English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Villanyszerelés  =>  Érintésvédelem (EPH. ÉV relé)lapozz: 1, 2, 3, 4, 5   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2016-01-10
19:27:28
>>>>-- grano mondta:
Pince világításával kapcsolatban kérném a segítségeteket.
Van egy borospincém kb 10m hosszú.
A páratartalom miatt a világítás meglehetősen "ingatag", sok a kontakt gond.

Ráadásul félelmem van az érintésvédelem miatt is.

A lED-en gondolkodtam, de nem erősségem az elektronika.

Mit ajánlanátok?

Köszönet előre is.

--<<<<

>>>>-- medig mondta:
grano,

Melyik része a necces?
- kapcsoló pára/vízvédettsége?
- armatúra pára/vízvédettsége?
- érintésvédettség?

kapcsoló/armatúra vízvédettség:
Olyan lámpatesztet kell venni, ami teljesen tömített, sem pára sem víz nem tud a csatlakozásokhoz, fémes részekhez jutni. Mint egy medencelámpa. :)
Hajólámpa nem elég jó?

kontakt hiba: kábelcsatlakozásokat vízmentes dobozba kell rakni, vagy gyantás zsugorcsővel kötni a kábel hosszabbításokat.

érintésvédettségben pedig Fi-, életvédelmi- relé segíhet.

Nemtudom segítettem e valamit.

medig
--<<<<

>>>>-- grano mondta:
medig:
most hajólámpa van. Az első stabil, de az utána lévő kettő már nem.
Az a bajom a hajólámpával, hogy erősebb takarékos nem fér bele, a hagyományos meg hamar kiég (és már nincs 100 W-os)
A kapcsoló pincén kívül, így az nem befolyásol, nincs vele gond.

A Fi reléhez meg kéne csinálni a védőföldelést is, de a villanyóra szekrény egy kis fa kalicka még a 80-as évekből.
Viszont tartok attól, hogy ha le relézem nem lehet majd használni az állandó párásodás miatt.

Szóval inkább armatúra gondom van.
--<<<<

>>>>-- medig mondta:
grano,

A fi relé mindenképpen ajánlatos. Nem kell hozzá védőföldelés, de ajánlott.
(A Fi relé ugye azt nézi, hogy a fázison folyó és a nullán folyó áram közötti hibaáramkülönbség nagyobb e X mA-nél.) Nálam szivattyúaknában lévő dolgok külön vannak Fi relézve. Volt olyan eset, hogy egyik dugalj egy kicsit elpiszkolódott, ázott és emiatt a fi-relé leválasztotta a hálózatról a szivattyúaknát... Jobb a biztonság, sosem lehet tudni.

Az izzó élettartamát nem segítik a rossz kontaktok. Olyan hajólámpa ajánlott ami teljesen pára/vízvédett. Kábelbevezetései tömbszelencések. Kötődobozból hasonlóképpen.

www.v-tac.hu/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=32&Itemid=27&TreeId=35&vmcchk=1&Itemid=27

Esetleg lehet még fényvetőket is LED-es kivitelben.

www.v-tac.hu/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=25&Itemid=27&TreeId=37

Te tudod, hogy milyen izzókat használsz. Én speciel olyan helyre, ahol kell a fényerő és nem nagyon sokat használt a megvilágítás, csak alkalmanként, vagy időszakosan, inkább halogén takarékosabb villanykörtét(esetleg fényvetőt) használnék, LED helyett.

Vannak 100W 120W 150W 200W-ban is. pl: www.bolthely.hu/tungsram/lista/47b1af8ab2cce_230V-os_halogenek

Gondolom a pincében szempont, hogy jól lássál, ha valami munka van.

medig

--<<<<

>>>>-- grano mondta:
medig:
Most az a helyzet, hogy nincsen igazán mit használok, mert csak egy tákolmány van.
Mivel a pince falazata, a hordók mind-mind erősen fényelnyelők szórt fény szinte nincs a pincében. Azaz ami árnyékban van az szinte láthatatlan.
Ezért jó lenne olyan irányba eltolnom a világítást ami minél több fényforrást jelent.

Ha beteszek 8db teljesen vízhatlan lámpát 10m-re akkor az bizony nem egy olcsó mulatság.
A fényvető pedig szinte mindíg vakítana. Általában ketten dolgozunk a fiammal és a kevés hely miatt a pince hosszában állunk. Két fényvető vszeg az egész pincét beteríteni, de mindkettőnket vakítaná.

Első körben hirtelen felindulásból ilyesmi jutott az eszembe:
www.ebay.com/itm/5630-SMD-1m-100m-3ft-330ft-12V-LED-strip-home-Shop-car-Decoration-super-bright-/151745960222?var=&hash=item2354c3991e:m:mF6zaaAK65tCw0nY1vtvPPA

10M ck 6000péz, + táp (mennyi??) + sin.

Erről mi a véleményed?
--<<<<

>>>>-- Ferke mondta:
Szép estét!
A 10 m vízmentes sín kb. 10000, a tápegység szintén 10 körül adják itthon. Szerintem is a hajólámpa a legolcsóbb halogén izzóval, vagy 3db vízmentes 2 csöves armatúra.
--<<<<

>>>>-- medig mondta:
grano,
Annyi biztos, hogy nem egyszerű az esetetek, egy pincében, ahol csupa fényelnyelő kisebb-nagyobb tárgy árnyékol. Ha jó megvilágítást szeretnétek, mindenképpen kell a több fényforrás jól elhelyezve.

A linkelt ledszalagról sokat nem tudok mondani, ki kéne próbálni, hogy mennyi fényt ad, és hogy hova lehetne elhelyezni, hogy a vaksötétségen segítsen.

Én kipróbálnék esetleg valami kültéri kivitelű, fehér fényű karácsonyi fényfüzért, fényfüggönyt. Falra vagy menyezetre, vagy ahova érdemes. Lehet hogy sokat dob, lehet hogy nem. Ki kell próbálni. pl: www.clickshop.hu/somogyi-led-es-fenyfuggony-kulteri-kivitel-2-m-x-1-m-21-fuzer-210-db-hidegfeher-led.html

Erre kiváncsi lennék milyen megvilágítás adna egy pincében. Nem olcsó: www.salshop.hu/spd/RO_001196/HOME-KLN-400-WW-Kulteri-LED-es-fenyhalo-400-db-mel

Persze emellett kell egy fő világítás is, több fényforrással. Keresni valami olcsó vízmentes, de jó minőségű hajólámpát.

(Nem tudom mennyire megkerülhető a probléma. Milyen falai vannak a pincének, milyen a padlója, betonos e. utóbbi esetben meszeléssel festeni a padlót, falakat, ha nem műemléki jellegű...)

Amit Ferke ír, vízmentes 2 csöves armatúra is jó lehet.
--<<<<

>>>>-- Ferke mondta:
Az egyik rokonnak volt pincéje Mádon. Ő azt mondta, hogy nem szabad meszelni, mert elhal a nemespenész a boltozaton, és megváltozik a mikroklíma.
--<<<<

>>>>-- medig mondta:
Kósza ötlet volt, nem értek a pincészethez. Nekem pince szó alatt nem csak a műemléki, üregbevájt többszázéves pince van, hanem a családiház alagsora is amit pincének csúfolnak. :) Arra próbáltam utalni, hogy a világosabb pincefal, menyezet, esetleg javíthat a fényviszonyokon.
--<<<<

>>>>-- grano mondta:
Köszönöm Urak!

A fal nem kenhető, nem kezelhető semmivel pont a bor kényessége miatt.

Most még kisebb tételek vannak, de ha a nagyobb tételek jönnek akkor azt nagyon szar lesz így félvakon palackozni, pláne a kékfrankost a sötét üvegbe.

Sánta gyanum, hogy "sorba" kötés is lehet hunyó a nedvesedés ügyben.
Sorba kötés: lámpából lámpába megy a kábel és ugye egy lukon két madzag biztosan nem zár jól.

Elosztó dobozokból is van vízmentes?
--<<<<

>>>>-- medig mondta:
grano:
"Elosztó dobozokból is van vízmentes?"

Ha számít a megbizhatóság, esztétikum, szakszerűség, akkor tömszelencével szereled az elosztódoboz vezeték ki/be csatlakozásait.

(Ha esztétika nem számít, a lámpa vezeték ki-/bevezetését szilikonnal letömíted.)

Egyébként gondolkozhatsz mobil világításban is, ami kifejezetten a "munkaasztalt", a palackozó "munkaállomást" világítja meg. :)
--<<<<

>>>>-- levendula mondta:
Biztos többe kerül, mint egy világítás, de mit szólnál ehhez:
Ha fel lehet áldozni pl. 2,5 m-t a pince elejéből, azt le lehetne választani. Ott lehet meszelni, világítani, palackozni, padlót csempézni, stb. Azért gondoltam, mert későbbi nagyobb mennyiségekről írtál. Ha elég széles, akkor borozgató sarok is lehet benne. Több ilyet láttam.

--<<<<

>>>>-- grano mondta:
levendula:
Ez így jól hangzik, de az a helyzet, hogy van uszkve 30m2 a tanyában erre, + egy 16m2 szoba is, de nem akarom fejtés előtt annyit mozgatni a bort.
Ha lenne 10-20-30 hekto akkor fenn palackoznék mert arra már érdemes gépesíteni, de most a 2-3 hekto erre kevés. Persze ahhoz már sok, hogy vakon csináljam.

medig:
Mit érdemes keresni?
Elosztó doboz vagy kötődoboz? IP55 vagy inkább IP65?
--<<<<

>>>>-- medig mondta:
grano,
Az a legtisztább ha bemész villanyszerelési szaküzletbe, és elmondod hogy mihez, mekkora dobozt szeretnél. Biztosan segítenek...
Vagy készre-szerelve tömszelencével adott kábelvastagságra, adott számú bekötési ponttal. Vagy veszed külön dobozt és tömszelencéket. Fúrsz, faragsz stb...
Doboztető lehet csavaros, gumi tömítéssel. Vagy rápattintós, tömítés nélkül, de utóbbi esetben szilikonnal tömíteni érdemes szerelés után, pl. Gumiámmal, a dobozfedelet. Nem árt ha a dobozon kívül van rögzítőfül.

medig
--<<<<

>>>>-- Ferke mondta:
444tibi
Nos megjött a driver, és a chip is. A chip volt a ludas. Felforrasztottam a régi driverre, és szépen teszi a dolgát. Megúsztam a chipcserét 380ft-ból. Az egészben az az érdekes, hogy a régi chip is be-be villant, azért gondoltam, hogy a vezérlés a ludas, de nem. Most megy, az a lényeg.
--<<<<

2015-11-06
15:44:50
Előzmény: zsezse #49479#49480
Pár nap múlva jött a villanyász, és megoldotta a dolgot. Leellenőrizte a munkámat, átvette :) és a hiánypótlást megcsinálta. Köszönöm!!
2015-11-06
15:35:13
Előzmény: Ferke #48483#49479
>A tető az nagy fémfelület, így nem egyértelmű nekem, hogy ezzel mit kezdjek.

igen, ajanlott
2015-11-05
21:24:11
A minap lecseréltem egy konnektort feszültség alatt... (Ez hiba volt)
Úgy voltam, minek lekapcsolni a kismegszakítót, úgyis van Fi rellé (Ez is hiba volt)

Szerelés közben pont a fázis rögzítő csavarját csavaroztam, amikor a csavarhúzó hozzáért a földeléshez. Nagyot szikrázva elpárolgott egy darab a csavarhúzóból, és leoldott a biztosíték. Igencsak meglepődtem....

Kérdésem az, hogy ez normális? Már mint nem az, hogy ilyen kretén módján szerelek, hanem, hogy kis megszakító old le, és szikrát vág a fázis-föld érintkezés?
Én úgy gondoltam, a fi relé fog leoldani...

2015-03-19
09:35:20
Szép Napot Mindenkinek!

Böngészem pár napja ezt a villanyszerelés témát, de nem nagyon találtam egyértelmű megoldást a gondomra. Nem jön a villanyszerelő ősz óta, így gondoltam megcsinálom én magamnak a világítást a fatárolóba. Olyan 10 méteren vittem 25-ös gégecsőben a MM fal kábelt, felpattintottam egy vízmentes armatúrát bentre, vízmentes kültéri lámpatestet kintre, plusz vízmentes kapcsoló. A kötéseket egy falon kívüli dobozba tettem. Na itt a kérdésem. A dobozt a lemeztetőt tartó zártszelvényre fúrtam fel. Ezt rá kell kötnöm a védőföldelésre? Mármint a tetőt kössem a földelésre? A tető az nagy fémfelület, így nem egyértelmű nekem, hogy ezzel mit kezdjek.
2014-11-19
21:50:12
Még egyszer hagy kérdezzek már rá erre az EPH dologra.
Van-e értelme az esetemben? És nem plusz veszély forrást okozok azzal, ha EPH zok a fürdőszobában.

Családi házról van szó.
Műanyag ravak kád, teljesen műanyag elfolyóval: www.szaniteraruhaz.hu/fotok/ravak-clickclack-rendszeru-kadszifon-krom-x01377.jpg

Zuhany, kicsempézett aljzattal, ilyen teljesen műanyag elfolyóval:

www.kepfeltoltes.hu/131223/BBAF0178cm_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

(jó a teteje fém rács, de azt azért mégse kéne kifúrni és 6 os csavarral oda csavarozni.)

Szóval van-e bármilyen előnye, hogy feltegyünk egy EPH sínt, és barkácsoljunk ezek az eszközök után egy-egy fém közdarabot (mivel gyárit nem lehet kapni)?

Ha ezt jól megcsinálom, nem-e ártok inkább magamnak, mert az EPH-n az áram is oda találhat.

Ami plusz info, az egész házban újra van kötve, az áram, a víz (hanco csővel), a fűtés (hanco), és a gáz, és pincében minden mindennel össze lesz kötve.

Odáig már eljutottam, hogy mindenhova kicsövezve az EPH hálózat, kábelek befűzve, de most elbizonytalanodtam.
fusimisiVálasz erre
2014-10-30
12:42:16
A lefolyórendszerbe be lehet applikálni egy rozsdamentes közdarabot - pl: 32 es szifon cső - és azt egy EPH bilincs segítségével bekötni.
2014-10-30
11:41:34
Előzmény: Gyuri #47602#47603
Gyuri,

Nem tudom, hogy létezik-e előírás erre az estre, de szerintem egy műanyag kádat nem lehet EPH-ra kötni, csak a lefolyó fém szűrőjét (szennyvízhálózat fémes részeit), vagy a műanyag lefolyócsövébe épített vezető anyagú közbetétet, és a csaptelepet.

2014-10-30
10:59:40
Ravak akril kádat hogyan kell EPH ra kötni?

Zuhanyzónál, ha nincs zuhanytálca, csak egy sávban elfolyó, ott hogy kell EPH ra kötni? Kell egyáltalán?
2013-11-04
14:07:52
Előzmény: fusimisi #43116#43120
fusimisi!

Alapos vagy, gratulálok.
Bárcsak ilyen természetes lenne a kivitelezés minősége mindenkinél!

Nem tudom mekkora méretű a Salgó polcod, de azokat általában EPH-ra kötjük.
Vagy a mérete, kiterjedése miatt, vagy csak ezért, mert soha nem lehet tudni, hogy mikor kerül a polcra egy elektromos készülék. Ami ha már ott van, akkor esetleg ott is fog üzemelni.
Mostanság azt tapasztalom, hogy a szünetmentesekről feledkeznek meg, illetve arról, hogy zajt adnak és fűtenek. Ezért rövid lakásbeli üzemelés után beteszik pl. a spájzba a dexion polcra.
Ilyenkor már, illetve erre is számítva illik EPH-ra hozni a polcot.

Az ajtót (garázs, vagy pince vasajtó) már említettem, hogy a vaskeretével közös potenciálra kell hozni, (bizonyos feltételek mellett elfogadható a diópánt is), de nem kell feltétlenül EPH-ra is hozni.
(Erről többekkel együtt nekem is külön véleményem van. De az általam hozott egyedi döntésekért természetesen én vállalom a felelősséget.)

Az ajtóknál a zár jelenti a problémát. A kilincs nem tekinthető az ajtóval fémesen összefüggő, azzal megbízható villamos kötést biztosító alkatrésznek.
Tipusa válogatja, de sok a műanyag elem a kilincs és a zár között. Ráadásul azzal javítják, ami éppen kéznél van, nem eredeti alkatrészekkel.
Egy hibafeszültség alatt lévő ajtólap és egy attól elszigetelt (sokszor kopott műanyag borítású, műanyag hatását keltő eloxálású) kilincs veszélyes meglepetéseket okozhat, amikor külön potenciálra kerülnek.
Megfogják a kilincset és még nem ráz. majd erővel markolva nyitják az ajtót.
Ha ilyenkor érintkezik véletlenszerűen fémesen a kilincs és az ajtó, akkor nincs többé esélye a kilincset fogó személynek elengedni az "ajtót".
(Ilyenből már sok baleset volt, ezért a véleményeltérés.)

A hivatalos EPH-zás az az EPH sínről minden EPH-ra hozandó helyhez külön odavezetett nagykeresztmetszetű vezetékkel történik.

Lehet egyetlen vastag gerincet is használni. Arról mint a fésű fogait leágaztatni a készülékekhez a már vékonyabb EPH vezetőket. Ez az EPH gerincvezetős megoldás.
De ebben az esetben mindentől függetlenül kell az EPh gerincet és a készülékhez menő EPH vezetőket is vezetni.
Tehát nem mehetnek együtt a többi vezetővel, még a védővezetővel sem. Külön cső, külön nyomvonal szükséges.
(Általában hülyén néz ki, amikor egy olyan készülékhez is két csővel kell kiállni a falból, amit eredetileg nem is kellene EPH-ra hozni.)

Amit az emeleti összekötésről írtál az kivitelezhető. Egy EPH vezető és több összekötött "valami".
Egy a lényeg, hogy azokat a pontokat, ahol például a profilokat és az emeleti fűtés és vízcsöveket EPH céllal összekötöd, ott a kötési pontok mindkét vége legyen megjelölve földelés jellel.
Vagy matricával, vagy festéssel. Én az utóbbit szeretem, mert időtállóbb. Meg lehet szépen is csinálni. Sárga alapra festett zöld földelés jel = örök élet.

Fontos, hogy aki ezeket a jelölt kötéseket megbontja, az legyen tisztában azzal, hogy megszakította az EPH sort, és ennek megfelelően járjon el a szerelés alatt és a helyreállítás során.

fusimisiVálasz erre
2013-11-04
11:34:22
Előzmény: sándor #43112#43116
Igyekeztem szakszerűen megcsinálni - meg szebben mint volt.
A kazán alatt minden vízcső réz - nincsenek festve - azokat dörzsivel lepucoltam fénylenek a bilincsek alatt. A gázcsőnél lekapartam a festéket megcsiszoltam elöl hátul mielőtt felkerült a bilincs.
Jól passzol a bilincs a csőre felfexik szépen szerintem a kontaktokkal nem lesz gond - néha talán meg kell húzni a csavarokat. (túl fogja élni a kazánt)
A garázson van a kollektor az 5 rétegűvel van összekötve a ház rendszerével azt szerintem EPH-zni kell mindenképp. A garázsba is csinálok egy ilyen csomópontot és oda be lesz kötve a koli meg az ajtó is. (Salgó pocot azért nem kötöm be.)
A földszinten a víz radiátorok forrasztott réz a kazántól azt nem bolygatnám.
A gipszkarton profilokból - 2 különálló fal van építve a tetőtérbe azokat összekötöm a padláson. Az fenti fürdőbe van egy szerelő ajtó ott össze tudom kötni a profilokat a fűtés meg a vízcsővel - oda nem vinnék külön gerinc kábelt vagy kéne?
2013-11-03
22:16:45
Előzmény: fusimisi #43111#43112
fusimisi!

Nem kell túlzásba vinni az EPH-ra hozást.

Készülékház OK.
Gázcső (a terv szerinti helyen) OK.

Hideg-melegvíz, amennyiben fémcső hálózatod van.

A hidegvíz EPH rendben, a többi csövet elegendő ezzel összekötni ott, ahol egymás közelében futnak, egy jól látható helyen. Nem kell mindegyikhez külön EPH vezetőt fektetni.

Viszont ha már rákötötted az EPH vezetőt a csőre, akkor azt szakszerűen kell megtenni. Fémtiszta csőhöz lazulás ellen biztosított kötés, és maradandó jelölés.

Gondolj arra, amit arról írtam, hogy hibaáram esetén az összes EPH-ra hozott fémrész hibafeszültség alá kerül.
Hibafeszültség alatt marad mindaddig, amíg a védelem le nem old.
Még akkor is, ha helyesen megválasztott és szerelt áramvédő kapcsoló védi a házat.

Tisztességes áramütés érhet bárkit, aki a kötelezően vagy a feleslegesen EPH-ra hozott épület elemmel, alkatrésszel van éppen kontaktusban a hiba bekövetkeztekor.
Csak az előírt EPH-ra hozandó részek kerüljenek az EPH vezetőn keresztül hibafeszültség alá.

Gondolj arra is, hogy ami extrát megcsináltál a biztonság érdekében, azt köteles is vagy mindig 100%-os állapotban tartani, bizonyíthatóan ellenőrizni, ellenőriztetni.
fusimisiVálasz erre
2013-11-03
15:07:34
Előzmény: sándor #42966#43111
Ma elkezdtem az EPH rendbetételét - gázcirkó kipipálva.
Bekötve:
- készülékház (a gyári sarunál)
- hideg-víz
- meleg-víz
- fűtés előremenő
- fűtés visszatérő
- gázcső (golyós-csap alatt)
- EPH gerinc
OBO sín és bilincsek

fusimisiVálasz erre
2013-10-23
17:53:29
Előzmény: sándor #42966#42967
Vas kerítés persze - oszlop, beton, drótháló classic - az én kerítésemről van szó a szomszéd felé. A lakás felé menő gázcső van kimerevítve a kerítésoszlophoz - még a telepítő hegesztett oda egy tartót(kb. 20 éve így van), hogy stabilabb legyen az óra. A szekrényt le lehet emelni róla az nincs összekötve semmivel.
2013-10-23
09:25:19
Előzmény: fusimisi #42928#42966
fusimisi!

Falusitól megkaptad a válasz lényegét.

Egy "kerítés" sok féle anyagból készülhet. Nem írod, hogy miből van.
Ha hagyományos drótkerítés, akkor mindegy milyen oszlopokra van szerelve, az földpotenciálon van.
Egy masszív téglakerítés engedélyes építménynek, falnak minősül.

Sajnos megint keveredik a földelés és az EPH fogalma. Ez baj.

Nem írod, hogy a gázvezeték melyik része van a kerítés oszlopokhoz fogatva. A mérő előtti, vagy a mérő utáni. Nem mindegy.
Ha jól tudom, akkor a mérő előtti vezetékkel nincs teendőd. A mérő utáni, a házhoz tartozó vezetéket kell EPH-ra hozni.
Ezt az EPH-ra hozást nem helyettesítheti az, hogy a kerítés földpotenciálon van.

Nem kell bonyolítani. Ha a lakásban, a gázkazán, vagy a mérő közelében megtörtént az EPH-ra hozás, akkor azzal le van a kérdés tudva.

A kerítésekkel való babrálástól óvnálak, óvnék mindenkit.
A kerítés másik oldala általában közterület, vagy a szomszéd területe. Oda pedig semmilyen idegen feszültséget nem szabad kivinni.
Egyetlen kivétel, a törpefeszültségről működő csengőnyomó, vagy a speciális üzemű kaputelefonok.
A kapumozgatók telekhatáron belüli berendezésnek számítanak.
A hálózati tápfeszültséges kamerák közterületen, a külső falra történő felszerelése, a világító házszámtáblák, cégfeliratok külön engedélyeztetési eljárás alá tartoznak. (Villamos terv.)

Az általad vételezett villamos energiát abban a formájában, csak az ingatlanod határain belül használhatod fel.
A kerítéssel párhuzamosan futó "villanypásztor" is necces, amenyiben belterületen alkalmazzák.
Minden szomszédnak, így neked is törvény biztosította jogod, hogy az ingatlanod körbejárható, ellenőrizhető legyen a részedről.
Ez minimum 0,5m "tabu távolságot" jelent mind Neked, mind a szomszédodnak, ahová semmit nem telepíthetsz, pakolhatsz.
(Az ültetés szempontjából ökölszabály, hogy a telekhatártól 1m-re csak 1m-nél nem magasabbra növő növényt ültethetsz. 2m-re 2m-nél nem magasabbat.
3m-nél magasbbra növő fát minimum 3m-re lehet ültetni.)

A gázvezeték kerítésre rögzítése szerintem tilos. Felénk legalább is így van.
Egy drótkerítés tartóoszlopai nem minősíthetők gázvezeték tartó oszlopoknak.
Telken átvezető gázvezetéket már sok évvel ezelőtt sem engedélyeztek oszlopokon vezetni. Le kellett vinni a föld alá.
Erre Marci biztosan tudja a pontos választ.

Én annyit tudok, hogy ahol csak a ház szomszéd felöli oldalán lehet a méretlen gerincet vezetni, ott a szomszéd írásos belegyezése kell már a tervezés fázisában.
Ez egyben azt is jelenti, mivel nálunk van ilyen szomszéd gerincvezeték, hogy a legváratlanabb időpontban szoktak megjelenni a gázosok ellenőrzésre. Nehogy a szomszéddal összefogva, vagy annak a tudta nélkül lopjuk a gázt.

A mért gáz vezetéke is csak a szomszéd hozzájárulásával vezethető az ő oldalán. Még akor is, ha az az oldal a közös telekhatár, de az én beépítési oldalam.

Hogy egy drótkerítés kerítés ilyen szempontból kinek az oldalának minősül, azt is Marci tudná megmondani.

Gyakori eset, hogy a telekhatár a felénél megosztott. Az egyik fele az egyik a másik fele a másik szomszédé, ha pl. kerítést kell építeni.
Itt lehet igazán izgalmas, hogy ezen végig lehet e bármit is vezetni, és hogyan.

2013-10-21
18:27:55
Előzmény: fusimisi #42928#42931
Kérdés, hogy a kerítés egyébként földelve van-e? Mert ha földelt, (pl. betonoszlop, zártszelvény, stb) akkor szerintem mindegy, de ha faoszlopon van, akkor talán nem túl hasznos lenne bekötni az EPH-ba. Főleg, ha egyébként nincs rá esély, hogy a kerítés fesz alá kerüljön. Persze ha villanypásztort, vagy birtokvédelmet akarsz, az egy másik kérdés :-)
fusimisiVálasz erre
2013-10-21
11:55:40
Előzmény: sándor #42868#42928
Mekkora problémát jelent - illetve okoz-e problémát -, hogy a kerítés be van kötve az EPH hálózatba (kb. 40 + 11 méterről van szó - sajna a gázcső bilincsekkel hozzá van fogatva, el tudnám szigetelni, ha kell.)

fusimisiVálasz erre
2013-10-18
07:11:47
Előzmény: sándor #42868#42871
Szóval kis plagizált anyag némi támogatásárt - és még azt írja ebből lehet oktatni a szakmát OKJ szinten :( Jobb lesz Sándor Mester tanácsira hallgatva megépíteni - úgy gondolom. :)
2013-10-17
16:14:19
Előzmény: fusimisi #42867#42868
fusimisi!

Éppen csak belenéztem, de megelőlegezem, hogy ezt az anyagot kerüld el.
Látszik, hogy pályázatra készült.

A szakmában kötelezően ismert alapfogalmakkal, adatokkal is hadilábon áll a szerzője.
Határozott véleményem, hogy a villanyszerelésben legyen valaki inkább laikus.
Ebben a szakmában a félműveltség egyenlő egy temetéssel.

Nem szivesen kritizálom, de aki ilyeneket ír, azt muszáj.

>
még a kisfeszültségűberendezések is veszélyes nagyságú feszültséggel üzemelnek.
<
>
Az érintésvédelem a villamos berendezések üzemszerűen feszültség alatt nem lévő, de zárlat következtében feszültség alá kerülhető, vezetőanyagú részeinek megérintéséből származó balesetek elkerülésére irányuló intézkedések összességét foglalja magába.
<

Mi az, hogy kisfeszültség?
Minden feszültség szintnek, ami valami határt jelent, konrét és szabványos neve van.
Kisfeszültségről a piacon beszélgetnek a kofák egymással, amikor a piaci elektronikus mérlegüket mutatják egymásnak.

Zárlat az áramot vezető két vezető között keletkezhet csak.
Amiről a "szerző" írni akart, azt úgy kell nevezni, hogy testzárlat.

Van még több fajta zárlat is, de azoknak is van szakszerű, kötelezően használandó megnevezésük.
A különbség ég és föld, maga az életveszély.

Még az érintésvédelem fogalmával sincs tisztában.
Gyanúsan ismerős a szöveg. (Két perc keresés és megvan az eredeti.)
Idézem az eredeti meghatározást, amiből koppintotta és a saját "tudásához" igazította a szöveget a "szerző".

- Az érintésvédelem azoknak a műszaki intézkedéseknek ás védelmi módszereknek az összessége, amelyek a villamos berendezések, gépek és készülékek üzemszerűen feszültség alatt nem álló, de meghibásodás következtében esetleg feszültség alá kerülő, fém vagy egyéb villamosan vezető anyagú testek érintéséből eredő veszélyek ellen óvnak. -
Idézet vége.

Forrás: Hámory Albert, VILLANYSZERELÉS, hetedik átdolgozott kiadás, 1974
(Ügyes! Ha így fojtattya, még kösztársasági álamelnök is lehet belőle.)

Óvakodj az ilyen anyagoktól!
Ezek a kifejezések a tv hiradók kis szinesei, ismeret torzító hírei közé valók.

fusimisiVálasz erre
2013-10-17
14:42:13
Előzmény: sándor #42865#42867
Köszönöm a további szakszerű infókat - még biztosan fogok kérdezősködni.
Találtam egy oktató anyagot amiből még merítek infókat.
www.villszer500.ewk.hu/feltolt/Biztonsagtechnikai_meresek.pdf
Nem 1 napos munkába gondolkodom 1x csak kész lesz. Ismerve a környék ingatlanjait van ahol még annyi sincs mint nálam. :( Az elhatározás megvan többi kedv(pénz) meg idő kérdése.

2013-10-17
14:03:33
Előzmény: fusimisi #42853#42865
fusimisi!

Ha nem egyedi EPH vezetőket fektetsz direktben a síntől a védendő készülékhez, hanem gerincet, akkor biztosan tudod, hogy az EPH gerincvezeték fektetésének külön szabályai vannak.
Mindentől függetlenül egy külön csőben kell vezetni, onnan leágazni a védendő készülékekhez. Ebben a csőben semmi mást, még védővezetőt sem szabad az EPH gerincvezetővel együtt vezetni.

Az ötrétegű vezetékeket nem kell EPH-ra hozni.

Műszernek, házi használatra tökéletesen megfelel egy régi ÉV Univerzál.
A hitelesítését, a hitelességét úgy tudod leellenőrizni, ha egy amper és egy feszültségmérővel végzel el egy megismételt mérést. A terhelő áramnak meg kell egyezzen a műszer terhelő áramával, és a két értékből számítással határozod meg pl. a földelés átmeneti ellenállását, vagy a hurokellenállás értékét.

A régi műszerek általános hibái a hűtőventillátor zajossága, csapágyazás elhasználódása, illetve, ha sokszor odaütütték valamihez, akkor a mutató "darabos" mozgása.
Ha a mutató az egész műszer hirtelen mozdításakor könnyen kimozdul és vissza is áll, akkor jó. Ha több mérés után mindig pontosan visszatér az alaphelyzetébe, akkor rendben van.

A készre szerelt gipszkarton váz tekinthető azonos potenciálra hozott fémszerkezetnek. Ha nagyon precíz akarsz lenni, akkor azon csavarok egyikéhez, amik a vázhoz rögzítenek valamilyen EPH-ra hozandó berendezést, egy földelő matrica felragasztása elegendő.
De egy félporcelán wc kagylót, vagy egy műanyag öblítő tartályt, akrilkádat nem kell EPH-ra hozni. Maximum egy helyen a rézcsöveket.

A szennyvíz gerincvezetéket valóban EPH-ra kellett volna hozni, de ha nem tetted meg, akkor utólag már ne kísérletezzél vele.
A szennyvíz gerincet a lakásból kivezetés közelében kell EPH-ra hozni. Lehet készen kapni olyan fémcső idomot, amit be kell iktatni a gerincbe, és ott kell EPH-ra kötni.
Valahol hátul, a szennyvízcső induló végén már nincs értelme EPH-zni.
fusimisiVálasz erre
2013-10-17
09:52:15
Előzmény: sándor #42839#42853
Inkább úgy fogalmaznék - pár dolog sajnos kimaradt az EPH ra kötésből amiket az utóbbi időben eszkábáltam a purin. Úgy döntöttem nem foltozom a meglévőt, hanem csinálok egy rendeset - hátha jönnek a lakáskultúrától :D
Építek egy új gerincvezeték és ahhoz kapcsolom hozzá a régi meg az új elemeket.

Nézegettem a bilincseket itthon is meg külföldön is - van választék. Ami tetszene az autó kipufogóhoz hasonló fogas bilincs.

A zuhany szerencsére épített szóval akril hasonló probléma nem fog előjönni. Mi a helyzet az 5 rétegű csövekkel? - ott az idomoknál kivitelezhető a bekötés? A lefolyó PVC is bekötendő - állítólag kapható hozzá valami.
Amúgy a gipszkarton profil EPH-ra kötése megoldaná a WC mosdó zuhany hiányosságait - az állványok össze vannak csavarozva a profilokkal. A szerelőnyílásnál egész jól elérhető minden ott össze lehet kötni a csövekkel is.

Visszatérve a műszerre vegyek itthon egy használt analóg EV univerzált vagy jó lesz az a kínai csoda?

Találtam egy képet a neten - ilyesmi lenne a cél.

2013-10-16
16:32:13
Előzmény: fusimisi #42837#42839
fusimisi!

Örömmel olvasom, hogy ilyen igényes vagy.

EPH bilincsnek ugyan megfelel a hilti szalag is a fémtiszta kötés után színre festve, de az lenne az igazi, amit tervezel.

Vannak olyan bilincsek amelyeknek a két oldala be van peremezve. Ez a kétoldali perem, mint egy egy kés bevágódik a cső felületébe, hogy a lehető legjobb kontaktust biztosítson.
A bilincs belülről a két perem között egy acéllemezzel nyomódik neki a csőfalnak. Meghúzás után az acéllemez állandóan feszíti a bilincset a csőhöz. Tehát még olyan csöveknél is állandó marad a jó kontaktus, amelyeknek "nagy" a hőmérséklet változásból adódó átmérő változása.

Németeknek szereltünk ilyennel, a gyártójára már nem emlékszem, de találkoztam már vele itthoni villamosági boltban is. Az ára kicsit húzós.

A gipszkarton profilokat én javaslom mindenkinek, hogy hozza EPH-ra.
Különösen, ha a profilokon keresztül van fűzve a falon belöli kábelezés.
Az én megítélésem szerint akár látszik a profil (tehát egyoldalas a fal), akár nem, a méretekből adódóan negykiterjedésű fémszerkezetnek minősül.
A gipszkarton csavarok a glettelés lecsiszolása után több helyen csak tized milliméterekre vannak az érinthető felülettől, a gipsz pedig jó nedvszívó anyag.
A profilok pedig képesek a hibafeszültséget keresztül vinni az egész lakáson.
Biztos ami biztos, szerintem.

Ellenben, a legújabb szakmai irány (Nem én találtam ki. A témában vezető országos szaktekintélyektől, kutatóktól, egyetemi tanároktól, igazságügyi szakértőktől származik.), hogy nem kell túlzásba vinni az EPH-ra hozást.
Csak azokat a szabványok előírta tárgyakat, berendezéseket, csőrendszert kell EPH-ra hozni, amelyeknél ez elő van írva. (Gázkazán csővezetéke, hosszú fémcső, nagyméretű fémpolcok, PV tartószerkezet és befoglaló keret...).

Az egyik magyarázat, hogy ma már sok és speciális elektronika működik egy lakásban.
Az azok által kibocsájtott elektromos mezők képesek sokféle felharmonikus formájában áthallásba kerülni a házi EPH gericcel és ezáltal a ház nulla vezetőjével.
Itt azután felerősítik, elnyomják, váltogatják egymást és eljutnak oda is, ahová az EPH nélkül nem jutottak volna el.

A másik magyarázat, hogy kisebb baj, ha egy rövid idejű és kis energiájú hibafeszültség csak a készülékben, a készüléken marad, és nem jut el az EPH vezetőkön keresztül a ház többi részébe.
Ha meghibásodás miatt csíp egy törpeszültségő tápegységről működő készülék, akkor azt észlelve könnyű behatárolni a hibát. Viszont ha szétvisszük a házba, a védelmet még nem fogja működtetni, de meglehet több helyen lehet majd érezni a hibafeszültséget.
Hasonló a helyzet például az akril kádakkal és zuhanytálcákkal. Jobb ha nincsenek EPH-ra hozva, pedig azok is tudnak vizesen áramot vezetni.

Hasonló a helyzet a fémvázas, fémmel burkolt kapukkal és ajtókkal. Nem kell feltétlenül EPH-ra hozni, ha nincs a közelében olyan berendezés, ahonnan feszültség alá kerülhetnek. Viszont a fém ajtókeretet és az ajtót igenis össze kell kötni egymással, nem elég a diópánt, a zsanér. (Persze ez alól is van kivétel, de olyan mélyre ne menjünk.)

Gondolj bele mi történik a PV-s házadnál viharban, ha minden EPH-ra van hozva.
Nincs villámcsapás, csak felhő által gerjesztett töltés emelkedés a paneleken.

Haza érve éppen nyitod a garázsajtót, miközben egy távoli, két felhő közötti villám megszünteti a felhőd potenciál többletét. A panelekről elindul az ellen töltés löket a földelés és minden más, az EPH-ra hozott berendezés felé.
Téged jól megvág a garázsajtó, és még azt gondolod, hogy villámcsapás érte a házat.
Viszont, ha nem lett volna EPH-ra hozva a garázsajtó, akkor talán nem vettél volna észre semmit a töltés levonulásból.

Ezekre az érvekre pár éve még nem gondoltunk.
Némelyikkel ma sem értek egyet. Van amit túlzásnak, van amit hiányosnak tartok.
Ilyenkor, határozott szabványi előírást nem találva, a legjobb szakmai meggyőződésemre hallgatva járok el, mert a vita végét nem tudom kivárni.

De elég rég óta az a véleményem, hogy csak azt hozzuk EPH-ra amit muszáj, amit logikus, de azt feltétlenül.
A többit ne túlozzuk el.

fusimisiVálasz erre
2013-10-16
14:57:53
Előzmény: sándor #42836#42837
Tervbe van, hogy építek rendes EPH-t. Burkolt sín rendes bilincsek nem hilti szalag csavarok - talán még a gipszkarton profilokat is be kéne kötni?
Meg úgy érzem kicsit hiányos a jelenlegi - garázskapu, garázs ajtó nincsenek bekötve.
2013-10-16
14:23:34
Előzmény: fusimisi #42827#42836
fusimisi!

Ha "csak" szakmád és hobbid is egyidejűleg a villanyszerelés, valamint az Érintésvédelmi Felülvizsgálat, akkor ne vásárolj semmilyen műszert.

A lakásod biztonságát a fi relé(k) próbagombja garantálja. Csak ne felejts el róla egy füzetet vezetni, hogy mikor ellenőrizted és mi volt az ellenőrzés eredménye! (Aláírás, anyja neve két példányban., stb.)
Az ellenőrzést havi gyakorisággal ajánlott elvégezni, és a füzetet a mérőszekrényben tartani.

Mivel Magyarországon nullázott rendszert használunk, ellentétben némely Angol-Szász és Orosz területekkel, a műszernek hurokérték mérésre is alkalmasnak kell lenni.

A saját mérés csak akkor fogadható el hiteles, hivatalos mérésnek, ha azt szakképzett, vizsgázott, érvényes vizsgával rendelkező személy végezte.
(Még ha csak a 230V meglétét akarja is megmérni.)

Nem szakképzett, de kioktatott személy is végezhet bizonyos feltételek megléte esetén mérést, amennyiben az nem minősül feszültség alatti munkavégzésnek.

A műszer tapintó csúcsai véletlen érintés ellen védettnek, a kéz ujjainak rácsúszás elleni védőgallérral rendelkezőnek, a műszerbe csatlakozó végük rejtett csatlakozásúnak, stb.

Megfelelő színjelzésnek és feliratnak kell jelezi, hogy alkalmasak a mérendő feszültséghez csatlakoztatásra.

A műszer használatra Magyarországon engedélyezett, rajta van a Magyar Hatóság (pl. MEEI jele és engedély száma, dátuma...)

Ilyen tevékenység még az izzó-fénycső csere, olvadó biztosító csere (de nem nagyteljesítményű NOL betéteké!), kismegszakító le és visszakapcsolása.

A kioktatásról jegyzőkönyv, érvényes, nyilvántartott sorszámú munkavédelmi napló + anyja neve... stb. kell készüljön.

A mérést a kioktatott nem szakember, csak vizsgázott szakember felügyelete mellett végezheti. A felügyelő szakember vizsgájáról szintén munkavédelmi jegyzőkönyv, anyja neve... kell készüljön. Külön feltüntetve a felügyelete alatt dolgozható nem szakemberek névsorával.

Ennyi a minimum papírmunka feltétel.

A földelést egyszer kell megmérni, az első beüzemeléskor. Az értéke szinte mellékes, mert csak "számottevőnek" kell lennie a földelés értékének. (Ennek az értéknek egy, a vizes földre ledobott szál idomacél is megfelel. Ez vicc, de nagyon komoly.)

A Biztonságtechnikai Felülvizsgálói tanfolyamot megfelelő szakmai gyakorlat igazolása mellett már néhány száz ezer forintért el lehet végezni.
Ezt a munkahely szokta fizetni. A dolgozók általában csak az időszakos megerősítő vizsga néhány tízezer forintos díját fizetik maguk.
Kivétel, ha önálló vállalkozók, de akkor mindenféle szakmai testületnek is tagjai kell legyenek. Ez sem két fillér.

A munkához, a mérésekhez szükséges szabványok, legalább egy éves frissítő letöltési (CD csere) joggal történő megvásárlása elsőre kijön ~600.000,-forintból.
Szabványonként lehet számolni 30-50.000,- forinttal, és csak a mérésnél a helyszínen kell tartani nagyjából 12-16 szabványt.

Ez az egész, laptoppal együtt egy nagyságrenddel drágább, mint egy Magyar gyártmányú érintésvédelmi kéziműszer.

Ha viszont minden alkalommal, amikor bizonytalan vagy és biztosra akarsz menni, hívj egy Érintésvédeli Felülvizsgálót!
Egy mérés, egy lakóház ellenőrzése tizenezer forint. Kapsz róla jegyzőkönyvet.

Ha beruházol saját műszerbe, akkor is kötelező (az időszak folyamatosan változik, de vagy 3, vagy 5 évenként, PV esetén inkább 3 évenként) hivatalos felülvizsgálatot végeztetni.
Ez most jön ki, vagy már érvényes is, a lakásminősítési eljárás részeként kötelező előírás egyik pontja formájában.

A saját műszeredben is csak akkor bízhatsz meg, ha azt kötelező időszakonként bevizsgáltatod, hitelesítteted. OMH-nál, vagy vannak már hitelesítő magán cégek is.
Egy hitelesítés pár tízezer forint.

Hogy ebből, a helyhiány miatt szűkreszabott "tájékoztatóból" melyik szól az elképzelésed mellett, vagy ellene, rádbízom.
Biosolar Forum  =>  Villanyszerelés  =>  Érintésvédelem (EPH. ÉV relé)lapozz: 1, 2, 3, 4, 5   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva