English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Komposzt  =>  Komposzt kazánlapozz: 1, 2   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
CsMariannVálasz erre
2012-08-27
11:25:47
www.youtube.com/watch?v=bJIyRxYmhA8&list=PL1C63AD8F34FEDEC2&index=1&feature=plpp_video

Mit szóltok ehhez, működhet, és nem kerül sokba a víz keringetése?

2012-07-18
21:40:00
Előzmény: robert #31680#31683
Van egy ismerősöm, aki a cégén keresztül (gondolom megfelelő jutalék ellenében)elkezdte promózni ezt a módszert! Felveszem vele a kapcsolatot, és ha valamilyen konkrét dolgot megtudok, akkor jelzem ezt a fórumon is!
2012-07-18
19:37:54
Előzmény: Koci #31679#31680
Koci,

Kik azok az "ők"?

2012-07-18
19:04:33
Előzmény: robert #31677#31679
Szia robert! A mennyiség összegyűjtése, az itt vidéken nem lenne probléma. Én a gyakorlatban működő csőkígyók hatásfokára lennék leginkább kíváncsi! Az én tárolóm térfogata kb. 10-12m3. Működő kompletten telepített rendszerek léteznek, de nagyon drága a bekerülési költsége. Állítólag egy 100m2-es két szintes családi ház fűtésére alkalmas technikát közel egy millió Ft-ért telepítenének le! Ezt nagyon soknak találom! Viszont ha ők megoldották, akkor valószínűleg házilag is kivitelezhető a dolog!
2012-07-18
18:15:42
Előzmény: Koci #31675#31677
Koci,

Ha csak a komposztban kialakuló hőmérsékletet nézzük, akkor néha valóban magas hőmérséklet alakul ki. De ahhoz, hogy például fűtésre hasznosítható legyen a hő, a dombnak energiával is kellene rendelkeznie.
Mire gondolok? Például a gyertya 1000 fokon ég, de nincs energiatartalma, a magas hőmérséklet ellenére alkalmatlan fűtésre.

Másik probléma, ha hőt vonunk el a komposzttól, akkor leáll a bomlási folyamat.

Nem állítom, hogy nem működhet a dolog, de tény, hogy sokkal több szerves anyagra van szükség, mint amennyi egy családi ház kertjében összegyűlik. Egy kisebb gazdaságban, például egy tanyán, ahol növénytermesztés és állattartás (főleg szarvasmarhák) is folyik, már elég "üzemanyag" termelődhet.

2012-07-18
17:52:27
Előzmény: Bous83 #31426#31676
Szia Bous 83! Tökéletesen látod a helyzetet! Valóban erről van szó! Ha ez működne, akkor nagyon sok embernek tudnánk segíteni, mert egy csomó településen feleslegessé váltak ezek a zárt tartályok! Az eső víz összegyűjtése természetesen nekem is eszembe jutott, de nekem van egy kutam is, ezért én inkább a fűtési költségeim csökkentését céloztam meg!
2012-07-18
17:46:35
Előzmény: robert #31380#31675
Szia Robert! Bocs, de egy ideje nem tudtam belépni a fórumra.Az üzemanyag elképzelésem szerint az udvaron, és a háztartásban keletkező szerves anyag, fatörek, fű stb. Egy komposzt halom belsejében folyamatosan akár 60-80fokra is fel megy a hőmérséklet.(Hallottunk már olyanról is, hogy öngyulladás következett be!) Ezt szeretném én kihasználni! Léteznek Francia, és orosz technológiák,állítólag amik működnek, de természetesen én házilag szeretném megoldani a kivitelezést!
2012-07-10
13:10:02
Előzmény: grano #31432#31433
grano,

Dehogyis! Van 4,8,10,12 és 16 méter széles fólia is. Egy darabból behajtva egyes részeken ugyan duplán jut, ezért a harmadával több anyagra van szükség, de annál erősebb.
Mindenekelőtt ki kell tisztítani a gödröt. és minden szúrós követ, betondarabot eltüntetni. Az éleknél érdemes cementes vakolattal lekerekíteni.
A fólia sarkait felül rögzíteni kell a falhoz.

2012-07-10
13:00:33
Előzmény: robert #31431#31432
3 méter mély uszkve 2-2,5m átmérő, téglafal.
Hegesztenek ekkora zsákot?
2012-07-10
12:51:31
Előzmény: grano #31428#31431
grano,

Csak egy sérülésmentes fóliát kell a gödörbe kanyarítani... oszt jóvan :)

2012-07-10
12:20:56
Előzmény: Bous83 #31426#31428
bous:
ez a vizzáróvá tétel engem is érdekelne. Abban az évben csatornáztak amikor a házat vettük. Azóta lehegesztett fedővel áll az emésztő.
Fóliával vajon nem lehetne?
2012-07-10
10:31:29
Előzmény: hargi #31425#31426
Hargi,

Ha jól értem Koci hozzászólását idézek:"(Miután rákötöttem a csatorna hálózatra,feleslegessé vált a tároló)", nem szennyvízből szeretne hőt, csak a régi emésztőt használná, mint falazott, szem elől eltüntetett "tartály". Gondolom ide rakna csőkígyót, meg faaprítékot, vagy valami ilyesmi...

Kicsit más: Nálunk is (miután lett a falunkban csatorna) feleslegessé vált az emésztő. Idén, 10 év után, próbáltuk az emésztőt esővíztárolóvá alakítani. Nálunk az egész ház összes esővize a volt emésztő mellett folyt el, néhány lukat fúrtunk az árokból az emésztőbe, meg gátakat raktunk az árokba, hogy befolyjon az esővíz. Ez a rész jól működik, de sajna lassan elszivárog (kb. 0,5m3/nap), valahogy vízzárni kellene... Majd egyszer... :-)
2012-07-10
10:24:57
Előzmény: koci #31379#31425
A szennyvízben levő anyagok biológiai bomlásakor nem keletkezik kinyerhető energia. Maximum a zuhanyzóból, mosogatóból, mosógépből, stb. kifolyó melegvíz hőjét hasznosíthatod. Emlékeim szerint a házi szennyvíz jellemző hőmérséklete 18-20 C, abból sok mindent nem nyersz ki.
Biogázt nagy szervesanyagtartalmú anyagokból nyerik, nem szennyvízből (a szennyvíztisztítókon is az iszapot használják erre, nem a szennyvizet)
2012-07-08
13:52:11
Előzmény: koci #31379#31380
koci,

Mi lenne az üzemanyag?

2012-07-08
13:02:21
Előzmény: robert #25897#31379
Szia Robert! Az én elképzelésem, hogy a meglévő zárt szennyvíztárolómba telepítenék egy ilyen csőrendszert!(Miután rákötöttem a csatorna hálózatra,feleslegessé vált a tároló)Szóval a helyzet az, hogy olyan embereket keresek, akiknek már van gyakorlati tapasztalata ez ügyben! Azt tudom, hogy működik a dolog, de felmerült bennem egy sor kérdés! Elég-e a tároló térfogata? Automatizálással kapcsolatos dolgok? Gázfejlődéssel kapcsolatos biztonsági dolgok? Szigetelési problémák? Kell-e mozgatni a masszát? stb...Szóval szívesen konzultálnék valakivel, akiélő tapasztalattal rendelkezik! Üdv: Kóci.
2012-06-23
23:17:00
Előzmény: Jesu #30970#31015
Sőt: Szennyvíztisztító telepeken az ún mezofil tornyokban, vagy anaerob reaktorokban megy végbe a szennyvíziszap rothasztása. Ahhoz, hogy a bacik megpapizzák az anyagot kellő hő kell és ezt külön fűtéssel biztosítják.
Ha jól érzik magukat, akkor eszik a szerves anyagot, és termelik a metánt, amivel lehet gázmotort hajtani, illetve ebből az energiából lazán ki lehet fűteni a tartályokat.
2012-06-22
13:50:26
Előzmény: Koci #30964#30970
Ez ugy szar ahogy van! ;)
Felejtos. Allati tragyabol. nagy mennyisegbol meg lehet. Ott a bekevert szalma celluloz tartalma es a laza szerkezet biztositja a folyamatot. De lerabolni ott sem lehet. Hulladekho max. Ha tulzott a kivetel leall ott is. Higtragya meg kenyesebb. A keletkezo ho kell a baciknak. Sokszor meg a nyert gazzal is visszafutik. (motor hulladekho)
2012-06-22
13:44:02
Előzmény: Koci #30964#30969
Szia Koci!

Nem tartom valószínűnek, hogy túlságosan sok energiát lehet kivenni a szennyvízből.
A természet nem szokott pluszban termelni. Valahol olvastam, hogy egy pár fokkal alacsonyabb hőmérséklet már le is állítja a "bacik működését" és már nincs is hőtermelés.
Érdemes keresgélni a Googlen biomassza-hőtermelés szavakat, esetleg angol-német nyelven is.

Üdv: Pali
villam64Válasz erre
2012-06-22
13:28:31
Előzmény: Koci #30964#30967
Tudomásom szerint a biomassza házilagos megoldása nem igazán jó. A biomasszához száraz anyagot kevernek. A rothadásból metán gáz keletkezik, mely fokozottan tűz és robbanás veszélyes. A megfelelő keverési arány is fontos. A lebomláskor keletkező hő valamennyi, arányában mennyi, nem tudom.
2012-06-22
12:58:34
Szép napot mindenkinek!Segítséget szeretnék kérni a biomassza hőenergiájának hasznosításával kapcsolatban! Elképzelésem az, hogy a meglévő zárt rendszerű szennyvíz aknába telepítem a csőrendszert, és a keletkező hőmennyiséget, bekötöm a radiátoros fűtésrendszerembe! Természetesen amit lehet, házilag szeretném kialakítani! Viszont sok kérdőjel van bennem!Pl:-elég-e a tároló térfogat? -kell-e mozgatni a masszát? - milyen anyagból legyen a csőrendszer? -szigeteléssel kapcsolatos kérdések,- A keletkező gáz robbanásveszélyes? Kell- e automatizálni? stb. Szóval, ha valakinek már van hasonló üzemben lévő rendszere, és gyakorlati tapasztalatokkal rendelkezik, akkor szívesen konzultálnék vele!
2012-02-23
16:46:10
Előzmény: sándor #26030#26080
Sándor,

"Igen, de mellékesen vizet is melegítettek vele."
A fűtéshez is vizet kell melegíteni, vagyis nem mellékesen.

Kigyűjtöttem a filmből az adatokat.

- 1 hektárról 40 tonna ágnyesedék, 5 munkanap egy munkabrigáddal (sacc. 4-5 fő), kétszer aprítékolva, 500 liter üzemanyag felhasználásával.
- A 40 tonna ágnyesedéktől megszabadított erdő 8 év alatt újul meg.
- A 80m3-es komposzhalomban 40 tonna szálasra aprított fa és 20 tonna víz van.
Az aprítékot a halomba rakás előtt napokig áztatják vízzel a tűző napsütésben, hogy a baktériumok kellően elszaporodjanak.
- A komposzthalom közepében egy légmentesen lezárt külön tartályban fejlődik a gáz.
A tartályba elég sok vízhez előérlelt komposzt tesznek, majd lezárják. A gáz a külső hőmérséklet hatására képződik a tartályban.
- A halomban a hőmérséklet 60 fok felett van. (Dél-Francia ország, erős napsütés, nagy magaság.) Állítólag Belgiumban is működőképes a szisztéma, sőt Szibériában is működőképes lenne.
- 18 hónapig képes a kompszthalom vízfűtése működni, de minden évben újat építenek. Egész évben ellátja a caládot melegvízzel. Fűtésről nincs szó. A halomba több száz méter cső van beépítve.
- 4.000 liter fűtőolajat lehet a halom hőenergiájával kiváltani.
- 5.000 liter fűtőolajat lehet a biogázzal kiváltani.
- A 40 tonna ágnyesedék elégetve 10.000 liter fűtőolajat váltana ki.
- A kihűlt komposzt kiváló talajjavító. Csak a komposztban, öntözés nélkül termeszthetők a zöldségfélék az esőben szegény területen is.
- A komposzt jól égethető is. A halom maradékának elégetésével 3.000 liter fűtőolajat lehetne kiváltani. A kertészetben nagyobb haszonnal hasznosul, mintha elégetnék.
- A 40 tonna ágnyesedékből komposztálva 20%-al több energia nyerhető ki, mint égetéssel. A szegényes termőtalajú mészkő platón a maradék komposzt termőértéke meghatározhatatlan értékű. A családot bőven ellátja minden zöldséggel. A termés bio.
2012-02-22
22:43:47
Jean Pain (francia erdész, már nem él) kezdett foglalkozni az aprítékból épített komposztdombokból kivont hő hasznosításával. Jó néhány módszert kidolgozott, még metánt is fejlesztett, amivel autót hajtott.

Állítólag a 100m2-es házának téli fűtését és melegvíz ellátását 50 tonna apríték felhasználásával tudta megoldani, a fűtési szezonon kívül 12 tonna kellet még.

Elég hatékony ez a módszer? Ha kiszárítja az aprítékot, talán a harmadára csökkent volna a súlya. 20 tonna száraz aprítékból sokkal több energiát lehet nyerni.

Na ennek, jobban utána kell nézni!

2012-02-22
18:49:48
Az építésről és három hónap (2011. február-április) tapasztalatairól mesélnek.
Egy helységre segít rá padlófűtés formájában, egy az egyben van átkeringetve, a csövek vízzel töltve.
A kevés elhangott számmal nem sokra lehet jutni.
www.youtube.com/watch?v=aKDLamkWTdg&feature=related
www.youtube.com/watch?v=GCyZFfPg5ys&feature=related

2012-02-22
18:20:40
Előzmény: Bous83 #26000#26001
Fermentációt nem lehet bűntettlenül visszahűteni! Ezt a szennyvizesek már megtanulták! Ott is a gázhozam jelentős része a folyamat fűtésére megy el, de ott ez nem akkora gond, mert a megtermelt villamos energia mellett van bőven hulladékhő (gázmotor!). Nem lehet ez másként itt se: ha kiveszed a hőt, akkor vége.

www.rehau.com/cms/servlet/segment/HU_hu/epitoeipar/Megujulo_energiak/Biomassza_es_biogaz/RAUBIO_fermentalo_futes/
2012-02-22
18:09:40
Előzmény: lindy #25995#26000
Amit feltehetően tavaly ősszel ígért. Sajnos kezdem azt gondolni, hogy ha nagyon jól működne, már tett volna fel sok-sok eredményt, de minimum elújságolt volna hogy mennyire jó...
Biosolar Forum  =>  Komposzt  =>  Komposzt kazánlapozz: 1, 2   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva