English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Ablak, ajtó  =>  Bejárati ajtólapozz: 1, 2, 3, 4   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2013-09-28
09:12:05
Előzmény: robert #41167#42538
Végül nem lambériáztam, ilyen lett.

Bevilágítóval ~140e, a meglévőt nem tudtam felhasználni.
Natúr borovit rendeltem, a gyári festés kb 40 ezerbe került volna.
Én építettem be, biztos vagyok benne - de nem azért, mert úgy érzem, hogy mindenhez értek-, hogy a gyártó nem csinálta volna meg ilyen jól, ráadásul a munka ás szállítás, plusz a segédanyagok újabb 50 ezerbe fájt volna. Szóval egyik oldalon 60x60-as szögvas erősítéssel és a padláson kiszárított 4 méteres szőrös deszkából készített spéci profilú takarólécekkel 10e + saját munkából jött ki a beszerelés.
A MABISZ zár 20 ezer felárat jelentett.

2013-07-05
09:45:50
Előzmény: robert #41167#41184
Robert!

Hátulról kezdem:
1. "A Hörman ThermoPlus tetszene... ha engednének az ár feléből"
- Mennyi pénzt szánsz/szánnak rá?
- A Hörmann ajtóra is kértél/kaptál már ajánlatot?

2. "Felső bevilágító is van, és az ajtót a többihez hasonló lambériával kell díszíteni."
- Az új ajtónak kell felülvilágítóval rendelkeznie vagy az ajtót a már meglévő felülvilágító alá kell beépíteni?
- A többi lépcsőházi ajtónál a lambériás borítás rátét borítás vagy eleve fa ajtók vannak, eleve lambériás frontfelülettel gyártva?

3. "Biztonságos kifele nyíló bejárati ajtót keresek nyitott lépcsőházba."
- A "biztonságos" megfogalmazásod MABISZ előírásoknak (is) megfelelő biztonsági ajtót jelent?
- Ez valamilyen közös használatú helyiségre lenne? (Lakásokra nem szoktak kifelé nyíló ajtókat tervezni/engedélyezni.)
- Van konkrét elvárás az ajtó anyagával kapcsolatban?
2013-07-02
20:53:14
Biztonságos kifele nyíló bejárati ajtót keresek nyitott lépcsőházba.
Felső bevilágító is van, és az ajtót a többihez hasonló lambériával kell díszíteni.

A Hörman ThermoPlus tetszene... ha engednének az ár feléből :)

2013-07-01
08:58:21
Én kisméretű téglával raknám ki az ajtó alatt szükséges magasságot. Egyszerű, gyors, tartós.Téglasorok közé lehet szigetelőanyagot is tenni, ne legyen hőhidas annyira.

Ilyet már csináltunk, csak kisméretű tömör téglás házon és nagy, kétszárnyú ajtóval. Először kiszedtük a régi gerébtokos ablakot, majd lebontottuk a téglát alatta. Régi ház lévén nem volt nehéz. ;) Nehezebb volt a külső terméskő burkolatot flex-el kivágni, elfogyott néhány korong.
Aztán jött a szokásos, ajtókeret beállítás, 25 cm-es csavarokkal rögzítés a falban, majd purhab. A régi ablak körüli mintázathoz a szomszédom készített sablont és ezzel egészítettem ki, mintha eredeti lenne. Az új ajtó egészen az alapig ért le, de mivel a ház alapja kiemelkedett fél méterrel a földből, nem volt gond. A kitermelt terméskőből készítettem két fokos lépcsőt ívesen az ajtó előtt. Nagyon klassz lett, csapó eső sem okozott gondot sohasem.
2013-06-30
20:44:49
Előzmény: robert #41144#41145
robert:
"hőhíd mentesen" ezt pontosítanád?

Elsőre az jutott eszembe, hogy vizzáróig visszabontva, járósík alattig purenit (felület -5 cm), arra rá az ajtó (ajtó alatt +5 cm purenit), kívül belül készbeton 5cm vastagon.
2013-06-30
19:03:01
Előzmény: grano #41141#41144
grano,

Én a vízszigetelésig visszabontanám és betonból építeném vissza a szükséges részt, de nem egybe öntve, hanem a hőhíd-mentes szerkezetet építve.

2013-06-30
15:54:51
Előzmény: robert #41139#41141
robert:
ezt értem, de az ajtó téglákra ülne rá, amiket kb félbe/háromnegyedbe kell a magasságánál elvágnom.
Vagy bontsam még lejjeb és vmi habarcs/gyorsbeton/??? ágyat kéne neki csinálni?
2013-06-30
13:14:30
Előzmény: grano #41138#41139
grano,

Az ajtó-tok a vízszigetelés fölé kerül, a küszöb is.

2013-06-30
09:33:02
Előzmény: robert #41136#41138
robert:
nem olyan sok a vágni való, bent normál ablakmagasság, 90 cm a padlótól, kint meg várok majd egy szelesebb napot :-)

A téglák a vízzárón ülnek. A belső járóréteg (beton) viszont magasabban van.
Hogyan lehet (kell) ezt korrekten megoldani?
A beton magasságában flex?

(A betonra később járólap kerül)

2013-06-30
08:45:14
Előzmény: grano #41135#41137
Ideálisan gyors és könnyű megoldás sajnos nincs.
Nagyon porzik. Mindenképp használj valamilyen porvédő maszkot, de akár a védőszemüveg is elkelhet.

Annyiban könnyebb a helyzeted, hogy az üvegtéglák kibontása után könnyen hozzáférhetsz az alatta lévő falszakaszhoz. (Rosszabb lenne egy teljesen tömör falban kibontani egy komplett ajtó helyét.)

Én általában elektromos bontókalapácsot használok. Ezekhez vannak különböző szélességű vésőfejek.
A flex arra nagyon jó, hogy mindkét oldalról (kívülről is és belülről is) miután vízmértékkel felrajzoltad a nyílások szélét, átvágd a téglákat. Könnyű a helyzeted, mert felülről egyszerre jól látod a külső és a belső oldalt is. Mindenképpen a lehető legnagyobb korong választását javaslom.

Ezután nekiállhatsz a bontókalapáccsal vagy a kézikalapáccsal a középrész kibontásának. Sok múlik azon, hogy milyen minőségű kötőanyaggal építették a falat, mert innen már lehet gyorsabban is haladni.
Próbálkozhatsz azzal is, hogy szétroncsolod a középső téglákat, de a fugákat támadva, akár egyben is kibonthatod a sorokat. Ez kevésbé porzik és lényegesen kevesebb törmeléket kell utána eltakarítanod.

Még az is előfordulhat, hogy flexelés után belülről egyben ki tudod dönteni az egész parapet falat. Volt már ilyen élményben is részem. Ha van valamilyen faltörőkos szerű anyagod, fagerenda maradékod és egy erőskezű segéderőd, akkor érdemes néhány ütés/döngölés erejéig ezzel is megpróbálkoznotok.

Ha a belső oldalon már kész a padló, azaz burkolat is van, akkor a munka megkezdése előtt tegyél rá valami védőréteget. Én közvetlenül a padlóra mezőgazdasági fóliát szoktam leteríteni (jó nagyot) és erre egy tábla OSB lapot, ami megakadályozza, hogy a leeső nagyobb darab törmelékek kárt tegyenek a kész burkolatban.
Ennek akkor van igazán jelentősége, amikor egy már lakott részben kell a falat bontani, a lehető legkisebb kárral és szennyeződéssel.
2013-06-29
20:47:28
Előzmény: grano #41135#41136
grano,

"Mivel lehet a porotont "normálisan" bontani? Flex?"

1. Flex nagy koronggal = a téglára nézve a legkíméletesebb, de óriási porral jár

vagy

2. Kalapáccsal széttörni a belső téglákat, majd a káva szélét az udvar felől flex-el megkezdeni és kőműveskalapáccsal, harapófogóval a kívánt szélességűre faragni.

2013-06-29
19:57:49
Előzmény: paga #41134#41135
paga:
köszi
mivel a beltér alatt pince van a födém miatt nem féltem a vízszigetelést.

Inkább a fal áttörésétől félek.
Mivel lehet a porotont "normálisan" bontani?
Flex?
2013-06-29
12:13:25
Előzmény: grano #41132#41134
Hát..., ha nem teszel lépcsőt is erre a külső oldalra, akkor ott biztosan lesz "buktató". :)))

De hogy komolyra fordítsam a szót.
- Ha szerencséd van, akkor találsz az ablak feletti áthidalód alá beépíthető ker. forgalomba lévő ajtót. Ha nincs szerencséd, akkor egyedit kell gyártatni. (Fa, acél, műanyag).
Egyedi esetén akár a szélességi méreten is változtathatsz, mert úgy látom, hogy az áthidalód még ezt is engedi.
- Az ablak alatti fal kibontásakor figyelj rá, hogy az alsó szigetelések (vízszigetelés) ne sérüljön meg, illetve sérülés esetén még az ajtó beépítése előtt korrigáld.
- Az ajtó beépítésénél ne olcsó purhabot használj, hanem nyílászárók beépítésére kifejlesztett szerelőhabot.
Elsőre ennyi.
2013-06-29
10:44:00
Ennek az ablaknak a helyére szeretnék egy ajtót.
Mire figyeljek, hol lehetnek szerintetek buktatók?

2012-12-29
12:16:02
Előzmény: tthom #37130#37254
tthom:

Régóta nincs már rálátásom a hazai műanyag nyílászárós lakossági/kiskereskedelmi árakra. Csak annyi, mint bármilyen magánszemélynek. Feltételezem, mielőtt ajtót (kereskedőt, gyártót, beépítőt) választottál, bekértél több ajánlatot is a környéketekről. Az ajánlatadók komolyságát, megbízhatóságát már a kiadott ajánlataik is tükrözik. Egy ilyen ajánlatban, a termékek műszaki paramétereit is szerepeltetni kell. Még ha sokan nem is teszik.
Nem elég, ha csak annyi van leírva a műszaki tartalomnál, hogy "1000x2150mm névleges méretű, 5 kamrás profilrendszerből gyártott műanyag bejárati ajtó, hőszigetelő panellel, stb..."
Egy szakmailag is korrekt ajánlat tartalmazza az ajtó minden elemének felsorolását, a standard kiegészítők és az opcionálisan választható kiegészítők megnevezését és az alternatív műszaki tartalmakat.
Pl. a Te esetedben érdemes lenne megnézni a választott ajtódról előzetesen kapott ajánlat műszaki tartalmát, esetlegesen az ajánlathoz csatolt gyártói műszaki leírást, robbantott rajzokat. Ilyeneket általában a bemutatóteremmel rendelkező szakkereskedések szoktak csatolni -még e-mailben is- az ajánlataikhoz. Illetve a bemutatóteremben van/kell legyen egy megfogható mintadarab metszet, amin a profilrendszer légkamra kiosztása, vastagsága, a belső merevítő vasalat mibenléte, a tömítések, vasalatok, stb. megtekinthetők, megfoghatók...

Tudom, hogy sokszor csak egy fényképet, katalógus képet csatolnak a lakossági ajánlatokhoz, de ha neked van más is, akkor érdemes megnézni, hogy abban mit írtak előzetesen az ajtó profilrendszeréről.
Pl. arra vonatkozóan, hogy milyen fém profil, milyen anyagvastagsággal és milyen felületkezeléssel kerül beépítésre a műanyag rendszerbe.
S ha nem az lett beépítve, akkor már ez miatt is lehet reklamálnod.
Nem tartom szerencsésnek az "utólag akkor behúzunk még egy profilt szemből" megoldást. Szerintem ez már barkácsolás, még akkor is, ha ezzel sikerül valamelyest enyhíteni a te problémádon.

Ha te a kereskedődtől nem is kaptál részletes ajánlatot, az biztosan szerepelt az ajánlatban, hogy milyen gyártmányú profilrendszerből (pl. Gealan, Oknoplast, egyéb) építették az ajtódat. Ideális esetben a gyártó mellett még azt is feltüntették, hogy annak melyik profilcsaládjából. Erre rákereshetsz a neten, s kiderítheted, hogy valóban azt a műszaki tartalmat kaptad-e a pénzedért, amit kapnod kellett volna...
2012-12-26
08:49:00
Előzmény: lindy #37142#37162
Én még nem láttam olyan, (egyszeri halandónál alkalmazott) megoldást, ami nem volt hőhidas. Legjobb(?) esetben itongot raknak alá nem sima betont. Az XPS szerintem gyenge lenne oda.

T.
2012-12-25
16:23:01
sziasztok! Bejárati ajtóknál (és általában ajtóknál) hogy érdemes megcsinálni a küszöbnél a hőszigetelést? Már amikor beépítettük az ajtót is felmerült bennem, hogy felverem az aljzatot egy kis darabon, és teszek a küszöb alá xps-t. Nekem gyenge csak a fantáziám, hogy nem tudom elképzelni durva hőhíd nélkül?
Köszi!
2012-12-25
12:02:20
Előzmény: Gyuri #37124#37130
Gyuri,

Nem lehet tekergetni, merr magától mászik el, hidegben rossz, melegben jó.

paga,

Értem én, de ennél az ajtónál egri viszonylatban csak az internorm lett volna drágább..
Ez prémium szintû a hazai gyártásúak között. Legalábbis azt állítják..
2012-12-25
08:55:44
Előzmény: tthom #37081#37124
Gondolom azért nem nyúltál hozzá, mert garanciás, de arra nem gondoltál, hogy kézzel visszatekered a vetemedést?
2012-12-23
12:03:54
Előzmény: tthom #37081#37087
Szerintem már az önmagában gond, hogy "csak" U profil van benne. Én régről úgy emlékszem, hogy a gyártói ajánlásokban, előírásokban is zártszelvény az előírás.
Azzal már régebben is találkoztam a hazai gyártású műanyag nyílászáróknál, hogy vékonyabb falvastagságú zártszelvényt alkalmaztak, szereltek be a műanyag profilokba. Pedig gyakorlatilag a fém adná a szerkezet merevségét és a beépített profil lenne hivatott arra, hogy pl. a példáitokban is felsorolt vetemedési problémákat kiküszöböljék, elkerüljék.
Rengeteg kisebb/nagyobb gyártó, beépítő van ma a hazai piacon, akik valahol megveszik magát a műanyag profilt, megint máshol a tömítéseket, megint másol a vasalatokat, a műanyag profilba húzandó fém merevítő profilokat, stb.
Szerintem kevés olyan cég van, aki követi a gyártói előírásokat és az annak megfelelő rendszerelemekből rakja össze a nyílászáróit.
Ezért van az, hogy látszatra két egyforma ablak, azonos beépítési mérettel, azonos profilvastagsággal, elvileg azonos üvegezéssel és rétegrenddel, azonos funkciókat biztosító vasalatokkal... mégis az egyik ára majdnem kétszerese a másiknak. Hogy a 40-60%-os akciókról már ne is beszéljünk.
... és nem biztos, hogy a drágább van nagyon felülárazva. Annak nagyobb az esélye, hogy a drágábban benne van minden úgy, ahogy azt a gyártó előírta.

Sok olyan körülmény van, amit ránézésre látni nem lehet.
Régebben, el lehetett mondani, hogy az azonos vastagságú profilokban azonos számú légkamra volt. Ami jelentős mértékben befolyásolta a szerkezet hőszigetelő képességét. Néhány éve már találkoztam olyannal, hogy azonos profilvastagság mellett, az egyik gyártó profiljában csak 3 vagy 5 légkamra volt, míg a másikéban 7. Ez önmagában nem is lenne baj, ha a nyílászáró gyártó/forgalmazó korrekten tájékoztatná a vevőt (végfelhasználót) arról, hogy az általa kinézett olcsóbb ablak csak megjelenésében olyan mint a másik drágább, azonban a drágább műszakilag korszerűbb szerkezet.
Ehelyett azonban nem ritka, hogy a gyengébb konstrukciót a vevő megtévesztésével a drágább árán kínálják, mondván, hogy az is egy 7 légkamrás műanyag profilrendszerből épített szerkezet.
Megtehetik, hiszen sem ez, sem a műanyagban lévő fém merevítő profil milyensége és anyagvastagsága, felületkezelése nem látszik, s gyakorlatilag csak a szerkezet roncsolása után derülne ki, hogy valójában mit is vett a vásárló.

2012-12-23
00:50:47
Nálunk volt kinnt a beépítő/forgalmazó csapata, megállapították, hogy tényleg vetemedik, nem csak én hazudok. :)

Következő lépcső, hogy a gyártó kijön.. Egyébként szerintem nem maga a műanyag ajtópanel görbül, hanem az ajtószárny kerete. Abban, ha minden igaz, van fém merevítés, de úgy tűnik kevés. A szakik elmesélték, hogy U vas van benne körbe, ilyen problémás esetekben bele szoktak verni még egy U-t, csak ellenkező irányba és akkor már jó lesz. Kicsit szkeptikus vagyok. De sebaj, jön a január, van egy teljes jóó hideg hónapjuk szemrevételezni, aztán javítani. Mert ezen nem lehet csak úgy állítani.
2012-12-15
23:17:01
Előzmény: barbot #36812#36815
barbot,

Szeretnék én is úgy érteni a faanyagokhoz, mint te!

A mi fa bejárati ajtónkat sem éri csapó eső, és télen szinte meleg a belső oldala. Egyébként az összes ajtónkat és ablakunkat mi terveztük, mármint az arányokat és az osztásokat.

2012-12-15
22:54:12
Előzmény: robert #36770#36812
szia robert!
Épp ezért kell a "puffer" az ajtóra (Itt a puffer= egy olyan felületi kezelés, ami lassítja (de nem akadályozza meg teljesen) a víz/pára felvételt.):
Én a következő képpen kezeltem a tölgy bejárati ajtót ezelőtt 11-12 évvel:
- mivel egy másik ajtónál- ami ugyancsak tölgyfából készült- a lakk (régi tipúsú nitrolakk) nem vált be, illetve gyorsan öregedett (a faanyag is), ennél az ajtónál nem lakkoztam, hanem:
- az ajtó több évig, természetes módon száradt tölgyből készült. (azóta kihallt állatfajta az ilyen faanyag...)
A natúr, filungos/kazettás ajtót elhozva az asztalostól, beépítés után nedvesítettem egy nedves (nem vizes)szivaccsal, majd finom csiszolás után újranedvesítettem, és a nedves felületet pácoltam (így a pác jobban terül, nem lesz foltos, illetve jobban beszívódik, kötődik a fához). Száradás után oldószer alapú favédőszerrel kezeltem, 2x. Itt vigyázni kellett, hogy a védőszer oldószere/higítója (vagy az a vegyszer, amit a felkenéséhez használt ecset tisztítására/mosására ajánlanak) lehetőleg olyan legyen, ami higítója a lenolajnak/svédolajnak/kínai faolajnak/méhviasznak- ki mit választ. (Pl. lakkbenzin, szintetikus higító). (Ezzel kapcsolatban fontos megjegyeznem, hogy nem minden oldószeres védőszer bírja hatásfokcsökkenés nélkül az olajas kezelést).
A védőszerre 2-3 nap elteltével, nagy melegben, langyos/meleg, és hígított kínai olajat kentem fel (ez hatol be a legjobban a keményfába). Kb. 1-2 hét elteltével újabb (szintén vékony) réteget kentem fel. (Az olajréteg védi a fát is, és a használókat is (elszigeteli a vegyszert az embertől)- lakásban csak nagyon-nagyon indokolt esetben szabad vegyszert használni!). Lehetett volna hamarabb is kenni a második réteget, de nem volt időm . Ezzel selyemfényt kapott.
Az ajtó három sarokkal van szerelve, és a tok, valamint az ajtónyíló illesztési vonalába, körben fixen be lehet ragasztani egy gumigédert (ezt pár évente cserélni kell). Alul, a küszöbhöz nem raktam szigetelést, kell egy kevés levegő...
kb. 7-8 éve ugyanezt az ajtót át kellett helyezzem. Új helye védettebb, nap/eső/hó nem éri (előző helyén kapott jót, rosszat).
Az ajtón keresztül megközelíthető előszoba nincs nagyon fűtve, télen 10-14 fok lehet, nyáron meg mindig nyitva az előszoba ablaka. (Ez fontos, mivel kisebb a kétoldali páratartalom, valamint hőmérséklet-különbségbőlből adódó feszültség.)
Az ajtót kb. 2-3 évente újrakezelem, felújítom a a védőrétegét. Utoljára a tavaly volt lemosva mosogatószeres vízzel, majd finom (0-00-ás) acélgyapottal átdörzsölve (de csak annyira, hogy a felületi piszkot leüsse), majd átkenve 1/2 részben hígított kínai olajjal 1x.
Szerkezeti gond nincs vele, csak telente néha a filungok csapott, elvékonyodó keretén kicsapódó pára reggelre megfagy, ha -15- -20 fok alá esik a kinti hőmérséklet.
Szeretnék kivül egy egyszerű levélajtót, amit esténként behúzunk, vagy beépíteni a lépcsőt, hogy védettebb legyen. De ez a jövő zenéje. :-)
2012-12-15
10:53:57
Előzmény: robert #36770#36772
robert!

Nálunk a második eset van.
A gyári 3 zsanér helyett, négyet raktam rá, és ezekkel lehet egy kicsit korrigálni a téli kiflisedést.

Pali
2012-12-15
10:42:30
Előzmény: pali #36765#36770
pali,

A fa meg tudja szívni magát nedvességgel. Ha ráver az eső, akkor a nedvesség külsejét éri jobban, ha védett az esőtől akkor a pára megy bele belülről.

Szerencsére nálunk nincs ilyen gond.

Biosolar Forum  =>  Ablak, ajtó  =>  Bejárati ajtólapozz: 1, 2, 3, 4   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva