English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Villanyszerelés  =>  Hálózati paramétereklapozz: 1, 2   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2014-03-31
10:06:56
Előzmény: PetiG #46144#46145
Aszinkron motor is többet fogyaszt, de kb. lineáris a növekedés, nem négyzetes, mint ohmikus fogyasztóknál. Így ekkora túlfesz nem okoz számottevő változást.

T.
2014-03-31
08:51:39
Előzmény: falusi #46140#46144
Boyler esetén ha jobban fűt előbb lesz kész a melegvíz. Az energia ugyanannyi.
Egy aszinkron motor esetén nem tudom mi a pontos helyzet.
2014-03-30
19:31:27
Előzmény: PetiG #46128#46140
Igazad van, viszont az ízzólámpák, motoros fogyasztók, főző, melegítő készülékek többet fogyasztanak. A halogén ízzókon vettem észre, hogy az élettartamuk radikálisan csökkent a túlfesztől!
2014-03-29
10:03:06
Előzmény: falusi #46125#46128
A szabályzott kapcsoló üzemű tápos fogyasztókra nem igaz, magasabb feszültségnél kevesebb áramot vesz fel.
2014-01-08
07:28:20
Legyünk-e nagyvonalúak a hálózati paraméterek pénztárcánkat terhelő hatásaival kapcsolatban? Éedemes-e néhány százalékért harcolni?

Ezt írta valaki:
"Van egy 100W-os izzóm az ebédlő asztal felett. Napi négy órán át használjuk.
Ha a feszültség a névleges 230V, akkor óránként 100, összesen 400Wh energiát fogyasztok és fizetek. Ha viszont akár a saját termelés miatt, akár a szolgáltató kedvességéből felnyomják a feszültséget 245V-ra, akkor a fogyasztásom óránként 112,5Wh-ra emelkedik. Összesen 4x112,5=450Wh energiát vagyok kénytelen elfogyasztani.
A fogyasztásom 12,5%-al emelkedik, ennyivel többet fizetek. Illetve még ennél is többet, de arról majd később. A fényesebben világító izzóra nincs szükségem, az asztal világítása 100W-ra van méretezve.
Arra sincs szükségem, hogy az izzó várható élettartama a felére csökkenjen.
Tehát jelentős károm származik a megemelt feszültségből a megemelkedett villanyszámlán felül is. És ez vonatkozik minden, a háztartásban üzemelő villamos fogyasztóra!"

Igazatok van, amennyiben a berendezések élettartamát megrövidíti és/vagy a teljesítmény növekedést nem okoz a magasabb feszültség, akkor többletköltséggel jár.

Egyébként nekünk biztosan nem jelentene problémát, ha a konyhában 100Watt helyett 90 vagy 110 W fényű világítana (persze akkor, ha ez nem ingadozást, villózást jelent).
Másrészről egy ~10Wattos LED izzó van a ebédlőasztalunk felett.

A bojler hőmérséklet csökkentésre a napközben gyakrabban kiadott éjszakai miatt gondoltam. Egyébként a magasabb feszültség csak gyorsabb felfűtést eredményez, de az miért lenne probléma? Én abban sem vagyok biztos, hogy nem érné meg jobban a nagy tároló helyett kisebbet nappali árammal használni (lásd az erre vonatkozó számításokat).

A meddő elszámolását elfogathatónak tartom, mert miért ne azok fizessék ki a kompenzálás díját, akik miatt kompenzálni kell. Akkor is ez a véleményem, ha én is azok közé tartoznék, akiket rosszul érintene a dolog. Gyanítom, hogy egy ilyen irányú kezdeményezés csakis "alulról" jöhet, mert a szolgáltatónak a jelenlegi szétterített költség kényelmesebb, és ehhez a régi órákat sem kell lecserélnie.

villam64Válasz erre
2014-01-07
13:44:35
Előzmény: robert #44814#44817
Nem minden hasznosul a megemelt feszültség miatt. A jelentős fogyasztó hűtő és fagyasztó kompresszoroknak nem nő a hatásfoka. A ritkán használt berendezéseknél nem számít. Azokat kell lemérni 230 V-ra, Majd 240 V-ra amelyek a döntő fogyasztást adják egy hónapban. Nálam rajta volt az energiamonitor a hálózati inverter kitáplálás mérésére. Alacsony cos φ-ről indult. A 93 cos φ 300 W után érte el. Ez én értelmezésemben meddő energiát jelent. A digitális mérők könnyen kalkulálnak a meddő energiával. Mérni tudják.
Payagyerek
A digitális óráknál a terv a kívülről, havonta történő leolvasás. Villámcsapásnál a veszteséget nem az elfogyasztott kWh jelenti majd.
2014-01-05
11:10:14
MSZ EN 50160:2001

"""
2. A kisfeszültségű táplálás jellemzői
2.1. Hálózati frekvencia
A tápfeszültség névleges frekvenciája 50 Hz legyen. Normál üzemi körülmények között az alapharmonikus
frekvencia átlagértéke 10 sec-on keresztül mérve a következő tartományban legyen:
– az együttműködő hálózathoz szinkroncsatlakoztatású hálózat esetében
50 Hz ± 1%
(azaz 49,5 – 50,5 Hz)
az év 99,5%-ában,
50 Hz + 4%/-6%
(azaz 47 – 52 Hz)
az idő 100%-ában.
– az együttműködő hálózathoz nem szinkroncsatlakoztatású hálózat esetében (pl. egyes szigetek tápháló-
zatai)
50 Hz ± 2%
(azaz 49 – 51 Hz)
a hét 95%-ában,
50 Hz ± 15%
(azaz 42,5 – 57,5 Hz)
az idő 100%-ában.

2.2. A tápfeszültség nagysága
A közcélú kisfeszültség, Un szabványos névleges feszültsége a következő legyen:
– négyvezetékes háromfázisú hálózatokban:
Un = 230 V a fázis és a nulla között,
– háromvezetékes háromfázisú hálózatokban:
Un = 230 V a fázisok között.

1. MEGJEGYZÉS: 2003-ig a névleges feszültség eltérhet 230 V-tól a HD 472 S1 szerint.
2. MEGJEGYZÉS: A kisfeszültségű hálózatokban a megegyezéses és a névleges feszültség azonos.

2.3. A tápfeszültség változásai
Normál üzemi körülmények között, a feszültségkimaradásokat figyelmen kívül hagyva

a tápfeszültség 10 perces átlagos effektív értékei 95%-ának bármely egyhetes időszakban az
Un ± 10% tartományban kell lennie.
1. MEGJEGYZÉS: 2003-ig a feszültségtartomány eltérhet ezektől a szabványos értékektől a HD 472 S1 szerint.

a tápfeszültség minden 10 perces átlagos effektív értékének Un + 10%/- 15% tartományban kell lennie.
"""

Feszültség ingadozás RECOMMENDED

2012-04-13
23:12:00
Előzmény: sándor #12805#28384
Háromfázisú hálózatban a nullpont eltolódhat.
Aszimmetrikus a terhelés esetén (miért ne lenne ilyen), a nullpont eltolódás miatt a kevésbé terhelt (vagy egyáltalán nem terhelt) fázis(ok) feszültsége megnő.

Ha a nulla-vezető csatlakozásainál érintkezési hiba van, akkor jelentős mértékben megváltozhat (növekedhet) a feszültség.

Én jelezném a hibát az áramszolgáltató felé, bár a 250 V nem biztos, hogy rendellenesség.
Ha a környéken több elektromos készülék is tönkrement, akkor érdemes kivizsgáltatni, hogy a hiba kinek a készülékében volt, megelőzendő későbbi komolyabb károkat.

Nekem úgy rémlik, hogy a hálózati feszültség tűréshatára 10%.
Ha van rá időd, nézd meg pontosan. Szabványokban biztosan fellelhető.

2012-02-06
14:35:14
Előzmény: sándor #24672#24679
Sándor,
amit leírtam, azokban a szituációkban a motornak nem kellene működnie, így kizárnám a motorhibát. Kenyérsütőnél a kelesztési fázisban nem mehet, mert összeesik a tészta (a második dagasztás után már nincs több dolga), a mosógépnél meg az irányváltások közti időben jelentkezik, ha forog a motor, akkor megy rendesen, nem hallok rendellenes zörejt.
Ebből következtetek valamilyen zavaró impulzusra, amit a gépek valószínűleg nem túl fejlett zavarszűrése nem tud kiszűrni, a vezérlő félvezető meg "ugrik" rá.

2012-02-06
11:32:44
Előzmény: sándor #24672#24673
Sándor,

"A visszatáplálós PV-sek csak a barátság jeléül kerültek a felsorolás élére. És nem a hivatalos, szerződéses PV-ről van szó, hanem a sumákról."
Csak egy kérdés: a szerződésen kívül mi a különbség a hivatalos és a sumák PV-bekötés között?

payagyerekVálasz erre
2012-02-06
09:49:48
Lehet, hogy az ominózus kenyérdagasztó gép 2fázisú motorjának, haldoklik a segédfázis kondija, így néha kiesik a szinkronból.
Ez párosulva a mostanság (legalábbis nálunk) 210V-al a 230 névleges helyett, fokozottan előidézheti.
payagyerekVálasz erre
2012-02-06
09:44:52
Előzmény: sándor #24615#24665
"Ezeknek a zavaroknak a forrása általában a visszatápláló PV-sekből..."

Te Sándor bátyó! Ez már olyan "keresztesháború" hangzású!
Bocs, de egyre gyakrabban hallok ilyenféléket "vaskalapos" villanyszerelőktől. Ám ha kérdezek tőlük valamit, egyből kiderül, még csak távolról sem láttak ilyet.
Ezért nem értem.
Persze választ arra a kérdésre, hogy miféle zavart ad ki magából, egyik sem tudott adni. Inkább csak hebegtek-habogtak, félrebeszéltek.
Egyre inkább úgy látom, hogy az irigység beszél belőlük, hozzánemértéssel párosulva.
Szóval fenntartással a magánvélemények iránt!

Pláne miközben ott van a szemünk előtt a többmilliárd kompaktfénycső, amik szinuszcsúcsot harapnak. Vagy akár a régebbi kapcs.tápok.
Fázishasítóról még csak nem is szólok.
Bár ezek a villanyszerelők azt sem tudják miről beszélünk, mikor ezeket említjük. A működésük fizikáját sem értik, így persze, hogy nem látják a károkozás folyamatát.
Ezért -nagyokosként- kézlendítéssel elintézik úgy, hogy "a PV-sek okozzák".
Előttem, kinevettetvén magukat.

Csak hogy példálózzak is:
Volt olyan ellenséges villanyszerelő, akit megkérdeztem arról, hogy szerinte a PV inverterek, miért engedhetik lentebb az üzemhatárt a freki eltéréskor, mint fentebb? Vagyis felfelé csak 50,3Hz, de lefelé 49Hz. (E.ON ajánlás 48Hz le, 51Hz föl)
Erre csak hebegett-habogott hülyeségeket. Már-már nevetséges volt. A szememben kellemesen lejáratta önmagát.
Miközben pofonegyszerű a válasz:
Ha felfelé tér el, akkor az azt jelenti, hogy túltermelése van a turbináknak, kipörögnek, álljon le a PV.
Ha lefelé tér el, akkor több a fogyasztó, mint a termelés, így menjen csak nyugodtan a PV.

(De még hallottam egyéb furcsaságokat is.)
villam64Válasz erre
2012-02-06
09:24:38
Előzmény: plaszlo #24632#24663
Tulajdonképpen bárhol lehet a hiba a szolgáltató területén. A lámpa nem vibrálhat, különben hiba van, amit ki kell javítani. Ha nem akarod a szolgáltatót molesztálni, akkor a villanyóra után, az elosztószekrényben, ahonnan már a tied a hálózat, kösd vagy köttesd át a hibásan működő fogyasztókat másik fázisra. Ez nem vezeték kérdése, hanem csavarhúzó legtöbbször.
Lehet, hogy hibás motor. De a lényeg, hogy ha a villanyóra után a villanyóra szekrényen belül még, az első kötéshelyeden is villog az izzó, akkor a szolgáltató feladata a hiba elhárítása. Ez az első teendő a hiba meghatározásánál. A jó vezeték és kötés előtt nem vibrálhat az izzó, csak utána.
2012-02-05
16:50:04
Előzmény: sándor #24625#24634
No igen, a felharmonikusok. Valami ilyesmire gyanakszom. Van errefelé annyi gép, flex, láncfűrész, hegesztőgép és isten tudja mi még amit valaki barkácsolt.........bármitől lehet. Csak valahogy ki kellene szűrnöm a hálózatból.
2012-02-05
16:44:08
Előzmény: sándor #24623#24633
Sándor,

"Én minden várható terhelési helyet, ami meghaladhatja az 1500-2000W-ot, mindig külön áramkörrel szerelek. Így egy mai ház 3~-on minimum 12-30 áramkör.

Nem kell, hogy nálad legyen a "kontakthiba", vagy a túlterhelés.
Ha a trafótól messzire laksz (>100m), ha a szomszédaidnál van kontakthibából, túlterhelésből adódó terhelés ingadozás, az nálad is jelentkezik feszültség változás formájában. Ráadásul nálad már a hálózat viselkedéséből eredendően nagyobb lehet a lengés, mint a hiba helyén.

A kefés motoroknak milyen elektronikája van?
A teljesítmény képletének melyik összetevőjét változtatják a cél érdekében?
Még nagyobb hibaforrás lehet, mintha "csak" a frekit változtatná. A frekiváltó mindent hozzáhangol, nem csak a frekvenciát változtatja. Az egyszerűbb működésű kefés vezérlés sokkal érzékenyebb a feszültség ingadozásra, mert semmilyen drága, be és kimeneti paraméter figyelés és kimeneti korrekció nincs bennük, mint a frekiváltókban. Valahol vágnak és kész. Ha nincs mit, vagy kevés amit vágni kell, akkor kiesik a motor a slipjéből és hasonlóan kell viselkednie, mint leírtad."

már írtam az előbb, fűtés után is jelentkezik, nem túlterhelésről van szó. A fürdőszobai spotok ugyanarról az ágról kapnak áramot, közvetlenül a konnektortól.
Tudom erre ugrasz, de nem tudok plusz szálat behúzni, mert a villanyóra után a kábelek lemennek a betonba, a kövezet alá és fogalmam sincs merre vezetnek. Sajnos a pince nem az egész ház alatt van, így a ház alapterületének a felében "láthatatlanul" mennek a kábelek és annyira tele vannak a csövek, hogy nem tudok behúzni mellé még plusz ereket. Ha majd egyszer fel kell törnöm a lábazati burkolatot, akkor újraépítem az egész elektromos rendszert. A kábelek nem melegszenek, nincsenek túlterhelve. Legalább ezeket rendesen, ráhagyással készítették. Biztosan kevésbé ingana a lámpák fénye, ha kétszer, háromszor vastagabbak lennének a kábelek, de ez van, ebből gazdálkodom. Normál működés közben nem látszik a lámpák fényén az ingadozás, csak amikor szurkálja a motort.
A kommutátoros motorok indulásnál közel zárlati áramot produkálnak, ez azért meg tudja rántani a feszültséget. Normál üzemben az elektronika lágyan indítja a motort, alacsony fordulatról folyamatosan emelve. Ennél a zavarnál úgy tűnik (hallatszik), mintha ráküldeni a motort egyből a hálózatra, de csak egy pillanatra, még igazán el sem tud forogni.
Egyébként nem annyira parlagi a motor szabályozása, bár nem frekvenciát változtat az elektronika, hanem a szinuszhullám mindkét felét vágja a szükséges arányban (triac), de van a motor tengelyén egy tachográf ami a motor fordulatszámával arányos jelet küld az elektronikának, így teljesítménytől függetlenül fordulatszámon tudja tartani a motort. Itt a szlipnek nincs különös értelme, lassul, utánaszabályoz, kis kilengés nem zavarja az üzemét.
A szkóp azért kellene, mert a zavaró impulzusokat csak azzal tudnám kimutatni, akármi is a forrása. Nem csak energiatakarékos lámpáim vannak, hanem halogén izzósak, azok nem vibrálnak, nem ugrál a fényük. Itt a számítógép mellett is van egy halogén izzós lámpa, észrevenném, ha ugrándozik a fénye.
Ezek alapján gondolom, hogy a hálózat felől jönnek a zavaró impulzusok, jelek, bármi, ami meghülyíti az elektronikát. Kicsinek tartom a valószínűségét, hogy két programkapcsoló is ugyanazt a hibát produkálja, és mind a kettő nálam landol. De persze lehet bármi, az életemet nem tenném a - valós, vagy vélt - igazamra.
2012-02-05
16:11:51
Előzmény: villam64 #24626#24632
Villám,
nem tudom mennyire vagyok tévedésben a hűtővel, de ha ilyen gyorsasággal indulna egymás után a hűtő, már rég nem lenne, mert nem bírná. Nem egyszeri megingásról van szó, hanem olyan sűrűségről mint egy jó tűzijáték. Először azt hittem valahol távolabb ropogtatnak.
villam64Válasz erre
2012-02-05
12:58:41
Előzmény: plaszlo #24617#24626
A teljesítményt illetően még egy tévedésben vagy. A hűtő kompresszor induláskor 1,5-2 kW energiát igényel. Utána elvan 100-170 W-tal.
2012-02-05
12:10:05
Én mindenhol azt olvasom, hogy MO-on állandó a feszültség :)

2012-02-05
11:45:20
"A tűimpulzusokat ezekkel az olcsó, nem szkópos multiméterekkel nem lehet kimutatni. Lassúak. ..öreg analóg műszere, akkor azt kellene először a géppel párhuzamosan rákötni a betápra és úgy megpróbálni üzemeltetni.

A pontosságuk csapnivaló, de a kereszttekercses felépítés miatt minden (hálózat felől jövő) zavarra remegni, lengeni kezd a mutatója.
Ha a mérés "eredményes" lenne, akkor még a hiba jöhet a készülékedből is, tehát mindent kikapcsolva meg kellene mérni csak a bejövő hálózatot is.

A második próbához áramméréshez sorba kellene kötni a készülékkel.

Lámpákat írsz, de a villám által leírt, ilyen hidegekben a megfeszülő vezetékek kötései miatt előforduló villogás (tipikus téli hibajelenség) csak az izzókon látható. Energiatakarékos és LED-es lámpákon nem feltétlenül. Azt már a rádió, tv is észrevenné.
(A "téli hiba" oka, hogy a jó időben keményre meghúzott kötéseket most felülírja a hideg által bekövetkező anyag összehúzódás. A normál hőmérsékleten előírásszerűen meghúzott kötések egyszerűen lazává válnak.)

Én arra gondolnék, mert -15 fok még csak egy rossz hálózatnak számít hidegnek, hogy a hiba oka a lakásodban, vagy a környezetedben, azoknál a szomszédoknál lehet, amelyek veled (a készülékeddel) azonos fázisra vannak kötve.
Ez érvényes akkor is ha 3~-od van, mert a készülékeid egyfázisúak.

Ezek a készülékek általában változó, az éppen esedékes munkafázishoz szükséges fordulatszámmal működnek. Egy primitív frekiváltó, vagy valamilyen frekvencia rontó kapcsolás változtatja a fordulatot.
A motor rövid idejű túlterhelését nem lehet észrevenni.
Egy mosógép akkor "bukik le", ha gyors egymás utánban csak centrifugálásra használják. Ilyenkor ég le a motorja, illetve az újabbaknál megszakítja a motor működését a tekercsfejbe épített, lehűlés után visszaálló hővédelem.

Ezeknek a zavaroknak a forrása általában a visszatápláló PV-sekből, az energia takarékos világításokból ered.

A csúcs amit lakossági hálózaton tapasztaltunk, egy 150 méter távolságban beszerelt ipari gép frekiváltójából eredő zavar leállított futó alkalmazásokat a környék számítógépein.

Sajnos olyan is előfordulhat, hogy a készüléket (frekiváltó) előírásszerűen földelt, de a hálózatotokon lévő földelések nem megfelelőek. Nincs minden oszlopnál, minden lakás betáplálásnál megfelelő földelés. A megfelelő itt nem az előírt "számottevő" értékű földelést jelenti, hanem a teljesítmény és használati cél függő földelést.

Az ilyen megoldhatatlan zavarokat általában házi trafóállomással, lakásban leválasztó transzformátorral lehet orvosolni. A trafó átmágnesezési késleltetése a lakásnak nem jelent problémát, de már lehet hozzá egyszerű szűrőket kikísérletezni, és az átjutó zavarokat semlegesíteni.

Ha három fázisod van, akkor először azt javasolnám, hogy próbáld ki a készülékeket másik fázisokról is. Akár a szomszéd azonos fázison működő mosógépe is bezavarhat Nálad is.
Ha egyfázis van, akkor egy másik fázisról üzemelő szomszédnál kellene kipróbálni a kenyérsütőt.
Lehetne először egy olyan próba is, hogy Nálad minden ki van kapcsolva, csak a problémás gépek üzemelnek egyenként. Ez sajnos a kazán elektronikát is érintené, ami most nem éppen a legjobb tanács. Jobb időben biztosan lesz olyan megértő a család, mint nálunk is volt, amikor a fa és brikett teszteket csináltam.

Ha a készülék másutt jól működik, akkor jöhet a hibabejelentés a szolgáltató felé."

a mosógép hibája nyáron is jelentkezett, amikor maximum a rádió volt mint terhelés. Az évszakfüggőséget szerintem kizárhatjuk. Megpróbálom másik fázisra is áttenni próbából, de nem mindig jelentkezik és ha program közben megszakítom az áramkört, elölről kezdi a programot -> víz ki, szivattyúzás. Ezekben a gépekben már kefés motorok vannak, (nem frekiváltós) elektronika szabályozza a szükséges fordulatszámot, a forgásirányváltás relés.
A kenyeret késő este akartam sütni, elvileg ipari gépek ilyenkor már nem mennek. Persze lehet a kenyérsütőgép feküdt meg, de most megint megy, meglátom mit művel. Ha most is bezavar, rárakom a zavarszűrős hosszabbítóra, bár nem tudom mennyit ér egy ilyen zavarszűrése.
Még próbálkozom, próbálok egy szkópot kérni kölcsön, de lehet hetekig nem fog jelentkezni a hiba.
villam64Válasz erre
2012-02-05
11:24:00
Előzmény: plaszlo #24611#24614
Tévedsz. Az ilyen típusú érintkezési hiba nem szakítja meg az áramkört, csak töredék áramot enged át a szükségeshez képest, a hibás kötés után. Emiatt a feszültség nagy kilengéseket, produkál le-fel. Ezek megzavarják a berendezések működését. Egy idő után elég a kötés. De hónapok lehet. A hálózatban a szolgáltató felé is lehet ez. Mondom, csináltattam már ilyet a szolgáltatóval, mert a tv programja ment el időnként. A villanyóra után közvetlenül is tapasztaltam. És meg is csinálták valahol. Az izzó kijelzi az ilyen durva feszültség ingadozásokat. 4 vezetéked van. 3 fázis és nulla. Cserélj fázist. Ha kettő vagy mindhárom fázison jelentkezik, akkor a nulla vezetékkel van gond. Lehet valamelyik fali dobozban is a hiba. Nem látható. De, mint írtam, lehet szolgáltatónál is hiba. Az analóg is nagyon jó. Igen érzékeny szokott lenni.
Még jobban elolvasva írásod, az a gyanúm, hogy azt a fázist már kintről hibásan kapod. De lehet a villanyóra, és a biztosítéka kötése is, a biztosíték érintkezője. De ez mind szolgáltató hiba.
2012-02-05
11:05:49
Az az érdekes, hogy a fűtés után jelentkezik ez a rángatás (nem melegszik a konnektor), a kenyérsütőnél meg a sütés előtt, 2 külön áramkörön. 3 fázisom van. A fürdőszobai spotlámpán látszik a feszültségesés (egy körön van a mosógéppel), de arra gondolok a motor indulási árama húzza le a feszültséget, mert más fázison, más lámpán nem látom. A kontakthibát annyiból kizárnám, hogy nem mindig jelentkezik a rángatás, van amikor több mosás is lemegy egymás után gond nélkül.
Csak analóg műszerem van, de hozok a munkahelyről digitálisat is. A környékünkön inkább fával fűtenek rá, nem szoktam feszültségesésből származó fényerőcsökkenést tapasztalni. Mellettünk van egy gépműhely, de éjjel tök sötét volt, gondolom aludt, ez sem okozhatta a feszültségcsökkenést, meg a zavarjelet.
Van zavarszűrős hosszabbítóm 16 A-es, majd arról is kipróbálom.
villam64Válasz erre
2012-02-05
08:45:55
Előzmény: robert #24596#24598
Ahol vizsgáltam, ott a tv programja ment el időnként. Bármilyen egységet meg tud zavarni. A probléma a szolgáltató bekötésénél volt. A villanyóra utáni szabad elágazásnál is villogott időnként az izzó a lakás terhelését változtatva. Nálam régebben meg kellett bontanom a plombát, mert a villanyóra automatája kezdett el füstölni.
2012-02-05
08:29:02
Előzmény: plaszlo #24594#24596
plaszlo,

A tv és rádió és számítógép (kapcsoló üzemű tápegység) legtöbb esetben 110 Voltról is elmegy, de a motor és fűtőszál már nem.
Én elsőre arra gyanakszom, hogy sokan villannyal egészítik ki a fűtést a környéketeken és leesik a feszültség. A hagyományos izzókon jól látszik az ilyen mértékű feszültségesés, de ennek a kiderítésére vegyél, vagy kérj kölcsön egy műszert. Egy egyszerű 2000Forintos is megteszi.

villam64Válasz erre
2012-02-05
07:26:26
Előzmény: plaszlo #24594#24595
Hagyományos villany izzót párhuzamosan rákötsz. Előfordulhat valamelyik vezetéken rossz kötés is. Akár az áramszolgáltató oldalán is. Vizsgáltam már ilyet. Közvetlenül a villanyóra után, nem hozzányúlva a plombákhoz. Főként terhelés bekapcsolásakor nem bírja a kötés (1-2 kW). 1 vagy 3 fázis? Digitálisz műszerrel nézted már a feszültséget? Más lehetőséget ez után mérnék.
2012-02-05
00:27:28
Ma akartam sütni megint kenyeret. A kelesztés közben a keverőmotor elkezdett rángani, olyan volt, mintha kis tüskéket kapott volna, de ez elég volt ahhoz, hogy összeessen a tészta. Utána újra megemelkedett, de a sütés kezdete után megint összeesett, 10 perccel később már csak egy kráter maradt belőle, így hagytam a fenébe, erre nem pocsékolom az energiát.

Sándor,
ezzel kapcsolatban kérdeznélek. A szerkezet eddig sosem csinált ilyet, arra gyanakszom, hogy valamilyen zavaró impulzust kaphatott a hálózaton keresztül. Ezt erősítené a mosógépem is, ami hosszú idő után ma délelőtt megint elkezdett rángatózni. Ez annyiból áll, hogy a főmotor és a szivattyú is kis áramlöketeket kap, ami csak rángatja a motorokat, néha a szivattyú már vizet is ki tud nyomni, ha egy komolyabb sorozatot kap.
Még garanciális korában cseréltek szivattyú motort, majd később addig erősködtem, míg komplett programkapcsolót is. Arra gyanakodtam, hogy a vezérlőáramkör hibás, hisz az sorozza a motort. A kapcsoló valószínűleg új lehetett, itt nálam töltötték rá a programot. Ez után a hibajelenség nem szűnt meg véglegesen, csak ritkább lett, egy ideje nem jelentkezett, vagy nem vettem észre. Ma mind a két elektronikusan vezérelt gép megzavarodott, szinte biztos vagyok benne, hogy kintről a hálózat felől jön a zavar. Érdekes módon a lámpákon nem láttam villódzást, TV, rádió nem ment közben.
Szerinted mi lehet ez, egyáltalán hogyan lehet tetten érni, kimérni a zavaró jelet? Oszcilloszkópom nincs, nem tudom vizsgálni. Nem igazán tudom magyarázni a dolgot, a mosógép rángatózása főmosás alatt szokott jelentkezni, ha felfüggesztem a programot (pause), akkor is rángatózik tovább, csak kikapcsolásnál áll le.
Volt ilyen tapasztalatod a praxisodban? Mivel lehet ellene védekezni?
Lehet a kábeltévés beltéri is azért zavarodik meg időnként és nem azért mert kínai?
Biosolar Forum  =>  Villanyszerelés  =>  Hálózati paramétereklapozz: 1, 2   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva