Rike és most nagyon jól jönne ez az árkülönbözet a mindennapokban és még kút is van a közelünkben.
zsbalazsVálasz erre
2012-03-04
09:27:59
Előzmény: plaszlo #26542#26550
plaszlo

Igen az etalonnal nem buktál, szerintem zsákutca
2012-03-04
01:44:26
Előzmény: zsbalazs #26528#26542
Én nem hiszem, hogy az etanolnál buktam a halogatással. Ilyen rövid idő alatt nem térült volna meg az elektronika ára, csak a kiindulási cefre áron, de azóta ez folyamatosan emelkedik.
A gázon igen, az már rég behozta volna az árát, de mindig másra kellett a szett ára. :((
zsbalazsVálasz erre
2012-03-04
00:34:45
plaszlo

Volt egy autónk amelynél 3 évet "buktam" a gondolkozás miatt.
Kockázat nélkül nincsen üzlet!
Szerintem a mérvadó a palckos gáz ára, amely jelenleg ugyanannyi mint az LPG, pedig kicsi kiszerelésben minden sarkon árulják. És én elhiszem hogy gyakorlatilag ugyanarról van szó! Szerintem ennek a terméknek az emelést nem vállalják be. Ha mégis még mindig ott vannak a környező országok ahol még nálunk is olcsóbb.

Balázs
2012-03-04
00:26:38
Előzmény: zsbalazs #26522#26526
"Most hallottam, hogy az LPG ára törvényben maximált, így nem lehet több mint a benzin 65%-a. Ha így van biztos a megtérülés."

Kérdés meddig marad ez így? Nap mint nap lehet példát látni, hogy az eddig kőbe vésettnek hitt dolgokat egy tollvonással megváltoztatják. A kétharmados többség olyan mint a diplomáciai mentesség, (egyelőre) nem lehet mit tenni vele.
Ebből kifolyólag egyáltalán nem látom biztosnak, hogy ez a kereslet komolyabb fellendülésével is így maradna -> nézzük csak a bioetanolt. Amíg kicsi volt a kereslet, nem nagyon foglalkoztak vele, most meg hirtelen igazságtalan lett az olcsó üzemanyag a többiekkel szemben, így gyorsan megemelték az adóhányadát, majd hamarosan olyan magaslatokba fogják nyomni az árát, amikor már nem lesz konkurencia az olajlobbinak.
Előbb-utóbb az olcsó gáz is szálka lesz valaki(k) szemében, vagy plusz bevételi forrás lehetőség az államnak. Én már nem hiszek semmi ésszerű dolog bevezetésében vagy alkalmazásában, lassan már üldözni fogják mint régen a boszorkányságot.
A gázátalakítással a kezdeti tőke hiányán kívül mindig ez volt a nagy kérdés bennem, pedig most már jól jönne az alacsony árú üzemanyag. Tiszta etanolra is át akartam állíttatni az autót, de vártam mi lesz belőle, addig keverve jártam/járok vele. De már nem éri meg az átalakítás.
A gázzal is így lesz??
zsbalazsVálasz erre
2012-03-03
23:43:02
Jó a téma!

Ha jól gondolom a CNG olcsóbb az LPG-nél?

Nekem 3 éve LPG-s autóm van, lassan a használtként vett autó árát már visszahozta ami kb.800 e Ft.
De régebbi konstrukciónál még jobb az arány.
Szivem szerint otthon tankolnám fűtésre szánt cseppfolyós gázzal, de nem merem és kicsi a telkem is telepítésre.

beszerelés 220+műszaki, kb egy év alatt megtérült.
Most hallottam, hogy az LPG ára törvényben maximált, így nem lehet több mint a benzin 65%-a. Ha így van biztos a megtérülés.

Üdv. Balázs
jeepattiVálasz erre
2012-03-03
20:30:21
Valóban jó a gáz na de nem a PB-t kéne erőltetni hanem a földgázt ugye a CNG t!

Ugye a földgáz mindenhol megvan az országban kevésbé veszélyes mint a PB autó.

Ezzel egy nagy gáz van ugye magyarországon 2 kút van csak.. szerintem nem is lesz több ugye minek vezessük be ami jó.. érdekes USA ban ez már régi dolog.. nem tudják a "komoly" vezetőink ezt?

bár bárkinek lehetne otthon is kútja (CNG) csak a töltő ára 5-600 eft ami már jól megnyomja a megtérülési időt.

Nekem V8 5,2 jeepem van 10-12 litert eszik benzinből így gázzal kb 2 év mire visszajönne a szett ára, na de kút nélkül?

Egyébként egy jó CNG szett az 300 eft kb de ez egy szekvenciális ára kb.
ÉgboltosVálasz erre
2012-03-03
11:31:01
Lehet, hogy nem olvastátok, egy másik topikban írtam erről, nem reklámcíkket, hanem saját tapasztalatot, ide másolom.
A "gázosítás" drága ha a befektetendő kb. 250e. forintot vesszük. Amikor a mostani autómba beszerelték, a benzin és gáz különbsége 80-100Ft körül mozgott, 20e. km-t számítottam megtérülésnek. (2010 közepe) Egy év alatt bejött. Most a gáz-benzin különbség 200Ft, tehát 10 ezer km alatt bejön! Teljesítmény csökkenés nincs! Benzinről indít, ami fele-fele bio és normal benzin.
Minden állami autót át kellene állítani, egyrészt példamutatásnak, másrészt óriási megtakarítás lenne. No és új munkahelyek, de ez túl egyszerű...

Lényegében tehát megerősíti a cikket,még ha egy kicsit idealizálja is a számolást.
Amiről írtam, hogy nem csökken a teljesítmény az 250 ezer. A fogyasztás 20%-kal nő.
2012-03-01
14:24:47
Mi mennyi?

uzemanyagarak energiatartalom

LPG 234 ft / liter 27 MJ / liter

CNG 345 ft / kg 49 MJ / kg

Benzin 407 ft / liter 33 MJ / liter

Gazolaj 434 ft / liter 38 MJ / liter

Atalakitas - LPG uzemmod 220 - 250 ezer huf

CNG 400 - 450 ezer huf

mi a velemenyed ?

villam64Válasz erre
2010-11-25
16:09:43
www.nol.hu/tud-tech/20101118-hova_tegyuk_az_energiat_
'A másik megvizsgált alternatíva a hidrogéntározás: ennek lényege, hogy az olcsó (mondjuk éjszakai) árammal vizet bontanak, és az így keletkezett, viszonylag könnyen raktározható hidrogént tárolják. A gázt csak akkor használják fel (üzemanyagcellákban) áramtermelésre, amikor a hálózatban hirtelen megnő az energiaigény, és értelemszerűen az áramár is magasabb. A hidrogéntározás hazai megvalósíthatóságáról 2006-ban készült tanulmány (kifejezetten a paksi atomerőmű mellé telepítendő hidrogéntározó lehetőségét vizsgálták meg). A legfőbb kockázatnak a tapasztalathiány, a kis energiatároló kapacitás, az alacsonyabb hatékonyság és a hidrogénnel kapcsolatban mindig felmerülő robbanásveszély tűnt.'

Érdekes elméleteken alapul a hidrogénes tüzelőanyag cella elvetése. Kíváncsi lennék annak a 2006-os bizottságnak a tudására, és érdekeltségére. És nem Paks mellé kell telepíteni, hanem szétszórni az országban, hogy a járművek is tudjanak belőle tankolni.

Esztergomban, nem éppen az én javaslatomra, de kikapcsolták a közvilágítást. Megnövelték a rendőr járőrök számát. Minek? Itt Érden van közvilágítás, és vidáman betörnek, és lopnak a fényénél.
Biosolar Forum  =>  KÖZLEKEDÉS  =>  LPG, CNG
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva