English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Háztartási gépek javítása  =>  Hűtőszekrény, fagyasztó
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2013-12-07
15:57:31
Előzmény: molku #44073#44077
A láda takarékosabb, kevesebb áramot fogyaszt, mint egy ugyanekkora álló.
Cserébe sokkal nehezebb benne az alján lévő holmikat kibányászni.

Nem akarok semmiféle tanácsot adni márka, típus terén,
kb. 10 ismerősömnek(meg nekem is) éveket ment fagyasztó a sufniban, és semmi gond nem volt vele.
Nekem speciel egy 240-es 20 éves Lehel üzemelt 4 évet kinnt a sufniban, néha mínusz 10-12 fokban, idén adtam el egy havernak, és még megy.
Másik cimbimnél 11 éve kinnt van a fagyasztó a fűtetlen garázsba, és semmi baja.

Véleményem a tévhitről, amit sokan magukévá tettek, miszerint nem szabad hideg helyre hűtőt tenni.
Ez a KOMBI hűtő esetében igaz.
Sima hűtőt meg nem sűrűn rak ki az ember a konyhától 30 méterre,
valamint minusz 10-be belefagy a párizsi, tehát marad a fagyasztó, azt ki lehet tenni nyugodtan.

Használt fagyasztó vásárlásakor dugjátok be a konnektorba,és igyatok meg egy kv.-t, laza cigi, kb-20 perc,
ennyi idő alatt egy JÓ fagyasztóban megtapizva a hűtőfelületeket, már fagypont alatt kell lennie,
a nyálas ujjad majdnem odaragad.
Ha ezt az állapotot eléri, de csak fél-1 óra alatt, akkor enyhén gázhiányos már.

Szekrényt lehet fektetve is szállítani, fejre ne állítsd azért,
és a megérkezés után pár órát hagyd pihenni meleg helyiségben, mielőtt bekapcsolod.

2013-12-07
13:31:00
Sziasztok!

Én segítséget szeretnék kérni tőletek, mivel nincs hozzáértő ismerősöm sajnos.
Szeretnék venni egy fagyasztót, amit kint a sufniban tartanék. Sajnos kicsi a helyiség, nincs szigetelve és fűtve, ráadásul az egyik ablaka is nyitva szokott lenni kicsit, hogy a macska be tudjon menni, tehát télen hideg van bent nagyon.

Olvasgattam a neten a témában és úgy értelmezem, hogy a régi típusú gépek bírják a cudar időt, csak az újakkal van gond. Nekem kutyakaját kéne fagyasztani benne, így pont jó, mert nem is szerettem volna drága új gépet venni. Sajnos mivel kicsi a hely, így csak kisebb gépeket nézhetek.

A kérdéseim:
1. fagyasztószekrényt vagy fagyasztó ládát nézzek inkább és miért?
2. mekkora az esélyem, hogy a hidegben nem fog tönkremenni 1-2 év alatt?
3. Milyen információkat, adatokat kell nézni ill kérdezni az eladótól? (sajna egyáltalán ne értek hozzá)
4. Van olyan márka a régi képek közül amit jobban ajánlotok a "kinti" tartásra? (Bosch, Lehel, Foron, Gorenje, stb..)

5. Van olyan közületek, aki esetleg fcebook-on vgy skype-on tudn nekem segíteni a döntésben (ha kinézek 3-4 lehetőséget a neten, ami méretben megfelelő) - ez lenne a legngyobb segítség, mert sajnos nincs kitől kérdeznem, az eladó meg ugye azt mondja amit tudni szeretnék

Nagyon köszönöm előre is a tanácsokat, segítséget!
Szép napot!

2013-11-26
10:46:19
Előzmény: robert #43731#43733
Robert!

Én is ilyesmiben agyaltam. Mondjuk a magasság lényegtelen, de a lemez tényleg jobb az esetleges vízesedés (leengedéskor) kiküszöbölésére. De az is igaz, hogy 5 cm is elég. Na estére nekiállok asztalosdit játszani!
2013-11-26
09:54:08
Előzmény: Ferke #43730#43731
Ferke,

Szerintem elég lenne egy fakeretbe foglalt 5cm vastag lépésálló EPS, amire a magasság minimalizálása céljából 2mm-es horganyzott lemezt rögzítesz.

2013-11-26
08:49:14
Most én is agyalásba kezdtem hűtőfronton. A tavalyi felújításnál padlófűtést csináltunk. A konyhaszekrény tervezett helyére nem csöveztünk, viszont nagy okosan a hűtőt kihagytam a számításból. Most arra gondoltam teszek alá egy dobogót. 2 réteg 5 cm-es lépésálló nikecell leburkolva. Szerintetek ér valamit? Vagy esetleg van valami jobb megoldás?
2013-11-24
17:40:15
A nofrost hűtőnk mélyhűtőjében az alsó fiók alatt fél év óta rendszeresen jég gyűlt össze. Havonta ököllel kellet a centi vastag jeget feltörni.

Ma, végre rászántam magam a javításra. Mivel első alkalommal volt dolgom az általam eddig ismeretlen, labirintus-szerű járatokkal bíró szerkezettel, a szükségesnél lényegesen több mindent bontottam le.

A lényeg az, hogy a mélyhűtő részben egy műanyag fal mögött található összefolyó kivezetésében volt egy stabil jégdugó, amit meleg vízzel is csak fél óra alatt tudtam kiolvasztani.
Az összefolyó egy lefolyócsőben végződik, ami kivezet a hűtött térből, és a kompresszor alatt elhelyezett műanyag tálcába vezeti a vizet, ami onnan elpárolog.

Rájöttem, hogy elég lett volna fél napra kikapcsolni, és nyitott ajtókkal melegedni hagyni a hűtőt.

Most újra átjárható a pára elvezetésére szolgáló járat.
2012-10-29
08:49:10
Előzmény: zsbalazs #34796#34803
zsbalazs,

A szigetelőanyag fejlesztésére a környezetvédelmi szabványoknak jelentős hatásuk van, de lényegében valamilyen polyurethane hab, aminek a lambdája a legjobb esetben 0.02W/mK körül van (HCFC-141b, HFC-245fa... stb)

A kaszni így néz ki egy az ajtó körül:

25% megtakarítás normál hűtőnél a konyhánál éves átlagban 4 fokkal hidegebb helységbe helyezéssel elérhető, de szerintem egyetlen háziasszony sem tolerálná az ötletet.
A fagyasztóknál az áthelyezés csak fele ekkora megtakarítást jelent, de különálló fagyasztó esetén azokat eleve más helységbe szokták állítani, a kombinált hűtők esetén meg kényelmi szempontok miatt lehetetlen.
A konyhában álló hűtők esetén az extra szigetelés is lehetetlen vállalkozás, mert sok helyet foglal és ronda.
Az ajtó-szigetelés feljavítása a használhatóság rovására mehet, és talán a jegesedés is problémát okozhat.

A fentiek miatt én a hűtőládák felturbózását tartom kivitelezhetőnek, amikor az előzőekben említett 15%-os megtakarítás szerintem reális (400kWh esetén 60kWh/év).

Engem különösen zavar, hogy a hűtőnkön nincs hűtőrács, hanem maga a a lemez-burkolat meleg, ami közvetlenül érintkezik a hőszigetelővel.

zsbalazsVálasz erre
2012-10-29
00:40:22
Előzmény: robert #34786#34796
A+ hűtőmön "sima" részen 5 cm fagyasztón 5-7 cm van, de nem tudom mi mert nem látok bele.
A 25%-ot soknak tartom, mármint a megtakarítást.
Elvileg 380 KW-t fogyaszt évente 10-15% már eredmény lenne.50KW a félhavi fogyasztásom.
Szerintem a konyha leghidegebb pontján most jó helye van.
Jelenleg a fagyasztó ajtaja a leggyengébb láncszem, gyakorlatilag használhatatlan, ott feltűnik a szigetelés hiánya.
A polcokon fiókok vannak azt belülről kellene szigetelni.
A normál részre meg használattól-nyitogatástól függően valami roló, ajtó vagy fiókok beiktatásával lehetne csökkenteni. Ebben az esetben sokkal ésszerűbben kellene pakolni, nem tudom a család hogyan reagálna rá.
2012-10-28
22:24:07
Előzmény: zsbalazs #34773#34786
zsbalazs,

Egy hűtőszekrények vizsgálatával foglalkozó egyetemi tanulmány szerint a hőveszteség megoszlása :
45-55% - doboz hőszigetelése
25-30% - ajtó szigetelése
2-10% - ventilátor hőtermelése
4-10% - jégmentesítés
0-6% - fűtőrács
Az ajtó nyitogatásból adódó veszteségek a használattól függenek.

Ezek alapján úgy gondolnám, hogy a fogyasztás felének (45-55% - doboz hőszigetelése) csökkentése, jó szigetelés esetén mondjuk 50%-al, összességében 25%-os megtakarítást eredményezhet.

Nagyon jó hőszigetelő képességű vákuum-szigetelő anyaggal kiegészített borítású hűtők (a felület 40-70 százalékában) maximum 16%-os megtakarítást mértek.
Lényeges volt, hogy a hűtőszekrény mérete ne növekedjen meg túlságosan.
Az esztétikumra törekvés igénye nélkül felragasztott vastag EPS lapokkal szerintem a fenti eredmény házilagosan is teljesíthető, vagyis 400kWh éves fogyasztás 60kWh-val csökkenthető lenne a fokozott hőszigeteléssel.

A meleg konyha helyett egy hűvösebb helységbe helyezve a normál hűtőt nagyobb megtakarítást érhetünk el, mint egy fagyasztó esetében.
1C fokos hőmérséklet-különbség fagyasztó szekrény esetén ~3%, normál hűtő esetén 7% megtakarítást hozhat.
A hűtőket viszont nem lehet akármilyen hideg helységbe helyezni. Például van amelyik típus 15C alatt be sem indul.
Egy 400kWh éves fogyasztású hűtő extra hőszigetelésével és hűvösebb helységbe helyezésével tehát maximum ~150kWh éves megtakarítást remélhetünk.

zsbalazsVálasz erre
2012-10-28
20:32:31
Előzmény: robert #34763#34773
És bemérte valaki a különbséget?
2012-10-28
12:39:13
Egy régi Ezermesterből (1957 június, ára 2Ft):

Egy házi barkács megoldás:

2012-10-28
12:04:42
Ez a téma bennem is felmerült korábban, de úgy döntöttem, hogy nem érné meg nagyon. Viszont felmerült az is, hogy a hőleadó rács (nem tudom, hogy mi pontos neve) és a hűtő közé tennék egy hőtükrös fóliát, hogy ne melegítse a hűtő hátoldalát.
Még nem próbáltam ki, mert mindig kölcsön kéri valaki a fogyasztásmérőt vagy nem jut eszembe (de leginkább a lustaság :)).
2012-10-27
23:09:35
Előzmény: robert #34736#34751
Róbert,

Hetente egyszer szoktunk bevásárolni, ez általában elég, kitart egy hétig. Ha valami kellene 2 utcára van kisbolt (ez nagyjából a legkisebb faluban is így van már, nem kell autó).
A szombati bevásárlásnál a biopiacot is útba ejtjük, amit csak lehet itt vesszük meg (kolbász, sajt, zöldségek, szörp, stb.). Ez minden szombaton van, így nincs értelme spájzolni.
Valamint azért a mai hűtőknek - a miénknek is - van egy 100-120L körüli fagyasztórésze amibe azért sok minden elfér.

Nem akartam őskövületnek/maradinak titulálni azt aki fagyasztót tart, inkább a mai világban (ellátottság, energiaárak) nem tűnik számomra gazdaságosnak.

Ha saját termelés lefagyasztása más kérdés, de lehet gazdaságosabb eladni a szükséglet felett termelt mennyiségeket és később ebből a pénzből beszerezni a termékeket (megbízható forrásból), így ekkor sem kell fagyasztóláda.

2012-10-27
23:05:21
Előzmény: barbot #34747#34750
Ammóniás. Ma is kapható, kemping hűtő a neve. 12/24/230V + gáz. Irodai bárhűtőnek is ez dukál, mivel nincs semmi hangja!
Párunknak van belőle. Én megcsiptem az utolsókból egy 120 literes 3 csillagos fagyasztóssat, ami igazi kuriózum. Automatikusan leolvaszt! Komoly B-)
Dupláját eszi, mint egy átlagos kompresszoros.
2012-10-27
22:01:42
sziasztok
valamikor, mikor még nem voltak elterjedve a kompresszoros hűtők, hát sok helyen megoldották az ellenállással működtetett gépek áram nélküli működtetését úgy, hogy a (nem tudom, milyen hűtőközeget tároló) tartályt alulról petróleumlámpával melegítették. Főleg a hegyvidéki nyaralókban használták.
villam64Válasz erre
2012-10-27
18:10:50
Én amondó vagyok, hogy sokat megspórolhatnánk. 20 cm szigetelő. A motor kívülre, külön házba. A felére csökkenthető a hűtők fogyasztása. Na persze a láda előnyösebb.
2012-10-27
13:44:18
Előzmény: nadtom #34734#34736
nadtom,

Részben magad is megválaszoltad, hogy mikor van szükség fagyasztóra. Vedd még hozzá:
1. Hacsak nem laksz egy minden nap nyitva tartó szupermarket mellett, ahová bármikor átugorhatsz, vagy nem vagy eléggé tudatos, és nem látod mindig előre, hogy mit szeretnél főzni, akkor jó, ha van mihez nyúlni.
2. Az sem mindegy, hogy mi kerül a fagyasztóba, mert ellenőrzött forrásból származó élelmiszert szupermarketben nem kapsz, abból be kell speizolni.
3. Ha autóba kell ülni egy fél kiló karajért, akkor add a közlekedés költségét és az idődet az árhoz.

Másrészről néhány info, ami a te álláspontodat erősíti:
Ha arra a célra veszünk egy külön fagysztót, hogy az alkalmi áron vásárolt élelmiszert tároljuk benne, akkor az áru minden egyes kilogrammjára 220 forint rakódik. Gondoljuk meg, hogy ebben az esetben is olcsó-e az akciós hús, a zöldség vagy gyümölcs, esetleg érdemes inkább a fagyasztás helyett mindig frisset venni, akár 220Ft/kg költséggel drágábban. (Bővebben itt http://biosolar.hu/forum/show/18050#18050 )

Szóval egyáltalán nem az a kérdés, hogy lehet valaki annyira "maradi/korszerűtlen/őskövület", hogy fagyasztót tart.

Story:
Volt egy kolléganőm, aki egyesével vett porzsákot a porszívóba, mert nem szerette volna, ha az ötös csomagban "rohad a pénze" :)

2012-10-27
13:13:24
Miért kell egyáltalán fagyasztóláda? A hűtőhöz tartozó fagyasztó nem elegendő?

Régen az élelmiszerellátás hiányossága miatt illetve pl. a disznóölés miatt volt szükség ezekre a szerkezetekre. Ma már minden bárhol elérhető.

Ha nem az otthon termelt dolgokat akarod lefagyasztani, akkor szerintem már nem éri meg nagy fagyasztóládát tartani.
2012-10-27
08:40:21
Előzmény: apeti_2 #34720#34725
apeti_2,

Hogy mérted le a csökkenést?
A hűtőláda tetejére miért nem ragasztottál hőszigetelőt?

villam64Válasz erre
2012-10-27
07:59:59
Előzmény: apeti_2 #34720#34724
Ez alapján az eps 1 év alatt megtérült, az A+ meg 20 év.
zsbalazsVálasz erre
2012-10-27
06:19:53
Előzmény: apeti_2 #34720#34722
Igen az A+nak 360 az éves fogyasztása, de ez még mindig sokallom, mert nálam jelenleg a napi fogyasztás 30%-át ez teszi ki.
2012-10-27
00:32:57
Szia! Én megcsináltam 5 cm eps 4 oldalról.

A fogyasztás nem sokat javult:
előtte:
430 kWó/év
18.450 Ft/év
38% működési idő

utána:
360 kwó/év
15.500 Ft/év
31%

Úgyhogy eldöntöttem, hogy egy modern A+ -ost fogok venni.

2012-02-07
13:53:38
A fagyasztószekrényben állandó -18 C uralkodik.
Hőszigetelésének vastagsága mindössze 4 cm.
Ezzel a hőszigetelési értékkel egy fagyasztó szekrény már A+ energiaosztályba sorolható.
Foglalkoztat a gondolat, hogy rárakjak még 5 cm hőszigetelést, de a páralecsapódást nem tudnám kivédeni. És az esztétikai jellemzőit is rontaná.

Számomra ellentmondás, hogy a lakóházaknál, ahol a hőszigetelésnek az év nagy részében csupán 0-5 C fok hideggel kell megbirkózni, mégis 10-20 cm hőszigetelés elfogadott, sőt szükséges a jó energiaosztály eléréséhez.
Biosolar Forum  =>  Háztartási gépek javítása  =>  Hűtőszekrény, fagyasztó
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva